Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. het Arda-meer terug te trekken. De Grieken heb ben vier snelvuurkanonnen buit gemaakt. Bulgaarsche krijgsgevangenen deelen mee, dal de Bulgaarsche troepen een overrompeling van Saloniki in den zin hebben. De koning van Griekenland 3einde gisteravond: Onze troepen hebben den vijand over het ge- hoel© tront verslagen. Wiji hebben tal van kanonnen, machinegeweren en geweren buitgemaakt. Op verscheidene pun ten hebben onze troepen den vijand met de bajonet uit hun stellingen gejaagd. Uit Saloniki wordt nog gemeld, uat de Bul garen een aanval op Saloniki voorbereiden. De Serviërs. De regeering heeft gister geen rapporten van het .oorlogsterrein openbaar gemaakt. De minister van justitie eu vati handel hebben verklaard zeer voldaan te zijn over den loop der krijgsverrichtingen. Volgens particuliere berichten is thans een beslissende slag aan den gang. Gevechten, die reeds vier dagen duren, hebben plaats op de oevers van de Zletovvska en de Bic-galnitsa Men weet alleen dat de strijd bloedig is. Alle corpsen nemen er aan deel. Den eersten dag had het derde legercorps 1000 (Iconen en 3500 gewonden. Volgens een mededeeling aan de Russische le gatie te Sofia hebben de Serviërs en Grieken geweigerd de krijgsverrichtingen te staken. l ier treinen met 2000 gewonden zijn te Bel grado aangekomen; drie volgende werden gister avond verwacht. Het Servische Roode Kruis. Het Servische Roode Kruis heeft aan het cen trale comité van het Roode Kruis in Zwitserland hulp gevraagd. Tol nog toe hebben 20 vreemde' geneesheeren hun hulp aangeboden. Vijf doktoren van het Duitsch© Roodiei Kruis zijn reeds aange- kamen. j f jij Saloniki. Aan de „Vossische Zeit.ung" wordt uit Athene geseind: De verliezen bij' de Straatgevechten in Saloniki van de Grieken worden ambtelijk opge geven: '4 officieren gedood, 12 soldaten gedood, 2 gewand, 2 gendarmen gewond, 4 Kretenzer soldaten gedood. Van de Bulgaarsche soldaten zijn 54 gewond gedood. Van de Bulgaarsche officieren zijn er 17 gewond en 19 gevangen. 1260 manschappen zijn gevangen genomen. Van de komitadzjis zijn er 6 gedood en S0 gevan gen. Depositie van Bulgarije. De »Lokal Anzeiger" schrijft: Een hoogge plaatst diplomaat deed de volgende verklaring aan een onzer medewerkersOngetwijfeld is de situatie voor het behoud van den vrede op dit oovrenblik onzeker. Toch kan men de hoop koes teren, dat de jonsrste, bloedige tooneelen de laat ste zullen zijn van de Balkan troebelen. Ik steun deze opvatting op het feit, dat de Bulgaarsche diplomatie volkomen geisoleerd staat en dat voor zoover mijn zeer groote inlichtingen reiken, geen uitzicht bestaat, dat zij uit deze isolatie kan ge raken. Een onbedriegelijk kenteeken daarvoor is, dat men Roemenië de volkomen vrijheid heeft gelaten. Roemenië behoefde geen enkele iuter- ventie te vreezen, toen het besloot om te mobili- seeren. Met het oog op deze beslist anti-Bulgaar- sche constellatie, moet men verwachten, dat men eindelijk te Sofia tot bezinning en inkeer zal komen en men kan er op rekenen, dat Bulgarije in zal gaan op de verschillende eischen, die door zijn tegenstanders thans gesteld worden, wanneer het zich ten miuste niet aan een overweldigenden nederlaag wil blootstellen. Dat de Belgaren inder- bij de laattte gevechten zeer slechte resultaten bereikt hebben, blijkt uit berichten, die ik zoo even ontvangen heb en die niet uit Servische bron voortkomen". Men meldt, dat de gezant van Bulgarije te St. Petersburg gister-ochtend een bezoek bracht aan Sasonof en hem voorstelde Servië de volgende volgende voorwaarden te stellen om uit de hui dige crisis te geraken ie. Onmiddellijke staking der vijandelijkheden. 2e. Demobilisatie der Bulgaarsche, Servische en Griekschn legers. 3e. .Gemeenschappelijke bezetting der betwiste streken. 4o Gelijktijdig vertrek van Danef en Pasjits naar Petersburg. Allerlei nieuws. Op de avondbeurs t© Frankfurt veroorzaakte gister het bericht van de mobilisatie van het Roemeensehe leger en de oorlogsverklaring van Servië een algemeenen drang tot verkoopen, waar door de koersen sterk gedrukt werden. De markt toonde echter nog een groot opnemingsvermo- gen. De Beurs te Weenen was gister en heden zeer flauw. BELGIë. Het „Journal de Bruxelles" meldt, uat sir EuWard Grey den 27en Juni aan den Belgischen gezant te Londen een nota overhandigde, waarin de En gel sc he regeering formeel erkent, oat, de souvereiniteit over Belgisch Congo op de Belgi sche regeering is overgegaan en waarin de wensch wordt uitgesproken, aat deze Belgische kolonie zich voorspoedig zal ontwikkelen. DÜITSCHLAND. De koning en de koningin van Italë brachten gister een bezoek aan boord van de »Hohenzol- lern'De Duitsche keizer bood hen daar een lunch aan. Het Duitsche keizerpaar ging later op den dag aan boord van het Italiaansche koninklijk jacht sTriacria", waar een diner werd gegeven. De staatslieden van beide landen hebben bij deze bezoeken langdurige besprekingen met elkaar gehouden. De keizer en de koning hadden op het dek van de »Trinacria" een druk gesprek hetwelk gerui- men tijd duurde. De »Trinacria" vertrok om 11| uur gisteravond naar Stockholm. SPANJE. Een verdacht individu liep te Madrid achter den auto vau den koning, die den ministerraad gepresideerd had. De man werd gearresteerd. Bij de visitatie werd een groot aantal stukken glas in zijn bezit gevonden. Hij beweert den Koning over do uitbetaling van zijn pensioen te hebben willen spreken. Uit anftropometrisch onderzoek is gebleken dat hij Fernandas heet, en veroordeeld is wegens deel neming aan de gebeurtenissen te Barcelona in 1909. ZÜED-AFRIKA De staking' aan den Rand breidt zich nog steeds uit. 500 man troepen zijn gisterochtend naar aen Rand vertrokken. Veraer is hevel gegeven 1000 cavaleristen uit Potohefsttroom onmiddellijk naar den Rand te zenden. Meer cavalerie staat gereed om op het eerste sein ook daarheen te vertrek ken. Men gelooft dat heden de staking vrijwel alge meen zal zijn. CHINA. In het Huis van Afgevaardigden en in den Senaat zijn de commissies benoemd, die de grondwet, zullen ontwerpen. Ia beide commissies is de Kfjoomi ngtan gpartij' het sterkst vertegen woordigd, doch in geen van beide commissies heeft zij del volstrekte meerderheid. Waarschijnlijk zullen Koeomingtangers de oppositie dus in beide commissies de lakens1 uitdeelen. In de Senaatscommissie van 30 loden hebben de Koeomingtangers 14 vertegenwoordigers, in de commissie uit het Huis (30) hebben zij er 13. PERZIê. Na terugkeer van den regent van Perzië te Teheran zal hij den jongen Sjah een jaar lang in de geheimen der regeer kunst inwijden. Na afloop daarvan zal de Sjah, die dan 18 jaar oud is, worden gekroond en zelf gaan regeeren. De mijnwerkers in België, voorzienend dat de kolenprijzen achteruit zullen loopen, waardoor loonsverlaging zal plaats hebben, verzochten gister een algemeene loonsverhooging van 10*4. De loonsverhooging wordt algemeen absoluut onmo gelijk geacht. Het voornemen bestaat echter de loonen met 5% te verlagen. In verband met de staking onder haar we vers te Lodz, waarbij zich andere arbeiders aan sloten, heeft de manufacturentabriek Heijer haar fabriek gesloten. Voor het Münchener Schwurgericht werd gister behandeld de zaak tegen den 34-jarigen tingieter Johan Strasser uit Niederaltaich, be schuldigd op 13 Mei 1.1. te München den Pruisi- schen militairen attaché majoor von Lewski en den opperwachtmeester Bohlender te hebben ver moord. In de Prinsregentstrasse te München werden beiden door den bekl. dien dag met twee schoten uit een browningpistool doodgeschoten. Er werden 11 getuigen verhoord. Na een korte pauze werd de zitting om 4 uur heropend. S(rasser werd wegens dubbelen moord twee maal ter dood veroordeeld en eerverlies gedu rende den lijd dien hij nog' zal leven. Twee kiesrechtvrouwen, Clara Giveen en Kitty Marion, zijn gister te Londen veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid wegens de brandstich ting in de tribune der renbaan in Hurst Park. Uit Mexico (stad) meldt men d.d. 3 dezer: De regeerine ontving bericht, dat de generaal der opstandelingen, Ambrosio Figueroa, te Squa- ladela gevangen genomen en terecht gesteld is. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft gister de Japansche gezant Chinda den staatsse cretaris Bryan de laatste nota van Japan over Californië overhandigd Zij handhaaft verschillende punten, welke in de vorige nota reeds zijn uiteen gezet. Uit Leith De staking der havenarbeiders omvat nu 7000 man en breidt zich naar verschillende andere havens van Firth of Forth uit, waar bereids 1500 man in staking zijn gegaan. De invloed der sta king op het kolentransport is zeer ernstig. Over de 10.000 kolenwerkers in Lothaos (Z. Schotland) zijn werkloos. Het huwelijk van Dom Manuel van Portu gal met prinses Auguste Victoria van Hohenzol- lern zal te Sigmaringen op 3 September burger lijk en op 4 September kerkelijik voltrokken wor den. luitschland bezat totdusver geen Algemeen RijksarchiefgebouwOp de begrooting voor 1914 zal nu een .post gebracht worden als eerste ter mijn vaar de bouwkosten van zulk een archief en den aankoop van den grond. (Het nieuwe archiefgebouw zal in 1917 gereed moeten zijn en te Berlijn komen te staan op de plaats van den ouden RotanLschen Tuin op den hoek van de Gruniewald- en de El sfoolz-straat. De Kabinetscrisis. Mr. P. J. Troelstra heeft, in verband met de uitnoodiging. om a.s. Zaterdag ter conferentie bij H. M. de Koningin op het Loo te komen, zijn buitenlandsche reis reeds onderbroken en zal zich dus niet direct uit het buitenland, maar uit ons land naar het Loo begeven. Gisteren vertoefde hij 1 tot 's-middags in zijn woning te Scheveningen, maar heeft daarna de stad weer verlaten. De Maas-kanalisatie. In de zitting van gistermiddag van de Prov. Staten van Noord-Brabant bracht het lid Ver- straaten ter sprake de kwestie der kanalisatie van de Maas volgens het ontwerp-wet. Een goede oplossing in dezen meende spreker te vinden door het aanleggen van een kanaal van Grave naar Gewanden. Ia antwoord hierop deelt de voorzitter mede, dat deze kwestie bij Ged. Staten een zaak van groote bezorgdheid heeft uitgemaakt en dat Ged. Staten tot de conclusie zijn gekomen, dat het niet voor het Noordoostelijk deel van Noord-Brabant, maar vooral voor het zuiden der provincie een groote ramp zou zijn, als dit ontwerp-wet tot wet verheven zou worden. Daarom hebben Ged. Sta ten aan den hoofdingenieur van den Waterstaat opgedragen aan de regeering te adviseeren, om deze kwestie, vooral met de bezwaren, die voor het zuiden hierin gelegen zijn, 't ontwerp-wet te wijzigeD. Verbetering der Faillissementswet Eeaigen tijd geleden is naar men zich herinne ren zal in een te Amsterdam gehouden vergade ring op initiatief der »Vereeniging van Handelaren en Fabrikanten" (in de bouwvakken) te 's-Gra- venbage besloten krachtige pogingen aan te wenden, om te komen tot herziening, althans voorloopig betere toezegging der Faillissements wet. Het voorloopig Comité, dat toen gevormd is, heeft thans, naar wij vernemen, een circulaire verspreid, teneinde alle mogelijke medewerking van den handel en uit alle deelen van het land te verkrijgen. Zoodra voldoede materieel is verzameld, aldus wordt medegedeeld, zal een nieuwe vergadering worden gehouden, teneinde een definitief bestuur te kiezen en de werkwijze vast te stellen. De volgende bonden en vereenigingen hebben reeds medewerking toegezegd Algemeene Nederlandsche Bond van Schonfa- brikanten te Tilburg; Bond van Likeurstokers in te AmsterdamBond van Nederlandsche grossiers in fruit, te Amsterdam Nederlandsche Vereeni- ging voor den Handel in gedroogde Zuidvruchten en aanverwante artikelen te Amsterdam Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten en Handelaren in Nederland te UtrechtVereeniging van Fabrikanten en Handelaren te Den Haag; Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland, te RotterdamVereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te Den Haag; Vereeniging van Nederlandsche Papier groothandelaren en de Vereeniging van Vernis- fabrikanten. Dioc. Bond van R. K. Drankbestryders- verennigingen in het Bisdom Haarlem. De Algemeene vergadering van bovengenoem de n Bond zal' dit jaar worden gehouden op Maan dag 10 November, te Amsterdam in het gebouw der St. Jozefs'giezellenvereeniging, Stadhouderska de 55. Tot uiterlijk 29 Juli kunnen door de afdee- lingen voorstellen worden ingediend bij' het Bands- bestuur, van Merlenstraat 28, Den Haag. De Yecht-quaestie. De ingenieur A. L. H. Obreen, heeft een adres gericht aan H M. de Koningin, waarin hij' ver boekt om tot beëindiging dar grove misstanden in de Vechtstreek voor rekening van den Staat met geldelijke bijdragen der betrokken provin ciën te doen bouwen een pompwerktuig te Mui den, en eveneens een pompwerktuig nabij IJmui- den, let eerste om de Vecht en het tweede om het Noordzeekanaal af te malen tot een vast peil en beide wateren daarop te houden, wat hoog noodig is, wijl zoowel de Vecht .als het Noordzeekanaal voortdurend met te veel water zijn bezet. De werking der Pandhuiswet. In het verslag van den toestand der Gemeente lijke Bank van Leening te Arnhem over het dienstjaar 4912 kamt een opmerking voor betref fende de werking van de wet op de pandjeshui zen, die wel de aandacht waard is. Nadat is ge constateerd, dat de bank weer met verlies heeft gewerkt, alhoewel niet zoo groot als het jaar te voren, gaat het verslag aldus voort: »De oommissie is versterkt in haar meening, uitgesproken in het verslag over 1911, dat de oorzaak van het verlies voor een groot deel ook hierin zal moeten worden gezocht, dat het doel van de Pandhuiswet, het weren van inrichtingen, waar op woeker geld op goederen wordt geleend, hier ter stede nog niet is bereikt. Herhaaldelijk toch is gebleken, dat, ofschoon deze inrichtingen officieel in de gemeente niet meer aanwezig zijn, ze nog steeds haar winstgevend bedrijt uitoefenen en tal van slachtoffers maken. De politie deed dit jaar met succes een inval bij den houder van een dezer parasistische bedrijven en nam een groo1, aantal panden in beslag. Naar de commissie is ter oore gekomen, zal tegen dezen pandhuishouder geen vervolging kun nen worden ingesteld, omdat bij de beleeningen niet door de wet vereischte schriftelijke bewijzen zijn afgegeven. In hooge mate moet het worden betreurd, dat men, in weerwil van de voorschriften van weten verordening, op grond van formeele bezwaren niet tot vervolging van pandhuishouders, die feitelijk in overtreding zijn, kan overgaan." Het is niet voor het eerst merkt »Weg met den Woeker", het orgaan der Nation. Vereeniging ter Bestrijding van den woeker hierbij op dat dergelijke klachten worden geuit en met de com missie uit Arnhem betreuren we in hooge mate dat de overheid in deze niet schijnt te kunnen optreden. Het zal evenwel immer zeer moeilijk zijn een wet zoodanig in te richten, dat met een beetje handigheid niet op de een of andere wijze door de mazen ken worden geslopen. Evenwel het hier gesignaleerde euvel is te be denkelijk, dan dat het niet de noodige aandacht verdient. Naar wij vernemen, is het ook reeds ter sprake gekomen in het hoofdbestuur onzer Natio nale Vereeniging en heeft de zaak ook de aandacht der Regeering. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.6. te Horta. Laagste barometerstand 752.3 Hernösand. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolk, enkele regenbuien, zelfde tem peratuur. Militie. De burgemeester roept Jan Hendrik Jacobus van Housselt, loteling der gemeente Krimpen aan den IJssel van de lichting 1908, behoorende tot de 4de compagnie Hospitaalsoldaten, op om op 5 Aug. 1913, krachtens art. 80, in verband met art. 114 der Militiewet (Stbl. 1912 no. 21) junito art. 111 der Militiewet, voor herhalingsoefeningen •n werkelijken dienst te komen by het 4e reg. infanterie 3de bataljon te Leiden, alwaar hij zich bij de militaire ziekeninrichting moet aanmelden. Scheepsbouwwerf. De naamlooze vennootschap Furness Scheepvaart en Agentuur-Maatschappij meldt Het plan tot het inrichten van een scheeps bouw- en reparatiewerf bestaat niet bij de Engel- sche firma Furness, Withy Co. Ltd., doch bij de Nederlandsche naamlooze vennootschap Furness' Scheepvaart- en Agentuur-Maatschappij te Rot terdam, welker aandeelen zich voor een groot gedeelte in handen van Nederlandsche kapitalisten bevinden. Er kan ook geen sprake zijn van aankoop van terreinen te Schiedamwij zijn slechts naar ver schillende zijden in enderhandelingen tot het verkrijgen van een geschikt terrein, hetzij in huur of in eigendom. Eindelijk is het volstrekt niet ons hoofddoel, met de bestaande scheepswerven in concurrentie te treden: de nieuwe onderneming wordt hoofd zakelijk in het belang van ons reederijbedrijf op touw gezet. De Beurssluis. In de afgeloopen maand werd door de Beurssluis geschut: 1 zeeschip naar binnen en buiten met een inhoud van 223 M8.binnenschepen naar bin nen 424 met een inhoud van 27274 M8., naar buiten 456 met inhoud 28721 M8. Spoelingschouwen naar binnen en buiten 874, met inhoud 6118 Ms. en 1 houtvlot naar buiten, oppervlak van 120 M2. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd gis termiddag ten Raadhuize in het openbaar aanbe steed het maken van een paalfundeering ten behoeve van de schoolbouw aan de Huijsmans- straat met daarop rustende peilers en beneden- vloer, de vloer van de verdieping en de trap naar de verdieping, alles in gewapend beton. Hiertoe waren ingekomen 9 biljetten en wel van 1. N. V. Kon. Ned. Betonijzer Mij. voorh. v. Wa ning Co., Rotterdam, f10742.- 2. Holl. My. werken gewapend beton te Den Haag. f11175.—; 3. G. Knijpers, Rotterdam, f11400.-; 4. Slaven burg en Scheurkogel, Schiedam, f11428.-; 5. A. J. Zuiderhoek, Den Haag, f12670.-; 6. Beton- maatschappij Boudrez, Den Haag, f12732.-; 7. J. Nederhorst, Gouda, f13530.— 8. N. V. Ned. Betonijzerbouw, Amsterdam, f13546.—; 9. J. de Kloe, Schiedam, f13900.—. De gunning werd nog aangehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2