ieirijders Kiest! m i Eén prijs, één kwaliteit RÜiielitenM X. f 8. MICHEL1N5.50 1 Gemeente r sua Gemengd Nieuws. iBgezondea Mededeelingoik Kerknieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Tissehery-bericliteii. Scheepvaart Handelsberichte!*, Voor hen, die zich eenigen van deze zeer ge zochte bloemensoort willen aanschaffen, is dit een zeer gunstige gelegenheid. Totnogtoe heeft er te dezer stede nog nimmer een verkooping van uit sluitend rozen plaats gehad. Door den Commissaris der Ko ningin in deze provincie zijn tot leden van de Gezondheidscommissie alhier voor den tijd van 5 jaren, met ingang van heden 1 Juli, herbenoemd de heeren dr. C. F. van der Linden en J. H. Evers. Maandag 7 J u 1 i a. s. zal het 60 j aar geleden zijn dat de heer G. Visser Bz. als jongste bediende geplaatst werd op het kantoor van de firma Daniël Visser Zn., distillateurs alhier. Thans is de heer Visser de oudste firmant. Gister-avond om 5 uur is d e 11 - jarige A. de Jong, wonende Noordvestsingel, in de Nieuwe Haven gevallen. Hij werd.gered zonder letsel te hebben bekomen. Dooreen der brugwachters van de Koemarktbrug is heden ochtend om 6£ uur de 11-jarige H. Berends, wonende L. Achterweg, met behulp van een haak uit de L. Haven gehaald. De knaap was er al spelende ingevallen. Op de Broersvest i s g i s t e r a v o n d 8 uur de 7-jarige Elisabeth Boele door een hand wagen overreden. Haar rechtervoet werd gekneusd. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 2 Juli v.m. 2.23 n.m. 2.51. UIT DELFT. De Lustrumfeesten. Men meldt ons uit Delft De groote dag van de lustrumfeesten, de intocht van Sjah Abbasl binnen het Westersche Isphahan was heden aangebroken. Den geheelen morgen voerden spoor en tram een groote menschenmassa aan. Uit den omtrek kwamen de bewoners per rijtuig en fiets naar de stad om getuige te zijn van den grootschen intocht, waarvan reeds maanden werd gefluisterd. Omstreeks een uur vertrok de stoet, bestaande uit een 160 deelnemers, allen studenten, van het punt van opstelling. De totaalindruk, dien men van die schitterende oostersche costuums, alle ontworpen door Antoon Molkenboer en vervaardigd door den costumier Mulder te Den Haag, kreeg, was van grootsche bekoring. De meest mooie groep was die van het staatsbestuur en Perzië's hoogwaardigheidsbeklee- ders, die met een twaalftal op ezels gezeten derwischen, Sjah Abbas de Groote (de heer C. T. Stork Dzn.) voorafging, waar achter, nadat de lijfwacht was voorbijgegaan, een 5-tal kameelen volgde, dragende de geschenken door de vreemde gezanten voor den machtigen des Rijks medege bracht. Daarin volgden de Chineesche gezanten Na Tze Tsjoeng en Li Fa Hian in hun draagkoetsen. Bijzonder trokken de aandacht de groepen van den Indischen gezant Alem Chan (de heer H. F. R. de Waal) en de zeer schilderachtige groep, voor stellende den Vice-Koning van Georgië, Chanavat Chan Bagrat Mirza (de heer F. Schiff) met gevolg. In lange rij volgden de gouverneurs der Per zische provinciën, edelen en stadsgouverneurs, grootendeels te paard, terwijl de stoet gesloten werd door een lijfwacht te paard. Hedenavond zal op de meeste grachten de illu minatie ontstoken worden, die Delft in een toover- oord herschapen zal. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 1 Juli 1931, des namiddags ure "Voorzitterde heer P. M. J. Lagerweij, waar nemend burgemeester. Tegenwoordig zijn 17 leden. Afwezig: de heeren Smit, von Briel Sasse, Houtman, de Graaf, Ris en Wouterlood. Vastgesteld worden de notulen van 27 Mei en verdaagd die van 10 Juni. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de volgende stukken bij het College zijn ingekomen Van Ged. Staten a. een schrijven ten geleide van het besluit om den aanslag in de pi. dir. bel. naar het inko men van A. F. van Lissa van de 25 naar de 19e klas terug te brengen b. een schrijven ten geleide van de goedge keurde besluiten tot wijziging der gemeente-be grooting dienst 1912 met bedragen, resp. f250.— en f15979; c. een schrijven, waarbij de ontvangst wordt bericht van de verordening tot wijziging van die ter handhaving van de openbare orde en veilig heid en op de straatpolitie d. een schrijven ten geleide van de op 17 Juni j.l. goedgekeurde Raadsbesluiten waarbij B. en W. worden gemachtigd tot verkoop van een per ceel grond aan de Schoolstraat hoek Nassaustraat aan D. Kok q.q en van een perceel aan de Nas saustraat aan S. C. Waalwijk van Doorn q.q. e. een schrijven ten geleide van het op 17 Juni jl. goedgekeurde besluit tot wijziging der Ge- meente-begrooting dienst 1913 met een bedrag van f 36.000. f. een schrijven, ten geleide van het besluit tot afwijzing van de reclame van den aanslag in de pi. dir. bel. naar het inkomen dienst 1912/13. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen van B. en W Een voorstel tot het verleenen van een crediet van f 500. voor het verplaatsen van een boei in de Maas. Door den minister van Waterstaat is vergun ning verleend tot deze zeer wenschelijk gebleken verplaatsing. De heer Koopmans vraagt of de verplaatsing van een boei f 500.kost. De heer v. Westendorp zegt, dat het be drag aldus is geraamd. Schiedam bezit zelf niet de noodige werktuigen, zoodat die van elders moeten worden aangebracht. Het crediet wordt alsnu z. h. st. verleend. De heer Wouterlood komt ter vergadering. Voorstel tot wijziging der verordening betref fende den burgerlijken stand en in verband daar mede over te gaan tot de benoeming van den heer G. van Zon tot ambtenaar van den Burger lijken Stand. De verordening wordt in aangegeven zin ge wijzigd en de heer van Zon, ambtenaar van het Bureau Burgerlijke stand en Bevolking, wordt benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken stand. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken een schrijven ten geleide van haar verslag over 1912. Wordt voor kennisgeving aangenomen en zal gevoegd worden bij het verslag van de gemeente. Van de commissie voor het Algemeen Handels- Entrepót schrijven ten geleide van de rekening en verantwoording over 1912 en een begrooting voor 1914. Yan de commissie voor het Stedelijk museum schrijven ten geleide van de rekening over 1912. Van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuisalhier, schrijven ten geleide de begrooting voor 1914. Al deze stukken gaan om advies naar de com missie voor de Financiën en de Belastingen. Van het bestuur der R. K. Voetbal-vereeniging «Schiedam" verzoek om haar een terrein voor het houden van oefeningen en wedstrijden beschik baar te stellen tegen een huurprijs van f25. per jaar. De heer De Bruin vraagt of het terrein niet reeds in gebruik is. De heer Goslinga: Ja. We zullen echter nagaan of er een ander terrein beschikbaar kan worden gesteld. De heer De Bruin vindt het niet noodig nog eens advies over het verzoek uit te brengen. De Voorzitter acht het regelmatiger, dat B. en W. eerst een advies uitbrengen aan den Raad. Het verzoek wordt alsnu in handen gesteld van B. en W. om advies. Van het bestuur der Bouwvereeniging «Een dracht" verzoek om deze vereeniging het terrein van den Schenkeldijk tusschen de Werf «Gusto" en de Werf «Van der Eist Co." voor 75 jaren in erfpacht uit te geven. In handen van B. en W. om advies. Van mr. J. C. von Briel Sasse bericht dat hij bedankt als gedelegeerd lid der Ambachtsschool. Kennisgeving. Van D. Hoek bericht dat hij tegen 1 Juli zijn functie als onderwijzer aan school D. aanvaardt. Kennisgeving. Van de gemeente-werkliedenvereeniging «Ons Belang" dankbetuiging voor de in de vorige zitting genomen beslissing, betreffende verkorting van den maximum arbeidstijd. Kennisgeving. Van de wed. T. Lourens, verzoek om restitutie van h. i. ten onrechte betaalde havengelden. In handen van B. en W. om advies. Van de vereeniging Schiedamsch Volksbadhuis verzoek om vrijstelling van aanslag in de plaat selijke belastingen op de gebouwde eigendommen, als zijnde een inrichting van algemeen nut. In handen van B. en W. om advies. Van het Raadslid den heer P. de Bruin ver zoek, om een vraag te mogen stellen naar aan leiding van het sluiten der Zwemschool op Za terdagmiddag. Wordt besloten daartoe straks gelegenheid te geven. Agenda. Ontslag leeraar Gymnasium. 1. Verzoek van dr. W. C. K. Capel om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium, met ad vies van B. en W. Overeenkomstig dat advies wordt het gevraagde ontslag eervol verleend, met ingang van 1 Sep tember 1913. Ontslag leeraar Handelsavondcursus. 2. Verzoek van A. J. de Jong om eervol ont slag als leeraar aan den Gemeentelijken Handels avondcursus, met advies van B. en W. Ook dit ontslag wordt, overeenkomstig het advies, met ingang van gelijken datum eervol verleend. Ontslag onderwijzer. 3. Verzoek van A. van Wagtendonk om eervol ontslag als onderwijzer aan school C, met advies van B. en W. Mede overeenkomstig het advies wordt besloten het gevraagde ontslag, met ingang van 16 Augus tus a.s., eervol te verleenen. Verlenging Opleveringsterm ij n. 4. Voorstel tot verlenging van den termijn van oplevering der werken ten Zuiden van den Fran- kelandsohen dijk, aangenomen door L. Volker Azn. met een jaar. Zooals bekend is, is de overeenkomst, die de gemeente in 1907 naet den aannemer L. Volker Azn. sloot dat ophooging van gronden ten Zuiden van den Frankel. dijk niet geheel uitgevoerd. In die overeenkomst is ook begrepen de oeverstrooken omtrent welker verkrijging wel met den Staat werd onderhandeld, doch nog steeds geen over eenstemming werd verkregen. In verband daar mede is de termijn voor de eind-oplevering, welke 31 December 1911 afliep, telkens met een jaar verlengd en stellen B. en W. daarom ook thans voor daartoe weder te besluiten voor het jaar 1914. Verzoek Volkshuisbestuur. 5. Verzoek van het Bestuur van «het Volks huis" om deze instelling vrij te stellen van het betalen van belasting op de gebouwde eigendom men, op grond dat zij zou zijn een inrichting van algemeen nut, met advies van B. en W. Het vorige jaar werd op advies van B. en W. afwijzend op dit zelfde verzoek beschikt. B. en W. adviseeren op dezelfde gronden die toen aanleiding gaven op dat verzoek afwijzend te beschikken, ook thans hiertoe te besluiten. De heer v. d. Hoek merkt op, dat het advies der Commissie v. d. Financiën is uitgebracht zon der voorlichting door een ambtenaar. Spr. be toogt op grond der verordening, dat het Volkshuis in de termen valt voor vrijstelling van belasting. De heer Wittkam pf zegt, dat door het Volkshuis, thans zelf in een schrijven is toege geven dat het gebouw niet vrij is te stellen van belasting, daar het erkent lokaliteiten te verhuren voor bijeenkomsten, welke veelal met doel van het Volkshuis strooken. De verordening spreekt van gebouwen uitsluitend dienend ten alge- meene nutte. Het verleenen van vrijstelling aan het Volkshuis is derhalve niet mogelijk. De heer Kavel aars merkt op, dat het be stuur van het Volkshuis uit het oog verliest, dat de vereeniging «Volkshuis" niet hetzelfde is als het door haar in gebruik zijnde perceel. De vereeni ging kan van algemeen nut zijn, doch daarmede is het perceel nog niet van algemeen nat. Naar sprekers meening staat vast, dat het perceel niet «uitsluitend ter algemeene nutte" wordt gebezigd. De Voorzitter zegt, dat reeds vroeger een verzoek van dezelfde strekking bij den Raad in behandeling is geweest. Toen is door B. en W. dadelijk een afwijzend prae-advies uitgebracht en werd het verzoek door den Raad afgewezen. Sedert de vorige maand is echter de verordening gewijzigd in dien zin, dat bij beslissingen van den Raad over deze zaken gelegenheid is ge opend voor beroep bij Gedeputeerde Staten. Het bestuur van het Volkshuis wil nu van die gele genheid gebruik maken, na eerst een beslissing van den Raad te hebben uitgelokt. De heeren van Westendorp en Witt kam pf treden nog eenigen tijd in debat over de kwestie of het Volkshuis al dan niet is een ge bouw van algemeen nut. Eerstgenoemde verdedigt het, laatstgenoemde bestrijdt zulks. Hierna wordt, op verzoek van den heer Koop- mans, het prae-advies in stemming gebracht. Het wordt aangenomen met 15—3 stemmen, die van de heeren Koopmans, Hoek en Van Westendorp. {De zitting duurt voort.) De Franse he vlieger Brindejonc naar Nederland. Men seint ons uit Ham burg: Hedenmorgen vroeg is de Fransche vlieger Brindejonc van Kopenhagen komend, op het vliegveld bij Hamburg vlot geland. De koene aviateur is voornemens hedenmorgen tusschen 9 en 10 uur op te steigen en naar Den Haag te vliegen. Het weer is triestig er is veel bovenwind. De vergiftigingszaak te Oude We tering. Vrouw Pieneman heeft bekend haai man vergiftigd te hebben. Desertie. Wederom hebben, naar bet „U. D." meldt, gistermorgen een 14-tal veldartilleris ten de kazerne te Utrecht zonder verlof verlaten; zes manschappen, welke Zondag met één dag vei lof vertrokken, zijn niet op tijd in de kazerne teruggekeerd. Het blad meldt nader, dat de veld-artillaristen, die zich Zaterdagavond hebben verwijderd uit de kazerne der veld-artillerie, 20 man bijt elkaar, evenals de vorige ploeg van 15 militairen wegens ontevredenheid over de ménage, gisteren zich heb ben aangemeld in de marinierskazerne te Botter dam. Zij zullen van daar naar- Utrecht tenig- keerenzij waren naar Rotterdam komen loo- pen. Bloedvergiftiging. Het zoontje van den heer J. van de P., te Ellewoutsdijk, kreeg dezer dagen, door het spelen met een blikje, een- onbeduidend wondje aan een van de vingers Thans is het knaapje aan bloedvergiftiging ge storven. Levensgevaarlijke verwonding. Te Oude Pekela werd Zaterdagnamiddig de arbeider Ebbo Burema door messteken van 15 en 13| cM- lengte levensgevaarlijk gewond door den arbeider Baltus Martena. Beide mannen waren bewoners van het tehuis voor dakloozen. De verdachte Martena is, na een verhoor door den rechter commissaris te Winschoten, in hechtenis gesteld- Miehelin is het goedkoopste en toch het beste. Overal verkrijgbaar. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Assendelft den weleerwaar den heer L. v. d. Berg en tot rector van het Sl. Joscphgesticht te Haarlem den weleerwaarden heer J, H. W. Borsboom, thans kapelaan te Lei den (O. L. V. Hemelvaart). Koningin-Moeder te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam Hedenmiddag om halt twee kwam H. M. Koningin-Moeder aan het centraal Station aan, om zich vandaag naar den Overtoom te begeven tot een bezoek aan de onlangs geopende Ned. Hervormde Diaconessen- Inrichting. Vervolgens bracht H. M een bezoek aan de Tentoonstelling «De Vrouw 1813 1913" waarde presidente van Hoodfbestuur de Koningin-Moeder verwelkomde en de dames-leden van bet Hoofd bestuur aan de Hooge bezoekster voorstelde. Daarna ving onder geleide van het hoofdbestuur de rondgang door de verschillende afdeelingen der tentoonstelling aan. SOFIA, 30 Juni. Strenge order is vandaag aan de Bulgaarsche troepen gegeven om de operaties te staken, en de Servische en Grieksche troepen alléén aan te vallen, wanneer zij zelf worden ge- attakeerd. SALONIKI, 30 Juni. De Grieken omsingelden de Bulgaarsche troepen en ontwapenden ze. BERLIJN. De «Berl. Zeitung am Mittag" ver neemt, dat men in diplomatieke kringen te Ber- ijn den toestand zeer ernstig beschouwt. Welis- lwaar is een officieele bevestiging van het uitbreken van den oorlog nog niet binnengekomen, maar men houdt het thans voor zeer waarschijnlijk dat Bulgarije aanvallend tegen de Servisch-Grieksche troepen zal optreden. FRANKFURT a/MAIN, 1 Juli. De „Frankf. Zei- lung" gaf hedenmorgen een extra editie uit,, waar in vermeld wordt, dat de Grieksche minister van Buiterilandsche Zaken hedenmorgen vroeg aan den correspondent te Athene van dit blad ver klaarde, dat nadat Bulgarije alle stappen van Griekenland ©n de kort geleden bij; verdrag voor gestelde en vastgestelde voorloopige gretis-bepa- lingen genegeerd heeft, de Grieksche reg'eering wérkelijk niet anders heeft kunnen doen oan hare Macedonische troepen het bevel tot den aanval te geven. Hierdoor is een oorlog ontstaan zonder feitelijke formeele oorlogsverklaring. De regeering zal in dezen zin een verklaring in Solia afleggen. Griekenland zal de verantwoor delijkheid voor den oorlog en de ongetwijfeld ernstige gevolgen daarvan te dragen hebben. SCHIEDAM, 1 Juli. Binnen van de haring vangst SCH 180 „Saturnus", J. Roeleveld Jr., 2 last le reis. LONDEN, 30 Juni. Vertrokken schoener „Ster ne". O Schuitema, met krijt naar Schiedam. BEURS VAN SCHIEDAM, I Juli. 1913. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 27 Juni. f 12 28 Juni. f 12 30 Juni f 12 1 Juli. f 12 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF, Bond van Distillateurs! (30 Juni.l 1 Juli Moutwijn:'f 13— f 13 Jenever: If 17— 'f17 Amsterdamsche proef. :fl8i/s fl8y2 Spoeling:f0.90 f 0.70 Stemming op beden kalm. Spiritus. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 1 Juli. f 22— a f 221/a f 183/4 k f f10V4 k f 30 Juni. f22— a f 221/2 f 183/4 a f fl0'/4 a f Stemming op hedenprijsh. HAMBURG, 30 Juni mk. 30- b.. Juni Juli 29.50 b., Juli/Aug. 29.50 b., stemming kalm. PARIJS. 30 Juni. Spiritus per hectoliter per Juni fr. 40.50 betaald, per Juli fr. 40.75 dito, per Juli/Aug. fr. 41 betaald, per 4 laatste md. fr. 41.75 a 42.25 per 3 md. v. Oct. fr. 42.25 be taald, per 4 eerste md. fr. 43.25 43.50, stem ming kalm. ROTTERDAM, 1 Juli. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 69 paarden, veulen, ezel, 938 magere 497 vette runderen, 223 vette en graskalve ren, 413 nuchtere kalveren, schapen, varken 121 biggen, 1 bok. De prijzen van het vee. besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 84 a 86 ct2e kw. 82,76, 3e kw. ct., ossen le kw. 82, 84,2e kw. 80, 76. 3e kw. ct., stieren le kw. 82, 78 2e kw. 76 3e kw. ct., kalveren le kw. 105,110, 100,95. Melkkoeien f 125 a f 275, kalfkoeien f 150 a 270, stieren f 120 a f 300 pinken f 90 a f 150, graskalveren f40 a f50 vaarzen f130 a 250, biggen f 12 120, a f50, slachtpaarden t 80 a f 125, nuchtere kalveren f7 a f15.fokkal veren 16 a 25 hitten f75 k f170, werkpaarden f,100 a f230. Handel in stieren flauw, in kalveren vlugger dan gisteren in melk- en kalfkoeien matig, in paarden traag, in fokkalveren redelijk in biggen flauw. Botermarkt. Op de botermarkt waren aangevoerd 16e, 69 8e ton 176 stukken van K.G. De prijzen waren als volgt: le kw. f55. kw. f51 3de kw. 48.Voor stukken van kilo werd 70 ii 75 ct. betaald. E i eren veili ng. Aangevoerd 48867 stuks. Kippeneieren f 3.80 a f 5.05 Eendeneieren f4.25 a f 5.10 ganzeneieren f 14.a kal koeneieren f8 a 8 50, eieren voor handelaren f3.80 a 4.10. Granen. NEW-YORK Mais: Western 30 Juni. 69— 28 Juni. 70'/«. CHICAGO Mais Juni Juli 30 Juni. 608/4 28 Juni. 61s/4 Rogge prijsh. Loco 30 Juni. 61V» 28 Juni. 6lJ/f 14 i loco. Sept. 62s/c 63ys Dec. 59 50 V*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3