Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f on rr fifj De Herstemming. Gratis Ongevallenverzekering RIENZI 36ste Jaar^an^. Donderdag 10 Juli 1913. .No. 10670 De oorlog op den Balkan. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. Officieel* berichten. Kennisgeving. Nieuws. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; HandelsadvertentiëD 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange gelieele invaliditeit gewaarborgd door rby vernes van een hand, voet of oog; Uollandsche Algemeene bü verlies van V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande* ren vinger. Voor de Herstemming ter verkiezing van Leden van den Gemeenteraad op Vrijdag 18 Juli a.S. blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen de candidaten der samenwerkende christelijke partijen voor DISTRICT II, do hoeren J. VA> KATWIJK, J. A. M. MEIJER. voor DISTRICT III, de heeren J. H. EVERS, J. J. GABEL Sr. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat door de Gedeputeerde Staten dezer provincie aan Burge meester en Wethouders dezer Gemeente vergun ning is verleend tot het uitbreiden der Gemeente- Gasfabriek met een drietal ovens met staande retorten op het perceel kadaster Sectie L. no. 2048. Schiedam, 10 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, IV. B. De Secretaris, V. SICKENGA. De s t r ij! d om I s t i p. De berichten over een groote overwinning der Serviërs te Istip worden van velschillende kanten bevestigd. Over het verloop van de gevechten vóór de herovering van Istip plaats had, meldt, een tele gram uit Belgrado het volgende: De Bulgaren zijln op 3 Juli naar den anderen oever der Bregalnitsa teruggeworpen. Op 6 Juli begonnen de Servische troepen een heslissonden aanval over liet geheele front. Men herinnert zich de schitterende overwinning' der Serviërs te Kotsjnua, waar de rechtervleugel' der Bulgaren, sterk 50 bataljons met 100 kanonnen totaal werd Verslagen en v.'in den linken-teugel, sterk GO ba taljons met meer dan 120 kanonnen, gescheiden. De linkervleugel der Bulgaren werd vervolgens hi de richting van Tsarewoselo teruggeworpen tot 35 K.M. van zijm oorspronkelijke stellingen. Te Istip wist het Bulgaarsche centrum zich to handhaven en den terugtocht van den linker vleugel te dekken, terwijl de Serviërs den rechter vleugel vervolgden. 71) 2oodra de baronnen van de eerste verwarring schrik waren teruggekomen, werd eene over haaste beraadslaging gehouden, in welke de verschillendste en tegenstrijdigste gevoelens vverden geuit Eenigen rieden aan, oogenblikke- Uik naar Palestrina te vertrekken, dat aan de ^olonna's toebehoorde, en eene bijna ontoegan kelijke vesting bezat. Anderen sloegen voor, uit elkander te gaan en vreedzaam en in verschil lende kleinere benden, de andere poorten in te hekken. Stefano Colonna zelf, in toorn ontsto- ken en zijne gewone zelfbeheersching missende, vvas niet langer in staat, zijn gezag te bewa- *ehen eenige der baronnen, onder anderen huca Di Savelli, een beschroomd, maar verra derlijk en listig man, wendde reeds den kop Van zijn paard om en gebood zijnen lieden, hem ttaar zijn kasteel in de Romagna te volgen, toen den ouden Colonna een middel inviel, om zijne bende voor eene verdeeldheid te behoeden, welke hij gevoelde, dat noodlottig zou worden voor de algemeene zaak Hij stelde voor, dat zij te sa nten naar Palestrina zouden trekken en zich daar De inneming van Istip bewijst, dat de Ser- viëis over de geheele linie hebben gezegevierd. Na ontruiming van Istip hebben de Bulgaren zich naar Radowitsa et Petsjewo teruggetrokken, ver volgd door de Serviërs en het Grieksche leger, dat van den kant van de Strtoemitsa was komen opdagen. De slag aan de Bregalnitsa is een der bloe digste van den geheelen oorlog op den Balkan geweest en zal een voorname plaats in de mili taire geschiedenis innemen door de hardnekkig heid van den strijd en de geleden verliezen.. L>e „Köln. Ztg." verneemt uit Belgrado, dat na ean achtdaagschen strijd aan de oevers der Bregalnitsa, waarbij de Serviërs zoowel als de Bulgaren ontzettende verliezen hebben geleden, hel Bulgaarsche leger onder hevel van generaal Kclsjaref vernietigd is. De Bulgaren vluchten nu naai' Stroema, waar het Grieksche leger reeds gereed staat, om den ijzeren ring te sluiten. De slag waarin de Serviërs de zege hebben behaald zal in de geschied boeken ongetwijfeld vermeld worden als1 een der bloedigste van den nieuwen tijd. De omvang der verliezen en van den buit is nog niet bekend. De aanval der- Bulgaren op Zejasar, zoo meldt men uit Belgrado aan hetzelfde blad, is door dé Serviërs met groote verliezen aan Bulgaarsche zijde afgeslagen. De Serviërs hebben zich hier bepaald tot. verdediging, overtuigd als zij zijn, dat te zijner tijd wraak zal genomen worden voor do vernieling en verbranding van tal van dorpen. Gister zijn de gewonden uit den slag bij Ivri- wolak te Belgrado aangekomen. De 29 ziekenhui zen herbergen thans 4317 gewonde soldaten, 78 gewonde officieren en 895 zieke soldaten. Toot de bestrijding der cholera is 50,000 gul den van overheidswege beschikbaar gesteld. Een speciale correspondent van de „B. Z. am Mittag" seint uit Uskub: De strijd voor de inneming van Istip had het volgende verloop: Op G Juli vielen der Ser viërs de Bulgaren bij Krivolak aan, om 5 uui- 's middags werd zij' over de Vardarbrug terug geworpen. Tegelijk begon de terugtocht der Bul garen in Zuidelijke richting naar Pepelizte. De Bulgaren lieten drie veldlazaretten met gewonden achter, een paar kanonnen, munitie enz. De te rugtocht der Bulgaren was zoo snel, aat zij zelfs niet den tijd hadden, om de spoorwegbrug over de Varda op te blazen. De verliezen der Serviërs waren deze keer zeer gering, daar de aanval verrassend geslaagd was. De achtdaagsche slag aan du Bregalnitza, eindigde, volgens Servische opinio, met een nederlaag der Bulgaren. De viorue armee, onder commando van generaal Kowat- schef, heelt zich in het middengedeelte van het Slroemadad terug gut sokken. Nadat nu ook Istip door de Serviërs ingenomen is, zou niet alleen de rechter Bulgaarsche vleugel, doch ook het versterken, terwijl men een der hoofden zou kiezen, om Rome binnen te gaan, alleen en in schijn zich onderwerpende, ten einde de sterkte van Rienzi te onderzoeken. Dezen zou worden opgedragen, zoo mogelijk het oproer wederstand te bieden, of anders de beste voorwaarden voor de toelating der overigen de bedingen. „En wie," vroeg Savelli, spottende, „wil deze gevaarlijke zending op zich nemen Wie wil zich ongewapend en alleen aan de woede van het dolste gemeen van geheel Italië en aan den gril van een volksmenner, in de eerste bedwel ming zijner macht, blootstellen De baronnen en de aanvoeders zagen elkander zwijgend aan, Savelli lachte. Tot hiertoe had Adriano geen deel aan het gesprek genomen, evenals hij zich slechts weinig in den vroegeren twist gemengd had. Hij kwam thans zijnen bloedverwant ter hulp. „Signori", zeide hij, „ik wil deze zending op mij nemen, maar voor mijne eigen rekening en van de uwe onafhankelijkmet vrijheid te handelen, zooals ik het passendst zal oor- deelen, voor de waardigheid van een Romein- schen edele en de belangen van een Romeinsch burgervrij, in één woord mijne vlag op mijn eigen toren te hijschen, of den eed van trouw aan den nieuwen Staat af te leggen „Wèl gesproken!" riep de oude Colonna, haastig. „De hemel beware er ons voor, dat wij als vijanden Rome zouden binnenstormen, zoo- centrum bedreigd zijn. De positie der Bulgaren wordt nog aanmerkelijk slechter door het voort- dringen der Grieken naar Stroemnitza. De verliezen. Uit Belgrado wordt aan de „Lokal Anzeiger" gemeld Het aantal gesneuvelden wordt aan Servische zijde op 16.000 a 18.000 geschat. Onder ae ge wonden te Belgrado zijn gevallen van cholera voorgekomen. Het aantal dooden op liet slag veld is zoo enorm, dat men ze niet begraven kau. Verschillende streken zijn verpest ooor de lucht van ontbindend© lijken. Mocht de tempe ratuur hooger worden, aan is een epidemie te verwachten Van Servische zij'de wordt beweerd, dat de Bulgaren hun gewonden op het slagveld afmaken. Ook wordt verklaard, dat de Serviërs ne er dan 18.000 gewonde Bulgaren moeten ver- plegen. Het Servische hoofdkwartier heeft aan het Bulgaarsche verzocht om de gewonde Bulgaren over te nemen. Dit zou door de Bulgaren gewei gerd zijn. De Verpleging der gewonden is ellen dig, daar het aantal artsen veel te klein is, terwijl de verplegingsmiddelen meer dan onvol doende zijn. De Bulgaren zouden de cholera naar Belgiado overgebracht hebben. De houding van T u r k ij o. Dn correspondent van de „Times" te Constan- tl no pel seint: Ik vernoem, dat de Bulgaarsche regeering de ontruiming van het Marmorabekken bevolen heelt er. dat zij daarvoor van de Turksche regeering de verklaring vorkregen hoeft, dat de Turksche troepen de grenzen niet zullen overschrijden, noch de Bulgaren zullen aanvallen. De Grieken en Bulgaren. Het ministerie van oorlog te Athene maakt het volgende openbaar: Dinsdag hebben wij de bergpassen, die naar Stroemitsa leiden, krachtig aangevallen. De vijand, die versterkingen had gekregen, bood hevigen tegenstand, maar werd teruggeslagen. Wij heb ben enkele passen bezet. De strijd, die bij 't vallen van den nacht was geëindigd, is heden hervat. Onze troepen trokken onversaagd voor waarts en vervolgen thans den vijand, die naar Petritsa vlucht. Infanterieafdeelingen bestormden enkele hooge toppen, waar de vijand geschut had opgesteld. Wij hebben tal van Bulgaren krijgsgevangen gemaakt en 5 kanonnen en een machinegeweer buit gemaa t. Onze troepen, voorwaarts rukkend naar Stroe mitsa, naderden de vijandelijke versterkingen tij dens den nacht tot op 200 meter. Bij 't krieken van den dag begon een levendige aanval, waar door de vijand werd genoodzaakt met groote ver. liezen terug te trekken en zijn stellingen te onttuimen. Een hardnekkigen vervolging dwong de Bul garen zich te verspreiden. Zij lieten hun geweren en munitie in den steek. Onze troepen blijven voorwaarts rukken. Zij lang men ons vergunt hare wallen als vrienden in te tiekkenl'wat zegt gij, edelen „Geen waardiger man kon gekozen worden," zeide Savelli„maar ik hield het niet voor mo gelijk, dat een Colonna zou kunnen aarzelen tusschen wederstand en getrouwheid aan dezen opstand van éénen dag." „Daarover, Signor! wil ik zelf oordeelen; zoo gij een gezant voor u zei ven vraagt, kies een ander. Ik zeg u openhartig, dat ik vreemde sta ten nauwkeurig genoeg beschouwd heb, om te gelooven, dat Rome's tegenwoordige toestand eene verbetering vereischt. Of Rienzi en Rai- mondo de taak, welke zij op zich hebben ge nomen, waardig zijn te noemen, weet ik niet." Savelli zweeg. De oude Colonna nam het woord. „Naar Palestrina dan gij hebt er allen toe besloten In voor- of tegenspoed moet er geene verdeeldheid tusschen ons heerschen slechts op deze voorwaarde waag ik de veilig heid van mijnen bloedverwant I" „De baronnen mompelden en fluisterden on der elkandermaar de gepastheid van Ste- fano's voorslag viel te duidelijk in het oog, en zij stemden er eindelijk allen in toe. Adriano zag hen vertrekken, en reed toen, slechts van zijnen schildknaap vergezeld, lang zaam naar eene meer verwijderde poort dei- stad. Zoodra hij naderde, vroeg men zijnen n3am hij sprak dien ongedwongen uit. „Rijd binnen, mijn heerel" zeide de wachter, hebben Costalino, een stratigische stelling van groote waarde, genomen. Te Athene zijn opnieuw 1260 Bulgaarsche krijgsgevangenen aangekomen. Cholera. Uit Athene seint men aan de »Lokal Anzeiger" De bevolking maakt zich zeer ongerust over de mogelijkheid, dat Bulgaarsche gevangenen de cholera naar Athene overbrengen. Te meer omdat op het transportschip »Sapho" onder Bulgaarsche soldaten reeds 17 gevallen van cholera geconsta teerd zijn. waarvan 4 doodelijk. Het schip is on middellijk naar Trikeri in Thessalië gezonden, waar de zieke soldaten geïsoleerd zijn. De Griek sche overheid doet alles om de uitbreiding der ziekte te verhinderen. Volgens een telegram aan de sNationale Zeitung" breidt de cholera zich in het Servische leger uit' Ook te Istip is de ziekte reeds voorgekomen. De situatie der beide part ij en. Het schijnt., dat de toestand van dc Bulgaar sche legercorpsen zoowel tegenover de Grieken tc- Doïran als tegenover de Serviërs te Istip, Êgd-Palanka, Kotschana en Krivolak aanmerkelijk ongunstiger geworden is. Deze opvatting huldigt thans ook de „Militaire Rundschau" te Weenen, oie nog de volgende bijzonderheden meldt. Be a'.mee van generaal lwanof loopt gevaar in dea val te geraken. Bulgarije schijnt thans in te gaan zien, dat het 't met zijn twee tegenstanders niet klaar kan spelen. De Bulgaarsche armee heeft tol nu toe geen doorslaande overwinning be haald en het gevaar van Roemeenseho zijde neemt var. uur tot uur toe. Om een volledige neder laag van drie kanten te voorkomen zou Bul- gari, van plan zijn de interventie van Oosten- rijk-Hongarije en de overige mogendheden in te roepen. Om tijd te winnen zou het op per .com mando met het Servische oppercommando zich in verbinding stellen en onder voorwendsel van het begraven der dooden, het uitleveren van ge wonden en tot het nemen' van sanitaire maatrege len. legen de steeds voortwoekerende cholera een wapenstilstand aanvragen. Volgens de „Neue Freie Presse" lieert Bulgarije zijn vertegenwoordigers opgedragen den mogend heden een nota te overhandigen, waarin do be- scLuldiging, als zou Bulgarije de vijandelijkheden begonnen zijn, wordt afgewezen. Bulgarije ver klaart zich nog bereid op den grondslag van liet verdrag te onderhandelen over een minnelijke schikking. Roe m e n i Reuter verneemt van welingelichte Roemeen- sche zijde, dat de Roemeensche troepen het gebied tusschen Turtukai aan den Donau en Baltchik aan de Zwarte Zee, bezetten zullen en dat een ander gedeelte van het Roemeensche leger gereed gehouden zal worden om ten gunste van Servië of Bulgarije tusschenbeide te komen, naar gelang een dezer beide landen in een hachelijke positie zcu worden gebracht. Roemenië wenscht niet, dat lvet evenwicht op het' Balkan-schiereiland ver- „wij ontvingen bevel, allen die ongewapend en onverzeld kwamen, binnen te laten, maar aan den heere Adriano Di Castello, en in dit werd ons bijzonder bevolen, alle de eer te bewijzen, aan een burger en een vriend ver schuldigd." Adriano, een weinig getroffen door die herin nering van vroegere vriendschap, reed nu door een lange schaar gewapende burgers, die hem onder het voorbijtrekken eerbiedig groetten hii beantwoordde die groette hoffelijk, en een lange en toejuichende kreet volgde de stappen van zijnen klepper. Ongestoord en alleen (zoo men ziju schild knaap uitzonden], reed de jonge patriciër dooi de lange straten, welke, waar zijn blik zich ook wendde, ledig en verlaten waren, want bijna de eene helft der inwoners was op de wallen verzameld en de andere helft hield zich met vreedzamer plichten bezig, tot dat hij, de binnenwijken der stad naderende, de ruime en verhevene vlakte van het Capitolium vbor zich zag. De langzaam ondergaande zou schoot hare wijkende stralen op eene onmetelijke menigte, welke daar verspreid was en in wier midden zich eene houten spreekplaats verhief, op welke de groote Gonfanon van Rome, met zilveren starren bezaaid, in den gloed, die uit het westen fonkelde, schitterend praalde. Wordt vervolgd.) f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1