Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Meerberiekl, nen. .Mr. Thomson verliet zijin höjel zeggende brie van te. gaan posten. Hij had een aanzienlijke som golds bij zich. Van liet Loo. De Koninklijke familie vertrekt 1 Augustus van het Loo naar Soestdijk, voor den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder en keert 3 Augustus op het Loo terug. Nederland en Venezuela. Uit de »Cur. Cour." Het onlangs verschenen Venezolaansche Geel- boek bevat het volgende omtrent de hangende quaesties met Nederland »Wat aangaat de diplomatieke betrekkingen met dit land is er geen verandering gekomen in den toestand, sinds de aanbieding van de vorige memorie, en de regeering van Venezuela hoopt dat men ten laatste tot een bevredigde regeling zal komen zooals vereischt wordt door onze be trekkingen van verschillende aard en genoemde natie." De Kabinetscrisis. Naar »Het Volk" verneemt, heeft mr. Troelstra van den kabinetsformateur dr. Bos het verzoek ontvangen, deel te nemen aan éen ministerie tot grondwetsherziening, op den grondslag van de herstemmingseischen der S.D.A.P., cn strekt het aanbod zich uit tot drie socialistische ministerieele portefeuilles. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit zijn adspirant-vice-consuls jhr. G. L. G. de Bosch Kemper en Chr. S. Legner^ bevorderd tot vice-consul der Nederlanden in al- gemeenen dienst. Onderscheiding. Z. Heiligheid Paus Pius X heeft het behaagd, mevrouw W. van de Loo—Prinzen, Villa Weina te Dieren, te begiftigen met het kruis Pro Eccle sia et Pontifice. Rozen-tentoonstelling te Boskoop. De Rozen-tentoonstelling te Boskoop verheugt zich in een buitengewoon succes. Tot dusver werd zij bezocht door 15.000 betalende bezoekers. Gisteren waren er 7500 bezoekers. Heden kwamen 300 kinderen van de Martha- stichting uit Alfen van deze schoone expositie genieten. En morgen noodigt men 1100 kinderen uit de scholen te Boskoop. Gemeente-am btenaren. Het jaarverslag van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren over 1912 geeft blijk van een opgewekt vereenigingsleven. Het aantal leden is van 3511 op 3602 gestegen. De bond was krachtig werkzaam voor verbetering van het leerlingwezen. In het bestaande examen van de Nederlandsche vereemging voor gemeentebelangen weuscht de bond verbetering, voornamelijk door het stellen van welomschreven eischen van alge- meene ontwikkeling, térwijl voorts besloten werd tot instelling van een tweede vakexamen, het z.g. examen B. Opnieuw werd geijverd voor belang rijke verbetering'van de over het algemeen hoogst onvoldoende bezoldiging der gemeenteambtenaren. Met groote voldoening wordt gewaagd van de indiening der bekende pensionneeringsontwerpen, welke inmiddels door de Staten-Generaal zijn aangenomen. Ook heeft de bond succes gehad met zijn verzoek aan de regeering om, wetswijzi ging te bevorderen tot ophetflug van onnoodige werkzaamheden bij den burgerlijken stand op Zondag In het weekblad, het jaarboekje, de bonds- bibliotheek, de perscommissiën, het plaatsingbu reau het hulpfonds en het adviesbureau bezit de bond belangrijke instellingen. Verschillende andere zijn in voorbereiding. Atjeh. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen telegram zijn door Aijehsche amokmakers aan het station Bireuë zwaar gewond 2 Europeeschen militairen beneden den rang van officier (van wie sedert één is overleden) en licht gewond één Europesche mihlair beneden dien rang, terwijl aan het station Beureunoen één treincontroleur licht gewond werd. Ned. Roode Kruis naar Griekenland. Op telegrafisch verzoek van onzen gezant te Athene, gedaan namens de Grieksche regeering, zal het Nederlandsche Roode Kruis zes verpleeg sters uitzenden om in dienst te treden bij het Grieksche Roode Kruis. Voor de uizending hehben zich bereid ver klaard de navolgend zustersE. L. Bahle, J. Buys, W. J. G. van der Hijden, M. M. van der Hijden, J. A. Oudshoorn en G. J. ter Poorten. Het vertrek is vastgesteld op Woensdag 16 Juli a.s. Het Vredespaleis. Het plein voor het Vredespaleis is nu geheel dicht en het eigenlijke rioleeringswerk afgeloopen. Wat er nu verder te doen valt is het gelijk maken van den grond, het wegruimen van het overtollige' zand, het bestraten van het plein en het aanleggen der plantsoenen, die ter zijde van den grooten ijzeren hoofdingang ontworpen zijn. De groote boomen, die zijn blijven staan, zullen het middelpunt vormen van een afzonderlijk plantsoen, gelegen op den hoek tusschen de Anna Paulownastraat en den breeden weg die uit deze straat langs het stationnetje van de stoomtram naar het plein loopt, welk plantsoen een rustig en beschaduwd plekje zal vormen vanwaar men het Vredespaleis van het gunstigste punt rustig kan waarnemen. Kardinaal Van Rossum in ons land. Hulde van het katholieke Rotterdam. Het machtige Rotterdam, dat in onze dagen zich steeds meer als wereldstad in de beide half ronden doet eeren, heeft thans ook de hooge eer genoten, den Hollandschen Prins der Kerk in zijn midden te zien. Per auto gister-namid dag 5 ure uit de richting Den Haag de Rottestad binnen gekomen, werd kardinaal van Rossum aan de grens der gemeente, nabij de Heulbrug, door het ontvangst-comité bij monde van den hoog- eerw. heer Thier, deken van Rotterdam, verwel komd. Daarna reed zijne auto, gevolgd door een tiental auto's met de leden van het Comité, naar de kerk zijner ordebroeders, de eerw. paters Redemptoristen aan den Goudschen Rijweg, waar een plechtige dankstond werd gehouden. De groote zaal der St. Jozels-Gezellenvereeniging aan het Stationsplein, bood gister-avond een recht opwekkenden aanblik. Met draperiën, vaandels en eenige planten sierlijk getooid, een keurig levend groen en decoratieve versiering van het podium, waar de busten van Paus en Koningin en het wapen van den Kardinaal prijkten, tot op de tribunes bezet door een overtalrijke schare leeken en geestelijken, waaronder wij ook den hoogeerw. deken Coppens, zijne eerw. kapelaans Kammers en Warnink en de eerw. Broeder-overste met enkele Broeders opmerkten, wachtte zij met span ning de komst van den nationalen Kerkvorst. Alle katholieke vereenigingen van Rotterdam waren vertegenwoordigd. Een aantal particulieren met hunne dames behoorden mede tot de genoodigden. Door den weleerw. pater Lud. Jansen, president der St. Jozefs-Gezellenvereeniging, werden voor den aanvang der feestelijke ontvangst eenige maat regelen van orde afgekondigd, waardoor die ont vangst een zeer geregeld verloop had. Ruim kwart over acht drong van de straat een luid hoera naar binnen en weldra schreed nu onder aller toejuiching door den hoogeerw. deken Thier, van Rotterdam, en de hoogeerw. pater pro vinciaal der Redemptoristen, pater A.Beukers,bene vens de leden van het comité begeleid, Z.Em. kardinaal Van Rossum door de zaal. Mét zijn tijdelijke geleide, en zijn blijvend gevolg, secret pater Drehmanns en Dgentilhomme" Drehmanns nam hij plaats op bet podium, waar zich nu ook de leden van het comité om zijn zetel schaarden. Aller oog was nu gevestigd op den nationalen Kerkprins, die daar in zijn teekenend rood kardi naalsgewaad, getooid met het grootkruis van den* Ned. Leeuw, hem pas door Hare Majesteit ge schonken, en met het grootkruis der St. Stefanus- orde dat Oostenrijks keizer hem schonk, overigens in allen eenvoud en bescheidenheid daar neer zat, zich verlustigend in het levend geloof door Roomsch Rotterdam hier betoond. Nadat het Fanfare-gezelschap der St. Jozefs-Ge- zellenvereeniging eenige feesttonen had doen hoo- ren, nam de de hoogeerw. Deken van Rotterdam eerst het woord De Zoon van ons dierbaar Vaderland, tot de hooge waardigheid van kardinaal verheven, had ook Rotterdam de groote eer van zijn bezoek bewezen. Met innige dankbaarheid des harten roept deken hem namens allen als prins der Kerk het welkom toe in ons midden. Met van vreugde trillende stem heet hij Z.Em. welkom namens de 1Q0.060 Katholieken van Rotterdam, Katholiek Rotterdam zou 't willen doen daveren langs zijne havens, van de tallooze schepen die 't uit allen oorden der wereld bezoeken om aan de gansche wereld te verkondigen zijne groote blijdschap, zijn hooggestemde vreugde. Zijne hooggestemde vreugde vooral bij het zien van Hem die naar het Schrift woord is de eer van ons volk immers 400 jaar is 't geleden, dat 't aan een der onzen het pur per werd verleendmaar zoover wij weten, heeft nog nooit een Hollandsch kardinaal zich in het purper in zijn vaderland vertoond. Dank bracht deken aan den H. Vader, die niet alleen Z.Em. kardinaal van Rossum verhief, maar hem ook aanspoorde zijn vaderland te gaan bezoeken. Her innerend aan de woorden door Z. H. Paus Pius X tot Hollandsche pelgrims na de verheffing van pater van Rossum gesproken, dat hij was een nederig religieus, een vroom Redemptorist, een heilig priester, een gewaardeerd consultator der Roomsche Congregatiën die de aandacht van Paus en kardinalen beiden had getrokken, Wenschte deken Zijne Eminentie dat hij nog lang met de kostbare gavem hem door God geschonken mocht woekeren ten dienste der Kerk, Hij nog lang zijne overvloedige wijsheid ten dienste mocht stellen der Kerk nog lang hare glorie en de glorie van ons Roomsch Nederland mocht zijn. (Daverend applaus.) Nadat het eerste gedeelte der Pius-cantate, in breede accoorden door het zangkoor onder leiding van den heer M. van Leeuwen aangeheven, aller innige gevoelens had vertolkt, nam de heer P. Bredius het woord. In aansluiting bij het reeds door den hoogeerw. Deken gesprokene, sprak ook hij een woord van hulde en vereering tot den verheven raadsman des Pausen, in wien wij eeren het hoogste gezag op aarde, het gezag van den Stedehouder van Christus, Z. H. den Paus. Met een onbegrensden eerbied voor diens heilig gezag wilde spr. 't getuigen, dat de Katholieken van Rotter dam ten allen tijde goed en bloed veil hebben voor de glorie van God, het welzijn der H. Kerk en het heil der zielen en in de moeilijke tijdsomstandigheden die wij doorleven en die de dierbare Opperherder der Kerk groote zorg baren, richten zich aller oogen tot het H. College, dat den H. Vader ter zijde staat, zijne zorgen ver licht en Hem den last helpt dragen. In karüinaal Van Rossum's uitverkiezing zagen dan ook Rot terdams Katholieken de groote eigenschappen van hoofd en hart, die Z. Eminentie sieren. Het edelste aan geestesgaven waarover de Vaderlandsche Kerk beschikt, Werd aldus ten dienste van Kerk en Paus gesteld. Spr. verzekerde Z. Em., dat de Rotlerdamsche Katholieken God bidden Hij onzen Hollandschen kardinaal zijn heiligen bijstand ver- leene tot in lengte van dagen tot glorie der Kerk, tot glorie ook van alle Hollandsche Katholieken, die zich bij zijne uitverkiezing in hooge mate verheugden. Rotterdams Katholieken vragen aan Hollands kardinaal, dat hij, bij zijn terugkeer in de Eeuwige Stad den H. Vader hun gevoelens van onwankelbare trouwe moge verkondigen. Ten slotte vroeg spr. aan Zijne Eminentie als onder pand van zijne welwillendheid zijnen zegen te willen schenken. Daarna werd het tweede gedeelte der Pius- Cantate, op woorden van dr. H. J. A. M. Schaep- man door Joh. J. H. Verhulst getoonzet, op waar lijk meesterlijke wijze zoowel door solisten als koren uitgevoerd. Solisten waren dé heeren Nelissen, bariton, Amsterdam, en Holthaus, tenor, Den Haag. De slotcoupletten waren voor deze gelegenheid door den weleerw. pater Redempto rist Stoks gewijzigd. Zij werden door de geheele vergadering in hooge geestdrift meegezongen. Toen rees kardinaal Van Rossum van zijn eere- zetel. Met heldere, gloedvolle stem sprak Z. Em. de vergadering toe. Wijzend op het woord van den hoogeerw. Deken en van den heer Bredius getuigde hij van de reusachtige bedrijvigheid, de krachtige stoffelijke ontwikkeling van het machtige Rotterdam, dat zijne grenzen steeds verder uitzet, een centrum wordt van handel en bedrijvig verkeer Maar de bezorgde vraag rijst toch wel eens of de hoogere belangen geen schade lijden bij die geweldige ontwikkeling, de geestelijke belangen niet worden verdrongen door overwegingen van materieelen aard. De geestdrift waarmee hier een Prins der Kerk wordt begroet, bewijst echter, dat er katho liek gedacht, gevoeld en geleefd wordt in deze stad, dat de geestelijke belangen hoog worden gehouden en een onvergankelijk goed worden geacht. De toejuiching hier een Prins der Kerk betoond, moet katholiek Rotterdam door daden bezegelen, door werken van katholiek geloof en katholieke naasteliefde. In Rome teruggekeerd, zal hij naar aller wensch den H. Vader van dat geloof en die liefde getuigen, Hem verzekeren, dat Hem hier in Rotterdam harten vol liefde, eerbied en aanhan kelijkheid zijn gewijd. Met betrekking tot Roomsch Rotterdam herin nert Z. Em. zich den Romeinschen diaken Lauren- tius, van wien getuigd wordt, dat toen hij op het gloeiend rooster lag, de liefdegloed zijner reine ziel veel sterker was dan de gloed die hem van buiten folterde. Dat voorbeeld moet katholiek Rotterdam zich voor oogen stellen, om toch bij alle stoffelijke welvaart te zorgen, dat altijd onder houden wordt de vlam van het heilig katholiek geloof zich uitend ook vooral door werken van christelijke naasteliefde. Dat geloof en die liefde moeten zich ook vooral doet kennen door eerbied ook voor de geestelijke leiders, door een heilige zorg ook vooral voor de opvoeding en de katho lieke vorming der kinderen Dan zal van de stad van St. Laurentius kunnen gezegd worden dat zij bleef, blijft en zal blijven haren hemelschen be schermer waardig. (Daverend applaus). Ten slotte zeide Z. Em., dat Z. H. de Paus hem bij het afscheid nemen machtigde, om overal waar hij te midden van het katholieke Nederlandsche volk zou zijn, den Pauselijken zegen te geven, dien zegen wilde hij nu met voorliefde allen ge ven voor hunne personen, familiën, voor hunne belangen voor tijd en eeuwigheid. Daarna gaf de Kardinaal, met heldere, klank volle stem de voorgeschreven gebeden zingend, aan de eerbiedig neergeknielde menigte den Pauselij ken zegen. Toen daarop kardinaal Van Rossum de zaal met zijn geleide verliet, naar alle zijden groetend, scheen aan de juichkreten geen einde te komen. Zij plantten zich voort tot op de straat, waar eene talrijke menigte het vertrek van den Kardi naal verbeidde. Roomsch Rotterdam heeft zich in zijne volle kracht getoond bij de heerlijke betooging van trouw en aanhankelijkheid aan den Roomschen Paus en aan zijn waardigen vertegenwoordiger, onzen Hollandschen kardinaal Van Rossum 1 Nadat Z.Em. kardinaal Van Rossum heden ochtend 8 ure in de kerk van den Allerh. Ver losser aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam het H. Misoffer had opgedragen en zelf de H. Communie aan de talrijke geloovigen die tot 's Heeren Tafel naderden, had uitgereikt, begaf hij zich omstreeks 11 ure naar de pastorie van Rot terdams Deken aan de Nieuwe Haven. Ten huize van den hoogeerw. deken Thier werd daarna in de aangewezen uren eene druk bezochte receptie gehouden, 't Eerst werd ter receptie aan Z.Em. voorgesteld Schiedams hoogeerw. Deken, pastoor Coppens, die het geheele katholieke Schie dam in deze gedenkwaardige stonde bij onzen Hollandschen Kardinaal vertegenwoordigde. Vertrek uit Amsterdam. Men meldt nog uit Amsterdam Gistermorgen werd te Amsterdam door Z.E. onder de H. Mis van half zeven aan een groot aantal geloovigen de H. Communie uitgereikt. Te half 9 was de kerk van de Paters Redemp toristen met een zeer groot aantal geloovigen ge- gevuld, om bij het vertrek van Z.E. tegenwoordig te zijn. Ook buiten de kerk hadden zich honder den opgesteld. Te half 9 werd Z.Em. uit het klooster de kerk ingehaald. Z.E. begaf zich, terwijl het Magnificat, compo sitie van Pater Ilaagh, gezongen werd, naar het Hoogaltaar. Na het {Magnificat schreed Z.E. al zegenende tusschen de dichte rijen van geloovigen, naar den hoofdingang der kerk, waar van ver schillende aanwezigen o.m. van de leden van 't comité van ontvangst afscheid genomen werd. Toen Z.E. in de auto had plaats genomen, steeg een luid gejuich uit de menigte op. In vijf auto's werd de richting naar Sloten ingeslagen. Amsterdam had glorievolle en onvergetelijke dagen achter zich. Voor de pastorie van de Boomskerk aan den Admiraal de Ruyterweg hadden zich de school kinderen opgesteld, en werd Z.E. een bloemruiker aangeboden. Er heerschte een spontaan gejuich. Een kort oponthoud had te Noordwijkerhout aan het Retraitehuis der E.E. P.P. Redemptoristen plaats. Hier werd Z.E. feestelijk ontvangen. Er waren eerebogen opgericht. De kinderen der Zusterschool, de voornamen der parochie, de pastoor en de kapelaans en de burgemeester ver welkomden Z.E. De Kardinaal bracht een kort bezoek aan het H. Sacrament, waarna eenige personen aan Z.E. werden voorgesteld. In Oegstgeest hadden zich de Zusters met de kinderen langs den weg opgesteld. Er werd lang zaam gereden. De verschillende dorpen, die men door trok, waren in feeststemming. Er werd veel gevlagd. In Den Haag. Men meldt uit Den Haag: Roomsch Den Haag was gister wederom in groote spanning, Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum zou zijn tweede bezoek brengen aan onze stad, nadat de Dinsdag van verleden week uit sluitend voor de ontvangst ten Hove bestemd was geweest. Reeds vroeg in den morgen hadden vele be langstellenden zich opgemaakt om denhoogwaar- digheidsbekleeder te zien en daar niemand precies wist welke route de Kardinaal zou volgen, pos teerde men zich daar, waar hij in alle geval zou komen. Zoo aan het gebouw der internuntituur, aan de woning van Zijne Excellentie Minister Kolkman in de Parkstraat, en bij het R. K. Zie kenhuis, waar heel onverwacht de zustertjes ver blijd waren met het bericht, dat Zijne Eminentie ook deze echt katholieke instelling zou bezoeken, omdat hij protector is van de orde, waartoe deze eerwaarde zusters behooren, die van Onze Lieve Vrouw Moeder van Barmhartigheid te Tilburg. Ongeveer twaalf uur arriveerde de Kardinaal, per auto van Amsterdam komende, aan de Pau selijke Legatie, waar velen bijeen waren. De pauselijke vlag wapperde vroolijk van het gebouw, terwijl ook nu wederom de Katholieken van het Bezuidenhout de driekleur, hadden uitgestoken. Nadat Zijne Eminentie zich een weinig verfrischt had, reed hij onmiddellijk weer uit, allereerst naar den Minister Kolkman, zooals men weet zal het bezoek bij Minister Regout eerst later plaats hebben en wel op diens buitenplaats te Meerssen, waar de familie vertoeft. Te Delft. Tijdens zijn doortocht door Delft, van den Haag naar Rotterdam, vertoefde Zijne Eminentie eenige oogen blikken in de Delftsche St. Hypolituskerk, waar hij aan de toegestroomde geloovigen den pauselijken zegen gaf. Bezoek aan de Koningin-Moeder. Z. E. Kardinaal van Rossum werd heden (Dins dagsmiddag te Soestdijk in audiëntie ontvangen bij H. M. de Koningin-Moeder. Hiervoor werd te 2.48 uit Rotterdam per trein naar Utrecht gereisd, waar Z. E. te 3.31 aankwam. Hier werd met twee hof-auto's naar Soestdijk gereden, waar H. M. de Koningin eenige vertrek ken voor Z. E. en gevolg ter dispositie heeft ge steld. Des avonds te 7.02 wo'rdt van uit Utrecht naar Rotterdam teruggekeerd, waar de trein 8.15 aan komt. Z. E. blijft dan Woensdag in Rotterdam en vertrekt des avonds naar Roozendaal. Het bezoek aan Seppen en Esschen moet door deze audiëntie vervallen. Vrijdagmorgen is de receptie te Roozendaal en des middags wordt de reis naar Tilburg voortgezet. Esschen zal worden bezocht tijdens het bezoek aan België. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.3 te Horta. Laagste barometerstand 752 5 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind, uit westelijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, mogelijk enkele regen- of on weersbuien, nog eenige daling vooral in och- tendtemperatuur. De Burgemeester. De Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, is gister-avond, bij het eindigen van zijn verloftijd, te dezer stede teruggekeerd. Heden-ochtend heeft de Burgemeester zijne ambtsbezigheden hervat. Gemeenteraad. Vergadering! van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 22 Juli 1913 des namiddags 2 uur ten Raadhujae. 1 Militie. De burgemeester van Schiedam roept, blijkens openbare kennisgeving, op ter na-inspectie op Dinsdag 29 Juli, v.m. 10 uur, gebouw Wagen straat 119 te s-Gravenhage de navolgende verlof gangers J. R. Kramer, J. Barneveld, P. Brouwer, C. A. v. Elswyk, A. J. M. Westhuis, J. T. v%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2