Binnenland. Kunst en Letteren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemeenteraad aanleiding gaven te chargeer en. Er zijn tal van gewonden. Gisterochtend is een ontploffing voorgeko men achter oen postkantoor te Newcastle, waar aan een nieuwe vleugel wordt gebouwd. Do po litie heeft uitgemaakt dat er een aanslag was beproefd op het postkantoor. Men verdenkt er de kiesrechtvToarwen van. De „Köln. Volksztg." meldt, dat mgr. dr. Felix von HaTtmann en mgr. dr. von Keppler den 16 Juk den Duitschen keizer de gelukwenschen van het Duitsche episcopaat zullen aanbieden. Olficieele Berichten. IBij K. B. zijn benoemd: lo. in de orde van den Nederlandschen Leeuw, tot ridder, dr. E. VVSikemeier, arts te Arnhem, leider der Neder- landsehe Roode-Kruis-ambnlancc in Bulgarije, en R. A, L. Lehmann, consul-generaal van Grie kenland., te Amsterdam, hoofd van den adtnini- stratieven dienst bij da Nederlandse).e Roi">de Knus-ambulance in Griekenland; 2o. in de orde van' Oranje Nassau, a iot ridder (met de zwaarden), de officieren van gezondheid le klasse L. Van den Steen van Ommeren en dr. P. A. Voerman, artsen onderscheidenlijk bij de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance in Tur- kije en Bulgarije; 1 b. tot officier, H. Koppeschaar, arts bij de Nederlandsche ambulance in Montenegro, te Soes- terberg; c. tot ridder, T. Wieberdinx, arts bij de Ne derlandsche Roode Kruis ambulance in Grieken, land. te Amsterdam; mevrouw L. C. Lehmann, geb. Dell en mevrouw B. Lingbeek, geb. Bes sem, hoofden van den huishoudelijken dienst bij de Nederlandsche Roode Kruis ambulance, res pectievelijk in Griekenland en in Turkije, z,o> mede de hoofdverpleegster bij de Nederlanddsche Roode Kruis ambulance in Griekenland, mejuf frouw G. Van Woerden, alsmede mejuffrouw J. H. Kuyper en mejuffrouw J. VV. De Bruyn, on derscheidenlijk hoofd van den verplegingsdienst en verpleegster hij de Nederlandsche Roode Kruis ambulance in Turkije en in Bulgarije. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw 0. C. J. Weeisïna van Voss, voorzitter van 3e- Ver eeniging van beetwortelsuikerfahrikanten in Ne derland, wonende te Leur; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau M. G. Wagenaar Humrnelinck, voorzitter van de Algemeene Technische Veree niging van beetwortelsuikerfahrikanten en raffi- nadeurs, wonende te Vlaardingeri; Staatscommissie voor de werkloosheid. Naar aanleiding van het bericht, dat op Don derdag j.l. de staatscommissie voor de werkloos heid had vergadert, deelt men mede, dat er niet alleen op Donderdag j.l., maar in de laatste maan den herhaaldelijk vergaderingen zijn geweest van sub-commies der staatscommissie. Deze sub-com missies zijn thans zoover met haar werk gevorderd, dat op 28 Juni a.s. een algemeene vergadering is bijeengeroepen, waar belangrijke rapporten en conclusies behandeld zullen worden. Deze rappor ten hebben betrekking op verschillende maatregelen ter bestrijding van werkloosheid. Uitvoerige rapporten over den aard en den omvang der werkeloosheid in de verschillende vakken en onderscheiden streken des lands, die meer dan 2000 pagina's beslaan, zijn reeds in Maart aan H. M. de Koningin toegezonden. Art 369 der Invaliditeitswet. De datnm van afkondiging der drie verzeke- ringwetten, Zaterdag j.l. in de Staatscouraut op genomen, is 5 Juni 1913. Krachtens art. 411 van de Invaliditeitswet zal dus art. 369 dier wet, toekennende 'n staatsrente, om niet, aan de dan levende 70-jarige arbeiders of ex-arbeiders in den zin der wet, van rechtwege jn werking treden zes maanden na genoemden datum, dat is op 5 Dec. a.s. Voor een «feestgave", zooals men den maatregel genoemd heeft, die minister Talma op voorstel van den heer Duijs in de wet opnam, is deze datum (St. Nicolaas-avond) niet kwaad gekozen, zegt de i>N. Ct." Welk beginsel voorop De heer mr. Julius Verwer, te Hilversum, een bekend katholiek vrijhandelaar, schrijft aan de «Maasbode", dat hij «niet enkel om utiliteits-, doch ook om priDcipieele redenen tegenstan der is van het Tanefontwerp, maar zich toch als Katholiek gehoudeo acht, rechts te stem men". Later zal hij die schijnbare inconsequentie motiveeren. meerdere belangstelling zal xvorden gewekt voor onze klokkespelen. Reeds hebben vele klokkenisten hunne mede werking toegezegd. Ook Schiedam blijft dus niet achter. Volksbadhuis. In de week van 17 Juni '13 werden geno men 471 baden. le klas kuipbaden 33, regenbaden 232e klas kuipbaden 65, regenbaden 308, 5 ets. kinder baden 42. Jubilee. Vrijdag 13 Juni a.s. hoopt C. Huisman den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaar in dienst der gemeente trad. Eerst was hij werk zaam als timmerman, waarbij hij meermalen be last werd met het dagelij'kseh toezicht hij door aannemers uit te voeren gemeentewerken, en se dert de laatste jaren fungeert hij als beambte bij bet bouwtoezicht. Gisteren werd door den B urge m e o s- ter aan A. van den Berg alhier, gepasporteerd sergeant-ziekenverpleger der 4e compagnie hos pitaalsoldaten, die deel uitmaakte van de Bul- gaarsche ambulance, de bronzen medaille van verdiensten uitgereikt, hem door Z. M. den Ko ning der Bulgaren verieend. HoogwaterteSchiedam; Donderdag 12 Juni 9.55 v.m. 10.34 n.m. H. M. de Koningin. TL M. de Koningin is gisterenavond per Hol- landsche Spoor ten ongeveer kwartier voor elven van Het Loo in de Residentie aangekomen om heden den buitengewonen Deenschen gezant te ontvangen, die aan Z. K. H. den Prins do ver sierselen eener ridderorae komt overhandigen. Daar het salonrijtuig der Koningin in aen ge wonen trein was gebracht, die* op gemeld uur aankomt, reed die trein ook binnen op het ge wone perrongedeelte der uit de richting1 Amster dam binnenstoomende treinen, zoodat het salon- rijtuig eerst op ander spoor moiest worden ge reden en terug gerangeerd naar het perron vóór het Koninklijk Paviljoen. Aldaar wachtte inmiddels Z. K. II. de Prins, vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. Van Suehtelen van de Haare, benevens1 Hr. Ms. opper stalmeester, baron Bentinck, de Koningin op en vond de begroeting plaats, ten aan schouwe van velen, die ter weerszijden van de Koninklijke wachtkamer stonden geschaard. IT. M. was van een vrij talrijk gevolg ver gezeld ln rijtuigen werd naar het Koninklijk Paleis gereden. Ook op het Stationsplein was ondanks het gevorderde avonduur een talrijke menigte aan wezig1. H. M. keert hedenmiddag te 4,15 nur per Staatsspoor naar Het Loo terug. Verkiezing Prov. Staten van Overysel. De uitslag der gister gehouden stemming voor de i'rov. Staten van Overijsel is, dat gekozen zijn: 24 rechts, 18 links, terwijl 5 her stemmingen moeten plaats febben. Er moeten nu bij de herstemmingen nog be houaen blijven: Enschedé en Ommen. De verkiezing van den heer Elhoest te En schedé bij de herstemming schijnt zoo goed als zeker, terwijl te Ommen de twee aftredende C. II. ook wel kans hebben herkozen te worden. Aan de beurt van aftreding waren ditmaal: 3 hath., 6 anti-rev., 4 chr.-hist. (13 rechtscho leden) 7 liberalen, 1 vrijz.-dem. en 2 soc, (10 linksche leden). Er waren nog twee rechtsche vacatures, ontstaan door het overlijden van ba ron De Vos van Steenwijk (a.-rev. afgevaardigde voor Dalfsen) en H. A. J. v. Sonsbeek (R. K. afgevaardigde voor Raalte.) Te Dalfsen werd bij enkele candidaatsteliing de heer v. Dedem (A. R.) gekozen, terwijl gister te Raalte de heer Geeitman (R. K.) werd gekozen. De Staten van Overijsel blijven dus rechts. Dit resultaat is derhalve alleszins gunstig en geeft dus goeden moed voor de komende ver kiezingen in de andere provinciën. Het Canaille. Men heeft het in de Vrijzinnige pers nog steeds erg druk over de bekende uitdrukking van den heer Van Wijnbergen. Thans komt een inzender in het «Handelsblad" herinneren, dat reeds «De Standaard" in 1889 Jan Rap had genoemd onder de voorstanders van libe rale candidaten. Maar ,de redactie, die van »De Standaard" hoegenaamds niets goeds wil hooren, brengt er tegen in, dat de heer Van Wijnbergen zijn uitdrukking had overgenomen van een Belgisch propagandist. Mogen wij nu op onze beurt er eens aan her- 'nneren, dat vermoedelijk noch de «Standaard" noch de Belg de vader is van de wel sensationeele uitdrukking, maar onze Nederlandsche dichter de Genestet, die reeds vóór «De Standaard" wist, dat Jan Rap zeer vrijzinnig was. Tenzij ook de Genestet zich aan plagiaat heeft schuldig gemaakt. In welk geval men verder zal moeten pluizen iD de historie van Jan Rap, wiens Fransche naam is: Canaille. (Tijd.) Wfefkrimnoitt Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Juni 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.5 te Horta. Laagste barometerstand 736.8 te Stockholm. Verwachtiog tot den volgenden dag: afne mende tot matigen westelijken tot zuidwestelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen warmer. Belangrijke data. Prov. Statenverkiezingen. Stemming Vrijdag 13 Juni. Tweede Kamerverkiezingen. Stemming: Dinsdag 17 Juni. Vergadering Coalitiepartijen. Wij vestigen nog te dezer plaatse de aandacht op de vergadering van de coalitiepartijen, welke morgen (Donderdag)-avond ten 8 ure in de zaal Odéon ingang Tuinlaan naast het bekende café wordt gehouden. Zooals men weet, zal in die vergadering een spreker van elk der drie betrokken partijen op treden, van katholieke zijde de heer F. A. Moe- rel, uit Oudewater, de bekende geestige spreker in politieke vergaderingen. Waar de toegang voor alle partijgenooten der coalitie vrij openstaat, vertrouwen wij, dat de vergadering, opgeluisterd door eene uitvoering van het harmonie-orkest „St. Ambrosius," druk zal worden bezocht. Coenr. van der Knaap. Met genoegen vernemen wij, dat onze oud stadgenoot, de heer C'oenr. van der Knaap, sedert hij te Frankfort a/d Main is gevestigd, met sue- I ces de muzikale loopbaan, waaraan hij zich ge heel heeft gewijd, volgt. In een plaatselijk blad van Wiesbaden lezen wij het volgende omtrent een orgelconcert aldaar in de Marktkerk gegeven, waartoe hij met an dere solisten medewerkte Op het concert Woensdag 11. gegeven, waren 3 solisten geëngageerd. Mej. Elly Ran uit Mann heim droeg de aria „Ilöre Israël" van Mendel sohn, en „Schönste Herr Jesu" van Hildach met goed stemmateriaal en muzikale zekerheid voor. De heer Van der Knaap uit Franljfort a. M. bracht met het „Panis angelicus" van Cesar Franck de „Hymne," van Eduard Behm, twee waardevolle zangnummers, ten gehoore, waarin zijn omvangrijk en goed geschoold orgaan bijzon der uitkwam. Carillon-bespeling Het volgende wordt ons ter plaatsing gezon den 1 j Ten verzoeke van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang zal aanst. Woensdag 18 Ju ni, 's avonds 8 uur, met toestemming van B. en W., eene carillon-bespeling plaats hebben. In hoofdzaak zal de klokkenist Volksliederen, geschiedzangen van Valerius enz., doen hooren. Genoemde vereeniging, die daartoe alle klokke nisten van ons land uitnoodigde, meent, dat aldus de aandacht gevestigd wordt op den schat van nieuwe liederen die ons volk bezit, terwijl tevens Waarschuwing Mynheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in Uw veel gelezen blad; bij voorbaat mijn harte- lijken dank. Het is gebleken dat in het Zuiderkwartier, (de Gorze en Hoofdstraat) een, sedert eenige jaren af vallige Katholiek, thans ontaard in een fanatieken Christen-Democraat, alias S.-D.-A.-peër, op huis bezoek gaat Het is ook gebleken dat dezen persoon waar schijnlijk zich voorgenomen heeft, om juist Ka tholieken te bewerken, om te stemmen op de roode candidaten. Het is daarom, Mijnh. de R., dat ik de Chris telijke kiezers wil waarschuwen, toch geen ge hoor te verleenen aan dezen Apostaat, maar hem eenvoudig de deur te weigeren, daar Godsdienst en Socialisme niet samen gaan; bewijs genoeg is dezen persoon. Uw Abonné P. v. G. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 10 Juni 1913, des namiddags 2 ure Schieten meteen vuurwapen. 5. Voorstel tot wijziging vau art. 21 der ver ordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie, betreffende het schieten met een vuurwapen uit een huis of van een erf. De heer Koopmans kan zich met de redac tie van dit artikel niet vereenigen't komt hem voor, dat öf iemand schuldig (if onschuldig is, hij volgens de bepalingen van dit artikel als bewo ner of gebruiker van het bedoelde gebouw toch strafbaar is. Komt iemand zoo'n gebouw binnen en doet hij iets, dat de bewoner niet kan beant woorden, dat hij niet had kunnen voorkomen en zonder zijn medeweten is gebeurd, dan is de be woner toch strafbaar. Door een kleine redactie- verbetering zou spr. die onbillijkheid willen voor komen. De Voorzitter meent, dat iemand die als schuldig wordt aangeklaagd, toch zijn recht zal zoeken en dan zal de rechter uitmaken wie of in dat geval schuldig isde dader, of de bewoner van het bedoelde pand. De heer Koopmans zou die opmerking zeer juist achten, als er stond kunnen gestraft wor den, maar er staatzijn strafbaar. De heer mr. Kavelaars wijst op de bepa ling van het Wetboek van Strafrecht dat de rechter ter terechtzitting oordeelt over de schuld van den beklaagde. Is die schuld niet bewezen, dan zal de rechter hem vrij spreken. Spr. wjjst hier op het bekende geval bij het schieten van uit het Volkshuis op een katde gérant van het Volkshuis werd in dat geval vrijgesproken. De heer Wouterlood is 't in dezen geheel met den heer Koopmans eens. Als 't waar is, dat de kantonrechter toch onderscheidt wie al of niet schuldig is, waarom moet dan in dit artikel be slist de strafbaarheid van den bewoner of gebrui ker uitgedrukt worden. Het artikel is öf over bodig óf 't moet gewijzigd worden. De Voorzitter zegt, dat bij de vorige ver ordening alleen de bewoner of gebruiker van het pand strafbaar werd gesteld. Deze verordening bepaalt nu, dat een van beiden, de bewoner of de dader, strafbaar is, misschien wel beiden. De heer Koopmans wil bepaald zien, dat de bewoner strafbaar kan zijn. De Voorzitter constateert dan behal ve den dader ook de bewoner. De heer Koopmans meent ook wel, dat de deliquent vrijgesproken zal worden, als 't blijkt, dat hij onschuldig is maar vraagt zich dan toch af, waarom al die omslag Door een duidelijke redactie kan dat verbeterd worden. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat het schuldig of niet schuldig eerst voor den rech ter blijkt. De heer Koopmans onderbreekt niet altijd. De heer Goslinga, vervolgend, blijft de rechterlijke uitspraak als het juiste cri terium van schuld achten en acht 't wenschelijk dat de eigenaar of gebruiker mede strafbaar zij hij zal dan te eerder toezien, dat er op zijn ter rein niets ongeoorloofds gebeurt. De heer Koopmans acht 't volkomen juist dat in twijfelachtige gevallen de bewoner of ge bruiker mede aansprakelijk kan gesteld worden maar als dat over hel geheel eerst voor den kan tonrechter blijken moet, dan is er heel wat om slag mee gemoeid daarom zou hij de strafbaar heid facultatief willen gesteld zien door eene be tere redactie, die spr. daarna formuleert. De wethouder, de heer Goslinga, meent, dat men hier wel wat aan de uitvoerders der ver ordening kan overlaten. Wanneer toch zoo zon neklaar blijkt, dat er van schuld geen sprake is, zal er niet worden vervolgd. De heer Wittkampf meent ook, dat een betere redactie veel onnoodigen omslag zou doen vermijden. Het artikel moest zóó geredigeerd worden, dat men kan vervolgen, nu moet men vervolgen. De Voorzitter meent, dat het groot be zwaar hier is het facultatief stellen van de straf baarheid in de verordening. De heer Ris merkt op, dat juist in de impe ratieve voorschriften het bezwaar tegen de be trokken bepaling gelegen is de gebruiker kan niet strafbaar worden gesteld, maar is strafbaar. Dat is een fout, die verbeterd kan worden, door te bepalen dat behalve de dader ook de bewoner van het betrokken pand strafbaar kan zijn. De Voorzitter zegt dat, zooals de verorde ning nu luidt, beide dader en bewoner, strafbaar zijnde kantonrechter moet dan uitmaken aan wie van de twee straf wordt opgelegd. De heer R i s acht 't een fout, dat, waar de kantonrechter kan uitmaken, dat de bewoner niet strafbaar is, men begint met te zeggen, dat hij 't w e 1 is. De heer Van der Velden meent, dat dit kan gebeurenmaar als 't twijfelachtig is, moet men 't onderzoeken. De heer R i s betoogt, dat volgens de tegen woordige redactie van het artikel absoluut beiden strafbaar zijnde dader en de bewoner. De Voorzitter meent, dat men toch niet be ginnen zal met te zeggen, dat beiden strafbaar zijn. De heer mr. Kavelaars merkt op, dat het Wetboek van Strafrecht bepaalt, de medeplichtige aan een (gewone) overtreding niet strafbaar is in de bedoelde verordening is hij echter w e 1 straf baar beiden, dader en bewoner kunnen volgens die verordening gestraft worden. De heer R i s meent ook, dat nu beiden, dader en bewoner, moeten geverbaliseerd worden. .De Voorzitter meent, dat hier de kanton rechter toch de besliste uitspraak zal doen. De heer mr. Kavelaars zegt, dat de kan tonrechter altijd verplicht is te vervolgen maar 't is de ambtenaar van het openbaar ministerie die de straf eischt. De Voorziter vraagt of mr. Kavelaars meent, er iets tegen is, de strafbaarheid facultatief wordt gesteld. De heer mr. Kavelaars meent, dat er niets tegen is, de redactie zoo wordt gewijzigd, dat gelezen wordt, de bewoner of gebruiker van het pand kan gestraf worden. De heer Evers meent, dat 't hetzelfde blijft, of gelezen wordt i s strafbaar, of k a n gestraft worden de schuld moet toch door den rechter worden uitgeraakt. De heer Koopmans stelt dan voor, het woordje^ i s in kan te veranderen. De Voorzitter constateert, dan men de redactie dus zóó wil gesteld zien, dat, behalve de dader, ook de bewoner of gebruiker van het pand kan gestraft worden. De heer Van der Velden motiveert zijn stem tegen de redactie-wjjziging. De heer mr. Kavelaars verklaart zich mede tegen de redactie door den heer Koopmans voor gesteld De heer mr. von Briel Sasse heeft zich niet in de discussie willen mengen, tenzij ingrij pende dingen werden voorgesteld. Hij achtte 't beter deze discussie achterwege was gebleven. In de commissie voor straf verordeningen zitten tenminste twee leden die goed op de hoogte zijn men kan de redactie gerust aan die commissie overlaten. Het voorstel—Koopmans wordt aangenomen met 13 8 stemmen. Tegen stemmen de heeren Lagerwey, Goslinga, Van der Velden, Schreuder, Van Katwjjk, Evers, mr. von Briel Sasse en mr. Kavelaars. Loongrenzen Smeden. G. Voorstel tot wjjziging van het besluit als bedoeld in art. 12. 2e lid van het Werklieden reglement, tot vaststelling van loongrenzen (Ge meenteblad no. 13 van 1912), met betrekking tot de smeden. De Voorzi 11 e r zegt, dat 't er slechts op aan komt, het minimum loon der smeden in plaats van op f 13.50 op f 14.50 te stellen. De heer Van der Meer vraagt of de sme- den per uur werken. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat de uren in we- kelqksch loon omgerekend worden. Het voorstel wordt bjj acclamatie aangenomen. (Muiten verantwoordelijkheid der Redactie). SfF' Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2