Stads- en Gewestelijk Nieuws. 1910 en van die daaronder begrepen wegens be drijf, beroep of betrekking elders dan in de ge- meente van aanslag in verschillende gemeenten en eene opgave van het bedrag der belastbare opbrengst van onroerende goederen, door inge zetenen van die gemeenten bezeten en buiten de gcmiente hunner inwoning gelegen; 5e. de voorstellen van de heeren van Karne- beek van Dedem, Treub en Pollema en Patijn betreffende de regeling der plaatselijke inkom stenbelasting. Aangezien de commissie zich niet in staat gevoelt te gissen, wanneer het voorstel bij de Kamer in openbare behandeling zal komen, acht zij het niet doenlijk een behoorlijken termijn voor de indiening van amendementen te stellen en heeft zij daarom gemeend van de haar bij het reglement toegekende bevoegdheid gtien gebruik te moeten maken. Wat nu het ingediende wetsontwerp aangaat, dat de regeering zich bepaald heeft tot indiening van een in hoofdzaak met het voorstel der Staats commissie voor de gemeentefinanciën overeen stemmend voorstel tot verruiming van het plaat selijk belastingstelsel, had teleurstelling gewekt. Vrij algemeen was men van oordeel dat hier door niet op voldoende wijize in de financiëele behoeften der gemeenten kon worden voorzien. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over maatregelen van verdere strekking tot verbetering van den financieelen toestand der gemeenten. Die bespreking leidde echter niet tot een resul- taat. Daarom werd het overleg met de regeering beperkt tot de herziening der regelen voor het plaatselijk belastingstelsel. Vele leden waren met de regeering van oordeel dat door die herziening een hoogst welkome verluchting voor de gemeen ten kan worden aangebracht. Andere leden vroe gen echter of het wel aangaat zich te beperken tot een herziening van het belastingstelsel zen der tevens het stelsel der liijksuitkeeringen te wijzigen. De regeering antwoordde hierop schrif telijk, dat zoowel in de punten van overleg als hij de gehouden besprekingen vrij algemeen het standpunt der regeering, dat voor het oogenblik '.-i lands financiën geen verhooging der uitkee- ringen aan de gemeenten toelaten, was ge eer- bieaigd. (Wordt vervolgd). Nederlandsche delegaties. Bij koninklijk besluit zijn de heeren dr. W. H. Nolens, lid ;van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, en H. A. van IJsselsteyn, directeur- generaal van den arbeid, beiden te 's-Gravenhage, aangewezen als gedelegeerden der Nederlandsche regeering a. bij de in September 4913 te Bern te houden internationale technische conferentie, waar zal worden besproken het verbod van nachtarbeid van jeugdige arbeiders en beperking van den arbeidsduur van vrouwelijke en jeugdige arbeiders tot 10 uur per dag b. in een internationale commissie tot het ont werpen van de grondslagen voor een internatio nale conventie in zake periodieke mededeeling van statistische gegevens over de toepassing van wet ten tot arbeidersbescherming, welke voor het eerst in September 1913 te Bern zal bijeenkomen. De politieke toestand. Naar de »N Ct. vernam, zal a.s. Woensdagavond te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden worden van de Kamerleden aangesloten bij de concentratie partijen. Vooraf zullen de Kamerclubs der ver schillen fracties afzonderlijk vergaderen. Kardinaal Van Rossum in ons land. De Kardinaal in zijn geboortestad. Toen de trein die kardinaal Van Rossum naar zijne geboortestad voerde, omstreeks twaalf uur Zaterdagochtend het station Zwolle binnenliep, werd Z. Em. aan de coupé ontvangen door den hoogeerw. deken der stad, mgr. N. A. van Balen, den zeereerw. heer A. Visser, pastoor der O. L. Vrouwekerk en mr. P. A. van den Biesen. Daarna werd de Kardinaal met zijn bekend gevolg naar de eerste klas wachtkamer, keurig met groen en bloemen versierd, geleid. Daarna waren ter ont vangst aanwezig de gcheele geestelijkheid van Zwolle, alle te Zwolle geboren nog in functie zijnd geestelijken en de voorzitters der katholieke vereenigingen. De Deken, mgr. van Balen, huldigde den Kar dinaal in een toespraak, waarin hjj, onder de vele groote mannen, ook op geestelijk gebied, die Zwolle reeds mocht opleveren, bijzonder huldigde den Zwollenaar, Z.Em. Willem van Rossum. dien zijne stadgenooten met liefde en toegenegenheid begroetten. De Kardinaal, antwoordende, zeide zich te verheugen te Zwolle te zijn, niet alleen omdat 't zijn geboortestad is, maar oindat hij daar zoovele genade van God ontvangen heeft. Z.Em. dankte ten slotte allen voor de betuigde sympa thie. Toen de Kardinaal onder het gejuich der geest driftige menigte het station had verlaten, reden de Kardinaal, zijn gevolg en geleide in een vijftal auto's onder het heerlijkste zomerweder in lang zaam tempo door de ontzaglijke menschenmassa naar de pastorie aan de Nieuwstraat, waar Z.Em. als gunst van den Deken zijn intrek nam. Inden namiddag omstreeks vier uur reed de Kardinaal uit om zijne familieleden te gaan bezoeken. Een grootsche hulde heeft het katholieke Zwolle Zaterdag-avond aan zijn grooten zoon kardinaal Van Rossum gebracht. Omstreeks half acht begaf de Kardinaal zich met zijn gevolg per auto van de pastorie in de Nieuwstraat naar de villa van mr. 1'. A. van den Biesen aan den Badhuiswal. De uitgestrekte tuin rond het huis prijkte in een prachtige verlichting van vetpotjes. Aan den oever der Stadsgracht, waarin geïllumineerde vaartuigjes ronddreven, schitterde in vurige letters «Hulde aan kardinaal Van Rossum", gedekt door het in lichtende vetpotjes stralende wapen van Hollands Kardinaal. Toen de Kardinaal op het sierlijk gedrapeerde balkon tusschen de leden der familie Van den Biesen en eenige geestelijken plaats nam, klonk daar reeds de muziek van het harmoniegezelschap »St. Thomas a Kempis", dat den stoet van ver eenigingen opende, die Z.Em. in zijne geboorte stad kwamen huldigen. Door marechaussee te paard voorafgegaan en begeleid door de politie, volgde een onafzienbare rij van vereenigingen, allen voorafgegaan door haar vaandel, terwijl meerdere harer lichtende transparanten meevoer den. In den hellen schijn van het Bengaalsch licht stond de Kardinaal in vol ornaat, het grootkruis van den Ned. Leeuw op de borst, minzaam dan kend voor het diep buigen der vaandels en het hartelijk gejuich der talloozen op het balkon. Na tweemaal te hebben gedefileerd, stelden alle vereenigingen zich voor het balkon op en werd met geestdrift aangeheven »Aan U, o Koning der Eeuwen". Daarna klonk keer op keer «Leve onze Kardinaal" en «Leve Pius X". Toen het «Wien Neerlandsch bloed" en het »Wilhelmus" was ge speeld, gaf de Kardinaal het sein tot applaus. Daarna dankte Z.Em. allen in eenige hartelijke, gevoelvolle woorden en gaf allen den zegen. Nadat de stoet onder de opgewekte tonen der harmonie een laatste maal voorbij den Kardinaal was getrokken, trok hij langzaam af. 't Was voor de tallooze toeschouwers een hartroerend, onver getelijk oogenblik geweest. Een sociaal-democratisch wethouder De »Haagsche Ct." verneemt, dat het in de bedoeling van de raadsmeerderheid zou liggen den socialisten een wethouderszetel aan te bieden. De heer Verbroek zou als wethouder van onderwijs aftreden om het wethouderschap van financiën over te nemen. De zetel van onderwijs zou dan den socialisten worden aangeboden. Bezoek van Pargsche gemeente-raadsleden. In verband met de uitnoodiging, die verleden jaar bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan Parijs door de gemeentebesturen van Amsterdam en Den Haag werd ontvangen, hadden B. en W. van Amsterdam en 's-Graven hage het bureau van den gemeenteraad van Parijs aitgenoodigd tot een contra bezoek, dat in het begin van September a.s zou plaats hebben. Deze uitnoodiging was met bijzondere ingenomenheid aanvaard. Tengevolge echter van den gezonds- heidstoestand van den voorzitter van den Raad van Parijs, die gaarne zijne deputatie persoonlijk zou leiden, gaat het voorloopig niet door. Een eigenaardige hulde. Naar de «Prov. Gr. Ct." verneemt, bestaat bij de vischvrouwengilde het voornemen, de Koningin bij haar bezoek aan de woning van den commis saris der Koningin te Groningen de traditioneele hulde te bewijzen. Zooals men weet, bestaat deze hierin, dat eenige vertegenwoordigsters van het gilde H. M. onder een versierden hoepel, waarin een visch hangt, laten doorgaan. Reeds zijn de noodige stappen gedaan door vischvrouwen, om verlof te ontvangen voor baar hulde-demonstratie. Ned. Heide-Maatschappg. Te Kampen had gisteren een vergadering plaats van commissarrissen der Ned.-Heidemaatschappij waarin ook tegenwoordig vras Prins Hendrik, eere-voorzitter dier maatschappij. Na afloop der vergadering werd in genoemd hotel het noenmaal gebruikt, waarna men den polder de Koekoek en het Kampereiland ging bezichtigen. Tegen zes uur vertrok de Prins weder per auto naar Het Loo. Noord-Br. Chr. Boerenbond. Het «Weekbl. v. d. N.br. Chr. Boerenbond", melding makende van de woorden, door Z. Em- kardinaal Van Rossum - bij zijn bezoek aan de abdij te Heeswijk tot de vertegenwoordigers van dan Boerenbond gesproken, voegt daaraan het volgende toe «Wij hebben reeds in 1907 al onze afdeelingen aangeraden zich te vestigen op katholieken grond slag, ofschoon de Bisschoppen daaromtrent nog geen uitspraak hadden gedaan. Nu wordt het tijd dat het bestuur uitvoering geeft aan een nieuw besluit, dat ter oorzake van de verkiezingen tot nu toe is geheim gebleven Het bestuur heeft namelijk in den voorgaanden winter besloten aan de volgende algemeene ver gadering voor te stellen, dat in 't vervolg geen protestanten meer zulien worden aangenomen. De uitvoering van dit besluit wordt des te ge makkelijker, omdat er een protestantsche Neder landsche Boerenbond bestaat die voor de prote stanten ook in onze provincie een eigen vereeniging vormen wil. Nationale dankbetooging gemeente-ambtenaren. In het gebouw van den Haagschen Kunstkring te 's-Gravenhage werd Zaterdag door den Nederl. Bond van Gemeenteambtenaren een «nationale dankbetooging" gehouden wegens het totstanko- men van de pensionneeringswetten voor gemeente ambtenaren en hun weduwen en weezen. Aanwezig waren ook vertegenwoordigers van de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen, van de Belgische Federation nationale des employés communaux, van den Belgischen Bond van ge- meente-secretariasen en den Alg. Ned. Politiebond, voorts o.a. de eereleden van Eggelen en mr. Treub, en het Kamerlid Pollema. De voorzitter deelt mede, dat een fraaie oor konde van dankbetuiging in triplo is gecalligra- feerd, om aan de Koningin en de Ministers Heems kerk en Kolkman te worden aangeboden. De eerste spreker is de heer ,T. N. Elenbsas, burgemeester van Krabbendijk, die den toestand van voorheen schetst en de pogingen achtereen volgens aangewend om daarin verbetering te brengen. Na deze, luid toegejuichte, rede, deelt de secre taris mede, dat vertegenwoordigd zijn of instem ming hebben getuigd 45 vereenigingen van burgemeesters, secretarissen, ambtenaren, politie beambten, enz. Vervolgens sprak de heer Pels, voorzitter van de pensionneeringscommissie en gemeente-secre taris van 's-Hertogenbosch, die ook de geschiede nis der pensioenbeweging nagaat en ten slotte dank betuigd aan Koningin, Ministers, Kamer leden, enz. Het «Wilhelmus" werd staande aangehoord het »Wien Neerlandsch bloed" medegezougen. De vergadering werd te drie uur gevolgd door een feestmaal in Witte Brug. Weerbericht! Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Juli 1913, medegedee'd door bet Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Horta. Laagste barometerstand 757.0 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordwestelijke tot noordelijken wind, meest zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn- 'ijk eenige regen, zelfde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering weder, als gebruikelijk, op den laatsten Zondag der maand gehouden, werd na vaststelling der notulen door den voorzitter, den heer T. J. H. Mouwens, me dedeeling gedaan van de nieuw ingekomen leden en een enkel uitgetreden lid. Daarna merkte de voorzitter op, dat waar in den regel in den zomer van het vereenigingsleven niet veel blijkt, de afgeloopen maand geen tijd van rust maar van drukke bezigheid is geweest, al was 't ook geen ernstig werk maar toch een een werk ernstig in de gevolgen. Door de samen werking van een groot aantal comité-leden van verschillende vakvereenigingen en den steun door enkele andere personen welwillend geboden, is een feestweek in elkaar gezet die klonk als een klok. Ieder heeft naar de mate zijner krachten bijge dragen en in prettige samenwerking is men ge komen tot een resultaat dat nog niet precies in cijfers is weer te geven, al mogen wij getuigen, dat toch zeker wel een bedrag van f 1000 als netto opbrengst zal overblijven. Waar men anders altijd met angst het laatste deel van het jaar zag naderen, zal men nu aan de veelzijdige verplich tingen (rentebetaling enz.) zonder contributie-ver- hooging geheel kunneD voldoen. Daarvoor dient allereerst de ijver van alle com missieleden te worden geprezen. Maar niet alleen uit de Bondskringen ook daarbuiten heeft men tot dit groot succes bijgedragen. Voorz. brengt dan ook hartelijk dank aan het geheele publiek dat dit werk zoo krachtig steunde. Dank brengt hij ook vooral aan het eere-comité samen gesteld uit vooraanstaande Katholieken, met den edelachtb. heer burgemeester en eenige eerw. geestelijken aan het hootd, dat hier zoo welwil lend steun en medewerking verleende. Niet min der brengt voorz. dank aan de middenstanders, die door het plaatsen van advertentiën in het pro- gramboek steun verleenden allen opwekkend, door hunne inkoopen bij die winkeliers te doen, hen wederkeerig in hunne zaken te steunen. Dan brengt voorz. ook dank aan de onderafdeelingen, die ieder op hare wijze haar best deden om de avonden zoo gezellig mogelijk te maken. Dat »St. Ambrosius daarin het leeuwendeel deel heeft, is alleen een gevolg van omstandigheden, omdat men bij die gelegenheden liever een stukje muziek dan een ernstige voordracht of een serieus zangnum mer hoort. Daarbij kan voorz. echter den lof niet ont houden aan andere afdeelingen en categoriën van personen, die mede zulk een groot aandeel in het verkregen succes hadden. Dank brengt hij dan ook bijzonder aan hen die door geschenken tot het succes der verloting bijdroegen aan de dames, dochters der leden, die in de feestweek met zooveel ijver medewerkten. Met groote vol doening op het verkregen resultaat ziende, feliciteert hij allen met den uitsla# en brengt hij allen har- telijken dank. die daartoe, op welke wijze dan ook, hebben medegewerkt. Daarna wijzend op de herstemming die ter aan vulling der bestuursvacature tusschen de heeren Brouwer en Harte moet plaats hebben, meent voorz., dat na afloop der vegadering ook deze stemming wel kan worden opgenomen en con stateert hij dat dezelfde leden die bij de vorige stemming assisteerden, bereid zijn ook nu als con troleur dienst te doen. Van het Centraal Bestuur is eene circulaire ingekomen betreffende de bestuursvergadering in Saptember aanst. te houden. Ten slotte doet voorz. nog eenige mededeelingen omtrent de tentoonstelling van bloemen enz. Waar die oorspronkelijk bepaald was op 16 en 17 Augustus a.s. heeft men, om het samenvallen met een andere dergelijke tentoonstelling, gemeend die op Zaterdag 23 en Zondag 24 Augustus te moeten houden. De plantjes zullen dan op den vooraf- gaanden Vrijdag 's avonds tusschen 6 en 8 uur worden ingenomen. Ieder bloempotje moet een zichtbaar nummer dragen. Waar er nogal tamelijk klachten zijn, dat de bloempjes niet mooi gegroeid zijn, merkt voorz. op, dat ook de stekjes ditmaal niet mooi waren en de zomer aan den planten groei niet bevordelijk is geweesthij raadt echter allen aan toch maar zooveel mogelijk in te leveren. De prijzen zullen door een degelijke jury worden toegekend. Om de veelzijdige taak der jury, waar wellicht ook dameshandwerken zullen worden ingezonden, te vergemakkelijken, zuilen voor <le uiteenloopende inzendingen deskundigen mede werken. De tentoonstelling zal hoofdzakelijk be staan uit de stekplantjes in de Meimaand uitge reikt, en de vrije inzendingen, boucjuetten. ge droogde plaDten enz. De inzendingen worden geheel gratis aangenomen. De tentoonstelling zal geopend zijn 's Zaterdags van 5—7 tegen een kwartje entree en na 8 ure voor een dubbeltje, 's Zondags, bij het druk bezoek, in de aangeduide uren voor een dubbeltje. Waar bij de rondvraag een der leden een krachtig protest wilde uitgebracht zien tegen een enkelen katholieken patroon, groot industrieel in deze gemeente, wegens de houding door dien patroon bij de algemeene verkiezingen aangenomen, meende de voorzitter, dat dit niet op den weg der Bonds- afdeeling lag, veeleer in de R. K. Kiesvereeniging thuis behoorde. Volle instemming vond daarentegen bij den voorzitter de opwekking van een ander lid, allen aanmanend tot de betrokken afdeeling van de Congregatie der H. Familie toe te treden. Daarna werd de vergadering, op de gebruikelijke wijze, gesloten, zooals zij geopend wasmet ge meenschappelijk gebed. Bij opneming der herstemming voor de bestuurs vacature, na afloop der vergadering, bleek, dat waren uitgebracht 90 stemmen, 1 van onwaarde. Gekozen werd de heer J. F. Brouwer met 52 stemmen. Op den heer C. J. Harte waren 37 stemmen uitgebracht. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie linnenzak met drinkensblik, eenig geld. sigaren koker, zakje aardappelen en kropsla, kinder schoentje, rozenkransen en knipmes. Aan de volgende adressen insigne tooneel ver eeniging, Steenhuizen, Oosterstraat 63; ceintuur, Jijsman, Hoofdstraat 233; collihond, Brussaart, Nassaustraat 20 postduif, v. Doorn, Laan 26 gouden ring, Groenendaal, Groote Markt 7ijs muts. v. d. Sloot, Lange Achterweg 21 sleutels, wed. Bal, Christiaan Huijgenstr. 8b0TeB gouden ring, de Bruijn, Lange Aohterweg 17 collier, v. d. Laan, Hoofdstraat 751 broodzak, met drinkensblik, v. d. Kuil, Nieuwstricht, midden 22; blauwe werkbroek, Strijk, Oostsingel 124; haantje, Nieuwenburg, brugwachter Spoelingbrug rijwielpomp, Duivendak. Oranjestraat 2; bad handdoek en zwembroek, v. Alphen, Mariastraat 3 geitje, Konstenze, Groenelaan 85vier tijd geestbriefjes, Collignon, brugwachter, Varkensbrug portemonnaie, Krabbendam, Grofbaan 81. Feestviering 1913. Buurtcommissies. De Secretaris der Commissie deelt ons mede dat hij in het Feestprogramma wenscht op te nemen eene lijst, waarop voorkomen de buurten of straten waar versieringen of illuminaties zullen worden aangebracht. Wel hebben enkele commissies zich reeds aan gemeld, doch daar intusschen vele nieuwe buurt commissies gevormd zijn en misschien enkele, die zich reeds opgaven, gesneuveld, verzoekt hij ter voorkoming van abuizen nog eens aan alle buur ten of straten, die versieren, zich zonder uitzon dering bij hem op te geven. (Adres Tuinlaan 96). Ook zij die het voornemen hebben aan hunne particuliere woningen versieringen of illuminaties van eenige beteekenis aan te brengen, worden verzocht dit mede te deelen. Met het oog op het ter perse gaan van het programma is omgaande opgave echter noodzake lijk, aangezien anders voor opname in het pro gramma niet kan worden ingestaan. Optocht. Wat den optocht betreft, vernemen wij dat de Commissie over het verloop tevreden is. Niet alleen, dat verscheidene hier gevestigde groot-industrieelen en maatschappijen daaraan op lofwaardige wijze medewerken, ook verschillende vereenigingen en particulieren hebben zich laten inschrijven en doen hun uiterste best. Vooral de laatste dagen vraagt men voortdurend of het nog mogelyk is, mede te doen. De wind schijnt uit Vlaardingen naar hier over te waaien. Daarom is, wat de optocht betreft, Dog een enkele bladzijde in het programma openge houden. Nog enkele dagen kan de Commissie de in schrijving voor den optocht openhouden, maar lang niet meer. Zijn er dus nog heeren industrieelen, firma's of vereenigingen die willen mededoen, dan kan zulks nog, mits men zich haaste. Ook zouden b.v. de landbouwers nog een flinke groep kunnen vormen, of de talrijke zang- en muziekvereenigingen in onze stad gezamentljjk ean mooie allegorische wagen kunnen samenstellen. Op de wijze bijv. zooals de Commissie door verschillende sportvereenigingen in staat wordt gesteld om een triumfwagen der sport uit te brengen. De Schiedamsche Cricket- en Footballclub «Her- mes toch gaf in dezen een goed voorbeeld, door voor bovenstaand doel ter beschikking van het Comité een bedrag aan geld te stellen. Andere vereenigingen volgden daarop en zoo komt door deze gezamentlijke medewerking een allegorische wagen in den optocht, waarop al deze vereeni gingen vertegenwoordigd zullen zyn, zoowel in personen als attributen en met schilden, op welke laatsten de namen hunner vereeniging voorkomen. Wie willen hier nu eens mede helpen om den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2