Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f200.5%. f 100 Afinn-r- f on r:r m inzing Pro?. Staten. L. J. Karreman, A. C. A. Nolet, Gratis Ongevallen verzekering R I E N Z I. 36ste J aar «game. Maandag 9 Juiii 1913 No. 10643 Op den Balkan. Binnenland. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1-6 regels. 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren, Bureau: Botorstraat 50. TeJef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. overeenkomstig op de polls vermelde voorwaarden. De bg levenslange geheele invaliditeit vePzekering wordt gewaarborgd door Hollandsche Algemoene de I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten in het hoofdkies district Schiedam, bij de stemming op Vrijdag 13 Juni a s., worden door ons met den meesten aandrang aanbevolen de heeren Weihouder te Overschie, en Lid van Ged. Staten. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Baitenluadscii Nieuws. D e B al ka n-ge de logee r den. Reuter verneemt, dat alle gedelegeerden te Lon den Zaterdag na de lunch aan den koning wer den voorgesteld, die hen met de ouderteokening der viedespreliminairen geluk wenschte én do hoop uitsprak, dat hun arbeid spoedig tot een bevredigend einde zou voeren en de vijandelijk heden niet hervat zouden worden. De gedelegeer den waren zeer onder den indruk van den ernst, waarmede de koning zich hierover uitliet. In B u 1 g a r ij e. Naar het schijnt is het thans zeker, dat Ge- schiof's altreden als minister-president ieder oogen- blik te verwachten is. Aan den anderen kant is geen enkele politiek partijleider, die bereid zou zijn hem op te volgen, voorstander van conces sies aan de bondgenooten, vooral niet, wat Servië betreft. De ontmoeting tusschen Pasitch en Ge- schof is als vergeten. Men meent hier te weten, dat de Sorviseh- Grieksche alliantie formeel Dinsdag of Woensdag 1.1. te Saloniki onderteekend is. In de kringen van buitenlandseba diplomaten is men eveneens pessimistisch gestemd. 'Uit Saloniki vernoemt de „Times"De achtste Bulgaarsche divisie is Noordwaarts gerukt om den opmarsch. van de Servische troepen te stui ten. De Servische en Grieksche troepen in Mace donië hebben te zamen 370,000 man. Daarvan zijn 250,000 Serviërs. De „Nowoje Wremja" verneemt uit Belgrado, dat, dank zij de energieke interventie van Rus land het Servisch-Bulgaaasch conflict op vriend schappelijke wijze wordt geregeld. Men verwacht, dat Bulgarije, het houden der conferentie to Saloniki zal goedkeuren. De chic FEUILLETON. 45) „Ha, Adriano 1 Adriano 1 wanneer zult gij mijne ingetogenheid leeren navolgen!" zeide Stefano, ernstig, met de hand langs zijnen grij zen baard strijkende. „Welk een voorbeeld geef ik u! Maar laat ons van die lichtzinnige dwaas heden zwijgen en ons gesprek hervatten. Gij dient te weten, Adriano 1 dat ik der dappere bende van mijnen gast, die moedige oorlogs lieden verschuldigd ben, welke gij beneden ge zien hebt en die Rome zoo rustig doen zijn, schoon zij in mijn huis zoo veel gedruisch ma ken- Zijn bezoek strekt om mij meer hulp aan te bieden, zoo de nood die vereischt, en mij over de omstandigheden van Noordelijk Italië raad te geven. Vervolg daarmede, heer ridder ik heb geen geheimen voor mijnen bloedver want." „Gij ziet," zeide Montreal, zijne doordringende oogen op Adriano vestigende, „gij ziet duidelijk, dat Italië ons op dit oogenblik een merkwaar dig schouwspel aanbiedt. Het is een strijd tus schen twee tegenover elkander staande machten, het geldt de verdelging van de eene of de an- u nel er o Balkanstaten zijin overeengekomen den da tum der conferentie op 10 Juni vast te stellen. I n M o n a s t i r. Uil Belgrado komt het volgende dementi: ln de buiten! a ndsche pers werd het bericht ver spreid, dat de Servische troepen de stad en de omgeving van Monastic ontruimd zouden hebben. Dit is onjuist. De Serviërs blijven te Monastir. DÜITSCELAN.Ü. De- „Manbeimer General Anzeiger", die dik wijls de spreekbuis van den leider der nationaal- liberalen, Bassermann, is, weet uit allerbeste bron mede te doelen,' dat de rijkskanselier gedurende de laatste dagen in zeer opgewonden gemoeds stemming tot leidende leden van liet parlement gezegd heeift, dat een rijksvermogensbelasting: on aanneembaar is voor de verbonden regeeringen. Een compromis, zooals de centrumbladen aanbe velen, heeft alleen dan zin, wanneer men op de ontbinding van den Rijksdag aanstuurt. Het moet waar zjjm, dat bet centrum van plan is, om dezen weg in te slaan. In regeeringskringen is men vast besloten, indien het centrum zijn plan nen doorzet, een beroep te doen op de kiezers en den Rijksdag te ontbinden. De rijksreigeering heeft, met het oog op de bet eekenis die .zij hecht aan de plannen tot het scheppen van oen Duitschen Rijnmond, over dit project en in liet bijlzander over het plan om een verbinding van Wezel met de Ernsmonding tot stand te'brengen, de daarvoor in aanmerking komende provinciale besturen en spoorweg- en nig'ndirectios om de noodigc inlichtingen verzoekt. Naar wij vernemen zijn deze inlichtingen thans ter bevoogdcr plaatse ontvangen. Op grond van deze informaties vinden nu besprekingen plaats tusschen de departementen voor waterwegen van Pruisen en bet Duitsche rijk, welke ten doel lebben,de practis'che oplossing van dat gewich tige vraagstuk nader in overweging, te nemen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Do Keizer belastte graaf ïisza met de vorming van een ministerie. MAROKKO. De berichten uit Tetuan, waarin wordt gemeld, dat 6 Spaansche arbeiders door Marokkanen ge dood zijn en verscheidene gewond werden, heb ben te Madrid een pijnlijken indruk gemaakt. Een aanval van 200 Marokkanen op een Spaansch militairen post, waarbij een viertal Spanjaarden gedood werd, waaronder een zee-officier, versterk te den pijnlijken indruk nog. Men begint dan ook gaandeweg op een Spaansche expeditie naar Marokko te rekenen. Aan de jongste verklaringen van den Minister- van Oor log, dat deze afzonderlijke aanvallen allicht tot een algemeenen aanval kunnen leiden, wordt in dit verband bijzondere beteekenis gehecht. PERZIë. Do regent va,n Perzië zal op verzoek van de dere. De eene macht is die van het oproerig en woelig volk, eene macht, welke zij Vrijheid noemen; de andere macht is die der vorsten en opperhoofden, eene macht, welke zij den passender naam van Orde geven. Tusschedeze partijen zijn de Italiaansche steden verdeeld. Florence, Genua en Pisa, bijvoorbeeld, zijn vrije staten gemeenebesten, God betere het 1 men kan geen bandeloozer noch ongelukkiger regeeringstoestand bedenken „Dat is volkomen waar," sprak Stefano, »mijn eigen neef, de aanzienlijkste van zijn geslacht, werd uit Genua verbannen." „In één woord," vervolgde Montreal, „een gedurige twist tusschen de groote geslachten, eene afwisseling van vervolgingen, verbeurdver klaringen en verbanningen heden verklaren de Guelfen de Ghibellijnen vogelvrij, morgen verdrijven de Ghibellijnen de Guelfen. Dit moge vrijheid wezen, maar het is de vrijheid van den sterke tegen den zwakke. In de andere steden, als Verona, Milaan en Bologna, staat het volk onder de heerschappij van één man, die zich zeiven een vorst noemt en wien zijne vijanden den naam van een dwingeland geven. Meer kracht bezittende dan eenig ander burger, kan hij zijne regeering een vast karakter geven grooter gezag uitoefenende op zijn verstand en zijnen wil, dan de overige burgers, kan hij haar tevens dat van wijsheid doen bewaren. Deze twee soorten van regeeringen zijn tegen elkan der in het harnas gejaagd, en waar ooit het volk gezanten van Rusland en Engeland te Parijs, waai' hij vertoeft, naar Perzië terugkeeren. Voor dien zal hij zich naar Londen en St. Petersburg begeven. AMERIKA. Vrijdag jl. heeft tusschen den Japanschen ge zant te Washington, baron Chinda, en president Wilson een conferentie over de jongste nota der Japansche regeering in zake de Californische land-Wetgeving plaats gehad. De gezant logde er den nadruk op, dat Japan de regeering der Ver enigde Staten voor de handelwijze van Cali- fornië verantwoordelijk moest stellen, terwijl hij er nogmaals op wees, dat de anti-Japansche wet geving in strijd was met het verdrag van 1911. Het onderhoud van den Japanschen diplomaat met president Wilson heeft beide regeeringen niet nader tot elkander gebracht en het is niet te verwachten, dat de zwevende onderhandelin gen spoedig tot een bevredigend resultaat zullen voeren. - Volgens een telegram uit Tokio hebben de berichten, dat de Amerikaan sche bondsregeering weigert de eischen van Japan in Californië te steunen, den trots van het Japansche volk diep gekwetst. Verschillende protestvergaderingen zijn reeds gehouden, waarop betoogd werd, dat al leen een oorlog den onderganen smaad kan uit- vvisschen. Verschillende vereenigiingen, die ter be strijding van de in Amerika heerschende anti- Japansche stemming zijin opgericht, hebben aan de vreemde gezanten te Tokio een circulaire ge zonden, waarin zij1 ten krachtigste protesteeren tegen de wijze, waarop de Vereenigde Staten het gele ras behandelen. De regeering doet al het mogelijke om de opgewonden stemming onder het volk tot bedaren te: brengen. Yerspreide berichten. Na een proces van 10 dagen is do publicist Chesterton, redacteur van de „New Witness"', veroordeeld tot eene boete van 100 pond ster ling, wegens belastering van den directeur der Marconi-maatschappij1, Godfrey Isaacs, een broe der van sir Rufus Isaacs, den attorney gene ral. Volgens oen telegram uit Sofia aan de „Ex celsior" is generaal Stefanowitch, die het com mando veerde over do Servische troepen voor Adiianopel, op bevel van den koning van Ser vië gearresteerd. Aanleiding tot deze arrestatie zou zijn, dat de generaal geweigerd had, om, in geval een conflict mocht ontstaan, tegen zijn oude kameraden, de Bulgaren, te strijden. Ver der zou hij' aan koning Peter verklaard hebben, dat hét Servische leger niet in staat was om weder een oorlog door te maken. De Italiaansche Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de bioscoopfilms met 5 cent de meter worden belast. Volgens Engelsche bladen zal de prins van Wales op 1 Juli opnieuw naar Duitschland gaan der eene tegen zijnen Vorst opstaat, zendt het volk der andere dat zijn de vrije staten hen wapenen en geld ter hulpe." „Gij hoort, Adriano! hoe boos van aard deze laatsten zijn," merkte Stefano aan. „Nu schijnt het mij toe," vervolgde Montreal „dat deze strijd vroeg of laat eindigen moet. Geheel Italië moet republikeinsch of monar chaal geworden. Het valt niet zwaar te voor zeggen, wat het einde zal wezen „Ja, de vrijheid zal in het einde zegepralen zeide Adriano, met warmte. „Vergeef mij, jonker I ik geloof het vlak te genovergestelde. Gij weet, dat deze gemeene besten handel drijven, dat hare burgers kooplieden zijn. Zij vereeren den rijkdom, zij verachten de dapperheid, zij drijven eik beroep, dat van den wapensmid uitgezonderd. Hoe ge dragen zij zich dientengevolge in den oorlog? Gaan hunne eigene burgers ten strijde Zij denken er niet aan 1 Zij ontbieden eenig vreemd legerhoofd en beloven hem, zoo hij hun zijne bescherming toestaat, ter belooning, de vorste lijke waardigheid over hunne stad, voor den tijd van vijf of tien jaren, of zij huren van den eenen of anderen stouten gelukzoeker, als ik zelf, zoo veel benden al zij betalen kunnen. Is het niet zoo. lieere Adriano Onwillig knikte Adriano toestemmende. „Welnu, dan is het de fout van het vreemde legerhoofd, wanneer hij zijne macht -niet duur zaam weet te maken, zools reeds in eenmaal en er ongeveer zes weken vertoeven, waarvan den 1 angsten tijd als gast van den groothertog van Mecklenburg-Slrelilz In de Italiaansche Senaat heeft de dis cussie plaats gehad over de onregelmatighe den bij den bouw van het paleis van justitie ge pleegd. De Senaat nam met 101 st. tegen 9 st. en 16 onthoudingen een dagorde aan, waarbij de Senaat acte neemt van het rapport en zijn goed keuring over het onderzoek uitspreekt. De Russische Keizer en Keizerin zijn onder net gejubel der bevolking te Moskou aangekomen voor de bijwoning der feesten naar aanleiding van het Romanof-jubileum. De oude Tsaren-stad is feestelijk versierd. De Railen-, Ziekte-, Invaliditeits- en Ouderdomswetten. Staatscourant no. 132 bevat de wetten van den 5en Juni 1913, tot regeling der arbeidersverzeke ring (Radenwet) tot regeling der arbeidersziekte verzekering en tot verzekering van arbeiders te gen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouder dom. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden komt. heden 9 Juni 6 u. 6 m. Hollandsche Spoor te Den Haag. Z. K. H. zal zich 's avonds begeven naar de receptie die door de Regeering in de Ridderzaal gegeven zal worden ter eere van de leden van het Katoencongres. Z. K. II. zal 11 Juni 's middags weder naar Het Loo terugkeeren. Bergen-op-Zoom. De bestuursvergadering van de R.-K. centrale kiesvereeniging in liet district Bergen-op-Zoom. die zeer druk bezocht was, heeft, naar de kat!). bladen melden, met algemeene stemmen besloten, krachtens art. 3 alinea 2 der statuten, den heer W. J. F. Juten te royeepen als secretaris dezer kiesvereeniging. Deze alinea luidt: De leden verliezen het lid maatschap der verecniging door het aanvaarden of het zich laten welgevallen van een candidatuur, tegen die dezer vereeniging gesteld. •De heer W. J. F. Juten heeft blijkens een tol dat bestuur gericht schrijven d.d. 6 dezer zich niet verzet tegen de door kiezers gestelde can didatuur van hem voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Nationale Tentoonstelling van Oude Kerkelijke Kunst. Zaterdag had te 's-Hertogenbosch d plechtige •opening plaats van de Nat. Tentoonstelling voor Oude Kerkelijke Kunst. 'De voorzitter van het hooMcomité, de heer mr. R. Tilinan, sprak te 2 uur een kort woord van welkom. vrije staten, door de Visconti's en de Scala's gedaan werdof wilt gij het anders uitgedrukt, het is de fout van den hoofdman der huurlin gen, zoo hij zijne roovers niet in senatoren en zich-zelven niet in eenen koning herschept I Deze gebeurtenissen zijn zoo natuurlijk, dat zij vroeger of later in Italië, alom, zullen plaats grijpen. Geheel Italië zal dan monarchaal wor den. Daarom schijnt het mij toe, dat het belang aller vermogende geslachten vereischt, het uwe te Rome, gelijk dat der Viconti's te Milaan dat tijdstip te verhaasten, en, terwijl gij liet nog gemakkelijk kunt, dien oproerigen geest te beteugelen, welke als eene besmetting onder het volk voortschrijdt, en het in eene koorts van losbandigheid, maar u in eene doodelijke ziekte storten zal! In deze vrije staten hebben de edelen het meeste te lijden eerst worden u uwe voorrechten en dan uw eigendom ont nomen En dit is nog niet alles, want in Flo rence, zooals gij wel weet, mijne heeren mag geen edele zelfs het geringste staatsambt be- kleeden." „Ellendigen 1" zeide Colonna, „zij schenden de eerste wet der natuur." Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1