Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Gratis Ongevallenverzekering f n finn f on rr fiK EERSTE BLAD. RIE N ZI. d°0ll; I lUU ..-luim Zaterdag 26 Juli 1913 ;\o. 10684 De oorlog op den Dalkan. 3081 e J r&ïin£ Officieeie berichten. 4 Kennisgeving. Kennisgeving. POLITIE. FEU ILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekencf. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. De verzekering b\j levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de b\j verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee Maden en een Geïllustreerd Zondagsblad De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 1 dezer gemeente, over het dienstjaar 1913/1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 23en Juli 1913 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26en Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. gangers die buitenlands verblijf houden, moeten hun zakboekje met den daarin gehechten verlof pas bij aaogeteekenden brief (met duidelijke ver melding van hun volledig adres buiten het Rijk) toezenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk. Schiedam, 26 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat aan de Directie der N.V. Glasfabriek „de Schie," en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het uitbreiden harer machinale flesschenfa- briek, aan den Buitenhavenweg 146, kadaster Sectie L. no. 1914, met een stoomketel van 90 MJ verwarmingsoppervlak. Schiedam, 25 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. Te Schiedam kan geplaatst worden een agent van politie der 2e klasse op een jaarwedde van f650.uniform, f 12.per jaar voor schoeisel en waterlaarzen. Na zes jaren dienst in dezen rang kan benoeming volgen tot agent van politie lste klasse op een jaarwedde van f700.die na drie en zes jaren dienst in dien rang telkens kan worden verhoogd met t 50.De aanstelling ge schiedt voorloopig bij wijze van proef voor een jaar. Sollicitanten niet ouder dan 30 jaren, min stens 1.75 Meter lang en met een flink voorkomen kunnen zich met een eigenhandig geschreven verzoekschrift en hunne papieren aanmelden brj den Commissaris van Politie. Levering: kachelkolen en Anthraciet. Overgang Militie naar Landweer. INLEVERING ZAKBOEKJES. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter kennis van belangheb benden dat de dienstplichtigen bij de militie te land, hie in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst hebben volbracht dat zijn in het alge meen zij, die behooren tot lichting van 1905 °P 1 Augustus as. zullen overgaan naar de Landweer, met uitzondering echter van hen die behooren tot een der bereden korpsen, de Pant serfort-Artillerie of het korps Torpedisten en dat zij, die overgaan naar de Landweer, zich vóór 31 Augustus a S. in persoon moeten aan melden aan de afdeeling Militie (Schoolstraat 12) en alsdan behooren in te leveren hun zakboekje met den daarin gehechten verlofpas. De verlof- Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 7 Augustus a.s. 's namiddags 2 uur aan te besteden de levering van 150 ton kachelkolen 300 H. L. Anthraciet te leveren franco in verschillende bergplaatsen. Inlichtingen verkrijgbaar bij den Directeur van Gemeentewei ken. De inschrijvingsbiljetten moeten in gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden inge leverd in de ten Raadhuize aanwezige bus vóór des namiddags 1 uur van den dag van aanbe steding. Rniteiilft&dscli Kienws. R o e m nift. De Roeraeensche regeering heeft doen gelasten dat de troepen den opmarsch zullen staken. Op verzoek van Gennadiëf hebben de Roemeen- sche troepen op 15 K.M. van Sofia halt gehouden, ten einde een vernedering van Bulgarije te ver mijden. T u r k ij e. De correspondent van de sLokal Anzeiger" seint uit Constantinopel Bij gelegenheid van een boottocht van Galata naar Constanza heb ik met een voormaligen groot vizier ovef het militaire optreden van Turkije tegen Bulgarije gesproken. De staatman, wiens naam en persoonlijkheid voor de beteekenis van zijn beweringen spreken, zeide o.a,Wij weten zeer goed, dat ons optr -den niet onverdeeld de goedkeuring van alle mogendheden heeft wegge dragen. Doch daarom mogen wij ons thans niet bekommeren. Wij eischen voor ons slechts de toepassing van het volkenrecht, waarop alle andere, 83) «Mijn meester, de ridder van St. Jan, het hoffelijke antwoord van den heere Adriano Di Castello gehoord hebbende, gebiedt mij te zeg- ge», dat hij het eerbiedig waagt voor te slaan, het steekspel het gesprek te doen voorafgaan °Pdat het ernstiger onderhoud, waarvan heere Adriano gewaagde, de edele en vroolijke uit spanning niet bederve. Het grasperk voor de tent is zoo zacht en effen, dat zelfs een van Voor ridder of klepper niets gevaarlijks heeft." «Bij onze schoonel" riepen Adriano en Anni- baldi, in éénen adem, «uwe laatste woorden onhoffelijk, en" (vervolgde Adriano, de heerschappij over zich zeiven hernemende) „daar meester het verlangt, laat hij de zadelrie- lnen van zijn paard nazienik wil zijnen lust Qiet weerstreven." Montreal, die aldus op het steekspel had aan gedrongen, deels wellicht door de luchthartige ®h woelige lust tot pochen, nog onder zijne happere landgenooten niets zeldzaams, deels °ördat hij gaarne hen, die zoo spoedig zijne °penlijke vijanden konden worden, zijne zeld- staten, zelfs de kleinste en kleinste, aanspraak maken. Door den oorlogstoestand zijn alle vroegere verdragen nietig geworden. Dat grondbeginsel van het internationaal recht zal niemand kunnen bestrijden. Wjj hebben daarom beslist het recht, ons aan het Londensche verdrag niet te houden. Het zou een misdaad tegenover ons volk zijn, wanneer wjj thans niet optraden. Wie de troeven in handen heeft, kan zijn voorwaarden stellen, Vroeger waren het de Bulgaren, heden is de beurt aan ons. Het in wanorde gebrachte leger staat heden weder gereed. Het zal ons eer aandoen, Uit de vroegere 24 korpsen hebben wij slechts de keurbenden uitgezocht. Wij zullen voortgaan, tenzij een mogendheid ons in den weg treedt, waartegen te vechten een zelfd moord zou betee- kenen, of totdat de tegenstanders de voorwaarden, die wij stellen, aannemen. Wat wij eischen moet rondweg aangenomen worden. Servië, noch Grie kenland, noch Roemenië zullen ons tegenhouden. Jammer genoeg zijn wij in zekere mate afhanke lijk van twee mogendheden: van Frankrijk finan cieel en van Rusland, omdat het onze buurman een zeer machtig buurman is, die wij niet buiten rekening mogen laten. Wij willen ons niet in de armen van Rusland werpen, hoewel wij heel goed weten, dat de heeren aan de Newa ons met open armen zouden ontvangen, in weerwil van alle vertragingen en weigeringen van de Balkanstaten zijn wij overtuigd, dat het binnenkort toch tot een Europeesche conferentie zal komen, waar alle kwesties definitief geregeld worden. Wij wenschen niets liever dan daaraan te mogen deelnemen en onze belangen te kunnen be hartigen. Rusland. Uit St. Petersburg verneemt de „Kölniscle Zei- tung": In regeeringskringen heeft de inval van Turk- sclie troepen in Thracië en Bulgarije gxoote ont- stemdheid verwekt. Kokoftsof, de minister-pre sident, en Sasonof, de minister van builenland- ,-chv zaken, hebben beiden verzekerd dat Rus land in geen geval een Schending van het Lon- otensche vredesverdrag aal dulden en dit zoo r.oodig met de krachtigste maatregelen, zal doei zetten. 'Over den aard dezer maatregelen zal heden na terugkeer van den Tsaar op Petorhot warden beraad,laag'd. Officieel laat men doorschemeren, dat aan een bezetting van Armenië als uiterste dwangmiddel wordt gedacht. Op het voorstel van Rusland aan de mogend heatn om te beginnen met een vlootbetöaging voor Constantinopel zijn met name van Enge land ontwijkende: antwoorden ontvangen. Een ander middel om Turkije le dwingen is een betooging door de Russische vloot alleen. Daartegen rijzen echter politieke bezwaren. Men ontkent hier, dat Rusland voornemens zou zijn het vraagstuk van de zeeëngten op het tapijt té brengen. Vólgens den Berlijnschen correspondent van de „Stampa*' heeft minister von Jagow verklaard, dat de Duitsche regeering niet kan meegaan met het voorstel van Rusland om een vlootbetoo- ging voor Constantinopel te houden. Zulk een betooging lijkt haar vruchteloos. Von Jagow keurt het optreden van de mili taire partij in Turkije sterk af en is van o.txr- aeel, cat Europa dat niet mag toelaten, doch Turkije móet bewegen met het gebied binnen de grens EnosMidia genoegen te nemen. zame en onvergelijkbare bekwaamheid in den wapenhandel wilde toonen, werd er nog meer toe aangevuurd, toen hij den naam van den aanvoerder der Romeinsche bende vernomen hadwant zijn ijdele en trotsche geest mocht zijne gevoeligheid op dat oogenblik hebben we ten te verbergen, hij had aan Adriano zekere scherpe uitdrukkingen, in het paleis van Ste- fano Colonna en op de ongelukkige reis naar Corneto, volstrekt niet vergeven. Terwijl Adri ano, aan den ingang der engte stilhoudende, door zijne schildknapen geholpen, verontwaar digd, maar zorgvuldig, het overige ziiner wapen rusting aantrok, en zelf een waakzaam oog hield op den zadelriem, de stijgbeugels, het dekkleed en de tuigen van zijn edel oorlogsros, kuste Montreal, vroolijk te moede, zijne ge liefde die, schoon te zacht van aard om toor nig te worden, echter diep door zijn gedrag gekrenkt was, en evenwel, in de vrees voor zijne veiligheid, de haar aangedane beleediging half vergaf. Glimlachende strikte de ridder haren blauwen sjerp om zijn borstharnas en voltooide zijnen krijgsdos met de onverschilligheid van iemand, die zeker is van te zullen overwinnen. Hij had echter dien dag iets in zijn nadeel, dat het belangrijkste zijner geheele uitrusting mocht heetenzijn harnas en zijne lans waren van het kasteel medegebracht, zijn oorlogspaard niet. Z(jn klepper was te tenger om het zware gewicht zijner wapenrusting te kunnen tor- schen, en er was onder de paarden van zijn ZUID-AFRIKA. De regeering heeft hare voorstellen aan den Bond van Vakvereenigingen te Pretoria doen toekomen. Deze omvatten o.m. de benoeming van een commissie van onderzoek naar de grieven der mijnwerkers en van een andere commissie tot onderzoek der eischen van het spoorwegpersoneel. De regeering is niet bereid de wet, krachtens welke de onlusten zijn onderdrukt, in te trekken. De arbeiders beraadslagen nu of zij de regeerings- voorstellen zullen aanvaarden. De toestand aan den Rand laat zich gunstiger aanzien als gevolg van een bespreking der regee ring met de mijneigenaars. CHINA. De troepen der Zuidelijken hebben Woensdag avond ten getale van 3000 nogmaals een aanval Lep roei d op het arsenaal van Kiangnan. Met zeer grootc verliezen teruggeslagen, hebben zij Don derdagochtend hun poging, met hetzelfde resul taat, herhaald. Het gevecht duurde tot in den namiddag toen de Zuidelijken ontmoedigd aftrok ken. De regeeringstroepen ondernamen toen een tegenaanval en veroverden een bij het arsenaal gelegen fort op de opstandelingen. Tallooze vluchtelingen komen te Sjanghai aan. De stad is zoo vol dat duizenden op straat moeien overnachten. Te Canton is de toestand zeer onzeker. De overheid heeft de zijde van den opstand gekozen, de bevolking schijnt het daarmee niet eens en de (roepen zijn in twee kampen verdeeld. Jocansjikai heeft de aan Soenjatsen verleende volmacht voorl den aanleg van een net van spoor wegen door China ingetrokken. Soenjatsen bad reeds een contract met de Engelsehe firma Pau ling gesloten, die ook voor het four nee ren van de helft van het benoodigde kapitaal zou zor gen, door de Engelsehe banken voor de onder neming te interesseeren. In zijn antwoord op liet dringend verzoek van koning Karei, om toe te stemmen in een wa penstilstand, zegt de koning' van Griekenland, dal hij niet de bedoeling heeft Bulgaria te ver nietigen, hij wil slechts den waarborg, dat de vrede Griekenland en den bondgenooten de voor- deelen zal brengen waarop ze aanspraak Lebben. Een wapenstilstand zonder waarborgen zou Griekenland berooven van de vruchten zijner over winningen. Indien Bulgarije de vredesvoorwaar den althans dc voorloopige aanvaardt, is gevolg geen ros, dat in sterkte en gespierdheid bij dat van Adriano kon halen. Na een oogen blik monsterens, koos hij echter het beste daaruit, en een luide kreet zijner woeste vol gelingen getuigde van hunne bewondering, toen hij, ongeholpen, van den grond in den zadel sprong, eene zeldzame en moeielijke proeve van vlugheid in een man, in eene dier zware wa penrustingen gekleed, welke in die dagen uit de smederijen van Milaan geleverd werden) en die men nergens, in geheel Europa, van zulk een drukkend gewicht placht te dragen als in Italië. Terwijl de beide partijen zich in eene soort van cirkel om de groene plek heengroep- ten, welke tot strijdperk bestemd was, en de Romeinsche herauten met luidruchtige gewich tigheid beproefden, de toeschouwei's in orde te doen plaats nemen, deed Montreal zijn ros langs de vlakte rondrennen en dwong het tot de gril ligste sprongen; ten einde, met deijdelheid hem eigen, zijn talent als uitnemend en geoefend ruiter aan den dag te leggen. Eindelijk reed Adriano, met gesloten vizier, onder de toejuiching zijner bende, de groene ruimte langzaam binnen. De twee ridders, aan de beide einden van het renperk geplaatst, zagen elkander hoffelijk aan en maakten die statige buigingen met hunne lansen, welke in vriendschappelijke speolgevechten gebruikelijk waren, en, terwijl zij aldus het teeken tot den aanval afwachtten, beefden de Italianen voor de eer van hun opperhoofd, daar Montreal's in drukwekkende gestalte en kloeke lichaams bouw, zelfs in de wapenrusting, eene sprekende tegenstelling opleverde met de leest van zijnen tegenstander, die eerder beneden het middelbare was, en in wiens, ofschoon rustig voorkomen, iets tengers niet te miskennen viel. Maar de talentvolle wijze van de wapenen te voeren, was in deze ridderlijke dagen de volmaaktheid zoo nabij gekomen, dat reusachtige sterkte of grootte verre waren van tot de onontbeerlijke vereischten, of zelfs de gewone eigenschappen der meest beroemde ridders te behooren en inderdaad, zoo veel hing van de krachts des kleppers, en de wijze, waarop hij bestuurd werd, af, dat een licht gewicht van den rijder dikwijls meer tot zijn voordeel, dan tot zijn nadeel strekte. Zelfs in een later tijdperk waren de volmaakste overwinnaars in het tournooi, de Fransche Bayard en de Engelsehe Sydney, zoo min door leest als zwaarte opmerkelijk. Geheel het overwicht van Montreal's lichame lijke sterkte, werd dan ook rijkelijk opgewogen door de mindere voortreffelijkheid van zijn paard, dat wel een forsch gebouwde, sterke Calabriër was, maar zich zoo min in bloed en spier kracht als in oorlogsoefening, met het noord- sche strijdros des Romeins meten kon. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1