Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f p n n n "rliM pi c I bü:zz> I lu EERSTE BLAD. L. J. Karreman, A. C. A. Nolet, Gratis Ongevallenverzekering Maandag allen op ter stembus! 36ste Jaar^aii^. Zaterdag 21 Juni 1913 No. 10654 JL J. Karreman, A. C. A. Nolet, Op den Balkan. Officieele berichten. Gasfabriek der Gemeente Schiedam. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlaidseh Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., lranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oTereenïomstig op de polis vermelde voorwaarden. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene b« dood V erzekeringsbank, b\j verlies van een duim gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Verlaging van Cokesprijzen. Afgehaald aan de fabriek a contant Grove cokes 52 ct. per H.L. Geklopte cokes 55 ct. per H.L. Thuisgebracht 5 ct. per H.L. meer. DE DIRECTEUR. Schiedam, 23 Juni 1913. MILITIE. VRIJSTELLING VAN KOSTWINNERS. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoem de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1914. dezer gemeente, op hun aanvrage om vrijstelling van den dienst wegens KOSTWINNERSCHAP, door GEDEPUTEERDE STATEN dezer provincie de achter ieders naam vermelde uitspraak is gedaan Cornelis Dorsman, voor éen jaar vrijstelling van den dienst bij de militie verleendHendrik Kornfeld, idem Jan Pieter de Ruiter, idem. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen lo. door den ingeschrevene wieu de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of cu rator 2o. door elk der overige voor de gemeente in geschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator 3o. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder lo. en 2o. bedoeld, moeten het verzoekschrift waarbij in beroep wordt geko men, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militie, inle veren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingele verd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Schiedam, den 21sten Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W. B. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijn vergadering van den lOden Juni 1913 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging van de verordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie te Schiedam (^Gemeente bladen nos. 17 van 1908, 44 van 1911 en 22 van 1912). Eenig artikel. Art. 21 laatste lid wordt gelezen Indien deze overtredingen plaats hebben in ge bouwen of op erven, kan, behalve de dader, ook de bewoner of gebruiker van het gebouw of erf gestraft worden. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 16/19 Juni 1913 B no. 879 (2de afd.) G. S. no. 26 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21sten Juni 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, sehade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis kennis, dat aan gezien het deskundig onderzoek nog niet geëin digd is met betrekking tot het verzoek van A. ®n L. Vitters, om vergunning tot het oprichten van een wagen- en rgtuigwakerü met swederjj, la de perceelen Noordvest nos. 13, 15 en 19, ka daster Sectie A. nos. 986, 988, 989, 990 en 993, de beslissing op deze aanvrage is verdaagd. Schiedam, 21 Juni. 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris V. SICKENGA. De uitslag der Statenverkiezing op Vrijdag 13 Juni 11. heeft zeker niet beantwoord aan de hoop volle verwachtingen die de christelijke partijen op deze verkiezing hadden gesteld. Onze candi- daten, hoewel zij de hoogste stemmencijfers van het zestal gestelde candidaten verkregen, hebben toch de volstrekte meerderheid niet kunnen bereiken. Wij willen hier niet onderzoeken of niet met een weinig meer krachtsontwikkeling nog het stemmental ware opgevoerd tot het on verbiddelijk cijfer, dat de wet voor de volstrekte meerderheid vordert, waar wij hier staan voor het onvermijdelijk feit der herstemming, dat verder napleiten en onderzoeken geheel nutteloos maakt. De kiezers van het Statendistrict Schiedam zullen zich Maandag een tweeden gang naar de stembus moeten getroostenden 23n Juni zal moeten worden voltooid wat den 13n slechts ten halve werd gedaan. Nog geheel onder den indruk van de pas ge houden eerste stemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, treedt deze Staten-herstem- raing zeker in een eigenaardig licht. Betoogden wij in een vorig artikel, dat 't bij deze Staten verkiezingen ook vooral gaat om het bestaan der anti-liberale meerderheid in de Eerste Kamer, d i e meerderheid welke de liberale fractiën een doorn is in 't oog, in 't licht van den verbijste- renden uitslag der Tweede Kamer-verkiezingen dringt zich die groote waarheid nog meer op. Kon 't der vrijzinnige concentratie gelukken de Provinciale Staten om te zetten, waardoor onver mijdelijk ook de samenstelling der Eerste Kamer zou gewijzigd worden, dan zou het struikelblok, dat zij bij de uitvoering hunner snoode plannen voortdurend op hun weg vinden, voor goed ver dwenen zijn. Meer dan ooit wordt nu toch de Eerste Kamer het palladium der vrijheid en rechts gelijkheid, het schild waarop alle vurige pijlen van den boozen vijand afstuiten. Waar een zaken kabinet geen levensvatbaarheid zou hebben, omdat 't zich moeilijk kan bewegen op het gebied van de neutrale zóne, waar zoovele urgente zaken als Grondwetsherziening eh Kiesrechthervorming om afdoening dwingen, zou wellicht het denkbeeld tot het vormen van zulk een Kabinet bij rijpe overweging worden opgegeven. Komt dan, zooals jhr. rar. De Geer in zijne rede Maandag 11. uit- eenzette, ten slotte toch de liberale concentratie aan het bewind, dan zou zij bij den onvermijde- lijken steun der sociaal-democraten, zich geheel onder de striemen van de zweep van Troelstra bewegen. Drijft die zweep haar dan tot gewaagde, avontuurlijke daden, dan kan bij het ongerept bestendigen van hare anti-liberale meerderheid de Eerste Kamer een rem toestel zijn, dat bij het hollen naar het radicalisme de vaart van de Staatskaros vertraagt. Weldenkende kiezers van het district Schiedam, daar gaat 't om bij de Staten-berstemming op aanst. Maandag, 't Gaat om het ongerept behoud van de anti-liberale meerderheid allereerst in de Prov. Staten, die dan op hare beurt ook de anti liberale meerderheid in de Eerste Kamer besten digen zal. 't Gaat ook om de samenstelling van het College van Gedeputeerde Staten, dat over zoovele zaken van gemeéntelijk beheer heeft te oordeelen, waarbij de politieke kleur te pas komt, die zich mede in de beraadslagingen der Staten in hunne seizoenvergaderingen niet verloochent. Maar er is nog een andere zaak waar 't bij deze verkiezing ook en vooral om gaat. Het Chris telijk Schiedam heeft ter zake van deze verkiezing een eer op te houden. Het Statendistrict Schiedam heeft in het laatstverloopen tiental jaren steeds rechtsche mannen naar Zuid-Hollands Staten af gevaardigd. In 1904 koos 't voor 't eerst den heer mr. von Briel Sassein 1907 vaardigde 't de heeren Hoogerbruggen en Nolet ter Statenverga dering af en in 1910 herkoos 't Schiedams kanton rechter, waardoor de Schiedamsche deputatie allengs weer geheel rechts werd. Die oude roem moet gehandhaafd, die eervolle traditie bestendigd worden door nu als leden naar Zuid-Hollands Staten-vergadering af te vaardigen, de heeren en De verkiezing van deze beide alleszins uitne mende candidaten zal bijdragen tot het onverzwakt behoud van de anti-liberale meerderheid in Zuid- Holfands Staten, waardoor die Staten ook anti liberalen naar de eerste Kamer zullen b 1 ij v e n afvaardigen. Christelijke kiezers van het district Schiedam, bedenkt, dat bij deze verkiezing een eereschuld op u rustU w e taak is 't den ouden roem van het rechtsche Schiedam te handhaven, de eervolle traditie, die het kiesdistrict Schiedam als een wel vast district der christelijke partijen aanwees, on gerept te bestendigen. Aan den avond van 23 Juni moet 't in stad en land weerklinken Schie dam heeft zich weer goed gehoudenniet alleen bij de Kamerverkiezing handhaafde 't zijne eer volle traditie, maar ook bij de Staten-verkiezing hield 't zich aan het oude trouwe paroolSchie dam is en b 1 ij f t Rechts. Maar om 't daarheen te leiden zullen alle krachten moeten worden ingespannen, zal al 't mogelijke móeten beproefd worden. Wij staan toch nu bij deze herstemming tegenover een ster ken vereenigden vijand. Zijn toch bij de eerste stemming de rooden en blauwen verdeeld afge marcheerd, thans trachten zij vereenigd te slagen. Wij zullen thans wel weer het gewone schouw spel zien, dat vrijzinnigen en sociaal-democraten, die anders in openbare vergaderingen elkaar nog al eens de ooren plegen te wasschen, weer broe derlijk te zamen gaan om den gehaten clericalen den loef af te steken. De unie-liberale heer Van der Schalk en de vrijzinnig-democratische heer Van Westendorp zijn nu althans voor het over wegend deel der rooden beiden bruikbare candi daten, die ten slotte toch beide de zegekaros van Troelstra triumfator zullen trekken. Weldenkende kiezers van Schiedams Staten district, overweegt dat wel, ook gij die niet tot de christelijke partijen behoort. Wilt u allen recht en orde in den Nederlandsche Staat zien bevestigd, helpt dan bestendigen het element van recht en orde de Eerste Kamer, wier samenstelling met deze verkiezing is gemoeid. Gij vooral, propagan disten der christelijke partijen, van wie in deze zware dagen zooveel wordt gevergd, toont bij deze herstemming nog eens uw onverflauwden yver, uw onbezweken moed laat u geen enkelen kiezer ontsnappen, die slechts even ter stembus kan gaan. Voert de lauwen en tragen ter stembus uit stad en district, neemt ze mee uit de huizen en van de straten, overal, waar ge ze slechts vinden en opsporen kuntwant, weet 't wel, ditmaal kunnen wij er geen een, geen enkele missen. De uitslag kan zeer wel van één stem, één enkele stem afhangen, zooals ook nu weer bij de Kamer verkiezingen in een der districten (Apeldoorn) gebleken is. waar slechts een enkele stem voor de volstrekte meerderheid werd gemist. Niemand, niemand, blij ve ditmaal van de stem bus verwijderd, die deze slechts even bereiken kan. Alleen als allen, allen, tot den laatsten man, tot den verst verwijderden kiezer opkomen, kunnen wij ditmaal overwinnen. Onze candidaten staan ditmaal op liet alfabetisch gestelde stembiljet bovenaan, mogen hunne namen ook bovenaan schitteren op het bulletin dat aan den avond van 23 Juni den uitslag der Staten-herstemming in ons district roeiden zal. Lezen wij daarop na het woord gekozen de namen van onze b e i de uitnemende candidaten, de heeren Wethouder te Overschie, en Lid van Ged. Staten. De stembus is Maandag geopend van 8 tot 5 ure. Komt allen, zoo mogelijk, vóór 1 ure stemmen. De Bondgenooten onderling. In haar antwoord op de nota, waarin Servië herziening vraagt van het verdrag van bondgenoot schap, geeft de Bulgaarsche regeering te kennen, dat het haar hevig spijt en verbaast, Servië de bindende kracht van het verdrag te zien bestrij den zoo kort nadat resultaten van zoo groote historische beteekenis zijn bereikt, welke de ver dragen op initiatief van Bulgarije gesloten, be hoorden te bevestigen. Servië en Bulgarije, zoo luidt het voorts in het antwoord, hebben niet anders gedaan, dan hun verplichtingen ten uitvoer leggen, niet meer en niet minder, overeenkomstig de gemaakte afspra ken- De Bulgaarsche regeering kant zich met alle kracht en de stevigheid, gegrond op het verdrag en de rechtvaardigheid van haar zaak, tegen het denkbeeld, hetzij van herziening van het verdrag van bondgenootschap, hetzij van een nieuwe ver deeling van het veroverd gebied tusschen Bul garije en Servië, hetzij van deelneming van Grie kenland en Montenegro in deze nieuwe verdee ling- Diep overtuigd van de noodzakelijkheid van het verbond, hetwelk tot dusver voor beide volken zulke goede resultaten heeft gehad, doet de Bul gaarsche regeering een vriendschappelijk beroep op de Servische regeering om zich van hetzelfde gevoelen te laten doordringen en tot het inzicht van de noodzakelijkheid te komen om het ver drag te handhaven en zijn bepalingen nauwge zet in acht te nemen, alsmede om van zijn cisch tot herziening van het verdrag af te zien en zich ten opzichte van het betwistbaar gebied zoo spoe dig mogelijk aan de beslissing van den scheids rechter te onderwerpen. De „Lokal Anzeiger" meldt: Ce diplomatieke toestand tusschen de Balkan- slfuen blijft hopeloos verward. De eenige troost ligt nog in den vasten wil van Rusland, ,om in samenwerking met de andere mogendheden een nieuwen oorlog op den Balkan te verhinderen en in do vredelievendheid van koning Ferdinand, die nog steeds geneigd is de besprekingen voort tc zetten. Als zeker kan men aannemen, dat het niet tot een oorlog zal komen, zoolang niet ge bleken is, welke houding Roemenië zal aannemen bij een nieuw conflict. Té Boekarest moet men dan ook den sleutel van den te gen woord igien toestand zoeken en de diplomatieke pogingen van de betrokken staten, zoowel als van alle vrienden van den vrede zijn op het oogenblik voornamelijk erop gericht, invloed uit te oefenen op de houding vin koning Carol. Uit Belgrado seint men aan de „Köliiisehe Zei- tung Servië zal aan de mogendheden verklaren, aat het bereid is gehoor te geven aan hun verzoek •tot demobilisatie, mits alle Balkanstaten tegelijk tot demobilisatie overgaan. De Bulgaarsche gezant heeft gisteren aan den Griekschen minister van buitenlandsche zaken een klacht van de Bulgaarsche regeering over handigd omtrent gewelddaden der overheid t$ Saloniki tegen Bulgaren. Minister Karomilas antwoordde: Het is moge lijk, dat de Grieksche regeering op haar beurt een lijst zal aanbieden van gewelddaden door Bulgaren gepleegd tegenover Grieken, in Je stre ken, die door de Bulgaren bezet zijn. DÜITSCHLAND De begrootingscommissie uit den Rijksdag heeft gister beraadslaagd over het destijds aangehouden artikel 3 van het ontwerp tot wijziging van de belastingwetten. De commissie besloot de opcen ten op de rijkszegelbelasting tot einde 1914 te handhaven, en in strijd met. de regeerings- voorstellen de suikerbelasting mot voorbehoud van latere verlaging voorloopig te laten zooals zij thans is. De nationaal-liberalen, het. Centrum en de leden der Vooruitstrevende Volkspartij stemden daarvoor. De rijkskanselier maakt de volgende verklaring b\j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1