Stads- en Gewestelijk Nieuws. Terugkeer dr. Van Tienhoven. Zaterdagmorgen met den trein van 9,57 is dr. Van Tienhoven uit den Balkan, via Berlijn, waar hij nog ©en paar dagen vertoefd had, te 'a-Gia- venhage teruggekeerd. Aangezien pertinent gewei gerd was voor officieel© ontvangst en openbaar huldebetoon, - waren slechts enkele uoctoren en ook ds. Cramer, en de heer A. F. Henken, de vorige week uit den Balkan teruggekomen, aan het S.S.-station aanwezig. De ambulance, waaraan dr. Van Tienhoven verbonden was, is nog graotendeels in Turkije. (Ned.) Een geschenk. De heer N. Van Es, gepensionneerd luit.-kol. der rijdende artillerie, te Arnhem, die voor eenige jaren ten behoeve van de Koninklijk© Bi bliotheek te 's-Gravenhage, zijn fraai en belang wekkend werk„Het Historisch Museum van het Korps rijdende artillerie" (10 deelen en 8 zelfstandige onderdeelen), hetwelk een overzicht geeft van de geschiedenis der rijdende artillerie var. af haar oprichting (in woord en beeld) aan bood, heeft thans, ten behoeve der Koninklijke Bibliotheek, ten geschenke gegeven een nieuwé studie, getiteld: „De Hippische Sport en het Korps Rijdende Artillerie" (2 deelen) en een daarbij behoorend zelfstandig onderdeel, getiteld„De Valkerij in Europa, van de vroegste tijden tot op heden". Het werk is geheel geïllustreerd en uit do hand geaquarelleerd. Het eerste deel bevat een „Levensbeschrijving van Z. K. H. Alexander, Prins der Nederlanden, geboren 1818 en overleden in 1848 te Madeira, luit.-gen., inspecteur der cavalerie, president der „Royai Loo Hawking-Club" en van het Hen-Co mité op Het Loo", aan wien de oud-rijder T. baron De Constant Rebecque als adjudant was toege voegd, en ©en studie over „de Valkerij:", meer in liet bijzonder de „faits et gestes" der ge noemde Hawking Club in het tijdvak 18331855. Het tweede deel, waarin aan Z. K. H. Prins Alexander hulde wordt gebracht gis een der groote „hommes de cheval" van den nieuweren tijd en als mede-stootg:ever aan de „hippische sport" in Nederland, behandelt in bijzonderheden liet tijd vak 18421855 de eerste periode van het coursewezen in Nederland in verband met oen destijds in de omliggende landen Engeland, Frankrijk, Duitschland en België bestaanden toe stand. Verder het deel nemen tot op heden aan de „hippische sport" door het korps rijdendei artillerie, waarbij! de schrijver het z.i. onverbreek bare verband' tracht aan te toonen, dat er bestaat tusschen „de paardenfokkerij", „het coursewe zen' en ,,'s lands weerbaarheid". Aan den schenker is de bijzondere dank der Regeering voor dit kostbare prachtwerk be tuig- Audiënties. De Koningin zal 9 Juni te 2 uur op Het Loo in audiëntie ontvangen hét bestuur van de Nederl. Patroonvereeniging van katoenspinner en -wevers van het 9e intern, katoencongres, dat dien dag te 's-Gravenhage bijeenkomt. De minister van Landbouw, Handel en Nijver heid en die van Oorlog zullen resp. Woensdag 4 en Donderdag 5 Juni geen audiëntie verleenen. Prins Hendrik. Reuter seint uit Hohemark Prins Hendrik, die zijn gezondheid in de in richting van professor Friedliinder geëindigd heeft, is naar Den Haag vertrokken. Onrust in Landak. Blijken een uit Ned.-Indië ontvangen telegram vermeesterden onze troepen in het landschap Landak (residentie Westerafdeeling van Borneo) op 23 Mei de door Dajaks bij Malangger opge worpen versterkingen en werd den 24 Njakai °vervallen. Aan de zijde der Dajaks vielen 20 en evenzooveel gewonden. Onzerzijds kreeg een 'nlandsch militair beneden den rang van officier een schampschot. Pensionneeriug Gem.-Ambtenaren. Men schryft aan het »Vad" Bij tal van belanghebbende gemeenteambtenaren heeft groote teleurstelling gewekt 't geheel onver wacht besluit der Eerste Kamer om de wetsont werpen betrekkelijk de pensionneering van ge meenteambtenaren en hunne weduwe en weezen niet op 28 Mei in de afdeelingen te doen onder zoeken en waardoor dus eene zaak werd achter gesteld bij alle andere, die bij de Kamer aanhan gig zijn. Te minder was een dergelijke beslissing verwacht, omdat de Eerste Kamer zelve bij de behandeling van de staatsbegrootlng voor 1913 den wensch uitsprak, dat met deze, toen bij de Tweede Kamer berustende, ontwerpen de meest mogelijk spoed zou worden betracht. Het hoofd bestuur van den Nederlandsahen bond van ge meenteambtenaren heeft onmiddellijk na 't bekend worden der beslissing pogingen aangewend, opdat deze door den bond na lange jaren van grooten strijd zoozeer begeerde regelingen alsnog door de Eerste Kamer met grooten spoed worden afgedaan- In een adres aan de Eerste Kamer heeft het hoofdbestuur hiertoe bereids het beleefd verzoek gedaan. Wear bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juni 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 721.5 te Horta. Laagste barometerstand 749.8 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, veranderlijken wind, afwisselende bewolking, waarschijnlijk regen of onweersbuien, iets warmer. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering gisteren gehouden, door den voorzitter, den heer T. J. II. Mouwens op de gebruikelijke wijze geopend, wer den door den tweeden secretaris, den heer J. van Hees, de notulen der vorige vergadering gelezen, die daarna onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werden door de Zangvereeniging »St. Cecilia" een drietal nummers gegeven. Met ge noegen werd eerst weder het oude Bondslied ge hoord. Daarna genoot men het heerlijke 9Bede" van Heinze en ten slotte werd »Neêrlands Man- nenzang" van De Vliegh rnet ware geestdrift door het krachtig koor gezongen. Een welverdiend applaus loonde de fiere Bondszangers. Vervolgens had de voorzitter eenige mededee- lingen te doen Sedert de vorige vergadering waren een aantal nieuwe leden tot de Bondsafdeeling toegetreden, terwijl zij anderen wegens het verlaten der stad, moest missen. Door den dood waren haar ont vallen de Bondsleden H F. Merten en W. van der Poel, voor wier zielerust het gebed der leden werd gevraagd. Het Bondslid P. Roijers vierde zijn 50-jarig jubilee bij de firma C. Meijer C', waarmee zeker allen hem geluk wenschten. Het medebestuurslid J. Hengst moest zich, na zijn huwelyk, te Rotterdam vestigen en daardoor zijne bestuursfunctie neerleggen. In deze vacature zal voorzien worden in de eerstvolgende vergade ring op Zondag 29 Juni te houden. Voorz. hoopt, dat die vergadering dan beter bezet zal zijn dan deze, die wellicht om een fout in de agenda van de »Volksbanier" weinig bezoekers trok Candidaten voor bedoelde bestuurskeuze kunnen tot Maandag 16 Juni, 's avonds 10 ure, bij het bestuur worden opgegeven. Opmerkend dat de statuten, en het huishoude lijk reglement ook eenigszins, nu gewijzigd zijn, vertrouwde voorz. dat de leden in het bezit dier wijziging zullen zijn. Zij die ze nog niet ontvangen hebben, kunnen bij den bode alsnog een exem plaar bekomen. Dit jaar zijn, wegens het ongunstig weer op den avond der uitreiking, niet zooveel bloemstek- jes uitgereikt als het vorig jaar kinderen die nu nog een bloemstekje wenschen, kunnen dit nog wel aanvragen. In de algemeene vergadering op 29 Juni zullen plannen worden medegedeeld, om, met krachtige hulp van het comité ook dit jaar weder een leest- week te organiseeren. Die feestweek zal gehou den worden van 5 tot 14 Juli aanst. Het eere comité heeft zich weder niet onbetuigd gelaten om deze feestweek te doen strekken tot stijving van de kas. De leden moeten zich echter geen verkeerd begrip maken van die feestweek 't is geen feestweek ten pleiziere der leden, maar een feestweek ten bate der kas. De Bondsleden kunnen dus daarbij geen rechten doen gelden, maar moe ten zich een financieel offertje ten bate der Bonds- kas getroosten. Nadat de voorzitter aldus aan het eind zijner mededeelingen was gekomen, werden bij de rond vraag nog enkele zaken in het belang der afdee- ling en hare leden besproken. De heer J. H. Frederiks, voorzitter der Bonds spaarbank, verklaarde zich geërgerd te hebben aan eene annonce betreffende financieele speculatie in de 9 Volksbanier," waarmee het belang van den werk man niet gediend is. Hij vroeg of de voorzitter, als deel uitmakend van het Centraal Bestuur, daarop in dat bestuur niet de aandacht kon vestigen. De voorzitter stelde daarop in het licht, dat dit een zaak is die uitsluitend de administratie van de »Volksbanier" raakt. Voorz. meende, dat de heer Frederiks, als voorzitter der spaarbank, te dezer zake een ingezonden stukje in de Volksbanier" zou kunnen plaatsen Nog werd van andere zijde er de aandacht op gevestigd dat 't wen- schelijk is, de kerkelijke viering van Encycliek en St. Willibrordsfeest steeds met de Hoogmis in een onzer kerken te besluiten, de maandvergaderingen meer geregeld op den laatsten Zondag der maand te houden en die steeds zooveel mogelijk belang wekkend te maken. De vergadering werd daarna gesloten, zooals zij geopend was: met gemeenschappelijk gebed. Bond ran Distillateurs. De Bond van Distillateurs in Nederland heeft Vrijdagavond zijn jaarlijksche algemeene leden vergadering gehouden in het Zuid-Hollandsch Kof fiehuis te Rotterdam. Notulen en jaarverslag werden dankzeggend goedgekeurd, alsmede de rekening-verantwoording welk een flink batig saldo aanwees. Als bestuurslid werd herkozen, de heer J Har- teveld Agn. (Leiden) en gekozen tot bestuursleden den heeren Simon A. Maas (Schiedam) en W. C. P. Kleef (Den Haag). De heer Corn. Dirkzwager, aan de beurt van aftreding, heeft zich niet herkiesbaar gesteld. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Mei 1913 f39.822. 87 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Mei 1913 f33.677.86, 66 deelnemers geheel afgeschreven. Opening Zwemplaats. De openbare zwemplaats aan den Frankeland- schen dijk is heden-ochtend 6 ure, zooals was aangekondigd, opengesteld. Natuurlijk waren er bü het minder gunstig weer slechts weinig be zoekers. Schiedam geeft ook onder dit opzicht al weer iets zonderlings te zien. Terwijl in andere ge meenten, o.a. te Rotterdam, de zwemplaatsen om streeks half Mei worden opengesteld, bleei onze voortreffelijke zweminrichting de vorige week, toen velen snakten naar een verfrisschend bad, nog gesloten. Nu is bij de ©pening der zwem plaats het weer gekeerd; dal zijn wy in Schiedam zoo gewoon. De inrichting ziet er anders wel netjes uit alles blijkt weer eens nagezien en hier en daar is, waar noodig. een verfstreekje gegeven. In den tooi van het haar omringend jeugdig groen biedt de zwemplaats een opwekkenden aanblik. De abonnementen klommen heden al tot 80, wat wel bewijst, dat er van het voor gezinnen ver laagd tarief een behoorlijk gebruik wordt gemaakt. Moge ons gemeentebestuur een volgend jaar door vervroegde opening de zwemplaats nog meer aan haar doel doen beantwoorden! Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8J1 en van 24J uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachte-n. Barbiersjongen. Bosjesmaker. Brandersknecht. Brocheerder. D ag-leerli ng-aan van gers Da,grtn drager. i Dislillateursj ongen. G oudsmidsleerling. G u mm iwerkeé (loer- ling)- Horl ogem akersleerling. Kappersleerling. Kist en makers jongen Kleermaker (halfwas). Koperslagers] ongen. Loodgietersjongon. Loopjongen. Magazijnjongen. Metaaldraaier of halfwas. Meubelmaker (haffw.) Nacht-leerling-tan van- gerst. Schilders. Schaver (houtza gerij). Scheep m akers j ongen Schoenmaker (halfw.). Sigarenmaker. Slager (halfwas). Smidsjongen. S tu k a do or s 1 eerii ng Timmerman Vuurwerker Winkeljongen. Dagmeisje (P. G.) Dagmeisje (R. K). Voor Duitschland: Fabrieksarbeiders. Te Vlaardingen: Boekdrukker (halfwas). Te Rotterdam: Cartonnagewerksters. Te Delft: Schilders. Aangeboden Arbeidskrachten. Sjouwers. Stoker. Werkster. Broodbakker. Grondwerker. Jongste bediende. Portier. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Wedstrijd Brandweerlieden. De uitreiking der prijzen in den wedstrijd der brandweerlieden behaald, had plaats in een feest- vergadering Zaterdag-avond in het gebouw »De Vriendschap" nabij de Nieuwe Haven alhier ge houden. De leden der Brandweerliedenvereeniging ïVriendschap zij ons doel" met hunne dames, leden der zustervereeniging »Jan van der Heij den" te Rotterdam en eenige genoodigden waren daartoe in de groote zaal van dat gebouw ver. eenigd. De voorzitter van Schiedam's brandweerlieden vereeniging, de heer A. Bos, de vergadering om streeks 8£ ure openend, getuigde van de zeer aangename taak die op hem rustte en heette allen hartelijk welkom. Voorz., opmerkend dat 45 der Schiedamsche brandweerlieden tot zijne vereeni ging behooren, kon, denkend aan de verhouding ongeveer 3£ jaar geleden voor de oprichting van »Vriendschap zij ons doel" getuigen, dat in de verhouding der brandweerlieden onderling een aanmerkelijke verbetering was gekomen. Hy richtte daarna een kort woord van dank aan allen die tot het welslagen der jongste wedstrijden zooveel hadden bijgedragen, allereerst tot den Bur gemeester, den heer Honnerlage Grete, en het geheele Dagelijksch Bestuur, dat hoewel 't aan het eerste verzoek om den wedstrijd op Hemel vaartsdag te houden, niet kon voldoen, toch ver der alle medewerking had verleend om dezen wedstrijd te doen slagen. Verder richtte voorz. een woord van hartelijken dank aan den com mandant der brandweer, den heer Krijger, voor alles wat hij tot het welslagen van den wedstryd deed, evenzoo tot de kringcommandanten, die daartoe mede het hunne hadden bijgedragen. Een bijzonder woord van dank wijdde voorz. vooral aan de donateurs, die het bestuur der vereeniging bij dezen wedstryd geldelijk gesteund hadden. Voor zoover op den dag van den wedstrijd tegenwoor dig hadden zij kunnen zien, dat hun geld aldus nuttig in het algemeen belang was besteed. Ver der dankte voorz. ook vooral de Rotterdamsche zustervereeniging »Jan van der Heijden" voor de zeer fraaie medailles daar haar geschonken en de belangstelling door haar bij dezen wedstrijd be toond. Ten slotte richtte hij ook een woord van dank tot de leiders die zich zooveel moeite voor den wedstrijd hadden getroost en alles in het werk hadden gesteld om dien naar wensch te doen slagen. Het Schiedamsche publiek heeft nu kunnen zien wat de brandweer presteert bij dezen volkomen geslaagden wedstrydwant ofschoon deze brandweerlieden op het gebied van wedstry- den nog als kleine kinderen zijn, die nog veel moeten leeren, zij kunnen toch over de totnutoe behaalde resultaten tevreden zijn. Voorz., allen opwekkend tot volharding in hun pogen, ook zij die geen prijzen behaalden, sprak ten slotte de beste wenschen uit voor meerdere ontwikkeling van de Schiedamsche brandweer tot meerdere vei ligheid van de gemeente Schiedam. Daarna gaf voorz. kortelyk het program van den avond aan, waarbij in de pauze de uitreiking der prijzen zou plaats hebben. De commandant der brandweer, de fleer Ghr. K r ij g e r, daarna het woord voerend, zeide dat het hem een zeer aangename taak was hier te staan om verslag te geven van den wedstrijd. Bij de reorganisatie der brandweer in 1907 werd het korps tot 50 brandweerlieden, in 4 kringen ver deeld, ingekrompen. De brandweer werd voor taan alleen bij telefonisch alarm opgeroepen en toen vernam men de klacht dat men niets hoorde en wat ons 't meest dierbaar was, wel kon ver branden zonder dat men 't wistmaar de nieuwe maatregelen bleken practisch en in het algemeen belang. Spr. constateerde ook. dat de onderlinge kennismaking, het onderling leeren en waardeeren der brandweerlieden bij de nieuwe regeling was toegenomen. Terwijl de heer Krijger aldus sprak, viel als een bom in de zaal het bericht, dat er brand was uitgebroken bij Jacobs op de Hoogstraat. In alle kalmte zeide voorz. daarop, dat hij het feest niet wilde verstorenkring I alleen zou uitrukken naar de plaats des onheds. Daarop verlieten, mét den commandant de betrokken brandweerlieden de zaal. Weldra bleek echter, dat het gevaar in den winkel van Jacobs door doeltreffend handelen reeds bezworen was en keerden allen in de zaal terug. De heer Krijger, daarna zijn rede vervolgend, kon ook, wijzend op dit incident, getuigen van de voortdurende plichtsbetrachting der brandweer. Sedert de reorganisatie en de oprichting der ver eeniging is de band van onderlinge waardeering gegroeid. Zeker is aan het werk der brandweer lieden gevaar verbonden, al heeft een ongeluk met doodelijk gevolg zich dan ook tot éen geval beperkt maar toch waar de plicht roept, zijn de brandweerlieden steeds bereid. Comm., met genoegen vermeldend den steun dien de brand weerlieden vinden bij hun pogen om zich in hun moeilijk werk steeds meer te bekwamen, consta teerde met voldoening de medewerking, die de betrokken vereeniging voor den laatstgehouden wedstrijd had ondervonden, allereerst door de volle sympathie en medewerking van B. en W. Persoonlyk bracht comm. dank voor alles wat bij dezen wedstrijd was gedaan en voor allen die er toe medewerkten en aan deelnamen, waardoor de alleszins bevredigende uitslag thans bekend te maken, was verkregen. Daarna ging de commandant over tot het me- dedeelen van den uitslag eerst voor de groepen wat betreft het watergeven, waar 10 groepen waren, ieder uit 3 man bestaande, met éen slang. De uitslag was hier als volgt in minuten en se conden uitgedrukt. Groepwedstrijd watergeven. No. 1 Groep 2 in 1.40. 2 9 1.46. 3 5 1.48. 4 7 1.50'/5. 9 5 9 3 9 1.55Vg« Ladderwedstrijd. No. 1 Groep 10 in 52. 2 9 5 9 1.2. 9 3 9 69 1.5. 9 4 9 1 9 1.6. Personeele wedstrijd water geven. No. 1 J. Krabbendam in 1.33£. 9 2 A. Krommenhoek 9 1.39. 9 3 J. de Vlaming 9 1.45'/s. 9 4 Th. Mulder 9 1.46. 9 5 P. van der Hoeven 9 1.46J, 9 6 J. Soesbergen 9 1.47^. 9 7 G. C. Vermunicht 9 1.48. 9 8 A. H. Ris 9 1.50£. 9 9 A. van Maanen 9 1.54. Na mededeeling van dezen uitslag verklaarde de commandant, dat 't hem bijzonder aangenaam was, hier aldus in het midden te staan hij hoopt, dat nog vele jaren te doen en vertrouwt, dat 't gelukken zal dergelyke wedstrijden herhaaldelijk met variatie te houden en allen zullen meewerken om steeds over een geoefend korps te beschikken- De voorzitter deelde daarna nog mede, dat bij het zilveren kruis, door den heer Groen te Rot terdam geschonken, 3 duplicaten waren gemaakt en by de zilveren medaille door 9jan van der Heijden" te Rotterdam beschikbaar gesteld, mede 3 duplicaten. Deze duplicaten zouden mede aan de 3 deelnemers van elke groep worden uitgereikt. Verder waren voor den wedstryd verschillende voorwerpen veor huishoudelijk of persoonlijk ge bruik ter beschikking gesteld. Een woord van lof bracht voorz. nog aan den heer Van der Pant, die op den dag van den wedstrijd een kistje fijne sigaren schonk. Toen was voorloopig het meer luimige deel van den avond aan de orde. Enkele leden van de dilettantenclub 9Alb. Thijm" gaven eenige voor drachten ten beste, die over het geheel wel in den smaak vielen en de opgewekte stemming van het publiek nog verhoogden. Daarna reikte in de pauze de heer Krijger de verschillende prijzen aan de gelukkige winners met een toepasselijk woord uit. Een woord van hulde bracht hij daarbij aan den heer Groen, uit Rotterdam, tegenwoordig, die het zilveren eere- kruis schonk, de beste wenschen voor de verhou- ding van de Rotterdamsche en Schiedamsche brandweer uitsprekend, By de uitreiking van j0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2