Dagblad voor Schiedam en Omstreken. nn f (jn rr fiK Gratis Ongevallenverzekering f RIENZI. 36ste Jaargang Vrijdag 18 Juli 1913 No. 106?? f4 n n b«veriies l)e oorlog op den Balkan. OYeramomstig op de polis vermelde voorwaarden. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. UUU inSmueu Uffideele berichten. Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bü levenslange De verzekering wordt gewaarborgd door b« verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene UU een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I (JU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Schiedam •naakt bekend dat de Tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de Mi litie dezer gemeente, lichting 1914, zal plaats nebben op Dinsdag 5 Augustus 1913, des na middags ten H/j ure in net gebouw »de ST. JORIS DOELE," Doeleplein alhier. In de tweede zitting van den Militieraad wordt Uitspraak gedaan omtrent lo. geschiktheid voor den dienst van hen, te w'er aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den keuringsraad niet van gelijke strekking is 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aan gevraagd 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van ben, wie zij geldt, in de eerste zitting geen uitspraak kon worden gedaan 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds bij onher- i'oepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of onge schikt bevonden zijn. Schiedam, 18 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. O .o s t e n r. ij k. Ge audiëntie, die graal Berchtold bij' keizer Frans Jozef heeft gehad en welke twee uur duurde, zou tengevolge hebben, dat do Oosten- '-ijksche gezant te Boekarest onmiddellijk stappen bij koning Carol zal doen, om te beletten, dat Bulgarije al te zeer in liet nauw gedreven wordt. Daar door den tsaar van Rusland een zelfde politiek gedreven wordt, ziet men hierin een begin van het streven om tot een samenwerking ie komen tusschen Petersburg en Weenen. Een telegram uit Berlijn meldt Volgens ©en telegram uit Parijs heeft dei Peters- burger correspondent der „Figaro": vernomen, dat de Oostenrijkscho gezant op last zijner regeering een dringenden stap bij' de Russische regeering beeft ondernomen. De gezant betoogde de nood zakelijkheid van een .onmiddellijke, staking der v'jan del ijk he den op den Balkan en voegde daaraan Uitdrukkelijk toe, dat de O.ostenrijksche regeering ©en. vernietiging (écrasement) van Bulgarije niet Fan dulden. Volgens de „B. Z. am Mittag" staat men in Berlijnscbe diplomatieke kringen tegenover dit telegram van de „Figaro" en ook tegenover het bericht, dat de Fransche minister van Buiten- lands'cbe Zaken gisteren bij een receptie der bui- bmlandschc gezanten een ingrijpen der mogend- beden gewenscht achtte, buitengewoon sceptisch. 77) «Schoonste 1" sprak hij, aangedaan, "gij hebt. gekwijnd, gij hebt in volheid en verwe, sinds scheidden, verloren Neen, grijp moed, ge 2'jt te zachtaardig of te spoedig ongerust voor ue geliefde eens krijgsman." «01 Walter 1" hernam Adeline, zich dichter aan zijnen boezem dringde, „thans zijt gij te- Diggekeerd en zal ik wel wezen. Gij zult mij bmt weder een langen, langen tijd verlaten «Neen m'amiei" en zijn arm om hare leest baande, begaven zich de minnenden, in de hieer afgelegen vertrekken des kasteels. TWEEDE HOOFDSTUK. leven van liefde en oorlog. De bode des vredes. Het steekspel. Omringd door zijne krijgslieden, veilig in zij den bevestigden buig, betooverd door de schoon- fje'd van aarde, hemel en zee rondom hem, en öartstochtelijk zijne Adeline aanbiddende, ver bat Montreal voor eene wijle alle zijne ruste- De, mogendheden zijn overeengekomen en daar aan moet men volgens onze informaties vasthou den om in den strijd tusschen de Balkanstaten niet te intervenieeren. Een' interventie zou slechts denkbaar zijn ten opzichte van Turkije, wanneer de Porto inderdaad het Turksche leger hevel beeft gegeven om de lijn EnosMi dia te overschrijden. Hier is er echter niets van bekend, dat de groot vizier Said Halim gisteren aan de vertegenwoor digers der mogendheden medegedeeld zou hebben, dat Turkije zich niet meer zou houden aan do overeenkomsten van de Londensche conferenties en op Adrianopel zou losmarcheeron. De beves tiging van dit bericht is althans tot dusver niet te Berlijn ontvangen. Zou het waar zijn, dan waren de mogendheden verplicht tpsschenbeide te komen. Overigens heeft, zooals wijl vernemen, de Bulgaarse he gezant te Berlijn gisteren bij' ue Duitse he regeering een formeel protest van Bul garije ingediend tegen het oprukken van het Turksche leger over' de lijn EnosMidia. Derge lijke protesten zullen waarschijnlijk ook in de hoofdsteden van de andere mogendheden inge diend zijn. Alen acht het te Berlijn volstrekt ondenkbaar, dat Oostenrijk hij del Russische regeering de stap pen ondernomen zou hebben, die door de Fi- gar.o" gemeld zijn, want dit zou toch beteeke- nen, dat de Donau-monarchie toegeeft, dat Rus land op den Balkan de rollen uitdeelt. Hef is waar, dat de Roemeensche troepen over de ifjn ToertoekoiBaltsjik heengemarcheerd zijn, maar dit heeft, slechts ten doel een druk op Bulgarije uit te oefenen, omi dit rijk tot een spoedigen vrede te dwingen. De correspondent van de sNationale Zeitung" seint uit Belgrado Aan de Servisch-Hongaarsche grens zijn geheim zinnige troepenbewegingen merkbaar. Van ver trouwbare zijde verluidt, dat het derde Hongaar- sche korps gemobiliseerd wordt. Servië neemt tegenmaatregelen en bewaakt de grens streng. Aan den Donau ten Oosten van Belgrado moeten 36 batterijen zijn opgesteld. De correspondent houdt dit getal voor overdreven, en gelooft, dat er 20 batterijen en 4 kanonnen op de bergtoppen ingegraven zijn. Een verder brwijs voor de strenge grensbewaking door Servië is, dat de laatste Servische lichting op de grens is opge steld. Volgens de „Zeit" is do Russische gezant te Weenen aangekomen met een voor graaf Berch told bestemde nota zijner; regeering. De nota heeft betrekking op de Balkancrisis. f n B u 1 g a r {j; e. Uit Sofia verneemt de „Neue Freie Pres se" De pogingen van Malinof om een kabinet uit alle partijen samen te stellen, zijn mislukt. De Turken. Uit. Constantinopel verneemt de ,,Lokal Anzei- ger" van welingelichte zijde: De Turksche troepen, ter sterkte van ongeveer 70 tot 60.000 man, rukken sedert 6 dagen pp. Een divisie cavalerie staat heden op ue lijn loozer ontwerpen en ruwer bezigheden. Zijn aard was even vatbaar voor groote teederheid als voor groote wreedheid, en zijn hart dreigde te breken, wanneer hij op de sohoone wangen zijner geliefde staarde, en te duidelijk bemerkte, dat zelfs zijne tegenwoordigheid niet voldoende was, om haar den glimlach en de frissche kleur van weleer weder te geven. Echter was zij, ondanks alles, in Montreal's bijzijn, zelfs in haar ziekte, gelukkig, en bezat in hare af nemende gezondheid ten minste éénen troost, in de hoop, dat zij sterven zou eer zijne liefde verkoeld was. Somtijds maakten zij kleine uitstapjes [want de verwarde toestand des lands verbood hen, zich ver van het kasteel te ver wijderen) in het zonnige woud of op de effene zee, welke die heerlijke streek iets betooverends gaven. En die mengeling van het woeste met het teedere, het ruwe gevolg, de tent op eene opene en bemoste plek in het woud, om streeks den middag nedergesiagen, de luite en de stem van Adeline, de onbeschaafde krijgslieden, er van verre omheen gegroept en onwillekeurig naar de door den wind voortge- dragene klanken luisterende, hadden een waar dig onderwerp opgeleverd voor de verzen van Ariosto, en waren in zonderlinge overeenstem ming met dien vreemden, ordeloozen en echter ridderlijken tijd, in welken het klassieke Zuiden de zetel werd der Noordsche romance. Onder dit alles zette Montreal echter zyne geheime onderhandelingen met den Hongaarschen Koning Loelc-BoergasBoenar Hissar, de infanterie en dc artillerie ongeveer 30 K.M. daarachter. Tege lijkertijd hebben zich ook de troepen van Boelair uit in beweging gezet. Waarheen zij zullen gaan is nog niet te zeggen. In elk geval zal Turkije zijn voornemen doorzetten en de mogendheden zullen dit Turkije, na hetgeen er voorgevallen is, moeilijk kunnen verbieden. Roememi Dc Roemeensche troepen hebben alle; plaatsen van eenig belang op den rechteroever van aen Donau, van Widin tot Toertoekai, bezet. 'Uit Boekarest verneemt de „Neue Freie; Presse" In diplomatieke kringen verluidt dat de koning van Bulgarije gisterochtend zich rechtstreeks tot den koning van Roemenië heeft gewend, met bet verzoek hem de vredesvoorwaarden mee te deelen. j j.' j De „Times" meldt, dat de Roemeniërs opruk ken naar Wratsa, op 70 K.M. afstands van Sofia gelegen. Het blad zegt, dat de positie van Bul garije wanhopig geworden is, wat gedeeltelijk hier aan toegeschreven moet worden, dat Bulgarije rekende op de bescherming van Rusland. Maar Rusland speelde biijkbbaar een dubbelhartige rol en wordt er van verdacht een verdeeling van Bulgarije niet te zullen beletten en zelfs Turkije aan te zetten zijn' leger vooruit te schuiven. Maar de „Times" weigert te gelooven, dat Bulgarije thans gedoemd zou zijn onder te gaan na zulke roemvolle daden verricht te hebben gedurende zijn nog maar 35-jarig bestaan. De Grieken en Bulgaren. iüe Grieken hebben thans de Bulgaren uit geheel Macedonië verdreven, behalve uit de districten Dzjoema en Razlok. Het leger van generaal fwanof tracht zich op zijn terugtocht staande te houden op de uitloopers van den berg' Witos, welker passen naar Sofia leiden. De Bulgaren hebben de meeste bruggen ver nield. Men zegt dat zijl in de haven van Kawala 37 mijnen hebben gelegd. De kruiser „Hydra" heeft Maandag meer dan 3000 man 'van ongeregelde Bulgaarsche Iroepen, die bij den mond van de Mesta waren oprestekl, verdreven. De mogendheden. Naar Reuter verneemt, doen de mogendheden stappen te Sofia, Constantinopel en Boekarest, in de eerste plaats om Bulgarije te bewegen een af gevaardigde te zenden om te beraadslagen met de Servische en Grieksche minister-presidenten. Te Constantinopel dringen zij er oij de Porte ep aan het Turksche leger de lijn EnosMidia niet te doen overschrijden. Te Boekarest raden zij de regeering aan, Sofia niet te bezetten. In diplomatieke kringen herscht de grootste onzekerheid over het optreden van Turkije en Roemenië. Het wekt bevreemding dat, terwijl de Porte de mogendheden heeft meegedeeld dat zij niet verder zal gaan dan Enos-Midia, uit Constan- reeds berichten gekomen die van een opmarsch near Adrianopel gewagen. Toch maakt men zich daarover niet ongerust, omdat men mag voort, en zag, voor het tegenwoordige in nieuwe aanslagen verdiept, gewillig van zijn ontwerpen op Rome af. De bereiking van dat wit zijner meer doorluchtige eerzucht hield hij evenwel slechts uitgesteld, niet verijdeld en schitterend verhief zich, in het meer verwijderd verschiet zijner aan afwisselingen zoo rijke loopbaan, het Romeinsche Capitolium en de schepter der Caears. Eens toen Montreal, met een slechts klein gevolg, te paard de muren van Terracina langs reed, werden de poorten plotseling geopend, en eene tallooze menigte stroomde naar buiten, door eene zonderlinge gestalte voorgegaan, wel ke zij blootshoofds en zegenend volgde. Een drom monniken, die eene hymne zongen, wel ker laatste woorden aldus luidden, besloot de processie ,'t Gebergt schijnt vroolijk hem te groeten, Die met de heilmare ons verscheen 1 't Gebloemt luikt op voor 's jong'lings voeten, En geesten zweven om hem heen Want zwaard en dolk keert in de schede, Waar gij verschijnt, o Boó van vrede Wij zeeg'nen uw gewijde schreên 1 Langs der rotsen steilen boord. Treedt gij zonder struik'len voort, En kent vreeze dag noch nacht Over u houdt God de wacht Waar de Heiden 't dolste woedt, Dringt gij door zijn legerstoet, aannemen dat de mogendheden, die besloten heb ben Bulgarije's vernietiging niet toe te staan, ook wel zorg zullen dragen dat Turkije, als het er in mocht slagen Adrianapel ter hernemen, het niet zal behouden. De toestand acht men wel moei lijker en ingewikkelder geworden, maar niet gevaarlijk. PERZIë. De Ministerraad is met den tekst van de aan kondiging der Medschliss-verkiezingen gereed ge komen. Het stuk werd ter bekrachtiging door den Perzischen regent naar Parijs overgeseind. De conservatieven zijn van plan, zich met alle macht tegen de bijeenroeping van hel parlement te verzetten. De Bachtiaren zijn, daar ze den geringe' geestdrift yoor de bijeenroeping inzien, bereid, tod te geven en zullen enkel op ae bij een roeping van den Senaat aandringen. CHINA. De „Daily Telegraph" verneemt' uit Peking, dat de telegrammen uit het Zuiden steeds ernstiger luiden. Men heeft er de spoorbruggen, waarlangs verbinding met het Noorden onderhouden wordt, in de lucht laten vliegen en daardoor bet opruk ken van Tsang Hsoen naar Nangkin vertraagd. Alle steden in. het Jangtse-dal sluiten zich bij' de opstandelingen in het Zuiden aan. De cones- pondent meent, dat de opstand ten slotte Joeansji- kai's bewind omver zal werpen. De prins van Wales is Dinsdag incognito te Berlijn aangekomen. Hij blijft daar tot a.s. Vrij dag. Het is voor) d© eerste maal, dat hiji de hoofd stad van hef Duitschei rijk bezoekt. Er heerscht op het oogenblik veel werk loosheid in Duitschland. Te Berlijn hebben zich alleen 4727 timmer lieden als werkeloos opgegeven en te Miinehen zijn door het gemeentebestuur maatregelen geno men, tol Werkverschaffing van stadswege. Het buitengewoon congres der S. D. A. P. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen zal het buitengewoon con gres der S. D. A. P., dat 26 en 27 Juli a.s. plaats heeft, te Zwolle in de Buitensocieteit worden gehouden. De Er ertsen. «Reuter" seint uit Kopenhagen dd. gister Het Nederlandsche pantserschip de Evertsen is heden hier aangekomen. De pauselijke nuntius. Mgr. Tacci, nuntius in Den Haag en te Brussel, die tijdelijk te 's-Gravenhage verblijf hield ter ontvangst van kardinaal Van Rossum, keert tegen 21 dezer naar zijn standplaats, Brussel, terug. In uw vlek'loos wit gewaad, Waar gij harnas om versmaadt Keert er met uw zilv'ren staf 't Zondig zwaard der krijgers af En in 's roovers aak'lig hol Of aan 't hof, van staatslien vol, Brengt gij, als de duif weeleer, 't Hoogst 'gebod uit reiners sfeer, Temt de woestaards door een woord Christus heerscht waar men u hoort En gelijk d' onzek're vloed Vaste grond werd voor Zijn voet, Legt de woedende krijg zich ter ruste op uw beë, Driewerf gezegende Boö van den wreè 1 De vreemdeling, aan wien men die eere be wees, was een baardeloos jonkman, in een wit, met zilver doorwerkt, gewaad gekleed; hij was ongewapend en ging barrevoetseen lange zil veren staf schitterde in zijne hand. Montreal en zijn gevolg hielden stil van verbazing, tot de ridder zijn paard de sporen gaf, op de menigte toereed en voor den vreemdeling staan bleef. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1