Dagblad voor Schiedam en Omstreken, f Verkiezing Pm Staten. L. J. Karreman, A. C. A. Nolet, Gratis Ongevallenverzekering RIENZI. 36ste Jaargang. Donderdag 5 Juni 1913 So. 10640. jp n n yeriies f* 4 r h 11 van een T m Op den Balkan. overeenlcoinstig op de polis vermelde voorwaarden. de Provinciale Staten in het hoofdkies district Schiedam, bij de stemming op Vrijdag 13 Juni a s., worden door ons met den meesten aandrang aanbevolen de heeren Rixitenlftiidsclt Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. Diocesane Katholiekendag Bureau: Boterstraat 50. Teïef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Elandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange 4 O O f 1 verIi«s van geheele 1 1 11 een hand, invaliditeiti fj U voet of oog1 I UU 1IUU een duiin De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I (JU wijsvinger; 1 |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van twee leden van Wethouder te Overschie en Lid van Ged. 'Staten. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. De Balkanstaten onderling. Volgens de „Wiener Allgemeine Zeitung" heelt Griekenland het voorstel van Bulgarije, om de geschillen over de gebiedsverdeeling aan de scheidsrechterlijke beslissing der mogendheden te onderwerpen aangenomen, met dit voorbehoud dat alleen de mogendheden der Drievoudige En tente als scheidsrechters zuilen optreden. ENGELAND. :Be kiesrechtdames hebben gister de gr ro te Derby-wedrennen op ernstige wijze gestoord. Tijdens een ren wierp zich een vrouw voor Anmed, het paard van den Koning, en wilde het bij den teugel grijpen. De jockey werd van het paard geworpen en gekwetst. De vrouw viel eveneens op den grond en is zeer ernstig ge wond aan het hoofd. Zij is bewusteloos naar het Epsom Cottage ziekenhuis gebracht. Onder haar blouse, om den middel, had zij een vlag van de kiesrecht vrouwen gewonden. Op haar kleeren stond haar naam: Emily Davison. Zij is gepromoveerd aan de universiteit te Lon den en tusschen de 30 en 40 jaar. Reeds meer malen is zij veroordeeld voor wandaden, die zij als kiesrechtvrouw bedreef. O. a. heeft zij des tijds den baptistisch.cn predikant te Aberdeen, uien zij voor minister Lloyd George aanzag, ge slagen. Naai het schijnt, heeft zij het paard niet bij den teugel gegrepen, doch is er met opgeheven armen vlak voor gaan staan. Het paard steigerde en sloeg' achterover, boven op den jockey. De vrouw werd op den grond gestaakt, toen het paaiu weer overeind sprong'. De jockey, wiens voet nog in den stijgbeugel zat, werd enkele meters meegesleept. De Koning liet onmiddellijk 42) Op plechtigen toon zeide hij, met ten hemel geslagen blikken. „Tusschen de bouwvallen van uwen tempel, o "Vrijheidwijden wij, Romeinen, u dit dank offer toel Wy, begunstigd noch bezield door onwezenlijke en fabelachtige afgoden, maar dooi den Heer der Legerscharen, en door Hem, die, op aarde nederdalende, zich niet tot Keizers en Vorsten wendde, maar tot visschers en land lieden, den nederigen en den armen de ver kondiging der Openbaring toevertrouwende!" Zich toen eensklaps naar de schare zijner mak kers wendende, terwyi zijne gelaatstrekken, wonderbaarlijk van karakter en uitdrukking veranderende, van plechtige vreeze tot oorlogs zuchtige geestdrift overgingen, riep hij luide „Dood aan de dwingelandijLeve het gemeene- best I" De uitwerking van dien overgang was ontzettend. Ieder man sloeg, onwillekeurig en on weders taan baar er toe aangedreven, de hand aan zyn zwaard, den kreet beamendeeenigen trokken inderdaad hun zwaard, als hadden zij dadelyk willen aanvallen. den doktoren naar den toestand der gewonden vragen. De jockey Jones heeft een lichte her senschudding gekregen. Hij heeft geen beenderen gebroken, maar zijn linker arm is vrij erg ge kwetst. Toen de Koning en de Koningin van Epsom naar het Buckingham-paleis terugreden, werden zij: geestdriftig toegejuicht. Een particulier telegram uit Londen aan de „N. R. Crt." meldt nog ,De jockey Earl, die het voorval goed waarge nomen. heeft, verklaarde dat de vrouw onder de afsluiting doorkroop en in bukkende houding op het paard van don Koning toeliep, dat haar als een kanonkogel wegslingerde over de renbaan. De jockey Jones vloog hals over kop van het paard. Twéé bioscoopondernemers hebben de helden daad der kiosreebtvrouwen vereeuwigd. De Koning was zeer bewogen toen Jones werd weggedragen. Hij. ging onmiddellijk de Koningin op de hoogte brengen. De geneesheeren deelden Z. M. mede dat zijn jockey een lichte hersenschudding heeft, maar ■geen beenderen heeft gebroken. Het is mogelijk dat hij morgen pétj auto naar Londen wordt ver voerd 'De chirurg' van bet ziekenhuis te Epsom heeft geconstateerd dat taej. Davison een zware her senschudding heeft gekregen. Zij: is nog steeds bewusteloos, maar de pols wordt sterker. Over enkele uren kan men pas zéggen of zij er 1 et leven, zal afbrengen. Bij Bradford aan de Avon hebben de kies- recMvrouwen een landhuis in brand gestoken. De waarde van het verbrande huis, toebohoo- lende aan ©en weduwe, wordt op 14,000 pond sterling geschat. DDITSCHLAND. De „Norddeutsiche Allgemeine Zeitung" zegt, dat het huwelijk van 's Keizers dochter van geen invloed is op de toekomst van do provincie Han nover. Hannover is een deel van Pruisen en zal dat blijven. Met de regeling: van de troonsopvolging in Bronswijk zal de Bondsraad zich waarschijnlijk iri den herfst van dit jaar bezig houden en onder zoeken, of er bedenkingen zijn tegen de troons bestijging van prins Ernst August. Met Hannover heeft dat echter niets te maken. BELGIë. Het »H.v.A." melldt Het schijnt, dat het gestel van koningin Eliza beth van België niet bestand is tegen een verblijf in Laeken, waar de lucht bedorven wordt dooi de talrijke fabrieken, welke zich in de omstreken bevinden. Vandaar de noodzakelijkheid voor de koningin om jaarlijks eenigen tijd in de bergen van Zwitserland of in het Zuiden des lands dcor te brengen. Hiermede schijnt ook in verband te staan het voornemen van den koning om in den omtrek van Val-Duchesse, tusschen YVoluwe en Tervuren, een buitenverblijf te doen bouwen. „Ik heb genoeg gezien zij zullen spoedig uit eengaan," sprak Montreal tot zichzelven, „en ik zou liever een leger van duizenden, dan zelfs een half dozijn zoo aangevuurde en dus ont dekte geestdrijvers te gemoet gaan. En met deze gedachten liet bij zich op den grond val len, en vertrok, toen nog eenmaal in den stillen nacht de gesmoorde kreet in zijne ooren klonk „Dood aan de dwingelandijLeve het ge- meenebest 1 Einde van het eerste boek TWEEDE BOEK. De omwenteling. Allerlei losbandigheid, allerlei kwaad bleef onbestraft bn onbeteugeld. Er schoot geen middel meer over ieder ging te gronde. Toen verhief Cola Di Rienzi zich," enz. (Het leven van Cola Di Rienzi.) (I. Boek, II. Hoofdstuk.) EERSTE HOOFDSTUK. De ridder uit Provence en zyn voorstel. Het was bijna middag, toen Adriano de poort van het paleis van Stefano Colonna binnentrad. De paleizen der edelen waren in die dagen niet, zooals wij ze thans aantreffen de verzamel plaatsen van het onsterfelijk doek der Italiaan- sche en het onvergankélyk marmer der Griek- sche kunstmaar tot heden zijn de stevige, muren, de met ijzeren staven voorziene vensters ITALIë. Maandag heeft men op het Vaticaan op de gewone wijze den 79sten verjaardag van den Paus gevierd. Felicitatie-telegrammen kwamen uit alle deelen der wereld binnen, en in nog grooter aantal dan vroeger jaren, in verband met het feit, dat de Paus van een ernstige zieke is hersteld. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Hongaarsche Kamer is het gister zeer rumoerig geweest. Tachtig afgevaardigden van de oppositie dron gen de Kamer binnen, waar Justh een protest voorlas tegen het politieke stelsel van de Ar beidsparty en tegen de beperking der vrijheid van het woord. Toen Lukacs' de zaal der Kamer binnentrad, weid hij door de oppositie met beleedigend ge- sclneeuw ontvangen. Tisza, toegejuicht door de regeeringsparty, riep als voorzitter der Kamer da heftigste afgevaar digden tot de orde en verwees hen naar de com missie voor de boeten. Toen het rumoer voortduurde, werd de zitting geschorst. De par]ententsWacht werd, toen z'iji oe zaal binnenkwam, met kreten van minachting ontvan gen. De kapitein der wacht bracht den afge vaardigde Hedervary twee slagen met het plat. van de sabel toe. Hedervary werd buiten de zaal gebracht en verscheidene lawaaimakers eruit gesmeten. Na hei opening der zitting slingerde de oppo sitie graaf Tisza de heftigste verwijten naar het hoofd, als „schurk" en „moordenaar". Daarna verliet, de oppositie de zaal. Lukacs deelde toen mede, dat het kabinet, ont slag heeft genomen. De zittingen zijn, volgens Reuter, tot nadere bijeenroeping verdaagd. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal na de stemming: voor de Tweede Kamer weer vergaderen ter afdoe ning van de onderwerpen, die nog ter behandeling zijn overgebleven, om' daarna, op zomerrecès uit een te gaan. Zij zal vermoedelijk Woensdag 18 dezer weer bijeenkomen. Katholiekendag. Er zijn van H. M. de Koningin en Z. M. den Koning van België, telegrammen van dankbetui ging ingekomen. Namens den Koning van België seinde de officier van dienst, baron Buffin »De Koning, zeer ontroerd door uw hartelijk telegram, bedankt vurig al de leden van uw con gres voor hunne verkleefde gevoelens en verhoopt innig en oprecht, dat uwe vergadering den besten uitslag bekome. Het aandenken aan zijne teerge liefde moeder, heeft zijne majesteit bijzonder getroffen. en de ruime binnenhoven, welke het verblijf hunner toenmalige ruwe inwoners kenmerkten, bewaard gebleven. Hoog boven de poorten ver hief zich een trotsche en hechte toren, van wiens top men den ruimen omtrek der ver minkte overblijfselen van het oude Rome over zag. De poort zelve was aan beide zijden ver sierd en versterkt door zuilen van graniet, wier Dorische kapiteelen de heiligschennis verrieden, welke haar aan een der vele tempelen ontrukt had, die weleer in menigte op het heilig Forum schitterden. Aan dezelfde plaats waren de groo- te stukken gehouwen steen ontroofd, waarmede de muren des buitenhofs waren opgetrokken. Die barbaarsche toeëigeningen van de kost baarste gedenkstukken der kunst waren in dien tijd zoo algemeen, dat de zuilen en gewelven van het vroegere Rome, door alle standen, slechts als steengroeven beschouwd werden, waaruit ieder de bouwstaffen voor zijn paleis of voor zijn hut halen mocht. Het was eene scbaamtelooze geweldenarij, zelf die der Gothen overtreffende, aan welke eene latere eeuw gaar ne al die gruwelen had toegeschreveneene geweldenarij, die, misschien meer nog dan zwaarwichtige!- misdrijven, de klassieke ver ontwaardiging van Petrarcha opwekte en hem in Rienzi's hoop op Rome's herstelling deelen deed. Heden nog ziet gij de kerken, van die of zelfs vroegere dagen (aan hare allergebrek kigste bouwkunst en met het eigen marmer gebouwd, welke weleer de namen van Venus, Ook van Z. H. den Paus werd een telegram van dankbetuiging ontvangen, waarbij Z. H. tevens Zijnen Apostolischen Zegen verleende. (Slot). Nadat het Wilhelmus door de aanwezigen staande was gezongen, werden door kap. Moerel de conclusiën van de in de drie afdeelingen ge houden beraadslagingen medegedeeld. Daarna volgde de rede van den zeereerw. heer J. M. J. van Rooy, pastoor te Tholen. Monseigneur, Dames en Heeren. Toen de Meester, tot Wiens meerdere glorie wij hier vergaderd zijn, zijne leerlingen voor de oeerste maal ter prediking uitzond, legde Hij hun op, om, waar zij een familie zouden bezoeken, bij het binnentreden der woning, deze heilbede te uiten Pax huic domui 1 Vrede zij dit huis 1 Ik zie daarin een wenk voor mij, om, nu ik de eer heb voor u een bespreking te gaan houden over Roomseh Katholiek familieleven, en derhalve op dit oogenblik als het ware den drempel over schrijd van uw huis, om met u te overwegen, of uw familie den eerenaam van Roomseh Katholiek wel ten volle verdient, om nu ook bij het begin van deze rede u allen diezelfde christelijke heil bede toe te roepenPax huic domui, moge de vrede heerschen in uw aller huis 1 Edoch, dien vrede des heeren, door den H. Thomas perfectio gaadii genoemd, de vol komenheid der vreugde, kan ik uw gezinnen wel toewenschen, maar niet geven. Gegeven wordt hij slechts door Hem, bij wiens geboorte de en gelen het lied des Vredes zongen, en dan nog lang niet aan allen. Immers, zoo Christus uit drukkelijk zeide, alléén in die gezinnen zou de door de Apostelen toegewenschte vrede komen en blijven, welke zich dien vrede waardig zouden betoonen, door het hun gepreekte evangelie aan te nemen. Hieruit volgt, dat ook uw families alléén dan den Christus-vrede zullen genieten, als de Christus-leer daar aangenomen wordt, als naar Christus' wil daar geleefd wordt, als gij Christus daar laat heerschen. Wanneer kunnen wij nu van een gezin zeggen, dat daar Christus heerscht Weten wij dit, dan weten wij ook, wat door een Roomseh-Katholiek familieleven verstaan wordt. Want beide begrip pen dekken elkaar. Een gezin, waarin Christus heerscht, Christus heel het samenleven leidt, moet noodzakelijk zijn een gezin geheel in den geest onzer Roomsch-Katholieke Kerk, daar toch deze niets anders beoogt dan juist allen en alles van Christus' heerschappij te doordringen. Zulk een gezin is daarom een echt R. K. gezin, en het samenleven da3r geleid, is wat wij noemen R. K. familieleven. Om nu de vraag te kunnen beantwoorden, wat dat iseen gezin, waarin Christus heerscht, moe ten wij eerst onderzoeken, wat Hij in zijn leer betreffende het gezinsleven bepaald heeft. Welnu, dan vinden wij op de eerste plaats, dat het ge zinsleven steunen moet op het huwelijk en wel op een enkelvoudig onontbindbaar huwelijk, en op de tweede plaats, dat dit huwelijk door Hem verheven is, en gemaakt tot een Sacrament, d.w.z. dat het contract, hetwelk vroeger niets anders deed, dan man en vrouw als echtgenooten aan elkander verbinden, voortaan, dank zij Zijne on eindige bezorgdheid voor ons, hun ook hemelsche genaden zou mededeelen, genaden, die geheel hun verder huwelijksleven dóór hen zouden helpen om Jupiter en Minerva meer heiligden, dan beide plek en marmer door deze geheiligd werden. Het paleis van den Vorst der Orsini's de Hertog van Gravin a, verheft zich ten huidigen dage op de nog altijd zichtbare en allerbevalligste bogen van den schouwburg van Marcellus, in dien tijd eene vesting der savelli's. Toen Adriano den hof overging, versperde een zware vrachtwagen den weg hij was geladen met groote brokken marmer, opgedolven uit de onuitputtelijke mijn van het gouden Huis van Nero. Zij waren bestemd voor een nieuwen toren, waardoor Stefano Colonna zicht voor stelde, dat smakeloos en misvormd gebouw nog meer te versterken, waarin de oude edele zijne waardigheid, de wet te mogen schenden, ophield. De vriend van Petrarcha en de scholier van Rienzi zuchtte diep, toen hy langs dit voertüig van nieuwen roof heentrad, en eene holle albaster zuil achteloos op den wagen geladen, met een luid ge raas op den vloer nederrolde. Aan den voet der bree- de trappen ondekte hij een groep van tien of twaalf der banditti, door den ouden Colonna bezoldigd. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1