Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f Dn rr fiij Gratis Ongevallen verzekering R I E N Z I. 36sie Jaar^an^. Vrijdag 1 Augustus 1913. No. 10689. De oorlog op den Balkan. o?ereenioinstig op ie polis vermelde voorwaarden, Officieele berichten. Kennisgeving. Nieuws. FEUILLETON. X Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 42 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bö verlies van een hand, voet of oog llollandsche Algemeene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I UU wysvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is, met betrekking van het verzoek van A. de Kadt, voor de op te richten Maatschappij sHydroleo", om vergunning tot oprichting van een fabriek voor het verharden van vetten en oliën op het perceel, gelegen aon den Buitenhavenweg no. 50, kadaster Sectie L nos. 2148 en 2147 (ged.), gedreven door een electromotor van 12 P.K., de beslissing op deze aanvrage is verdaagd. Schiedam, 31 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Montenegro. Reuter seint uit Londen: Donderdag j.l. hebben de gezanten, na kennis genomen te hebben van een verklaring van Woe- kotits, dat alle Montenegrins*;he troepen het Al- baneiesche gebied hebben ontruimd, besloten do tegeeringen der mogendheden te verzoeken, hun herhaald© belofte om Montenegro een internatio nale leening toe te staan, en het te helpen bij den aanleg van irrigatievverken bij! het meer van Skoatari, te bevestigen. Men gelooft dat de leening 30 millioen francs zal bedragen, gelijkelijk verdeeld over de zes mogendheden. Montenegro heeft de mogendheden herinnerd dat het een grenswijziging verlangt in de streek, bewoond door de stam1 dementi, waardoor Wraka (op den rechteroever van het meer van Sboetari) on ook de rechteroever van de Bojana bij Monte negro zullen komen. In Montenegrijhscfae kringen zegt men dat Mon tenegro op die grenswijziging, na het sluiten van den vrede te Boekarest, krachtiger zal aandringen. De verliezen der Serviërs. Aan de „Temps" wordt uit Belgrado geseind; De verliezen der Serviërs bedragen: 7000 man aar* gesneuvelden, 21.000 man aan gewonden, 12.000 man aan cholera overleden, 12.000 man Z'-ck aan cholera. Het moreel der troepen is niettemin uitstekend. DÜITSCHLAND. Naar uit Berlijn gemeld wordt, is gister voor het Militaire gerechtshof te Moahit de behandeling begonnen, van de strafzaak tegen ©enige officie ten, enz., als voorspel van het eerlang te ver dachten Kruppproces. Be beklzouden militaire geheimen hebben 88) Alle naijver of wrevel, die de ridders te Rome tegen elkander hadden opgevat, was zonderling genoeg, door het korte samenzijn, uit hun hart Verbannen. Wellicht valt dit verschijnsel echter 0ngezocht te verklaren. Daar de krijgshaftige Èteest dier eeuw beiden bezielde, had de strijd van dien morgen hen wederzijds die vreemde ®°°rt van eerbied ingeboezemd, welke bijna hartelijkheid heeten mag, en die nog heden de ®hhe dappere voor den andere gevoelt, wiens teoed hij beproefd heeft, terwijl hij den zijnen aan den dag legde. En zoo dit gevoel nog he- hen wapenknechten van verschillende of vijan- teelijke vanen verbroedert, hoeveel grooter moest he invloed ervan in die dagen zijn 1 Het |ehjkt de ontdekking eener tot heden onbe- jtende bron van overeenstemming van geest, en jteoopt bij hen, die hun leven in het veld door- telgen, dikwerf eene plotselinge en duurzame Rendschap, onder de heftigste vijandelijkheden, ah. Bij onzen gastheer en zijnen jeugdigen sast was dit gevoel door hun volgend vertrou- weljjk gesprek volkome» ontwikkeld. Het werd verraden en daan-ooi' geld hebben aangenomen. De firma Krupp deed hiertoe© haar voordeel in verband met leveranties vair geschut aan het Duatsche leger. De beklaagden zijn do luitenants uer artillerie Tilian, Hinst, Höges'chleuder; Pfeiffer, secretaris van de intendance; Draese, een vroegere vuur werker, thans secretaris van de firma Krupp; en de vuurwerker Schmidt. Op voorstel van den auditeur-militair Welt eu een van de verdedigers besloot het hof, de be handeling in bet openbaar te laten geschieden. Alleen wanneer levensbelangen van ae landsver dediging ter sprake komen, zullen de deuren gesloten worden. De behandeling der zaak zal wel eenige dagen duren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer ontving' gister den aartsbisschop van Scoetari, mgr. Sereggi. De audiëntie duurde langer dan een half uur. Mgr. Sereggi, die sedert een week te Weenen verlooft eu bijina dagelijks met de Ballplatz con fereert, had zich naar Ischl begeven, ten einde den keizer den dank van Albanië voor zijn be- vrijaing te gaan overbrengen. SPANJE. Naar de „Echo de Paris" meldt, zal de Fran se-hé president 6 October zijn reis naar Spanje aanvangen. Het program omvat behalve de fees telijkheden te Madrid, ook een bezoek aan de goW'ceffabriek te Toledo en een vlootoefening voor Carlhagena, die Poincaré aan boord van een Franschen kruiser zal bijwonen. De president zal vergezeld zijn van Minister Pichon, en zal over zee naar Frankrijk terugkeeren.' ZWITSERLAND. E en waarschuwing. De Bondsregeering heeft aan alle kantons een aanschrijving gericht, waarin zij: dezen aanbeveelt, om zich in verband met den internationalen toe stand van steenkolen voor den winter te voor zien. De nationale bank. zoo voegt Reuter hieraan toe, doet hare betalingen alleen nog in papieren geld en voegt het gemunte gela aan de reserve- toe. JAPAN. In tegenspraak met een bericht uit Duitsche bron, wordt aan de „Daily Mail" uit Tokio ge meld. dat het antwoord' van de Vereenigde Staten betreffende de Calitorni.sehe landkwestie als onvol doende Wordt beschouwd, nu de regeering' te Washington interventie weigert. De Japansche reg'eening zal binnenkort een derde nota over deze kwestie aan de Yiereenigde Staten zenden. De officieuze Bcrlijnsche berichtgever van de „Köln. Ztg." deelt mede, dat de door den Rijksdag gevraagde parlementaire commissie, die een ingrijpend onderzoek zal instellen in zake alle militaire leveranties, ongeveer half October aan Adrian o's zijde verhoogd, door het bewust zijn, dat, als hij Montreal overreden kon, dat het raadzamer was het Romeinsche grondgebied goedwillig te verlaten, hij een voordeel zou be halen, dat in ruime mate het doorgestane ge vaar en het korte tijdverlies opwoog. De zucht en de veranderde houding van Mont real ontgingen Adriano nieten hij vermoedde natuurlijk, dat beide in verband moesten staan met haar, wier muziek er de aanleiding toe gegeven had. „Uwe beminnelijke vrouwe, sprak hij harte lijk „bespeelt de luite met smaakvolle en ta lentrijke hand, en die droefgeestige wijze schijnt mij eene klacht der Provencaalsche minnezan gers toe." „Het is de wijze, welke ik haar leerde," her nam Montreal, somber, „gepaard aan de onbe duidende woorden, met welke ik voor het eerst naar een hart dong, dat nimmer mijne bede moest hebben verhoord 1 Ja, jonge Colonna I gedurende menigen nacht heeft de Sorgia, die langs de wallen van het kasteel haars trotschen vaders stroomde, onder den met starren bezaai den hemel, mijne kleine boot voortgedragen en dikwerf heeft zij mijne stem het eentonig geruisch van haar lispelend riet, door de sere nade eens krijgsmans, hooren afbreken. Zoete herinnering! bittere vrucht!" „Waarom bittere gij bemint elkander nog „Zij, Adeline, is, zooals ieder bij het eerste zien vermoedt, van adel geboren bijeen zal komen. De Rijkskanselier zal de leden der commissie benoemen, Waarbij hij' zich, over eenkomstig' den wensch van den Rijksdag, zal houden aan de voorstellen, die hem door de verschillende; pa,Diffracties gedaan zullen, worden. Het Centrum heeft reeds de beide Rijksdagafge vaardigden Erziberiger en Speek aangewezen. Naar de Vorwarts mededeelt, zal opk de s.-d. partij door twee leden in de commissie vertegenwoor digd zijn. MEXICO. Naar het Mexicaansohe gezantschap te Berlijn mededeelt, blijkt uit de uit Mexico ontvangen rcg'eeringstelegratnmen, dat de bemoeiingen der Mcxicaansche regeering1 op duidelijk waarneem bare resultaten kunnen wijzen. Het verkeer tus- schen Chihuahua en de1 grensplaats Juarez is her steld, De lijn Laredo-Monterey is weder met den dienst aangevangen; aan de verbetering van het traject tusschen Chihuahua en Zacatecas wordt ijverig gewerkt, en het traject zal spoedig weder berijdbaar zijn. De troepena fdeelingen van Muass, Novarrefce en Tellez hebben ae Carranzist.en uit Co&h.uila verdreven, waardoor de tijn Cindad Porfirio Diax-Monterey ook spoedig' weder vrij zal zijn. Carranza is ,op de vlucht en zoekt de benden, die het noorden' van Du ran go plunderend doortrekken, met de zijne bijeen te trekken. Ech ter zijn sterke afdeelingen regeeringstroepen te gen hen uitgezonden. De Zapatisten worden hardnekkig vervolgd en zij zijn naar de staten Mexico en Nuchoaean. ge vlucht, waar ziji gisteren een ernstige nederlaag geleden hebben. De partijgangers van Castillo Britc trokken zich op het gebied van Guatemala terug, nadat zij; bij de grens een nederlaag geleden hadden. Bij al deze gebeurtenissen bemerkt men duidelijk1 het succes der1 tege n-reorga n is at iewaar bij binnen 5 (maanden het leger van 27.000 man op 84000 man gebracht is. VENEZUELA. C a s t r o. De „Lokal Anziedger" verneemt: Volgens inlichtingen van den, vertegenwoordiger dor Venczolaansche regeering te Berlijn zijn cl© berichten omtrent een landing' van Castro in Venezuela onjuist, daar de gewezen president, sedert zijn terugkeer uit New York, zich in üo nabijheid van Dresden bevindt. In Venezuela hcerscht volkomen rust. Volgens te New-York ontvangen berichten uit Willemstad is hot garnizoen van Coro aan het muiten geslagen. De opstandelingen zij'n meester over de stad en deelen er de lakens uit. Alles wijst er op dat de beweging uitgaat van aan hangers van Castro, die naar men zegt over een stooms'chip beschikt, dat zich bij Curacao bevindt, maar er nog niet is gesignaleerd. Een aantal brieven, aan Castro gericht, liggen op het post kantoor te Willemstad. „Zij is het,« antwoordde Montreal, met zoo diep en heftig een gevoel als zelden, (zoo ooit, tenzij het de liefde gold), zijnen boezem over meesterde „zij is hetHet verhaal van ons lijden is niet lang Wij hadden elkander als kinderen lief. Haar geslacht was vermogender dan het mijne. Wij werden gescheiden. Men deed mij verstaan, dat zij mij verlaten had. Ik was wanhopend en nam in die wanhoop het kruis van St. Jan aan. Het lot bracht ons weder bijeen. Ik hoorde, dat hare liefde onverminderd was en nimmer gewankeld had. Arm kind Zij was zelfs toen, mijn heereslechts een kindIk wild loszinnig en niet onbe dreven, misschien, in de treken, die harten boeien en winnen. Zij kon mijne bede, noch hare eigene neiging, wederstand bieden I Wij ontvluchtten. In deze woorden ziet gij den draad mijner volgende geschiedenis. Mijn zwaard en mijne Adeline waren alles, wat ik bezat. De maatschappij grimde ons aan. De Kerk be dreigde mijne zielde Grootmeester mijn leven. Ik werd een ridder van fortuin. Het lot en mijne rechterhand begunstigden mij. Ik heb hen, die mij verachtten, voor mijnen naam doen sidderen. Die naam zal nog schitteren, onder het gewoel van verdeelde volken, en het kan mij nog gelukken, door geweld die vrij stelling van den Paus te verkrijgen, welke mij op mijne bede geweigerd werd. Op denzelfden dag zal ik Adeline dan den diadeem en den ring aanbieden. - Genoeg hiervan; - gij zaagt Te Nancy is ©en zekere Sc hi egel gearres teerd en tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens het wegnemen van de Duitsche vlag. van het pleizierjaeht „Mé'téor", toebehoorend aan een Berlijnsch koopman, en dat in de haven van Nancy voor anker lag. Volgens dia „Temps" bekende Schlegel, sjou- wc-t van beroep, dat hij' de Duitsche vlag op de binnenplaats van zijn woning verbrand heeft. Eenigen tijd geleden heeft zich in Zwitser land een comité gevormd teneinde gelden bijeen te brengen ten behoeve van den aankoop van vliegmachines voor het leger. Thans is doof het Zwiitsersého volk reeds een bedrag van 1.400.000 francs bijleen gebracht. Men hoopt echter de an derhalf millioen te bereiken. De vliegmachines, die aangekocht, worden, zullen niet bij de verschil lende divisies van het Zwitsersche leger inge deeld, doch tot een vliegeskader vereenigd wor den. Het Reuter,agentschap verneemt, dat Groot- Rritannië aan de Vereenigde Staten zijn besluit heeft medegedeeld, om niet deel te nemén aan dé tentoonstelling te San Francisco in 1915, ter gelegenheid van de viering der openstelling van het Panamakanaal. Noch het ministerie van Buitentandsche Zaken, noch de Amerikaansche ambassade geeft eenige verklaring van dit besluit. In telegrammen uit New-York wordt het toe geschreven aan de oneenigheid over de Kanaal rechten. De „Times" zegt,, dat het in Zuid-Afrika niet tot een algemeene staking! zal komen. Het bestuur van het Verbond van vakvereeniging'en is zijin bevoegdheid blijkbaar te buiten^ gegaan, zelfs naar het oordeel zijner eigen leden. De openbare mee ning is zeer sterk gekant tegen de poging van het Vierbond, om het land door bedreiging mot staking te doen capituleeren. Het spoorwegper soneel acht het. onredelijk, dat het. Verbond zelfs heeft geweigerd leden aan te wijizen voor die commissie van onderzoek, door de regeering in gesteld. Tal van spoorwegambtenaren te Johan nesburg en Zout-'rivier hebben zich openlijk tegen staking verklaard. De S.D.A.P. en de crisis. Het Raadslid A. Folkers te Noord wijk heeft bedankt als lid der S.D.A.P., omdat het Partij congres niet doorgaat. (Rsb.) De afdeeling Amersfoort der S.D A.P. nam met op twee na algemeene stemmen de volgende motie aan »De huishoudelijke vergadering van 29 Juli, gelet op de wijze van beslissing al of niet aannemen van Ministersportefeuillesafkeurende dat een dergelijke samengestelde conferentie als deze zij het onder nadere goedkeuring heeft beslist; eischt dat in het vervolg alle mogelijke gewichtige partijquaesties alleen door reglementair- Adeline's wangen Vindt gij haar niet kwij nende Ik houd niet van dien afwisselenden blos, en hij wordt langzaam, haar stap, die zoo\lug en vroolijk wasl" „Verandering van verblijfplaats en de milde lucht van het zuiden, zullen spoedig hare ge zondheid herstellen," zeide Adriano, „en uw bijzonder leven brengt haar zoo weinig in aan raking met anderen, allerminst met hare eigene kunne, dat ik vertrouw, dat zij slechts zelden opmerkzaam gemaakt wordt op hetgene haar toestand droevigs heeft. Fn de liefde, Montreal is, gelijk wij het beide ervaren hebben, dei- vrouw een kleed, dat haar voor menigen storm beschut 1" „Ge spreekt als een vriend," hernam de ridder, „maar gij kent ons hartzeer niet geheel. Adeline's va'1 er, een trotsch edelman, stierf, zooals zij zeggen, omdat zijn hart door de vlucht zijner dochter gebroken was maar oude lieden sterven van menig andere kwaal als deze t>e moeder, eene edelvrouw, die op vorsten onder hare voorvaders roem draagt, droeg den slag mannelijker, dan de vader zij schreeuwde om wraak. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1