öp den Balkan. Nieuws. Stads- en (xewestelijk Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Genoeg om te doen zien, dat de wijze van ge bruik van 't zwaard ons door de herstemmingen in handen gegeven, ditmaal wel een punt van buitengewoon overleg bij ons hoofdbestuur zal uitmaken «De Tijd" laat zich als volgt uit «Na de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Friesland en Overijsel meenden wij, dat de geweldige tragi-comedie van het anti-Tariefwet- comité door ons nuchtere Nederlandsche volk met koel gemoed bekeken was. Eergister is echter iets anders gebleken. De spinnekoppen en de buldog en de arend, die werd voorgesteld, als vermocht hij onze gansche welvaart te behande len gelijk de werkelijke adelaar met een haasje of konijntje doet, hebben hun uitwerking met gemist. Indien de verhooging van invoerrechten vroeger in behandeling had kunnen genomen worden en als door een paar jaar werking reeds bewezen zou zijn geweest, dat al die schrikbeelden niet anders dan ijle spoken zijn, zouden zoo goed als zeker de stemmingen eergisteren anders zijn af- loopen." «De herstemmingen kunnen nog verandering brengen in den toestand. De rechterzijde zal 25 Juni ongetwijfeld nog worden versterkt, maar, mocht een rechtsche meerderheid worden behaald, een zoo krachtige als nu moest aftreden, keert ditmaal in de Kamer zeker niet terug. We heh- ben een sterken achteruitgang, een nederlaag, te erkennen. Dat de zetels, in 1909 op de Linkerzijde ver overd in Amsterdam en Rotterdam, voornamelijk door de anti-Tariefwet-beweging groot gevaar zouden loopen, kon worden verwacht, maar op merkelijk is voorzeker, dat districten, die jaren lang als vaste burchten der Rechterzijde werden beschouwd, thans wankelden". Het (s.-d.) «Volk" juicht uitbundig over den grooten was van sociaal-democratische stemmen (144.975 naar zij berekent tegen 82.494 in 1909) en schrijft dan: «De kookhitte," waarin de strijd tusschen kleri kaal en antiklerikaal de vrijzinnigen en de ker kelijke heeft gebracht, is, wij mogen het openlijk zeggen, voor onze positie bij de herstemmingen een gunstige omstandigheid voor de politiek van den dag is bereikt, wat op het oogenblik het allermeest noodig waser komt in de nieuwe Kamer een sterke sociaal-democratische fractie In de laatste dagen hebben wij reeds meer dan eens gelegenheid gehad, te konstateeren, dat de partijen van rechts er minder goed dan vroeger in zijn geslaagd, met hun geloofsleuze de kerke lijke arbeiders dermate te verbinden, dat zij hun klassen belang in den steek lieten, en zich lieten gebruiken als handlangers van de zwarte reaktie. En nog veel minder zijn de vrijzinnigen erin ge slaagd, de arbeiders te overtuigen, dat de door voering der eischen, door de concentratie ontleend aan het program der sociaal-democratie, het bast zou worden verzekerd door aan de sociaaldemo- kratie een nederlaag toe te brengen. Neen, de logika der feiten heeft sterker gesproken tot het verstand der kiezers dan de listige redeneeringen der vrijzinnige politici de kiezers hebben begrepen, dat als het te doen is om de verwezenlijking van het Algemeen Kiesrecht, het staatspensioen, dat dat dan allereerst de onvervaarde, onvermoeide strijders voor het Algemeen Kiesrecht en het En, geven wii ons een oogenblik over aan het geluk der overwinning, onmiddellijk roepen wij onze scharen opnieuw in gevechtstelling, want het komt er op aan, de overwinning door te zetten. Voor alles is het noodig, de zegetocht van het Algemeen Kiesrecht te brengen tot een schitterend einde! Beklonken is de overwinning nog niet. Gevaar dreigt er nog van alle kant Er wacht ons nog een zware worsteling, niet alleen met de openlijke tegenstanders van de democratie maar ook met haar verkapte vijanden, met de politici van rechts en van links, die de Eerste Kamer willen versterken, om aldus het stembil jet van den arbeider goeddeels waardeloos te maken. Onze hersteinmiugsleus isleve het Algemeen Kiesrecht I Maar dat zegt op het oogenblik niet genoeg. Wjj moeten eraan toevoegen i Onver- valscht Laten alle openlijke en verdekte vijanden van het Algemeen Kiesrecht, van de demokratie, het weten het doel der sociaaldemocratie, gesteld bij den aanvang van dezen strijd, blijft ook in de herstemmingen onverzwakt gehandhaafd. Wij strijken niet de roode kiesrechtvlag, om de blauwe vaan van het antiklerikalisme of welke andere ook ervoor in de plaats te hijschen. Wie met ons wil strijden voor het Algemeen Kiesrecht) onvervalscht, kan bij deze herstemmingen rekenen op onze steun wie daartoe niet is te vinden, spekuleere niet op den verkiezingshartstocht, telle de roode stemmen niet naar zich toe. Want de zaak staat thaDS zoo, dat veel meer dan voor of tegen het A. K., de stembus van Woensdag een uitspraak zal doen voor of tegen de vervalsclting van het Algemeen Kiesrecht, voor of tegen versterking der Eerste Kamer. En in dezen strijd doen wij een dringend beroep op alle democraten in de lande. Onze kiesrechtstrijd draagt thans een dubbel karakter dat van aan val op de klasse bevoorrechting maar tevens dat van verweer Principieel in theorie, heeft de zaak van het Algemeen Kiesrecht overwonnen. Maar in de praktijk trekken de vijanden van het A. K. thans hun krachten samen op versterking der Eerste Kamer, hetzjj door het recht van redres, hetzy door het recht van amendement." Servië on B u 1 g a r ij e. Volgens de „Süd Slavische Correspondent" neemt do ontstemming in Bulgarije tegen den dreigenden toon van het telegram van den Tsaar steeds toe. Opmerkelijk is een uitlating van de „Dnewnik", een van de voornaamste Bulgaarsche bladen, dat ondanks de scherpte van zijn arti kel, niet in beslag; genomen is. Het blad schrijft: De toon van het telegram van den Tsaar- is zoo bevreemdend, dat een vorst dien zelfs niet te genover een vazal zou aanslaan. Bulgarije is een onafhankelijke staat en hoeft zich een dergelij- ken toon van niemand te laten welgevallen. Wij begrijpen niet waarom dit telegram eigenlijk aan koning Ferdinand is gericht, want Wij; hebben nooit geweigerd het scheidsgerecht te aanvaar den. De Tsaar kiest partij voor de Serviërs. Hij had van den Konjng van Servië moeten verlan- gen, dat de vervolgingen van do Bulgaren in Ma cedonië gestaakt worden en dat het geen troepen naar de Bulgaarsche grens zendt. Hij had de Servische regeering ertoe moeten brengen, zich aan het verdrag te houden. Eerst als Bulgarije zich daaraan niet wilde houden, liad de Rus sische fsaar aan koning Ferdinand kunnen tele- grafeeren. De correspondent van de „Nette Freie Presse" te Sofia verneemt uit de beste bron, dat de Bulgaarsche regeering besloten heeft, niet aan do conferentie van de minister-presidenten te St. Petersburg deel te nemen en nog slechts 5 da gen te wachten. ervult Servië binnen dien tijd de eischen van Bulgarije niet, blijft het een scheidst- gei echt op den grondslag van het verdrag wei- soien, dan wordt de toestand in hooge mate kritiek. De Bulgaaische regeering heeft haar vertegen woordiger te Athene opgedragen, opnieuw en Hans in den krach tigsten vorm, te protesteeren tegen het gevangen nemen van Bulgaren in de door Griekscho troepen bezette streken van Ma cedonië. A enizelos gaat naar Saloniki, om met den Ko ning te beraadslagen ov-er de te volgen gedrags lijn. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Zuid-Limburg. Men seint ons uit Sittard: Koningin Wilhelmina rijdt 28 dezer met den Koninklijken trein tot Venlo, vervolgens per auto naar Zuid-Limburg. Do commissaris der Koningin rijdt H. M. per auto tegemoet. Na bezichtiging van de bovengrondsche werken van de staats mijn „Emma" hij Hoenabroeck wordt de Vroed vrouwenschool te Heerlen bezocht, waar de Com missaris H. M. een lunch zal aanbieden. Daarna vertrekt de Hooge Bezoekster naar Sittard, waar H. M. de tentoonstelling bezoekt. Na anderhall uur oponthoud vertrekt H. M. do Koningin met den Koninklijken trein uit Sittard. Landweerwet. Staatscourant no. 141 bevat eert besluit, hou dende- voorschriften betreffende de uitvoering van ie Landweerwet. P. J. F. du Bois. De „Staatscourant" bevat een Koninklijk be sluit, waarbij aan den heer P. J. F. au Bois alhier ,op zijn verzoek eervol ontslag is verleend uit zijn betrekking van directeur van de Rijks postspaarbank. De Emma-bloem. Het tijdschrift „Tuberculose" meldt, dat de verkoop van het Emma-bloempje op 21 April 11. in bet geheel heeft opgebracht f 57,352.30i/2, te gen f 56,576.28i/2 in 1912 en f58,398.39 in 1911. Het hoogste bedrag werd ontvangen te s-Gro- venhage, namelijk f5712,70i/2, het laagste te (los- terhout, namelijk nihil. Spoorweg Brouwershaven—Steenbergen. Stct. no. 141 bevat een Kon. besl, waarbij is goedgevonden en verstaan ten behoeve van den spoorweg van Burgh naar Brouwershaven en van verbetering in ligging van den spoorweg van Brouwershaven naar Steenbergen zullen, ten alge- rneene nutte, ten name van de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij ter uitvoering van de wet van 8 Februari 1912 (Staatsblad no. 57) worden onteigend de eigendommen in de gemeenten Burgh, Haamstede, Rennesse, Noordwelle, Ellemeet, Eikerzee, Duivendijke, Brouwershaven, Zonnmaire, Noordgouwe, Zierikzee, Nieuwerkerk, Oosterland, Bruinisse, eu Nieuw-Vossermeer, aangdeduid in het het plan en de de kaarten, welke ingevolge art. 12 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no 125) ter inzage van een ieder hebben gelegen en vermeld zijn op den staat, bij dat besluit ge voegd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrich t >n den morgen van 19 Juni 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.5 te Horta. Laagste barometerstand 753.7 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordwestelijke tot zuidwestelijken wind, half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen buien, zelfde temparatuur. DENEMARKEN. De koning droeg aan den afgevaardigde van het, 1 olkething, Zahle, de vorming van het nieuwe kabinet op. Zahle verzocht, zich tot morgenoch tend te mogen bedenken. DUITSCHLANL. De Rijksdag ging gister voort mat de behan deling der legerwetten in tweedie; lezing. Een sociaal-democratisch voorstel, om algeraeenen een- jarigen dienstplicht in te voeren, werd met ulge- ineene stemmen, uitgezonderd die der socialisten, verworpen. Eveneens verwierp de Rijksdag een subsidiair voorstel der socialisten, om alle voor rechten der vrijwilligere, die een jaar dienst doen, af te schaffen. Een voorstel der sociaal-democraten, betreffen de de opheffing der bepalingen, waardoor het garde-corps tegenover de andere corpsen een hij zonetere plaats inneemt, werd ook verworpen. De moties om het evenwicht van den adel in het officierscorps te verminderen, alsook om te komen tot een uitwisseling tusschen de offi cieren der grensrogimenten en met die, welke gunstiger in garnizoen liggen, werden aangeno men. Het advies van de Concentratie. Het „Vaderland" meldt: Het Centraal Comité der Vrijzinnigen, overwegendei, dat pnder de omstandigheden van het oogenblik het landsbelang medebrengt, dat hij de herstemmingen voor de Tweede Kamer over de geheele linie de tegenstanders der rech terzijde worden gesteund, adviseert, met volledige handhaving van eigen beginselen, aan do Vrijzinnige verkiezingspomi- té's in de verschillende districten de verkiezing van alle candidaten die met coalitie-candidaten in be re temming z'ijn, zoo krachtig; mogelijk ie be vorderen. Gulpen. De „N. Limb. Koerier" meldt,, dat er gepro testeerd zal worden tegen de stemming in het district Gulpen op grond van de informaliteit, dat de naam van den burgemeester op de keer zijde van het stembiljet niet, zooals de wet eischt, (Art. 72 le alinea) gestempeld, maar gedrukt was. AMERIKA. Wij deelden reeds mede, dat een Amerikaausche troepenafdeeling naar de Zuidelijke Philipppijnen was gezondeD, om de opstandige Moros te onder werpen. Na tal van kiene gevechten hebben de Amerikanen thans de voornaamste stellingen der rebellen op Mount Dapsay stormenderhand geno men. Zes Amerikanen werden gedood en zeven gewond. De vluchtende Moros worden achter volgd. - Do politie te Lissabon hééft uitgemaakt, dat de man, die op 10 Juni een bom op het Dom Pedroplein heeft geworpen, Amelio Gesar heet en telegrambesteller is. Hij; is nog niet aan gehouden. De krijlgsraad te Nancy heeft twee solda- ten tot een, drie soldaten tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat zij hebben gewei- gei d op 18 Mei soldaten, die op het manoeuvre- teirein te Dommartin-lez-Tonl aan het muiten waren geslagen, gevangen te nemen. U. M. de Koningin. Oe s-IIert. Ct. kan thans met zekerheid mede- el eelen, dat II. M. de Koningin Maandag 14 Juli haar voorgenomen niet-officieel bezoek aan de tentoonstelling van oude k-erkelijibe kunst te 's-Her. togenbosch' zal brengen. Dit bezoek zal omstreeks 10 uur plaats hebben. Ook zal Hare Majesteit de opvoering van het mysteriespel bijkvonen, aat voor deze bijzondere gelegenheid op ai en dag en in den voormiddag zal plaats hebben. In den namiddag reist de Koningin waarschijn- lijk naar Tilburg door. j i Vervoer van besteigoederen. Met 1 Juli voeren de Nederlandsche spoorwe gen eene nieuwe administratieve behandeling in voor het vervoer van hestelgoederen en komt eon nieuw tarief voor het vervoer van hestal- goederen in toepassing. Restelgoederen wordan uitsluitend ten vervoer aangenomen met voor geschreven adreskaarten. Elk collo bestelgoed moet van een adreskaart voorzien zijn. De he-eren A. en Iz. Marcus, vleeschhouwers en fabrikanten van fijne vleeschwarcn te Zwolle hebben tegen de nieuwe voorschriften eten adres hij den minister van waterstaat ingediend. Vooral hebben zij bezwaar tegen laatstgenoemde bepa ling, Zij meenen daartegen ernstig te moeten pra te stieren, .omdat dit een direct gevaar voor oen handel oplevert en do oneerlijke concurrentie ge makkelijk zal bevorderen. Wanneer, aldus het adres, de zendingen aan de kantoren van Van Gend en Lo,os zijn bezorgd of aan de stations ter inlading of bestemming liggen, dan zal het voor niemand moeilijk zijn de adressen te lezen, een gevaar dat niet gering is1 en de gelegtenheid opent, op de hoogte te komen van de relatiën zijner concurrenten. Waar- ieder koopman do na- deelige gevolgen van dit voortdurend gevaar kent, is hij er steeds op uit, hiertegen maatregelen te nemen, door zijn zendingen van merken en num mers te voorzien, terwijl hij zorgvuldig de adres sen aan de oogen van nieuwsgierigen tracht le onttrekken. Nu mag, zeggen adressanten, hier tegen worden aangevoerd, dat dezelfde verplich ting ook geldt voor de postpakketten, maar daar hestaaa afdoende maatregelen, die bedoeld gevaar tot Je kleinste afmeting beperken, omdat bij aan- bie-l-ng der pakketten aan het postkantoor, deze dadelijk van het publSe-k worden verwijderd, ter wijl de verzending verder- in gesloten zakken geschiedt. Ook is liet volgens adressanten niet billijk dat, waai de vrachten vaia hestelgoederen reeds twee maal in de laatste jaren zijn verhoogd, nu weer langs een omweg de vrachten worden opgedre ven. Zij toonen dit in het adres aan. Het eerst bedoeld bezwaar achten zij van zoo overwegen den aard, dat zij den minister dringend verzoe ken -te bevorderen dat a>p den eischvoor elk collo een adreskaart vóór 1 Juli worde terugge komen. Aan de Kamers: van koophandel en fabrieken hebben adressanten verzocht" hun adres te steu nen. Carillon-bespeling. Een vrij groote menigte, die zich op de Markt en in de omliggende straten verspreidde, volgde gister-avond van 8 tot 9 ure de carillon-bespeling door den klokkenist, den heer H. J. P. Textoi" op verzoek van de Nationale-Vereeniging voor den Volkszang gegeven. Meerdere bekende en minder bekende liederen werden, volgens het bekende program, ten gehoore gebracht. Vertrouwen wij, dat het doel door genoemde vereeniging beoogd, althans eenigszins zal bereikt zijn. Het publiek heeft nu kunnen hooren wat een schat van geestige, pittige liederen wij in onze taal hebben. Leert 'tdie bij voorkeur zingent dan zal zeker, bij het verdwijnen van de flauwe, soms ook stuitende liedjes, de volkszang aanmer kelijk verbeteren. «Recht, Plicht en Orde". De vergadering van de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde", gister-avond in de Bonds" gehoorzaal gehouden, werd door den voorzitter, den heer A. C. A. Nolet, met den christelijken groet geopend, waarna h(j, door den secretaris, den heer Th. de Boer, de notulen der vorige ver gadering deed voorlezen, die onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter, er op wijzend dat deze vergade ring was bijeengeroepen ter bespreking van de aanstaande candidaatstelling voer den Gemeente raad, wilde, alvorens daartoe over te gaan, met een enkel woord herinneren aan de zoo gelukkig geslaagde verkiezing voor de Tweede Kamer. Zoo dra de verblijdende uitslag bekend was, bad het bestuur een telegram van gelukwensching namens de kiesvereeniging aan jhr. mr. D. J. de Geer gezonden. Met de besturen der andere gecoaliseerde par tijen had het bestuur besprekingen over de aanst. Gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Daarbij was men tot het besluit gekomen, dat gesteld zouden worden in district I 2 Katholieken, in district II een Katholiek en een Anti-Revolutionair en in district III een Katholiek en een Christelijk- Historische. Nadat de vergadering bij acclamatie hare in stemming met dit bestuursvoorstel betuigd had, deelde de voorzitter verder mede, dat het bestuur wilde voorstellen in district I eerst te stellen het aftredend lid, de heer W. A. Beukers. Waar de heer Wittkampf blijft bij zijn besluit om zich niet meer ter beschikking te stellen, heeft het bestuur besprekingen gehouden met een uitnemend can- didaat, die nog niet tot een goed resultaat hebben geleid. Het bestuur, te dezer zake diligent blijvend, vraagt dan, zoo de genoemde onderhandelingen slagen, gemachtigd te worden bedoelden candidaat naast den heer W. A. Beukers in district I te stellen. Voor district II wenscht het bestuur dan weder candidaat te stellen de aftredende le den, de heeren Jan van Katwijk enJos. M e ij e r en voor district III het aftredend lid, de heer J. H. Eve rs en een christelijk-histo- risch candidaat, nader aan te wijzen. Na uitvoerige bespreking, waarbij door enkele leden nog andere meeningen over de verdeeling der candidaten werden geuit, werd eerst de aan wijzing der candidaten voor de districten II en III goedgekeurd. Daarna machtigde de vergade ring het bestuur, naast den heer Beukers, een candidaat te stellen, die het bestuur op 't oog heeft voor het geval de gevoerde onderhandelingen slagen. In geval de gevoerde onderhandelingen niet mochten slagen, zou het bestuur een spoed vergadering beleggen om tot een eindresultaat te komen. Ten slotte werden nog eenige andere zaken in het belang der kiesvereeniging besproken. Met kracht werd ook bepleit dat ieder in zijn kring propagandist moet zyn en alle middelen in 't werk moesten worden gesteld om vooral ook bij de Staten-hersiemming op Maandag aanst. de zege aan de candidaten der christelijke partijen te bezorgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2