Verspreide berichten. Binnenland. Gemeenteraad Stads- en Gewestelijk Nieuws. blootgesteld aa.ii de geweerschoten, door de stu denten gelost, en beantwoordde dit vuur, maar niemand werd gewond. Patrouilles doorkruisen de straten40 studenten zijn gearresteerd. ;Do orde is hersteld. CHINA. ,De Pekinger correspondent van de „Daily Tele- gi aph" seinde .«enige dagen geleiden aan zijn blad, dat tusschen de Chineesche regeering en de Kuo- Ming-Tang-Ieiders' inzake do vijf-mogendheden-kie- ning een compromis tot stónd' gekomen was. De correspondent meldt tb,ans, dat hij; te optimistisch geweest, is. Wel stond men op het punt om zulk oen overeenkomst te sluiten, doch opnieuw heb ben er zich moeilijkheden voorgedaan, waardoor de verwijdering tusschen de regeering en de Kuo-Ming-Tang gïooter dan ooit is. Wat de naaste toekomst brengen zal, is moei lijk te zeggen, doch de situatie kan voorzeker kritiek genoemd worden. Zoowel de regiqerinjgj als de Kuo-Ming-Tang partij zijn vast besloten, om het eenmaal ingenomen standpunt niet te laten varen. Te Peking wil men geen vertegenwoordi gende regeering hebben, terwijl de Kuo-Ming-Tang paxtij al het mogelijke in het werk zal stellen, om- aan de provinciën zelfbestuur te verleenen onder de controle van het parlement. Waar het Noorden en bet Zuiden dus zoo tegenover elkan der, staan, kan van een overeenkomst geen sprake zijn. Hoe ernstig de situatie is, blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat nog voortdurend troepen langs den Hankow-spoorweg naar de Yangtse-vallei ge zonden worden. De mogelijkheid eener tegen-re volutie is dan ook in het geheel niet uitgeslo ten. De „Vossische Zeitung" verneemt, dat hij den Duitschen Bondsraad zeer binnenkort ten voorstel van de Pruisische regeering zal inkomen ter regeling van de Brunswijksche troonopvolging'. In diplomatieke kringen te Berlijn is men over tuigd dat prins Ernst August nog dezen herfst de Brunswijksche troon zal bestijgen. De koning en koningin van Engeland zijn gisteravond om zeven uur ii.it Berlijn te Londen teruggekeerd. liezoek van (le Koningin aan het Tehuis voor alleenstaande blinden. H. M. de Koningin heeft gisternamiddag met gevolg, bestaande in jhr. Von Miihlen, adjudant, en jonkvr. Juckema van Burmania baronesse Rengers, hofdame, een bezoek aan het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen gebracht. Aan den ingang werd H. M. ontvangen door den burgemeester van Renkum, jhr. Nedermeyer Ridder van Rosenthal, die Haar naar de bestuurs kamer geleidde, waar de president van den Na- tionalen Blindenbond, de heer N. Schild, en het bestuur van het Tehuis, mej. Van der Kloot, directrice, mej. Desinons Penn, baronesse Van Hövell, secretaresse, benevens zuster Meyer aan H. M. werden voorgesteld. De jongste verpleegde, Aatje Rendering, bood een ruiker aan, waarna thee werd gepresenteerd. Nadat H. M. Hare handteekening had geplaatst in het gedenkboek, maakte zij een'rondgang door het geheele gebouw. Alle 32 patiënten sprak H. M. allervriendelijkst toe en allen bood Zij een paar rozen aan, van hat Loo meegenomen. Meermalen betuigde H. M. Hare ingenomenheid met alles wat Haar getoond werd. Het bezoek duurde ongeveer drie kwartier. Bij Haar vertrek verklaarde H. M., dat het Tehuis een zeer pret- tigen indruk op Haar gemaakt had, en dat Zij, daar het nog maar zoo kort geleden was, dat Zij den eersten steen van dit Tehuis legde, verwon derd was over wat het bestuur hier tot stand gebracht had. Uitgeleid door den burgemeester, vertrok H. M., evenals Zij gekomen was, per auto. Een kort be zoek werd gebracht aan het kasteel Doorwerth, waarna H. M. over Ede naar Het Loo terugkeerde. De reis van het Engelsche koningspaar. Gistermorgen te ruim kvyart over acht kwam te Vissingen de extra-trein aan, waarmede koning George en koningin Mary van Engeland de reis uit Berlijn hadden gemaakt. Nadat het vorstelijk echtpaar nog eenigen tijd in den trein had doorgebracht, werden zij door den Engelschen consul, den commandant van het schip en den burgemeester van Vlissingen aan boord van het Koninklijk jacht .«Victoria and Albert" geleid, dat kort daarop de haven verliet. De omgeving van het station en de haven was wederom door een sterke politiemacht afgezet. De strafmaat. Minister Heemskerk heeft als minister van Jus titie ad interim tot de procureurs-generaal bij de gerechtshoven een aanschrijving gericht, waarin hij zich verklaart tegen de gedragslijn, thans door sommige ambtenaren van het openbaarministerie in eënige arrondissementen gevolgd bij het nemen van requisitoiren, door zich in hunne vordering over de strafmaten niet uit te laten. Daardoor wordt het voor hun superieuren moeilijk, zich een volledig' denkbeeld te vormen omtrent de wijze, waarop de ambtenaar zijne taak als staats orgaan opvat, en worden ook de belangen der beklaagden geschaad. Hij acht de gevolgde ge dragslijn ook in strijd met de wet. De minister verzoekt de procureurs-generaal zijn zienswijze ter kennis te brengen van de amb tenaren van het openbaar ministerie in hun res sort en hen uit noodigen, zich daarnaar te willen gedragen. ten met meer dan 5000 zielen gewend met een adres, waarin mededeeling van deze beslissing wordt gedaan, onder toevoeging van een korte memorie, waarin bedoeld stelsel, zooals dr. A. van Raalte, directeur van den gemeentelijken keurings dienst van eet- en drinkwaren te Dordrecht, heeft aangegeven, nader wordt toegelicht. Jubilee. Den 2a Juni a.s. hoopt B. H. Menke, tapper in de distilleerderij1 van de firma J. J. Melchers Wzn, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij die firma ki dienst trad. N a a r w ïj vern e men, is aan de fir m a Gebr. Vincent alhier door do gemeente Helmond opgedragen de vervaardiging' van een ijzeren mu ziektent, plaats biedend voor 40 muzikanten. B ij het te 's-Gravenh agg e h o u den examen onderwijzeres slaagden de dames M. E. Rutteman en K. M. C. Penning, alhier, Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 30 Mei v.m. 0.02 n.m. UIT ROTTERDAM. De firma B. Mees Zonnen. aan den Zuid- Blaak te Rotterdam is Dinsdag de dupe gewor den van een oplichter, die door middel van een vabcb.en wissel een bedrag' vair f800 wist te ontvangen. De vermoedelijk© dader is bekend. UIT VLAARDINGEN. Jn liet verslag- van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen wordt o.m. opgc- rneiKt dat de haringvisscherij', nog immer het hoofdbedrijf te Vlaardingen, in 1912 slechts ma tige resultaten opleverde. De aanbrengsten waren het geheele seizoen door schraal eni bleven be langrijk bij die van vorige jaren ten achter. Hier tegenover stonden evenwel dei zeer hooge haring- prijzen, die echter slechts voor sommige rcuderijen voldoende compensatie opleverden. Het spreekt vanzelf, zegt het verslag, dat de geringe aanvoer ren en opk de gedeeltelijke mislukking va.n de laatste reis ongunstig werkten op de nevenbe- diijven, speciaal het kuipersvak, waarvan de bloei zoo direct betrokken is bij overvloedige haring vangsten. Werd in het vorige jaarverslag medegedeeld dat 1911 voor den haringhandel wel zeer bu-i tengewoon geweest was, over 1912 kan niet an ders geconstateerd worden dan dat dit jaar nog veel verrassender resultaten oplevende, en prij zen te zien gaf van ongekende hoogte. Het aantal schepen, dat aan de zeevisehhal visch aanvoerde, bedroeg 125, waarvan 112 beug- schepen. Dit laatste cijfer overtreft dat van vorige jaren. Dat niettemin do totale bru t o-besom mi ng lager is dan verwacht mocht worden is tei ver klaren uit de schrale vangsten vooral van de maanden April en Mei. De haringvisschérq werd in 1912 uitgeoefend door 29 stoomschepen, 2 zeilschepen met hulpstoorrivermogen, 5 zeilsche pen met hulpmotorvermogein en 129 zeilschepen, in totaal 165 vaartuigen. In het geheel werd door de Nederlandsche vloot aangebracht, 533,960 ton haring, waarvan door Vlaardingsche schepen 144,919 ton. Evenals voor de meeste aan de haringvisscherij verwante bedrijven was het seizoen 1912 voor de bokkingrookerijjen zeer ongunstig'. Door de ge ringe vangsten kwamen slechts kleine hoeveelhe den steurharing aan den afslag. - 'Het kuipersbedrijf is zoo goed als geheel „groot bedrijf" geworden. Door de geringe aanvoeren in 1912, waardoor belangrijk minder fust noodig was dan vorige jaren was men in alle kuiperijen slechts met halve kracht te werken. Voegt men hierbij de zeer zware concurrentie in dit vak, dan laat het zich bevroeden, dat de financieel© uitkomsten over liet afgeloopen jaar ongunstig waren. (Het jaar 1912 was een z'eer druk jaar op het gebied van machinebouw en wat daarmede in verband staat. Bij de steeds stpen.de marktprijzen van allo materieel ein duurdere arbeidsloonen was 1912 op gebied van scheepsbouw zeer merkwaardig en zal vool Nederland wel een recordjaar geweest zijn, al is de verwachting voor 1913 ook vrij hoog gespannen. Op de Vlaardinglsehe werven was in het afge loopen jaar mede overvloed van werk, waar mede echter nog; niet is gezegd dat er zeer loonende prij'zien te maken waren, al is de toestand beter dan vroeger. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 27 Mei 1913, des namiddags 2 ure (Slot). Schoolbouwplan Huysmansstraat. 10. Voorstel tot goedkeuring van het plan voor den bouw der nieuwe school aan de Huysmans straat. Tot de stichting dezer school werd in de Raads zitting van 8 April jl. besloten. In afwachting nu van de goedkeuring van de plaats door Ged. Sta ten, waaromtrent de beslissing door dat College is verdaagd, hebben B. en W. de plannen voor die school doen opmaken. De commissie voor het Lager onderwijs en de Gez. commissie zijn over deze plannen gehoord hun adviezen luiden gunstig. Onder mededeeling dat de kosten voor dezen schoolbouw zijn geraamd op f33.500, stellen B. en VV. voor, onder voorbehoud van de goedkeuring door G. S. van de plaats, te besluiten a. tot den bouw van de nieuwe school op de daarvoor aangewezen plaats in den geest der overgelegde plannen, waarvan de kosten minstens geraamd zijn op f33.500. b. hen te machtigen voor de uitvoering zorg te dragen. Ned Ver. Eerste Hulp btf Ongelukken. Het programma voor de viering van het 20- jarig bestaan van de Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken op 20 Juni a.s. te Amsterdam omvat: Woensdag 18 Juni. Wedstrijd in het gebouw der Eerste Nederlandsche tentoonstelling op Scheepvaartgebied (E.N.T O S.) 9 12 en 1—6 uur. Des namiddags te 3 uur gemeenschappelijk bezoek aan het Veiligheidsmuseum, waartoe be langstellenden zich vóór 10 Juni bij den secretaris moeten opgeven. Donderdag 19 Juni. Wedstrijd als boven. Des namiddags 4 uur. Algemeene vergadering in het Congresgebouw. Gemeenschappelijke maaltijd van de leden in restaurant E N.T.O.S. (aangifte voor 18 Juni). Vrijdag 20 Juni Wedstrijd als boven van 9 11 uuf. 3 uur bijeenkomst der leden en deelnemers in het Congresgebouw der E.N.T.O S. 3£ uur komst van Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen. Feestrede van den voorzitter van het hoofdbestuur, dr. C. B. Tilanus. Wedstrijd der twee hoogst bekroonde groepen. Demonstratie van apparaten voor kunstmatige ademhaling door den heer dr. J. Leda. Uitreiking der prijzen en me dailles. De (Jentsche tentoonstelling. Men schrijft uit Brussel aan de »N. R. Crt." De ministers Heemskerk en Talma zullen 12 Juni de Nederlandsche afdeeling der Gentsche tentoonstelling bezoeken. Men zal zich herinneren, dat beiden verhinderd waren de officieele opening bij te wonen. Wellicht zal een derde minister hen verge zellen. Prov. Statenverkiezingen. GORINCHEM. De rechtsche partijen hebben gis ternamiddag den heer J. W. Mekking, te Gorin- chem, definitief candidaat gesteld. Nederlandsche Hoogeschool. Naar het Nederl. Correspoudentiebureau ia Den Haag bericht, ligt het in de bedoeling, de Ne- derlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam zoo mogelijk 1 October a.s., uiterlijk 1 Januari a.s. te openen. Onderscheiding. De z.e. heer van Nays, geboren te Schinveld pastoor te Visé, ontving' van Z. H. den Paus het kruis Pk» Ecclesia et Pontifiee. Dr. A. van Tienhoven. Dr. A. van Tienhoven, de eerste Holland- sche medicus, die zich reeds in October dadelijk na het uitbreken van den oorlog, naar den Balkan begaf', wordt na een verblijf van 7 maan den in Servië, a.s. Zaterdagmorgen in Den Haag terug verwacht. Bij zijn vertrek uit Belgrado verleende de koning van Servië hem het officierskruis van de St. Savn-orde en de orde van het Servische Roode Kruis. Majoor Thomson. Wegens zijn bevordering tot majoor en daar mede gepaard gaande herplaatsing in den actie ven dienst van het leger, heeft de heer Thomson met ingang van gisteren opgehouden èn lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal èn lid van den Gemeenteraad te zijn. Is de positie van den officier, lid der Tweede Kamer, bij de Bevorderingswet geregeld, in de Gemeentewet is het lidmaatschap van den Raad onvereenigbaar verklaard met de betrekking van krijgsman in werkelijken dienst. De heer Thomson is echter in beide functiën herkiesbaar en nu laat de datum van zijne bevor dering (ook wegens promotie in den Staatsdienst zou hij als Kamerlid moeten aftreden) toe, dat de vervulling der vacature kan samenvallen met de a.s. periodieke Kamer- en Raadsverkiezingen. Wordt de heer Thomson voor beide functiën eventueel herkozen, dan kan hij niet voor den derden Dinsdag in September, na w'eder op non activiteit te zijn gesteld, in Kamer en Raad zit ting nemen. Gemeentelijke melkcentrale. In de jongste vergadering van het genootschap ter bevordering van melkkunde is, na eene be spreking van de beginselen, waarop een gemeen telijke melkcentrale behoort te berusten, en van de wijze, waarop zulk een inrichting moet wer ken, met algemeene stemmen uitgesproken, dat het naar de meening van het genootschap in hooge mate wenschelijk is, dat een proef worde genomen met het stelsel eener gemeentelijke melkcentrale in een niet te groote gemeente. In opdracht van het genootschap heeft thans het bestuur, bestaande uit dr. A. Lam, voorzitter) Rotterdam dr. B. P. B. Plantenga, secretaris- 's-Gravenhage dr. A. G. Breen, penningmeester, Zwolle dr. H. Markus, Utrecht en dr. C. J. Rab, Oosterbeek, zich tot de besturen van alle gemeen- Arbeidsduur van Winkelbedienden. In de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Middelburg is gisteren middag behandeld het verzoek van de Kamer te Vlissingen. om adhaesie te betuigen aan een door die Kamer aan den Minister van Waterstaat enz. gericht adres, waarin verzocht wordt een regeling betreffende beperking van den arbeidsduur van winkelbedienden vast te stellen. Een commissie uit de Kamer had zooals wij reeds meldden geadviseerd dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, omdat zij van mee ning was dat zulk een regeling de persoonlijke vrijheid van het grootste deel der winkeliers nog erger zou aantasten dan verplichte winkelsluiting. De heel C. Boudewijnse, zeide zich met de conclusie van het rapport wel te kunnen veree nigen, maar niet met de overwegingen die daar toe hebben geleid. Spreker is vaa oordeel, dat de regeling van den arbeidsduur der winkeliers nog meer in de persoonlijke vrijheid der winkeliers zal ingrijpen dan verplichte winkelsluiting, hoogstens kan een ingrijpen in de vrijheid van handelen worden veroorzaakt. Ook bij het vaststellen van arbeidstijden van fabrieksarbeiders werd de persoonlijke vrijheid der industrieelen niet aangerand. Met de conclusie kan spr. zich wel vereenigen wat al.is hij geenszins van oordeel dat beperking van den arbeidsduur geen nadeel veroorzaken zal aan den handel, is hij overtuigd dat ook geen voordeel zal worden verkregen. Spr. zeide persoonlijk een groet voor stander van beperking van den arbeidsduur te zijndoch te meenen, dat om genoemde reden de Kamer van Koophandel zich niet met deze kwestie moet bemoeien. Zonder verder discussie werd overeenkomstig het rapport besloten. Uitvoering der Steenhouwerswet. Dn heer H. A. van IJselsteyn, directeur-gene raal van den Arbeid, schrijft aan het »Vad.", naar aanleiding van het bericht van dat blad, dat niemand eenigen wenk heeft gegeven om het opmaken van processen-varbaai tot na de verkie zingen uit te stellen De arbeidsinspectie is onmiddelijk na de in werkingstelling der wet (1 Maart 1913) alle steenhouwerijen in den lande gaan bezoeken be zoeken, en de eigenaren der inrichtingen, die niet aan de bepalingen van het steenhouwersbesluit voldoen, zijn uitgenoodig om, wanneer zij daartoe in aanmerktng komen, ontheffing van enkele be palingen te verzoeken. Tot heden is een beschik king op de meeste dier verzoekschriften nog niet genomen, om de eenvoudige reden, dat het ge- wenscht geacht werd eerst de aanvragen over het geheele land bij elkaar te hebben, om dan vol gens één uniforme gedragslijn te kunnen hande len. Waar de wet den minster uitdrukkelijk vrij laat in den tijd, gedurenden welken de op heffing zal gelden, spreekt het van zelf, dat het uiterste gewicht is, dat deze tijdvakken voor de verschillenden gevallen niet te veel uiteen- loopen. Wsérberiefei Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.8 te Horta. Laagste barometerstand 749.3 te Thorstiavn. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidwestelijken wind, onweer, zwaarbewolkt, waarschijnlijk en kele regen- of onweersbuien, later koeler. Wedstrijden brandweerlieden. 'Hedenmiddag om 2 uur hadden op een ter rein vóór de fabriek van de firma A. F. Smul ders verschillende, wedstrijden plaats met hrand- w eer materiaal. Deze wedstrijden waren uitgeschre ven door de Schied. Brandweierlieden-vereenigingi „Vriendschap zijl o,ns doel". Tal van autoriteiten, waaronder de burgemeester, de wethouders, de gemeente-secretaris, verschillende raadsleden enz., waren op het terrein aanwezig, terwijl een talrijk publiek, rondom1 het afgiezette gedeelte geschaard, met veel belangstelling de wedstrijden volgde. (De wedstrijden bestonden uit: a. groepenwed- strijjd met een en twee slangen; b. persoonlijk© wedstrijd met é'én slang; c. het opzetten der uitschuifbare ladders. jNa afloop der wedstrijden hadden er oefeningen met het vangzeil plaats. 'De jury bestond uit de beieren: Chr. Krijger, Commandant; A. Bubberman, Secretaris-Brand meester; C. Goslinga, Kring Commandant Water kring; B. Ris, Commandant Kring I; N. v. d. Sfaijfe, Commandant Kring IIP. de Koning, Com mandant Kring III; G. H. Mak, Commandant Kring IV. De uitslag van de wedstrijden zal Zaterdag avond bekend worden gemaakt in een feestelijike bijeenkomst in de „Vriendschap".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2