Dagblad voor Schiedam Omstreken. f on r:r fis Gratis Ongevallenverzekering f"! f| f) f) levenslange RIENZI 36ste Jaar^au^. Dinsdag 3 Juni 1913 Op den Balkan. iNo. 10638 Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Bubeakidseh Nieuws. FEUILLETON, Staten-Geiieraal. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. OTMïoistig op de polis Yemelde voorwaarden, g (J (J U mvaïSit; De verzekering wordt gewaarborgd door bü verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene bij dood van een duiin Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, bij verlies van eiken ande ren vinger. Periodieke Verkiezing voor de Provinciale Staten. De Burgemeester van Schiedam hoofdplaats van het kiesdistrict Schiedam, brengt ter openbare kennis, dat de op heden bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en dat, tegen betaling der kosten, afschriften daarvan verkrijgbaar zijn gesteld. Schiedam, den 3den Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Periodieke Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester van Schiedam, hoofdplaats van het kiesdistrict Schiedam, brengt ter openbare kennis, dat de op heden bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kar^pr der Staten- Generaal, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en dat, tegen betaling der kosten, afschriften daarvan verkrijg baar zijn gesteld. Schiedam, den 3den Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Turksche ministerraad heeft besloten nog niet te demotbiliseeren. Turkije wacht dus af of de Balkanstaten hun geschillen met de wapenen zullen uitvechten. Op de Parte heeft men aan,den Konstantino- politaanschen correspondent van d© „Daily Tele graph" verzekerd dat Turkije er echter niet aan denkt zich in een oorlog tusschen ae bond,ge il ooien te mengen. „Turkije zal zich uitsluitend met zijn eigen zaken bemoeien en in de eerste plaats met d© beloofde hervormingen." In welingelichte kringen vernam'echter dezelfde correspondent dat van de hervormingen ook dit maal wel niets zal komen. Hij: hoorde er ook dat de oueenigheden in het leger van Tsjataldzja voortduren. Op de Porte sprak men dat laatste zoo he slist mogelijk tegen en noodigde hem uit zich zelf te Tsjataldzja te gaan overtuigen. De Servische minister van oorlog, heeft in een interview met den Bolgradosicben correspondent van de „Matin" zich als' volgt uitgelaten: „De toestand is buitengewoon ernstig,; de span ning tusschen Bulgarije en Servië kan niet lan ger voortduren. Er moet oen oplossing komen 40) De vrouw gaf weinig acht op een geweld, dat den stoutsten oorlogsman van geheel Italië zou hebben doen beven, maat zij antwoordde niet onmiddelijk. Het karakter van haar gelaat verloor al zijne hartstochtelijkheid, en verkeer de in eene uitdrukking van ernstig, ingespan nen en zwaarmoedig nadenken Eindelijk wendde zij zich weder tot Montreal, die zijne hand naar het gevest van zijnen dolk had uitge strekt, veeleer echter uit instinct of gewoonte, hem eigen, wanneer hij vertooud of gedwars boomd werd, dan uit eenig bloedig opzethet welk hij, hoe wraakgierig hij wezen mocht, niet in staat was tegen eene vrouw te koesteren, en minst van alle tegen die, welke voor hem stond. „Walter De Montreal 1" zeide zij, met eene zoo zachte stem, dat zij bijna al die des mede- ljjdens klonk, „de knaap heeft, naar ik meen, nimmer broeder of zuster gehad, hij was het eenig kind van een eenmaal trotsch en vor stelijk geslacht van vader en moeders zijde, schoon nu heide onteerd, neen, waarom zoo en ik vcnvabhl m binnen twee of dri Ondanks allen schijn van het tegendeel blijf ik iiopen op een minnelijke schikking. ..Seryië rekent op de bevriende mogendheden om Bulgarije te overtuigen van de noodzakelijk heid, ten spoedigste de zienswijze van Servië ter verdaeling van 't veroverde gebied te aan vaarden. „Servië zal alle streken, thans door zijn leger bezet, behouden: Prilep, Keuprulu, Ochrifla en Monastir zpllen Servisch blijven. Indien de oor log niet kan worden vermeden, zal hij kort maar bloedig zijn. „Het Bulgaarscho leger is uitstekend. De Bul. gaarsche soldaten zijn helden, evenals de onze. Daarom hebben de Servische dagbladen ongelijk, de kracht van het* Bulgaarscbe leger le onder schatten. Het Servische leger is voorbereid op elke -gebeurlijkheid; als het noodig mocht Zijn, zou liet morgen reeds ten strijde kunnen trek ken." In Roemenië. Vier afgevaardigden hebben hun ontslag ge nomen, omdat zij de politiek der regooring af keuren. De president van den Senaat heeft ontslag ge nomen, uit overweging dat zijn taak afge. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag, 2 Juni, des avonds ten 81/2 uur. Voorzitter de heer Schiramelpenninck. De Voorzitter deelt mede. dat de centrale sectie besloten heeft, Woendag a.s., om 11 uur, in de afdeelingen te doen onderzoeken het wets ontwerp tot pensionneering van gemeente-ambte naren. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 11 uur. loepen, mi de toestand een gunstige wending heeft jgenomen, Zijn ontslag is niet aanvaard. DUITSCHLAND In verband met het in de bladen uitgesproken vermoeden, dat Redl, de gewezen kolonel van. den OoiStcnrijkschen generalen staf', ook gehei men van den Duitschen generalen staf heeft ver raden, verneemt het Wolff-bureau van bevoegde zijde, dat de betrekkingen tusschen Dditschland en Oostenrijk wel zoo gunstig mogelijk' zijn, maar nooit de uitwisseling van militaire geheimen ten gevolge hebben gehad. Het bericht, dat Redl ten tijde van de annexa tie van Bosnië en Herzegowina door Oostenrijk te Berlijn is geweest en daar met den chef van den generalen staf heeft gesproken, is van allen grond ontbloot. Erbestaat geen reden voor de vrees, dal; het verraad van Redl ook betrekking' heeft op het Duitsche leigerbiestuur. ITALIë. De Carrière della Sera", meldt het gerucht, dat binnenkort een consistorie zal gehouden wor den, waarin drie nieuwe Italiaansche kardinalen zullen gecreëerd worden. Een van hen zou zijn mgr. Delia Chiesa. Hierdoor zal de meerderheid der Italiaansche kardinalen boven die der andere landen te samen op acht worden gebracht. ZUID-AFRIKA. Uit Kaapstad meldt men, dat generaal De Wet, verleden week door een lichte beroerte ge troffen werd. De goneesheeren hopen echter, dat hij weer spoedig zal genezen zijn. ongeduldig gij zult spoedig, genoeg het erg ste vernemen, de knaap is dood „Dood l" herhaalde Montreal, terugtredende en verbleekende, „doodneen zeg dat niet 1 Hij heeft eene moeder, gij weet het, eene teedere, weekhartige, angstige, hopende moeder! neen! neen, hij is niet dood „Gij kunt dan het leed eener moeder gevoe lens?" zeide de oude vrouw, schijnbaar dooi den toon van den Provemjaler getroffen. „Ech ter, bedenk is hét niet beter dat het graf hem voor een leven van losbandigheid, bloedstorting en gruwelen bewaarde Het is beter met God te slapen, dan met de duivelen te waken „Dood!" weergalmde Montreal, „dood 1 het allerliefste wicht, zoo jong, die oogen, de oogen zijner moeder! zoo spoedig ge loken „Hebt gij iets anders te zeggen? Uw aanblik' doet mij vergeten, dat ik eerie vrouw benlaött mij heengaan „Dood! moet mag ik ugelooven, of bespot ge mij Gij hebt uwen vloek uitgesproken, luister naar mijne waarschuwing. Zoo gij hierin gelogen hebt, zal uw laatste uur verschrikkelijk wezen, en uw doodsbed het doodsbed der wan hoop zijn „Uwe lippen," hervatte het vrouwelijk wezen, met eenen verachtelijken grimlach, „passen beter voor lichtvaardige gelofr.en aan onzalige dochteren, dan voor de aanklachten, die slechts iets plechtigs hebben in den mond der braven. Oin to onthouden. Men kent de voorstelling van vrijzinnige zijde, als zou het Ministerie-Heemskerk zoowat niets van beteekenis hebben uitgevoerd. Om te onthou den is echter de volgende uitlating van den on verdacht vrijzinnigen rar. Van Nierop, die pas, in de Eerste Kamer sprekende, verklaarde, dat hij, szoolang hij lid van de Kamer is, nog nooit zoo veel belangrijke dingen binnen zoo korten tijd in behandeling heeft zien brengen." Maar nog sterker is het getuigenis, door 'ons aangetroffen in het hoofdartikel der »N. Rott Ct. van gisteren, die geen middel of gelegenheid ver zuimt, om de sociale wetgeving van Minister Talma te bestrijden, maar die desondanks beken nen moet »De werkkracht van minister Talma is reus achtig geweest. De heer Colijn wordt geroemd om zijn volharding, doch wat hij gedaan heeft, js kinderspel, vergeleken bij hetgeen de heer Talma heeft laten zien. Deze heeft niet maar een gedeelte van de parlementaire periode met stoom- op gewerkt, neen, vijf jaren lang heeft hij met onverdroten ijver, met een nimmer vertoonden voortbrengingsaandrang een onbedwingbaren stroom van wetten als boekdeelen bij de Kamer binnengestuwd. Zoek een tweeden staatsman, die in heel zijn leven zooveel wetten ontworpen heeft, als de heer Talma in deze vijf jaar - gij zult er geen vinden. Dan zult ook gij ontzag krijsen voor dezen man, die in productieve kracht alle ande ren van vele landen verre heeft overtroefd." De Chr.-dem. Party. Men zendt aan de »Ned." afschrift van het volgende besluit Het Partijbestuur der Christen-Democraten, ge zien de houding der Coalitie-partijen in het dis trict Helder, die tegenover den candidaat dei- Christen-Democraten, A. P. Staalman, een coali- tiecandidaat stelden en dat wel n a de openlijke verklaring dezerzijds, dat het zittend Kabinet krachtig zal worden gesteund bij de uitvoering van zijn Program in aanmerking nemend dat de candidaat der gecoaliseerde partijen in het district, bij hun laatste optreden in 1905, bij eerste stemming slechts 491 stemmen bekwam, tegenover 2276 op den Christen-Democraat uitgebracht, beschouwt deze daad als. een opzettelijk vijandelijke en als een feitelijke uitdaging om ook dezerzijds in meer dere districten met een Christen-Democraat uit te komen overtuigd intusschen dat dit optreden behoort te worden aangemerkt als een roekelooze handel wijze van slechts enkele fanatieke en intrigee- rende leiders in het district, die handelden zonder hunne kiesvereenigingen te hebben gehoord en onder protest der Christelijk-Historischen overwegende dat een nederlaag der rechterzijde ditmaal slechts zou in 't leven roepen een periode van volslagen onmacht, die alleen ten goede zou komen aan de propaganda der Soc.-democratie besluit de uitdagende houding der coalitiepartijen te Helder, ook in hare gevolgen geheel voor hunne rekening latende, den betrokken Partijgenooten thans te adviseeren, de candidaatstelling voor de zwakke districten Enkhuizen, Sneek en Beverwijk in te trekken. Iets over stemplicht. Er is in den laatsten tijd al heel wat over stemplicht geschreven en gesproken. Doch tot onze groote verwondering werd tot nog toe op de leer van Leo XIII en Pius X geen beroep gedaan. En toch zijn hunne uitspraken uitmuntend ge schikt om de Katholieken te overtuigen, dat zij wel degelijk verplicht zijn om van hun stemrecht gebruik te maken en op wie zij moeten stemmen. Eenige citaten slechts om allen twijfel dienaan gaande op te heffen. Leo XIII schreeft in zijne encycliek I m m o r- tale Dei, 1 Nov. 1885, als volgt: «Zich in geenen deele met staatsaangelegenheden te wilen inlaten is een even groote fout, als niets geen ijver en moeite ten algemeenen nutte aan te wenden. En zulks wel des te meer, omdat katho lieke menschen door de leer zelve, welke zij be- 'ijden, worden vermaand en aangedreven om hunne taak volkomen volgens plicht te vervullen. "Daar entegen zullen, ingeval juist zij werkeloos blijven, gemakkelijk diegenen de teugels in handen krij gen, van wier gezindheid heel weinig heil te ver wachten is. Dit zou voor de christelijke zaak ook nog verderfelijk zijn, omdat zij, die de Kerk kwa lijk gezind zijn, heel veel; en zij, die haar goed gezind zijn maar zeer weinig zouden vermogen." »En in de encycliek »Sapientiae Christianae," 10 Jan. 1890, zegt dezelfde Opperherder der Kerk bondig en ondubbelzinnig »In deze voorschriften is de regel welken ieder Katholiek^ bij zijn op treden in het openbaar leven moet volgen. Te weten, overal, waar het vanwege de Kerk is toe gelaten zich met staatszaken bezig te houden, moet men steunen mannen van beproefde deugd en wel hen, die zich voof c^e christelijke zaak verdienstelijk zullen makenook kan er geen enkele reden zijn, waarom het geoorloofd is, hen, die den godsdienst kwalijk gezind zijn, voor te trekken," Naar aanleiding van een twist over verkiezingj welke in Spanje ten gevolge van een paar arti- tikelen in ïRazbn y Fe" was ontstaan, verhief Vaarwel 1" „Verwijl, onverbiddelijke vrouw! verwijl, - waar sluimert hij Er zullen missen gezongen worden, priesteren zullen er bidden, de zonden des vaders mogen niet op dat jeugdig hoofd bezocht worden „Te Florence," antwoordde de vrouw, haaste- lijk. „Maar geen grafzerk herinnert er den ver- scheidene De doode knaap, had geen naam!" Geene verdere vragen afwachtende, spoedde zich de vrouw haren weg te vervolgen, en het hooge gras en het neèrslingerend pad, bevrijd den dra het verlaten landschap van hare ori- heilspellende verschijning. Montreal, thans alleen, zonk met een zwaren en diepen zucht op den grond neder, bedekte zijn gelaat met zijne handen en barstte in eene vlaag van zielverscheurende smart uitzijne borst hijgde, zijn geheele lichaam beefde en hij weende en snikte luide, met alle de vreeselijke heftigheid van een man, wiens hartstochten even wild als sterk zijn, maar aan wien het geweld des leeds alleen nieuw en ongewoon is. Hij verwijlde aldus, nedergebogen en onman nelijk, een geruimen tijd; langzaam en traps gewijze bedaarder wordende, naarmate het schreien zijne aandoening lucht gaf, en zich eindelijk eerder aan eene sombere mijmering, dan aan eene hartstochtelijke smart overge vende. Het was laat geworden en de maan reeds hoog aan den hemel geklommen, eer hij opstond, maar er bleven toen weinig sporen dei- doorgestane aandoening op zijn gelaat over. Want Walter De Montreal behoorde niet tot die menschen, in wier hart zich de smart een vasten zetel kan veroveren, of welke eenig droe fenis dier zwaarmoedigheid ten prooi geeft, de plaag van hen, die dieper en duurzamer gevoe len, schoon hunne aandoeningen minder hevig zijn. Hem waren de hoofdstoffen van het ware, Frankische karakter ten deel gevallen, en gij zaagt die in hem zelfs tot een uiterste gedre ven. Zijne hoogste en voortreffelijkste zielshoe danigheden waren met onbestendigheid en lichtvaardigheid vereenigd. Zijn schrander ver nuft werd dikwerf door zijne grilligheid bedro gen. Zijne reusachtige eerzucht kon door eene lichtzinnige verzoeking ter zijde worden, ge schoven, en zijn veerkrachtige, moedvolle en stoute gemoedsaard was slechts getrouw aan het verlangen naar oorlogsroem, aan het dich terlijke van een rusteloos en woelig leven, en aan de vatbaarheid voor dien teederen harts tocht, zonder wiens tinten geen ridderlijk af beeldsel volkomen is, en in welken hij eene teederheid, een gevoel, eene getrouwheid be toonde, die men nauwelijks mogelijk zou hebben durven houden, bü zoo vele onachtzame licht zinnigheid en zulk een ongeregeld leven. Wordt vervolgd). b\j verlies 3 U U wijsvinger; I U pagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1