Dagblad voor Schiedam en Gratis Ongevallenverzekering {*1(1(1(1 levenslange Jp 0 0 0 I bUjIü Miezing Tweede Kamer. JhrJr.DJ.i6EH, Schiedam, handhaaft uw ouden roem! L. I. Karreman, A. C. A. Nolet, RIE N Z I. 36ste Jaargaiitf. Donderdag 12 Juni I9Ï3, Nu. 10646 Op den Balkan. oyereentoistig op de polis vermelde Toonaarden. ||JUU inSudSt; I jjjj f* fj fl bili ver,ies £*4 r Officieele berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. L. J. Karreman De Provinciale Staten als kiescollege voor de Eerste Kamer. L. J. Karreman A. C. A. Nolet. Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiëü 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by dood by verlies van levenslange I-" Q 0 fl verlies van geheele I I 11 1 een hand, invaliditeitt U LP of oog H U U B I UI LP een duim Do verzekering wordt gewaarborgd door de llollandsclie Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schiedam, bij de stemming op Dinsdag 17 Juni a s., wordt door ons met den meesten aandrang aanbevolen de heer Aftr. Lid. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de Directie der N.V. «Glasfabriek de Schie" om vergunning voor het uitbreiden der machinale flesschenfabriek, aan den Buitenhavenweg 146, kadaster Sectie L. no. 1914, met een stoomkethel van 90 M2 verwar mingsoppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 26 Juni a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal "worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor liet tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Wat is de oude roem van Schiedam? De oude roem van het zwart Schiedam is dat 't is een vast district, dat in het laatst verloopen tiental jaren steeds rechts che mannen naar Sta ten en Kamer afvaardigt, en zijn Gemeenteraad in groote meerderheid rechts samenstelt. Schie- dam is der christelijke partyen onvervreemdbaar 48) Dus sprekende, vertrok Montrealin zich zei ven zeggende, terwijl hij met vluggen tred door de menigte ging, welke de voorzaal vulde: „Het zal mij hier mislukken. deze ellen dige edelen bezitten zoo min den moed om groot, als het verstand, om eerlijk te wezen Laat hen vallen I ik zal een gelukzoeker uit bet volk vinden, een gelukzoeker als ik zeiven, die allen waardig." Stefano was nauwelijks tot Adriano terugge keerd, of hij sloeg zijne armen hartelijk om den jongeling heen, die eene scherpe bestraffing zijner overijling verwachtte. „Gij hebt heerlijk geveinsd, ik bewonderde u, ik bewonderde u!" riep de baron, „gij hebt aan het hof des Keizers de ware kunst van eenen staatsman geleerd. Ik verwachte niets minder van u, ik heb het altijd gezegd. Gij zaagt de verlegenheid, in welke mij het dolle ontwerp van dien barbaar gebracht had door verrassing had hij mij overmeesterdik durfde zijn aanbod niet weigeren, ik durfde het nog minder aannemen. Uwe volleerde bekwaamheid bezit, het hechte bolwerk, de onwrikbare veste, waarboven de heilbanier der christelijke begin selen in breedc plooien uitwapper!. Die oude roem moet gehandhaafd, die heer lijke reputatie ten volle bevestigd worden. Heel Holland [houdt in deze veelbewogen dagen het oog op Schiedam gericht, Wat zal Schiedam, dat twee leden naar Zuid-Hollands. Staten heelt af te vaardigen, biji do nanst. Statenverkiezing doen? Zal Schiedam doen behouden, wat wellicht el ders in Hólland verloren gaat? Zal ue chris telijke meerderheid in Zuid-Hollands Staten be houden blijven? Zullen do Staten van Zuid- Holland tien anti-liberale leden naar de Eerste Kamer blijven afvaardigen? Of zal wel licht Lij liet omgaan van Zuid-Hollands Staten, ook de anti-liberale meerderheid in de Eerste Kamer omgaan? Zal de Eerste Kamer aldus een gewillig werktuig: worden in de handen eener toe!, altijd mogelijke liberale regeering? Dit zijn alle vragen, waarop gij, christelijke kiezers van het district Schiedam, morgen (Vrij dag) het antwoord te geven hebt. Vaardigt Schie- dam nu toch twee anti-liberale leden naar Zuid- Hollands Staten af; wordt ook de anti-liberale; de putatie in enkele andere nagenoeg gelijkwaardige plaatsen behouden ol versterkt, dan zal het ver lies van een enkelen zetel in een der graotere plaatsen van ons gewest ons niet deren, maar blijft de christelijke meerderheid in onze Pro vinciale Staten, en daarmee het christelijk bob werk in de Eerste1 Kamer, bestendigd. In Schip, dam moeten wij ook ditmaal winnen. Op Schiedams anti-liberale deputatie wordt gerekend door al wat in land en gewest cki is lelijk denkt, wat beseft, dat de christelijke beginselen de grond slag moeten zijn van ons staatkundig leven. Christelijke kiezers van het district Schiedam1, uie bij elk verschil van gevoelen, in het chris telijk beginsel een punt van aanraking vindt, laat u dit voor gezegd houden, overweegt boven staand wel, bedenkt dat de toekomst van land en volk voor een goed deel in uwe handen is gelega; Iaat u niet door drogredenen misleiden of door persoonlijke overwegingen bebeerschen. Bedenkt, christelijke kiezers, dat tot het groote doei door de anti-liberale partijen bij ueze ver kiezing beoogd, alleen leiden kan de zegepraal van de candidaten door de coalitiepartijen, na rijp beraad, in onderling overleg gesteld, de heeren en A. 0. A. Nolet. De "verkiezing: van deze beide alleszins uit nemende candidaten zal bijdragen tot het behoud van de anti-liberale meerderheia in Zuid- Hollands Staten, waardoor die Staten ook anti liberale leden naar de Eerste Kamer zullen b 1 ij- ven afvaardigen. Bedenkt dan, christelijke kiezers van het dis trict Schiedam, dat 't ook op deze verkiezing vooral, bijzonder aankomt. Laat bij deze aller- redde mij meesterlijk; die drift, zoo natuur lijk op uwen leeftijd, het was een heerlijke list, leidde den aanval af, gaf mij tijd mij te herstellen, en vergunde mij eindelijk, met den wilde te spelen. Maar wij moeten hem niet voor het hoofcl stooten, begrijpt gij alle mijne tra wanten zouden mij verlaten, mij aan de Orsini's verkoopen, of mij den hals afsnijden, zoo hij slechts zijnen vinger tegen mij opstak. O, het was bewonderenswaardig listig overlegd, Adri ano bewonderenswaardig." „De hemel zij gedankt 1" zeide Adriano, ter wijl hij met moeite adem haalde, zoo groot was zijne verwondering geweest, - „gij denkt er dus niet aan, dien afgrijselijken voorslag aan te nemen „Er aan denken! voorwaar nietzeide Ste fano, zich weder op zijnen stoel plaatsende „vergeet gij dan mijnen ouderdom, knaap Mijn negentigste jaar genaderd, zou ik inderdaad een dwaas moeten wezen, om mij in zulk eenen maalstroom van onrust en oproeren te storten. Ik verlang te bewaren wat ik heb, en wil het niet in de waagschaal stellen, door naar meer te grijpen. Ben ik niet de gunsteling van den Paus? Zou ik mij aan zijnen banvloek blootstellen Ben ik niet de machtigste der edelen? Zou ik meer wezen, zoo ik koning ware Mij op mijnen ouderdom over zulk een aanslag te komen spreken de man is een dwaas! Bovendien," voegde de oude man er bij, zachter sprekende en bevreesd rondziende, gewichtigste verkiezing toch niemand, niemand thuis blijven; 't kan van éen stem, een enkele stem, beslist afhangen. Wijt kunnen overwin nen, maar alleen dan als allen, allen, tot den la.atsten man opkomen. Laat 't toch niet op eene herstemming aankomen, die onze vijanden weer verinnigt vindt; maar laten wij rooden en nlauwen ieder afzonderlijk verslaan. Reeds hij eerste s 1 e m m i n g' moeten onze candidaten gekozen worden. Op dan, volijverige propagandisten, haalt do kiezers uit heerenhuizen en arbeidersstuipen, l'iengt ze bijeen van de straten en pleinen, uit de sloppen en stegen: allen, allen moeten nu ter stembus; wij kunnen er geen een, geen en kele missen; niemand, niemand, die slechts even verplaatsbaar is, mag ditmaal achter blijven. Chris telijke mannen, omgordt u ten heiligen strijd; draagt de herstellende zieken naar de stembus; ook zij: moeten getuigen; ook hunne stem kun- nen wij thans beslist niet missen; nu of nooit moeten we overwinnen, moet de zege aan ue christelijke partijen zijn. Gaat dus, christelijke kiezers, allen vroegtijdig ter stembus, spoort vrienden en kennissen aan, daar tijdig heen te gaan. Stemmen wij allen eendrachtig, eenparig, eensluidend op de candi daten door do christelijke partijen voor deze ve«- kiozing gesteld, dan mogen wij reeds hij eerste stemming' gekozen achten, zij die alleszins verdie ner eene plaats in Zuid-Hollands staten in te nemen, de heeren Wethouder le Overscliie, en Lid van Ged. Staten. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Komt allen, zoo mogelijk, voor 1 ure stemmen. Dr. Gunning, linksch candidaat voor de Tweede Kamer in dit district, verklaarde in een rede op Dinsdag 10 .Juni te Vlaardingen uitgesproken, dat als Links bij deze verkiezingen overwint, ge tracht zal worden (le Invaliditeits- en Ouder domspensioen wetten, die nu zijn aangeno- m e n, weer ongedaan te maken. De arbeiders zullen dus verstoken blijven van een wet, die hun een onbezorgden ouden dag verzekert, indien de Eerste Kamer dien snooden toeleg niet verhindert. Ieder die het met het zwaarwichtig belang van de arbeiders wel meent, stemme dus ditmaal rechts. „zoo ik koning ware, zouden myne zonen mij misschien vergiftigen, om mij op te volgen. Het zijn brave jongens, Adriano 1 zeer brave, maar zulk eene verzoeking 1 Ik zou er hen niet aan willen blootstellen. Deze grijze haren heb ben ondervinding. Dwingelanden sterven geen natuurlijken dood I Neen, neen, de duivel hale den ridder, zeg ik, het koude zweet brak mij bij zijne woorden uit." Adriano staarde de hartstochtelijke gelaat strekken des ouden mans aan, wien de eigen liefde aldus van het misdrijf terughield. Hij luisterda naar de woorden, waarmede zijn bloed verwant eindigde vol van de sombere waar heid dier dagen en terwijl hij in tegenstel ling daarmede aan de zuivere en edele eerzucht van Rienzi dacht, werd hij overtuigd, dat hare drift zoo min iets laakbaars, als haar overdre venheid iets verwonderlijks had. „En dan toont," hervatte de baron, bedaarder sprekende, naarmate de ontsteltenis week, „en dan toont die man door ziine laatste waarschu wing, ten volle, hoe weinig hij van onzen toe stand weet. Wat raadt gij? hij heeft zich onder het gemeen gemengd en hun iidel geschreeuw voor macht aangezien, ja, hij gelooft, dat woor den krijgslieden opwegen, en verzocht mij mij, Stefano Colonna, mij in acht te nemen, voor wien denkt gij Neen, gij zult het niet raden 1 voor dien verhandelaar, Rienzi mij ouden, grappenmakenden gast. Ha 1 ha 1 ha 1 hoe onwetend zijn toch die barbaren 1 Ha Alle stemmen dus vereeüigd op de rechtsche candidaten, de heeren en De grootvizier vermoord. Uit Constantinopei wordt geseind: Gistermorgen om half twaalf begaf de grootvizier, Machmoed Sjetket-pasja, ver gezeld van twee adjudanten, kapitein Echref en luitenant Marini Ibrahim, zicli per auto naar de PorteOnderweg ontmoetten zij een huurauto, waarin enkele personen zaten die revolverschoten op den grootvizier losten. Mach- moed Sjefket werd doodelijk getroffen en over- leed kort daarop. Luitenant Ibrahim is even eons gedood. Een bediende van den grootvizier, Kiazi genaamd, is gewond. De lijken zijn naar het ministerie van oorlog vervoerd. Topal Tewfik, een der aangehouden verdach ten. stond bij' zijn gevangenneming in een urinoir. Hij had twee revolvers in de handen en een groot aantal patronen bij zich. Naar alle waarschijnlijkheid zal Machmoed pas ja, minister van marine, tot minister van oorlog worden nenoemd. De begrafenis van den grootvizier za! heden plaats hebben. Het lijk zal in het ministerie van oorlog geschouwd worden. De huurauto, waarin de moordenaars zaten, is verlaten in een afgelegen wijk van Stamboel teruggevonden. Kapitein Echref heeft de volgende inlichtingen verstrekt Toen wij van het Bei-Azid-plein wegrenen, werd onze auto tegengehouden door een verzakking van den weg, die men bezig was to herstellen. Wij hoorden een knal, maar schonken er geen aandacht aan, daar wij1 dachten dat een lucht band van de auto sprong. Maar meteen viel de grootvizier voorover. Ik nam hem in mijn armen, om hem op te helpen, maar zag dat zijn gezicht geheel bebloed was. Toen er weer geschoten werd, sprong ik uit de auto om de moordenaars ie grij pen. Zij vluchtten in hun huurauto, behalve Te- pas, die geen tijd had gehad er in te stappen. Een der moordenaars vuurde uit de wegrij dende auto nog steeds door, ik begrijp niet, dat ik niet getroffen ben. Said Halim, de minister van buitenlandsclie zaken, is tot grootvizier ad-interim benoemd. De andere ministers behouden hun portefeuilles. Volgens een officieele mededeeling moest de auto van Machmoed Sjefket op bet Bei-Azid-plein stoppen tengevolge van een reparatie aan den weg. Onbekenden, die in een auto zaten, losten daar 10 revolverschoten op den grootvizier, die een half uur later op het ministerie van oorlog, hal ha!" en de oude man lachte totdat zijne oogen overliepen. „Echter vreezen vele der edelen dien Rienzi," zeide Adriano ern3tig. „Ha I laten zij het doenlaten zij hot doen 1 hun ontbreekt onze ondervinding, onze we reldkennis, Adriano I Hoordet gij immer, vriendl dat schoonklinkende redenen de wallen eens kasteels deden omvallen of een heir overwon nen Het is mij lief, dat Rienzi tot de menig te bij wijlen het woord richt, en haar van oud Rome en dergelijke dingen spreekt, het houdt haar bezig en geeft haar stof tot gesprek ken alle haar drift vervliegt, op die wijze in woorden: zij hadden misschien een huis in brand gestoken, zoo zij geene redevoering had den gehoord. Maar Adriano 1 nu ik dit onder werp aanroer, moet ik bekennen, dat de ver waande, door zijne nieuwe betrekking, onbe schaamd begint te worden zie hier 1 Ik ontving dit blad hedenochtend eer ik opstond, en ver neem, dat geen edele er van verschoond bleef. Lees het, zoo ge wilt 1" en de oude Colonna reikte zijnen bloedverwant een papier over. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1