Dagblad mor Schiedam en Omstreken f f on rr m Gratis Ongevallenverzekering pnnn bü Een historische dag. 36ste Jaargang Donderdag 26 Juni 1913 W 10658. Op den Balkan. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Nieuws. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën g regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange fa 1J I I g g verlies van geheele I I 11 I een hund, - -■■■■■■ invaliditeit1 L U U voet of oogI UU I Uil een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I ||J bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien liet verzoek van lo. het Bestuur van de R.K. Coöperatieve Bakkery en Verbruiksvereeniging om vergunning tot het oprichten eener broodbakkery in het perceel Boterstraat no. 65. kadaster Sectie B. no. 602, met een gasmotor van 2 P.K. voor het drijven van een kneedmachine; 2o. H. v. d. Burgh, om vergunning voor het oprichten van een verlinalery gedreven door een gasmotor van 5 P.K., in het perceel St. Anna Zusterstraat no. 26, kadaster Sectie A. no\ 1486. 3o. de Directie der Maatschappy „Excelsior" om vergunning tot uitbreiding barer metaalbui- zenfabriek aan den Buitenhavenweg no. 52, ka daster Sectie L. no. 2147, met een inrichting voor het vervaardigen van acetyleengas voor het las- schen van buizen Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 10 Juli a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. De dag van gisteren, de 25ste van Junimaand, zal zeker een historische datum zijn in Neêrlands parlementaire geschiedenis. Die dag bracht een nederlaag, oogenschijnlijk voor de partijen die zich de partijen der coalitie noemen, in werkelijkheid voor de fractiën, die onder den naam van concen tratie te hoop liepen. De partijen der coalitie staan toch wat hare innerlijke verhouding, hare vrijheid van beweging betreft, ongerept ook na deze numerieke nederlaag de fractiën der con centratie staan verslagen, vernederd bij deze his torische stembusuitspraak. Met gebogen nek moesten zij onder het cau- dijnsche juk doorgaan, moesten zij de hulp vragen der roode broeders, terwijl zij vroeger erkenden, dat iedere stem op een sociaal-democraat uitge bracht der concentratie afbreuk doet. En nu zij ondanks de hulp der mannen van den volksdwang niet verkregen hebben wat zij begeerden, nu staat de concentratie daar als de sterkste partij- groepeering van Links voor de oplossing van een probleem, dat de overwinning der linkerpartijen tot een ware Pyrrhus-overwinning maakt. Volgens het herhaaldelijk gegeven parool zou de concen tratie immers de verantwoordelijkheid voor het voeren der regeering niet aanvaarden als zij niet eene meerderheid kreeg buiten de sociaal-demo craten. Doet zij het gegeven woord gestand, dan zal zij dus niet de teugels van het bewind opne men. Stelt zij de herhaaldelijk gegeven verklaring ter zijde en zoekt de concentratie toch een entente met de sociaal-democratie, dan zal de zweep van Troelstra haar voortdurend drijven in de richting die de triomfeerende cesar tot het bereiken van zijn eigen partijdoeleinden de juiste acht. Want dit staat bij deze laatste beslissende stembusuitspraak vast, de moreele nederlaag is niet bij Rechts en de formeele overwinning is niet bij Links; maar de besliste zege is aan de sociaal-democratie verbleven. Met hare 18 gekozen mannen staat zij daar als een wig tusschen de Partijen der coalitie en concentratie, beider actie lam slaande en de Staatskaros dwingend in hare richting te sturen of anders in het smoeras" stuurloos te verzinken. Geen Kuyper of Heemskerk is nu meer te vreezenmaar aan cesar Troelstra behoort de adoratie te worden gebracht die hij als beheer- scher van den toestand vordert van allen die onder zijn roodstaf leven. Die feitelijke toestand heeft de concentratie geschapen door hare voort durende actie gedurende zoovele maanden. Kuy- per-haat en Rome-vrees hebben hare uitwerking gedaan. Afschuw van het Tariel en «liefde" voor de Ned. Herv. Kerk hebben aangevuld wat de eerste nog niet vermochten te bereiken, en zoo is voor de concentratie de heerlijke uitslag verkre gen, die haar nu wel in verrukking moet brengen. Die uitslag constateert dan, dat er, terwijl er in de oude Kamer zaten 60 leden van de Rechter - en 40 van de Linkerzijde, er nu in de nieuwe Kamer zullen zijn 45 van Rechts en 55 Links, de 18 sociaal democraten daarbij meegeteld. Numeriek is de stand der partijen aldus, dat terwijl er in de oude Karher zaten 25 Roomsch-Katholieken. 23 Antirevolutionairen, 12 Christelijk-Historischen, 4 Vrij Liberalen, 21 Unie Liberalen, 8 Vrijzinnig Democraten en 7 Sociaal-Democraten, de nieuwe Kamer nu zal tellen 25 Roomsch-Katholieken, 11 Anti-Revolutionairen, 9Christelijk-Historischen, 10 Vrij-Liberalen, 20 Unie Liberalen, 7 Vrijzinnig Democraten en 18 Sociaal-Democraten. De coalitie verliest in het licht van laatstbe doelde cijfers 14 zetels aan Links, waarvan 10 aan de concentratie en 4 aan de sociaal-democra tie; de concentratie verliest 7 zetels aan de soci aal-democratie. De sociaal-democraten winnen 11 zetels. De sociaal-democratie is dus hoofdzakelijk gegroeid ten nadeele van de vrijzinnige concen tratie, die hare hulp inriep. Door deze beslissende stembusuitspraak zijn nu verdwenen de Grondwetherziening door de Rech terzijde te brengen die ons zou geven geheele geldelijke gelijkstelling van de bijzondere met de openbare scholen, eene gelijkstelling door ieder weldenkende billijk te achten de meerder opbloei van de vaderlandsche industrie door een verstandig beschermend tariefde so ciale wetten door minister Talma ons bezorgd, waarvan zeker slechts een zeer klein deel zal worden uitgevoerd. Houden toch de liberalen hun woord, dan zullen Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering verdwijnen, uitgezonderd wellicht de bedoelde «feestgave" aan de ouden, die den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt. Alles samenvattend zijn wij in onze Neder- landsche wetgeving weer een goed eind terugge zet, is de wagen van Staat weer in het bekende moeras gereden. Nu zal 't voor de rechtsche partijen wel weer trekken worden om het zware gevaarte weer op den kant te zetten. Eene her haling van hetgeen na de vrijzinnige Pyrrhus- overwinning in 1905 gebeurd is, staat ons te wach ten. Passen wij onder deze omstandigheden het woord van den puritein Cromwell in den besten zin toeVreezen wij God en houden wij ons kruit droog. Binnen niet te langen tijd zul len wij, rechtsche mannen, 't weer volop moeten gebruiken. De Pyrrhus-overwinning van Links baant den weg voor de eindzegepraal van Rechts. Onder de b ondgenooten. Een officieel telegram meldt dat de Bulgaren vannacht in grooton getale dei Serviërs bij1 Zle- towo en Ratkowits1 hebben aangevallen. De nieuwsbladen te Belgrado, geven bijzondere edities uit met aan bet hoofd in groote letters de woorden: „De oorlog begonnen". De menigte in de straten en koffiehuizen bespreekt opgewon den de kansen. Volgens nadere berichten neemt bij. Zletowo de Servische artillerie deel aan het gevecht, dat voortduurt en zeer bloedig moet zijn. De ver liezen zijn, naar men zegt, aanzienlijk. Men is uiterst beducht dat het gevecht het sein is voor een strijd over de geheele linie. Uit Sofia verneemt de „Köln. Ztg." De Bulgaarsche regeering waclit de beslissing van de Servische Skoepsjtina af. Indien Servië het standpunt van Bulgarije en Rusland aanvaardt en de geldigheid van het verdrag erkent als grond slag voor arbitrage, of indien Servië toenade ring toont tot dit standpunt, zal Bulgarije niet tot daden overgaan. Indien echter de oorlogspartij in Servië dc overhand krijgt, de oplossing op de lange baan schuift of tot vijandelijkheden over gaat, zal Bulgarije ingrijpen. Men is hier overtuigd, dat Servië zal meewer ken tot een vreedzame oplossing, die binnen en kele dagen haar beslag kan krijigen, omdat, de Russische regeering over alle ethnagrarische ge gevens voor de verdeeling van de betwistbare zone beschikt. i Te St. Petersburg zal ook worden beslist over kerkelijke aangelegenheden. Bulgarije zal daarom trent belangrijke concessies doen en men ver wacht dat alle zelfstandige orthodoxe kerken, ook de Bulgaarsche, op nader te bepalen wij'ze onder den Griekse hen Oecumenischen patriarch zullen worden geplaatst. Niet-Bulgaarsche kringen te Saloniki ijveren hier in alle stilte voor inlijving van Saloniki bij Bul garije. Zij vreezen nadeel voor den handel, in dien Saloniki, zander voldoend achterland, bij Griekenland mocht komen. Dit vraagstuk moet zakelijk en in het belang der inwoners van Sa- loniki worden onderzocht. Oostenrijk. De „Wiener Allgemeine Zeitung" verklaart Let bericht, dat Oostenrijk zoiu willen deelnemen aan de scheidsrechterlijke uitspraak over de geschil len tusschen de Balkanstaten, vo,or volkomen on gegrond. Eerst als het resultaat van die uitspraak he kend is, zal de monarchie liaar houding bepalen in verbanrl met de verdeeling van het veroverde gebied tusschen da bondgenooten, en onderzoe ken of haar belangen daarbij ook betrokken zijn. RUSLAND. In de gisteren gehouden avondzitting van de Rijksdoema, verklaarde de chef van den gene- lalen staf, in antwoord op verschillende vragen, dat in den loop van liet jaar het aantal vlieg- tuig'en vertienvoudigd was. Het ministerie zal in elk legerkorps een vliegafdeeling oprichten. Bo vendien heeft het ministerie het aantal bestuur bare luchtschepen verdubbeld, waarbij het zich van luchtschepen van het gl'oote type, zooge naamde luchtdreadnQughts, van liet nieuwste sy steem verzekerde. „Duitschlaud heeft aldus spreker weliswaar elf bestuurbare luchtsche pen, maar slechts acht daarvan komen overeen met de groot© Russische stuurballons. Daarbij moet in aanmerking' genomen worden, dat Duitsch- land twee aanvalsfronten heeft en Rusland slechts één." FRANKRIJK. De commissie voor legeraangelegenheden uit de Kamer heeft een nieuw rapport van Paté, den rapporteur, goedgekeurd, waarin o. m. wordt gezegd: Elk jaar, te beginnen bij, de lichting van 1913, zullen wij! 49,000 man, die twee jaar ge diend hebben, naar huis kunnen laten gaan. In de Kamer heeft gister de minister-president te midden van luid rumoer verklaard: Do Kamer zal hebben te kiezen tusschen het aan de orde stellen van enkele wetsontwerpen vóór de stem ming over de legerontwerpen en het aan het bewind blijven van de regeering. SPANJE. De ministerraad heeft gisteren te La Granja, onder voorzitterschap des konings, beraadslaagd over de maatregelen, die met het oog' op den- dreigenden toestand in Marokko, genomen moe ten worden. Zeer waarschijnlijk zullen nieuwe versterkingen naar het topneel van den strijd ge zonden worden, i ■De dissidente liberalen hebben Maandag tot de regeering een manifest gericht, waarin zij wijzen op de ernstige gevolgen, die een slui ting der Cortes na zich sleepen zou. Het mani fest was door 116 senatoren en afgevaardig den, onder wie ook Montero Rios en Garcia Piieto, onderteekend. Graaf Romanones ver klaarde, dat het parlement onder de huidige omstandigheden niet geopend kon worden. Hij beschikte overigens over het vertrouwen der meer derheid en gevoelde zich dus niet gedrongen cm zijn functie neer te leggen. CHINA. De correspondent te Peking van de Londensche Times" meldt, dat.de Russische gezant te Pe king krachtige verloogen tot die Chineesehe regee ring heelt gericht naar aanleiding van een drie tal gevallen, waarin Chineesehe beambten Rus sische onderdanen hadden mishandeld en in hech tenis gesteld. Die, betrokken Chineezen uachten de gepleegde daden goed te praten, en de Chi neesehe regeering steunt hen en weigert voldoe^ ning te geven. 1 De Russische gezant verklaarde aan ue Chi neesehe ïegeering dat het gebeurde ernstige ge volgen zal hebben tenzij: de Chineesehe ïegeering onmiddellijk voldoening geeft. De correspondent; te Peking van de „Daily Tele graph" deelt twee; merkwaardige decreten mee, uitgevaardigd door Joeansjikai. Dit die decreten moet dan blijken, dat de President meer en meer het rcpuhlikanisme verloochent, en hij steeds weer terugkeert tot de oud-Mantsjoersche idealen. Joe ansjikai beschuldigt de republikeinen ervan, zelf hun beginselen te verloochenen, onder het voor wendsel gelijke burgerrechten voor te staan. Een decreet van Joeansjikai schrijft de weder invoering voor van het streng-Confuciaansche ri tueel bij de openbare staatslichamen, alle scholen enz. i Be „Daily Telegraph" wijst erop, dat ait decreet in volkomen tegenspraak is met een verzoek, twee maanden geleden aan de christenkerken der Vereenigde Staten en Engeland gedaan om ge- Leden op te zeggen voor de Chineesehe repu bliek. Immers Joeansjikai verklaart thans, dat nog gedurende tallooze geslachten de leer van Con fucius de basis moet blijven van de staatskerk in China. Het verluidt, dat Joeansjikai binnen kort de waardigheid zal aanvaarden van patriarch van den Tempel des Hemels. Verder meldt de correspondent, dat liet Chi neesehe parlement do halfjaarlijksche begrooting, ingediend door den minister van financiën, met beslistheid heeft afgestemd. Uit die begrooting bleek, dat de provinciën slechts I81/2 dollars hebben bijgedragen. Er zullen binnenkort weer nieuwe groote lee ningen noodig zijn. llit Stettin meldt men: De vrouw van den oud-burgemeester van Use- dom, Troemel, heeft, naar aanleiding van een brief van haar man, die, zooals men weet, bij hel Franscho vreemdelingenlegioen tegen wil en oank vertoeft, aan het departement van buiten- landsche zaken verzocht de vrijlating van haai man te bewerken. De Duitschc tandarts Willem Klare heelt gister te Winchester, voor het hof van gezwo renen terecht gestaan, beschuldigd zich Ie heb ben meester gemaakt van een geheim boek over de marine van de marinewerf te Portsmouth. Hij is schuldig verklaard en veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid. Keizer Wilhelm zal, naar uit Ween en ge meld wordt, den 15den Augustus te Ischl aan komen. Van daar uit zal hij aan keizer Franz Joseph te Ischl een bezoek brengen. Keizer Wil helm zal zijn intrek nemen in het slof te Gmon den. De nalatenschap van den overleden mr. Da- rins Ogden Mills te New-York wordt geschat op 7.200.000. Men zegt, dat mr. Darius jaarlijks met kerstmis aan ieder van zijn kinderen een cadeautje van 200.000 schonk. De millioimair kwam als goudzoeker in Californië, stichtte daar een bank en wist zich daarmede zijn reusachtig fortuin te verschaffen. De koning van Engeland ontving gister een deputatie van den gemeenteraad van Nizza, wel ke hem een model van het daar in 1911 gestichte standbeeld van koningin Victoria kwam aanbieden. In Marlborough-street te Londen werden gis- ter 3 personen aangehouden, verdacht betrokken te zijin bij de inbraak in een safe in het Berkeley hotel, Picadilly, waarbij voor een waarne van 6.260 aan juweelen, cheques en papieren van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1