RIENZI. Zaterdag 14 Juni '13 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 10648. In onze Vroedschap. Cremengd Nieuws. FEUILLETON. AdyertentiëiL Sluiten Vergunningslocaliteiien. Schieten met vuurwapen. Tienurige arbeidsdag Gemeente-werklieden. Grondverkoop Nassaustraat. Bij het steeds meer intreden van den spannen- den verkiezingsstrijd werden wy deze week nog ^zwaard met de afdoening van een Raadsagenda, een 15-tal punten, waaronder enkele van met gering te schatten beteekenis te verwerken gaf. Gelukkig heerschte niet de tropische hitte die de vorige Raadszitting kenmerkte, zoodat 't althans tot half vijf in het typische zaaltje te houden was. Er is in deze eigenaardige zitting, die geheel stond in het teeken der huidige en aanstaande verkiezingen, heel wat gesproken er werd over sommige betrekkelijk eenvoudige zaken eene dis cussie gehouden, die minstens tot op de helft had kunnen bekort worden, als de leden kort en zake lijk hunne meening zeiden en niet telkens in her- balingen vielen. Steeds meer blijkt blijkt de vvenschelijkheid dat de voorzitter beslist het orde- feglement handhave: niet meer dan tweemaal over betzelfde onderwerp een spreker aan het woord laat, Allereerst ter zake van het verzoek der Prote- stantsche Kerkeraden om op Koninginnedag, lo- tingsdagen en bij nationale feesten de vergunnings- localiteiten te doen sluiten,is nog een uitvoerige dis cussie gevoerd. Terecht is daarbij opgemerkt, dat, vverd zulk een maatregel genomen, die alle vergun- uinghonders, ook de slijters moest treffen, anders treft zij geen doel. 't Geldt hier toch een moei lijk te regelen materie men moet hierbij op- passen, met het badwater ook niet het kind weg te gooien; want bij een algemeenen maatregel Wordt ook aan de goedgezinden onthouden, wat bun zeker op die dagen wel mag worden toege- gestaan. Zeer juist heeft de Raad de beslissing op de betrokken adressen nog uitgesteld hier is wer kelijk nog wel eenige tijd van beraad noodig. Na afdoening van eenige kleinere zaken, waar bij besloten werd de wijziging van het reglement van het St. Jacobs-Gasthuis aan te houden tot een volgende vergadering is over «schieten met een vuurwapen" eene discussie gevoerd, waarbij zich weder de bekende breedsprakigheid onzer vroede van hare wel bedenkelijke zijde heeft doen kennen. Uit den treure, tot vervelens toe, is over is en kan gedebatteerd met het resultaat dat kan ten slette 't van is gewonnen heeft. Toch had o.i. aan die beide onnoozele woordjes niet zoo n uit voerig debat behoeven te worden gewijd. Ver staat men toch het woord strafbaar in den juisten, waren zin, dan begrijpt men, dat evenmin iemand die strafbaar is altijd wordt gestraft, als iemand die huwbaar is, altijd huwt. Waar 't hier het Schieten met een vuurwapen uit een huis of van een erf betreft, wat gebleken is voor de omrin gende bewoners of de voorbijgangers vaak ernstige gevolgen te hebben, meenen ook wij dat de straf baarheid van den bewoner of gebruiker van het betrokken pand of erf er toe leiden zal, hij wat beter op zijn terrein toezicht houdt. In het belang van orde en veiligheid moest men zich dan maar wat somslag" getroosten. Toen de loongrenzen der smeden en de rooilijn van het Groeneweegje waren vastgesteld, kregen wij in onzen Raad het uitvoerig debat over den 10-urigen arbeidsdag, waarbij wij ons soms in de Kamer verplaatst dachten. Een hecht stokpaardje voor vroede De Bruin, die er dan ook met veel welbehagen op reed, al de argumenten die voor invoering van den 10 «rigen arbeidsdag kunnen pleiten, uitputtende. Deze discussie stond bepaald in het teeken der aanstaande verkiezingener werd voor de tribune gesproken met een lust en een ijver, die den betrokken spreker als 't ware de Uitdrukkinghoor je me wel, op de lippen legde Door, den voorzitter werd er terecht op gewezen, dat er ten opzichte van de gemeente-werklieden een eigenaardige toestand bestaat. In den winter kunnen zij, waar het werk van velen hunner hoofdzakelijk buitenwerk is, beslist geen 10 uren arbeiden. Voorz. achtte 'tdan billijk dat zij in den zomer eenigszins inhalen, wat zij in den winter te kort komen. Meerdere Raadsleden ble ken 't met die opvatting niet eens te zijn. Zoo meende vooral de wethouder van Gemeentewer ken, de heer Van Westendorp, dat een werktijd van 8^ uur in den zomer dikwijls reeds lang ge noeg mag geacht worden en men niet mocht vergen, dat de werklieden in den zomer inhalen, wat zij in den winter huns ondanks moeten ver zuimen. Over het geheel bleek uit de uitvoerige discus sie, dat de 10-urige arbeidsdag in de meeste af- deelingen werkelijk reeds bestaat. De Commissie van Gemeentewerken toonde zich dan ook niet onbereid, wettelijk te bevestigen dat wat feitelijk reeds bestaat. De betrokken wethouder heeft nog de onderhoorige werklieden, vooral wat de op merking omtrent de straten betreft, verdedigd en gaf hierbij den Raad een seitenhieb, betoogend dat 't niet aan de menschen ligt, maar aan het materiaal, dat onze vroeden veelal niet in vol doende mate bij het begrootingsdebat willen toe staan. Met klem heelt hij de «stadsjantjes" tegen het verwijt van luilakken verdedigd. Nu, dat ver wijt verdienen ze ook niet, waar men ze met zoo kalme rust en koel beleid aan hun dagelijksch werk ziet. De zaken die men hun verwijt, zijn van die dingen die, zooals de wethouder op merkte, overal, ook bij particulieren, gebeuren en waarover men dus de gemeente-werklieden niet lastig moet. vallen. Zoo dacht er ook de meer derheid van den Raad over,' want, door verwer ping van het afwijzend preadvies van B. en W., werd feitelijk het verzoek der adressante toege staan, zoodat voortaan hoogstens 10 uren men lette vooral op dit bijwoord door de werklie den der gemeente zal worden gearbeid. De grondverkoop, allereerst op den hoek van de School- en de Nassaustraat gaf mede tót uit voerige discussie*blijkbaar overvloedige stof. 't Was het welstandstype dat hier in het debat k'wam. Meerdere leden meenden, dat door het bouwen van panden met beneden- en bovenwoningen, het algemeen type van heerenhuizen, althans voor het laatste gedeelte van dev Nassaustraat aangenomen, zou worden verbroken. De wethouder Goslinga, voorzitter van Grondbedrijf, betoogde terecht, dat dit type reeds verbroken was, daar, in de nabij heid der Prins Mauritsstraat, reeds winkelhuizen met bovenwoningen, zonder bezwaar der omrin gende bewoners, zijn gesticht. Toonde die wet houder aan, dat 't hier een onvoordeelig bouwblok betrof, anderen deden opmerken, dat alleen aan de Schoolstraat bovenwoningen zouden komen, zoodat bet type heerenhuizen aan de Nassaustraat toch ongerept bleef. De Raad, terecht niet ingaande op het denkbeeld, dat ook hij de teeke- ning van dit particulier bouwen zou hebben te beoordeelen, heeft ten slotte machtiging tot dezen zoowel als den volgenden grondverkoop gegeven. Aldus zal eindelijk die leelijke, modderige hoek) verdwijnen. Na het langdurig comité, dat blijkbaar niet alleen het demonstreereu van het schoolbouwplan ten doel had, werd het plan voor den bouw der nieuwe school aan de IIuysmansstraat goedgekeurd en het noodige crediet daarvoor toegestaan. Toen scheidde de Raad op het ver gevorderd uur. 1'rein roof. Te Roosendaal is ooor oen Fianschman bijl de politie aangifte geaaun, dat hem in den internationalen trein een portefeuille, bevattende o.a.-25.000 francs, ontrokt is. Een wethouder i ri de gijzeling ge ste lil. Men meldt ons uit Bergen-op-Zooin d.d. beden Hedenochtend om half zeven ontving de deur waarder Laurysen, alhier, het bevel van tien offi cie)' van justitie te Breda, om de ingijzelingstolling van den wethouder Adr. Jutten alhier ten uitvoer ie leggen. De heer Jutten verzocht zich op eigen gele genheid naar Breda te mogen begeven met den trein van acht uur. Dit werd toegestaan. Op het aangegeven uur was de heer Jutten niet. op het station aanwezig. Het bleek toen echter, dat hij zich per rijwiel naar Breda had begeven, waar hij te ongeveer tien uur aankwam. Hij werd aldaar in do gijzeling gesteld. De ree h ter-c om mi ss ar i3 zal hem dezer dagen opnieuw verhooien ter zake van de uitspraak, door den Iloogen Raad gedaan. Gelijk men weet, weigerde de heer Jutten den schrijver te noemen van de beleedigende arti kelen tegen mr. Hartog en, anderen in „De Avond ster" verschenen, van welk blad de Borgcn-op- ZoomSche wethouder directeur is. (Tol.)- aan te teekenen. dat mcj. Morpurgo, alhoewel op de kiezerslijst voorkomende, niet tot de stem ming werd toegelaten, en verzocht daarvan pro ces-verbaal op te maken. De advocaat meent, dat, indien bleek, dat wanneer het piet toelaten van mej. Morpurgo invloed op de stemming zou hebben, protest kon worden aangeteokend tegen de verkiezing. (N. V. d. D.) Een kranige 0ver1 andv 1 ucht door een Hollander. Men meldt aan de» Nieuwe Courant" uit Mailly-le-Camp, d.d. 11 dezer: »De vlieger Leo G. van Steyn vertrok Dinsdag ochtend 10 Juni te 4 u. 15 min. voormiddags op zijn Henry Farman tweedekker, type militaire a capot H. 20, met 50 P. K. Gnome-motor van het vliegterrein te Villesauvage, bij Etarapes. «Geholpen door zeer krachtigen Z.W. wind, kwam hij zonder stoornis te 5 u. 36 min. v.m. aan op het militaire vliegveld van het kamp van Mailly hij legde de pl m. 155 kilometer dus af in pl.m. 80 minuten. Onze landgenoot bleef op onge veer 800 M. hoogte, vloog in rechte lijn van Etarapes over het bosch van Fontainebleau op z'n smalst tusschen Fontainoblau en Melun over de Seine, langs Provins. Hij bevond hier dat weers verandering in aantocht was. De heer vau Steyn werd zeer gastvrij zooals dit Frankrijk gebruike- lijk is, door de commandant, kapitein Bordage, ontvBngen, die hem aanraadde voor den terugkeer beter weer af te wachten. Zoodoende kreeg hij afzonderlijke logies en nachtleger in het kamp, terwijl intusschen de storm opstak en hij zich ge lukkig achtte te zijn gebleven. Hij hoopte echter Woendagavond of gisterochtend terug te keeren naar het vliegveld te Etampes."^ Brabant hoog! Naar aanleiding van onzen oproep aan bezitters en eigenaars van automo bielen om hun rijtuigen één dag af te staan voor de verkiezingen in de meest bedreigde districten onzer gr00te steden ontvingen wij uit Noord- Brabant reeds de 'toezegging van zeven auto's voor den verkiezingsstrijd in Rotterdam op Dins dag a.s. Hulde aan deze mannen, die zoo warm mee voelen met den moeilijken strijd, dien wij boven den Moerdijk hebben te voeren. NV ie volgt nog dit edele voorbeeld. (Msb.j Een ernstige scheepsramp. Tele grammen uit Petersburg melden, dat in de nabij heid van Wratka een oude ijzeren boot die vol passagiers de rivier naar Glasof overstak, midden in den stroom gezonken is. Dertig a vijftig der inzittenden verdronken. Onder de bevolking van Wratkaheerseht groote verontwaardiging over het gebeurde, daar de boot niet meer bruikbaar was. Deze verontwaardiging uitte zich in ongeregeldheden, waarbij de mili tairen tusschenbeide moesten komen. Verschil lende personen werden gearresteerd. Aanvaring. Het Engelsche stoomschip „Adendale" is in den nacht vim Zaterdag op Zon dag in de nabijheid van het Elbe-lichtschip No. 3 in aanvaring geweest met den te Hamburg thuis- behoorenden trawler „Johann Heinrich." Laatst genoemd vaartuig is gezonken. De „Adendale", wier voorsteven ernstig beschadigd was, wist vier der opvarenden van den trawler te redden, de overigen, zes in getal, verdronken. 50) De bruine wang van Adriano werd bleeker, dan het marmer, dat aan hunne voeten lag. Eenige oogenblikken verliepen, eer hij in staat was te antwoorden, en hij deed het toen met •een gedwongen glimlach en bevende lippen. „Scherts niet aldus, Irene! Laatste! dat is geen woord voor ons „Maar hoor mij aan, mijn heerel" „Waarom zoo koel? noem mij, Adriano vriend 1 minnaar! of spreek mij niet toe!" „Welaan dan, ziel mijner zielal mijne hoop leven van mijn leven 1" borst Irene harts tochtelijk uit, „hoor mij aan. Ik vrees dat wij, in dit oogenblik, aan den rand eens afgronds staan, welke diepte ik niet peilen durf, maar die ons voor immer kar scheiden Gij kent den wezenlijken aard van mijnen broeder en beoor deelt hem niet, als zoo velen, onrechtvaardig. Hij heeft lang ontwerpen en aanslagen gesmeed, lang met zich zeiven omgegaan, en terwijl hij den aanwas van zijnen invloed op het volk be merkte, zich den weg tot een verheven doel Tjaik. vergaan? Naar men ons uit Urk meldt is door visschers gerapportee*], dat onge veer 5000 M. ten'Zuiden van Urk, in de „Seh.ok- kervaart", zeer waarschijnlijk een groote tjalk is vergaan. Op die plaats steekt althans een groote mast boven het water uit., hetwelk aldaar met dagelijksch getij ongeveer 16 voet diepte heeft. Kort bij die mast dreef een houten luik als van een tjalkschip, terwijl ook bet tuigage aanleiding gaf aan zoo'n soort vaartuig te denken. Van de bemanning is niets bekend, noch van den tijd of oorzaak van het ongeluk. 'Op het terrein van de E.N.T.O.S. te Amsterdam is gisternamiddag een ongeveer 15- jarige jongen aangehouden, die sedert Zaterdag uit Rotterdam was verdwenen met medeneming van een bedrag van f 3500, ten nadeele van zijn patroon. Een groot gedeelte van het bedrag werd nog op hem gevonden, maar vele honderden guldens waren verdwenen door aankoop van kost bare sieraden. Het jongemensch had ook een ge laden Browning-revolver. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. (Hdbl.) te eerst1® vrouwelijke kiezer. Mejuf frouw Morpurgo Filmans, te Amsterdam, oio hij vergissing op de kiezerslijst gekomen is en daar door een stembiljet thuis kreeg, trok er gister morgen op uit om te gaan kiezen. Volgens de kaart moest ziji in het. stembureau in het Hor tusplantsoen haar „kiezersplicht" vervullen. Zij was veregzeld van mr. A. Parel, te voor zitter van het stembureau weigerde haar tot de stemming toe te laten, omdat zij geen mannelijke ingezetene was. Ce beide andere leden van het stembureau waren het met de opvatting van den voorzitter eens. Mr. Adolf Parel ve*zocht daarop Een Engelsch luchtschip. De nieuwe marine-stuurballon, die kort geleden door de En- gelschen admiraliteit van de Astra Torres-maat- schappij in Frankrijk werd aangekocht, is Donder dag aan een groot gevaar ontsnapt, toen hij boven Farnborough zijn eerst luchtreis zou onderne men. Op 1000 M. hoogte gekomen, ontsnapte plotseling uit verschilllende ballonets een groote hoeveelheid gas. Het voor- en achtereinde van het luchtschip bogen zich naar boven, terwijl de ballon met groote snelheid begon te dalen. Alle toeschouwers vreesden, dat het luchtschip tegen den aarde te pletter zou geslagen worden, maar de inzittenden behielden gelukkig hun tegenwoor digheid van geest en wierpen met koortsachtige haast allen ballast over boord, zoodat het schip slechts met geringe vaart op de aarde neerkwam en met behulp van een aantal matrozen veilig in de loeds geborgen kon worden. H e t ij s g e v a a r in den A 11 a n t i s c h e n O c c a a n. De „Olympic", die Woensdag te New- York is aangekomen, meldt, dat ziji Zondagoch tend oen reusachtigen ijsberg ontmoet heeft, die zich meer dan 120 voet boven de waterlijn ver hief. De plaats, waar de ijsberg gezien werd, bevond zich op verscheidene honderden mijlen van de plaats, waar de „.Titanic" verleden jaar gezonken is. gebaand. Maar thans (gij zult hem niet ver raden gij zult hem niet beleedigen hij is uw vriend „En uw broeder Ik heb mijn leven voor het zijne veil! Ga voort!" „Maar thans," vervolgde Irene, „thans nadert de tijd voor dien aanslag, welke hij zijn moge, met rassche schreden. Ik ken den juisten aard daarvan niet maar ik weet, dat het eene sa menzwering tegen de edelen is, tegen uwen stam, tegen uw eigen huis 1 Zoo zij gelukt. 0 Adriano- dan loopt gij misschien zelf gevaar en zal mijn naam ten minste bij dien uwer vijanden genoemd worden zoo zij mis lukt, wordt mijn broeder, mijn stoute broeder in het verderf gesleeptHet zal het offer dei- wraakzucht of der gerechtigheid worden; noem het naar het u lust. Uw bloedverwant kan zijn rechter wezen, - zijn beulen ik wanneer ik al leven mocht, om over den roem en den lui ster van mij nederig geslacht te weenen, zou ik iemand mogen liefhebben, neen mogen zien, in wiens aderen het bloed van zijnen verdelger vloeide Ach, ik word rampzalig - rampzalig 1 dit denkbeeld zal mij krankzinnig doen wor den," en wanhopig de handen wringende, snikte Irene luide. Adriano zelf was diep getroffen door het hem dus voorgehouden tafereelschoon zich de ellen den, welke het afschetste, reeds dikwerf te voren onduidelijk aan zijnen geest hadden opge drongen. Het was evenwel waar, dat hij, die de P J van der SMflrt. VERBflriDSTOFFEn ZlEKErtVERPL: flRTIKELErt ontwerpen van Rienzi door geene stoffelijke kracht geschoord zag, en die nimmer getuige was geweest van het alvermogen eener zedelij ke omwenteling, niet geloofde, dat eenig oproer, tot hetwelk hij het volk mocht aanhitsen, ooit duurzaam slagen kon. En wat in zulk een geval zijne straf betrof, Adriano hield zich-zelven, in die stad, waar alle gerechtigheid tot eene slavin van belangzucht vernederd was, machtig ge noeg, om voor hem vergiffenis te verwerven, zelfs voor de grootste aller misdadeneen gewapende opstand tegen de edelen! Daar deze gedachten hem weder te binnen kwamen, her won hij den moed om Irene te troosten en op te beurenmaar zijne pogingen werden slechts ten deele bekroond Door hare angsten tot die beschouwing der toekomst opgewekt, welke zij tot hiertoe vergeten had, scheen het oor van Irene voor de eerste maal van haar leven, doof voor de stem haars minnaars. „Helaas I" sprak zij, droefgeestig, „zoo alles zich ten gunstigste schikt, waarin kan deze liefde, die wij zoo blindelings aanmoedigden, waarin kan zij eindigen Gij moogt, gij moet geene maagd van mijnen stand huwen, en ik, hoe dwaas ben ik geweest I" „Wees den verstandiger, Irenezeide Adri ano, op trotschen toon, misschien deels uit toorn, deels uit ervaring harer kunne. „Bemin een ander en heb dien, zoo gij wilt, wijzer lief: verbreek uwe gelofte mijwaarts, en houd het in het vervolg voor eene misdaad, lief te hebben en voor eene dwaasheid, getrouw te wezen." „Wreedaardzeide Irene, stamelende en op hare beurt geschokt, „spreekt gij in ernst „Zeg mij, eer ik u antwoord, zeg mij dit zelfs wanneer de dood, zelfs wanneer de vreese- lijkste ellende, en een leven vol jammers het einde onzer liefde ware, zoudt gij u dan nog beklagen, dat gij bemind hadt Zoo ja, dan kent gij de liefde niet, die ik voor u gevoel. „Nooit! nooit zal ik er berouw over gevoe len zeide Irene, aan Adriano's borst zinken de „vergeef mij 1" „Maar is er, in waarheid" zeide Adriano, een korte pooze, na dezen, onder minnenden niet zeldzame twist en verzoening - „is er, in waar heid, zoo sprekend een verschil tusschen uws broeders vroeger en tegenwoordig gedrag Hoe weet gij, dat de tijd tot handelen zoo nabij is ?u „Omdat hij nu, gansche nachten, met lieden van allerlei rang in zijn kabinet doorbrengtomdat hij zijne boeken dichtsluit, omdat hij niet meei leest, maar, wanneerhri alleen is, in zijne kamer heen en weder wandelt, in zich-zelven spiekende. Wordt vervolgd.1 BBEUKBH/IDEti

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5