Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Ctanuufd Nieuw*. T iipolitanië door de Italianen geschapen nieu wen toestand rekening' houdt. Het apostolische prefectuur Tripolitanië is tot een vicariaat ver hoogd, hetwelk volgens den uitdrukkelijken wil van den Paus den naam Libya zal dragen. Uit Lernberg wordt geseind Zaterdag-avond is een personentrein van Lem- berg naar Podhajoc tusschen Biala en Dujanow ontspoord. Twee locomotieven en drie wagens stortten van de spoorbaan. Tweei spoorvvegbe- ami ten werden gedood, terwijl 10 personen ge wond werden. De Atheensehe „Chronos" meldt, dat de Fransche militaire missie, in overleg met den generalen staf :en het militaire kabinet, een ont werp van den koning heeft uitgewerkt betref fende de toekomstige vredes- en oorlogssterkte van het Grieksche leger op grond der uitbreiding van het grondgebied. De vredessterkte wordt vol gens dit ontwerp vastgesteld op 84.000 en de oorlogssterkte op 480.000 man. Er zullen vier legerkorpsen worden opgericht, waarvan resp. een in Oud-Griekenland, Macedonië, Epirus en op de Egeïsche eilanden totaal omvattend 22 divisies. De definitieve regeling dezer zaak is tot na het sluiten van den vrede verdaagd. (Jit Innsbruck d.d. 28 dezer: Gister is het dorp Pinzolo, in Renuenatale, nabij de bekende hoogc badplaats Madonna di Campiglio, voor het grootste gedeelte verbrand. De schade beloopt over een millioen. De stad houder schonk voor eerste hulpverleening 1000 kronen. Een telegram uit Hall© meldt: Op het baanvak BerlijnHalleKassei werden in do nabijheid van. Zscherben op de rails go- vonden 10 dynamietpatronen, waarmede het mo gelijk zou geweest zijn de aankomende trein in de lucht te doen vliegen. Een spoorwegbeambte ontdekte de patronen nog intijds, zoodat een ernstig ongeluk voorkomen is. Er is 300 Mk. belooning uitgeloofd ter opsporing van den ba der. De roman «Ames juives" (Joodsche zielen) van den vroegeren beroemden kanselredenaar en gewezen pater Jezuit Coubé te Parijs is op den Index geplaatst. Illuminatie Haagsche Boseh. Het voornemen bestaat om id den avond der inwijding van het Vredespaleis op 28 Augustus het Haagsche bosch schitterend te illumineeren, ook met een feestdecoratie op den Grooten Vij ver. Deze verlichting zal tevens strekken ter vie ring van den verjaardag der Koningin, welke dit jaar op Zondag valt, op welken dag geen open bare feesten worden gegeven. Den 28sten Augus tus zal de Koningin in de residentie zijn. Kardinaal van Rossum. Volgens bericht van den Romeinschen corres pondent van «De Tijd zal kardinaal Van Rossum a.s. Maandagochtend uit Rome vertrekken en a.s. Vrijdag tegen den avond te Amsterdam arriveeren. Z. E. zal Vrijdag eerst te Utrecht afstappen, om aan mgr. den Aartsbisschop een kort bezoek te brengen. Het portret van Andrew Carnegie. Het door Blommers geschilderde portret van Andrew Carnegie zal begin Augustus aan het bestuur van het Vredespaleis namens de Holland- sche vereerders van Carnegie worden overgedra gen. Dr. Euyper en het tarief. «De Standaard" brengt een driestar van Dr. Kuyper over de tarief verhooging, waarin de schrijver betoogt, dat de antirevolutionnaire partij voorioopig de tariefverhooging moeten laten schieten. Nu de nijverheid op uitgebreide schaal ge toond heeft, liever te kwijnen dan te bloeien, en de arbeiders in hun massaliteit gebleken zijn, voor de tariefverhooging die hen redden kon, zelfs schuw te zijn, kan het daarom voor de Anti-Revolutinairen partij niet langer aaa twijfel onderhevig zijn, dat langer prijsgeven en opofferen van de hoogere geestelijke belan gen aan deze bevordering van stoffelijke winste, ongeoorloofd zou zijn te achten. Toonen de nijverheidsmannen, zoo patroons als arbeiders, dat ze hun belang inzien, en zich door den handel niet langer blinddoeken laten, dan zal ook onze partij hun weer ten dienste suan. Zoolang daarentegen het verleenen van dien steun én op schade voor het geestelijk karakter van onze partij en op achteruitstelling van de geestelijke belangen van ons volk uitloopt, zal onze partij zich van dit puur materieele vraagstuk hebben los te maken, tot tijd en wijle er een kentering komt in de publieke opinie. Een vacature. Naar aanleiding van het bericht van het »Hbid.," dat de heer Heemskerk, het niet-herkozen lid van de Tweede Kamer, zal worden herplaatst als be taalmeester, schrijft de heer Ant. van Gijn, thesaurier-generaal, aan het Vaderl., dat op zijn voorstel het betaalmeestersambt te Dordrecht, toen het in Februari openviel', is opengehouden, totdat bekend zoude zijn, of de heer Heemskerk Jr. in Juni herkozen werd, en zulks eenig en alleen 1 in het belang van 's Rijks schatkist. Immers werd Dordt vervuld en werd dan de heer H. niet her kozen, dan zoude deze het wachtgeld, dat hij ge noot ad f1775, wellicht jaren lang zijn blijven genieten, zonder dat de Staat zijn diensten genoot (bij het betaalmeestersambt zijn vacaturen tamelijk zeldzaam.) Voor 't overige staat het nog niet vast, of nu juist de heer Heemskerk naar Dordt zal gaan, dan wel ook nog andere verschuivingen zullen plaats hebben. Mr. Troelstra over den politieken toestand. Een redacteur van het Persbureau, M. S. Vas Dias, heeft in het Alg. Handelsblad gepubliceerd een onderhoud dat hij met mr. P. J. Troelstra had over den politieken toestand. Op de vraag in hoeverre de sociaal-democraten de verplichting op zich denken te nemen deel uit te maken van bet nieuw te vormen kabinet, ant woordde mr. Troelstra, dat zij niet het eerst aan bod zijn, maar wel links. Een andere vraag is dezezullen de sociaal democraten gevraagd worden om deel uit te maken van het kabinet. Dit nu werd door mr. Troelstra op verschillen de gronden betwijfeld. Wat de mogelijkheid van regeeren van een vrijzinnig ministerie betreft, hieromtrent zei mr. Troelstra Het komt mij voor, dat de mogelijkheid grooter is zonder dan met de socialistische ministers. Im mers als de vrijzinnigen zich, zooals de «Nieuwe Rotterd. Cóurant" doet, beroepen op onze getal sterkte in de Kamer om daaruit de noodzakelijk heid van het aanvaarden eener portefeuille onzer zijds af te leiden, dan moeten zij niet vergeten, dat die getalsterkte ons niet op een, maar op drie portefeuilles recht geeft. En wanneer zij de invoering van het algemeen kiesrecht afhankelijk zouden willen stellen van ons zitting te nemen in het kabinet, dan hebben zij te bedenken, dat een maal dit beginsel aanvaard, er uit voortvloeit, dat althans de portefeuille van binnenlandsche zaken aan een sociaal-democraat zou moeten worden toegewezen. Of men het gezag over de burge meesters enz. bij voorkeur zou willen leggen in handen van personen, van wie zwart op wit is verklaard, dat zij de grondslagen der maatschappij ondermijnen en een hersenschimmig doel najagen, komt mij alsnog eenigszins twijfelachtig voor, Verder zei mr. Troelstra o.a. Wanneer de vrijzinnigen ons tot medewerking zouden uitnoodigen om daardoor vaster te staan, zouden zij niet moeten vergeten, dat bij uitvoering van hun program, zooals dat door de beantwoor ding der vragen nader is gepreciseerd, van ons hebben te verwachten de eerlijke medewerking en steun, niet ten hunnen behoeve, maar in ons eigen belang. Daarentegen is juist de rechterzijde tegen dat program gekant en zal zij elke gelegen heid gebruiken om de uitvoering daarvan te ver hinderen. Ten opzichte der punten, die niet op het pro gram staan, als militairisme, is de toestand niet van ernstige bezwaren ontbloot. Men overdrijve evenwel die bezwaren niet. Een vrijzinnige regee ring heeft ten opzichte van het militairisme tweeërlei keuze. Zij kunnen zich voornemen te dezen opzichte de continuïteit te betrachten, zoo als trouwens verschillende harer woordvoerders, o.a. de heer Goeman Borgesius, De Jong, (Hilver sum) in uitzicht hebben gesteldtenzij een militaire begrooting wordt ingediend, die door de rechterzijde niet kan worden afgestemd, zonder dat deze zich daarbij voor het volk blameert op nog veel erger wijze dan zij zich reeds geblameerd heeft. In dit ondersteld geval hebben de vrijzin nigen de socialistische stemmen voor oorlog en marine niet noodig. De tweede mogelijkheid is, dat de vrijzinnige regeering op het punt militai- risme zal trachten te bezuinigen. Mij dunkt, dat zij zelve hiertoe zou moeten overgaan, wegens de noodzakelijkheid om voor ouderdoms-pensioen en dergelijke de noodige middelen beschikbaar te krijgen, zonder tot al te groote belastmgverhooging te behoeven over te gaan. Nu hebben wij, socialisten, reeds in den nacht van Staal getoond, in het geval van een poging tot bezuiniging, die in de oorlogsbegrooting is opgenomen, onze verantwoordelijkheid te gevoe len. Door ons toen terug te trekken van de stel ling hebben wij den aanleg der clericalen, om met onze hulp de begrooting te verwerpen, ver ijdeld. Over den nacht van Staal is in socialistische kringen nog al wat te doen geweest. Het optreden van een socialistisch minister is niet noodig, meent mr. Troelstra, indien slechts een vrijzinnige regeering met voortvarendheid werkt aan de uitvoering van haar eigen pro gramma, en dat integendeel het weerstandsver mogen van een dergelijke regeering zwakker zou zijn als er wel dan als er geen socialist in zou worden opgenomen. Ik heb by dit alles alleen geredeneerd uit de politieke constellatie van het 0ogenblik en de parlementaire vooruitzichten en mogelijkheden onder een vryzinnig kabinet. De nieuw op te treden regeering moet zich, naar mr. Troelstra's meening beschouwen als een ministerie van grondwetsherziening, dat tevens de wet-Talma in de richting van Staatspensioen heeft te liquideeren. Of dit moet geschieden door in trekking van die wet, of door haar niet uit te voeren, is een kwestie van opportuniteit. Wij hebben hier natuurlijk te doen met de Eerste Kamer, die misschien over drie jaar gemakkelijker zal zijn te hanteeren dan thans. Toch meen ik, dat men voor een Eerste Kamer niet al te bang moet zijn. Als zij een voorstel tot 't in overwe ging nemen van Grondswetswijziging of een voor stel tot uitbreiding van art. 369 der wet-Talma mocht afstemmen, lokt zij een conflict uit, en een agitatie tegen haar eigen bestaan in het volk, dat zeker èn aan haar rechtsche meerderheid èn aan haar constitutioneele positie, ernstige schade zou doen, en haar ontbinding zou zeker voor de hand liggen. Of Provinciale Staten ondanks hun niet ontbindbaarheid haar in hare tegenwoordige samen stelling zouden handhaven, lijkt mij twijfelachtig. En wat de grondwetsherziening betreft, deze kan, dunkt mij, vrij spoedig tot stand komen. Spoorwegaanleg. De Nederlandsche en de Belgische regeeringen bestudeeren, naar de »Ned." meldt, een plan van spoorwegaanleg Hasselt—Maastricht. In dit plan is o.a. opgenomen een nieuwe spoorwegbrug over de Maaa te Maastricht, daar de oude te zwak zou zijn voor het drukke verkeer. Ook bestaat dan tevens het voornemen onderscheidene lijnen van dubbel spoor te voorzien, waardoor sneltreinen zullen kunnen worden ingelegd. Waar bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Juni 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.4 te Shields. Laagste barometerstand 754.7 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: matige noordelijke tot noordoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering, gisteren weder op den gewonen tijd gehouden, was wegens de stemming voor de bestuurskeuze goed bezocht. Nadat de voorzitter, de heer T. J. H.Mouwens, de vergadering op de gebruikelijke wijze, met gebed, had geopend, werden de notulen door den eersten secretaris, den heer A. A. Marrevee, ge lezen en onveranderd goegekeurd. De voorzitter deed daarna mededeeling van de nieuw ingekomen en de uitgetreden leden sedert de laatste vergadering, waarbij hij ook moest ver melden, dat de Bondsafdeeling door overlijden moest missen het Bondslid J. van Kasteren, die in aller godsdienstig aandenken werd aanbevolen. Daarna wijzend op de stemming voor de be- stuursvacature, meende voorz. dat ditmaal wel de stemopneming kon plaats hebben direct na de vergadering, waarna de heeren Markx, De Gooyer en Zuidgeest zich bereid verklaarden als stem- opnemers dienst te doen. Vervolgens wekte de voorzitter allen op zoo veel mogelijk deel te nemen aan de feestelijkheden welke Zaterdag a.s. een aanvang zouden nemen. In de vorige vergadering was daaromtrent eenige mededeeling gedaan en nu reeds ktfh men in de zaal zien hoe d:e feesten worden voorbereid. De commissieleden zijn nu nog in grooter aantal dan de vorige maal, zoodat voorz. vertrouwt de feest viering een schitterend vei loop zal hebben. Om onaangenaamheden en teleurstelling te vermijden, zal het program nu niet meer als toegangsbewijs dienen, maar tegen betaling van een stuiver ter beschikking worden gesteld. Dat programboekje is een kostbare uitgave, maar een groot gedeelte daarvan wordt betaald door diegenen die een ad vertentie in dat program hebben geplaatst. Voorz. spoorde allen aan, om diegenen die aldus indirect de Bondsafdeeling steunden, wederkeerig in hun handel en zaken te willen steunen. Overigens zou de toegang tot het feestterrein iederen avond zijn 10 cent; men moest daarbij het programboek niet wegwerpen, wijl dit nog kans op een mooien prijs geeft. Nog herinnerde voorz. in dit verband er aan dat Zondag-avond 8 ure eene bijeenkomst zou plaats hebben van jonge dames, die in de ko mende feestweek medewerken. Ten slotte deelde hij hierbij nog mede, dat op den tweeden Zondag van de feestweek, ten verzoeke van velen, den kinderen gelegenheid zou worden gegeven van 25 ure de feestelijkheden bij te wonen tegen halt geld. Van de onderafdeeling kuipers- en kistenmakers was een verzoek ingekomen, om waar op sommige werkplaatsen ergerlijk misbruik wordt gemaakt van slechte taal en vloeken, bij de betrokken werkgevers daar tegen op te komen. Waar echter het gevolg geven aan dat verzoek op groote bezwaren is ge stuit, heeft het bestuur gemeend daartoe nog niet te moeten overgaan, maar meent, dat, wanneer ieder zelf in eigen kring, dit kwaad tracht te be strijden, dit nog meer dan de openbare bespreking tot de beteugeling van dat kwaad zal medewerken. Nadat hiermee de agenda voor deze vergadering was afgehandeld zij was hoofdzakelijk belegd voor aanvulling van de bestuursvacature deed de heer Harte nog opmerken, dat op vertoon van het feestprogram magazijn «New England" 10% en de heer C. J. Markus 5% reductie zou toe staan op den prijs der aldus gekochte artikelen; laatstbedoelde wilde dit zelfs voor het geheele jaar continueeren. Nadat de voorzitter, in antwoord op verdere opmerkingen bij de rondvraag, nog had medege deeld, dat 't niet gewenscht is kleine kinderen op de feestavonden mee te brengen en dat de Kalk- en Steen bewerkersafdeeling nog altijd be staat, werd de vergadering door hem met gebed gesloten. By de stemminng ter aanvulling der bestuurs vacature bleken te zijn uitgebracht 103 stemmen, waarvan 1 van onwaarde, aldus 102 geldige, vol strekte meerderheid 52. De uitslag was herstem ming tusschen de heeren J. H. Brouwer, die 32 en C. J. Harte, die 38 stemmen verkreeg. Op den heer W. Blok werden 25 en op den heer J. M. de Gooijer 7 stemmen uitgebracht. Belangrijke data. Gemeenteraadsverkiezingen. Stemming: Dinsdag 8 Juli. Herstemming Vrijdag 18 Juli. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie: een schortje, een zweep. Aan de volgende adresseneen zilveren broche, Martijnse, Buitenhavenweg 146-een paar dames handschoenen, v. Oosten, Ouddorpschestr. 15 j een paar militaire schoenen, v. Leeuwen, Nieuwe Sluisstr. 8; een kinderkraag, De Groot, Grofbaao 35"; een portemonnaie, v. d. Horst, Mariastraat 30; een oorbelletje, Kruining, Tuinlaan 76; een porte monnaie, Romeijn, Hagastraat 51; een damesdas met zilveren broche, v. 't Hof, K. Achterweg 19; een geele kortharige hond met korte staart en lederen halsband, F. Roukema aan boord van het schip Vrede, Buitenhaven; een zweep, Wed. Zonneveld, Broersveld 483; een notitieboekje, T. J- Mackay, Noorderstraat 45; een gouden oorbelletje, G. Groenewegen, Strijenschestraat 28; een hon- denlialsband, B. v. d. Toorn, Roosbeek 5'. Zilver' Jubilee. Morgen (Dinsdajg) 1 Juli hoopt ïnoj. Maria van Alkema.de den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 iaren als kerk- en linnenmeid in de pastorie aan de Hoogstraat alhier in dienst trad. Gedu rende een kwart eeuw heeft zij. aldus hare eigen aardige taak tot groote tevredenheid der opvol gende pastoors vervuld. Polyhymnia—L. v. Beethoven. Naar wij vernemen, zal door de Gemengds Zangvereeniging „Polyhymnia", directeur de heer B. Jurgens, en door het Dilettanten-Symphonie- orkest „L. v. Beethoven", directeur de lieer J. C. M. Feltzer, op Donderdag 10 Juli a.s. in den tuin van Odéon een gecombineerd concert gegeven worden. Dit concert is uitsluitend toe gankelijk voor de donateurs der beide vereeni- gingen. N a a r, w ij v e r n e m e n„ h. ee i t d e li e e r m r. J. C. von Briel Sasse als gedelegeerd lid in het bestuur van de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken ontslag genomen. Z a t e r d a g-n amiddagwerd door de po- iitie een minderjarige jongen aangehouden die een rijwiel hier had verkocht. Bij onderzoek bleek dat de jongen te Delft thuis behoorde en het rijwiel uit de ouderlijke woning aldaar had ont vreemd. Het rijwiel werd bij den opkooper terugge kocht, waarna de jongen met het rijwiel naar Delft werd overgebracht ter beschikking van de politie aldaar. Gister-avond 11 ure arresteerde tie politie een man, die in beschonken toestand op de Hoogstraat rumoer maakte. Biji de arrestatie viel de agent met den man tegen den grond waarbij hij nog een schop kreeg van een der mededaders. Nadat er assistentie verleend was, werd de rumoermaker en een der medeverzet- plegers naar hef bureau gebracht. Heden-morgen zijn zij, na verhoor, weer vrijge laten. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 1 Juli v.m. 1.33 n.m. 2.02. Mynheer de Redacteur Wilt U s.v.p. het onderstaande een plaatsje in ruimen, bij voorbaat dank. Ik stem geheel in met den inzender van het inaezonden stuk in Uw blad van Zaterdag-avond, betreffende het sluiten van de zweminrichting op Zateidag-middag. Ziet, Mijnheer de Redacteur, dat is nu juist de tijd dat mijn jongens eens van hun abonnement gebruik kunnen maken (andere dagen zitten ze dien tijd op school) en nu wordt eenvoudig die inrichting gesloten. Na vijven is er van verfrissching of zwemmen geen sprake, want dan is de kikkerbak (zooals de jongens het ondiepe gedeelte noemen) overvol. Neen, M. de R. niet sluiten maar juist open laten, dan kunnen de toekomstige zwemmers van de daar demonstreerende zwemclub iets leeren en krijgen van zelf schik in de kunst. S. De desertie te Utrecht. Het «Utr. Dbld. verneemt het volgende omtrent deze desertie De klacht gold speciaal de aardappelen, waar onder héél wat slechten voorkomen, zóóveel on deugdelijke exemplaren, dat een groot deel van de volstrekte hoeveelheid de spoelington inging. Hierdoor schoten evenwel zóó weinig aardap pelen over, dat de manschapen onvoldoende te eten kregen. Over dit feit werd ter bevoegder plaatse geklaagd, toen werd gelast, dat in plaats van het ontbrekende quantum aardappelen, toe spijs zou worden verstrekt, maar uit den aard der zaak was die toespijs niet toereikend, om te kunnen aanvullen wat de manschappen te wei nig aan aardappelen ontvingen. Ook dit werd ter kennis gebracht van de betrokken autoriteiten waarop de toezegging volgde dat een en ander zou worden verbeterd. Bij die toezegging bleef het intusschen en de manschappen kregen volgens hun oordeel te weinig voedsel. Verandering van den toestand bleef uit. Daarop is nu de desertie gevolgd. Vermoed wordt dat de manschappen zich hebben verwij dert in de richting van Montfoort en denkelijk heden of morgen weer eigener beweging terug (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2