Dagblad voor Schiedam Omstreken. f f on rr fiK De groote dag. Jlir. Ir. M. DMA, Gratis Ongevallenverzekering mnn b« RIENZI. 36$ie Ja&rgam*. Maandag 16 Juni 1913 So. 10649 oTereetóüDistig op de polis vermelde voorwaarden. Officieel© berichten. Handelsavondcursus. Jacht. FEUILLETON. Wat de socialisten van de liberalen zeggen. üit de Pers. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. by verlies van levenslange I 18 I verlies van geheele I 111 I een hand, invaliditeitI L U U voet of oog ;I|UU I I U U een duim I)e verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat de Boterstraat tusschen Kreu- pelstraat en Groote Markt, op 17 Juni 1913 van namiddags 7uur tot 11 uur, voor het verkeer daarover met voertuigen zal gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen op sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de Nederlandschetaal en Correspondentie, aan den gemeentelijken Handelsavondcursus. De benoeming zal geschieden aanvankelijk voor den tijd van éen jaar Belooning volgens verordening f 50 per weke- lijksch lesuur aantal lesuren 3 met uitzicht op verhooging na 5, 10 en 15 jarigen dienst tel kens met f2.50 per wekelijksch lesuur. Sollicitanten in te zenden vóór 1 Juli a.s. bij den Burgemeester. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dd. 2 Juni 1913, no. 102; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op water wild voor dit jaar zullen worden geopend op Zaterdag 19 Juli aanstaande, en dat mitsdien vanaf dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrij ven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h der Jacht wet, is geoorloofd wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht in deze provincie', krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats heb ben dan op en langs het water, mitsgaders op moerassige landen. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doeu gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant geplaatst. 's-G ravenhage, 4 Juni 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd. SW BERTS. Wij staan aan den vooravond van den grooten. dag', die een historische datum zal worden in "Xe er lands veelbewogen staatkundige geschiedenis. Nog slechts weinige uren. scheiden ons van het oogenblik waarop de Kamerstembus weer gereed zal staan om het votum der stemgerechtigden op den algemèenen grooten verkiezingsdag te ont vangen. Een laatste woord van opwekking be boeren wij; dan ook in hét gezicht van de stembus van 17 Juni, die beslissen over de richting die het regöeringsbeleid in de vier eerstvolgende ja ren nemen zal, tot onze lezers te richten. Bijna zes jaren heeft het ministerie, dat den historischèn naam Heemskerk draagt, nü de lei- 51) Somwijlen staat hij voor den almanak, dien hij onlangs met eigen hand aan den muur op hing, eensklaps stil, en loopt met zijn' vinger over letters en cijfers heen, tot dat hij aan een bepaalden datum komt, dan speelt hij met zijn zwaard en glimlacht. Maar voor een paar nach ten werden er wapenen, in grooten getale, in huis gebracht, en ik hoorde het hoofd der lieden, die ze brachten, eenen grimmigen reus, onder het volk bijzonder bekend, terwijl hij zijn voor hoofd afveegde, lachende zeggen „„Deze zullen spoedig dienst doen!"" „Wapenenzijt gij er zeker van zeide Adriano, angstig. „Neen, dan is er meer in die ontwerpen, dan ik mij verbeeldde. Maar" (ver volgde hij, vroolijker, toen hij bemerkte dat Irene's blik hem bij de verandering van den toon zijner stem vreesachtig aanstaarde), „laat komen wat wil, geloof mij, mijn aangebeden schoone 1 dat zoo lang als ik leef uw broeder niets zal hebben te lijden van den toorn, dien hij zal doen ontbranden, noch ik zelf, schoon hij onze oude vriendschap vergeet, ophouden zal ding van 's Lands zaken in handen. In al die jaren, vooral in do nu verloopen vierjarige wette lijke periode, heeft dat ministerie getoond niet alleen do hoogere geestelijke belangen van het Nederlandsche volk, voor zoover de burgerlijke overheid daartoe geroepen is, naar best vermogen, te willen behartigen, maar heeft 't ook aan de stoffelijke nooden van dat volk zijn volle aandacht gewijd. Wij herinneren hier slechts aan hetgeen de begaafde sprekers in de vergadering 11. Don derdag in Odéon gehouden, daaromtrent opmerk ten Onderwijs- en Zedelijkheidswet.ten, nie het ont zaglijk kwaad van de pornografie langs den open baren weg moesten beteugelen, gaven daarom trent afdoende getuigenis. Raden- en Ziektewet, Invaliditeits- en Ouderdomspensioen, die het lot van den kranken, invalieden en ouden werkman moeten verzachten, deden genoeg zien, dat de Regeering voor de belangen van het volk in zijn breo.de geledingen een open oog bad. Waar nu het lot van dit alvoorzienend ministe rie feitelijk in handen der kiezers is gelegd, wat zullen de kiezers op den gedenkwaardigen 17en van .Zomermaand doen? Zullen zij al dit vruchtbaar, heilbrengend werk door een nega tieve stemming voor de huidige bewindvoerders weer ongedaan maken, of zullen zij door eene positief votum voor het leidend ministerie, dat ministerie bevestigen en bestendigen in zijne heil volle leiding van 's Lands zaken. 7val het mi nisterieHeemskerk in staat worden gesteld zijne roemvolle werkzaamheid ten heil van land en volk voort te zetten, aan te vullen en uit te brei den wat met zooveel kracht en energie in het belang van land en volk ondernomen is, of zul len de tegenwoordige bewindvoerders plaats moe ten maken voor de vrijzinnige bestuurders, die veertig jaren lang het Nederlandsche volk slechts met ijdelc beloften hebben gepaaid, dat volk veel al sternen voor brood hebben gegeven? Die vragen zult gij ook, christelijke kiezers van het district Schiedam, morgen (Dinsdag) le be antwoorden hebben, maar, voor zoover 't van U ■afhangt, zal de gestelde kwestie nooit in laatst- bedoelden zin worden opgelost. Wat moeite en opoffering het veelomvattend verkiczingswerk ook koste, welk zwaar offer soms door een bijzon dere christelijke fractie ter wille van het algemeen christelijk -belang moet worden gebracht, wij zullen den Schiedamschen Kamerzetel, die ons sedert, zoo lang behoort, niet laten glippen. Wij zullen onze tegenstanders niet laten lachen om onze laksheid en lauwheid, die hun een gemakkelijke overwinning zou bezorgen en het district Schie dam, dat de christelijke heilbarder steeds fier deed wapperen, niet voor onze partijen doen ver loren gaan. Neen, het christelijk Schiedam gaat nooit ver loren! Schiedam blijft het rechtmatig bezit der christelijke partijen, die het, na moeizamon strijd veroverd, telkens en telkens weer voor de recht- sche coalitie te behouden wisten, die bet ver overd, verwonnen, verdedigd hebben onder uiteen- loopende omstandigheden: in welberaden, onder - u te beminnen." „Signora 1 Signora, kind het is tijd 1 wij moeten gaan!" zeide de schrille stem van Bene- detta, terwijl zij zelve door het gebladerte heen zichtbaar werd. „De werklieden gaan langs dezen weg huiswaartsik zie hen naderen," De minnenden scheidden voor de eerste maal was de slang in hun Eden doorgedrongen, zij hadden gesproken en gedacht over iets anders dan liefde. DERDE HOOFDSTUK. De toestand van een vrijzinnigen Patriciër onder volksontevredenheid. Het tooneel in de kerk van St. Joannes van Later aan. De toestand van een patriciër, die liet, volk oprecht lief heeft, is, in die vreeselijkedagen wanneer de macht verdrukt en de vrijheid kampt, wanneer de beide standen, waarin men de menschen verdeelen mag, tegen elkander worstelen, de verdrietelijkste en kwellendste, welken het lot bij mogelijkheid kon uitvinden. Zal hij zich bij de partij der edelen voegen hij verzaakt zijn geweten bij die des volks hij verlaat zijne vriendenMaar dat gevolg der laatste keuze is niet het eenige noch mis schien voor een sterken geest het pijnlijkste. Alle menschen worden geregeerd en gekluisterd door het algemeen gevoelen; dat is de openlijke linge samenwerking en ook bij tijdelijke, voorbij gaande verdeeldheid. Maar daartoe, behoort morgen (Dinsdag) het ge ilede leger der christelijke kiezers op te trek ken de voorhoede, de legertros en de achterban, Daartoe moeten al onze kiezers, tot den laatsten toe, in het vuur. Laten zich niemand bewegen, om welke redenen ook, thuis te blijven, die slechts even de stembus bereiken kan: alle drogredenen belmoren bij het moeizaam verkiezingswerk ter zijde te worden gesteld; alleen de besliste on macht kan iemand van den duren kiezersplicht vrijstellen. Weldenkende kiezers van het kiesdistrict Schie dam, bedenkt wat aller zwaarwichtigste belangen bij dezen stembusstrijd in uwe handen zijn ge legd! Laat toch niemand bij dezen beslisten le venskamp voor onze christelijke beginselen, den harden kamp ook voor onze zwaarwichtige stof felijke belangen, thuis blijven! Le volijverige pro pagandisten zullen daartoe zeker wel al het mo gelijke in het werk stelten. Deze verkiezing moet, als altijd, in ééne stem ming afloopen. Daarom moet nu het grootst mo gelijk aantal aanlal stemmen worden uitgebracht op oilzen uitnemenden candidaat, opdat de zege zij aan hem, die alleszins verdient weer zijne eereplaats in 's Lands raadszaal in te nemen Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De sternbus is geopend van 8 tot 5 ure. Komt allen, zoo mogelijk, vóór 1 ure stemmen. Enka schrijft in een pas verschenen nummer van de „Roode Trompetter" onder den titel „Geen valsche beweging." Een kind, dat nog niet loopen kan, en een oud man, die niet stevig meer (er been is, zijn genigd, de handen naar anderen uit te steken om hulp en steun. Zoo strekt ook het liberalisme, nu het zeer oud en gebrekkig is geworden, de handen naar anderen uit. De vuist van den arbeider is wat hard. Die knijpt zoo. Daar zijn en blijven de liberalen schuw van. k Maar des te vriendelijker lachen ze tegen de onschadelijke, rustige burgers, die de Ned. Herv. Kerk beschouwen als het middelpunt der we reld, waar alles om draaien moet. En met hun candidaat, wiens naam van ouds- rechter; maar het algemeen gevoelen is niet hetzelfde voor alle standen. Het algemeen ge voelen, dat den plebejer aanvuurt of weder- houdt, is het gevoelen der plebejers, dier genen, welke hij ziet, ontmoet en kent; dier genen, met welke hij in aanraking komt diergenen, wier lof hij dagelijks hoort, wier be straffing hem telken ure in de ooren klinkt. Evenzeer is het algemeen gevoelen var. den aanzienlijke, het gevoelen van hen, die zijns gelijken zijn, het gevoelen dergenen, met welke lot en geboorte hem voor immer gemeen zaam maakten, Wanneer wij tegenwoordig, in de oppervlakkige bladen van een leerstellig dagbladschrijver, lezen, dat deze of gene edele dit of dat niet zal durven doen, zijn pachter b.v. iets door vrees afdwingen of een stemge rechtigde laaghartig omkoopen, omdat het algemeen gevoelen hem in ontzag houdt, is het dan het algemeen gevoelen dergenen die hem omringen, hetwelk hem zal vonnissen? het algemee ngevoelen zijner afhangelingen, zijner tafelschuimers, zijner gelijken, zijner mede makkers in gedrag en gevoel Zal die schare hem veroordeelen Neenhet is het alge meen gevoelen van eenen anderen stand, - buiten zijne sfeer, een stand, wiens lof of blaam zelden tot zijn oor doordringt, een stand, zoo weinig met den zijnen overeen komstig, dat het algemeen gevoelen van zijn eigen rang het misschien voor moed houdt, dien te trotseeren, het wellicht waardigheid acht, her een goeden klank heeft in christelijke krin gen, trachten ze ook de Schiedamsche Hervormde kiezers in hun liberale tent te lokken. Zal het lukken? De Nationale Bond van Protestsntsche Kiezers steunt officieel dr. Gunning. Wat zullen de Schiedamsche Hervormde arbei ders doen Zulten ze zich door Amsterdamsche predikan ten laten gezeggen? Maar met den Ned. B. v. Prot. Kiezers loopt het voor de arbeiders even vast en zeker op bittere teleurstelling uit als met de coalitie. Tot. zoover Enka. Fijner kon zeker het kwijnende liberalisme niet afgekamd worden! Na lezing van bovenstaande regelen zal ieder weldenkend vaderlander bij zich zelf wel lot de overtuiging komen dat het bij de verkiezingen maar het allerbeste is zijn stem uit te brenger^ op de candidaten van Rechts. De Provinciale Statenverkiezingen. „De Tijd", in een artikel, getiteld „De mach teloosheid der concentratie," den uitslag der Statenverkiezingen besprekend, geeft toe, dat in menig district de stembus voor rechts gun stiger kon zijn geweest. Met name de groote steden Amsterdag, Rot terdam en Den Haag schrijft het blad bedreigen bij de herstemmingen zetels, die door de onzen in vorige jaren met moeite waren ge wonnen. En ook hier en daar op het platteland dreigen er ontgoochelingen, die alleen nog door de uiterste krachtsinspanning in verrassingerf kunnen worden omgezet. Toch komt „de Tijd" tot de verblijdende con clusie, dat de kans, die de vrijzinnigen naar zich toe gerekend hadden, dat de Staten „om" zouden gaan, voorshands evenzeer verkeken is als de illusie, om de meerderheid in de Eerste Kamer te heroveren. Daarentegen schrijft het blad mag van de concentratie getuigd worden, dat zij opnieuw haar machteloosheid bewezen heeft, nu haar stormloop op de Eerste Kamer is teruggesla gen, en de sociaal-democraten wier hooge stemmencijfers de verbijsterende teekening vor men van deze verkiezingen, met machtige drommen kwamen opzetten, om ook het laat ste politiek bezit der vrijzinnigen aan te tasten. Ook het „Centrum" stelt vast, dat de rechtsche meerderheid der Eerste Kamer vooreerst verze kerd blijft. Wel is het aantal herstemmingen zeer groot en kunnen deze meer dan één verrassing bren gen, schrijft dit blad, maar dat de rechtsche meerderheid daardoor zal worden omver ge worpen in Zuid Holland, Gelderland, Utrecht en Zeeland is buitengesloten, al zal men in Zee lanti moeten oppassen, terwijl in Noord- Holland, Groningen en Drente de iinksche over- zich daarom in het minst niet te bekreunen. Deze onderscheiding is vol van belangrijke praktische gevolgtrekkingen. Het beteekent inderdaad erger proeve door te staan, dan die van vuur en water weleer; eene beproeving, door slechts weinige plebejers ooit ondergaan en welke men daarom onrechtvaardig verwacht, dat patriciërs zonder aarzeling of struikeling zullen doorstaan, de beproeving, dat alge meen gevoelen te weerstreven, hetwelk voor hen bestaat. Ondanks hun zeiven betwijfelen zij hun eigen oordeel, ondanks hun zeiven, wanen zij de stem der wijsheid of der deugd te hooren in die klanken, welke zij van hunne wieg af voor orakels leerden houden. In de gerechtszaal, waar de vooroordeelden hunner sekte vonnis wijzen, verbeelden zij zich het hof van het Algemeen Geweten te herkennen. Een ander krachtig beletsel voor de hande lingen van een patriciër, in dien toestand, is de droeve zekerheid, dat de beweegredenen zijner daden, in het einde, evenzeer zullen miskend worden door de aristocratie, wier zaak hij ver laat, als door het volk, welks zaak hij om helst. Wordt vervolgd.1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1