Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en rr f ik De Herstemming. Gratis Ongevallenverzekering f RIE N Z I. 36ste Jaar&aii&' Dinsdag 15 Juli 1913. i\o. 10674 De oorlog op den Balkan. Officieele berichten. Kieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. levenslange f H fl fl verlies van overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. |UUU invaSteitI L U U voet"o^oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande* ren vinger. Voor de Herstemming ter verkiezing van Leden van den Gemeenteraad op Vrijdag 18 Juli a.S. blijven wij met den meesten aandrang aanbevelen de candidaten der samenwerkende christelijke partijen voor DISTRICT II, de hoeren J. VAJi KATWIJK, J. A. M. MEIJER. voor DISTRICT III, de hoeren J. H. EVERS, J. J. GABEL Sr. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Komt, zoo mogelijk, vóór 1 ure stemmen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de aanvrage van N. van der Velden om vergunning voor den bouw van drie heeren huizen en een benedenhuis met bovenwoning op het terrein aan de Nassaustraat hoek Schoolstraat, kadaster Sectie M no. 1750; Overwegende, dat het onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is Besluiten Op grond van artikel 164 der Bouwverordening de beschikking op de aanvrage te verdagen voor den tijd van hoogstens een maand. Schiedam, 15 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd j M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Turkien. De correspondenten van de Engelsche bladen to Konstantinopel zij;n van meening, dat het der Porte er om te doen is Thracië te heroveren, nu Bulgarije, van alle kanten door vijanden omringd, weerloos schijint geworden. Volgens de „Daily Mail" handelt Turkije in overleg met Roemenië. Na langdurige onderhan delingen heeft de grootvizier met den Roemeen- schen gezant te Konstantinopel een Turksch-Roe- meensche overeenkomst feitelijk beklonken. Volgens de „Daily Telegraph" wil Turkije met zijn nieuwen veldtocht mede de zelfstandigheid van Macedonië verkrijgen. De Turksche troepen hebben Rodosto en Tsjorloe bezet. Bulgaarsche afdeelingen steken alle dorpen, die zij op hun terugtocht doortrekken, in brand. De Turksche regeering heeft goede redenen te gelooven dat het bericht, al zouden de mogend heden van plan zijn de Porte te verwittigen dat 75) „„Verklaar hun bovendien, dat Rome aan alle roovers den oorlog verklaart, hetzij eene tent hen overdekt of een kasteel hen beschut, en dat wij hem bevelen, binnen acht en veertig uren het grondgebied der Heilige Kerk te ver laten."" - „Hij denkt mij dus niet slechts te bedrie gen, maar ook te bedriegen Welaan, vaar voort!" „Dat was al het antwoord, dat hij vooru ten beste had; mij beval hij op eene nog verplich tender wijze omzichtigheid aan. „„Geef acht, vriend!"" zeide hij, „„voor iederen Duitschen bandiet, dien wij overmorgen in Rome zullen 2ien, zal de welkomstgroet uit een hennepstrik en eene galg bestaan ga heen „Genoeg, genoeg!" schreeuwde Montreal, ter- Wijl een blos van woede en schaamte zijne gangen kleurde. „Rudolf! uw oog ziet scherp tfr zulke zaken hoe vele Noormannen zouden er noodig zijn, dien uit het niet opgerezene zelf aan de galg te hangen Rudolf wreef met de hand langs zijn voor- zij een opmarsch van Turksche troepen voorbij de lijn Enos-Midia niet zullen toestaan, onge grond is. o e m en i Het Roemeensche ministerie van oorlog maakt een officieele mededeeling openbaar, luidendeDe Roemeensche troepen, die op 11 dezer de Bul gaarsche grenslijn overgetrokken, hebben Silistrië en alle forten om de stad bezet. Zij hebben er wapenen, munitie en verplegingsmateriaal gevon den. Op 13 dezer trokken de troepen naar Toer- toekai, Dobritsj en Baltsjik. Volgens de dagbladen zijn Toertoekai, Dobritsj en Baltsjik bezet. De Bulgaren boden niet den minsten tegenstand. Naar de sMilitarische Rundschau" bericht, is een sterke Roemeensche afdeeling op weg naar de streek ten Noorden van Corabia. RUSLAND. Over de te Zazizijn aan de W,olga te bouwen kanonnen-Iabiiek, weet de officieele „Rossrja" het volgende mede te doelen. De fabriek staat onder de technische leiding van de Engelsche firma Vikkers, die hier, volgens de „Ro3sija" de meerdere van den Duitschen concurrent Krupp gebleken is, door haar grootere bedre venheid in de fabrikatie van zwaar geschut. Strategische oogmerken hebben zich met econo mische vereenigd, .om het kleine Wolga-staèje voor de reusachtige onderneming uit te kie zen. Van welken kant Rusland ook aangevallen wordt, het bedrijf te Zarizijn kan rustig voort gaan. Het transport van het zware geschut wordt zoowel naar Kroonstad als naar da ha vens aan de zee door de W.oJga zeer vergemak kelijkt «en is ook veel minder kostbaar. Dit geldt ook voor den aanvoer van de voor de fabrikatie benoodigde ruwe stoffen. Het gebied der Donezkolen ligt dichter bijl Zarizijn, dan de ijzermijnen van de Ural en daar voor de fa- hrikatie van een kanon achtmaal meer steen kolen dan jjizererts noodig is, heeft men aan de Wolga-stad de voorkeur gegeven. Het stich- tingskapitaal bedraagt 25 millioen »oebe], uit te geven in aandeelen van 100 roebel. Uit hetgeen de'„Rossija" over de bijgebouwen mededeelt, blijkt, dat hier werkelijk een reus achtig werk op touw gezet wordt. Zoo zal een arbeiderskolonie in West-Europeesche trant en bewoond door 10.000 arbeiders met .hun families gevormd' worden. De pogingen door den minister van Marine in het werk gesteld aldus eindigt het blad hebben ©en geweldig werk in het leven geroe pen, waardoor Rusland niet langer de vazal van het buitenland behoeft te zijn. ENGELAND. Op den 12den Juli vieren de Ieren in het Noorden des lands met veel praal den slag van Augbrin, beslissend voor den strijd, dien Willem van Oranje tegen zijn schoonvader James II hoofd, en scheen gedurende eene korte poos in de berekening verdiepteindelijk sprak hij „Ge kunt het zelf het best beoordeelen, hoofd man wanneer ik u zeg, dat zijne macht voor het minst uit twintig duizend Romeinen be staat. Ik hoorde dit gedurende mijn kort ver blijf, en vernam ook, dat hij dezen avond de kroon aanvaarden en den keizer afzetten zal." „Ha! hal" lachte Montreal, „is hij zoo dwaas? dan zal hij onze hulp niet behoeven om zich zeiven aan de galg te helpen. Mijne vrienden! laat ons den uitslag verbeiden. Op dit oogen- blik schijnen de baronnen zoo min als het volk lust te hebben, onze koffers te vullen. Laat ons naar Terracina trekken. Den Heiligen lof er voor," en Montreal [wien het niet aan eene ze kere soort van zonderlinge vroomheid ontbrak, daar hij die deugd onder de eigenschappen van een volmaakten ridder telde] kruiste zich ijve rig „de vrijgezellen behoeven nimmer lang naar eene verblijfplaats te zoeken." „Hurral leve de ridder van St. Jan!" riepen de huurlingen, en „hurravoor schoon Frank rijk en stout Duitschlandvoegde de ridder er bij, met opgeheven hand het teeken geven de, terwijl hij de sporen in de lenden van zijn alreeds vermoeid ros dreef en zjjn lievelingsdeun aanhief „Want niets is op aard, Aan Orlando de stoute Zoo lief en zoo waard, Als zijn ros en zijn zwaard," enz. voerde. Vooral te Belfast heeft op dezen dag telken ja re een indrukwekkende betqoging plaats, op touw gezet door de inwoners der provincie Ulster. .•Steeds' is deze betooging gericht tegien degenen, die Ulster op 't gegeven ©ogenblik als haar bit terste vijanden beschouwt; dat wil zeggën, dat zijl zich thans richtte tegen de „Zuiderlingen", de partijgangers der Home Rule. Het is gewoonte, om in den nacht van 11 op 12 Juli niet naar bed te gaan, en toen, tegen twee uur in den nacht, de pratestantsche oran gisten en de Homerulers, meerendeels katholieken, er genoeg van hadden, elkander uit te jouwen, kwam het tot handtastelijkheden, en spoedig was de Yorkstreet, een der voornaamste verkeerswe gen van Belfast, in een waar slagveld lerschapen. Hot begon met boksen, schoppen en stoksla gen, ten de politie, de hardheid der Iersche sche dels kennende, wachtte er zich wel voor, tus- schenbeide te komen. Maar toen de betooger3 elkaar met steenen begonnen te gooien, trad zij handelend .op. Tot haar schade, want nu veree- nigaeii zich de vijanden van zooeven, opkomend voor hun eeuwenoud recht om elkaar op 12 Juli de koppen stuk te beuken, tegen ue politie. De revolvers begonnen mee te spreken en er moesten ijlings versterkingen worden ontboden. Langer dan twee uren streed de politie met den wapenstok tegen de woedende menigte. Te gen vijf uur 's morgens was liet gezag meester van het slagveld, nadat beide partijen zich met hun gewonden hadden teruggetrokken. De Iersche politie, tusschen haakjes, gaat bij dergelijke ge legenheden nooit tot arrestaties over. lOm negen uur begon de groote ommegang, waaraan meer dan 50.000 oiangiston deelnamen. Aan het hoofd der stoet reden de voormannen in de beweging tegen Home Rule. Tweehonderd muziekkorpsen trokken mede op in den onafzien- baren optocht, naar Craigavon, waar ten aantal dier heftig© en vurige redevoeringen werden ge houden. die een voorrecht van Ierland schijnen te zijn. AMERIKA, Bij de conferentie tusschen de presidenten van vier groote oostelijke spoorwegmaatschappijen, die ook de andere maatschappijen vertegenwoordigden, en de vertegenwoordigers der vereenigingen van conducteurs en spoorwegemployé's, waarbij ook president YVilson tegenwoordig was, is men tot een overeenkomst geraakt betrelïende de amen dementen, voor te stellen op de arbitragewet, waardoor bereikt wordt, dat de eischen der em ploye's bij de oostelijke spoorwegmaatschappijen aan een scheidsrechterlijke uitspraak worden onderworpen. De dreigende staking is hierdoor afgewend. Senator Newlands gaf als zijn meening te kennen, dat de amendementen morgen zullen worden aangenomen. MEXICO. 'Volgens de „Times" is het in Mexico weer Montreal en zijne bende reed in vollen dra^ over de verwoeste velden der Campagna. Weldra echter verzonk de Tempelier in eene afgetrokkene en grimmige mijmering, en daar zijne volgelingen het stilzwijgen van hun opper hoofd navolgden, stoorden, weldra, alleen het gekletter hunner wapenen en het klinken hun ner sporen, de stilte dier uitgestrekte vlakten, over welke zij naar Terracina spoedden. Mon treal herinnerde zich, niet zonder een bitter gevoel, zfjn gesprek met Rienzi. en, trotsch op zijne eigene scherpzinnigheid en talent voor aangeslagen, was er voor hem iets vernede rends en verstorends, in te ontdekken, dat hij de speelbal van een doorslepener gelukzoeker geweest was. Bovendien waren zijne eerzuch tige ontwerpen op Rome, door dezelfde midde len, welke hij tot de uitvoering eryan had willen bezigen, gedwarsboomd, en zelfs voor dit oogen - blik verijdeld. Hij had de baronnen genoeg lee- ren kennen, om zich overtuigd te houden, dat, zoo lang als Stefano Colonna, het hoofd dier orde, leefde, hem nimmer die heerschappij over den staat zou ten deel vallen, welke, indien een meer eerzuchtige of minder beschroomde en minder machtige Signore de teugels van het bewind in handen hield, Montreal's beloo ning had kunnen wezen, wanneer hij ten gunste der baronnen, Rienzi verdreven had. Onder deze omstandigheden hield hij het in ieder opzicht voor geraden, zich van het too- neel te verwijderen. Mocht Rienzi er in slagen, zeer .onrustig en de haat tegen de Amerikanen noemt toe. In de Vereenigde Staten baart zulks ongerustheid. Do regeering te Washington wil Huerta niet erkennen, vóór er nieuwe verkiezingen hebben plaats' gehad. Een' telegram uit Mexico meldt, dat een samen spanning1 ,om Huerta, Blanquet en Felix Diaz, den minister van oorlog, te vermoorden, verijdeld is dooi: de inhechtenisneming van een afgevaardigde en van tien andere lieden. Ziji waren van zins, om bommen te gebruiken, op het oogenblik, dat Huerta,, Blanquet en Diaz in een rijtuig over straat zouden rijden. De in hechtenis genomen mannen zijn, naar uit bij hen gevonden stukken is gebleken, aanhangers van Zapata. CHINA. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat er ernstige berichten uit het Jangtse-gebied komen er is een bloedige strijd begonnen tusschen ue noordelijke en de zuidelijke troepen in de buurt van Kjoe-Kjang, waar tien bataljons der zuidelijke tnoepen de strategisch belangrijke forten van Hoe- kou ingenomen hebben. Naar het heet, hebben de noordelijke troepen vergeefs getracht de forten te heroveren. Er wordt voorts gezegd, dat er een algemeene opstand in het Jangtse-gebied voor ue deur staat. !Uit Hankau wordt geseind: Bij Kiukiang wordt slag geleverd tusschen Noiord-Chineesche troepen en de troepen van Ki- rengsi. Het noordelijk leger bereidt zich voor op een belegering van de stad. De consuls van Hankau hebben besloten aan de families der buitenlanders te Kiukiang levensmiddelen te zen den. JAPAN. Een telegram uit Tokio d.d. gister meldt: Prins' Katsoera, de ex-Premier-, is lijdende aan kanker. Zijn toestand is bedenkelijk. Op de werf de Vulkan te Hamburg hebben alle werklieden gestaakt, op de wert Blohm Voss het meerendeel der werklieden. Zij eischen hoo- ger loon. Op andere werven wordt voorlaopig doorgewerkt. Uit Shanghai wordt aan de nMorning Post" gemeld, dat te Hoe-Kau een zeer ernstige opstand uitgebroken is. De stad moet zich in handen der opstandelingen bevinden. De prins van Wales vertrok gister* uit Dres den naar Leipzig. Vandaag wordt hij! te Berlijn verwacht, waar hij tot Vrijdag in een hotel zijn intrek zal me men. :0p den 24en Juli zal de prins te Kiel een ontmoeting hebben met prins Heinrich van Prui sen. -Het Parijöche blad „Excelsior" meldt, dat mr. James Thomson, 71 jaar oud, die Vrijdag 1.1. to Parijs arriveerde en zijn eerste bezoek aan .genoemde stad bracht, spoorloos is verdwe- zijn bestuur te vestigen, dan zou Montreal te lichter bij de baronnen die voordeelige voor waarden kunnen bedingen, welke hij verlangde, en indien Rienzi zijne macht zag verminderen, zou zijn daardoor gebogen trots hem natuurlijk de hulp van den Tempelier doen zoeken en hem aan den wil van dezen onderwerpen. De eerzucht des Provencalers, hoe onbepaald en stoutmoedig die zijn mocht, was niet van eenen duurzamen en volhardenden aard. Onder nemingen en aanslagen waren hem voor als nog dierbaarder, dan de belooningen, welke zij beloofden, en wanneer hij op deze plek was te ruggeslagen, wendde hij zich met den echten geest eens dolenden ridders naar eene andere, om er door nieuwe wapenfeiten zijnen roem te verhoogen. Lodewijk, de Koning van Hongarije, de gestrenge, de oorlogszuchtige, de onverzoen lijke Lodewijk, die naar wraak dorstte over den moord zijns broeders, de rampzalige echtgenoot van Joanna (die schoone en schuldige koningin van Napels, welke de Italiaansche Maria Stuart heeten mag. die Lodewijk had zich bereids gereed gemaakt om den hof van Campania aan het Hongaarsche juk te onderwerpen. Wordt vervolgd.1 Afinn -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1