voor Schiedam Omstreken. f ,-,f 10(1 f en r::r m EERSTE BLAD. De grooie yerkiezingsstrijfl. Jhr. Ir. U. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargai.^ Zaterdag 14 Juni 1913. ISu. 10648. Op den Balkan. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Gymnasium te Schiedam. Jhr. mr. D. J. De Geer, BaitenkaM Nieuws. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. UU wijsvinger; I (J Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Komt allen, zoo mogelijk, vóór 1 ure stemmen. BureauBoterstraat ,50. Telef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; HandelsadvertentiëD 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De bij levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door de 1>Ü verlies van een hand, voet of oog Ilollandsche Algemeene 1 I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger De Burgemeester van Schiedam, herinnert personen, bij wie en. bestuurders vau bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben kereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat isder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedu rende ten minste twee aohtereenvolgende uren, tusschen 8 uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of wei k- plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het ar- beidslokaal en zoo er meerdere arbpidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeids- lokaal, gedurende twee werkdagen voor en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zicht bare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achter eenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezameulijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vyf en zeventig gulden en dat blanco lijsten als hierboven bedoeld, tegen betaling van 2£ cent, ter Gemeente-Secretarie, afd. A, verkrijgbaar zijn gesteld. De algemeene maatregel van bestuur, boven genoemd is gegeven bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1901,) Staatsblad No. 109), en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt, verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde 'personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Schiedam, den 14den Juni 1913. De Burgemeester voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het proces-verbaal, bedoeld bij artikel 93 dier wet, van de op den 13den Juni jl. plaats gehad heb bende stemming voor de verkiezing van twee Leden van de Staten van Zuid-Holland in het Kiesdistrict Schiedam, op de secretarie dezer ge meente ter inzage is nedergelegd, en dat afschrift daarvan aan het raadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Oandidaten voor het toelatingsexamen, dat ge houden zal worden in de eerste helft van Juli, gelieven zich vóór 1 Juli a.s. aan te melden bij den Rector Dr. J. L. LIEZENBERG. De verkiezing voor de Tweede Kamer, die dit jaar de stemming voor de Provinciale Staten zoo nauw op den voet volgt, plaatst ons midden iD den graoten verkiezingsstrijd, die het parlementair kiesstelsel ons om de vier jaar pleegt te brengen. Zelden is zeker een verkiezingsstrijd met zooveel hartstocht gevoerd, heeft hij zoozeer de tongen en de pennen bewogen als die welke ons nu reeds weken bezig houdt en in de eerstvolgende week vermoedelijk in hoofdzaak zal worden beslist.'t Is alsof van links alle demonen uit de uiterste duis ternis zijn opgeroepen om tegen de gehate cleri- calen op te treden. Er giert een storm van haat en hartstocht door Neêrlands vreedzame landouwen. Vooral in de vrijzinnige schoolwereld is men geducht in de weer. Voor het goed recht der openbare school, dat volstrekt niet bedreigd wordt wordt gestreden met een haat en een hartstocht tegen de gehate clericalen, dat ons zou doen twijfelen of wij hier met mannen van goede opvoeding en gezond verstand hebben te doen. In heel het vrijzinnige kamp zoowel hier te lande als aan gene zijde van de groote weieldzee heerschen een storm en beroering, welke bewijzen hoe zwak men zich gevoelt op de vrijzinnige grondslagen. Zelfs het gele ras, dat in ons schoon Insulinde zoo rijk vertegenwoordigd is, moest zijn steunpenning ofleren voor de vrijzinnige veikiezingskas, 't Geldt blijkbaar voor de aanhangers van den vrijzin nu of nooitmet een bont aliegaaitje, dat nauw de onderlinge veete verbergt onder den gemeenschap- pelijken anti-cleriealen verkiezingsleus wordt storm geloopen op het regeeringskasteel en de mannen die 't willen veroveren, weten niet, hoe zij er regeeren zullen, als zij eenmaal binnen zijn ge komen. Tegenover die onrust en beroering ter linker zijde is 't aan den rechterkant nog betrekke- 1 ij k kalm. Terwijl in het vrijzinnige kamp ge ducht verzamelen wordt geblazen, terwijl in den hoek de schelle tonen van den rooden trompetter weer worden gehoord, is 't ter rechterzijde be trekkelijk kalm De roode Trompetter vertrouwt die windstilte niet en voorziet op het allerlaatste oogeüblik »een wervelstorm van vuil eri stank". Nu 't is wel mogelijk dat de geweldige beroering die ter linkerzijde heerscht, ook van rechts wat stof doet opjagen en wij het vuil dat de linksche buur over onze heg wierp, op zijn erf terug te jagen. De angstige bezorgdheid ter linkerzijde zal de koele matheid aan den rechterkant nog wel een weinig naar den politieleen vuurhaard drijven. Als er voor het vrijzinnig allegaartje, dat onder allerlei kleur en vorm weldra weder tegen de zwarte coalitie te velde trekt, werkelijk zooveel gevaar dreigt, dan moet men in de coalitiekringen wel overtuigd worden, dat er inderdaad bij deze Kamerverkiezingen veel op het spel staat, dat 't werkelijk bij dezen parlementairen stembusstrijd om groote en gewichtige belangen gaat. Het gaat toch bij de aanstaande Kamerverkie zingen om de beginselen die ons lief zijn, die wij tot hei! van land en volk achten en die wij op buitengewoon kundige wijze verpersoonlijkt weten in de bewindsmannen van het oagenblik. Dat moet tot geestdrift wekken-en maakt veerkrachtig den stap waarmee wij naar de stembus gaan. Uit hartelijke overtuiging te strijden voor het Kabinet, dat ons door geestverwantschap sympathiek is, dat in de nu verloopen 5£ jaar dat 't aan het be wind is, zooveel voor het heil van land en volk heeft verricht, is de gelukkige en bezielende taak van de rechterzijde bij de stembus die Dinsdag aanst. gereed staat. Wie onzer zou haar niet met liefde en geestdrift vervullen Voor ons, christelijke kiezers van het district Schiedam, paart zich aan die gelukkige bezielende taak nog eene andere verheffende gedachte. Het hoofdkiesdistrict Schiedam is een beslist christelijk district. Schiedam koos als Kaïnerdistrict na eene aanvankelijke afwijking door de verdeeldheid der christelijke partijen steeds christelijke mannen, en vaardigde, zonder Vlaardingen als Statendistrict fungeerend, meerendeels slechts christelijke partijgangers af. Was Schiedam dus nooit een wijfelae-htig district, maar steeds een vast district der christelijke partijen, dan moet dat ook in de toekomst zoo blijven. De christelijke kiezers van het district Schiedam hebben onder dat opzicht een reputatie tegenover land en volk op te houden. Zij kunnen en mogen niet uit de handen geven wat zij jaren lang hebben be zeten. Zij moeten en zullen zorgen, dat boven dien ouden rotsvasten burcht, de reine en onbesmette vaan der christelijke beginselen in breede plooien blijft uitgolven. Sehiedam is der christelijke partijen onvervrèemdbaar bezitgeen vijand mag 't naken, geen vermetele de hand slaan aan den christelijken standaard, die boven hare aloude tinne wappert. Die verheffende gedachte in de vervulling eener gelukkige en bezielende taak komt, nog meer tot haar recht, nu wij het vaste christelijk district Schiedam vertegenwoordigd weten in den persoon van die niet alleen een streng beginselvast, maar ook een hoogst kundig staatsman is. Jhr. De Geer is, naar het getuigenis ook van .zijn meest besliste tegenstanders, een zeer kundig begaafd man. In de club van de christelijke leden der Prov. Staten worden zijne adviezen steeds zeer op prijs gesteld. Als lid van Ged. Staten neemt hij aan het bestuur onzer provincie een zeer werkzaam deel. Maar voor alles is hij een man van overtuigd christelijke beginselen, een edelman, die het «no blesse oblige" in den rijken zin das woords tot volle waarheid maakt. Personen, die hem van nabij kennen, roemen ziju vriendelijkheid en goedheid ook tegenover de min bevoorrechten des levens, zijn weldadigheid en menschenmin, die zich ook in den omgang met zijn onderge schikten en naastomgevenden bijzonder doet ken nen. In jhr. De Geer hebben wij dus een candi daat die kunnen aan willen paart, ook in de oplossing van de zoo talrijke vraagstukken van maatschappelijk belang ten bate van 's werelds min bevoorrechten, die juist in onzen tijd van een Kamerlid zooveel aandacht en studie vragen. Van hem mogen wij vertrouwen, dat bij de belangen van meer- en mindergegoeden, de belangen ook van het district, door hem vertegenwoordigd, in de Tweede Kamer met al de buitengewone gaven die hem ten dienste staan, met alle toewijding zal behartigen. In jhr. De Geer hebben wij ook een candidaat, die het christelijk ministerie schuift 't over dezen stembusstrijd heen krachtig steunen zal in al hetgeen 't werkelijk tot heil van land en volk voorstelt; maar toch een man, die, in het in het volle besef zijner groote verantwoordelijk heid, niet aarzelen zal zelfs een voorstel van dat ministerie te bestrijden, als 't hem voorkomt niet met de algemeene belangen te strooken. Eenzijdige bevoordeeling van een enkelen stand of een bijzondeie fractie ten koste van het alge meen belang is van dezen flinken beginselvasten man niet te wachten. Zijne houding als Kamerlid ook in de afgeloopen wettelijke periode heeft dat afdoende bewezen. Voor dezen alleszins uitnemenden candidaat, den geineenschappelijken candidaat door de christe lijke partijen in onderling overleg gesteld, gaan wij dus Dinsdag aanst. allen als éen man in 't vuur. Alle persoonlijke overwegingen behooren bij deze hoogernstige verkiezing ter zijde gesteld, alle meer bijzondere partijbelangen bij dit aller- zwaarwichtigst algemeen belang ten achter gesteld te worden. Hier geldt 't voor alles de zegepraal der beginselen die in de partijen der rechterzijde leven, de christelijke beginselen die in de regeering van land, stad en ge west toepassing moeten vinden. Voor alles weegt hier het behoud van het chris telijke ministerie, de bestendiging der rechtsche regeering, die in de nu verloopen wettelijke pe riode alleszins blijk heeft gegeven van haar ern- stigen wil die beginselen in het Staatsbestuur te belichamen. Allermeest gaat 't hier ook om het behoud van het christelijke kiesdistrict Schiedam, dat steeds rechtsche mannen naar de Kamer af gevaardigde en er haar nog vele moge schenken. Weldenkende kiezers van het kiesdistrict Schie dam, bedenkt wat op Dinsdag 17 Juni uw zwaar wichtige taak is. Uw eenparig, eensluidend votum zal dan zeker weer de oude traditie, die Schiedam als een vast district der christelijke partijen aan- wees, eeren, het eens verpande fiere woord ge stand doen. Aller stemmen als éen man zal dan weer in gulden letteren doen schitteren den naam van Schiedams afgevaardigde De Ba 1 kanstaten onderling. De vertegenwoordigers der groote mogendheden brachten gister-middag te Belgrado achtereenvol. gens een bezoek aan den voorzitter van den ministerraad, wien zij verklaarden, dat het de vvensch van Europa was, dat de Balkanstaten hun legers op vredessterkte zouden brengen. De minister-president Pasitch antwoordde, dat Servië geneigd was aan dit verlangen der mogendheden te voldoen, wat wel blijkt uit het feit, dat Ser vië reeds gisteren voorstellen van de gewenschte strekking aan Bulgarije had gedaan. De stap der mogendheden te Sofia in het be lang eener demobilisatie der Balkan-legers, zal vermoedelijk heden plaats hebben. Gezaghebbende kringen te Sofia verzekeren, dat de Servische gezant, Spaklaïkovitch, niet de op dracht heeft een onmiddellijk antwoord op de no ta van Servië over de herziening van het bonds- verdrag te vragen. De Serviërs geven er den voor keur aan, nog wat te wachten, teneinde zich re kenschap te geven van de beteekenis, die het telegram van den tsaar heeft en een vredelieven de oplossing in de hand te werken. Van Gulgaarsche zijde blijft men zich op het standpunt stellen, dat de niet-betwiste distric ten eerst door Servië ontruimd moeten wor den. Daarna zal men de kwestie van het scheids gerecht nader onder het oog zien. Daar onder de mogendheden nog geen overeen stemming bestaat over de wijze, waarop bij de Porte de stap inzake de demobilisatie ondernomen zal worden, gelooft men dat, deze stap uitgesteld zal worden. In Turk ij e. Een officieel communiqué meldt, dat de autori teiten, vernomen hebbend, dat zich oenigen der moordenaars van Mahmoed Sjefket pasja in een huis in de voorstad Pera bevonden, de deur van dit huis dedensluiten, en de moordenaars aan maanden zich over te geven. Deze schoten, als eenig antwoord, op de agen ten van politie, die terugschoten. Politie en een afdeeling militairen belegeren thans het huis. Men zegt, dat verscheidene agenten gewond zijn. Een later ontvangen bericht meldt, dat het be leg om hij vijven geëindigd was. Men had toen den kapitein Kiazim, den luitenant ter zee Meh- rned Ali en een zekeren Chefki, die eveneens zee officier heet te. zjjn, gearresteerd. DUITSCHLANI». De Rijksdag heeft in tweede lezing de in de legerwetten voorgestelde vermeerdering van het aantal manschappen goedgekeurd, met uitzonde wat betreft de cavalerie. Van de voor dit wapen gevraagde zes nieuwe regimenten werden er over eenkomstig het besluit der begrootingscorumissie drie geweigerd. De voorstellen der nationaal- liberalen om het regeerings-wetsontwerp in zijn oorspronkelijke redactie aan te nemen, en dat der conservatieven om de cavalerie met meer dan zes regimenten te versterken, werden verworpen. ZWITSERLAND. Volgens een telegram uit Genève zouden de koning en koningin van Engeland besloten hebben een gedeelte van den zomer in Zwitserland door te brengen. Reeds is te Bessinger een villa ge huurd, waar zij onder den naam van hertog en hertogin van Chester eenigen tijd hun intrek zullen nemen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Op het huidig oogenblik schrijft de „Ti me s c o r res pondent te Weencn aan zijn hl au wordt in geheel Galicië de verkiezingscampagne met buitengewonen ijver gevoerd, voornamelijk door de Polen en Roethenen, die een soort van compromis gevormd hebben, ten einde gezamen lijk een hervorming van het provinciaal kiesieehl tot stand te brengen. Aan'deze coalitie is Woens dag echter een gevoeligen slag toegebracht. Een Roetheensch seminarist, Zachnilo genaamd, heeft n.l. een Poolsch professor to Lemberg, dr. Wid- kiewicz met een revolverschot gedood. De aan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1