Dagblad mor Schiedam Omstreken. f f on rr fifj Gratis Ongevallenverzekering "EERSTE BLAD. R IE N Z I. De Staten-verkiezing. 36ste Ja&rgao^. Zaterdag 7 Juni 1913 :w 10642 omeeifcomstig op 4e polis verielPe yoorwaarfleii. Dit nummer bestmit uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel© berichten. MILITIE. Kennisgeving. FEUILLETON. Kennisgeving. Aangifte yan Leerlingen OPENBARE SCHOLEN voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Bureau: Boterstraat 50. Tolef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiëc 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b\j levenslange geheele invaliditeit De verzekering worilt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algeineene f inn I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I UU wijsvinger; I |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, roept bij deze op, op grond van artikel 91 der Militiewet (Staatsblad 1912 no. 21), PHILIPPUS THEUNIS SLUITER, loteling dezer gemeente, van de lichting 1911, behoorende tot het Regi ment Genietroepen, garnizoensplaats Utrecht, om op 30 Juni 1913wegens overtreding van art 89, 2de lid der genoemde wet, voor den tijd van veertien dagen bij gemeld Regiment in werlce- ïyken dienst te komen. Schiedam, den 7den Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Burgemeester van Schiedam herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te hou den stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het ar- beidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel iD meer dan één ar- beidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zicht bare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achter eenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, ▼oor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vyf en zeventig gul den en dat blanco lijsten als hierboven bedoeld, tegen betaling van 2£ cent, ter Gemeente-Secretarie, afdeeling A, verkrijgbaar zijn gesteld. De algemeene maatregel van bestuur, bovenge noemd, is gegeven bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1901, (Staatsblad No. 109), en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en onderneming ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijnde per sonen, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. 44) In de vroegere lotwisselingen van een leven, gedeeltelijk in ballingschap doorgebracht, had hij vele edele hoedanigheden van moed onder lijden, standvastigheid in druk en wezenlijke grootheid van ziel ontwikkeld; welke bewezen, dat zijne gebreken eer aan zijne omstandighe den, aan zijnen aard hunnen oorsprong ontleen den. Zijn talrijk en aanzienlijk geslacht was trotsch op zijn opperhoofd, en dat te recht; Want hij was de bekwaamste en meest geëerde niet alleen van den eigenlijken tak der Colon- na's maar ook misschien van alle de machtige baronnen. Bij Stefano Colonna zat aan dezelfde tafel een man van edele houding, die ongeveer drie of vier en dertig jaren oud scheen Adriano herkende oogenblikkelijk in hem Walter De Montreal. Het uiterlijke diens beroemden ridders stemde weinig overeen met de verschrikking, welke zijn naam alom inboezemde. Zijn gelaat was fraai, zelfs tot bijna vrouwelijke bevallig heid toe. Zijn haar golfde in lange en losse lokken over een blank en ongerimpeld voor- Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen alsmede aan perso nen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. S c h i e d a m, den 7deu Juni 4913. De Burgemeester voornoemd. M. L. IIONNERLAGE GRETE. Belasting op het houden van Honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 3 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 2de lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1913 vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-secretarie (afdeeling financiën) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijdstip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burge meester en Wethouders kunnen worden ingebracht zullende op later ingebrachte bezwaren geen ver- andering van aanslag worden verleend." En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Het Kohier No. 6 van de belasting naar het inkomen dienst 1912/13 op 24 Mei 1913 en den 2 Juni 1913 door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, is aan den ontvanger der gemeente ter invordering uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maaanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. VOOR DE Ouders, Voogden, of andere verzorgers welke leerlingen voor bovengenoemde scholen wenschen aan te geven, worden verzocht zich vóór of op 20 Juni a s. aan te melden bij het Hoofd van School A, den Heer A. H E. TUL, voor jongens vanaf het 4de leerjaar en hooger, op Vrijdag van 3 tot 9 uur 's namiddags en het Hoofd van School B. Mej. A. S. VAN ANDEL, voor jongens voor het 1ste, 2de en 3de leerjaar en voor meisjes voor alle ieerjaren, op Dinsdag en Donderdag van 3 tot 4 uur 's na middags. De leerlingen voor het 1ste leerjaar moeten ge boren zijn vóór 1 Januari 1908. hoofdde jaren, in het veld en onder den Ita- liaanschen hemel doorgebracht, hadden slechts weinig zijne heldere en gezonde kleur ver- bruind, welke veel van den bloei der jeugd be houden had. Zijne gelaatstrekken waren gere geld, zijne lichtbruine oogen groot, helder en doordringend, en een korte, maar gekrulde baard en een paar knevels onder den havikneus, naar krijgsmans wijze sierlijk omgebogen, gaven in derdaad iets heldhaftigs aan zijn fraai voorko men. Het was echter eerder de uitdrukking, die den held van tournooien en ridderspelen, dan het opperhoofd eener rooverbende paste. Het voorkomen, de manieren en het gedrag des Provencalers boeiden veeleer, dan zij vrees in boezemden, daar zij eene zekere rondborstigheid, aan oorlogslieden eigen, met de gemakkelijke en bevallige waardigheid van welgeborenen vereenigden. Walter De Montreal toonde ge woon te zijn, op gelijken voet met de grooten en edelen om te gaan. Zijne gestalte was in gelukkige tegenstelling met en verhoogde het karakter van een aangezicht, dat beide, sterkte en rijzigheid van lichaamsbouw vereischte, om de ongewone schoonheid daarvan van verwijfd heid te kunnen vrijpleiten. In haar vereenigden zich dan ook eene groote lengte met eene bij zondere spierkracht, zonder dat zij daarom tot logge zwaarte of plompe dikte overhelde. Zoo er iets in haar te berispen viel, was zij eer te mager dan te vleezig te gelijk kloek en tenger. Maar hetgeen liet meest dezen oorlogsman Het jaar 1913, dat ons de herdenking brengt van NOerlands honderdjarige onafhankelijkheid, mag zeker een onder alle opzichten merkwaar dig jaar heeten. Niet alleen zullen wij het heug lijk feit vieren der herwonnen vrijheid, terwijl tal van volksstammen vooral in het zuid-oosten van Eufopa voor de verkrijging of bevestiging dier vrijheid stroomen bloeds vergoten of wellicht nog zullen vergietenmaar wij zullen in dit gedenkwaardig jaar een hevigen strijd te voeren hebben voor de vrijheid en ontwikkeling van ons allen dierbare instellingen. De volle zomertijd, bij het naderen van den langsten dag, wordt ingeluid met de drievoudige verkiezingen voor Staten, Kamer en Gemeente raad, die in dit groot verkiezingsjaar allen moeten plaats hebben. Allereerst de Staten verkiezing staat ons te wachten. De gewichtige dag der Staten-verkiezing nadert met rassche schreden. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van den dag waarop de Staten-stembus weer gereed zal staan om het votum der kiezers te ontvangen. Vrijdag 13 Juni zullen de kiezers eerst voor de Staten-verkiezing ter stembus gaan en aldus het herhaald verkiezingswerk in dit groot verkiezingsjaar inluiden. Is 't ook al waar, dat de Staten-verkiezin- gen in de laatste tientallen jaren klimmende belangstelling hebben gevonden, de spanning die ook zij in den lande verwekken, zou zeker niet te verklaren zijn, ware er niet een buiten gewoon zwaarwichtige reden voor die ongemeene belangstelling. En die reden is louter en alleen vervat in het onomstootbaar feit, dat bij deze verkiezingen over het geheel niets meer of min der dan het bestaan der anti-liberale meerder heid in de Eerste Kamer op 't spel staat. Die meerderheid is der liberale fractiën van uiteen- loopende richting een doorn in het oog. Hoezeer ook de vrijzinnigen over verschillende punten van Staatsbeleid die thans aan de orde zijn, zich ondanks alle concentratie verdeeld toonen, hierin stemmen zij toch allen overeen, dat de anti liberale meerderheid in de Eerste Kamer ver dwijnen moet. Wat zouden zij toch aan eene omzetting der Tweede Kamer in liberalen zin hebben, als de meerderheid in de Eerste Kamer daarbij anti-liberaal bleef? Die meerderheid zou immers voortdurend zijn als een remtoestel bij de toepassing der liberale beginselen in het Staatsbestuur. Zij kon dan den voet dwars zetten bij eiken maatregel, elk voorstel, elk ontwerp waaruit het vrijzinnig beginsel te voorschijn treedt. Daardoor zou zich dan eene vrijzinnige regeering, dit beseffend, bij haar optreden, be schroomd en in hare actie voortdurend belem merd gevoelen. Wil eene vrijzinnige regeering. eventueel optredend, krachtig en vastberaden handelen, dan moet de meerderheid in de Eerste Kamer omgezet worden. Moet daartoe allereerst het kiescollege der de vreeselijkste lans van geheel Italië per soonlijk onderscheidde, waren houding en ge baren, vol ridderlijke én heldhaftige bevalligheid, die bijna het ideale naderden en op dit oogen- blik in zijnen prachtigen dos voortreffelijk uit kwamen. Hij droeg een gewaad van bruin fluweel, met paarlen bezaaid, over hetwelk de rok, door de Tempelieren gedragen, luchtig heenhing, en waarop een achthoekig, wit kruis, het teeken zijner orde, uitblonk. De houding des ridders teekende een ernstig gesprek. Zich een weinig naar den ouden Colonna buigende, liet hij beide zjjne handen, welke (naar ge wone onderscheiding van den ouden Norman- aijnschen stam, uit welken Montreal zich, ondanks zijne Provencaalsche geboorte, beroemde te zijn gesproten) even klein als welgevormd waren, en wier fraaie vingeren, naar het gebruik dier dagen, met juweelen waren bedekt, op het gouden gevest van een ontzaglijk groot zwaard rustten. Op de schede daarvan blonken, keurig gepolijst, de zilveren leliën, die het devies der Provengaalsche Broederschap van Jeruzalem uitmaakten. „Goeden morgen, mijn bloedverwant!" zeide Stefano. „Zet u neder, bid ik u, en zie, in dezen ridderlijken bezoeker, den beroemden heer De Montreal voor u." „Ha, mijn heere"zeide Montreal, glimla chende, terwijl hij Adriano groette, „en hoe vaart de edele vrouwe te huis „Gij vergist u, heer ridder!" hernam Stefano, Eerste Kamer, de Staten in de verschillende provinciën, omgezet worden, niet daarom alleen en uitsluitend wordt door de liberalen een ver woeden aanval op de anti-liberale Statenzetels gedaan. Ook het motief dat uit de leden dei- Provinciale Staten het College van Gedeputeerde Staten wordt samengesteld, geldt zeer zeker ook bij deze verkiezing. In die Gedeputeerde Staten doet zich de partijkleur wel degelijk en beslist kennen De beteekenis van Gedep. Staten, die feitelijk den baas spelen over het gemeentelijk beheer, is zeker niet gering te achten. Daarbij worden in de Provinciale Staten zelf meermalen onderwerpen behandeld, waarbij de politieke gezindheid der leden een woordje heeft mee te spreken. Bij subsidie-verleeningen bijv. is dit reeds meermalen en overtuigend gebleken. Wat wij reeds vroeger met klem van redenen betoogden, herhalen wij dan ook hier met den meesten nadrukWij behooren mannen tot leden van de Ged. Staten te kiezen, waarvan wij zeker zijn, dat zij ook het College van Ged. Staten zullen samenstellen in de richting, die voor het heil des lands 't meest bevorderlijk is te achten en dat zij anti-liberalen naar de Eerste Kamer zullen afvaardigen. In den zin zijn wij alleszins gerechtigd, de politieke betee kenis dezer verkiezing voorop te zetten. Trou wens de vrijzinnigen nopen ons daar allermeest toe, waar zij zeiven blijkbaar dezen geheelen verkiezingsstrijd voeren op de lijn der anti-these politiek, zooals uit tal van gelegenheidscouran tjes en vlugschriften in den laatsten tijd maar al te zeer is op te merken. Zijn wij dus alleszins gerechtigd de politieke beteekenis dezer verkiezingen voorop te zetten, dan blijkt 't van de candiaaten der S. D. A. P. natuurlijk niet eens gesproken dat de heeren Van der Schalk en Van Westendorp, hoezeer achtenswaardige mannen in de positie die zij in het maatschappelijk leven innemen, onze mannen allerminst kunnen zijn. Beiden zijn van de liberale beginselen, die zich lijnrecht stellen tegen de beginselen die in de partijen der rechterzijde leven, geheel doordrongen De heer Van Westendorp heeft 't in het openbare leven genoegzaam getoondde heer Van der Schalk heeft zich daaromtrent mede niet onbe tuigd gelaten. Zij kunnen allerminst onze man nen zijn, omdat zij aan de voorwaarden hier boven door ons voor het Staten-lidmaatschap ge steld, allerminst kunnen doen. Uit het liberale regime, toen de meerderheid van Zuid-Hollands staten nog liberaal was, is ons toch levendig de herinnering bijgebleven, dat de vrijzinnigen wei gerden zelfs een enkele plaats in Ged. Staten aan de sterke anti-liberale minderheid over te laten, dat zij beslist onwillig bleken zelfs een enkele plaats in de Zuid-Hollandsche deputatie voor de Eerste Kamer aan de anti-liberalen toe te staan. Van de beweerde loyaliteit der libe ralen blijkt dus in de praktijk nietsvan hen hebben wij niets dan deloyale tegenwerking in de Staten-colleges te wachten. Stellen wij dus tegenover de beide liberale „mijn jonge bloedverwant is niet gehuwd. Voor waar, dit is, gelijk Paus Bonifacius aanmerkte, toen hij ziek te bed lag en zijn biechtvader hem van Abraham's schoot sprak, dit is een te grooter genot, hoe langer men het uitstelt." „De Signore zal mij mijne vergissing, verge ven," hervatte Montreal. „Maarniet," zeide Adriano, „het verzuim van heer Walter, zich niet in persoon van liet feit te hebben overtuigd. Ik ben hem meer danks verschuldigd, edele bloedverwant dan gij weet, en hij beloofde, mij te zullen bezoe ken, ten einde de betuiging er van te ontvan gen." „Ik verzeker u, Signore!" antwoordde Mont real," dat ik de uitnoodiging niet vergeten heb, maar ik had tot heden zoo gewichtige zaken te Rome te behartigen, dat ik mij genoodzaakt zag mijn ongeduld, om verder kennis te maken, te beheerschen." „O gij kendet elkander dus reeds te voren," zeide Stefano. „En hoe?" „Mijne heere! er is eene jonkvrouw in de zaak betrokken, viel Montreal in, „verschoon mijn stilzwijgen." (Wordt vervolgd..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1