Dagblad voor Schiedam Gratis Ongevallenverzekering RIE N Z I. 36ste jaargang. Dinsdag 29 Juli 1913 .No. 10686 De oorlog op den Balkan. oYereentomstig op de polis vermelde vooriaarden. Nieuws. FEUILLETON Binnenland. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiëD 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend'. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij verlies van b\j verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. De Turken. De gezanten der groote mogendheden, gister te Constantinople! vergaderd, zijn niet tot overeen stemming geraakt over den gezamenlijken stap bij de Pont© betreflende Adiianopel. De gezan ten hebben besloten, dat ieder hunner een afzon den lijken stap zal doen, in de bewoordingen die hij; het meest gesöhikt acht. Men weet nog niet Wanneer dit zaJ geschieden. Uit St. Petersburg verneemt de „Lokal Anzei- gor' Volgens particuliere berichten, uit Odessa van betrouwbare zijde ontvangen, heelt de Roe- meensche minister-president verklaard, dat de eerste taak van de gevolmachtigden op de ,a.s. vredesconferentie zal zijn, een gezamenlijk ver zoek aan de mogendheden te richten om Turkije te bewegen het Londeiische verdrag na tö komen. Mocht Turkije hardnekkig blijven, dan dreigt hel Balkanverbond, naar hier beweerd wordt, C >n- stantinopel te bezetten en de Turken uit Europa te verdrijven. Vredesonderhandelingen. De vred es af ge v aa r di g ele n zullen te Boekarest Woensdag voor dei eerste maal bijeenkomen. De omgeving1 van de Bulgaarsche gevolmachtigden verklaart, dat Bulgarije besloten is alles te doen om zoo spoedig mogelijk de besprekingen tot een goed einde te1 brengen. De resultaten daarvan zullen, naar het oordeel der Bulgaarsche gevol machtigden, dotoi' Europa moeten worden goed gekeurd, om van kracht te kunnen worden. De bijzondere correspondent van Havas te Boe karest heeft een onderhoud gehad met de gevol machtigden van Servië. Griekenland en Montene gro. Zij toonen weinig vertrouwen in uen uit slag der vredesonderhandelingen, daar zij twijfelen of Bulgarije zich zijn verantwoordelijkheid wel bewust is. Geen hunner is voornemens genoegen ie nemen met discussies die op uitstel neerkomen, daar zij een herhaling van de mislukte onderhanden lingen meit Turkije duchten. Pasjits zeido ten slotte: „Wijl willen vrede, maar een duurzamen vrede, die op hechten grond slag staait en ,ons waarborgt tegen een herhaling der gebeurtenissen, die wij pas het hoofd hebben moeten bieden.' De Servische en Montenegrijnsche gevolmaehtig den zijn gisterochtend te Boekarest aangekomen Venizelos werd gisteravond verwacht. Het evenwicht. Uit St. Petersburg verneemt de „Lokal Anzei- ger',; Na hot sluiten van vrede zullen de Balkanstaten waarschijnlijk een congres beleggen, om het even wicht op den Balkan voorgoed te verzekeren. In Albanië. Berichten van welingelichte zijde uit Albanië te Athene ontvangen, duiden aan dat de voor- loopige regeering niet biji machte is ue orde en rust te handhaven. Albaneesche benden zijn mees ter van het gebied om Berana en mishandelen de bevolking. In Armenië? Volgens het blad „Pro Armenia" is te Sarsoen een bloedige opstand onder de Koerdische stam men uitgebroken. De Armenische stam Lasco is ook in opstand, t Bij Beiroet en tusschen Erzeroem en Trebi- zoudo wordt van bloedige botsingen met de' Turk- sche troepen gewag gemaakt. ZUID-AFRIKA. De Londensche bladen hebben gister-avond telegrammen uit Zuid-Afrika ontvangen, meldend, dat een nieuwe staking aan den Rand onvermij delijk is. De regeering heeft troepen naar de bedreigde punten gezonden, teneinde de spoor wegen en de treinen te beschermen. Gister-voormiddag heeft het ministerie te Pre toria een langdurige zitting gehouden ter bespre king van den toestand. FRANKRIJK. De uitwisseling van nota's tusschen uen Duit- ichen staatssecretaris van buitenl. zaken en aen Franschen gezant te 'Berlijn heeft geleid tot een modus vivendi, welke voorvallen zooals die te Lunevill© zal voorkomen en zoo die toch moch ten geschieden, in zulk een geval voorziet in de aan te nemen houding der beambten. De beide partijen plaatsen zich, naar Havas meldt, op liet volgende standpunt: Alle vliegtuigen in privaat bezit hebben het recht over het gansch© gebied der beide landen te vliegen. De aviateurs moeten echter aan be paalde formaliteiten* voldoen. Frankrijk zoowel als Duitschlancl hebben het recht ieder op zijn eigen gebied bepaalde voor schriften te maken, waarbijl het vliegen over stre ken, die uit het oogpunt van landsverdediging van belang zijn, verboden wordt. Militaire vliegtuigen mogen zonder uitdrukke- _ke toestemming niet over de grenzen vliegen. Bijaldien tengevolge van buitengewone omstan digheden toch de grens wordt overschreden, moet dadelijk geland worden. De bij de landingsplaats aanwezig© militaire autoriteiten moeten onderzoe ken of de grens al dan niet opzettelijk is over schreden. Blijkt er geland te zijn tengevolge van omstandigheden buiten den wil der aviateurs', tnn zal het vliegtuig dadelijk weer losgelaten worden. Deze overeenkomst zal tusschen beide landen geldig blijVem totdat er een internationale rege ling totstand zal zijn gekomen. De afdoening van de begrooting voor 1913 schijnt een nieuwe vertraging te zullen onder vinden, daar de financieele commissie uit den Franschen Senaat verscheidene door de Kamer aangenomen voorstellen heeft verworpen. Zoo onder meer het voorstelALaivv, volgens 'twelk van af 1 Jan. '15 do personeele en de deur- en vensterbelasting vervalt, waarvoor een traps ge wijze inkomstenbelasting in de plaats zal ko men. Verder het voorstel-Breton. De algemeene rapporteur Aymont stelde vast, dat. de begrooting over 1913 een tekort van 222 millioen fres. en die over 1914 een tekort van 650 millioen fres. zal opleveren. Gisteren zou in den Senaat in plenum de behandeling van de begrooting plaats vinden. 85) Montreal, wiens hartstocht hem voor een oogenblik verblind had, stemde somber in die uitspraak. Adriano haastte zich, zijnen tegen stander te vertroosten. „Voor het overige," zeide hij, „heb ik geen recht om den prijs teeischen, uwe lans deed mij mijne stijgbeugels ver liezen; de mijne deed u geen letsel. Gij hadt gelijk, de neêrlaag, zoo het neerlaag heeten mocht, was de schuld van uw ros." „Wij kunnen elkander weder ontmoetten, wanneer mijn ros niet zoo veel van het uwe zal verschillen," zeide Montreal, nog altijd ver stoord. »Dat verhoede onze Lieve Vrouw I" riep Adri ano, met zoo vroom een ernst, dat de omstan ders zich niet weerhouden konden te lachen, en zelfs Montreal deelde grimmig en half on willig in hunne vroolijkheid. De hoffelijkheid van zijnen vijand verzoende en trof de meer rondborstige en heldhaftige hoedanigheden van zijnen aard, en zich herstellende, zeide hij - „Signore Di Castello, ik blijve uw schul denaar voor eene hoffelijkheid, die ik slechts MEXICO. Volgens oen door de Mexicaanslche legatie ont vangen telegram worden de pogingen van de regieering, om het land tot rust en vrede te brengen, met gunstigèn uitslag bekroond. De spoorwegen hebben hun bedrijf hervat of zullen dat eerlang doen. De benden der opstandelingen worden met volharding vervolgd. het rijtuig van den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant, graaf Pallavicini, op hol, reden in den Bosporus en verdronken. De gezant kon zich op het laatste oogenblik nog redden door uit het rijtuig te springen. Het Engelsche stoomschip sWinneba", van West-Afrika naar Hamburg, is bij Bassa op een rif geloopen en vermoedelijk totaal verloren. AMERIKA- Volgens een telegram uit Yokohama heeft de Japanscbe regeering afgezien van verdere onder handelingen met de Vereenigde Staten over de Californische kwestie en laat zij het den Japan- schcn kolonisten over hij de rechtbanken aanklach ten in te dienen. Japan wil echter met Amerika in onderhandeling treden over het sluiten van een nieuw emigratieverdrag. MAROKKO. Een. telegram uit Ceuta meldt: Een Spaansche kolonne heeft een strijdmacht van stammen van het Rif aan cle .oevers van den Wedasmir uiteengeslagen. De Spanjaarden hadden 4 dooden en 14 gewonden. De Marokkanen hadden 5 dooden en 7 ge wonden. De beroemde cynecoloog Ernst Worth ei m te Weenen is, naar de Wreener bladen uit Pola ver nemen, bij een auto-ongeluk doodelijk gewond. In de .omstreken van MünchenGladbach is Zaterdagmiddag een zware onweersbui losge barsten, die veel schade heeft aangericht. Een 17-jarige leidekkersleeriing en een 22-jarige land bouwer werden door den bliksem gedood. Op ver schillende plaatsen hebben overstroomingen plaats gehad. De koning en de koningin van Spanje arri veerden gister te Londen. Zij zullen er waarschijn lijk tot Vrijdag a.s. blijven. De »Matin" zegt, dat het detectiven-depar tement te Parijs verklaard heeft, dat het geheim van de gestolen parelhalssnoer deze of de vol gende week zal zijn opgelost. Brieven uit Tetuan van 25 dezer, te Tanger ontvangen, melden dat die stad is ingesloten en beschoten wordt. Talrijke Mooren bereiden een aanval op de stad voor. Een telegram uit Constantinopel meldt Voor het Fransche gezantschap te Therapia sloegen gisternamiddag de paarden, gespannen voor De Kabinetscrisis. Wij vernemen, dat de vrij-liberalen, Unie-libe ralen en vrijzinnig-democratische Kamerleden a.s. Woensdagavond in Den Haag een bijeenkomst zullen houden. (N. C.) De »Ned." verneemt uit zeer vertrouwbare bron dat Dr. Bos aan H. M. de Koningin ontheffing heeft gevraagd van de opdracht om een Kabinet te formeeren uit de geheele linkerzijde. Of een nieuwe opdracht is gegeven, kan niet worden medegedeeld. Wijziging der Gemeentewet. (Slot). Yocrts verklaarae de regeering', als resultaat van het overleg met üe commissie of naar aan- leidine van opmerkingen der commissie zich be reid om aan den wensch naar andere formulee- ring van de nieuwe heffingen welke zij zich had ged acht tegemoet te komen, door het bepaalde oneer m van art. 240 te vervangen door vermel ding van debietrechten op sommige daarvoor vat bare genotmiddelen, van een belasting op brand- assurantiën en van een belasting van touristen (een z.g. Kurtax); en kwam zij; aan andere be zwaren tegemoet, door nader voor te stellen te bepalen, dat een eigen gemeentelijkei grondbelas ting op de gebouwde eigendommen in totaal geen hoogere opbrengst mag verzekeren dan de tot hun maximum opgevoerden opcenten op de over eenkomstige Rijksbelasting zouden beloopen, en door opneming van het gebod dat het heffings- pereentage voor ,a.lle perceelen gelijk moet zijn; voorts door scherper omlijning van de belasting op bouwterreinen (art. 242d); door mede te gaan mei het denkbeeld om periodieke heffing van de belasting wegens waardevermeerdering alleen toe te staan voor eigendommen, toebehooreade aan rechtspersonen; door een wijziging te Lren- acn in de omschrijving der gemeentelijke bedrijfs belasting; door uit het wetsontwerp te lichten al hetgeen pp de rechtspersonen en de koloniale ondernemingen betrekking had, terwijl in voor bereiding is (inmiddels reeds is ingediend) een afzonderlijk wetsontwerp dat een verhooging van de belasting op rechtspersonen ingevolge de wet op de bedrijfsbelasting beoogt, welke verhooging ter beschikking der gemeenten zal zijn te stel ten. i Voorts werd aan de gemeenten van hoofdver blijf de keuze gelaten om de z.g. grondforensen of voor 1/4 van hun inkomen uit elders gelegen weinig heb nagevolgd. Evenwel, zoo ge mij voor immer aan u wildet verplichten, zoudt ge mij toestaan, mijn eigen oorlogsros te doen halen en mij gelegenheid geven om mijne eer te her stellen. Met dat paard of met eenig ander, aan het uwe gelijk, dat mij toeschijnt, van Engelsch ras te wezen, wil ik er alles, wat ik bezit, land kasteel, goud, zwaard en sporen onder verwed den, deze engte tegen uw gansch gevolg, éèn voor één, te zullen verdedigen." Gelukkig misschien voor Adriano, riep -- eer hij nog kon antwoorden, Ricchardo Annibaldi. met vurige drift: „Heer ridder! ik heb twee rossen bij mij, in het toornooi ervarenkies er een en neem in mij een kampvechter der Ro- meinsche ridderschap tegen de Fransche aan daar is mijn handschoen." „Signorehernam Montreal, met kwalijk verborgen vreugde, „uwe uitdaging teekent zoo dapper en vrij een geest, dat het laagheid van mij zou wezen, haar te ontwijken. Ik neem uw veidteeken aan, en welk der rossen gij ver werpt, breng het in Godsnaam hier, en laat ons vóór het gevecht geene woorden ver spillen." Adriano, die overtuigd was, dat de Romeinen tot hiertoe, meer door goed geluk dan door verdienste begunstigd waren, trachtte vergeefs, dit tweede waagspel voor te komen. Maar An nibaldi werd er zeer door vertoornd, en zijn hooge rang maakte het onstaatkundig, hem door een beslissend verbod te beleedigen; hoe onwillig dan ook, gaf de jeugdige Colonna zijne toestemming tot het gevecht. Annibaldi's ros sen werden naar de plek gebracht, het eene een edele schimmel, het andere een bruinroode klepper, van eenigszins minder ros, maar echter van groote sterkte en hoogen prijs. Daar Mon treal zich de keuze zag opdringen, koos hij hof felijk het laatste minst uitmuntende. Annibaldi was spoedig ten strijd gedost en Adriano gaf den trompetters het teeken. De ge stalte des Romeins was bijna aan die van Montreal gelijk en schoon eenige jaren jonger, scheen hij in zijne wapenrusting even kloek en forsch gebouwd zoodat de tegenwoordige kamp vechters, op het eerste gezicht, meer dan de overigen, voor elkander berekend schenen. Maar ditmaal gevoelde Montreal, op een goed ros ge zeten, dubbel aangevuurd door schaamte en trots, zich een wederpartij der voor een geheel legeren hij ontmoette den jongen baron met zulk eene heldhaftige dapperheid, dat, schoon de vederbos op zijnen helm zich nauwelijks scheen te bewegen, de Italiaan voeten ver van zijn ros geworpen wierd, en niet, dan na ver loop van eenige oogenblikken, schoon zijne schildknapen oogenblikkelijk zijn vizier had den opgeslagen, het gebruik zijner zinnen terug bekwam. Deze gebeurtenis bracht Mon treal in zijnen natuurlijk-vroolijke luim terug, en verhief niet weinig den geest zijner volge lingen, door den vorigen strijd vernederd en verslagen. Met groote hoffelijkheid was hij zelf Anni baldi in het oprijzen behulpzaam, en een stroom van plichtplegingen, die de trotsche Romein in ernstig zwijgen aanhoorde, werd, toen hij hen naar het paviljoen voorging, opgevolgd door het bevel, het feestmaal aan te richten. Anni- baidi bleef evenwel achter, en Adriano, die zijne gedachten doorgrondde en voorzag, dat bij den beker waarschijnlijk tusschen den Proven- caler en zijnen vriend een bittere twist ont staan zou, nam hem ter zijde, en sprak: „Ik geloof, waardste Annibaldidat het beter zou zijn, zoo gij met ons voornaamst gevolg den tocht tot Fondi voortzettet, waar ik u bij den ondergang der zon zal inhalen. Mijne schildknapen en een achttal lansen zullen voor mijne veiligheid hier genoeg zijn, en om u niets te verhelen, ik verlang er naar, alleen, eenige weinige woorden met onzen zonder lingen gastheer te wisselen, in hoop, er hem toe te brengen om vreedzaam dit kasteel te verlaten, zonder dat wij er hem met onze Ro- meinsche krijgsbenden toe behoeven te dwingen. Wij hebben buitendien velds genoeg voor hunne dapperheid Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1