Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuwe. Griekenland bereid gevolmachtigden naar Roeme nië te zenden. De koning van Servic heeft een dergelijk ant woord gezonden. PERU. Blijkens een telegram, door den gezant van Peru alhier ontvangen, heeft de bevolking de zitting van den Senaat verhinderd, omdat de voorzitter senatoren, wier verkiezing ongeldig was verklaard, toch had toegelaten. Bij het huis van den voormaligen president Leguia is gevochten. Er zijn dooden en gewonden. De regeering heeft Leguia gevangen genomen. De rust is hersteld. Volgens den Milaneeschen correspondent van de «Echo de Paris" is men in Italië druk bezig militaire vliegtuigen te bouwen uit het door de nationale inschrijving bijeengebrachte geld. Men rekent er op, dat de fondsen voor 300 vliegtuigen zullen toereiken. Bovendien zullen er nog eenige militaire bestuurbare ballons uit gebouwd worden. De Kabinetscrisis. Dr. D. Bos is gistermiddag per sneltrein van 2 uur 23 min. aan het station Apeldoorn ge arriveerd. Hij begaf zich per hofrijtuig naar Het Loo, waar hij ten paleize door de Koningin werd ontvangen. Bezoek. De erfprins van Erbach en familie zijn gister avond halfacht per automobiel uit Duitschland te Soestdijk aangekomen. H. M. de Koningin- Moeder ontving Hare gasten op het bordes. Atillerie-museum. Z. Iv. H. Prins Hendrik zal op 5 Augustus het Nederlandsche artillerie-museum op het kasteel De Doorweth openen. De luitenant-generaal Van Ermel Scherer zal de openingsrede houden. Electrische Centrale voor Noord-Brabant. Gisteren heeft er een conferentie plaats gehad in het gouvernementsgebouw te 's Hertogenbosch, tusschen de bekende Staten-commissie en een 32-tal burgemeesters uit de provincie Noord- Brabant, zulks tot bespreking van wederzijdsche belangen. Heden zal een conferentie gehouden worden met een 32-tal andere burgemeesters. ('s H. Ct.) Kardinaal Van Rossum in ons land. De blijde inkomst te Utrecht. Bijna kwart voor acht kwam eergisteravond de Kardinaal, vergezeld van den Aartsbisschop en zijn gevolg per rijtuig uit Kuilenburg te Utrecht aan. Aan het eind van de Gansstraat was een fraaie eerepoort opgericht, prijkend met het wapen van den Kardinaal en een schat van bloemen Toen het rijtuig, waarin Z.Em. zat, onder de eere- boog doorreed, stortte deze zijn geurenden inhoud uit. Daarna hield de heer B. C. Konst een korte toespraak. Voorafgegaan door een aantal wiel rijders, fietsen en rijders getooid met de Pause lijke kleuren, reed de stoet naar de Maliebaan, waar duizenden menschen, schouder aan schouder gedrukt, stonden te wachten. Uit het Wdhelmi- napark naderde daarop een groote stoet, uit 80 vereenigingen bestaande. Ten half negen werden de deuren van het balkon aan het aartsbisschoppelijk paleis geopend. De geheele voorgevel was electrisch verlicht en het balkon met waaierpalmen en tapijten versierd. De Kardinaal en de Aartsbisschop, beiden in vol ornaat, met den vicaris generaal en beider secre tarissen, traden daarop naar buiten. Toen begon onder de opwekkende tonen van vier muziek korpsen een lange stoet van vereenigingen, jongens- en meisjespatronen te deinen langs het paleis. Met vriendelijk wuiven en neigen beantwoordde de Kardinaal dit huldebetoon. Een honderdtal fakkeldragers belichtten dat tafereel met hunne veelkleurige lichtbundels. Toen er een oogenblik in het voorbijtrekken halt kwam, stelde zich een koor van de vereenigde kerkzan gers ten getale van 210 personen op. Onder lei ding van den directeur van het St. Catharinakoor werd toen het »Tu es Petrus!' uitgevoerd onder ademlooze stilte van de ontzaglijke menigte. Daarna zongen de vereenigde kerkzangers het «Wilhel mus". Toen daarop kardinaal Van Rossum hard riep «Leve Koningin Wilhelmina", ontstond er een geweldige geestdrift, 't Was een roerend, onbe schrijfelijk oogenblik. Daarna werd het défilé voortgezet en passeerde bloemende strooiende kin deren, tal van vaandels, banieren, transparanten enz. Nadat de reusachtige stoet tweemaal voorbij Kardinaal en Aartsbisschop gedefileerd had, werd hij ontbonden. Het huldebetoon had eeD schitte rend verloop. Nader wordt nog gemeld, dat minstens 10 a 12000 personen deelnamen aan den stoet, die eerst om 11 uur ontbonden werd't duurde wel vijf kwartier eer hij eenmaal gedefileerd had. Gisteren (Vrijdag) bracht de Kardinaal een be zoek aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis en aan het Weeshuis, waar hij eerst het H. Misoffer heeft opgedragen. Vervolgens werd in het aartsbisschoppelijk paleis een druk bezochte audiëntie gehouden en volgde daar ten 3 ure het diner, waarbij ook de kanun nikken van het aartsbisdom aanzaten. Te 4 uren werd via Zeist naar Driebergen gereden, waar door den Kardinaal een bezoek aan het seminarie Rijzenburg werd gebracht. Heden (Zaterdag) morgen droeg Hollands Kar dinaal eene stille H. Mis op in de Bisschoppelijke kapel, om daarna, te 10 uren, naar zijne geboor teplaats Zwolle te vertrekken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Juli 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.5 te Thorshavn. Laagste barometerstand 761.1 te Coruna en Iledaix. Verwachting tot den volgenden dagmeect zwakke noordelijke tot noordoostelijken wind,meest zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde tem peratuur. Sluiting Vergunningslokaliteiten. De wethouder, de heer Goslinga, verzoekt ons mede te deelen, dat hij 't bij de beraadslaging over bovenbedoeld onderwerp niet gehad heeft over art. 35, maar over art. 50 der Drankwet. Schiedam—Brieüe. Blijkens achterstaande advertentie zal de Schie- damsche processie ditmaal op Donderdag 31 Juli weder de gewone jaarlijksche bedevaartreize naar Brielle ondernemen. Zij die reeds meermalen dezen stichtenden pelgrimstocht hebben medegemaakt, weten welke heerlijke oogenblikken worden door leefd op die gewijde, dierbare plek, waar de Gorkumsche Martelaren bloed en leven gaven voor het zelfde geloof dat wij na drie eeuwen nog met hen onverzwakt belijden. Van zoovele vol ijverige deelnemers aan deze grootsche geloofsde- monstratie kan men 't vernemen, hoe treffend 'tis te knielen op die heilige historische plaats, waar de Bloedgetuigen te Brielle den laatsten strijd met een glorievolle overwinning bekroonden, die voor hen als het voorportaal des hemels was. Trekke dan Donderdag a.s. weer een tallooze menigte uit Schiedams veste naar Brielle 's mar telstee Moge een lange stoet van Schiedamsche pelgrims in Brielle's Voorstraat van het levend geloof en de stichtende godsvrucht in St. Liduina's aloude stede krachtig getuigen Burgerlijke stand. Een zeer oud voorschrift behoort binnenkort tot het verleden, nl. het doen van huwelijksaf kondigingen. Tot heden werd geregeld des Zondags vroe ger des middags te 12 uur, sedert de laatste jaren des voormiddags te 9£ uur afkondiging gedaan van de voorgenomen huwelijken, d.w.zj, de namen enz. van hen die alsdan in ondertrouw waren opgenomen en alhier woonden, werden vdor de hoofddeur van het Stadhuis afgelezen door een der Ambtenaten van den Burgerlijken Stand. Dat nu zal na Zondag 3 Augustus a.s. niet meer geschieden. Bij Koninklijk Besluit van 20 Juni j 1. is nl. be paald, en 7 Augustus a.s. treedt dat besluit in werking dat voor het voltrekken van het hu welijk daarvan afkondiging zal geschieden door' middel van aanplakking aan het huis der gemeente van een door den Ambtenaar van den Burger lijken Stand opgemaakt geschrift dat des Zater dags moet worden aangeplakt en daar gedurende tien dagen aangeplakt moet blijven. Het doel van die wetswijziging is o.a. om den Zondagsarbeid van den Burgerlijken Stand zooveel mogelijk te beperken en daarom is dan ook in datzelfde K.B. bepaald dat de aangiften va.n geboorten moe ten worden gedaan aan den plaatselijken ambte naar van den Burgerlijken Stand en in tegen woordigheid van twee getuigen binnen 3 dagen na de bevalling, Zondagen en daarmede gelijk gestelde dagen niet medegerekend. Met den Zondag worden ten deze gelijkgesteld de Nieuwjaarsdag, de Christelijke tweede Paasch- en Pinksterdagen, de beide Kerstdagen, de Hemel vaartsdag en de verjaardag des Konings. Ook deze wijziging gaat in 7 Augustus a.s. Kolenbooten. Men vestigt er onze aandacht op dat het den lOen Juli 1.1. precies een jaar geleden was sedert de laatste kolenboot hier ter stede is binnenge komen. Ons werd de vraag gesteld of het niet mogelijk is dat de Gasfabriek en andere groote industrieele ondernemingen bij het doen van aankoopen van kolen de bepaling maken dat de zeebooten te Schiedam en niet elders hare lading moeten lossen- Wanneer de koopers hiertoe konden besluiten, zouden de belangen der gemeente en hare inge zetenen daarmede niet weinig worden gebaat. Thans lossen die zeebooten in een andere stad en profiteert men daar van havengeld enz. De kolen worden nu te dezer stede per lichter aangevoerd, hetgeen veel minder aan havengeld enz. opbrengt. Zou de gemeente-gasfabriek wellicht het Toor- beeld kunnen geven Ned. R. K. Volksbond. Wij herinneren hier nog aan de maandelyksche vergadering van de afd. Schiedam, morgen(Zondag)- middag 123/* uur te houden, waarin de herstem ming voor de bestuursvacature tusschen de heeren J. H. Brouwer en C. J. Harte zal plaats hebben. Wij vestigen de aandacht op ach terstaande advertentie, waarin de aanneming van leerlingen voor den nieuwe Hanze-cursus wordt aangekondigd. Volgens klachte van de heeren Bertels, manufacturiers Dam alhier, is gister morgen half twaalf de veehouder Hoogerbrugge, wonende te Overschie, doordat het paard gespan nen voor zijn voertuig schrikte, met den wagen tegen een uithangend zonnescherm gereden, waardoor het ijzer brak en de glazen reclame plaat mede werd gebroken. De schade bedraagt ongeveer f80. Giste r-m iddag 5 ureiseen 10-j a r i ge jongen, wonende Lange Achterweg, aan de Lange Haven te water geraakt. De knaap werd gered door twee knechts uit de bierbrouwerij van de firma Van der Schalk, die zich daartoe te water begaven. Hoogwater te Schiedam: Zondag27 Juli v.m. 9.45, n.m. 10.17. Maandag 28 Juli v.m. 10.50, n.m. 11.26. Personentrein te water. Men meldt uit Groningen De laatste personentrein Oldenburg-Nieu weschans js bij Ihrhove in de rivier de Leda gereden. Bij zonderheden ontbreken. Men seint ons nader uit Leer (Oost-Friesland): Be laatste personentrein van Leer naar Nieu- werschans is gisterenavond omstreeks 12 uur bij Hilkenborg in de geopende brug van de rivier de Eems gereden. De machinist, die zag dat de brug niet gesloten was, wist op het laatste oogen blik te Remmen. De locomotief en tender echter schoven nog vooruit en vielen naar beneden, en hangen boven het water. De passagiers werden gisterenavond met een extratrein uit Nieuwer schans afgehaald. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Hot verkeer ondervindt vertra ging, doordat de passagiers met een boot over de Eems worden overgezet. E rustig ongeluk. Men seint ons uit' Woer den: Gisteravond is de 2t-jarige L. L. alhier zoodanig met zijn motorfiets op den straatweg nabij Harfnelen gevallen, dat hij in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Het rijwiel was geheel verbrijzeld. Per toevallig passeerende ziekenauto werd de ongelukkige naar zijd woonplaats ver voerd. Nieuw kanaal. Men meldt ons uit Brielle. Door verschillende invloedrijke personen uit de gemeenten Rokanje, Oostvoorne en Brielle wor- den pogingen in het werk gesteld om te ge raken tot een kanaalverbinding Rokanje-Oostvoor- ne-Brielle. Het plan bestaat een kanaal te ma ken van zulk een breedte en diepgang, dat ook schepen voor de buitenwateren van het land het bevaren kunnen, zoodat overlading van goe deren kan worden voorkomen. Door de groote afzet van tuinbouwproducten etc. uit eerstge noemde gemeenten kan dit van zeer groot belang warden geacht. Eene voor dit doel samengestelde commissie "hield deze week een rijtoer door de streek waardoor het kanaal zou worden aan gelegd; bij' dezen rijtoer was tegenwoordig de ingenieur, de heer Paul. Deze vond het geheele plan uitnemend voor uitvoering vatbaar, zoodat men spoedig hoopt te komen tot een meer ge detailleerd plan en begroeting. Schietongeluk in het fort »E r f- p r i n s". Men meldt uit Den Helder Uit het nader ingesteld onderzoek, in zake het ongeval in het fort «Erfprins", door de deskundi gen en autoriteiten is gebleken, dat het sluitstuk van het kanon behoorlijk gesloten moet geweest zijn en alzoo het bedienend personeel geen schuld heeft. Ons werd medegedeeld, dat het in 't voornemen moet liggen om de sluitstukken nog van een nieuwe veiligheidsinrichting te voorzien. Verder is door den kolonel d'Hamecourt, commandant van het 4e reg. vesting-artillerie, alhier, d.d. 25 Juli, de volgende regimentsarder uitgevaardigd Wordt ter kennis van het regiment gebracht, het zeer te waardeeren, het kordate optreden van het personeel van de 3e compagnie le bataljon, bij gelegenheid van het plaats gr-had hebbend ongeval, in het bijzonder den serg. Ie kl., Slikboer, serg. De Schot, kanonnier le kl. Ten Bosch en de miliciens Bart en Hooy. Bestolen. Dr. C. Cuypers, uit Roemond, die Zaterdag als afgevaardigde der Nederlandsche regeering op het 3e internationaal kunstcongres te Gent zich naar deze plaats begaf, is in den trein het slachtoffer geworden van zakkenrollers. Kort voor de aankomst van den trein in het St. Pietersstation te Gent, zag dr. Cuypers drie net gekleede heeren hun reisgoed in de gang van den trein opeenstapelen. Dr. Cuypers, met zijn reistasch in de hand, werd op het oogenblik, dat de trein stilhield, belet uit te stappen en zelfs omvergeloopen. Toen de tachtigjarige heer weer overeind stond, constateerde hij, dat men hem zijn portemonnaie, welke groote waarde bevatte, alsook zijn abonne ment op het Hollandsche spoorwegnet, ontstolen had. Een onderzoek naar de daders leidde tot geen resultaat. Het ongeluk te Amsterdam. In den namiddag van gister kwam 't parket, bestaande uit den rechter-commissaris, jhr. mr. J. F. Lewe van Nijensteijn, den officier van justitie, mr. W. L. Luyken Glashorst en een griffier ter plaatse om een onderzoek in te sfellen. Besloten werd deskundigen aan te stellen, die de oorzaak van de ramp zooveel mogelijk moeten nagaan. De heiersbazen hebben opgemerkt, dat de ketel onmogelijk op deze wijze gesprongen kon zijn, door een teveel aan stoom. Ware dit het geval, dan moest naar hunne meening, een barst in den ketel ontstaan zijn en deze uit elkaar spatten. Hier is de ketel van het voetstuk nabij de stook plaats afgedrukt. Het vermoeden is geopperd, dat, waar de ketel in zijn geheel van de stookplaats werd afgelicht, zich een patroon in de kolen bevond. Het zal zeer lastig zijn, dit na te gaan, daar de eenige, die daaromtrent inlichtingen zou kun nen verschaffen, dat is de machinist, ten gevolge van het ongeval gedood werd. De ketel zelve was volmaakt in orde en werd zooals gemeld, de vorige week geheel nagezien en gerepareerd. De machine werkte weer uitstekend terwijl zich niet het minste mankement had voorgedaan. Een nauwkeurig onderzoek in die richting zal dan ook volgen. Wat den toestand der gewonden betreft, is die van den 60-jarigen Tanus vrij gunstig. Nog twee teenen zijn hem in het Wilhelmina-gasthuis afgezet. Na de operatie bevond hij zich vrij wel, hoewel zeer zwak. De 22-jarige opzichter Schols verkeert in een deerniswekkenden staat. Hoewel niet levensge vaarlijk is zijn toestand toch hoogst zorgwekkend. Journalistiek. Het nieuwe Roomsch-Ka- tholieke Dagblad voor Groningen, Friesland en Drente zal met October a. s. verschijnen. Bij een twist gisternamiddag tusschen Lwec huisknechts in het sous-terrain van het Kur- haus te Scbeveningen heeft de eein den ander met een mes in de borst gestoken, waarbij de long is geraakt. De verwonde is met de auto van het gemeenteziekenhuis naar Den Haag ver voerd en ter verpleging opgenomen, nadat hem aan het politieposthuis aan het Gevers Deynoot- plein de eerste hulp was verleend. De dader was gevlucht, maar is later in diens woning aan de Rijswijkschestraat gearresteerd. De ge troffene is 23, de dader 19 jaar oud. De toestand van den verwonde moet nogal ernstig zijn. Prijsvraag voor de ontdekking van do rheuniatiek-microbe. Een lezer van de Matin" heeft! 5000 frcs. beschikbaar gesteld voor het oncierzoek naar de rheumatiek-microbe, daar toe genoopt door de interessante studies reeds op dit gebied van de hand van dr. Edw1. Rose- now, te Chicago verschenen. De prijs valt hem of haar ten deel, die door een belangrijke studie van het vraagstuk of door de ontdekking van de microbe zelf let weten schappelijk onderzoek het meest zal hebben be vorderd. De antwoorden moeten uiterlijk 1 Ja nuari 1914 bij de „Matin" ingekomen zijn. De „Matin'Vredactie mag als jury optreden. Ontploffing. Naar uit Montreal wordt ge meld heeft in de fabriek van explosieve stoffen te Belocil (Quebec) een geweldige ontploffing plaats gehad, waarbij 8 personen werden gedood en ongeveer 100 gewond. De p ar el s n oer af fa i re? Uit Parijs wordt gemeld: Woensdag deelde een persoon de Parij- sche politie mede, dat in de laatste dagen door een postbeambte, die uit hoofde van zijn dienst zich met de kwestie van het gestolen parelsnoer had te bemoeien, bijl een juwelier een groot aan tal diamanten en paarlen had verkocht. De be zoeker noemde zoowel den naam van den ju welier als van den postambtenaar, Deze laatste, die zich met verlof in de provincie bevindt, werd telegrafisch naar Parijs ontboden. Een vertegenwoordiger van Lloyds bracht Woensdag uit Londen het kistje mede, dat voor de verzending van het halssnoer gediend had. Het werd verscheidene malen gefotografeerd en tevens een groot aantal vingerafdrukken opge nomen. Hierbij! kwam een opvallende bijzonder heid aan het licht. Men stelde n.l. vast, dat een der smalle zijden van het kistje met zegellak gesmolten, dit overvloedig over het kistje ver spreid en in alle haast in de vloeibare massa een aantal afdrukken gemaakt van het nagemaakte cachet der firma M. M. Thans moet vastgesteld woraen, welke beambte die lakmassa gedurende de reis van het postkantoor in de rue de Pro vence naar Londen het eerst heeft ongemerkt en wanneer. Wanneer dit vastgesteld kan wor den, is den weg tot verdere nasporingen ge baand. De zegellak zal ook chemisch onderzocht worden. Inbraak in een villa te Nizza. Dezer dagen heeft een belangrijke diefstal plaats gehad in een villa te Nizza bewoond door prinses Lo- honoff en haar zuster prinses Petroff. Beide da mes waren uitgegaan, en de bedienden bevonden zich in hun vertrekken die in het onderhuis gelegen zijn. Eenige inbrekers profileerden van de afwezigheid van het personeel, en drongen de xillK j (Tel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2