Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd lfieuws. Het stoffelijk overschot van den verpleger Braam. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Verplegers vak vereeniging bericht ons, dat den 20sten Juni een vergadering werd gehouden van het uitvoe rend Comité, om het stoffelijk overschot van collega Braam te doen overbrengen naar Neder land. De vergadering werd gepresideerd door den heer Henken, voorzitter van het Comité. Als re sultaat van het verricht werk werd medegedeeld, dat thans de zaak zoo staat, dat uitvoering kan worden gegeven aan het opgevatte plan. De krachtige medewerking van het Ned. Roode Kruis, en die van verschillende autoriteiten heeft thans alles mogelijk gemaakt. De heer Henken zal het stoffelijk overschot naar Nederland overbrengen. Van uit Konstantinopel gaat het per boot naar Amsterdam, en van daar uit per trein naar Den Haag. Collega Braam zal met militaire eer »Gre- nadiers en Jagers" worden ter aarde besteld. De inteekenlijsten voor een bijdrage in de kosten zullen dezer dagen den belangstellenden bereiken. Moge een krachtige belangstelling blijken van alle Nederlanders, voor al hetgeen de heer Braam deed in dienst der lijdende menschheid. Zij die geen lijst mochten ontvangen, kunnen die aan vragen bij den heer C. Drostery, secr. Hoofdbe stuur, Saxenburgerstraat 13, Amsterdam, welke ook bereid is giften in ontvangst te nemen. den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht tea spoedigste te bezorgen. Of er gestemd is Vroeger was het een zeldzaamheid als 90 pet. der kiezers opkwam, vooral bij eerste stemming. Thans echter geeft Enkhuizen het voorbeeld met ruim 97 pet., dan volgt Doetichem met 96, daarna Enschedé met 95 evenals Dokkum, op de hielen gevolgd door Beverwijk met 94 pet. Het vroeger onmogelijke percentage van 93 werd nog uitgebracht door Alkmaar, Ridderkerk en Steen- wijk, 92 pet. door Lochem en Leiden, 91 pet- door Eist, Haarlem, Oostburg eu Rotterdam II, 90 pet. door Utrecht II, Wijk bij Duurstede, Zaandam, Zutphen, Middelburg, Gorinchem en Amersfoort. Bijna 90 pet. door Gouda, Harlingen, Haarlemmermeer, Hilversum, Ommen, Tietjerk- steradeel en Zwolle. Tilburg en Oosterhout vormen het andere uiterste met circa 62 pet. (Msb.) J. C. S. Slotemaker. Men meldt ons uit Breda De heer J. C. S. Slotemaker, directeur der be lastingen, de ontwerper der Tariefwet, die twee jaar geleden zijn standplaats Breda verlaten heeft, om op het Departement van Financiën Minister Kolkman bij te staan in de voorbereiding der openbare behandeling van de. Tariefwet, heeft heden op zijn bureau te Breda zijn terugkeer uit de residentie aangekondigd. Wearb®srieM. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Juni 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.8 te Munchen. Laagste barometerstand 756.4 te Valentia. Verwacht iDg tot den volgenden dag matige tij delijk wellicht krachtige zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt, later opklarend, waarschijn lijk regenbuien, met kans op onweer, koeler. Belangrijke data. Tweede Kamerverkiezingen. Herstemming: Woensdag 25 Juni. Gemeenteraadsverkiezingen. Candidaatstelling Dinsdag 24 Juni. Stemming: Dinsdag 8 Juli. Herstemming Vrijdag 18 Juli. Barbiersjongen.. Bosjesmaker. Brandersknecht. Broeheerder. Dislillateursjongen. Goudsmidsleerling. Horlogemakersleerling. Jongen voor gistpakhuis Jongen voor expeditie- werk. Kappersleerling. Kleermaker (halfwas). Koperslagers] oegen. Loodgietersjongon. Loopjongen. Magazijnjongen. Nacht-aanvanger. Naoht-indrager. ündermouter. Plaatwerker. Schaver (houtza gerij). Schilder. Schilder (halfwas). Schilders/jongen. Schoenmaker (halfw.). Sigarenmaker. Slager (halfwas). Slagersjongen. Smidsjongen. S t-u K a doorsleerli ng Winkeljongen. Dagmeisje (P. G.) Loopmeisje. Meisjes voor tabak st ripper!}. Voor België: Timmerlieden. Voor DuitschlandFabrieksarbeiders. Te DelftSchilden Te Rotterdam: Cartonnagewerksters. Te Vlaardingen: Boekdrukker (halfwas). Aangeboden Arbeidskrachten. Grondwerker. Jongste bediende. Kantoorbediende. Portier. Sjouwers. Stoker. Voerman. Werkster. Gemeenteraadsverkiezingen. Het vrijzinnige kiescomité heeft voor den ge meenteraad de volgende candidaten gesteld: in district I de heeren A. Dirkzwager (V. D.) J. van den Tempel (prot. kiesfcomm.)in district 11 de heeren J. M. van der Schalk (U. L.), en B. van der Zee prot. kieseomm.); in district III de hoeren E. Koopmans (V. D1., aftr. lid) en M. C. M. de Groot (V. D.), terwijl de derde plaats beschikbaar 'werd gelaten voor het affr. soc.- demoor. lid, den heer P. de Bruin. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8^—1 en van 2—4| aur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. De Herstemming. De dag der herstemming voor de Provinciale Staten was- heden buitengewoon druk. Aan alle bureaux werd druk gestemd. Auto's rijtuigen en fietsrijders gingen er op uit om de kiezers die de stembureaux blijkbaar niet gemakkelijk of niet vlug genoeg konden bereiken, daarheen te brengen- De Burgemeester, de heer Honnerlage Grete, in het buitenland vertoevende, onderbrak zijn verloftijd en vertoefde gisteren reeds weer te dezer stede om heden zijn stemplicht te vervullen. Een aantal personen uit verschillende plaatsen des lands, die hier nog stemrecht hadden, kwa men daarvan gebruik maken. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie een armband, sleutels, een jongensjas, portenum- naies, fabriekspenning en een bok. Terug te bekomen aan de volgende adressen een sleutel, Collignon, Adriauastraat -4; een gou den broche, v. d. Gaag', Tuinstraat 1; een p or te rn on naie, Coster, Laan 4; een gouden kruis, Vre- debiegt, Lange Kerkstraat 13; een zakje teekem- gereedschap, v. Eijk, Lange Achterweg 44; een sigarenknipper, de .Regit, Jacobastraat 8een por- tomoimaie, Vogelenzang, Nieuwstraat 6; een vrou wenrok, Wed. Driesisen, Spinhuispad 19; een por- temonnaie, Wed. v. Eek, Bronsveld 74bov.; een ceintuur, Zuidgeest, N. Haven 1631; een roeiboot, C. de Bruijn, Zalmvisseherij; een lorgnet, v. Eijk, Groenelaan 29; een blouse, v. Loghem, Ooster straat 426; een portemonnaie, Riemsdijk, Mathe- nessestraat 9. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim- Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 24 Juni v.m. 7.40, n.m. 8.11. Benoemdhijderijks belas tin gén enz. tot kommies-verif. alhier S. Bouma thans kommies 2e klas te Rotterdam (G. D. tijd.) Verplaatst de kommies-verif. P. B. de Munnik van Schiedam naar Amsterdam. Z a t e r d a g-a vond werd door de po litie opgespoord een 12-jarige jongen, die in de zwemplaats de broek en ceintuur van een andere jongen had aangedaan en zijn oude plunje had laten hangen. Naar het bureau gebracht, werd hem daar gelegenheid gegeven zich te verkleeden, zoodat de rechtmatige eigenaar weer het ver miste kreeg. Z a t e r d a g-a vond ongeveer 7 uur kwam de fieisrijdende 14-jarige F. Klepke in de Tuinlaan in aanraking met een bespannen melk wagen van J. D. van Mens te Kethel, waardoor hij viel en een der wielen hem over het hoofd ging. In het brugwachtershuisje bij de Varkens sluis gebracht, werd daar door een dokter assis tentie verleend, 't Bleek dat de jongen er goed was afgekomen slechts een wondje en een paar ontvellingen had hij bekomen. Z a t e r d a g-n acht hebben een viertal baldadigen met steenen de kap van een straat lantaren stuk en scheef gegooid, waarna zij op den loop gingen. Een onderzoek wordt ingesteld. Giste r-m orgen ongeveer 11 ure werd een persoon op den Rotterdamschen dijk gearresteerd, die in dronkenschap kabaal maakte en zich tegen zijn arrestatie verzette, zoodat hij op een handwagen vervoerd moest worden. Gis ter-avond is hij, na verhoor, weer vrij gelaten. sleng hout uit de strop geschoten en terecht ge komen op den 28-jarigen losser A. van Prooijen, den kostwinner van zijne moeder. De getroffene werd oogenblikkelijk gedood. Zaterdagochtend omstreeks 7 uur is een 29- jarige zandschipper in Den Haag door uit te glij den te water geraakt. De man werd spoedig op het droge gebracht, maar was toen al bewusteloos, en even later kon een geneesheer niet anders doen dan den dood vaststellen. medegedeeld, af en was bet grootste gevaar ge weken. Naar men denkt zijn er geene slachtoffers bij deze ramp te betreuren, maar om een bepaalde uitspraak te kunnen doen, zal men eerst een nauw keurig onderzoek moeten instellen. De materiele schade is aanzienlijk. Zij wordt op ongeveer 300.000 francs geraamd. Krankzinnig. 30 Januari 1895 heeft de rechtbank te Alkmaar den 17-jarigen Nicolaas B. te Schagen tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens dubbelen moord. Later werd den veroordeelde gratie verleend en de beëindiging van zijn straftijd bepaald op 30 Juni 1933. Naar de »Alkm. Ct." meldt, is de thans 35-jarige B. wegens krankzinnigheid van de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht naar het rijks-krank- zinnigengesticht te Medemblik. Doodelijke val. Men seint ons uitIJmui- den Op de stoomtrawler Zaanstroom, welke heden in de visschershaven te IJmuiden zijn vangst loste, viel de visschersknecht Stol van de loopplank met het noodlottig gevolg, dat hij enkele oegen- blikken later den geest gaf. Smokkelaarshondn geiarres te e.rjd. Aan de grens tusschen Groosbeek en Kranenburg werd door de Duitsebe kommiezen een troepje smokkelaars, onder aanvoering van dem in die streek bekenden smoikkel-Dorus, gearresteerd, toen zij een partij tabak en lucifers wilden binnen smokkelen. De kie srechtvr ouwpn. Bij een brand in het Gatty Zeelaboratorium van de- hoogesebool te St. Andrews in Schotland, zijn vele teekenin- gen en instrumenten van groote waarde vernield. Kiesreohtvrouwen moeten den brand gesticht heb ben. Voetriemen. Aan die korpsen van het leger zijn thans een aantal voetriemen verstrekt, welke hij: alle oefeningen van eenige beteekenis moeten worden medegevoerd en dienen om manschappen met voetgebreken in staat te stellen, toch aan de oefeningen deel te nemen. Beze voetriemen moeten volgens den off. van gez. van het Franscbe leger Coindreau in den vorm van een „acht" om dien schoen en het onder been worden bevestigd, waardoor voetgebreken gedurende den marsch door het vastknellen van den voet in den schoen aanmerkelijl minder last veroorzaken. Na afloop van de a.s'. leger-manoeuvres moet een uitvoerig rapport omtrent de resultaten bij het gebruik van voetriemen worden ingediend. (Avp.) UIT DELFT. Ei' heeft zich uit de notabelen te Delft een commissie gevormd, om het Delftsche Studenten corps ter gelegenheid van zijn lustrum een ca deau en avond-concert aan te bieden. Ongelukken. Op het kanaal GentTerneu- zen is een motorsloep, die aan een wedstrijd deelnam, omgeslagen, waarbij een persoon ver dronken is. Te Drunen bij Waalwijk is gisternacht de stoomschoenenfabriek van de firma Elshout en Vesters tot den grond toe afgebrand en de ge- heele voorraad schoenen en leer zijn een prooi der vlammen geworden. Het woonhuis, even voor de fabriek gelegen, is met groote moeite behou den gebleven. Veertig mannen zjjn door den brand werkloos. Tijdens een hevig onweer is gisteren een hooier van den heer Ypma te Heeg door den bliksem getroffen en gedood. Bij het lossen van het stoomschip Tilly Rüss, in de haven van Zaandam, is gistermiddag een Noodweer in Savoye. In den nacht van Woensdag op Donderdag toen bovien Macot (Sa voye) een hevig: onweer woedde, had in het naburige gebergte een wolkbreuk plaats. liet wa ter van het riviertje dat door het dorp „stroomt en op den berg St. Jacques op 2316 M- hoogte ontspringt, zwol zoo buitengewoon snel, dat het in korten tijld het omliggende land overstroomde Met reusachtig gewield werd de vloed naar Macot voortgestuwd, en in een oogwenk waren verschil lende fabrieken en molens verwoest. Tw'ca huizien in het dorp stortten in, terwijl de portalen van een twaalftal benedenwoningen met slik werden gevuld. Een der bewoonsters, die zich niet tijdig in veiligheid had weten te stellen, werd door 't wat ei1 medegesleurd en verdaonk. De materieele schade wordt op 600.000 francs geschat. Een andere wolkbreuk, vergezeld van een he- vigen hagelslag, richtte groot onheil aan te Lagney en Lucey, in het departement Meurthe-et-Moselle. Voc-r de gemeente Lucey alleen wordt cie schade op 400.000 francs berekend. Het vrouwenkiesrecht in Noorwe gen. Door het eenparig besluit van het Storting, hebben thans Noorwegens's vrouwen hetzelfde stemrecht als de mannen verkregen. Vroeger wa- en slechts die vrouwen stemgerechtigd, die zelf of wier mannen belasting voor een inkomen van 400 kronen in de stad of 300 kronen op het plattegrond hadden. Thans zijn de vrouwen daar entegen kiesgerechtigd, wanneer zij het Noorsch burgerrecht bezitten, haar vijf-en-twintigste le vensjaar hebben bereikt en gedurende vijf jaar 'n het land gewoond hebben. Terwijl totnogtoe 300.000 vrouwen in Noorwegen stemrecht hadden, is dit aantal thans met 225.000 tot 525.000 ge stegen, hetgeen, zeggen wil, dat het aantal stem gerechtigde vrouwen dat der mannen met 25.000 overtreft. De sociaal-democraten wilden den leeftijdsgrens, waarop men stemgerechtigd werd; zoo wel voor mannen als vrouwen, van 25 op 21 jaer terugbrengen, doch dit was het Storting te machtig, daar het aatal vrouwen, die het kiesrecht verkregen, dan nog met 140.000 zou worden uitgebreid. Intuschen is van den invloed Ider Noorsche vrouwen op den gang van zaken nog zeer weinig te bemerken. Bij de laatste verkiezingen is geen enkele vrouw in het Storting gekozen en veel schijnen de Kamer dan ook niet om hun kies recht te geven. Zonder veel moeite zou het haar gelukken om de vrouwen in het Noorsche parle ment de meerderheid te bezorgen, doch hiervoor werden tot heden geen pogingen in het werk ge steld. Wellicht uit een zeer verstandig oogpunt. De Noorsche vrouwen toch gevoelen, dat zij de zaak niet al te veel overdrijven en overhaasten moeten. Maar al te goed zijn zij er van over tuigt, dat juist haar kalm en gematigd optreden er veel toe bijdragen om dat resultaat ter ver- krijgenj das zij thans bereikt hebben. Het is ook zeer wel mogelijk, dat de mannen in Noorwegen wat meer toegeeflijk voor de vrou wen zijn dan in andere landeD. Wie de Noor sche vrouwen kent, kan dit begrijpen. Eenbe-nzine-fabriekdoor brand ver woest. Woensdag-avond schrijft, de „Nieuwe Ga zet", werd de gemeente Evere door een geweldi gen brand in opschudding gebracht, uitgebroken in de benzine-fabriek Modiano. Deze fabriek is omringd door een 15-tal arbei derswoningen en gmst aan de graveerinrichting van den heer Dioupagne. De bewoners dezer werkmanswoningen wer den door een paniek aangegrepen en namen in al lerijl de vlucht. Het vuur had in korten tijd een groote uitbrei ding genomen en greep met verschrikkelijke snelheid in de gemakkelijke ontvlambare stoffen om zich heen. Slap op slag hadden er ontplof fingen plaats, veroorzaakt door het springen van benzinebussen. Daar deze ontploffingen groot gevaar oplever den konden de brandweerlieden van Schaarbeek, die ter hulp gekomen waren, slechts met moeite aan de reddingswerken beginnen. Ze waren ver plicht zich ten minste op een afstand van 100 meters van den vuurgloed te houden, waaruit een verschrikkelijke warmte opsteeg. De fabriek Modiano bevatte 175.000 litem ben zine en werd totaal door het vuur vernield. Circa half twaalf nam de brand, die zich in- tusschen reeds aan de werkmansvfOningen had Het bloedbad in de meisjesschool te Bremen. De Berlijnsche bladen bevatten vele bijzonderheden omtrent de daad van een krankzinnige te Bremen, waarover Reuter reeds een en ander seinde. In de Katholieke meisjesschool der westelijke voorstad drong Vrijdagmiddag de onderwijs-can- didaat Schmidt, een jonge man van 28 jaar, bin nen. In de gang van het schoolgebouw tradt de onderwijzeres Marie Pohl hem tegemoet. Dadelijk trok de indringer een revolver en lostteeen schot op de jonge vrouw, dat slechts enkele centimeters voorbij het hoofd vloog. Daarop snelde Schmidt naar het schoollokaal, waar ongeveer 65 meisjes van zes en zeven jaar bijeen waren en begon onmiddellijk in het wilde op de kleine deerntjes te schieten. Drie meisje zonken dood achterover in haar bank, terwijl vele anderen gewond werden, waar onder een viertal zeer ernstig. De anderen vlogen de banken uit en verdrongen zich, deels luid gillend, om den onderwijzer, Herbert Möllmann, deels snelden zij het schoollokaal uit, om zich in veiligheid te brengen. Bij deze wilde vlucht stort te een der meisjes van de hooge trap en brak den nek. IIntusschen bleef Schmidt steeds doorschieten. De schoolknecht, J. Butz, die op het geknal der schoten kwam toesnellen, kreeg een kogel door den wang. Vervolgens trad de krankzinnige in dringer op het venster toe, en begon van daar op de jongens te schieten, die op de binnenplaats speelden, en waarvan er vijf gewond werden. De onderwijzer Möllmann wilde nu achter den gek sluipen om hem zoo vast te grijpen, maar deze draaide zich onverhoeds om, en schoot den onge lukkige een kogel in het onderlijf. Stervend werd Herbert Möllmann naar het ziekenhuis gebracht waarheen ookjde schoolknecht Butz reeds vervoerd was. De moordenaar vluchtte vervolgens uit het schoolgebouw de straat op, waar de inmiddels toegesnelde menigte hem opwachtte en hem half dood sloeg, voor de politie zich van zijn persoon had kunnen verzekeren. Een geweldige menigte omringde nog uren later het door politie afgezette schoolgebouw. Behalve de drie meije, die dadelijk dood waren en de kleine, die van de trap viel, zullen nog wel minstens drie stakkertjes er het leven bij inschieten, terwijl de toestand van den onderwij zer eveneens hopeloos is. De moordenaar werd op het politiebureau da delijk verhoord, maar weigerde, zijn naam te noemen en de redenen, voor zijn bloedige daad op te geven. In zijn bezit vond men papieren op naam van Erich Schmidt, onderwijs-candidaat. Men meent echter, dat deze papieren of vervalscht of gestolen zijn en men rekent met de mogelijk heid, dat de moordenaar een Rus is en de daad in een toestand van delirium volbracht. In zijn zakken vond men nog zes revolvers en ruim honderd scherpe patronen. Er moeten zich in het schoollokaal hartverscheu-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2