Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Houdt Rechts! 'RIENZI. Gratis Ongevallenverzekering 36sie Jaargang. Maandag 7 Juli 1913 Op den Balkan. o 10667 oTereenfcomstig op de polis vermeide voorwaarden. FEUILLETON. Bvttenlaxdsck Nieuws. Bureau: Botersiraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cfent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f Q f) f) verlies van gelieele I #1111 een hand, invaliditeitI L U U voet 0r oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algemeene van bij verlies van een wijsvinger verlies van eiken ande ren vinger. Op 't oogenblik dat wij onder dit veel ge bruikelijk hoofd onze lezers opnieuw gaan on- dcrhoudsn over do gewichtige beslissing die de kiesgerechtigde ingezetenen onzer stad zullen te nemen hebben, staat de stembus weer bijna ge reed om het votum der Itaadskiezers te ont vangen. Ieder ingezetene, geroepen tot de samen, stelling van ons gemeentebestuur mede te werken, behoort zich dus behoorlijk at te vragenWat ga ik doen; wie zal ik stemmen, nu ik uit een groslijst van zoovele candidaten een keuze moet maken. Voor u, christelijke'kiezers der gemeente Schio. dam, is die vraag zeker al vrij gemakkelijk to beantwoorden. Gij weet, dat 't bij deze alge meene Raadsverkiezing gaat om het onverzwakt behoud, eene mogelijke versterking van de anti liberale meerderheid in den Raad; gij weet, voor gelicht door do besturen uwer kiesvereenigingen, welke leden Gij in den Raad te kiezen hebt. Zorgt dus, christelijke kiezers, die ar u op beroemt, dat da Raad uwer gemeente overwe gend rechts is en beslist rechts handelt, hij dit gewichtig pleidooi het' juiste gewicht in de schaal te leggen i Komt allen zonder uitzondering trouw ter stembus in alle districten! De ervaring heelt toch geleerd, dat wij geen enkele stem kunrièn missen, dat zelfs in District 1 het stemmenovcr- wicht der christelijke kiezers niet zoo groot is als sommigen zich dat voorstellen en enkele ach. terblijvers of dissenters hier het pleit zouden kunnen doen verliezen. Het christelijke kiezers- kojps behoort dus op volle oorlogssterkte te zijn in alle districten, en dat niet bij de her slemming, maar b ij deze eerste beslis sende stemming. Nu zien wij toch onze tegenstanders nog verdeeld, bij de herstemming zullen wij vrijzinnigen en socialisten weder in één gesloten phalanx tegen de candidaten, van Rechts zien optrekken. Immers, „de coalitie moet neer" ook in den Raad, zoo heeft het orgaan van de liberaal-radicaal-socialistische onderwijzers in Schiedam 't reeds gedecreteerd. Daartegen zult gij, christelijke kiezers in alle Scl.iedamsche districten, die u reeds aan dit vuilaardig pamflet meermalen geërgerd hebt, te waken hebben. Gij toch, hebt allerminst reden, de rechtse he meerderheid in onzen Raad te doen verdwijnen. Die rechtse he meerderheid heeft toch billijk en recht gedaan tiaar waar haar dit te doen stónd. Zij,1 betrachtte recht en billijkheid bij liet opleggen der belastingen. Zij deed de laagste klassen der Inkomstenbelasting, waardoor de meest economisch zwakker werden getroffen, vervallen; maar leende zich niet tot eene progres sieve heffing dier belasting, die de meer gegoe den bovenmatig zou hebben belast, velen hunner de stad zou hebben doen verlaten en aldus den last over het geheel weer grooter zou hebben 68) Bleeke schimme wie zijtge? Zij rijst en spoedt [voort, Uit de diepte des ty'ds, Met de geestdrift des strijds, Als een wind, wen de storm wordt gehoord Als de geest van een reus aan de graven [ontvlucht Staat de donk're gestalte in het midden van ['t heir Het lijkkleed hangt los om de doodsbeend'ren r. neêr He somb're verschijning verduistert de lucht Maar d' aard die met beving haar nader zag yj [treên begroet haar als „geest van het machtig ver- [leên f* Heil I driewerf heil Onder 't juichen en 't knielen beweegt zij en r, [aêmt He lauwerkrans groent, door de wolk die Kaar [dekt - gemaakt voor hen die gedwongen zijn hier je blijven. De rechterzijde van den Raad heeft de bil. lijkhcid en rechtvaardigheid ook betracht bij de1 inning der schoolgelden. De schoolgelden weit den billijk verhoogd voor hen die ze betalen kunnen, maar er werd tevens rekening gehouden met de uiteenloopende fiuancieele krachten van hen die gedwongen zijn hun kinderen van (ie openbare onderwijsinrichtingen te doen gebruik maken Daarom werd voor de Hoogere Burger, schooi, het Gymnasium en de scholen voor moer uitgebreid lager onderwijs eene progres- sieve heffing op de basis der Inkomstenbelasting ingevoerd, eene heffing, waarbij naar draagkracht betaald wordt. De christelijke meerderheid van den Raad, die aan den gruwel der schandaalcolportage een einde maakte en de ergernis: de gehuwde vrouw in. de school, wegnam, heeft ook getoond, dat zij éen open oog heeft voor de noöden en be hoeften der minvermogenden. Zij stichtte een Arbeidsbeurs en een Werkloozent'onds, die den njjveren werkman in zijn nood tegemoetkomen, een werkloozenfonds vooral met een bijslag zoo als vele grootcre gemeenten die niet geven. Maar die meerderheid verzette zich volhardend en be- slisl tegen het revolutionair opzet om vau dat. fonds een middel van agitatie in handen van de rood© raddraaiers te maken: zij' handhaafde en bevestigde de leiding) van beide instellingen onder één bestuur, dat aan beider doel en strekking ten goede komt. Daarbij! volgde zj den goeden weg door andere gxootere gemeenten ook gewe zen, die evenzeer in verschillenden vorm die betrekkelijke samenkoppeling in beider belang tot stand brachten. Ook werd een werkliedcnregle- raent, waarin verlofdagen en ziekengeld zeer royaal geregeld zijn, ingevoerd. Zoo heeft d© christelijke meerderheid van den Raad de billijkheid en rechtvaardigheid in het stadsbestuur betracht. Aan de beginselen van eerbied voor het gezag en ontzag voor ne eer baarheid heeft zij aldoor, ook in 4e laatstver- loopen jaren, steeds uiting en toepassing gege ven. Christelijke kiezers in alle districten, beseft dat wel, bestendigt 'sRaads meerderheid in dat heilvol, lofwaardig streven! Wilt gij, dat in den- zeilde-u koers wordt doorgestuurd, dat het chris telijk beginsel wordt hoog gehouden bij zoo me nig punt waarbij 't ook in het gemeentebestuur in gedrang komt, stemt dan op de candidaten door de christelijke partijen in onderling over leg gesteld. Doet het christelijk beginsel ook in bet bestuur onzer goede, nijvere gemeente zege vieren Maar als wij aldus dit opwekkend woord leeds in het gezicht cler stembus tot onze kiesgerech tigde lezers richten, vermanen wij hen nog eens en met nadruk toch vooral bij deze stemming allen lot den luatsten man op te koipen. Nie mand, niemand, tenzij volstrekt, beslist verhinderd te kómen, blijvel ditmaal thuis. Wij kunnen beslist geen enkele stem missen. Al onze strijders moeten zeer zeker reeds bij deze eerste stemming in de vuurlinie worden gezien. Laten de volijverige propagandisten ook vooral in die richting hunne volhardende pogingen ook tot de uiterste krachts inspanning opvoeren Gaan allen vroegtijdig teT stembus en houden zij zich heslist aan de candidaatstelling, zooals die door de betrokken kiesvereenigingen na rijp beraad is geregeld geen andere blokjes dan die bij de aangegeven candidaten zwart makend dan mogen we vertrouwen, dat het moeizaam verkiezingswerk leiden zal tot het beoogde doel, de verkiezing van de aanbevolen candidaten: voor DISTRICT I, de beeren W. A. BEUKERS, A. C. A. NOLET. voor DISTRICT II, de heer en J. VAN KATWIJK, J. A. M. MEIJER. voor DISTRICT III, de heere.n J. H. EVERS, J. J. GABEL Sr. De stembureaux zijn geopend van 's mor gens 8 tot 's middags 5 ure. Komt, zoo mogelijk, vóór 1 ure stemmen. Als een zon uit d'omarming des nachtgods [gewekt, Schept ze in duisternis licht, en een lijf van ['t geraamt Heildriewerf heil „De geest van 't verleen" Kwam terug tot de stad. Waar hij priesters, altaren en offeraars had, Zal in Rome den troon weêr bekleên Meld, Faam, dan wijd en zijd, Opdat de aarde zich verblijd' i Meld, waar recht voor onrecht bukt, Waar der boozen list gelukt- Waar de dag voor duister zwicht, ^^r.de deugd geketend ligt; Mela ih kerker; huis en! hof, Allen volken juichensstof Dat op de Heuv'Jep, door Helden betreden In de Kerken voor God en Zijn Heil'gen ge- in öe Halle der Caesars van 't roemvol verleden— Op de plek, waar 't gebeente der'Martelaars n - [ligt -- He geest in zijn sluim'ring zich op heeft gericht! Hat^ Vandalen noch Gothen er langer gebiên, En 't aardrijk nog eenmaal Romeinen zal zien I Zoodra de hymne geëindigd was, werden de deuren der kerk geopend, de menigte week van weerszijde terug, en voorafgegaan door een Een oproep van koning Const, ant ij n. Een koninklijke boodschap is verschenen van den volgenden inhoud Aan mijn volk! Ik roep jnijn volk op voor een nieuwen strijd. Verbonden met andere christe lijke staten om de lijdende broeders te bevrijden, hadden wij het geluk, onzen strijd met zegen be kroond de slavernij afgeschaft en de Grieksche wapenen te land en ter zee met' roem overla den tp zien. Het bevochte Turksché rijk had "aan de verbondenen gemeenschappelijk het bevrijde gebied afgestaan. Griekenland wilde, gelijk al tijd, gemeen overleg met de andere verbondenen een vriendschappelijke' verdeeling van het be vrijde gebied, volgens de rechten van ieder der verbondenen, en sloeg voor het geval van on- eenigheid de instelling van een scheidsgerecht voor. Bulgarije, in tegenstelling met de andere verbondenen hebzuchtig, wees ieder overleg en scheidsgerecht af. Bulgarije trachtte zichzelf het grootste deel der oorlogsbuit toe te eigenen, wilde den anderen verbonden mogendheden niet die gebiedsdeelen toekennen, welke hun in verband met de gebrachte offers toekwamen en ook het noodzakelijk evenwicht tusschen de betrokken Sta ten niet erkennen, 't Stelde aldus een daad van achterlijkheid en willekeur, wijl 't het doel van drietal jonge edellieden (welke tot den minderen adel behoorden) en die standaarden droegen, wier allegorische sieraden op de zege der Vrij heid, der Gerechtigheid en der Eendracht zin speelden, trad Rienzi te, voorschijn, in volkomen wapenrusting gekleed,, der-ehelm alleen uitge zonderd. Zijn gelaat wasbleek, door de nacht wake en de aandoening! maar, zijne ernstige en deftige trekken, hadden de vereischte state lijkheid, en weerhielden door hare uitdrukking zoo zeer alle luidruchtige en gemeene losbarsting des gevoels, dat zij, die hem aanzagen, de toe juiching op hunne lippen deden zwijgen, en door eenen gelijktijdigen en bestraffenden kreet de gelukwenschen der achter hen geplaatste volks menigte stilden. Aan de zijde van Rienzi, zkg men Raimondo den bisschop van Orvietto, en achter hen volgenden, twee aan twee voort stappende, een honderd gewapende krijgsknech ten. In volkomen stilte trok de optocht voort, totdat, zoodra men het Capitolium naderde, de eerbiedige vreeze van den volkshoop langzamer hand minder werd en duizende stemmen de lucht yan jubelkreten, van vreugde en verruk king deden weêrgalmen. Aan den voet dier groote trappen gekomen, welke toen den voornaamsten toegang verleen den tot de vierkante vlakte van het Capitolium, hield de optocht stil, en terwijl de menigte het uitgestrekte plein daar voor geheel bedekte, - dat plein, versierd en geheiligd door de trotsche zuilen der tempelen van vroegere dagen, - dezen, bevrijdingsoorlog en zijne verplichtingen tegenover de bondgenooten vergat. Bulgarije ver gat de les en de bittere ervaringen, welke de volken van het Balkangehied uit den voorbij ge- ganen strijd hadden getrokken en het schitterend resultaat van den gezamenlijken arbeid en kwam er zoo toe de yrijheid te bekampen en de wape nen tegen de Verbondenen te richten om hunne rechten met voeten te treden en te overweldigen, wijl 't het heilige doel van den gemeenschappe- lijken krijg te niet doet. Tegenover dit ongehoord gedrag van Bulgarije was de taak der andere mogendheden duidelijk aangewezen. Zij hadden hunnen rang op te hou den, den Bond ongerept te houden en hunne le vensbelangen te verdedigen, wijl zij het drijven naar de hegemonie moesten bestrijden en het evenwicht in het Balkangehied, dat zoo noodzakelijk is voor een harmonisch samen werken, moesten waarborgen. Het Grieksche volk, in nauwe overeenstemming met Servië en vertrouwend op de heiligheid zijner zaak, grijpt weder naar de wapenen en begint den strijd voor altaar en haard opnieuw. Mijn oproep is giericht tot de troepen te water en te land welke Griekenland groot maakten, om den strijd, voort te zetten en de van ae Turk sché tirannie bevrijde broeders te redden van een schrikkelijke slavernij welke hen bedreigt, en tot de Helleensche natie, in onverzwakt ver trouwen op have macht en haar recht en op den heldenmoed van het leger, dat den Griekse hen naam met roem heeft overdekt en Griekenland op de hoogte zijner heldhaftige traditiën en van zijn sehitterende«geschiedenis heeft verheven. De Grieksche natie zal, daar ben ik volkomen zeker van, geen offerf schuiven voor den nieuwen strijd, welke het werk der eerste bevrijding voltooien en bevestigen moet. En deze strijd mag reke nen op den zegen Gods evenals de eerste. Ik roep zijne hulp in. Leve Groot. GriekenlandLeve de Grieksche natie! 20 Juni/3 Juli 1913. C o n s ta n t ij1 n, koning. Een Servische nederlaag. De Age nee Bulgare" meldt: Vrijdagmiddag om 4 uur is de bij Kriwolok door de Bulgaren omsingelde Servische Timok- divisie na een hevig gevecht volledig terugge slagen. Een groot aantal gevangenen, vaandels enz. viel in handen der Bulgaren. Dé Bulgaren vochten met grooten moed. De op de hoogten van Sveti Nicola samengetrokken hoofdmacht der Serviërs moest de vernietiging der Timok-divisie aanzien zonder steun te kun nen bieden. Uit Sofia wordt gemeld: De verliezen der Serviërs bij de nederlaag van de Tim'ok divisie zijn reusachtig, 35 officieren èn 4000 soldaten zijn gevangen genomen. De Bulgaren veroverden' 2? stukken snelvu urges© hut,. 6 machinegeweren'©en deh geheelen Irein van twee regimenten. De Servisch© kolonnes; die in-de richting van sprak Rienzi den volkshoop-,'dien hij zoo eens klaps tot een volk had verheven, ernstig aan. Hij schilderde met krachtige trekken de dienstbaarheid en de diepe ellende des volks, de volstrekte afwezigheid aller wetten, het volslagen gebrek aan gewono- zekerheid van leven en eigendom. Hy verklaarde dat hij, niet versaagd door het gevaar,, waaraan hij zich blootstelde, zyn leven aan de herstelling van hun gemeenschappelijk vaderland toewijdde, en hij beriep zich piechtiglyk op het volk. hem in die onderneming bij te staan en de omwen teling te gely'k te wettigen en te vestigen, door een algemeen aangenomen wetboek en eene grondwettige vergadering. Hij gaf daarop den heraut bevel der schare het opstel of de schets eener grondwet, welke hy voorsloeg, met luider stemme voor te lezen. Het schiep of liever herstelde met nieuwe voorrechten en macht eene vertegenwoordigende vergadering van raadsheeren. Het verklaarde tot eerste wet eene verordening, welke in onze ge lukkigere dagen natuurlijk genoeg schijnt, maar die tot hiertoe in Rome nooit was ten uitvoer gebracht: iedere moedwillige menschenmoord zal met den dood des moordenaars, welken rang hy bekleeden moge, gestraft worden. Wordt vervolgd.) bij t j tt [sticht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1