Dagblad mor Schiedam en f a finn f cn rr fis EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaar^aa^. Zaterdag 19 Juli 1913 No. 10678 1 De oorlog op den Balkan. oiereeiiloistig od ie polis venelie Toorwaarien, Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad Officieels berichten. Kennisgeving. Nieuws. Binnenland. j§ m Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processenverbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 18den Juli j.l. in deze gemeente, in de Kiesdistricten II en III plaats gehad heb bende herstemming voor de verkiezing van res pectievelijk twee- en drie Leden van den Ge meenteraad, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, en dat afschriften daar van aan het raadhuis zijn aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Maandag 21 Juli a.s. tot nadere aankondiging de Lange Haven van af de Appelmarkt tot de Korte Dam, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn gesloten en dat de Tuinlaan weder voor het verkeer is opengesteld. In Bulgarije. Uil VVeeneh seint men aan de „National Zei- tung" Het nieuwe Bulgaarsche kabinet, met Rados- lawof als' minister-president, Gemiadiëf als minis ter van buitenlandsche zaken, wordt geleid door twee staatslieden, die Rusland beslist vijandig gezind zijn. Gennadiëf is de leider der partij van Stamboelof, Radoslawof leider der liberale partij1. In Balkan-kringen, tei Weenen gelooft men, dat het nieuwe kabinet moeite zal doen om met Roe menië een overeenkomst te sluiten en den oorlóg tegen Servië en Griekenland zal voortzetten. Men denkt, dat Gennadiëf, die te Monastir geboren is, deze plaats niet zonder strijd zal willen prijs geven, Daar het Bulgaarsche Sobranié in meer derheid Rusland welgezind is, is do mogelijkheid van een Kamer-ontbinding groot. Uit Boedapest aan de Temps: Hier loopen op zienbarende geruchten over den toestand in Bul garije. Koning Ferdinand en kroonprins Boris zouden gevlucht en te Boedapest zijn aangeko men. De Turken. Hit Constantinopel aan de „National Zeitung": De Russische gezant heeft de Porie opnieuw ©en krachtig gestelde nota van zijin regeering overhandigd, waarin verlangd w,ordt, dat het lurksche leger de lijn MidiaEnos niet zal over schrijden. Rusland heeft besloten om zoo noouig dwangmaatregelen te nemen, ten einde Turkije iot nakoming van het Londensche vredesverdrag f© dwingen. O oi site n rijk. (Uit Sofia verneemt het „Neue Wiener Tag- blatt" He Oostenrijksche gezant te Sofia is naar Wee hen ver trokken,'vermoedelijk om den steun zijner r©'geeiing te vragen voor het doen staken der vija ndelijk heden. Roemenië. Uit Boekarest verneemt de „Kölnische Zeitung" De Koningin va,n Bulgarije heeft zich tot de Koningin van Roemenië gewend met het verzoek toe mode te werken om den inval der Roe- hioensche troepen op Bulgaarsch grondgebied te doen staken. Koningin Elisabeth heeft geantwoord oat het D oemeensche leger zoo zacht en omzichtig mogie- Kjk zal optreden. Het bericht dat het leger Sofia zal bezetten, ^°tdt hier onjuist genoegd. Wel zullen de Roe- meéüsche troepen de bergpassen die naar Mace donië leiden, bezetten. T>e bezetting van Sofia zou echter gevolgen kunnen hebben die Roemenië volstrekt niet wcnscht, daar zij het sluiten van vrede slechts zouden bemoeilijken. De bezetting van Kavaladcor de Grieken. De sDaily Telegraph" ontvangt uit Saloniki de volgende bijzonderheden over de bezetting van Kavala door de Grieken Het Bulgaarsche gar nizoen te Kavala telde 2000 man met acht ka nonnen, waaronder vier belegeringskanonnen van Adrianopel, die opgesteld waren op de hoogten, die de stad beheerschen. Een afdeeling Bulgaren, 500 man sterk, met drie kanonnen, had Leftera bezet. Admiraal Condouriotis besloot de Bulgaren door een krijgslist te verrassen en liet daarom uit Saloniki vijf transportschepen komen, die verleden week Dinsdag arriveerden. Den geheelen dag manoeuvreerde de vloot met inbegrip van de vijf ledige transportschepen voor de haven van Kavala, daardoor den indruk gevende, dat het plan bestond troepen te ontschepen. Gedurende den nacht begaf de vloot zich naar een punt oostwaarts van Kavala gelegen, daarbij de zoek lichten latende werken, alsof men troepen aan land zette. Intusschen stoomden twee torpedoja gers de haven binnen, waarbij zij waren blootge steld aan het vuur der kanonnen, die op de hoogten waren opgesteld. De torpedojagers be antwoordden dit vuur, vernielden een Bulgaarsch munitie-depót en brachten een der kanonnen tot zwijgen. De Bulgaren vluchtten en de torpedoja gers keerden ongehinderd terug. De Bulgaren, die dachten, dat een groote Grieksche troepenmacht ontscheept was, verlieten Kavala gedurende den nacht, hun veldartillerie met zich medenemend, doch onder achterlating van de belegeringskanon nen, 50.000 geweren en de zoeklichten, die dienst hadden gedaan bij het beleg van Adrianopel. Woensdagochtend stoomden wederom twee torpe dojagers de haven binnen, terwijl een troep ma riniers, die aan land gegaan was, 12 Bulgaren krijgsgevangen maakte. De geheele bevolking verscheen in de straten en ontving de Grieken met geestdrift. Majoor Mavromictialis werd tot commandant van de stad benoemd. De cholera. Uit Weenen verneemt de »Lokal Anzeiger" Volgen berichten uit Belgrado is het scheep vaartverkeer tusschen Semlin en Belgrado gister namiddag gestaakt met het oog op het gevaar van overbrenging der cholera, die op de geheele lijn van Kriwolak Kreuprulu heerscht en dagelijks 150 dooden eischt. Gister vertrok de laatste directe trein in de beide richtingen. Gister morgen af is ook het spoorwegverkeer gestaakt. Grieken en Rul gar ên. De chef van den Griekschen generalcn staf seint: Het gevecht op dén uitersten rechtervleugel hééft gisteren den geheelen dag geduurd. Opnieuw moest de vijand wijken. Hij wordt vervolgd in de richting van Newrokop. Majoor Mazarakis seint: In het gouvernementsgebouw te Seres zijn de archieven van het Bulgaarsche hoofdkwartier on geschonden teruggevonden. Ziji houden in dat de Bulgaarsche troepen die tegen de Grieken strijden, bestaan uit 88,000 man voetvolk, 4 re gimenten artillerie en een i'egiment ruiterij. Het Bulgaarsche leger, door de Grieken verslagen, telde 130.000 man. ENGELAND. De houding van de dokwerkers te Leith, die staken om loonsverhooging te krijgen, is zoo drei gend, dat de troepen last hebben gekregn zich gereed te houden. De admiraliteit heeft de oor logsschepen verwittigd dat zij elk oogenblik beve' kunnen krijgen matrozen aan land te zetten om het leven en de eigendommen der ingezetenen te beschermen. Drie torpedobooten zijn gisternamiddag te Edin burgh Dock aangekomen en twee oorlogsschepen liggen voor den havenmond. De militaire- en marine-autoriteiten werken sa men. BELGIS. Wij hebben eenige dagen geleden gemeld, dat er te Brussel opnieuw onderhandelingen gaande zijn over de nalatenschap van Koning Léopold, tusschen de princessen Louise en Stefanie (gravin Lonyay en de Belgische regeering. Naar thans wordt bericht, hebben besprekingen plaats gehad tusschen de advocaten der prinsessen en den Bel gischen Minister van justitie. De Minister deelde mede, de prinsessen gaarne te zullen tegemoet komen, wanneer blijkt, dat een aannemelijk ver gelijk kan tot stand worden gebracht. Eenige Weensche advocaten en ook rechtsgeleerden uit Boedapest zijn als pleitbezorgers der prinsessen in de Belgische hoofdstad aangekomen. De be sprekingen loopen over eenige gedeelten uit de nalatenschap, omtrent welker verdeeling men nog niet tot overeenstemming is kunnen komen. MEXICO. Na een conferentie met den president, die Woensdag plaats had, deelde Bryan mede, dat c-en telegram aan den Amerikaanschen gezant te Mexico City, Wilson, was gezonden, waarin hij last ontving, dadelijk naar Washington te vertrekken, teneinde daar een persoonlijk onder houd met den president te hebben over den alsemeenen staat van zaken in Mexico. ■Op de vraag, of dit bericht een voorlooper is van het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Mexico, antwoordde Bryan ontkennend. Ge durende Wilson's afwezigheid zou zijn eerste secretaris dé functie van gezant waarnemen. Biy- an bleef overigens zijin gewoonte getrouw, om niet met reporters over den toestand in Mexico te willen spreken, maai' een persoon, aie in nauwe aanraking met den president verkeert, en wièn men naar de beteekenis van Wilson's plot selinge reis naar Washington vroeg, antwoordde hierop „Men kan het als duidelijk beschouwen, dat, indien een. gezant telegrafisch van zijn post wordt geroepen, om met den president te confereefem, de toestand, zoo hij niet kritiek is, dat toch spel wordt, en dat de president persoonlijke in lichtingen uit de eerste hand wenscht te ont vangen, ten einde zich op de hoogte te kunnen stellen van den waren toestand daarginds." Vrij algemeen wordt te Washington gelooid, dat deze daad van den president een ommekeer in de tot dusverre gevolgde politiek der Ver- eenigde Staten jegens Mexico bctcekent. ZUID AFRIKA. Volgens de „Daily Mail" is de toestand aan den Rand veel minder goed dan de Zuid-Afri- kaansche regeering het doet voorkomen. De spoor- wegmannen schijnen besloten binnen een week te staken als hun eischen niet worden ingewilligd. Zij vorderen o.a. een vaste en uniforme loon regeling met getegelden opslag op alle sporen in de Unie. Verder een permanente commissie van onderzoek naar grieven van het personeel. De regeering acht sommige der eischen onaan nemelijk. Ook de houding der inboorlingen, die in de mijnen werken, geeft reden tot ongerustheid. Als het tot. een nieuwe staking in de mijnen komt, zou het plan bestaan om alle inboorlingen naar huis te zenden en de mijnen te sluiten. Onder de blanke mijnwerkers heerscht ont stemming over het ontslag van vijftien werklieden der Nicuw-Modderfontein-mijn, die zich tijdens de afgeloopen staking erg hebben laten gelden. De regeeringj neemt reeds uitgebreide maatrege len van tegenweer en heeft plannen voor de bescherming van openbare gebouwen en spoor wegen door, de troepen uitgewerkt. Uit Johannesburg wordt het volgende sen- sationeele voorval aan de «Daily Tegrahie" ge meld, dat plaats had gedurende de laatste reis van minister-president Botha. Twee gewapende mannen kwamen de spoor wegcoupé van den minister binnen, tijdens de trein op het station te Randfontein stil stond. Zij vonden daar zijn particulieren secretaris dr. Bok, dien zij met hun revolvers bedreigden en hem vroegen, te zeggen waar minister Botha was. Deze had den trein reeds vroeger verlaten om met een automobiel verder te gaan, en dr. Bok deelde dit den indringers mede. Deze echter bleven hem met de revolvers dreigen en ver dwenen ten slotte even onverwacht als zij geko men waren vóór men ze kon arresteeren. Generaal Botha wilde, dat van dit incident geen melding zou gemaakt worden, zoodat het tot nu toe ook niet hekend werd. Het lekte echter uit, daar een plaatselijk blad de geschie denis verhaalde. V leeschkeurin gs wet. Het bestuur der coöperatie vereeniging Rotter- damsche Huidenclub levert in een brochure critiek op het wetsontwerp, houdende bepalingen tot wering van vleesch en vleeschwaren, die voor de volksgezondheid schadelijk zijn. «Het ontwerp," zoo wordt in die brochure gezegd, «ofschoon 49 artikelen bevattende, geeft niets meer dan eenige gebrekkig atgeteekende hoofdlijnenhet stelt een algemeen beginsel de noodzakelijkheid van een algemeene keuring voorop, maar laat de uitvoering van dit beginsel aan anderen over. Het is een huis zonder fundee ring en zonder dak, het vraagt van de Staten- Generaal blind vertrouwen in het beleid van wisselende, dikwijls ondeskundige ministers, die op hun beurt veelal slechts de voorlichting hebben van ambtenaren, die, hoe bekwaam ook, een juisten kijk missen op de praktijk van het leven. Van regeling of; wil men, van vaststelling van rechten en verplichtingen, is in het ontwerp niets te vinden. De voor den vleeschhandel en het slagersbedrijf meest belangrijke quaesties, de meest vitale belangen, zullen geregeld worden bij Koninklijk besluit of -- erger nog bij alge- meenen maatregel van bestuur." De hoofdgriet van het bestuur der Rotterd- Huidenclub tegen het wetsontwerp is intusschen dat het niet geett een algemeene, gelijk en gelijk matig werkende rijkskeuring. De keuring zelve, de uitvoering en de organistatie van den Keurings dienst worden onder zekere, naar het oordeel van het bestuur geheel onvoldoende waarborgen, over gelaten aan de gemeentebesturen. Dat acht het de zwakke stee in het wetsontwerp, de principieele fout in den opzet. Middenstandsbond Het 10e Congres van den Middenstand (Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand) zal worden gehouden op 22, 23 en 24 Juli a. s. te Middel burg. Kardinaal Van Rossum in ons land. Op zijn doortocht naar Breda heeft de Kardinaal eergister-ochtend nog een kort bezoek gebracht aan het seminarie van de Priesters van het H. Hart te Liesbosch. Te Rosendaal werd gister-ochtend door Z. En. een stille H. Mis opgedragen in het Zusterspensio- naat aan de Molenstraat, waarna door zijn secre taris nog een H. Mis werd gelezen «coram cardi- nale". Daarna werd door den Kardinaal den Pauselijken zegen verleend. Vervolgens werd Z. Em. door de eerw. Zusters en hare pensionaris gehuldigd. Van elf tot twaalt uur verleende de Kardinaal in het klooster der eerw. paters Redemptoristen een druk bezochte receptie. Vele particulieren uit. de stad en uit het bisdom kwamen evenals tal van particulieren met hunne dames hunne op wachting maken. Omstreeks vier uur vertrok Z. Em. met zijn gevolg en den hoogeerw. pater A. Beukers, pro vinciaal der Redemptoristen, naar Tilburg, dooi de eerw. paters uitgeleide gedaan en toegejuicht door eene geestdriftige menigte. Te Tilburg werd de Kardinaal door een dichte menigte opgewacht. De vlaggen wapperden daal huis aan huis. Tegen zes uur zag men op den Bredaschen weg van verre de auto's aankomen. Bij verschillende kloosters en missiehuizen stond de geheele inwonende bevolking voor het huis opgesteld. Voor het Missiehuis der eerw. paters van het H. Hart deed het harmonie-orkest der studenten blijde tonen hooren. Omstreeks zes ure stopten de vijf auto's voor het Moederhuis der eerw. Zusters, waar Z. Em. door den algemeen overste, de tweede assistente en de eerw. zuster Gerulpha, zuster van den Kardinaal, werd ontvangen. Voor het verblijf in Tilburg is geen officieel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1