Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. H an delsberic h ten te kort had genomen en hij het werk onmogelijk in den door hem bepaalden tijd kon opleveren. De heer Van der Velden meent daaren tegen, dat de aannemer heelt bewezen, dat hij het werk wel in den door hem bepaalden tijd kon opleveren want het werk onder water heeft korter geduurd dan hij zich had voorgesteld. Hij had alleen als misrekening de force majeur van de elementen. De wethouder, de heer Van Westendorp, betoogt nog eens dat men hier te rekenen heelt met tegenslag in het werk die niet te voorzien is. Dat komt herhaaldelijk voorde aannemer van het werk in de St. Liduinastraat had voor dat werk in de maanden JuniAugustus uit te voe ren, zeker niet gerekend op slecht weer. Toch heelt hem dat werk geld gekost. De wethouder, de heer Goslinga, meent, dat dergelijk werk toch ook wel eens geducht mee valt en dan komt de aannemer nooit bij de ge meente om die in zijn faveur te doen deelen, waar ze toch werkelijk tegenover de aannemers zeer clement is. De heer Wittkampf vraagt of, waar aan den aannemer meer werk is opgedragen dan aan vankelijk was voorgesteld, of die 'dan wel aan den termijn van oplevering gehouden is. De wethouder, de heer Van Westendorp, treedt in een breede becijfening van de veriet- dagen en het meerdere werk dat den aannemer is opgedragen. Hij betoogt ook, dat 't niet aangaat, het meerdere toezicht voor rekening van den aan nemer te brengen weth. kan niet begrijpen hoe dit boetevoorstel gedaan is. De heer Van der Velden betoogt, dat men, rekening houdend met force majeur, in dezen niet alleen moet letten op de regendagen, maar ook met het lage getijde, wat den meesten tijd het geval was. De Voorzitter zegt, dat B. en W. 't wer kelijk met de Commissie van Gemeentewerken eens zijn en willen voorstellen geen boete op te leggende boete willen zij kwijtschelden alleen de kosten die de gemeente gemaakt heeft door meerder toezicht gedurende de dagen dat het werk langer dan de opleveringstermijn geduurd heeft, willen zij vergoed zien. De heer Van der Velden zegt, dat wat B. en VV. bedoelen, nog nooit gebeurd is: de kos ten van het toezicht en voor de dagen van latere oplevering te doen vergoeden 't geldt hier boete ot geen boete op te leggen. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat uit het verloop van dit debat alweer blijkt, hoe moeilijk een dergelijke zaak in den Raad te behandelen is. Zij is moeilijk voor College en Raad beiden immers behalve het Wetboek zijn er nog gebruiken waaraan men zich te hou den heeft. Een dergelijke zaak is volkomen aan de Com missie voor Gemeentewerker toevertrouwd en daarom hoopt weth., dat de Raad met het advies van die commissie mee zal gaan. De Voorzitter meent, dat 't hier alleen een verschil over de dagen betreft, waarop de ge meente door de latere oplevering van het werk werkelijk schade heelt geleden. De heer mr. Kavelaars kan uit rechtskun dig oogpunt eene dergelijke manier van handelen als hier bedoeld wordt, niet aanbevelenwij schelden wel de boete kwijtmaar laten toch een som van f339 voor de latere oplevering van het werk betalen. Waar hier meerder werk is verricht dan aanvankelijk was voorgesteld, acht hij die allerminst aanbevelenswaardig. De heer Van Katwijk zegt, dat hij het werk bijna dagelijks is gaan zien. Hij kan zich voorstellen, dat de mensch worstelt met de ele mentenmaar 't zou hem erg spijten als de ge meente dit klein bedrag zou laten betalen, waar er toch gewerkt is als er kon en er dan steeds een vracht volk, 's nachts en ontijd, aan 't werk was. De heer Wittkampf verzekert, dat wij, als bedoeld handelend, flink den weg opgaan den in druk te geven, dat de gemeente maar over alles de spons haaltde aannemers zullen daar wel op rekenen. Spr, wil de schade door latere ople vering doen betalen na aftrek van het meerdere werk. De Voorzitter zegt, dat het bedrag van f339 genoemd is maar dat is niet geheel juist daaraan hoeft men zich niet te houden: 't geldt hier slechts het bedrag dat de gemeente bij latere oplevering schade heeft geleden. De wethouder, de heer Van Westendorp, betoogt, dat 't bij aanbestedingen van gemeente werken over het geheel steeds goed is gegaan. Dat 'tnu zoo geloopen is, is verbazend jammer; maar de commissie van Gemeentewerken is te dezer zake werkelijk beter op de hoogte da» het College van B. en W. De heer Schreuder zegt, dat de kwestie ampel in de Commissie van Gemeentewerken is besproken en haar gevoelen is, de aannemer geen boete moet betalen in welken vorm ook. De heer mr. Kavelaars acht 't een zeer onaangenaam geval, waarbij het bedrag van f25000 allengs tot f35000 is gestegen. Hij vreest dat het werk zijn rente niet zal opbrengen. De Voorzitter verklaart nog eens het standpunt van B. en W. en wil nu in stemming brengen het voorstel geen boete te doen betalen, maar het schadebedrag van f 339 aan de gemeente te doen vergoeden. De heer Van Katwijk zegt, dat hij moeilijk voor dit tweeledig voorstel kan stemmen; alleen voor het eerste gedeelte kan hij zijn. De wethouder, de heer Van Westendorp, formuleert nog nader het voorstel. Ook de wethouder, de heer Goslinga, geeft daarvan nog eene nadere verklaring. Het voorstel, als door B. en W. bedoeld, wordt, in stemming gebracht verworpen met 129 stemmen. Voor stemmen de heeren Dubbelman, Meijer, Wittkampf, Houtman, Scheffers, Evers, mr. Ka velaars, Lagerwey, en Goslinga. De heer Wittkampf zegt, dat de gevolgen niet zullen uitblijven: de brutaalsten zullen het werk krijgen. Het nader voorstel, in het geheel geen boete of schadevergoeding op te leggen, wordt daarna aangenomen met 14—7 stemmen. Tegen stemmen de heeren Dubbelman, Meijer, Wittkampf, Scheffers, mr. Kavelaars, Lagerwey en Goslinga. (Slot volgt). Ongelukken. De 19 jarige C. van de Loo te Waddinxveen heeft bij het monteeren van een motorrijwiel een uitspringend onderdeel tegen het hoofd gekregen. Hij overleed aan de bekomen verwonding in het Ziekenhuis. Te Baarn is de 16-jarige banketbakkersleer ling A. J. Kuyper bij het zwemmen in de ri vier de Eem verdronken. Vergiftiging. Naar men verneemt, heeft het echtpaar De V. te Leeuwarden bekend, hun dochtertje met zoutzuur te hebben vergiftiging. Onweer. Men seint ons: In Oostelijk-Gro nigen woedde eergisteravond een hevig on weder te Eexta veroorzaakte de bliksem brand in de boerderij van A. Doornbosch. Inbraak. Eergisteravond is in de Linnaeus- parkstraat te Watergraafsmeer bij afwezigheid van den bewoner ten huize van den heer Boas ingebroken. Aan diamanten, gouden en zilveren sieraden ter waarde van f800 is ontvreemd, waar onder een diamanten broche van f500. Het circus-Wilke zal Donderdagmorgen op de afrijbaan bij het paleis Het Loo een voor stelling voor het Prinsesje geven. Een nieuwe Noordpool-expeditie. Volgens een telegram uit New-York aan het sBerliner Tagablatt". rust de Noordpoolonderzoe- ker Stefancon voor rekening van de Canadeesche regeering een groote Noordpool expeditie uit, be rekend voor den tijd van vier jaar. Bedorven vleesch. Te Heemskerk heb ben zich bij enkele gezinnen tamelijk ernstige ziekteverschijnselen voorgedaan, gepaard met bra kingen na het gebruik van in ondeugdelijke staat verkeerend vleesch. De zaak is onderzoek. Aangeh ouden. Gistermorgen is door de marechaussees te Hardenberg gevankelijk naar Zwolle overgebracht de kinderjuffrouw van mevr. Diling, gelogeerd bij mevr. de wed. A. van Mun ster alhier. Zij wordt beschuldigd op verschil lende tijdstippen geld, kleinoodiën en ondergoe deren van hare meesteres te hebben ontvreemd. Reeds herhaaldelijk was er nu dit dan weer dat vermist, doch men had geen vermoeden, wie de dader(es) zou zijn. De wed. van Munster had in de huiskamer een portemonnaie op tafel ge legd, waarvan zij den inhoud kende. Zij verwij derde zich eenigen tijd en bij haar terugkomst bleek er f4uitgenomen te zijn. Er was onder - tusschen niemand dan de kinderjuffrouw in de kamer geweest. Nu werd haar gevraagd of zij die f 4 uit de portemonnaie had genomen, het geen zij ontkende. De marechaussees werden gehaald en ook voor hen bleef zij pertinent ont kennen. Bij onderzoek op hare kamer kwamen uit epn koffer eenige kostbaarheden o.a. juweelen te voorschijn, volmaakt indentiek met de vermiste voorwerpen. Nochthans bleef zij ontkennen, zoo dat zij heden-morgen werd weggebracht naar Zwolle om voor den Off. van Justitie te worden geleid. Wes11 and in duist©!. Maandagavond was Hoek van Holland en een deel van het Wcstland in duister, doordat de electrische- cent»ale te Mon ster niet werkte. Volgens sommige berichten zon de oorzaak zijn een geschil tusschen de betrokken gemeenten en de Wéstlandsche Electrische Mij1., die daarom het bedrijf zou hebben stopgezet. Van andere zijde wordt echter gemeld, dat er alleen sprake was van een defect aan de centrale. H et o n w o d e r. Gedurende een onwedei, dat boven Beesd woedde, werd gistermiddag om streeks half vier zekere P. R., die onder een boom schuilde, door den bliksem getroffen. Hij werd niet doodelijk gewond. Een bond, koe en een kalf werden gedood. Gisternamiddag werd tijdens een hevig on weer de gemeente Veendam door een geweldigén hagelslag getroffen. Platronde stukken ij's, ter grootte van een stuiter, vielen uit de lucht en vernielden den oogst in tuinen, kweekersen en aardappelvelden. Kolossaal veel bladgroenten zijn zoo goed als verwoest. De schade is enorm groot. Gistermiddag heeft de bliksem van een apotheek aan de Hoog'ewoerd te Leiden den schoorsteen getroffen, die van het gebouw afge slagen werd. IAan de Haagjsche Schouw sloeg de bliksem in het dak van de woning van den landbouwer Van Santen. Een begin van brknd werd ge- bluschf. In Oostelijk Groningen woedde gisteravond een hevig onweder. Te Eekta veroorzaakte de bliksem brand in de boerderij1 van A. Doorn bosch. Deze brand kon nog; worden gebluscht. (Tel.) I Men schrijft aan de „Msb." uit Nijmegen: Gistermiddag barstte boven onze Had een on weersbui los vergezeld van ©en hagelslag, zoo als ouden van dagen verklaarden nooit te bob ben beleefd. Brokken ijs van 3 tot 4 c.M. door snede vielen ©en tiental minuten lang uit de lucht, de straten onder ©en ijsdek begravende. In de benedenstad is veel schade aangericht, daar de hellende straten ontzaglijke water- en zandmas!sa's uit de bovenstad aanvoerden. Tal van ruiten zjjln stuk gehageld. Te Neerbosch r ichtte de bui zoo goed als geen schade aan, te Lent is ook veel hagel gevallen en de schade vermoedelijkgroot. T© Groesbeek is geen hagel gevallen; wel woedde daar, even als -ook in het geheel© rijk van Nijmegen, Spionnagezaak. Uit Praag wordt aan de »Berl Zeitung am Mittag" geseindOver den zelfmoord van den chef van den generalen staf van het legerkorps te Praag overste Redl die Zondag in een hotel te Weenen een eind aan zijn leven maakte, zijn hier sensationeele geruchten in omloop. Volgen deze geruchten zou deze zelf moord met niets meer of minder in verband staan dan met de jongst ontdekte spionagezaak. Overste Redl is uit een arme familie afkomstig, doch voerde een dure huishouding. Hij pleegde zelf moord op den avond voorafgaande aan den dag waarop hij op het ministerie van oorlog ontboden werd. Redl was aan het ministerie van oorlog verbonden als deskundige in spionageprocessen, waardoor hij in aanraking kwam met die krin gen welke misschien de aanleiding zijn geweest tot het misbruikmaken van zijn ambt. De com mandant van het legerkorps te Praag Giesl is in verband met deze zaak naar Weenen ontboden. Belangrijke honoraria. Het »Brit. med. Journ." vermeldt eenige merkwaardige voor beelden van vorstelijke belooning van genees kundige diensten, maar merkt daarbij op, dat niet alle grooten der aarde zoo vrijgevig zijn, doch integendeel dikwijls vrij karig. Dupuytren is door het toenmalig hoofd der Parijsche firma Rotschild buiten zijn weten betrokken in een beurs-operatie, en de opbrengst daarvan een be langrijk kapitaal werd hem overhandigd. Zód kreeg ook Astley Cooper een 2000 P.St., die een dankbaar patiënt op de beurs voor hem had ver diend. Een ander koopman betaalde hem 600 P.St. per jaar, en een West-Indier, Hyatt, die door hem wegens steen geopereerd was, wierp hem op een morgen zijn slaapmuts toe, met de woorden daar, jongmensch, steek dat in uw zak. De muts bevatte een cheque van 1000 guineas. Voor een zelfde operatie betaalde een Kalif aan Abu Nasr een som van 144.000 waarde en een andere Kalif gaf zijn lijfarts f 12.000 per maand, en op Nieuwjaarsdag f15,000 en eerekleederen. Voor de inoculatie met pokken kreeg Dimsdale in 1768 van de Tsaritsa Katharina f 144.000 en een jaargeld van f6000 met den titel van Baron. Willis, die George II tijdens een zielsziekte had bijgestaan, werd bij de Koningin van Portugal, die eveneens zielsziek was, ontboden op de vol gende voorwaardenreis en verblijfkosten voor hem en zijn gevolg 1000 P. St. per maand en 20.000 P. St. voor het geval, dat de lijderes zou genezen. Hij werd met koninklijke eerbewijzen te Lissabon ontvangen. Morel Maxkenzie kreeg voor 3 maanden behandeling van Keizer Frederik 13.000 P St. De beroemde fistel-operatie van Lodewijk XIV koste aan het Frapsche volk een millioen frcs. De edelmoedige Koning schonk den operateur, De Fassy, 300.000 Irs. en een landgoed en vier jaren later den rang van edel man. De medicinae doctores, die als stomme ge tuigen bij de operatie hadden gestaan, kregen sommen van 40.000 tot 100.000 fr. en de 4 apothekers elk 12.000 fr. (sN.T.v.G.") Rekenkunstenaar. In een krankzinni gengesticht te Nantes is een tijdlang een man verpleegd, Jean C... geheeten, die, ook in de pe riode, dat zijn geestvermogens gestoord waren, een buitengewoon rekenkunstenaar bleek te zijn. De man had heel weinig geleerd, als kind was hij nog al dom en ook toen had hij slechts een geheugen voor cijfers. In het gesticht te Nantes trok Jean C. de aandacht der geneesheeren, doordat hij maar steeds zat te cijferen en bij nader onderzoek bleek hun het buitengewone vermogen, om uit het hoofd te rekenen, waarover de patiënt beschikte. Zoo vroeg een der dokter hem hoeveel seconden er in dertig jaar zijn Presies veertien seconden dacht de rekenaar na en toen antwoordde hij 946,080,000. En op de vraag hoe hij aan dat ge tal kwam, antwoordde Jean G. het volgende Ik weet om te beginnen, want ik heb dat al zoo dikwijls uitgerekend, dat er in een jaar van 365 dagen, 31.536.000 seconden zijn. Ik neem nu eerst dertigmaal 30 000.000, dat is 900.000.000 dan dertigmaal 150.000.000, dat is 45.000.000 dan dertigmaal 30.000 dat is 900.000 dan dertigmaal 6000, dat is 180.000. Ik tel die getallen bij el kaar op en krijg samen 946.080.000. Deze berekening doet Jean C. met verrassende snelheid. Verder vroeg men hem een voet heeft 0.333 M. Hoeveel voeten gaan er in 343 kilometer. Antwoord in zeven seconden 1.029.000. Hoe oud is iemand, die 343 millioen seconden ge leefd heeft? Het antwoord werd in drie-en-twintig seconden gegeven: 10 jaar, 10 maanden, 14 dagen, 1 uur, 46 minuten en 40 seconden, fn tegen stelling met In audi en andere beroemde reken- kunstenaars trekt Jean C. geen wortel. Volgens een der geneeskundigen van het gesticht te Nan tes waar Jean C. verpleegd is, is deze zeer onwetend, kan nauwelijks lezen en nauwelijks zijn cijfers schrijven. Hij heeft zich zelf rekenen geleerd, volgens een eigen manier, die, naar wat men er van heeft kunnen begrijpen, veel over- eenkomst heeft met. die, welke andere reken- wonders gebruikten. Jean C. schijnt, te hehooren tot de kategorie van geboren rekenaars, waarin men ook Inaudi, Fleury, Mondeux, Mangiamele, Buxton, Culborn moet rangschikken: Jean C. is kort geleden genezen uit het gesticht te Nantes ontslagen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft, benoemd tot kapelaan te Zwolle (II. Maria He melvaart) den Weleerw. heer J. G. Alferink, tot kapelaan te Utrecht (H. Joseph) den Weleerw. beer P. J. Wirtz, tot assistent t© Angeren den Weleerw. heer J. AI. Verhoef, tot assistent te Rortenhoef den Weleerw. heer H. H. R. van Esveld en tot assistent te Silvolde den Weleerw. heer A. A. J. Overmars. De rechtbank -te Rotterdam veroordeelde gister F. II. Z. 37 jaar, fabrieksarbeider te Schie dam, wegens diefstal van twee flesschen met jenever, tot f6 boete, subs. 12 dagen hechtenis. L. V., 25 jaar, lossen werkman zonder vaste woonplaats, wegens diefstal van een koperen ge wicht te Schiedam, tot twee maanden gevangenis straf. Behandeld Werden de volgende zaken: Tegen den 21-jarigen schipper G. J. J. M., te Voorburg, die op 9 April den onderhaven meester J. v. d. Hoeke te Schiedam, die hem onderhield over het niet betalen van aoor hem, beklaagde, verschuldigd havengeld, had uitgeschol den, werd fö boete, subs. 5 dagen hechtenis geëischt. De 24-jarige H. A. C., schipper alhier, bekende op 18 Maart een hoeveelheid mest, cfie hiji voor A. van der Burg te Schiedam naar een tuinder te Naaldwijk moest ver-voeren, voor eigen rekening te hebben verkocht. Eisch wegens verduistering vijf maanden ge vangenisstraf. Tegen den 29-jarigen glasblazer J. M. te Schie dam.. die bekend© op 21 Maart zijn kameraad, met wien hij samenwerkte en die volgens zijn meening te veel brak, met ©en schrijn ijzer tegen den schouder te hebben gegooid, werd vrij spraak gevraagd, daar de mishandelde verklaarde geen pij;n van de mishandeling1 te hebben gehad, en bovendien aan den arm te zijn geraakt, zoadat het bewijs van het ten laste gelegde niet was geleverd. Geboren: 26 Mei Gijsbert Cornelis, z. v. G. C. de Reuver en C. Morra, Vriendschapstraat. Johannes, z. v. A. v. Koetsveld en P. E. Koe vermans, Hoofdstraat. 27. Maarten, z. v. F. Slavenburg en M. W. de Nijs, Ged. Broersvest. BEURS VAN SCHIEDAM, 28 Mei. 1913. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 24 Mei. 26 Mei. j 27 Mei. 28 Mei. f 12 f 12 J f 12 f 12 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs 27 Mei 28 Mei. M o u t w ij n 131/a 131/j Jenever: 17i/3 17y2 Amsterdamsche proef.19.19. Spoeling:1.10 1. Stemming op heden: kalm. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Spiritus. 27 Mei. f21'/4 a f 213/4 119— af- f 10— af 28 Mei. f 21a f21»/, f 183/, a f 19- f 10- a f Stemming op heden: kalm. HAMBURG, 27 Mei. mk. 33 - b., Mei Juni 33— b., Juli/Aug. 33— b., stemming vast. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 27 Mei. 653/426 Mei. 65.y,. CHICAGO Mais Mei Juli Sept. Dec. 575/g 573/g 58 561/g 27 Mei. 26 Mei. 593/," 583/8 58V9 56'/, Rogge vast. Loco 27 Mei. 64- 26 Mei. 63»/, Amsterdamsche Beurs. 28 Mei. 2| °,c Ned. W. 665#; Oostenrijk Juli 831/2 3% Portugal, Vorstenlanden 167Deli-cnlt. 160R'di Deli 356; Kon. Petr. 629- Moeara Emm. 250— Sum Palemb. 229- Steels 60 Atchisons 101s/4; Rocks 17s/a Denvers 18/8 Eries 2/13/leMissouris 277/16South. Pac. 963/4 S. Rails 25—; Kansas 23'Unions 152— Prolongatie 2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3