Dagblad voor Schiedam en T oilzz, T13 Gratis Ongevallenverzekering f RIENZI. d n n by ver,ies cm c Ons laatste woord. 36sie iaarjrau; Donderdag 17 Juli 1913. No. 10676 De oorlog op den Balkan. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand Ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. OTereeifcomstl! op fle polls yermelle voorwaarden. De rerzekering wordt Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de Officieel© berichten. Kennisgeving. Ce Burgemeester van Schiedam herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij jannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn ..dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht, ZiJn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedu rende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijt uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het ar- beidslokaal, en -zoo er meerdere arbeidslokalen Zljn, in het grootste of wel in meer dan één ar- beidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en °P den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft Wet hechtenis van ten hoogste veertien dagen °f geldboete van ten hoogste vyi en zeventig gulden en dat blanco lijsten als hierboven bedoeld, tegen betaling van 2£ cent, ter Gemeente-Secrethrie, af- deeling A, verkrijgbaar zijn gesteld. De algemeene maatregel van bestuur, bovenge noemd, is gegeven bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1901, (Staatsblad No. 109), en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrekking °P den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, °P welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Schiedam, den 17den Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade hinder kunnen veroorzaken. oi Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van Mej. J. VV. Frenkel, om vergunning tot het oprichten van een lompen- bewaarplaats aan de Broersvest no. 71, kadaster sectie B no. 1533; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten a 76) Beeds was zijn onechte broeder Italië inge trokken en hadden eenige der Napolitaansche staten zich ten zijnen gunste verklaard reeds had de Noordsche Monarch der verspreide ben den vleiende aanbiedingen gedaan, en verza melden zich die woeste huurlingen op de gren zen van dien lusthof van het Zuiden uitgelokt, his roofvogels bij een lijk, door de toebereid den tot den oorlog en de hoop op plundering. ~eze was de werkkring, tot welken Montreal's t°ute geest thans zijne gedachten bepaalde, en 'ine krijgslieden hadden vroolijk zijn doel ge- pat, toen hij Terracina als de grens van hunnen °cht genoemd had Daar hij geen hulpmiddel ei'zuimde en aan zijne vermetele en grenzen- °ze dapperheid eene scherpzinnigheid huwde, elke in hem, wanneer de jaien het rusteloos jdderlijke van zijnen aard zouden hebben ge- hpt en getemperd, een der vreeselijkste vijan- ven voorspelde, dat Italië immer kende, had Q°htreal, bij het eerste teeken van Lodewijk's orlogszucjjti een sterk kasteel op die heerlijke ü8t) voorbij Terracinaj bemachtigd. Het lag verzoek met de bijlagen op de is ter visie gelegd by verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene bjj verlies Y erzekeringsbank, van een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. dat voormeld secretarie dei- dat op Donderdag, den 31den Juli a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Aan het eind van de lange reeks verkiezingen, die deze veelbewogen verkiezingszomer ons bracht, eindelijk gekomen, richten wij dit laatste woord van opwekking tot onze getrouwe lezers. Aan den vooravond van den dag die het gewichtig pleit dat zoovele geesten beroert en zoovele toDgen beweegt, ;in laatste instantie beslechten zal, doen wij dit laatste beroep op het goed oordeel, het gezond verstand van alle weldenkende kiezers in de districten II en III, waar morgen (Vrijdag) zal herstemd worden. Weldenkende kiezers in de beide betrokken districten, begrijpt, waar 't bij deze herstemming om gaat. t Gaat om het welbegrepen belang onzer nijvere, vooruitstrevende gemeente; 'tgaat om het zwaarwichtig belang harer nijvere burgers; 't gaat om het onverzwakt behoud vooral der anti liberale meerderheid in den Raad. Zoowel de hoogste gemeentebelangen als de zwaarste eigen belangen zijn bij dit herhaalde kiezerswerk nauw betrokken. Zoowel de welvaart en de bloei der gemeente als de billijkheid en de rechtvaardigheid bij het opleggen van belastingen» de gelijkgerechtigdheid als burgers der gemeente vooral ook op school- en ambtenaarsgebied zijner mede gemoeid. Hebben onze vorige artikelen u overtuigd, dat de billijkheid en rechtvaardigheid in het opleggen der gemeentebelastingen alleen bij Rechts te zoeken zijn, dat u van Links niets te wachten hebt dan een toeneraenden belastingdruk, eene opdrijving der belastingen, die ten slotte, door het uittrekken der meer gegoeden, den last hoofdza kelijk op de minvermogenden zal leggen, dan weet u zeker wel wat u bij deze herstemming beslist te doen staat. In het vorig artikel betoogden wij, dat een mogelijke overheersching van vrijzinnigen en socialisten onze gemeente zou brengen een reeks van heillooze besluiten, een serie van hatelijke maatregelen, die ieder weldenkende ten diepste niet verre van die beroemde engte, welke Fa- bius eenmaal tegen Hannibal verdedigde, en die de natuur voor vrede en oorlog zoo zeer begunstigd heeft, dat een handvol krijgslieden, er een geheel leger den weg versperren kan. Het bezit zulk eener vesting, op de grenzen zelve van het koninkrijk Napels, door hem in volkomen staat van verdediging gebrachtgaf aan Montreal een gewicht, waarvan hij bij den Hongaarschen Koning partij dacht te trekken. En nu, in zijnen grootschen en doorluchtigen aanslag, op Rome gedwarsboomd, wenschte, zijn moedige, werkzame en veerkrachtige geest zich zeiven geluk over de hulpbronnen, welke hij zich had weten te verzekeren. Bij het aanbreken van den nacht hield de bende aan deze zijde der Pontijnsche moerassen stil, legerde er zich zonder aarzeling in eenige hutten en schuren, uit welke zij de el lendige bewoners verdreef, en slachtte er, zon der plichtpleging, de zwijnen, het vee en de hoenders eener nabijgelegen boerenhoeve. Luttel tijds na den opgang der zon, trok zij door die noodlottige moerassen, van welke reeds een gedeelte door Bonifacius VIII was droog ge maakt, en Montreal, door den slaap ver- frischt, met zijne jongste teleurstellingen ver zoend, door de voordeelen, welke hem in den naderendeu oorlog met Napels aanlachten, en zich inniger verheugde, naarmate hy meer dat te huis naderde, waarin zij woonde, die alleen met de eerzucht zijn hart deelde, - had al de moet betreuren. Daarin betoogden wij vooral, dat eene gebeurlijke uitvoering van het vrijzinnig en socialistisch gemeente-program het recht en de vrijheid van den middenstand, maar ook het belang van den arbeidersstand ernstig zou schaden door invoering van gedwong en vervroegde winkelsluiting en uitsluitend verplichte erfpachts uitgave van gemeentegrond. Weldenkende kiezers in de beide betrokken buitendistricten onzer stad, als u dat alles wel overweegt, dan zult u inzien dat zoowel het veel omvattend gemeentebelang als uw zwaarwichtig eigenbelang u bij deze herstemming den weg wijzen naar Rechts. Dan zult u begrijpen, dat 't alleszins gewenscht is de rechtsche meerderheid in den Raad onverzwakt te behouden. Ieder, die 'tmet onze nijvere gemeente wel meent, begrijpe dus zijn groote verantwoordelijk heid bij deze stemming. Men late daarbij geen persoonlijke overwegingen gelden, maar lette voor alles op het hoog gewicht van dezen laatsten beslissenden verkiezingsdag. Niemand, niemand, tenzij volstrekt beslist ver hinderd te komen, blijve bij deze herstemming thuis. Hing 't bij een verkiezing in District III enkele jaren geleden aan een enkele stem thans kan 'took op éene stem, éen enkele stem, beslist, zeer goed aankomen, 't Is beslist, volstrekt noodig, dat onze volijverige propagandisten nu nog eens, voor het laatst, hun uiterste krachten inspannen. Tot den allerlaatste n man moet nu opko men: vóór klokslag vijf ure moeten allen binnen zijn. Stemmen allen en stemmen allen zonder ver deeling, zonder schifting, alleen de rechtsche candidaten stemmend, zooals hun is aanbevolen, dan eerst mogen we vertrouwen, dat het moeizaam verkiezingswerk zal bekroond worden met den gewenschten uitslag, de verkiezing van voor DISTRICT II, de hoeren J. TAN KATWIJK, J. A. M. MEIJER. voor DISTRICT III, de hoeren J. H. EVERS, J. J. GABEL Sr. De sternbus is geopend van 8 tot 5 ure. Komt, zoo mogelijk, vóór 1 ure stemmen. Nieuws. In Bu 1 garije. Het ministerieDanef heeft ontslag genomen. Volgens de Weener „Zeit" hebben ue oppo sitiepartijen in Bulgarije openlijk den Koning en de dynastie, die zij verantwoordelijk stellen voor de tot nu the gevolgde staatkunde, bedreigd. De correspondent der „Frankfurter Zeitung" te Sofia deelt eenige bijzonderheden mede over een twist, die dezer dagen tusschen generaal vroolijkheid, welke aan zijne Gallische geboorte en zijne zorgelooze levenswijze eigen waren, herkregen. En die doodelijke, maar gewijde weg, waarop men nog de sporen der werkzaam heid van Augustus aantreft, in die vaart, welke getuige was der door Horatius zoo luimig be schrevene reize, weergalmde van het luide gelach en de fragmenten van woeste liederen, door welke de barbaarsche roovers hunnen snel len tocht verlevendigden. Het was middag, toen de bende die roman tische engte bereikte, van welke ik zoo even gewaagde (het oude Lautulae]. Aan.de linker zijde verhieven zich steile en hooge rotsen, toen door het overvloedig groen en de tallooze bloe men der laatste dagen van Mei bedekt, terwijl aan de rechterzijde de zee, doorschijnend ais een meer en blauw als de hemel, welluidend aan hunne voeten ruischte. Montreal, die in zoo ruime mate het dichterlijk gevoel van zij nen geboortegrond bezat, een gevoel, zoo innig aan de liefde voor natuurschoon ver knocht, zou zich op een anderen tijd, in het fraaie tooneel vermeid hebben, maar op dat oogenblik vervulden minder uiterlijke en meer huiselijke beelden zijn gemoed. Plotseling een nauw en kronkelend bergpad oprijdende, dat de hoeven hunner paarden slechts eenen ruwen en moeielijken weg aan bood, verscheen de bende eindelijk voor eene sterke vesting, uit grauwen steenen gebouwd, welker torens achter het hooge gebladerde ver- Sawof en dr. Danef, den minister-president, zou hebben plaats gehad en in den loop, waarvan de generaal den premier een slaaf van Rusland noemde. Generaal Sawof zou alle bij' de woor denwisseling aanwezige ministers met zijn re volver bedreigd en verklaard hebben, dat hij, uit naam van het leger, de houding der regee ring tegenover Servië en Griekenland niet lan ger had kunnen aanzien en dat er onder de troepen wegens de werkeloosheid van het lager groote ontevredenheid heerschte. Zooals men weet, zijn onmiddellijk na deze twist genera.il Sawof en generaal Fitchef, die bij den twist tegenwoordig was, uit hun ambt ontslagen. V red eis on der h an del i n g e.n. 'Uit Sofia verneemt de „Kölnische Zeitung": 'Hier loopt het gerucht, dat Servië en Grieken land, die zich sterk gevoelen in verband met de inmenging van Roemenië, in het sluiten van een wapenstilstand slechts zullen toestemmen, indien het geheele gebied in Macedonië, thans door hun troepen bezet,, hun door Bulgarije voor goed wordt afgestaan. Het is niet onmogelijk dat Oostenrijk-TIongarije zich tegen dien eisch, die strijdig is met zijn belangen, zal verzetten. De opwinding der natio nalisten in Bulgarije is groot. Uit Belgrado verneemt hetzelfde blad, dat Ser vië niet alleen het veroverde gebied wil behou den, doch ook een wijziging van de oude grens met Bulgarije zal eischen ter beveiliging van do spoorbaan naar de Adriatische Zee. Pasjits heeft, voor hij zich naar de conferentie met de minister-presidenten van Griekenland en Montenegro begaf, een langdurig onderhoud ge had met den Koning en daarna met den Russi- schen gezant. Te Belgrado gelooft men, dat de vrede spoedig zal zijln geteekend. Hoe bloedig de oorlog is ge weest, blijkt uit de opgaven van hef aantal slacht offers. Meer dan 50,000 man zijn in de Macedoni sche veldslagen gedood of gewond. De Servische minister-president Pasjits is gister ochtend om 7 uur te Uskub aangekomen. Hij schudde Venizelos hartelijk de hand. Dadelijk daarop stapte Venizelos in den salonwagen van Pasjits, waar zij onder vier oogen 50 minuten lang beraadslaagden. Pasjits begaf zich vervolgens naar het hoofd kwartier, waar hij een lang onderhoud had met den opperbevelhebber, generaal Poetnik. In het onderhoud tusschen' Pasjits en Venizelos is gebleken, dat zij' het op alle punten volkomen eens zijn. Uit Semlin seint men aan de „National Zei tung": Voor het vertrek van Pasjits naar Uskub is onder voorzitterschap van koning Peter een ministerraad gehouden. Eenstemmig werd besloten met Bulgarije op vredelievendej wijze te onderhan delen, onder uitsluiting van alle invloeden van de zijde van Oostenrijk of van Rusland. Grieken en Bulgaren. Het Grieksche ministerie van oorlog deelt mede, dat eergisteren bij Piombinia een hevig gevecht borgen waren, tot dat zy zich eensklaps en somber uit het lachend groen ophieven. Het geschal van den hoorn, de banier van den ridder en het snel gewisseld wachtwoord veroorzaakten een luiden welkomstgroet van een veertigtal grimmige krijgslieden, op de muren verzameld; - het valhek was opgetrokken en Montreal, driftig van zijn hijgenden klepper afgesprongen, trad over den drempel van eene vooruitstekende en gewelfde slotpoort heen, en repte zich door eene geweidsche hal, toen eene edel vrouw, jong, schoon en prachtig uitgedost, hem met even lichten tred ontmoette, en zich adem loos en overstelpt van vreugde in zijne armen wierp „Mijn Walter! waardste, beste Walter! wel kom, tienduizendwerf welkom!- „Adeline! mijne schoone, mijne aangebe dene ik zie u weder Dit was de gewisselde groet, terwiil Mon treal zijne dierbare aan zijn hart druktehare tranen wegkussende en haar gelaat tot het zijne opheffende, toen hij met al den scherp- zienden angst, waarachtigen hartstocht na afwezigheid eigen, -- het teeder waas ervan gadesloeg- Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1