Kiest Eén prijs, één kwaliteit! VEEN's I f8. Y. 7. HICIELII15.50 Uit de Pers. Ingezonden Mededeelingon. Laatste Berichten. TELEGBAUHËN. O A O A Bscgerlflto Stand. ScfoepYaart. Handeï^berichteH. rende tooneelen hebben afgespeeld, toen de ouders der doode en zwaargewonden kinderen door den schooldirecteur op de hoogte waren gebracht van het schrikkelijk voorval. Een later bericht meldt nog, dat 15 tot '20 kinderen'door de kogels getrof fen zijn. Volgens Boesmann's Telegraaf-agentschap te Bremen heeft het verhoor ©p het politiebureau en hebben ook de papieren van den kindermoorde naar uitgewezen, dat Schmidt de zoon is van een dominé uit het Mecklenburgsehe. Hij hield zich reeds sedert het begin van Januari als candidaat zonder betrekking te Bremen op. In zijn geheele levenswijze bleek hij een totaal verliederlijkt individu, in voddige kleeren gestoken, volgens de getuigenis zijner hospita, steeds zeer menschen- schuw en woordkarig. Daar hij, volgens de verklaringen van de ge- neesheeren, die hem onderzochten, hoogstwaar schijnlijk in zijn geestvermogens gekrenkt is, werd Schmidt dadelijk naar het krankzinnigengesticht Ellen overgebracht. Bij zijn arrestatie moest de politie hem met de blanke sabel beschermen tegen de woedende menigte, die hem aan stukken wilde scheuren. Het is thans uitgemaakt, dat Schmidt in het geheel tien geladen Browning bij zich had en voor het grootste gedeelte ook heeft leegge schoten. Een kink in de kabel. Onder dit opschrift heeft mr. P. J. Troelstra een hoofdartikel in »Het Volk" van heden ge schreven. Daarin zet hij voorop, dat in het advies van het Centraal Comité der Vrijzinnige partijen, het feit ontbreekt, waar het op aankomt. Mr. Troelstra noemt het advies bovendien een kink in den kabel, omdat daarin, zijns inziens ontbreekt de duidelijke toezeggingT>dat de concentratie het verkregen recht der pensioentrekkers, volgens artikel 369 der invaliditeitswet handhaaft en dit, in den zin van het amendement-Borgesius wil uitbreiden". De schrijver vervolgt »Die zekerheid ontbreekt nog steeds En evenmin bestaat zij ten opzichte van eenige herstemmingscandidaten omtrent die andere kardinale vraag, die door onze kiezers het be lang dezer verkiezingen bepaalde, de vraag omtrent de versterking der Eerste Kamer. Het Centraal Comité brengt dat punt weer terug in den nevel van het concentratie-program. Het is er echter juist om te doen, dien nevel opge klaard te krijgen en te weten, welke candi- dat vóór-, welke candidaat tegenstander is van regresrecht. Er komt geen concentratie-regee ring; daarmede is het concentratie-program als grondslag van te wachten vrijzinnig regeerings- beleid vervallen verwijzing naar dat program heeft dus geen zin meerde afspraken omtrent de Eerste Kamer tusschen de concentratie ge- nooteB gemaakt, binden thans niemand. Reeds om die reden is het onverklaarbaar, hoe het Centraal Comité er toe komen kon, voor de hand liggende vragen om licht aan zijne candidaten af te wijzen met een beroep op dat program. Wij zullen, aldus mr. Troelstra, door het advies van het Comité, indien dit nl. door de candidaten wordt opgevolgd, verhinderd worden onzen steun te verleenen aan menig vrijzinnig candidaat, omdat hij ter wille van een paar meer behoudenden zijn eigen meening achter houdt. Wat van de opvolging van dat advies door de candidaten het gevolg zal zijn, ligt voor de hand. Het P.-B. kan hen niet aanbevelen. De Partij kan hen niet steunen. Maar de socialistische democratische, ja vele vrijzinnige kiezers zullen deze weigering, om klaarheid te verschaffen omtrent eigen bedoelen, opvatten als eene sterke bevestiging van het wantrouwen van velen in de eerlijke uitvoering van het concentratie program door de concentratiemannen zelve. Rechts echter zal profiteeren van de blamage, door dit optreden veroorzaakt. Wat voor ons is: een kink in den kabel, dat is voor rechts de ster der hope. De vrijzinnigen zullen in plaats van de regeering hoon en |pot oogsten. En dat waarom Ons P.-B. zal natuurlijk het mandaat van het Congres eerlijk en getrouw uitvoeren. De ver antwoordelijkheid voor deze dwaze noodlottige geschiedenis valt terug op het Comité. Daarom twijfelen wij ook niet, of de vrijzinnige candi daten zullen wijzer blijken te zijn dan het Comité en alsnog doen, wat elk democraat gaarne doetde kiezers eerlijk inlichten omtrent hunne bedoelingen." De Herstemmingen. Dr. W. H. Nolens schrijft in de »N. Venlosche Courant" De roode vaan komt meer en meer uit den oiist, den nevel, van het concentratieprogramma Wet de hulp der geconcentreerden, Het kan zijn nut hebban de oorzaken vaa dezen uitslag der stemmingen na te gaan. En ook zal het onvermijdelijk zijn te overwe gen, wat gebeuren zal wanneer de herstemmingen de coalitie niet in de meerderheid brengen. Zij kan echter uit edelmoedigheid dat toch doen, als er haar de gelegenheid toe gegeven wordt. In dat geval zal ze, indien de sociaal-democra ten bij hun meening over het aanvaarden van portefeuilles blijven, op dezen toch in de Kamer moeten rekenen. Op dit oogenblik is echter van het meest drin gend en op den voorgrond staand belangde herstemming. De vrijzinnigen hebben hun parool reeds ont vangen stemt tegen de coalitie rood. Het zal menigen vrijzinnige wel hard vallen aan dat parool te gehoorzamen. Te meer nu de sociaal-democratische party voor haar wederdienst voorwaarden stelt 1 De vernedering begint reeds voor de concentratie. Dat moeten de heeren onderling maar uitmaken. Van de rechtsche kiezers in de districten waar een rechtsch candidaat in herstemming komt, mag echter verwacht worden dat ze als een man opkomen. En dat ze, met terijdestelling van persoonlijke belangen en gevoeligheden zonder uitzondering op den rechtschencandidaat hunne stem uitbrengen. De vermeerdering der genezingen. Er geschiedt te Lyon, met de Pink Pillen, een verschijnsel gelijk aan dat van de sneeuwbal die grooter wordt naar mate zijl meer rolt. Het zijn inderdaad de personen door de Pink Pillen gene zen. die hun best doen het gebruik er van aan te rauen aan hen die lijden. Zij maken de Pink Pillen bekend en zioo gebeurt het dat de genezingen vermeerderen. Mejuffrouw Josephine Lebaulch, kookster te Lyon, 6, rue Pierre-Corneille, is onlangs door de Pink Pillen genezen. Madame Lebaulch. „Het zijn de personen die zeiven door uwe uitmuntende pillen genezen zijln, die, ziende dat ik ziek was1, mij! geraden hebben de Pink Pillen te nemen. Ik heb1 hun goeden raad gevolgd en nu ben ik op mijn beurt genezen. Ik leed gedurende ©enigen tijd aan een zware bloedarmoede,- met gebrek aan eetlust, bleekheid, uiterste zwakte, volhardende schel© hoofdpijhen, hartkloppingen. Gedurende langen tijd ben ik om zoo te zeggen onbewegelijk- gebleven door de ziekte en onge schikt voor mijne werkzaamheden. Sedert ik de behandeling met de Pink Pillen gevolgd heb, is mijne gezondheid volmaakt en ik zal met genoe gen zien dat gijl mijne genezing openbaar maakt." Lezer, hij; of zij1 die, geen rekening houdend; met zekere verouderde vooroordeelen, vraagt dat zijn getuigschrift van genezing wordt openbaar ge maakt, bewijbt geen eigenbaatzucht te bezitten en toont een ware vriend van u te zijn. Houdt rekening met zijn uitmuntende daad en volg in alles zijn voorbeeld. Genees u zelf eerst en doe dan aan andere zieken weten wait u genezen hetdft. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdamvoor Rot terdam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelhof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f 9.de zes doozen. Michelin is het goedkoopste en toch het beste. Overal verkrijgbaar. Neemt TI dagelijks een likeurglaasje Dr. Hommel's Haematogen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd, Uw eetlust wordt flinker uw zenuwstelsel versterkt de loomheid ver dwijnt en heel spoedig zult gij U licha melijk prettig gevoelen. Waarschuwing 1 Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. Hommel. HOFLEVERANCIERS. Kassier gearresteerd. Men seint ons uit Middelburg Naar het Huis van Bewaring albier is heden overgebracht de kassier de J., eenig lid van de firma de Jong, welke firma de vorige week hare betalingen staakte. Vele luyden hebben door de handelingen van den gearresteerde hunne spaarduiten er bij ingeschoten. V ergiitigingsverschy nselen Men seint ons uit Middelburg.' Bij een politieagent en diens vrouw hebben zich ernstige vergiftigingsverschijnselen voorge daan. Men vermoedt dat de oorzaak gelegen is in het braden van bielstuk in een nieuw geëmail leerde pan. De oorlog op den Balkan. (SOFIA, 22 Juni. De Servische gezant is naar Belgrado vertrokken, na het antwoord van Servië op de laatste Bulgaarschie nota over de demobili satie overhandigd te hebben. Servië handhaaft zijn standpunt. BELGRADO, 22 Juni. Een derde ministerraad had gisteiavond in het paleis plaats. In een he- denochtenu in het ministerie van Buiteniandsche Zaken gehouden cabinetsraud verklaarde de minis ter-president Pasitsch, zijn ontslag' te nemen, daar er geen eenstemmigheid onder de ministers heerscht over de: kwesties, die aan de orde van den dag zijn. CETTHNJE, 22 Juni. De president van den mi nisterraad vertrok naar Belgrado en zal zijn reis voortzetten naar Petersburg, indien ae conferentie aldaar plaats heeft. ATHENE, 23 Juni. De koning toekende een besluit, waarbij de oud-minister Dragoemis tat gou verneur-generaal van Macedonië benoemd werd in plaats van Ractivan, die zich wederom met de .portefeuille van Justitie zal belasten. Men verneemt, dat generaal Hessaptscaief een audiëntie bij' koning1 Constanten had' aangevraagd, maar dat deze Saloniki verliet alvorens hem ont vangen te hebben. Koningin Sophie, die gisteravond naar Duitsch- lanlu zou vertrekken stelde haart reis uit, met het ooi op den politieken toestand. Be koning' vertrekt hedenavond naar Saloniki. $OFIA, 22 Juni. Op den gisteravond gehouden ministerraad werd besloten, da,t Danef naar Peters- burg zal vertrekken, op voorwaarde, dat Mace donië door Servische en Bulgaarsche troepen hekel wordt, of dat Rusiand de officieele verkia- ring aflegt, dat Servië de scheidsrechterlijke uit spraak van den tsaar op basis van het verdrag van 1912, aanvaardt. WEENEN, 23 Juni. Uit Belgrado wordt geseind Ministerpresident Pasitsch heeft weer zijn ontslag ingediend. Het Kabinet deelde de meening van de oorlogspartij', die een krachtig optreden verlangde, terwijl Pasitsch met Bulgarije wilde onderhande len. Wegens deze meeningsverschillen -trad het geheele kabinet af. De toestand is uiterst critiek, daar de oorlogspartij den oorlog wenscht. op de „Standait", om naai' de Finse he scheeien te vertrekken. (ie meest délicieuse drank. FABRIEK TE SNEEK. De moord op Mahmoed Sjefket. C ON ST ANTINOPEL, 22 Juni. De krijgsraad heeft vonnis geveld inzake de moordenaars van Mahmoed Sjefket. Twintig personen werden ter dood veroordeeld, van wie- acht bij verstek. Ongeluk op de tentoonstelling te Gent. BRUSSEL, 22 Juni. De „Dernière Heure" meldt, dat Wegens het niet werken van een der koppe lingen op de „Scenic railway" der tentoonstelling te Gent, wagentjes met een duizelingwekkende snelheid van een hoogte van 29 meter daal'den. Zes personen werden zwaar gewond. GENT, 22 Juni. Het ongeluk op de „Scenic railway" is te Wijten aan een plotselinge onder breking van den ©Lectrischen stroom. Twee wagen tjes, die langs een sterke helling daalden, kwamen met een ander wagentje in botsing. Vijf personen zijn gewond, echter niet levensgevaarlijk. Ongeluk. BERLIJN, 23 Juni. De „B. M. P." meldt: Op het Tcgeler meer is gisteren een boot, waarin vier personen zaten, gekanteld. Aan oen zich in de nabijheid bevindende stoomboot gelukte het na veel moeite, twee der vier drenkelingen te redden; de heide andere verdronken. Geboren: 20 Juni. Sophia, d. v. A. v. Was senaar en S de Lange, Breedstraat. 21. Fio rina Pieternella, d. v. J. Levering en M. A. v. Adrichem, Puttersb. straat. Onlusten in Barcelona. BARCELONA, 22 Juni. Bij het uiteengaan van 'n meeting tegen den veldtocht in Marokko werden door manifestanten revolutionnaine kreten {geuit. De politie zette daarop de straat af* Toen de manifestanten revolverschoten losten voerde de politie een charge, uit, waarbij twee manifestanten, een agent en een journalist gewond wer den. Twee- en 4, win tig arres taties hadden plaats. MADRID, 22 Juni. Volgens een verklaring van den minister van Binnenlandsche Zaken werden te Barcelona geen personen gewond. CERBèRE, 22 Juni. Men meldt uit Barcelona,, dat het aantal gewonden op 30 geschat wordt. Het Volkshuis is gesloten. Er werd beslag; ge legd op wapenen; een gedeelte der stad zou, door soldaten beziet zijn. SCHIEDAM, 23 Juni. Vertrokken ss sLeono- ra", kapt. II. de Kok, naar Rotterdam om te dokken. SAXON MONARCH. Het ss. »Saxon Monarch", hetwelk Zaterdag bij Pernis aan den grond ge raakte, is nog niet vlot. Sleepbooten hebben reeds een paar keeren vergeefs getracht het schip af te brengen. Men zal nu moeten wachten opeen hoogtij. BEURS VAN SCHIEDAM, 23 Juni. 1913 Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 19 Juni. 20 Juni. I 21 Juni. 22 Juni. f 12 f 12 j f 12 f 12 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs |21 Juni. 22 Juni Moutwijn:f 13f 13 Jenever: jf 17 f 17 Amsterdamsche p r e t.jf 181/j fl8J/;j Spoeling:,fl.— tl- Stemming op hedenvast. Spiritus. 21 Juni. Graanspiritus f 22i/g a f223/4 Melasse-spiritusf 183/4 a f 19 Ruwe spiritus: f 10 a f 101/, Stemming op heden: kalm. 22 Juni. f 21% a f22- f 183/4 a f 19- f10'/, af HAMBURG, 21 Juni mk. 30— b., Juni Juli 29.50 b., Juli/Aug. 29.50 b., stemming kalm. PARIJS, 22 Juni. Spiritus per hectoliter per Juni fr. 40.75 betaald, per Juli fr. 41.— a 41.25, per Juli/Aug. fr. 41.25 a 41.50, per 4 laatste md. fr. 42.— a 42.25, per 3 md. v. Oct. fr. 42.— a 42.25, per 4 eerste md. fr. 43.25 a 43.50 stem ming prijsh. ROTTERDAM, 27 Juni. Op de veemarkt van heden waren aan gevoerd 118 vette runderen, 253 vette en gras kalveren, nuchtere kalveren, 672 schapen of lammeren, 589 varkens biggen en 1 bok. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt Vette koeien le kw. 80, 842e kw. 78, 76 a ct., ossen le kw. 80, 82,2e kw. /8, ct., kalveren 100, 105, 2e kw. 95 a 9'2£ ct., schapen le kw. 62,60, 2e kw. 54, 3e kw. ctlam meren le kw. 76 a 78, 2e kw. 3e kw. a ct., varkens, le kw. 56, a 54, 2e kw. 52 licht soort 54 a 56 ct. stieren 74, 70 a Zware kalveren handel traag, lichte idem vlug, in koeien traag, ossen zeer weinig aanvoer, in stieren traag. Vlasmarkt. Vlas geen eanvoer. Z aadmarkt. Karweizaad f 13 a 13.25, nieuw f 12.50 Lijnzaad (voer), f12.a f 12.50, (zaai), f13.— a 113.75, Koolzaad, fk f Handel flauw. Aardappelen. Westlandsche klei f5 h 15.20, pooters f3 a f3.20, Westlandsche zaud f5.50 a f6, Malta's f0.7 per kilo. Weinig aanvoer, veel vraag. Eieren markt. Overmaasche f4.85 a f5.— Zeeuwsche f4.50 f4.75. De Tsa«r. PETERSBURG, 22 Juni. Hedennainiddag bega ven de keizer, keizerin Alexandra, de kroonprins: en de dochters van het keizerlijk echtpaar zich. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 21 Juni. 68% 20Juni. 69 CHICAGO Mais Juni Juli Sept. Dec. 21 Juni. - 60% 61% 58% 20 Juni. 60% 61% 59% Rogge prijsh. Loco 21 Juni. 61 20 Juni 61 Amsterdamsche Beurs. 23 Juni. 2£ Ned. W. 67—; Oostenrijk Juli3% Portugal, Vorstenlanden 167% Deli-cult. 146'/4 ;R'd. Deli 340Kon. Petr. 624Moeara Enim 240— Sum. Palemb. 225% Steels 523/4 Atchisons. 957/I6; Rocks 157,; Denvers 161/, Eries 231 /8Missouris 20%; South. Pac. 933/4 S. Rails 21 Vg", Kansas 26—; Unions 145—; Prolongatie 43/„.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3