Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Dn rr fifj Gratis Ongevallenverzekering RIENZI. 36sle Jaar^an^. Woensdag 30 Juli 1913 No 10687 Be oorlog op den Balkan. overeenkomstig od de polis vermelde voorwaarden. Nieuws. PEUILLETON. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van bij verlies van een hand, voet of oogI U U I IUU een duim de Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Adrian opel. L><: Turkscbe kroonprins is. gisteiriochtencl om B uur te Adrianopel aangekomen, en 'inar mot gtoote plechtigheid ontvangen. Hij! heelt het le- Ser dank betuigu voor de herneming der stad. Op het oo r 1 ogs ter rei n. Uit Semlin seint men aan de „National Zei- tung1' Servische aldeelingen hebben den rechtervleu- 8»! van het Bulgaarsche leger bij: Pirot omsin geld en in den rug daarvan den spoorweg Kus- tendilSofia bezet. Aan het front wordt sedert gisteren met afwisselend geluk gevochten. Uit Belgrado verneemt de „Bokal Anzeiger" De Bulgaren doen bovenmenschelijke pogingen 01 li zich door de Servische stellingen heen te slaan. Dag en nacht duren de gevechten en aan vallen op do stellingen der Serviërs. Stormloo- Pon worden 9 en 10 maal herhaald, steeds in gesloten kol,onnes, die een zeer goed mikpunt rieden voor het Servische geweervuur. Dat is geen vechten meer, maar een fofmeele slachting. Daarom is deze oorlog vreeselijk. Servië heeft tat nu bij de 30,000 do,oden en gewonden verloren, Bu] garije meer dan driemaal zooveel, nagenoeg 100,000 man. Vredesonderhandelingen. Vandaag zullen te Boekarest de vredesondér- handelingen tusschen de BaJkanstaten een aan vang nemen. 1 i In politieke kringen te Boekarest heelt men htet voldoening geconstateerd dat de afgevaardig den allen ,over volstrekte volmacht beschikken. Men hoopt dat dei onderhandelingen binnen betrek kelijk korten tijd en zonder grioote bezwaren tot ee,n goed einde zullen komen. Venizelos zou verklaard hebben, dat Kavvala Bulgaarsch zou zijn geworden, indien de oorlog tusschen de voormalige hondgenooten niet ware uitgebarsten. Na zoovele overwinningen kunnen fJ(; Grieken een stad, die geheel Griekseh is, <:(hter niet meer afstaan. Uit Bioekarest verneemt de „Temps'": Het ge- riieht loopt, dat Bulgarije zal weigeren afstand l(i Qoen van ©enig deel van Macedonië. Het zal v°or Macedonië zelfbestuur verlangen. De „Daily Telegraph" verneemt uit Boekarest belangwekkende bijizomderheden over de vredes- kansen. Hij begint met de mededeeling, dat Oostemijk- Hongarije en Rusland het eens zijn geworden °ver de verdeeling van het grondgebied op den Balkan. Zij zullen niet toelaten dat Kavvala en "uma aan Bulgarije worden ontnomen en even- 'hia dat Servië een deel van oud-Bulgarije inlijft. (Ben. der eischen van Servië omvat, naar men h'tet, een wijiziging van de tegenwoordige grens.) Bulgarije is reeds op de hoogte gesteld van (ht standpunt van beide mogendheden, 't Welk aa'Hoont dat de beslissingen der vredesconfe- 86) Annibaldi drukte zijnen makker de handen >dk versta u," sprak hij, met een lichten blos, "en inderdaad, ik zou de zelfgenoegzame zege dien barbaar niet wel kunnen uitstaan. Ik heem uw aanbod aan." DERDE HOOFDSTUK. tiet gesprek tusschen den Romein cn den Proventjaler. Adeline's geschiedenis. De zee bü maanlicht. Luite de zang. Annibaldi met het grootste gedeelte van zijn Sevoig hebbende zien vertrekken, ontdeed f-hriano zich van de zware maliën dijstukken h trad alleen het paviljoen van den ridder au St. Jan binnen. Montreal had bereids zijne °andsche wapenrusting, het borstharnas uitge naderd, afgelegd en verwelkomde thans zijnen ?ast met die gemakkelijke en hartenwinnende .evalligheid, welke, meer zijner geboorte, dan bh beroep voegde. Hij hoorde Adriano's ver- htschuldigingen, over de afwezigheid van AQhibaldi en de overige ridders van zijn gevolg, rentte te Boekarest slechts voorloopig en voor wijziging door de mogendheden vatbaar zijn. Het plan der BulgaarsChe gevolmachtigden is, Roemenië voor het standpunt van Oostenrijk en Rusland te winnen. Wanneer hun dit gelukt, verwachten zij dat Servië en Griekenland er zich wel hij zullen neerleggen. Ongelukkigerwijze zegt dr. Dillon ver trouwt men te Boekarest Bulgarije niet. De Bul gaarsch© gevolmachtigden putten zich uit in vrienoschapshetuigingen jegens Roemenië, en een hunner, Tontsjef, heeft zich beijverd het kabinet- Do nef de schuld van alle geschillen te geven. Dat. kabinet was afhankelijk van Rusland, zegt hij, en dus niet vrij. Het tegenwoordige) ministerie echter ziet in, dat Bulgarije zich zoo dicht mo gelijk aan Roemenië moet aansluiten. Te Boekarest ziet men in die verloochening van Rusland, Bulgarije's besten vriend, een be wijs dat men op zijn hoede moet zijn. Deze indruk is nog versterkt, nu Tontsjef heeft laten doorschemeren, dat Bulgarije gaarne een afzonderlijken vrede met Roemenië zou sluiten, om daarna met Servië en Griekenland af te rekenen. T urk ije. Naai de „Neue Freie Presse" uit diplomatieke luon verneemt, zal de gezamenlijke stap der ge zanten te Constantinopel in het begin der volgende week geschieden. Indien die stap zonder resultaat mocht blijven, is het niet onmogelijk dat Rusland, met toestem ming der. mogendheden, troepen zal zendein naar de kust dor Zwarte Zee. Het plan om troepen naar Armenië te zenden, schijnt opgegeven. De gezantenconferentie te Londen heeft zich gister niet bezig gehouden met den inval der Turken in Thraoië. Wel hebben de gezanten er later onder elkaar over gesproken. Men verzekert dat de mogendheden omtrent deze aangelegenheid overleg blijven plegen om tot ©en gezamenlijk optreden te komen. Albanië. De gezanten te Landen hebben gistermiddag uric uur lang vergaderd. Zij hebben nu voorgoed het statuut van Albanië geregeld. Albanië zal women geregeerd door een vorst, die over een half jaar zal worden benoemd. In dien' tijd zullen de mogendheden het Bestuur van Albanië organi- secren en tot dat doel 'een commissie van controle 'instellen, bestaande uit een vertegenwoordiger van Albanië en een vertegenwoordiger van elk der mogendheden. De commissie zal zoo spoedig mogelijk haar taak beginnen. Na kennis te hebben genomen van de gemeenschappen en andere vormen van plaatselijk bestuur die reeds iu bet land bestaan, zal de commissie de mogendheden adviseercu over den toekoinstigen vorm van bestuur. Dé gendarmerie zal onder bevel staan van Zwcedsche officieren. De mogendheden zullen Zweden verzoeken een hoofdofficier aan te wij zen om de commissie naar Albanië te vergezel met een glimlach aan, welke scheen te getui gen, hoe licht hij er de oorzaak van raden kon, en geleidde hem toen naar de andere, minder opene afdeeling van het paviljoen, waar de maaltijd (aannemelijk gemaakt door de jongste lichaamsoefeningen van gast en gastheer) gereed was gezeten hier zag Adriano Adeline voor het eerst. Langdurige gewoonte aan het afwis selend en ronddolend leven van haren minnaar, vereenigd met eene zekere soort van trots, welke uit het bewustzijn van grooten, schoon verbeurden rang ontsproot, gaven aan de uiter lijke manieren dier schoone vrouwe eene ge makkelijkheid en vrijheid, welke dikwijls, zelfs voor Montreal, haar besef van haren ongeluk- kigen toestand verborgen. Somwijlen, inderdaad, wanneer zij met Montreal alleen was, wien zij met romantische gehechtheid aankleefde, scheen zij door zijne tegenwoordigheid niet alleen elk ander gemis getroost, maar dit zelfs niet eens te gevoelenmaar bij zijne niet zeldzaame af wezigheid, of bij de toelating van een vreemde in hunnen kring, vluchtte de waan en keerde de werkelijkheid weder. De jonge Colonna werd zeer getroffen door hare schoonheid, werd het nog meer door hare edele en hooggeborene bevalligheid. Gelijk haar ridder, scheen zij jonger dan zij washet was of de tijd er zich in vermeidde, eene bloem te sparen, van welke een geoefend oog had mogen voorspellen, dat eene vroege verwelking haar lot zou wezen. Er was iets bijna meisjesachtigs leb, ten einde te kunnen beslissen hoeveel offi cieren noodig zullen zijin. De gezanten zullen zich Vrijdag met de bepaling van de grens voor Zuid-Albanië bezig houden. De mogendheden. Uit St. Petersburg, verneemt aan de „Kolnische Zeitung" De gezanten van het Drievoudig Verbond heb- ben een langdurig onderhoud gehad miet Sasonof. Na afloop daarvan onderhield deze zich met den Servischen en den Griekschen gezant. Officieele Russische kringen zijn wat hoop voller gestemd, daar kif vertrouwen stellen in den invloed van Roemenië, dat Servië en Grie kenland tot gematigdheid aanspoort. De eischen van Servië acht men hier wel aannemelijk, ofschoon Servië, evenals Grieken land een vergoeding van oorlogskosten eischt. De opwinding over het militair optreden van Turkije is wat bedaard. Men vertrouwt dat de Porte voor rede vatbaar zal zijn, zonder dat men zijn toevlucht tot d'e: uiterste middelen behoeft te nemen. ENGELAND. Volgens de „Daily Telegraph" is het zeer wel mogelijk, dat het Engëlsche Kabinet in den herfst, cenige verandering" zal ondergaan. Het is zoo goed als zeker, dat sir Rufus Isaacs als lord- opperrechter zal aftreden, die in dat geval voor promotie in aanmerking komt. Ook verwacht men dit van den minister-president, omdat hij de fc-geering van Ierland zal trachten krachtig te ma ken cn om de moeilijkheden, die veroorzaakt worden door do Home Rule Bill, betier te kunnen bestrijden. Ook is er sprake van, dat Birrell de post over zal nemen van den lord-zegelbe- w aarder, thans bekleed door markies of Crewe, staatssecretaris van Indië. In de plaats van Bi- rell als eerste secretaris van den lord-lieutenant, van Ierland, wordt genoemd sir John Simon. ITALIë. Bij koninklijk besluit d.d. 29 Juli, neemt de koning het ontslag aan van den minister van Marine, vice-admiraal Leonardi Cattolica, die als zoodanig wordt vervangen door den schout-bij nacht Milo. CHINA. De oorlogsschepen hebben in den nacht van Maandag oip Dinsdag het 'bombardement van Sjanghai voortgezet. Tal van granaten zijn in de vreemdelingen wijk gesprongen en een buitenlander is zwaar gewond. De Zuidelijken hebben gistermorgen nogmaals een mislukten aanval gedaan op het arsenaal van Kiangnan. Volgens de „Times" komen uit de opstandige provincies van tal van hoogc bestuursambtena ren betuigingen van trouw te Peking in. Men maakt daaruit op dat de zaak van den opstand heel slecht staat. Aan ae „Times" wordt uit Peking geseind, dit in de lichtheid harer gestalte in de saamge- vlochten weelderigheid van haar, rijk, donker bruin haar, in den blos, die kwam en vlood, niet slechts met iedere beweging, maar bijna met ieder woord. Adeline en Montreal mis schien de verschillendste wezens ter wereld leverden een der schoonste contrasten op, im mer aanschouwdhet was de tegenstelling van deemoedig vertrouwen en beschermende sterk te beider schoonheid kwam in elkanders tegen woordigheid te sprekender uit- en toen Adriano zich aan den wel voorzienen disch nederzette, scheen het hem toe, dat hij nimmer een paar had gezien, meer voor de dichterlijke legenden der Troubadours van hun vaderland geschikt. In vroolijke stemming sprak Montreal over honderden onderwerpen vulde de bekers en koos voor zijne gasten de keurigste stukken van de heerlijke spicola uit de naburige zee, en het sappig vleesch van het wil zwijn der Pon- tijnsche moerassen. „Zeg mij," zeide Montreal, toen hun honger gestild was, „zeg mij, edele Adrianohoe gaat het uw bloedverwant, Signore Stefano? Een fliksch oud man voor zijne jaren 1" „Hij houdt zich zoo goed als de jongste on zer," antwoordde Adriano. „De laatste gebeurtenissen moeten hem een weinig geschokt hebben," sprak Montreal, met een aartsglimlach. „Ha I gij begint ernstig te zien - laat echter mijn oordeel recht wederva re forten van Hukau, aan de monding van de Po-Jangtse, waarop de oproerlingen van Kiang- si zich steunden, door de regeeringstroepen zijn ingenomen. Dit succes, dat hoofdzakelijk aan het optreden van de vloot te danken is, breekt de oproerige beweging in Kiangsi, en zal de troe pen en de kanomneerbooten voor een offensieve actie meer stroomafwaarts van de genoemde ri vier en voor een aanval op de achterhoede der troepen van Nanking, vrij inaken. Ook berichten uit andere bron luiden verre van gunstig' voor de Zuidelijken. Bij het begin van den opstand drongen dezen met spoed langs de spoorlijn Tientsin-Pakhoi voorwaarts, in de zekere verwachting, dat generaal Chang Hsun zich bij hen zou aansluiten of minstens neu traal zou blijiven. Zijn o-nvcrwacht verzet bracht hun opmarsch geheel en al tot stilstand, en zij f aunen geen andere keus dan over den fiwei, zuidelijk van Hsutchaufu, terug te trekken. Zij hebben gebrek aan proviand en wonnen in den rug ooor de regeeringstroepen bedreigd, die door de provincie Anhwei voortrukken. Men verwacht dat zij zich weder op Nanking zullen terugtrekken. Te Shanghai heeft de politie 300 opstandige soldaten ontwapend. [Marinesoldaten van de verschillende naties bewaken de vree indeling en- wijken. De Pekinger correspondent van de „Daily Te legraph" weet verder nog mede te deeien, dat de oorlogsschepen der regeeringstroepen Zon- uag de niet door vreemdelingen bewoonde wij ken van Shanghai onder vuur genomen en g 'C-ote schade aangericht hebben. Een aantal inboorlingen maakte van de gelegenheid gebruik om te plunderen. Van de in de haven liggende vreemde oorlogsschepen zijn 350 marinesoldaten aan land gegaan, teneinde de vreemdelingen te beschermen; de Engelschen hebben ook vier ka nonnen aan land gebracht. PERU. Onrustbarende geruchten Zijn te Santiago (Chi li), over den toestand te Lima in omloop. Alle telegraafverbindingen tusschen Chili en Peru zijn verbroken. Keizer Frans Jozef ontving gister te Ischl den minister van oorlog Krobatin in gehoor. Vijftig Zwitsersche officieren in burgerklee- ding, bezochten onder leiding van den legerbe velhebber Audeaud, dezer dagen het Fransche veldleger te Le Baldahon (Dep. Doabs) Ter eere der Zwitsers werd een feestmaal gegeven. De prelaat dr. Lender te Sasbach, de oudste Duitsche Rijksdag-afgevaardigde, die gister zijn 60-jarig priesterfeest vierde, is gister-namiddag overleden. De Duitsche marine zal ongeveer einde Augustus een nieuw Zeppelinluchtschip, de »L. 2," overnemen. Dit luchtschip hetwelk in velerlei opzichten van het andere type afwykt, is aanmer- ren ik was de eerste, die aan uwen bloed verwant de verheffing van Cola Di Rienzi voorspelde; hij schijnt een groot man en was nimmer grooter, dan toen hij de Colonna's en de Orsini's met zich verzoende." „De Tribuun," hernam Adriano, ontwijkende, „is zeker een man van buitengewoon genie. En thans, nu ik hem zie bevelen, verwonder ik mij er dikwerf zeer over, hoe hij immer onder danig kon zijn majesteit schijnt hem onaf scheidelijk eigen." »Lieden, die den staf des gezags in handen krijgen, weten gemakkelijk het harnas der waar digheid aan te trekken," was Montreal's ant woord' „en zoo men mij niet verkeerd onder richtte (drink met mij op de gezondheid uwer edelvrouw), dan zal de Tribuun, zoo hij zelfs niet edelgeboren is, echter weldra aan de edelen verwant wezen." „Hij is reeds met eene Raselli gehuwd, eene dochter van ouden Romeinschen huize," hervatte Adriano. „Gij ontwijkt mijne vervolging le doulx soupir I le doulx soupir 1 zoo als de oude Cabe- stan zegt," schertste Montreal, lachende. (Wordt vervolgd.1 flOOOskHOO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1