Dagblad voor Schiedam Omstreken. f f on rr m RIENZI. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Maandag 23 Juni 1913 i\o. 10655 Op den Balkan. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. I)e by levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Bollandsche Algemeene by verlies van V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. 8 UU wijsvinger; I (J by verlies van eiken ande ren vinger. D e B a 1 kan sta ten onderling. Uit Sofia verneemt de „Kühnsche Zeitung" In verband met de slechte behandeling der Bulgaren in het door Griekenland bezette doel van Macedonië, begint men hier zijn geduld te ve-liezen. Be geruchten dat het Bulgaarsche leger reeds op Saloniki zou aanrukken, worden evenwel officieel niet bevestigd. iHet antwoord van Servië op de Bulgaarsche nota inzake de demobilisatie is onbevredigend, daar Servië niet bereid is te voren de bij het verdrag van Bulgarije toegewezen, nietbetwistbare zone te ontruimen. Men houdt hier de ontknooping van het geschil, daer 't afbreken van de diplomatieke betrek kingen, voor zeer aanstaande. Met Roemenië worden de onderhandelingen voortgezet, doch tot een overeenkomst is men nog niet gekomen. Het Bulgaarsche volk is vast besloten, zich de vruchten der overwinningen op Turkije niet afhan dig te laten maken. Uit Boekarest seint men aan de „Kölnische Zeitung" De spanning, waarmede men hier de ontknoo ping van het geschil tusschen de: Balkanstaten volgt, is groot. Koning Carol heeft zijn reis paar Dinaja uitgesteld. De openbare meening is sympathiek voor Ser vië gestemd op grond van do overweging, dat Oostenrijk-Hongarije do Roemeensche belangen op de conferentie te St. Petersburg niet heeEt ge steund ten einde Bulgarije te bevoordeelen. In pfficieele kringen, die een nederlaag, van Servië, gevolgd door de vorming van een machtig groot- Bul gar ije als een voortdurende bedreiging voor Roemenië duchten, heerscht dezelfde stemming. Het is nog niet duidelijk welke rol het Roe meensche leger zal spelen bijl een oorlog tusschen de bondgenooten. Men vraagt zich af of het alleen het destijds door- Roemenië van Bulgarije verlang de gebied (bijl Silistrië) zal bezetten, dan wel een werkzaam aandeel in den strijd zai nemen. Waarschijnlijk zal de regeering haar houding Van den. loop der dingen laten afhangen. Volgens hier verspreide geruchten zal Rusland dadelijk na 't uitbreken van een oorlog ten na- deele van Bulgarije ingrijpen en beginnen met eten vleotbetooging voor Warna. Reuter seinde Zaterdag uit Belgrado: De ministerraad heeft vandaag onder voorzitter schap van den koning vergaderd om het ant woord op de uitnoodiging van den Tsaar en de arbitragekwestie op te stellen. Er moet nog geen beslissing genomen zijn. Volgens de „Politika" zal naar de algemeene overtuiging het gewapend conflict binnen enkele dagen uitbreken. De indruk is vanavond zeer pessimistisch. 57) „Men zou mij naar den scherprechter zenden, zoo ik het wagen durfde, hun zoo vinnige ste ken te geven 1" „Dit is de man, diet ons altijd ontbroken heeft „Het is schande, zoo wij lafaards zijn, wan neer één man zoo stouthartig is 1 zeide de smid. „Stilte!" beval het hoofd der lijfwacht. „O Romeinen!" vervohgde Rienzi, hartstoch telijk „ontwaakt! ontwaakt! ik bezweer het u I Laat deze herinnej dag aan uw vroegere macht uwe oude vrij,heden diepen indruk op u maken. Ter goede* ure, zoo gij deze gul den gelegenheid aangr ijpt, ter kwader, indien gi.) haar u laat ontsnappen, is dit gedenkstuk jan het verleden voor uwe oogen ontbloot. Be denk, dat het Jubileu.m nadert De bisschop van O rvietto glimlachte en boog destemmend het v olk, den burgers, den gerin- rn1 f^ejen dntginge ,n de teekenen dezer aan moediging nieten in hunnen geest zag de Paus 1 ln den persoo ,n van zijnen Yicarius, met De officieus© „Bulgaria" schrijft: 'üe verwerping der Bulgaarsche voorstellen over de demobilisatie sluit het tijdperk van diploma tieke onderhandelingen tusschen Bulgarije en Ser vië af. Er blijft nu nog slechts een meer werkdadig middel ter beslechting van het geschil en Bulgarije zal dat weten te vinden wat liet is, vast besloten tot het uiterste te gaan ter bescherming zijner rechten. Welingelichte kringen te Sofia verzekeren, dat de Russische regeedng, in antwoord op een vraag der Bulgaarsche regeering wat de Russische op vatting nopens de aangeboden arbitrage is, heeft veiklaard dat zij bereid is als scheidsrechter op te treden, maar alleen als een samenkomst der vier minister-presidenten te St. Petersburg is voor afgegaan. Hier acht men dat antwoord niet bevredigend, omdat Bulgarije te kennen heeft gegeven niet te kunnen deelnemen aan die conferentie, zoolang Servië blijft weigeren de geldigheid van het ver drag te erkennen. i Spalaikowits heeft het antwoord van Servië, waarin de voorstellen va.n Bulgarije aangaande de demobilisatie worden verworpen, overhandigd. De oorlogsschatting. Volgens de „Echo de Paris" hebben de Balkan staten hun eischen tot ontvangen eener oorlogs schatting van Turkije aanmerkelijk verzacht. Bul garije had oorspronkelijk 750 millioen gulden ge vraagd. Griekenland en Servië ieder 350 millioen. Do gezamenlijke eischen, bij de financieele confe rentie te Parijs ingediend, zijn thans echter tot 500 millioen gulden teruggebracht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De „Zeit" verneemt, dat de Oostenrijksch-Hon- gaarscte regeering van plan is ont in het najaar aan het parlement de nnodige credieten te vragen voor den bouw van eten nieuwe divisie dread noughts ter vervanging van die schepen van. bet verouderde type. Indien de gevraagde credieten worden toegestaan, zal reeds in het voorjaar van 1914 met den bouw een aanvang worden gemaakt, d.w.z. ongeveer 18 maanden eerder dan men oor spronkelijk verwacht had. Be krijgsraad te Montpellieir heeft 13 solda ten wegens deelneming aan de be toegingen tegen den driejarigen dienstplicht te Iiodez, gevonnist. Twee beklaagden werden veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid, die anderen tot gevangenisstraffen van vijf jaar tot vier maanden. Volgens de Italiaansche bladen wordt de toe stand in de provincie Farara, tengevolge der op winding onder de landarbeiders1, zeer ernstig. Aan randingen en brandstichtingen komen in geooten getale voor. Uit Cairo verneemt do „Cörriere della Sera" Acht Tijrksche officieren uit Derna worden hier verwacht. De Egyptische regeering zal maatregelen treffen om 5000 man geregelde l'urksche troepen welgevallen op Rienzi's vermetelheid neder. „Het Jubileum nadert, de oogen van het geheele Christendom zullen herwaarts geslagen zijn. Zullen zij, die uit alle hoeken der wereld naar deze stad om vrede opgaan, hier slechts tweedracht vinden Zullen zij, hier slechts gruwelen aanschonwen Zullen zij in het mid delpunt van Gods gebied over uwe zwakheden weenen? Zullen zij, in den zetel der gemartelde heiligen, voor uwe misdaden sidderen in de fontein en de bronwel van Christus wet, alle wetten vergeten, vertrapt, onbekend vinden Gij waart de roem der wereld wilt gij hare schandvlek worden Gij strektet haar ten voorbeeld; wilt gij haar ter waarschuwing zijn Sta op, terwijl het nog tijd! Zuiver uwe wegen van de banditti, die ze verpesten uwe muren van de huurlingen, welke zij her bergen 1 Verban deze burgerlijke twisten, of de lieden, hoe trotsch en groot zij wezen mo gen, welke die aanstoken 1 Ontruk de weeg schalen aan de handen des Bedrogs 1 het zwaard aan de hand des Gewelds de weeg schaal en het zwaard waren van ouds het zin nebeeld en het eigendom der Gerechtigheid 1 geef die aan haar terug I Dit zij uwe doorluch tige taak, dit uw verheven doel I Houdt ieder man, die het weerstreeft, voor een ver rader zijns vaderlands 1 Behaal eene zegepraal, gróoter dan die der Caesars, eene zegepraal over u zeiven Laat de pelgrims der wereld de opwekking van Rome aanschouwen 1 Laat mei geschut uit het kamp van Ettangi de grenzen ,-te laten overtrekken. Prins1 Toessoen zal daarvoor naar Solum gaan. De Hongaafscbe minister van binnenlandsche zaken heeft den gemeenteraad van Fiume ontbon den, omdat deze pen besluit heeft genomen, dat dc belangen van den staat schendt. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins vertrok Zaterdagavond naar Berlijn. Den 25sten dezer keert Z. K. H. naar het Loo terug. Reuter seint uit Berlijn Prins Hendrik is heden hier aangekomen met verschillende leden van de Johanniter-orde. De Prins dejeuneerde in het Nederlandsche ge zantschapsgebouw bij onzen gezant, baron Gevers. De prins neemt deelt deel aan de feestelijke samenkomst van het kapittel der orde in Sonnen- burg, met de Nederlandsche ridders, baron Har- denbroek, jhr. Six, baron Pallandt en zijn adjudant. Conferentie by de Koningin. De minister van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, is Zaterdag op Het Loo door H. M. de Koningin in conferentie ontvangen. De tentoonstelling te Sittard. Men schrijft ons uit Sittard Vrijdag bezocht de commissaris der Koningin in Limburg, vergezeld van zijn echtgenoote, op nieuw het tentoonstellingsterrein te Sittard en deelde mede, dat in het oorspronkelijke reisplan van de Koningin eenige wijziging is gekomen. H, M. zal nu op 28 Juni om 11 uur reeds per trein te Sittard arriveeren. Per auto rijdt Zij dan door Sittard naar Heerlen, zal daar een bezoek breDgen aan de Vroedvrouwenschool en een der staatsmijnen, om tegen 4 uur weer in Sittard te komen, ten einde daar de tentoonstelling te be zichtigen. Omstreeks half zes vertrekt H. M. weer per extra trein naar 't Loo. Amerikaansclie gezant. Naar Reuter uit Washington seint, heeft pre sident Wilson den heer Henry van Dijke benoemd tot gezant der V. S. in Nederland, Daar gaan ze, de klassestryd is uit. Men schrijft aan de »Standaard" uit Enschede: Op het laatste oogenblik zijn de leiders der sociaal-democraten voor de verleiding gezwicht. De saamwerking kwam tot stand. Op hoog bevel van Troelstra. Om Elhorst uit de Staten en Kamer te weren, besloten liberlen en sociaal-democraten voor de Staten één hunner C3ndidaten te laten vallen. De socialisten kunnen als loon op algeheelen steun der liberalen voor de herstemming op a.s. Woens dag rekenen. Gewetenloozer tactiek is in ons district nog men een nieuw tijdperk dagteekenen van het Jubileum van den Godsdienst en de Herstel ling der WetLeg het offer uwer overwonnen hartstochten de eerstelingen uwer vernieuw de vrijheden op het eigen altaar, in deze muren opgericht, nederen nimmer, neen nimmer, sinds den aanvang der wereld, zal de menschheid haren God een welgevalliger offer ande hebben aangeboden I" Zoo diep was de idruk dezer woorden op het gansche gehoor, zoo geweldig de schok, welke het er van ontving, zoo ademloos en over meesterd lieten zij de zielen, welke zij stormen derhand veroverden, dat Rienzi de spreekplaats verlaten had en achter de gordijnen, van tus schen welke hij te voorschijn kwam, verdwenen was, eer de menigte volkomen gewaar werd, dat hij geëindigd had. De zonderlingheid dezer plotselinge verschij ning, in geheimzinnige pracht uitgedost en verdwijnende, zoodra hare taak vervuld was, verhoogde nog den indruk der gesproken woor den. De stoute aanspraak won er iets bovenna tuurlijks en profetisch door in den geest van het gemeen werd de sterveling in een orakel verkeerd, en zich verwonderende over den dries ten moed, met welken zijn afgod de trotsche baronnen bestraft en bezworen had, eene schaar van mannen, welke het gewoon was voor gewettigde beulen aan te zien, die hunnen toorn, wanneer het hen behaagde, door het oprichten eener galg of het aangrijpen eener bijl lucht nimmer gevolgd. En de strijd voor onze mannen wordt ontzettend zwaar. Toch geven ze den moed niet op. Dag en nacht zijn ze in de weer. Oud en jong helpt mee. De geheele partij is in actie als nooit te voren. Elk antirevolutionair is verkiezingsagentelk lid der jongelingsvereeniging een ijverig propa gandist. Fel is de strijd, maar onzerzijds wordt hij met kalmte en waardigheid gevoerd. Men is veront waardigd over de houding der liberalen. Want let wel de organisaties hebben ge weigerd met de liberalen samen te gaan de be sturen zijn ten slotte voor de bedreigen der libe ralen gezwicht en durfden de zweep van Troelstra niet weerstaan. Persoonlijk heeft de leider der S. D. A. P. zijn invloed bij de besturen aangewend, en de kiezers worden nu als stemvee in het hokje gedreven om te stemmen op de candidaten, die hen van hooger hand worden voorgeschreven. De zelfbewuste sociaal-democraten hebben den mond vol over zelfstandigheid en zelfrespect. Ze mogen voortaan wel een toontje lager zingen I En hoe men ook smaalt op de christelijke ar beiders, die naar ze zeggen aan den leiband loo- pen der geestelijken, thans in dezen strijd vooral komt het uit, dat die christelijke arbeiders meer zelfrespect bezitten in hun vingers dan de sociaal democraten in hun gansche lijf 1 Eerste Kamer. De beraadslaging over het wetsontwerp tot instelling van een fonds ter verbetering van de kustverdediging is Zaterdag voortgezet. Minister C o 1 ij n, hervatte zijn afgebroken rede en verdedigde nader den bouw van het Vlissingsche fort. Het is z. i. een eisch, de open gaten aan onze kust te verdedigen, terwijl het bovendien het belang van onze marine is, dat wij vrije beschikking over de werf te Vlissingen hebben. Den ernst van een aanval op Walcheren ziet spr. vooral bij mogelijke niet-neutraliteit van België. Hij ontkende ook, dat het fort een pistool op de borst van Engeland genoemd moet worden. Verder zullen de uitgaven voor de verbetering van het veldleger door het fort niet verhinderd worden. De heer S ta a 1 wees den minister nog op de ernstige verantwoordelijkheid, die hij op zich neemt door dadelijke uitvoering aan deze wet te geven. De minister dupliceerde. De heer Van der Feltz legde een verkla ring af, waarom hij en zijn politieke vrienden tegen zullen stemmeD. Het wetontwerp wordt daarna aangenomen met 21 tegen 9 stemmen (rechts tegen links). Zonder debat en z. h. s werden bovendien aan genomen de wetsontwerpen tot vaststelling van de begrooting van het kustfonds en tot dekking van het fonds. De Kamer ging daarna in comité en na her vatting ging zij tot nadere bijeenroeping uiteen. konden geven, kon het volk, altijd tot bijge loof overhellende, alleen in eenig hooger gezag de oorzaak zien, welke hunnen aanvoerder zoo stout deed zijn, welke hem in het vreeselijk gevaar beschermde I Inderdaad bestond Rienzi's veiligheid slechts in zijnen moed hij was in een dier zeldzame toestanden geplaatst, waarin vermetelheid in voorzichtigheid verkeert. Wanneer hij minder stout was geweest, had den de edelen meer strengheid aan den dag gelegd maar zulk een overmoed, als in zijne rede doorstraalde, werd in een ambtenaar van den Heiligen Stoel, dus verbeeldden zij zich natuurlijker wijze, evenzeer door de toestem ming van den Paus als door de goedkeuring van het volk gewettigd. Diegenen, welke niet gelijk (Stefano Colonna) woorden voor wind hielden en ze als zoodanig verachtten, deinsden terug voor de taak van hem te straffen, wiens stem wellicht de weerklank van die van den Opperpriester heeten mocht. Le onderlinge ver deeldheden der edelen droegen niet minder gunstig tot Rienzi,s veiligheid bij. Hij had een lichaam aangevallen, onder welks leden geen eensgezindheid heerscht,e. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1