Dagblad voor Schiedam f a find"-- f en rr fii; Verkiezing Tweede Kamer. JlirJr.ll.JJim, Gratis Ongevallenverzekering RIENZI 36ste Jaargang. Vrijdag 13 Juni 1913. No. 10647 Op den Balkan. oTereeniomslig op de polis vermelde voorwaarden. Officiële berichten. Kennisgeving. Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog llollaudsche Algemeene I I uU een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam 1 UU wüsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schiedam, bij de stemming op Dinsdag 17 Juni a.Swordt door ons .met den meesten aandrang aanbevolen de heer Aftr. Lid. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting no. 9 dezer gemeente, over het dienstjaar 1913, dooi den heer directeur der directe belastingen te Rot terdam op den 12en Juni 1913 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastin gen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termyn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Servië en Bi u 1 g ar ij e, Uit zekere bron verneemt de „Kölnische Zei- tung" uit Belgrado, dat de mogendheden van de Balkanstaten onmiddellijke demobilisatie hun ner legers hebben verlangd, zoodat sleclits dé voor het handhaven van orde noodige troepen in het bezette gebied onder de wapenen zullen blijven. De conferentie der vier minister-presidenten zal eerstdaags toch doorgaan. Zij zal te Salo- niki vergaderen om te trachten inzake de gebiedsverdeeling tot een schikking te komen. Doen zich daarbij moeilijkheden vooï, uan zal de Tsaar zoo noodig1 over de geschillen beslis sen. In een vergadering van de Servische regee- ringspartij heeft Pasjits verzekerd, dat het ge schil met Bulgarije vreedzaam zal afloopen. Op welke wijze dit zal geschieden, kon hij eerst uiteenzetten na de conferentie der vier minister presidenten. 49) „Ik heb een dergelijk ontvangen," zeide Adri- ano, terwijl hij het inzag. „Het is een verzoek van Rienzi, om in de kerk van St. Joannes van Latraan te komen, ten einde het opschrift eener pas ondekte plaat te hooren uitleggen. Het staat, naar hij zegt, in het nauwste ver band met de welvaart en den toestand van Rome." „Het zal zeer onderhoudend wezen, verzeker ik u, voor professoren en boekwurmen. Vergeef my, AdrianoIk vergat uwen lust voor zulke vermakenmijn zoon Gianni houdt er ook zeer veel van. Welnu, zij zijn onschuldig genoeg. Ga er heen, de man spreekt goed." „Zult gij er ook niet komen „Ik beste jongen ik!" zeide de oude Colonna, zijne oogen in zoo groote verwonde ring opslaande, dat Adriano zich niet kon weêr- houden, om de eenvoudigheid zijner eigene vraag luidkeels te lachen. TWEEDE HOOFDSTUK. De samenkomst en de twijfeling. Toen Adriano uit het paleis van zijnen voogd Wel kon hij alvast medcdeelen, dat de streken in Macedonië, welke in het verdrag met Bulgarije aan geen van beide partijen zijn toegewezen, aan Servië zullen komen. Aan de grens van die streken heeft Bulgarije alleen enkele onbeteeke- nende concessies bedongen. In verband met de telegrammen van dou Tsaar aan do Koningen van Servië en Bulgarije ver neemt Reuter, dat reeds drie weken geleden de Bulgaarsche regeering aan minister Sasomof te kennen beeft gegeven, hoe gebiedend noodzakelijk eer. scheidsrechterlijke beslissing van Rusland was. Zij deed oen beroep op Rusland, om onmid dellijk de taak van scheidsrechter, volgens art. 2 en 4 van de geheime toevoeging aan het ver. drag van Bulgarije en Servië, op zich ta nemen, Hoewel de tusschenkoinst van den Tsaar wordt beschouwd als een stap, die tot het bewaren van. den vrede zal bijdragen, verklaart men in Bulgaarsche kringen, dat do militaire maatregelen, die Bulgarije heeft genomen, den besten waar borg zijn tot bet voorkomen van vijandelijkheden. Volgens een telegram uit Petersburg zouden Bulgarije en Servië de scheidsrechterlijke uitspraak var. Rusland hebben aanvaard. ;De Servische ministerraad heeft het plan, om van Bulgarije onmiddellijk antwoord te cischen op de nota, waarin wordt gevraagd of Bulgarije bereid is het verdrag te herzien, opgegeven en besloten de Bulgaarsche regeering voor te stellen, gezamenlijk tot demobilisatie van drie vierden der legers over te gaan. Verder wordt gevraagd een datum roer de bijeenkomst der vier ministers-presidenten te noe men. In Turk ij e. Te Korastantinopel loopen geruchten over het bestaan van een militaire samenzwering, Men verwacht bomaanslagen. Het vroegere hoofd der politie, Moechiaz, moet hebben verklaard, dat de samenzwering! in mili taire kringen is gesmeed. Daarentegen verzekert de plaatselijke comman dant, dat geen militairen in hot complot betrokken zijn. Ilij voegde erbij, dat geen der moordenaars van Machmoed Sjefket veel kans- heeft om aan de politie te ontsnappen. Sedert gisteren zijn 150 verdachten aangehouden. De generaals Salik pasja en Hadzji Nazi in pasja en het voormalige hoofd der politie Xiei-er-Emin zijn aangehouden. Kici-er-Emin bad een zichtwissel van 1000 Turk- sche ponden bij zich, geteekend pamar Salik pasja. Generaal Salik is een schoonzoon van Abdoel Hamid. Top al Tewfik (een der aangehouden verdach ten) is vroeger veroordeeld wegens moord op een douane-beambte en na verscheidene jaren in de gevangenis te hebben doorgebracht, bege nadigd. Men deelt ihede, dat Topal al vluchtende op de agenten die hem vervolgden, schoot en zich toen verschool in een naburig hotel, waar men hem in een watercloset vond. Hij1 had toen terugkeerde en den weg naar het Forum in sloeg, ontmoette hij op het onverwachtst Rai- rnondo, den bisschop van Orvietto, die, op een kleinen klepper gezeten en door drie of vier zijner dienaren gevolgd, plotseling stil hield, zoodra hij den jongen edele herkende. „Ha, mijn zoon 1 ik zie u tegenwoordig slechts zelden hoe gaat het u wel Zoo, zoo het verheugt mij, het te hooren. Helaas! in welk eene wereld leven wij hier, wanneer ik die met de stille geneugten van Avignon vergelijk 1 Daar komen allen, die, zooals wij, dezelfde studiën liefhebben en naar dezelfde kennis jagen, „delicise musarum", hm I hm!" (want de bisschop was trotsch op eene aanhaling, hetzij die ge past of ongepast heeten mocht) „ongezocht en van zelf bijéénmaar hier durven wij nauwe lijks onze woning verlaten, tenzij bij plechtige gelegenheden. Maar van plechtige gelegenheden en de Muzen sprekende, denk ik aan de uit- noodiging van onzen goeden Rienzi, om ons in den Lateraan te doen vinden. Ongetwiifeld zult gij niet verzuimen er te komen Hij belooft ons een zeer moeielijk Latljnsch stuk te zullen op helderen zoo hoor ik ten minste dat zeer belangrijk voor ons wezen moet, mijn zoon 1 zeer belangrijk 1" „De bijeenkomst is op morgen bepaald," ant woordde Adriano, „ik zal zeker komen." „En luister, mijn waarde zoon!" zeide de bisschop, zijne hand vertrouwelijk op Adriano's schouder leggende, „ik heb reden hopen, dat zijn ie vol verpatronen, gelijkende op die waar mede de grootvizier is doodgeschoten, wegge worpen. In de keuken en op de trap van het hotel vond men tweo revolvers en oen mes. Hij loochende medeplichtig te zijn aan de mis daad, maar werd door een Turksche vjouw her kend als een van degenen die geschoten heli- ben. Ilij was bijna door de woedende menigt.' ver moord bij zijn overbrenging naar de militaire ge vangenis. (Men vermoedt dat de daders 1 echts werktuigen zijn van hooggeplaatste liede en beweert dat in de auto der moordenaar s ook een vroegere kok van Abdoel Hamid zich be vond.). De 1 ijkplechtiglieden voor Machmoed Sjefket waren zeer indrukwekkend en natnen het karakter van een volksbetooging aan. Cholera. Dit Saloniki aan de „Times" Het staat nu vast dat cholera is uit .ebroken onder (ie Bulgaarsche troepen, namelijk te Seres en te Domirhissar. De burgerlijke bevolking te. Seres is e veneens aangetast. De Grieken, doen al het mogelijke om uitbrei ding der ziekte in het. door hen bezette gebied te voorkomen. DENEMARKEN. De minister-president overhandigde gister aan den koning het ontslag van liet kabinet. )e koning nam het ontslag aan, doch verzocht i et ministerie om voorloopig nog in functie te Hij- ven. ENGELAND Lord Charles Beresford heeft gisteren in het Lagerhuis aan den Minister van marinj. Churchill de vraag gesteld, of het wel voldoende was voor de „wereld-behoeften" van het rijk den bouw van slechts 3 oorlogsschepen te bespoedigen, met het oog op de verwerping van het Canadeesche vlootontwerp. Minister Chmrmll antwoordde, dat hij voor bet oogenblik d-.ar niets nieuws over kon medcdeelenhij zon bij gelegenheid van het marine-debat in Juli a.s. volkomen gelegenheid hébben een volledige verklaring af te leggen, die beide paitijen in het huis zou bevredigen. Van een vermeerdering van het vlootprogFam van Ita lië en Oostenrijk, waarover Beresford gesproken had, wist de Minister niets af. Dat Churchill zeide beide partijen te willen bevredigen, trok zeer de aandacht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Kamer zette Tisza het program van het nieuwe kabinet uiteen en verklaarde een warm voorstander te zijn van den dualistischen staats vorm. De gebeurtenissen van den jongsten tijd op den Balkan, zijn een waarschuwing om een einda hij onzen burgers het Jubileum van het jaar Vijftig zal herinneren en hen aansporen, de openlijke wegen van roovers te zuiveren een noodzakelijke maatregel, waarop in tijds moet worden aangedrongen. Gij hebt Rienzi gehoord, ja? Volkomen een Cicero, volko men 1 Welaan, de hemel zegene u, mijn zoon gij zult niet verzuimen „Stellig niet!" „Toef nog een oogenblik, - een woord tot u: zeg allen, die gij ontmoeten zult, hoe raad zaam eene volle bijeenkomst is het voegt dei- stad, eerbied voor de letteren aan den dag te leggen." „Om niet van het Jubileum te spreken," voegde Adriano er, glimlachende, bij. „Ha om niet van het Jubileum te spreken, zeer aardig! Vaaiwel, voor heden!" En de bisschop zette zich weder in zijnen zadel, en reed op statigen draf verder, om verscheiden vrienden te bezoeken en hen tot de bijeenkomst uit te noodigen. Ondertusschen zette Adriano zijnen tocht voort, totdat hij het Capitolium, den Boog van Severus en de geknotte zuilen van den Tempel van Jupiter was langs gegaan, en zich tusschen het hooge gras, de in het wild opgroeiende wijnstokken en het suizende riet bevond, welke de verdwenen pracht van Nero's gulden woning overschaduwen. Zich op een omgevallen pilaar nederzettende, bij de plek, waar de reiziger thans naar de (zoogenaamde) baden van Livia te maken aan den binnenlamlsehon politicken strijd. Spr. hoopt, dat de Hongaren, die nationalis tische oogmerken hebben, niets zullen doen vat de esnluKd van den Hongaarschen staat in gevaar kan brengen- De regeering zal de belangen der verschillende nationaliteiten naar den oisch be hartigen Wij moeten tot de grens van onze tinancieeie draagkracht gaan, want de financieel? voorberei ding is een eerste eisch voor de verwezenlijking der militaire plannen. De oppositie was in deze zitting niet tegen woordig. SPANJE. Koning Alfons is uit La Granje te Madrid aan gekomen. Graat Romanones is onmiddellijk naar het paleis gegaan, waar hij een lang onderhoud had met den Koning, na afloop waarvan hij me dedeelde, dat de Koning hem opnieuw zijn vertrou wen geschonken had. Gistermiddag, vóór de Koning naar La Granje terugkeerde zou Romanones het nieuwe kabinet voorstellen, dat trouwens niet anders dan de allernoodzakelijkste wijzigingen zal ondergaan. Het nieuwe kabinet zou gisteravond bijeenkomen, om den politieken toestand te bestu- deeren. Zoo deze het toelaat, zal Romanones vra gen onverwijld de parlementaire werkzaamheden te hervatten. Prov. Statenverkiezing in Friesland. In Franeker, waar de socialisten en liberalen samengingen, waren 5 vrijzinnigen aan de beurt van aftreding. Er werden 3 vrijzinnigen en 2 socialisten candidaat gesteld. Deze vijf zijn allen gister gekozen, zoodat de vrijzinnigen daar 2 ze tels hebben moeten prijsgeven. Te Leeuwarden, waar 4 vrijzinnigen en 1 soc.- dem. aftreden, hadden vrijzinnigen en de socia listen ieder vijf candidaten gesteld. De coalitie slechts drie. De uitslag is hier, dat 5 socialisten, 3 coalitie- candidaten en 2 vrijzinnigen in herstemming ko men. De vrijzinnigen verliezen dus nu reeds 2 zetels. Te Sneek en Dokkum zijn de rechtsche candi daten herkozen. In Schoterland waren 5 socialisten aan de beurt van aftreding. Geen hunner is nog gekozen. Vier socialisten komen in herstemming met 3 vrijzin nigen en 3 coalitie-candidaten. De uitslag van de Staten-verkiezing in Fries land is voor Rechts dus alleszins gunstig. De minister van Koloniën. De minister van Koloniën vertrok gisterochtend naar IJmuiden, tot het deelnemen aan een proef tocht op een voor Nederlandsch-Indië bestemden mailstoomer. afdaalt, zag hij ongeduldig naar de zon op, als had hij de traagheid harer vaart willen laken. Hij behoefde echter niet lang te wachten, vóór hij een vluggen voetstap over het welriekende gras hoorde naderen, en oogenblikkelijke daarna schitterde hem van tusschen het groene gordijn een gelaat tegen, dat ge geneigd zoudt geweest zijn voor dat der nymph of der godes van die plek te houden. „Mijne schoone 1 mijne Irene 1 hoe zal ik u dankzeggen Het duurde lang, eer de verrukte minnaar zich den tijd gunde, op het gefaaat van Irene eene droefgeestigheid op te merken, welke het gewoonlijk, in zijne tegenwoordigheid niet pleegde te bewolken. Ook beefde hare stem, hare woorden schenen koel en gedwongen. »Heb ik u beleedigd?" vroeg hij, „of wat minder onheil heeft ons getroffen Irene zag naar hem op en zeide, hem ernstig aanziende: Zeg mij, mijn heere! in eenvoudige woorden, zeg mij, zou het u zeer smarten, in dien dit onze laatste samenkomst ware?" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1