Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. In het F.ngelsche Lagerhuis heeft Grey gister verklaard, dat de toestanden in Belgisch Congo nan merkelijk zijn verbeterd. Do tijd is gekomen, dat het noch rechtvaardig, noch van politiek stand punt gepast zou zijn, de inlijving van Congo door België erkenning te onthouden. Feitelijk alle andere mogendheden hebben die inlijving reeds erkend. Gistermiddag werd in het. vakvereenigrngs- gebouw te Breslau gehouden vergadering' van werkloozen besloten den magistraat te verzoeken, liet werk van de commissie tot bestrijding der werkloosheid te bespoedigen, en 50,000 mark tot leniging van den eersten nood beschikbaar te stellen. Daarna trokken de werkloozen 600 in getal in optocht naar het. raadhuis, waar een groote politiemacht de betoogers uiteenjoeg en verscheidene hunner gevangen nam. Tijdens het optreden der politie schoot een betooger meer malen op de agenten; hij kwetste echter alleen het paard van den commissaris van politie. De dader, een bakkersgezel, die niet werkloos is, is gevat. De obstructie der linkerzijde. De parlementaire obstructie der linkerzijde heeft tot het uiterste toe geen kamp gegeven, schrijft »Het Huisgezin". j>Aan de vrijzinnigheid in de Tweede Kamer ligt het niet, dat de verzekeringsweten daar tot een gelukkig einde zijn gebracht. Nu haar obstructie niet gebaat heeft, is de oppositie in de Eerste Kamer in het geweer ge komen. Zij pleitte uitstel. Het ging zoo vlug, en de Eerste Kamer is al wat bedaagd. De Tariefwet is nog niet aangenomen en in de geldmiddellen is dus niet voorzien. Men weet niet of de verkiezingen het ministe rie wel zullen handhaven. Het was geen obstructie de rechterzijde in de Eerste Kamer was zoo hoffelijk de gedachte daaraan ver weg te werpen het waren verle genheidsargumenten. De Eerste Kamer heeft in 1901, toen zij de Leerplichtwet behandelde, welker aanneming in de Tweede Kamer aan Schimmelpenninck's paard was te danken, niet gezegd laten wij den uftslag der verkiezingen afwachten. Zij heeft toen, zonder achteruit of vooruit te zien, gedaan wat een Eerste Kamer te doen heeft zoo spoedig mogelijk de door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen te behandelen. Het is wel jammer, dat de oppositie in de Eerste Kamer zich niet heeft weten te verheffen boven het peil, waarop die in de Tweede Kamen en in het algemeen de concentratie zich geplaatst heeft Het zou haar geëerd hebben, indien zij deze, toch ijdele, demonstratie had achterwege gelaten en zóó getoond had te staan boven het niveau eener speculatie-politiek van niet onbedenkenke- lijk allooi". Beroepsgeheimen in de ziekenhuizen. Eergisteravond vergaderde ten Stadhuize te Amsterdam het Burgelijk Armbestuur onder voor zitterschap van dr. N. M. Josephus Jitta, wethou der van het armwezen. Het beroepsgeheim in de ziekenhuizen kwam ter behandeling, naar aan leiding waarvan de heer C B. Posthumus Meyjes den voorzitter de volgende vragen stelde. 1. Is een geneeskundige of assistent genees heer in dienst bij de gasthuizen verplicht om als getuige aan den rechter mede te deelen, wat hem ia zijn betreking door de patiënten is toe vertrouwd of omtrent hen te zijnen kennis is gekomen 2. Is alzoo het geheim van den patiënt, die in het gasthuis verpleegd wordt, bij den gasthuis- medicus al of niet veilig De heer Posthumus Meyjes wees er op, naar aanleiding van de meening van den president der 4e kamer van de Amsterdamsche rechtbank, dat een assistent geen reden heeft zich achter het ambtsgeheim te verschuilen, dat die meening on juist, is, waar bleef dan het voordeel van het »secret médical De voorzitter antwoordde den heer Posthumus Meyjes en herinnerde aan het arrest van den HoogeD Raad van 21 April 1913, gewezen naar aanleiding van de weigering van de. Diepe in het Zuiden des lands van getuigenis af te leggen. Dat arrest beslist, dat de eed van den arts bij zijn examen afgelegd, niet beperkt wordt door het verschooningsrecht. Ook herhinnerde spr. aan een inbraak met brandstichting eenige jaren geleden alhier ge pleegd. Een ontpoffing, die zich daarbij voordeed, verwondde den dader aan de handen. De dader liet zich echter niet behandelen, kreeg infectie en overleed. De voorzitter meende, dat een medicus in een gasthuis gelijk staat met ieder ander medicus. De voorzitter concludeerde, dat de geneesheer in een gasthuis op volkomen dezelfde lijn dient te worden gesteld als ieder ander medicus dat hij dus verplicht is tot geheimhouding en daarbij beroep mag doen op het verschoonings recht. De vergadering sloot zich bij deze conclusie na eenige gedachtenwisseÜDg aan. Prov. Statenverkiezing. ROTTERDAM. De Chr. Sociale Partij; heeft in Rotterdam IV roor de Provinciale Staten dr. J. iB. F. van Hasselt alhier gesteld. ROTTERDAM. In een Woensdagavond gehou den vergadering van de Christelijk Sociale Partij, is definitief tof candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in district IV Rotterdam, mr. dr. A. R. van de Laar te Gendringen. ROTTERDAM. Het Vrij'z1. verkiezingscomité ver gaderde gisteravond in Notarishuis onder presi dium van mr. G. G. van der Hoeven en stelde mej, algemeene stemmen candidaat in district III (vacature wijlen Verbey), de heer J. II. Lasonder. hoefd eener openbare school en lid van het hoofdbestuur der Liberal© Unie, en voor dis trict V vacature G. J. de Jongh), mr. D. Focfc. GORINCHEM. In de Woensdag gehouden ver gadering der anti-fev. kiesvereeniging in het dis trict Gorinchem werd besloten met twee Candida- ten uit, te komen. Met algemeene stemmen werd als anti-rev. candidaat geproclameerd de heer J. W. Mekking, lid van den gemeenteraad te Go rinchem, terwijl het stel Ten van den tweeden candidaat werd overgelaten aan de chr.-histori- schen (Standaard). De „Gelderland". Het pantserschip „Gelderland" verliet gister de icede van Constantinopet, waar het gedurende den Balkanoorlog gestationneerd was, om naar Nederland terug tei koerenTe Tunis zal de kolen- voorraad worden aangevuld. Gebrek aan onderwijzers in Indië.J <De „Javab." meldt dat wegens het groot ge brek aan onderwijzers het volgend jaar een uit zending, van 125 onderwijzers uit Europa noo dig geacht wordt tot aanvulling van het corps. Een uitbreiding; van onderwijzeressen wordt niet noodig geacht. Een standbeeld voor De Witt. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, worden er van invloedrijke zijde pogingen aangewend om de beide voorloopige comité's (in D;en Haag en te Dordrecht, met elkander in rechtstreeksche verbin ding, kan het tot samensmelting, te brengen, op zulk een wijze, dat zoowel aan let Dordtsche initiatief als aan dat van het breeder opgezette nationale comité recht wedervare. De oudheidskamer te Ylissingen. Mevrouw J. A. va.n den Broek van der Os te 's-Gravenhage, beeft haar prachtig huis a.a,n bet Bellamypark te Vlissingen ten geschenke aan geboden aan de gemeente Vlissingen, ten dien ste der oudheidskamer en tot berging van het gemeentelijk oud-archief. Wijlen W. van der Os Jr., broeder van de eigenaresse van bedoeld huis, is de stichter vau de Vlissingsche oud heidskamer. Hij heeft uit liefde voor zijn ge boorteplaats indertijd de uitgebreide collectie van boeken, plaatwerken, bandschriften en voorwer pen, op Vlissingen betrekking hebbende, voor die (Oudheidkamer afgestaan. Electrificatie van de Zaanstreek. Donderdagavond werd in den gemeenteraad van Zaandam een nader adres behandeld, ingezonden door de Zaanlandsch© Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarin deze er op aandrong, dat de gemeenteraad zich in beginsel zou verklaren om trent de wenscbelijkhoid van samenwerking met de naburige gemeenten ten opzichte van de onder handelingen betreffende de electrificatie van de Zaanstreek. De heeren Decker en Feisser drongen daarop aan, meenende, dat het gemeentebelang daardoor gediend zou worden, doch rlde voor zitter en de wethouder Latenstein ontraadden dit ten sterkste onder mededeeling', dat omtrent sommige punten strikte geheimhouding, moet wor den gehandhaafd. Alleen in geheime zitting wilde de voorzitter nadere mededeelingen doen, waar toe dan ook werd overgegaan. Dr. Nolens over het Kamerlidmaatschap. Voor de leden der R. K Kiesvereeniging te Venlo heeft mgr. prof. dr. W. H. Nolens een lezing gehouden over de aanstaande verkiezingen. Merkwaardig was, wat hij bij die gelegenheid zeide over het Kamerlidmaatschap in dezen tijd-: Ik geloof niet, dat de vergadering van mjj ver wacht, aldus ongeveer spr., dat ik nu een heel tafereel zal ophangen van de moeilijke werkzaam heden, die het Kamerlidmaatschap meebrengt en me hier als martelaar zal komen voorstellen en dat ik aan het slot der vergadering zal zeggen de algemeene verkiezingen staan voor de deur, wil me nu het genoegen doen mjj candidaat te stellen. In het tijdperk van ongeveer 17 jaren, dat ik als afgevaardigde van een zoo gedistingeerd district als Venlo ben opgetreden, ben ik zoo langzamerhand in de verzoeking gekomen om te denkenzou het niet tijd worden mijn plaats te 'ruimen van een jongere. De werkzaamheden zijn er in de laatste jaren voor iemand, die een district vertegenwoordigt, niet minder op geworden. Vergelijkt men, wat vroeger een Kamerlid te doen had met hetgeen hij thans moet verrichten, dan merkt men een groot verschil op. Vroeger nam de afgevaardigde in den begrootingstijd een kaartje naar Den Haag, bleef daar tot de begrootingszaken waren afge handeld, opa dan weer naar den huiseljjken haard terug ie keeren. Lly kon dan denken, dat hij zij n taak ongeveer volbracht had. In dien tijd gold de grondwetsbepaling, dat de zittingstijd der Kamer minstens 20 dagen moest duren. Doch tegenwoordig duurt die zittingstijd van den 3den Dinsdag in Sept. tot den laatsten Zaterdag vóór dien Dinsdag in September en men denkt er niet aan de limiet van 20 dagen in acht te nemen. De Kamer heeft dit zittingsjaar 110 dagen in het openbaar vergadert en daarbij waren een groot aantal avond- en nachtvergaderingen. En na afloop dier vergaderingen kan men niet zeg gen als een schooljongengeen werk, dus vacan- tie. Zulk een voorstelling komt alles behalve met de werkelijkheid overeen. Want het grootste deel van den vrjjen tijd der heeren Kamerleden wordt jn beslag genomen om de zaken, die in het open baar behandeld zullen worden, voor te bereiden. Daaruit volgt, dat het op den duur hoe langer hoe moeilijker zal worden om in afgelegen pro vincies vertegenwoordigers te vinden. Wat eigen lijk jimmer is, omdat toch in de Kamer niet gemist kunnen worden menschen van verschil lende beroepen. Onmogelijk kan men de Kamerwerkzaamheden goed waarnemen en daarbij zijn eigen zaken naar behooren behartigen. Of het een of het ander moet er onder lijden. Daaruit volgt, dat een ambt in gemeente of provincie moeilijk vereenigbaar is met het lidmaatschap der Tweede Kamer. Op 'toogenblik is het daarmee zoo gesteld, dat men moet kunnen zeggen iederen dag moet ik daar aan kunnen besteden. Vooral in deze omstandig heden, waarin tengevolge van de verkiezingen de rechtsche meerderheid slechts een paar stemmen zal bedragen, is bet zeker noodzakelijk ieder oogenblik op 't appel te zijn. Spreker ging daarop de oorzaken na, die tot de vermeerdering der werkzaamheden van de Kamer leden geleid hadden- Vooreerst de toeneming der staatsbemoeiing. Het is een feit, dat de overheid zich thans met meer zaken bemoeit dan bijvoor beeld een 25 jaar geleden. Op de tweede plaats komt daarbij, dat de verhouding tusschen de par ijen een beetje anders geworden is. We hebben een meer »autgeregt" politiek leven gekregen. Dit heeft natuurlijk zijn voor- en nadeelen. Op de 3e plaats en hier komt spr. op het terrein der critiek, waai op hij niet geacht wil worden zich te wagen, aan een beoordeeling van zijn col lega's wordt het den Kamerleden hoe langer hoe moeilijker om het slot van hun redevoeringen dicht te brengen bij het begin. De Katholieke pers. »Het Centrum", overnemende, wat aan »De Tijd" van geachte en volstrekt betrouwbare zijde geschreven werd over het op zekere propaganda- vergadering te Rotterdam verspreide leugenachtig bericht betrekkelijk dit blad, voegt er o.m. de volgende opmerkingen aan toe Wij hebben altijd,gemeend, en meenen natuur lijk nog, dat de katholieke pers en hare bevorde raars een hoogere taak te vervullen hebben, dan het eene katholieke blad te vervangen, of wel te verdringen door het,... andere Het beginsel heeft daarmee niets te maken, want het eischt zeker niet het propageeren van één bepaald katholiek blad, maar de bevordering der katholieke pers in haar geheel. En het heeft dan bijv. ook geen zin, dat men werken- en zelf- maanden-lang een katholiek orgaan gratis zou verspreiden in gezinnen, waar sinds jaar en dag reeds een katholieke cou rant, een dagblad gelezen wordt. Daarvoor worden natuurlijk geen comité's op gericht, noch gelden door ons, Roomschen, bijeen gebracht. Doel, opzet, intentie bij het vormen dier co mité's en het storten van bijdragen kan natuurlijk niet anders zijn, dan dat men een katholiek blad ter kennismaking en abonneering brengt in d i e gezinnen, waar men tot dusver geen Roomsch orgaan las. En beantwoord zal worden aan den eiseh, die een der dringendste if van het hedendaagsche levenin elke Roomsche familie een katholieke courant, naar gelang der behoeften, die voor ver schillende gezinnen ook zeer verschillend zijn. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ,n den morgen van 30 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.5 te Horta. Laagste barometerstand 747.5 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbe wolkt, met tijdelijk opklaringsregenbuien, met kans op onweer, koeler. Assistent-Zwemmeester. Blijkens voorstaand officieel bericht worden sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van assistent-zwemmeester. Sollicitaties moeten vóór 4 Juni a.s. bij Burge meester en Wethouders dezer gemeente worden ingediend. Heden-middag is door de politie aangehouden een schipper, gesignaleerd voor f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, wagens overtre ding van het rivierreglement. Hij betaalde de boete. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 31 Mei 0.42 v.m. 1.08 n.m. De heer D. Boddeüs, taotarisalhier' is gekozen tot voorzitter van het bestuur der »Vereeniging tot duurzame verzorging van min derjarigen". Met den bouw der gestichten, welke voor re kening dezer Vereeniging te Achterveld, gemeente Barneveld, zullen worden gevestigd, is reeds een aanvang gemaakt. UIT VLAARDINGEN. Te laardingen is, 69 jaar oud, overleden de heer H. v. Teijlingen, die in 1884 bij de gemeente in dienst kwam als onderhavenmeester en sinds 1902 de functie bekleedde van havenmeester. UIT ROTTERDAM. Naar verluidt, zal het plan voor r.Ie tweede groote doorbraak, van de Jonker Fransstraat naar de Coolvest tegenover de Aert van Nesstraat, reeds in de gemeenteraadszitting van 5 Juni aan de orde worden gesteld De heer Spiekman had een brief gericht aan den burgemeester om er toe mede te werken dat de raadsbeslissing inzake het te kiezen plan voor den nieuwen stadhuisbouw nog niet den 5en Juni zal plaats vinden, 2maar een ruimeren termijn te nemen, opdat ook publiek cn pers in de gelegenheid kunnen worden gesteld de plannen voor het werk te beoordeelen. Hierop heeft, volgens het „Volk", de heer Spiek man ten antwoord gekregen dat de burgemeester met de wethouders de zaak had besproken. Mocht aldus de burgemeester de Baad een langeren tijd van overweging wenschen, dan kunnen B. en W. er geen bezwaar tegen maken. Het ooilege blijft echter groot bezwaar zien in een publieke tentoonstelling van de ontwerpen, voor de Gemeenteraad zijn besluit genomen heeft. Naar het blad vernam, bestond ook bij een groep andere raadsleden het voornemen, een langeren termijn van overweging voor je stellen. 'Dit punt zal derhalve in de raadszitting van 5 Juni waarschijnlijk een voorwerp van bepre king uitmaken. Volksbadhuis en Zweminrichting. - Aanvullingscrediet Betonsteiger. Schoolbouwplan-Huismansstraat. Onder een tropische hitte, die zich vooral in het benauwde raadzaaltje duchtig deed gevoelen, te hooren spreken over baden en zwemmen zon der dat men een druppeltje van het verfrisschend nat kan genieten, dat mag zeker voor iemand die het weldoend element mint, wel een tantalus-kwelling geacht worden. Zoo iets hebben wij Dinsdag 11. in onze Raadzaal beleefd. Na een gewichtig debat over de vraag of »Schiedamsch Volksbadhuis behoort tot die inrichtingen, welke voor een verlaging van het tarief voor de water leiding in aanmerking komen, eene kwestie die nog in de volgende zitting moet worden opgelost, kwam onze eenige zweminrichting de aandacht onzer vroeden vragen. Waar wij hier een schoo- ne, idyllische zwemplaats hebben, zooals er in den wjjden omtrek geen gevonden wordt, mocht men verwachten, dat van die inrichting een druk gebruik zou worden gemaakt. Nu doet zich ech ter het geval voor dat zij op de uren voor koste- 'oos zwemmen bestemd, soms overvol bezet is, terwijl er op de uren aan de betalenden voorbe houden, veelal nog wel wat meer bezoek kon wor den verwacht. Om nu het zwemmen tegen be taling te bevorderen stelde het College eene verlaging van het tarief voor in dien zin, dat, wanneer in éen gezin iemand een abonnement van f 2.50 heeft, voor ieder abonnement meer voor personen beneden 18 jaar fl.25 zal worden be taald en voor een abonnement per kalender maand f 1. Zeker is dit wel eene tegemoetkoming voor groote gezinnen Wij kennen toch het geval, dat een huisvader, die veel zwemlustigen in zijn groot gezin had, een handvol rijksdaalders naar den ontvanger had te brengen. Maar toch moest, om het tegen betaling zwemmen te bevorderen, nog iets meer worden gedaan. Kan men al in de verlaging van het tarief niet verder gaan, dan moest toch een abonnement tegen het bestaande tarief zooveel mogelijk genot geven. Het geschikte seizoen duurt toch zoo kort en wordt nog door zooveel minder geschikte dagen onderbroken. Terwijl nu in andere plaatsen de zweminrichtin gen omstreeks half Mei worden geopend, wordt onze zwemplaats veelal eerst begin Juni open gesteld. Kon men er toe komen de zweminrich ting omstreeks half Mei te openen en, bij gunstig weer, eerst omstreeks half October te sluiten, dan had men zeker een wat langere periode, die nog eenige dagen kon doen verliezen en tot het nemen van een abonnement te meer zou uitlok ken. Wat over meer toezicht in onze groote zwemplaats door meerdere leden is opgemerkt, verdient zeker ook alle overweging. Neemt men aan, dat een der beambten toch steeds bjj den ingang moet vertoeven, dan zjjn er zeker op druk ke tijden nog wel twee zwemmeesters ter goede observatie van het groote complex noodig. Met deze opmerkingen wenschten bedoelde leden zeker onze idyllische zwemplaats heerlijk, zonnig weer,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2