Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeente a Hei is onmogelijk, aid as wordt uit Londen gemeld, olficieele bevestiging te verkrijgen van dit bericht, 't welk men nochtans' gelooft juist te zijn. Keizer Frans Jozef bevindt zich naar uit Weenen gemeld wordt nog1 steeds in uit stekende gezondheid. Gister-middag reed hij' in een open rijtuig, naar aartshertogin Maria The- resia, wie hij een bezoek bracht in haar paleis in de Favoritenstrasse. De B|nus van Kroatië, von Cuvaj, heelt zijn ontslagaanvrage ingediend. Na zijn aftreden, zal het koninklijke commissariaat onvervuld blijven en de parlementaire regeering ingevoerd worden. Uit Boedapest meldt men, dat gistermiddag ,op de Altofener Militarschieszplatz nabij Boeda pest. een bom is ontploft, waardoor 2 soldaten gedood en vier gewond werden. Een telegram uit Petersburg aan de „Times" meldt, dat te Sebastopol een Japanseh officier, verdacht van spionnage, gearresteerd is. Uil het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de gearresteerde militair attaché te Berlijn is. Hij is in vrijheid gesteld, doch ontving het bevel om onmiddellijk Sebastopol te verlaten. Eerste Kamer. De Eerste Kamer besloot, in afwijking van het besluit van de Centrale Sectie in haar giste- renavonn gehouden vergadering, met 19 tegen 15 stemmen het wetsontwerp pensionneeting van ge meente-ambtenaren vooralsnog niet in de afdee- iingen te doen onderzoeken. Morgen (Donderdag) zal een aanvang worden gemaakt met de openbare behandeling van de drie ver zekeringsontwer pen te zamen. Morgen zal in de aideelingen de kustverdediging worden behandeld. Prov. Statenverkiezingen. Z u i d-H .o 11 a n d. DEN HAAG. De Chr. Hist, kiesvereen. te 's-Gra- venhage heeft, naar de „Ned." meldt, candidaat gesteld mr. R. van Veen, lid der Tweede Kamer. LEIDEN. In de gisteravond onder voorzitter schap van mr. P. J. M. Aalberse gehouden ver gadering der R. K. Kiesvereeniging te Leiden was ingekomen een brief van de besturen der a. r. en c. h. kiesvereenigingen, inhoudende, dat deze vereenigingen hebben candidaat gesteld de heeren W, Pera (a. r.), W. F, v. Wijk Thz. (a. r.), heiden aftredend, en mr. J. C. v. d. Lip (c,. h.). Het bestuur stelde voor deze candidaten over te nemen. De heer La Riviere, voorzitter van de aid. Leiden van den R. K. Volksbond, kantte zich ten sterkste tegen een candidatuur van mr. Van der Lip, omdat men niet weet, wat men als man van rechts aan hem heeft. In den Leidschen gemee- teraad toch (de heer Van der Lip is wethouder) geeft hij dikwijls blijk dichter bij links te slaan dan hij rechts. 'De heer Aalberse verdedigde de candidatuur- Van der Lip. Na eenige discussie werden de heeren Pera en Van Wijk met algemeen© stemmen candidaat ge steld. De heer Van der Lip werd candid aal ge steld met 79 tegen 4 stemmen. VLAARDINGEN. De Christ. Hist, districtsveree- niging in dit district heeft, zoo meldt de „Ned.'' in haar te Maassluis: gebonden vergadering: beslo ten de aftredende heeren Hoogenfooom, anti-rev., en Vriens', r. k. te steunen. De onalliankelykheidsfeesten. Men meldt ons uit Arnhem: Zooals wij- reeds meedeelden, is één nummer van het programma van de viering van het eemv- Icost onzer onafhankelijkheid hier ter stede Tiet doen geven, door Royaards' gezelschap, van „Oe dipus" ,op een terrein op Sonsbeek. Die voorstel lingen zullen gegeven worden 23 en 24 Juli en 2 em, 3 Augustus. Naar wijl vernemen bestaat het voornemen, dat H. M. de Koningin de eerste opvoering zal bijwonen, terwijl H. M. de Konin gin-Moeder een der voorstellingen in Augustus zal bijwonen. Verder bestaat het plan, dat 30 November, den feestelijken herinneringsdag voor Arnhem, de schoolkinderen zullen worden onthaald. Mausbu ur tspoor *r eg. Naar we vernemen zullen hij; de opening van de tram Venlo-^-Nij'megen tegenwoordig zijn Z.E. Minister Regout, de Commissarissen der Koningin in Limburg en Gelderland, benevens leden van dc Provinciale Staten, burgemeesters, leden van den gemeenteraad der aangrenzende gemeenten en verdere genoodigden. De opening heeft, zooais we reeds vroeger mededeelden, a. s. Zaterdag plaats. (L. K.) Nederlandsche handel op de Balkanstaten, enz. In verband met de oprichting eener Nederl. Maatschappij, ten doel hebbende, de oprichting van monsterkamers en den handel met deze landen, bestaat voor helaoghebbende kooplieden en indu- striëelen (ook op het gebied van Landbouw en veeteelt) gelegenheid tot bespreking op Vrijdag 30 Mei 1913 tusschen 12 en 2 uur in het Gebouw »Odéon", Singel 460 bij het Koningsplein te Am sterdam. Aflossing Oost-Indisch eskader. Naar wij vernemen, zal de aflossing van sche pen van het Oost-Indische eskader voortaan op zoodanig tijdstip geschieden, dat uitgaande sche pen ongeveer medio November in dienst gesteld worden, zoodat ze half December naar Indië kunnen vertrekken om daar 1 Februari te arri- veeren. Het teruggekeerde schip zal 1 Dec. uit Indië vertrekken, medio Januari hier arriveeren en op 1 Febr, uit dienst gesteld worden. De Gentsche Ten toonstelling. Minister Talma is voornemens in de loop van de volgende maand de Gentsche tentoonstelling te bezoeken. De Ttlburgsche Tentoonstelling. Thans is de opbouw der Tilburgsche tentoon stelling zoover gevorderd dat met zekerheid kan gezegd worden op den dag der opening, 18 Juni, js alles gereed. De reusachtige machinezaal gelijkt als 't ware eene opslagplaats van machinedeeien en 't zal een overweldigenden indruk geven, wanneer al dat rader- en cylinderwerk staat ineengepast om mo- torstampend de ruime hallen te vullen met snor rend geraas. De machinezaal biedt een universeel overzicht der fabrieksinstallatiën van den nieuwe re tijd. Zal echter in de machinezaal het woelige fa- brieksleleven gedemonstreerd zijn in al zijn grootschheid, de afdeeling «Nijverheid" wordt een afspiegeling van onzen handel, onze industrie, waar Nederlandsch fabrikaat van alle soort geëxposeerd zijn in overvloed en op de meest aanlokkende wijze. Wij noemen slechts de suikerraffinaderijen te Breda, die gezamelijk een 35 M. hooge obelsisk hebben opgericht, en kleine Eifeltoren, mag men zeggen, maar bepleisterd en bepoeierd, als was" het een bonk suiker. De parkaanleg belooft in een woord «onge ëvenaard te zijn. Doch wat de clou dezer tentoonstelling zal worden, gaat oek de stoutste verwachting te bo ven. Een bloemenweelde als hier gekweekt, schynt een illusie, vooral wanneer men bedenkt, hoe feeëriek dat alles moet uitkomen, als 12000 electrische lampen hun tinteling van licht zullen gieten over al die kleuren en nuancen. De Tilburgsche Tentoonstelling biedt echter nog meer. Ook onze schilder- en beeldhouwkunst is er tegenwoordig. De naamlijst der inzenders al leen zal in staat zijn om deze afdeeling in haar omvangrijkheid en pracht te kunnen beoordeelen. Ze zou in dit blad reeds meer dan een halve kolom beslaan. Weöjröftrieii*. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bil'dt. Hoogste barometerstand 766.5 te Biarritz en Illedaix. Laagste barometerstand 756.6 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen westelijken tot zuidelijken wind) meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regen of onweersbuien, iets warmer in het noorden. It. K. Ziekenhuis. Naar wij nader vernemen, heeft wijlen dr- Nolet bij zijn testament van 21 Juni 1912 het verlangen te kennen gegeven, dat als bestuurders van het te stichten R. K. Ziekenhuis te dezer stede zullen optreden de heeren mr. M. J. C. M* Kavelaars, A. P. M. Koene, R. H. M. Geerdes, M. J. Wouterlood, J. A. J. Nolet en W. A. Beukers' A.Jzn. Wedstr\j(l Brandweerlieden. De leden van den Gemeenteraad zijn persoon lijk uitgenoodigd om den wedstrijd der Brand weerlieden, morgen (Donderdag)middag 2 ure op het terrein voor de fabriek der firma Smulders alhier te houden, bij te wonen. Als prijzen voor bedoelden wedstrijd zijn inge komen van de Rotterdamsche Brand weerlieden- vereeniging »Jan van der Heijden" een groote zilveren medaille, van den heer Groen te Rotter dam een groot zilveren kruis en van de firma Visser Sc Co. alhier een fraai nikkelen klokje. Zweminrichting. Zooals uit voorstaande kennigeving blijkt, zal de zweminrichting aan den Fraakelandschen dijk aanst. Maandag worden opengesteld. Wij vestigen de aandacht op het verlaagd tarief voor meerdere (minderjarige) personen in éen gezin. Door B. en W. dezer gemeente z'ijn vooi het seizoen 1913 wederom tot eersten en tweeden zwemmeester aangesteld II. in 't Hol en M. van Wieringen, terwijl mej. J. in 't Ilol, geb. W ij'zenbroek, weder voor badvrouw zal fun- geeren. Bij de brandweer alhier z ij n, met 'ngang van 1 Juni a.s., benoemd tot assistent machinist C. J. Duimel en J. Veenman, thans brandwachts 2e klasse, tot machinist chauffeur J. de Vlaming en tot brandwachts 2e klasse B. Scholte, A. L. Bronsgeest, J. Pols, S. Rorije en G. H. van Wurmond. Thans kan worden medegedeeld, dat door de Schiedamsche Voetbalvereeniging sS. V. V." aan de Vereeniging ter bestrijding der Tuberculose hier ter stede, na aftrek der nood zakelijke kosten is afgedragen de som van f 115.50 als opbrengst van den op Tweeden Pink sterdag gehouden liefdadigheids-voetbalwedstrijd. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 29 Mei 10.58 v.m. 11.34 n.m. Maandag heelt zich aan de Hoofd straat voorgedaan als aannemer van het inbren gen van sluisdeuren aan de Buitensluis een per soon, die zelfs werkvolk aannam en werklieden om materiaal van het spoor te halen. Van zijn be wast aannemerschap bleek spoedig niets waar te zijn; 't bleek hem slechts te doen te zijn om een bedrag van f5 te ieenen, waarmee hij is ver dwenen. Heden-morgen is per brancard van het Droogdok naar hier overgebracht en naar zijne woning alhier vervoerd de 21-jarige G. Plomp, wonende Villastraat, die, op het dok werk zaam zijnde, bij het uitglijden het rechterdij been had gekneusd. H e d e n-m iddag half drie, is de 15-j a- rige jongen A. Bol, als melkbezorger in dienst van den melkverkooper De Vaan, van den Rotter- damschen dijk met zijn fiets gevallen, waarbij hij bewusteloos werd en een wondje aan het hoofd bekwam. Nadat de jongen aan het politie bureau alhier was verbonden, kon hij weer naar Rotterdam terugkeeren. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 27 Mei 1913, des namiddags 2 ure (Vervolg.) AanvullingscredietBetonsteiger. 9. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet voor den betonsteiger in de Ooster haven en verleenen van kwijtschelding aan de aannemers van boeten wegens te late oplevering, na aftrek evenwel van al hetgeen de Gemeente, nadat de steiger had behooren te zijn opgeleverd, heeft uitgegeven, zoo aan toezicht, aan vergoeding van loon op verzuimdagen enz. Voor dezen steiger werd door den Raad een bedrag van f31000 beschikbaar gesteld, in wer kelijkheid heeft hij gekost f 34.957.78^. Onder opgaven van de oorzaken van deze over schrijding van het toegestane crediet, meent de Commissie voor Gem. werken, dat de meerdere uitgaaf ten volle gewettigd is geweest, en wijst zij er op, dat men nu een met een kade gelijk staande steiger aan diep water heeft verkregen voor f500 per strekkende meter, plus de kosten van taludverdediging, hetgeen in vergelijking met de kosten van een kade een zeer gering bedrag is te noemen, deshalve vraagt de commissie als nog het crediet te verhoogen. Waar de Commissie van Gemeentewerken voorts constateert, dat, hoewel de opleveringstermijn met 86 dagen overschreden, de aannemers van hun zijde alles gedaan hebben om het werk te be spoedigen en waar de gemeente geen schade heeft geleden, meenen B. en W. dat geen boete behoort te worden toegepast, deze kosten zouden bedra gen 86 dagen f25 per dag f2150 en de kosten die de gemeente heeft moeten maken gedurende dien tijd voor toezicht enz. f339.72 en stellen zij voor de boete, voorzoover zij bedoelde kosten overtreft, derhalve tot een bedrag van f1810.26 kwijt te schelden. De heer Scheffers had over dit voorstel gaarne meerdere inlichtingen. Hij meent, dat een overschrijding van de begrooting voor bedoeld werk met een bedrag van 12 wel een belang rijk feit moet genoemd worden en vraagt zich af of wel een juiste begrooting is ingediend. Hij merkt op, dat deze steiger steeds meer kosteerst is er over een bedrag van f20.000 gestemd, daar na is een bedrag van f31.000 gevoteerd (betonstei ger) en ten slotte wordt nu een bedrag van i 35.000 voorgesteld. Die laatste verhooging wordt nu verklaard door het feit, dat men meer steun punten voor den betonsteiger heeft noodig geacht maar dan vraagt sp.Heeft men dat dan niet voorzien Als 't zoo met de nieuwe school ook gaat, zuilen wij nu eerst f30.000 voteeren en dan wellicht voor een uitgave van f40 000 staan. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat 't altijd onaan genaam voor de commissie is, als de begrooting niet uitkomt; maar het werk dat hier verricht is, moest toch gedaan wordener moesten meerde re steunpunten worden aangebracht, waarover vroeger niet zoo gesproken is is. Wel heeft de Directeur altijd gezegd, dat er meer steunpunten moesten worden aangebracht maar de commis sieleden meenden, dat 't niet hoefde. Bij de uit voering van het werk is 't echter gebleken, dat 't beter was den wenk van den Directeur op te volgen. Een fout is er werkelijk bij de begroo ting van dit werk begaan, nl. dat het noodig ge bleken meerdere toezicht daarin niet is opgeno men behalve de opzichter Vos moest er nog een tweede opzichter bijkomen, dat was dus een extra uitgave. Maar vooral het aanbrengen van meer steunpunten heeft het bedrag tot f 35.000 doen stijgen. Toch blijken de kosten van bet werk aldus uitgevoerd, niet hooger dan die bij inschrij ving werden opgegeven. Er is echter een mooi stuk werk opgeleverd. 't Spijt weth., dat 't Vrijdag zoo slecht weer was anders had men het werk bij de bedoelde boottocht in zijn geheel kunnen zien.Wat betreft de opmerking dat de begrooting met 12 overschreden is, zegt weth., duf hij in dit geval nooit met percenten rekent. Hij wijst er verder op den tegenslag dien de aan nemer met dit werk heeft gehad het voortdu rende regenweer, de herhaalde hoogwatertijden, waardoor vele dagen niet kon gewerkt worden en het werk niet op tijd kon worden opgeleverd Ook zijn de palen nog van ijzeren banden voor zien. Moest het werk nog eens worden aanbesteed, dan zou men zeker niet een crediet vragen voor een steigertje, maar voor een heelen grooten steiger. Weth. erkent zeker, dat 't met dit werk onaan genaam is geloopen, maar er is niets aan te doen. De wethouder, de heer Dagerwey, meent, dat ook de Raad rekening houdend met het pee- cavi van den wethouder van gemeentewerken en gezien zijne belofte van beterschap, niets aan de zaak kan doen maar hij hoopt toch, dat een der gelijke behandeling van een aanbesteed werk een unicum zal blijven in de Raadsannalen. Weth. betoogt, dat de Raad tot het voteeren van een bedrag van f35.000, zooals nu wordt voorgesteld, niet zou besloten hebben zonder waarborgen voor het vruchtbaar gebruik maken van den steiger. Hij sluit zich in dezen aan bij de opmerking door den heer HoHtman al aanstonds by de indiening van het eerste voorstel gemaakt, dat de zaak op pervlakkig was behandeld en het voorstel weinig was omschreven. Het crediet, aanvankelijk ge vraagd, is herhaaldelijk verhoogd. De indruk dien de heer Scheffers van deze zaak heeft gekregen, deelt weth. geheel. Hij acht 't wenschelijk dat als wij een crediet voteeren voor een groot werk, wij dan ook weten, dat binnen de grenzen van dat crediet het werk kan worden voltooid. De heer Houtman zal niet veel toe voegen aan hetgeen reeds door anderen is opgemerkt gedane zaken nemen toch geen keer. Hij wil al leen de vraag stellen Is de voorziening werkelijk spoedig loonend, zoodat deze uitgave hare rente oplevert? Anders is hij 't grootendeels met den heer Lagerwey eens. De heer Van der Velden merkt op, dat nog een post het werk duurder heeft gemaakt, waarop bij de begrooting niet gerekend was, nl. die van het ijzeren remmingswerk. De heer Scheffers dankt den wethouder van gemeentewerken voor de welwillende beant woording van zijne vraag. Hij hoopt dat daardoor zal bereikt worden, de begrooting voor zoo'n werk voortaan beter wordt ingediend. Van een directeur van gemeentewerken, die den titel voert van in genieur, mag men dat wel verwachten. De wethouder, de heer Van Westendorp, verklaart, dat hij niet graag zou zeggen, de schuld aan den Directeur ligter zijn in de gemeente al heel wat werken uitgevoerd en over het algemeen is de begrooting steeds goed uitgekomen, in an dere plaatsen komt 't ook wel eens voor, dat de begrooting van een werk overschreden wordt, weth. meent, dat men het geval wel wat al te zwartgallig opneemt. Over het geheel zijn de begrootingen van dergelijke werken wel zeer juist uitgekomen, 't Spijt weth., dat 't nu zoo geloo pen is; maar hij ziet niet graag de schuld aan den Directeur gegeven. De Voorzitter zegt, in antwoord op de vraag omtrent het gebruik van den steiger, dat 't wel bekend is, van den steiger in den loop van den zomer gebruik zal worden gemaakt en dus de rente er wel uit zal komen. Be heer De Bruin zegt, dat 't beter was, het verwijt door den heer Scheffers zoo onverdiend tot den Directeur gericht, terug te nemen. De Directeur heeft toch van het begin af gezegd, dat er minstens 20 steunpunten meer moesten wor den aangebracht maar de commissie heeft dat veranderd. Als dit dan zoo is, dan verdient de Directeur geen verwijt, maar zij die het plan ge wijzigd hebben, naar spr.'s meening alleen de commissie. De wethouder, de heer VanWestendorp, zegt, dat werkelijk de Directeur meer steunpunten verlangde, maar, zooals 't meer gaatmen trachtte elkaar te overreden men wilde nog eens zien, maar ten slotte begreep de meerderheid van de commissie, dat 't beter was, met het denkbeeld van den Directeur mee te gaan. Dergelijke dingen komen toch in ieder college voor. De heer Scheffers zegt, dat men 'them niet kwalijk moet nemen, dat hij den Directeur van Gemeentewerken in het debat heeft gebracht. Hij zit in de Gascommissie en de leden dier commissie zijn gewoon, waar 't groote werken betreft, te zeilen op het compas van den Direc teur als technisch adviseur. Nu kan men wel zeggen, dat men niet de schuld op een ander moet gooien dan die ze verdientmaar ten slotte heeft er dan geen mensch schuld. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt ter verklaring van het feit, dat B. en W. met een nader voorstel bij den Raad komen, dat ver schillende factoren tot verhooging van het bedrag hebben geleidhet meerder toezicht, waar het werk 86 dagen te laat is opgeleverd, en het meer dere werk, waar 20 steunpunten meer moesten worden aangebracht. De wethouder, de heer Van Westendorp, geeft in overweging nu eerst tot stemmen over te gaan. De Voorzitter acht dit mogelijk, waar het eerste gedeelte van het voorstel nu wel voldoende is toegelicht. De wethouder, de heer Lagerwey, merkt op. dat de verhooging slechts betreft de helft van het overschreden crediet en de andere helft door Grondbedrijf zal moeten worden gedragen, dat dus wel om een nieuwe post op zijne begrooting bij den Raad zal komen. Het eerste gedeelte van het voorstel, het crediet tot het voorgestelde bedrag te* verhoogen, wordt bij acclamatie aangenomen. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat hij met het advies van het college te dezer zake niet kon meegaan. In de Commissie van Gemeentewerken meent men. dat waar zoo- veie werken worden uitgevoerd er geen kwestie moet zijn van boete, als er goed gewerkt wordt 't spijt weth. dat nu wordt voorgesteld, den aan nemer een boete van 339.72 op te leggen. Hij wijst er op, dat 't in Aug. 1912 voortdurend zoo geregend heeft en men aldoor met hooge getijden had te kampen 't was een verbazend moeilijk werk waar aan afdammen van de Maas wel niet is te denken maar op den tijd dat er kon gewerkt worden, is er gewerkt zelfs ten koste van extra-betaling voor de nachturen. De aannemer die met veelerlei veriét en hoogere eischen had te rekenen, heeft gedaan wat hij kon, en nu vindt weth., dat 't niet aangaat te zeggen waar wij voor hoogere uitgaven staan, hebben wij ten minste dit bedrag van f339 gered. Dat zou zijn ten koste van den man die deze boete niet verdient. De heer Houtman meent toch te moeten opmerken, dat wij, in den geest van den heer Van Westendorp handelend, een gevaarlijk prece dent stellen voor willekeurige opleving van het werk de brutaalste, die 't er met den opleverings termijn op waagt, krijgt dan het werk en hééft het meeste succes. De heer Evers zegt, dat de aannemer wel zijn uiterste best heeft gedaan't is een actief man maar hij moet er toch op wijzen, dat ds Directeur den aatfhemer van te voren gewaar schuwd heeft, dat hij den termyn van oplevering

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2