Abonneert U Uit de Pers. Rechtzaken. Ingezonden Mededeelingon. Rheumatische pijnen. Laatste Berichten. TELE6BAMMEK. Bargtrllki Stand. Scheepvaart. Maiideisberic h ten. zullen keeren, waar de bedoeling van hun deser tie alleen deze is geweest, om de kwestie van de onvoldoene voeding openlijk aan de dag te brengen, waar klachten daaromtrent, geenerlei effect hadden. Aan het U. D. deelt men nog mede De militairen hebben openlijk willen protestee ren. Protesteeren tegen een voeding, die, volgens hen, geheel onvoldoende was en niet stond in verhouding met de prestaties, die van de man schappen gevergd worden. Ze moesten bijvoorbeeld de onhandelbaarste paarden afrijdensommigen hunner een viertal op éénen dag. Gevolg daarvan was meermalen oververmoeidheid, wat op zich zelf niet aanleiding tot dit feit ware geweest, wanneer er ook een genoegzaam quantum voed sel tegenover had gestaan. Thans was dit een week lang reeds niet het geval. De laatste drie dagen was het bijzonder miniem. Tot nog toe was men gewoon 2'/4 L. aardappelen te ontvangen per dag en per man. De betrokken kapitein rede neerde nu aldus1 Liter aardappelen staat aan voedingswaarde gelijk met 1 half ei, en nu moes ten de manschappen zich tevreden stellen met 1 '/4 L. plus een half ei. Toen ze hierover klaag den en zeiden, dat men niet alleen moest zien naar het voedingsgehalte, maar ook naar de maag vulling, werd hun toegevoegd: »Wil je 't beter hebben, zie dan maar dat je ergens anders eten krijgt." De mannen z ij n ergens anders gaan eten. Men meldt nader Van de 15 veldartilleristen te Utrecht die gis teren zonder vergunning hun korps hebben ver laten, meldden zich drie weêr in de kazerne al daar, terwijl de 12 overigen gisteren naar Ouds hoorn zijn geloopen en na den nacht in een hooiberg te hebben doorgebracht, heden door een veldwachter zijn aangehouden. De wegloopers zullen onder geleide naar hun korps worden teruggebracht. Een later bericht meldt dat, terwijl de terug gebrachte soldaten in verhoor werden genomen, wederom een 20-tal militairen zijn weggeloopen. In de jenever gestikt. Te Meppel zijn de beide eclatgenooten P. H. zeer verslaafd aan sterken drank. Dit kostte gisteren den man het leven hij moet letterlijk in de jenever gestikt zijn. Van brandstichting verdacht. Te Winschoten is Zaterdag gevankelijk binnenge bracht H. Hemmes, boerenknecht te Stakenborg, gemeente Vlagtwedde, verdacht van brandstich ting bij den landbouwer W. van Hateren, aldaar. Dynamiètontplotfing. Op het traject der Canadian Pacific-spoorweg, ten Noorden van Kingston, heeft bij een in aanleg zijnd gedeelte een ernstige dynamietontploffing plaats gehad, waarbij acht Italianen gedood werden. De werk lieden waren bezig een dynamietpatroon te plaat sen, die vroeger dan men verwachtte, ontplofte. Noodlottige instorting. Te Buttlar nabij Vacha (Weimar), had Zaterdagochtend een ernstig ongeluk plaats. Tengevolge van het breken van een hangbrug werden zes man gedood, twee ernstig gekwetst en twee licht gewond. De veiligheid ter zee. Vrijdag is uit Parijs een delegatie naar Londen vertrokken, bestaande uit verschillende marinespecialiteiten en andere autoriteiten, met het doel aldaar te beraadslagen over de totstandkoming van een internationale overeenkomst, die zich ten doel stelt, scheepsongelukken te voorkomen of zooveel mogelijk te verminderen. De delegatie zal hierbij gebruik maken van het hervormingsprogramma der commissie, tot dat doel benoemd, na den Titanic-ramp. Aardbeving in Zuid-I talie. Om half tien Zaterdagochtend is oen aardschok waarge nomen in de provincies Avellino, Castellamara di Stabia en Cosenza, in welke laatste provincie schade is aangericht in de gemeenten Pavia. Mongrasano, Congliano, Roigiano en Gravina. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De nieuwe Kamer. De ïNieuwe Rotterdamsche Courant" wijdt uit voerige beschouwingen aan de ministercrisis Het blad wijst er in de eerste plaats op, dat de partijen, die het kabinet deden duikelen, ook tot de vorming van een nieuw ministerie zullen samenwerken. Aan den val van het kabinet-Heemskerk hebben vrijzinnige concentratie en sociaal democratie gelijkelijk deel gehad welnu, dan zijn zij ook samen tot opbouw van een nieuw ministerie geroepen. Dit klemt te meer, nu er in het positieve program, waarmee de beide groepen bij deze stembus zijn opgetreden, groote overeenstemming was het vragenlijstje van de S. D. A. P. was meerendeels aan het con centratie-program ontleend en daarenboven niet weg te cijferen valt, dat er bij de herstem ming, toen eerst de verliezen aan de coalitie zijn toegebracht, tusschen concentratie en sociaal democratie samenwerking geweest is. Na de eerste stemming was gebleken, dat van eene zeltstandige overwinning der concentratie geen sprake zou zijn, en toen is de slag toegebracht door de twee. 't Geval is evenwel mogelijk, dat de S. D. A. P. weigert in een ministerie zitting te nemen. Dan moet er, zegt de »Nieuwe Rott. Crt. een con centratie-kabinet komen, mits verzekerd van den steun der sociaal democraten. Ging een concen tratie-kabinet zonder voorzorgen het veld in, dan zou het geen half jaar zijn voortbestaan veilig weten. De concentratie eischte van de S. D. A.P. royalen steun voor haar kabinet, inzonderheid bij de behandeling van en de stemming over militaire begrootingen. En hiermede wordt, zegt de »N. R. Ct.", niets onmogelijks verlangd. Er moet zekerheid worden verschaft, bij voorbaat voor het voortbestaan van een con centratie-kabinet, dat op eigen kompas vaart. Aldus: zet den sociaal-democraten het mes op de keel. Laten zij nu eens ronduit verklaren, wat er in de praktijk van hun mooie praatjes zal komen ronduit, zonder uitvluchten of re- serveD, of een slag om den arm. Wenschen zij het kiesrechtvraagstuk evenals de rechterzijde het onderwijsvraagstuk, liever als agitatie middel te behouden Of willen zij werkelijk tot afdoening de medewerking verleenen, die billijkerwijs van hen kan worden verwacht, ja, geëischt Zij moeten er nu onderuitkomen. Doen zij dit niet zoo, dat geen twijfel meer rest, of weigeren zij den stap te doen, waardoor het algemeen kiesrecht nabij wordt gekomen, dan heeft de concentratie van haar verricht, wat zij in de tegenwoordige omstandigheden vermocht. Veel meer dan haar plicht, als men den uitslag van de verkiezing beschouwt. Immers, in dagen, die komen, moet geen oogenblik ver bloemd worden er zij nogmaals de nadruk op gelegd dat het niet de concentratie ge weest is, die de overwinning behaald heeft- Naar constitutioneel recht behoeft'geenszins een concentratiekabinet tot stand te worden gebracht. Geschiedt het toch, dan gebeurt het mede, om de overwinnende sociaal-democraten, die hun overwinning niet aandurven, met een deel van hun program uit den brand te helpen. De verantwoordelijkheid van de sociaal democraten is groot. Niet de concentratie, maar zij hebben het in de hand, of van de door hen afgelegde beloften iets komen zal. Verzekeringsbank en taxateurs. Een voor het hypotheekbank-bedrijf zeer be langrijk vonnis (rechtbank Haarlem d.d. 5 Maart 1912, bevestigd Hof Amsterdam d.d. 9 Mei 1913) werd gewezen tusschen de Zuider-Hypo- theekbank te Breda en twee taxateurs te Haar lem. Deze taxateurs hadden in 1905 eene blee- kerij geschat op f25.139 en bij executie in 1910 bracht deze niet meer dan f 11.000 op. Hoewel de bank slechts f14.500 had verstrekt en hare vordering per reste nog maar f 13.179.97 bedroeg) leed zij toch eene schade van f 1644.33, welk bedrag zij van de taxateurs terugvorderde. De rechtbank te Haarlem overwoog onder meer dat uit de vaststaande feiten bleek, dat de ge daagden, niettegenstaande de aankomsttitels van het getaxeerde goed eene aanmerkelijk min dere waarde van het goed aanwezen en uit een publieken verkoop van een tegenover de geschatte kleerbleekerij gelegen bleekerij van grooter opper vlakte en volgens gedaagden zelf in nagenoeg dezelfde omstandigheden verkeerende als de ge schatte, slechts een paar maanden vóór de door gedaagden verrichte schatting een koopprijs op bracht f 6900, het bewuste onroerend goed hebben getaxeerd op eene verkoopwaarde van f 25.139 dat nu de gedaagden naar deze voor de hand liggende gegevens geen onderzoek hebben gedaan en deze dus geheel hebben verwaarloosd, zij niet aan de uit den aard der op zich genomen op dracht op hen rustende verplichting tot het doen van eene nauwkeurige en zorgzame schatting hebben voldaan, zoodat zij voor de daardoor be rokkende schade verantwoordelijk zijn dat de schatting te hoog was en eischeresse, door binnen de grenzen van deze taxatie, zelfs tot een lager bedrag van 70 van de getaxeer de waarde, hetwelk, zooals van algemeene be kendheid is, hypotheekbanken gewoon zijn te geven geld te leenen, schade heeft geleden dat gedaagden voor die schade aansprakelijk zijn. Het Hof te Amsterdam bevestigde dit vonnis en vulde in hoofzaak de overwegingen als volgt aan dat, nu niet is gebleken van een onvoorziene waardedaling der goederen tusschen 1905 en 1910, de taxatie van ruim f 25.000 tegenover de op brengst van pl.m, f 11.000a als grovelijk onjuist moet worden aangemerkt dat moet worden aangenomen, dat de taxateurs geen voldoende punten van vergelijking en geen andere gegevens hebben bezeten om hunne taxatie op te doen rustenj; dat nu, bij zoodanig gemis aan feitelijke gege vens het op den weg der schatters had gelegen naar vroegere overdracht een onderzoek in te stellen en dit te meer klemt, waar ten processe vaststaat, dat de taxatie in 1900 ad pl m. f 11.000 en de toebedeeling bij de boedelscheiding voor ruim f15.000 te Heemstede algemeen bekend waren dat de lichtvaardigheid der schatting ook blijkt uit den spoed, waarmede het op 14 Aug. 1905 toegezonden rapport immers reeds op 16 Au gustus 1905 werd ingediend dat hier is gebleken van eene zoodanige ver- waarloozing van de verplichtingen, om de nood zakelijke gegevens te verzamelen, die onder de normale omstandigheden tot eene nauwkeurige schatting konden leiden, dat de taxateurs tot ver. goeding der daaruit voortvloeiende schade zijn gehouden. Rheumatische pijnen vertoonen zich het sterks} bij verandering van het weer. Zij worden ver oorzaakt door het urinezuur, dat tengevolge van niet behoorlijke werking der nieren, in het lichaam achterbleef en zich kon kristalliseeren in de spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen ge voelen, treden op. Waneer den onzuiverheden zich eenmaal vastgesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bronnen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pijnen worden on dragelijk, de patiënt kan zich ten slotte niet meer bewegen, de gewrichten worden verwoest, terwijl de handen knobbels gaan vertoonen en mis vormd worden. De ziekte kan zich tot een chronische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om bij het optreden van de eerste pijn in de lendenen en gewrichten Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Door hun versterkenden, invloed op de nieren bewer ken zij, dat deze organen hun werk naar behooren verrichten, en voortdurend en geregeld het urine zuur uit het lichaam afvoeren. "e Schiedam verkrijgb. bij de hh. Kappel- Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10. - voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. hoff Hovingh. op de Troelstra Kabinetsformateur Men seint ons uit Amsterdam: ,,Het Volk" verneemt, dat Troelstra ioor de Koningin is uitgenoodigd tot een onderhoud in het laatst dezer week. Inbraak. "Men meldt ons uit Rotterdam Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben inbrekers zich toegang verschaft door verbreking van het slot van de straatdeur tot de woning van M. B. Nieuwe Markt alhier. De linnenkast werd verbroken, een bankbiljet van f 200 en f 300 werd ontvreemd. CONSTANTINOPEL, 29 Juni. De kapitein van de gendamerie, Mehmed, die wegens medeplich tigheid aan het complot tegen Mahmoed Sjefket pasja bij verstek ter dood veroordeeld was. werd te Sapendia ontdekt. Daar hij, toen hij door de politie omsingeld was, weigerde zich over te gevenj werd hij neergeschoten. TETOEAN, 28 Juni. Tijdens een verkennings tocht ontmoetten de Spaansche troepen nabij het dorp der Bani Salim een sterke vijandelijke strijdmacht, die het vuur opende. Een Spaansche luitenand werd gedood en een soldaat gewond. De Spanjaarden verwoestten verscheidene dowars. MADRID, 29 Juni Een officieel telegram uit Larrache meldt, dat een Spaansche colonne, ge durende een verkenningstocht in de richting Soukhh-tel-Arba een talrijken vijand ontmoette, die na een strijd van vijf uren werd verspreid. Een Spanjaard werd gedood, acht gewond. SOFIA, 29 Juni. Het eiland Thasos staat sedert gisteravond in vlammen. De brand ontstond in een bosch nabjj Saint Georges. COSENZA, 28 Juni. Tengengevolge van de aarbeving stortte een plafond in de school te Roggiano Giarina in. Een twintal kinderen werden gewond. HELSINGFORS, 29 Juni. In de leerlooierij Ostram te Ulcaborg brak brand uit. Elf gebouwen werden verwoest. De schade wordt op 1 millioen roebel geschat. Geboren: 27 Juni. Johanna, d. v. G. van 't Geloof en C. Marijnissen, Zijlstraat. Teunis Jacob, z. v. A. Versluis en M. v. d. Vliet, KI. Groenendal. Maria, d. v. D. v. d. Kraan en A. Lanser, Villastraat. Overleden 27 Juni. Jan Hofman, oud 2 j. en 2 mud., Laurensstraat. KEULEN, 30 Juni. Uit Sofia wordt aan de ïKöln Ztg." geseindTengevolge van botsingen der voorposten ontwikkelden zich gisteren ernstige gevechten tegen Grieken en Serven over de ge_ heele linie. Ambtelijk is de oorlogstoestand nog niet erkend, doch de algemeene opvatting is dat de beslissing reeds is gevallen. WEENEN, 29 Juni. Het »Fremdenblatt", de Balkancrisis besprekend, zegt, dat ongetwijfeld gevaren zich zullen voordoen, als de Balkanstaten zich zouden maken tot het werktuig van de po gingen om het Europeesch evenwicht te verstoren. SOFIA, 29 Juni. Over het incident te Zletovo wordt dd. 25 dezer het volgende gemeldtTwee peletons Macedonische vrijwilligers van Dibra, die zich in de voorste linies der Bulgaren bevon den, lieten de Serviërs tot op korten afstand naderen. Hierop ondernamen zij een krachtigen bajonet- aanval op de Servische troepen, die gedwongen werden terug te trekken. Op hun terugtocht staken zij het dorp Zletovo in brand. SOFIA, 29 Juni. Het hoofdkwartier ontving be. ricl l, dat de Serviërs infanterie en artillerie sa- rr.entrekken op de vooruitgeschoven linies bij Kri- volak en Oudovo. De Serviërs zouden het vuur hebben geopend op de Bulgaarsche voorposten tusschen Detovo en Istip. De Bulgaren beantwoord den het vuur. De uitslag van het gevecht is onbe kend. De Grieken openden het vuur op Bulgaarsche afdeelingen, die posten gingen aflossen hij Che- maltos en Touzlaticiklit. De uitslag van dit gevecht is eveneens onbekend. SOFIA, 29 Juni. De politie verbood da betoo- ging van den Nationalen Bond, die wilde prote steeren tegen do houding van Senders en Grieken in Macedonië. Volgens berichten van de grens hadden op verschillende punten ontmoetingen plaats tus schen de Bulgaarsche troepen, Serviërs en Grie. ken. SCHIEDAM, 28 Juni. Vertrokken de zeetjalk »Geertruida Hendrika", kapt. S. O. Sm;d, naar Rees aan den Rijn, om dakpannen te laden voor Brönsbuttel. SCHIEDAM, 30 Juni. Gedurende de maand Juni kwamen alhier aan 1 stoomschip en 5 zeil schepen, tegen 2 stoomschepen en 1 zeilschip in dezelfde maand van het vorig jaar. BEURS VAN SCHIEDAM, 30 Juni. 1913. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 26 Juni. f 12 27 Juni. f 12 28 Juni. f 12 30 Juni. f 12 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF, Bond van Distillateurs s |28 Juni. 30 Juni M o u t w ij n Jf 13f 13 Jenever Amsterdam sche proef.: Spoeling: S t e m m i ng op heden kalm. Spiritus. 28 Juni. f22— a t 221/4 f 188/4 a f 187/, Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus f IOV4 af—- f 17— f17— fl8Vs ;fl8Vs f 0.90 f 0.90 30 Juni. f22— af22i/j f 18s/4 a f f IQ»/* af Stemming op heden: prijsh. HAMBURG, 28 Juni mk. 30 b., Juni Juli 29.50 b., Juli/Aug. 29.50 b., stemming kalm. PARIJS, 28 Juni. Spiritus per hectoliter; per Juni fr. 40.50 a 40.75 betaald, per Juli fr. 40.75 a 41, per Juli/Aug. fr. 41 betaald, per 4 laatste md. fr. 42 dito, per 3 md. v. Oct. fr. 42 a 42.25, per 4 eerste md. fr. 43.25— 43.50, stemming kalm. ROTTERDAM, 30 Juni. Op de veemarkt van heden waren aan gevoerd 138 vette runderen, 232 vette en gras kalveren, nuchtere kalvereD, 1037 schapen of lammeren, 641 varkens biggen en bok. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt Vette koeien le kw. 84, 86 2e kw. 82, 78 a ct., ossen le kw. 82, 84.2e kw. 80, ct., kalveren 105, 110, 2e kw. 100 a 95 ct., schapen le kw. 62,60, 2e kw 50, 3e kw. ctlam meren le kw. 76 a 78, 2e kw. 3e kw. a ct., varkens, le kw. 56, a 5/, 2e kw. 54 52, licht soort 55 a 57 ct. stieren 76. 74 a Handel in slieren traag, in kalveren redelijk, in varkens vlug. Zaad markt. Karweizaad f 13. a 13.25. Lijnzaad f (voer), f 12.a f 12.50, (zaai), f13.— a f Koolzaad, fa f Handel flauw. Aardappelen. Westlandsche klei f3 a f4. pooters f2 a f 2.50, Westlandsche zand f 3.a f 4, Malta's f per kilo. Aanvoer veel, vraag weinig. EierenmarkL Overmaasche f4.90 a f5.10; Zeeuwsche f4.60 f4.80. Granen. NEW-YORK M a i sWestern loco. 28 Juni. 70'/a 27 Juni. 70—, CHICAGO Mais Juni Juli Sept. Dec. 28 Juni. - 6l8/4 63Vs 6OY4 27 Juni. 62 63*/. 60*/* Rogge traag. Loco 28 Juni. 6H/jj 27 Juni. 61

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3