Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws- Bij da gevechten te Teheran (zie onder Peizië) zijn 40 dooden en gewonden gevallen. De rust is thans hersteld. De Tsaar woonde gister de parade hij van de gardetroepen aller wapenen van het mili taire district Petersburg. De generaal der caval- lerie burggraaf en graaf tot Dohna—Schlobitten, een deputatie van het Pruisische huzarenregiment tsaar Nicolaas II (1. Westfalischer no. 8), gene raal Joffre met de Fransche militaire missie wa ren mede tegenwoordig. Na de parade vc-reenig- den deze hoog© militaire autoriteiten zich met den tsaar aan tafel. Uit Washington John. Lind is gister aan boord van het Ameri- kaansche linieschip «New Hampshire" van Gal veston naar Vera Cruz vertrokken. De taak van Lind zal in Mexico zeer moeilijk zijn. Naar uit Hamburg gemeld wordt, zijn het echtpaar Stöckert en een 4 jarig dochtertje te Winfiederdeich, toen zij over een loopplank in een bootje wilden stappen, te water geraakt en alle drie verdronken. Zij werden door den sterken stroom meegevoerd. De 70-jarige cellovirtuoos David Pop per, prof. aan het Boedapester Conservatorium, is te Baden bij Weenen overleden. Uit Szikszo (Gallicië) wordt nader gemeld Het hooge water overstroomt talrijke dorpen in Abaujer Komitate. Vele huizen storten in. Er zijn tal van menschen om het leven gekomen. Dijken en bruggen zijn weggespoeld. Ook in Uuger Komitate zijn de rivieren buiten de oevers getreden. Er is onberekenbare schade aangericht. Het koperen huwelijksfeest op het Loo. Men melat ons uit Apeldoorn: Hel is de wensch van H. M. de Koningin en Z. K. H, den Prins geweest, dat hun 121/2- jarig huwelijksfeest in stilte, althans zonder groot feestvertoon, zou veriaopen. Groote toebereidse len voor de feestviering waren er .ian ook niet gemaakt, toch is begrijpelijkerwijze de dag niet z omer feestelijkheden verioopen. Het personeel van ae Koninklijke stallen, op Het Loo, bood het Koninklijk echtpaar een bloe menhulde aan in den vorm van een reusachtig hoefijzer. j Om half 11 precies kwam het Koninklijk echt paar, met zijn gev,olg, in de stallen aan. De muziekvereeniging Kunst naar Kracht, het mandoline-orkest, gevormd uit het stalpersoneel, voerde eerst de „12i/2-jarig üranje-jubiiee-fantai- sie" uit, die voor deze gelegenheid opzettelijk was gecomponeerd door haar directeur, den lieer A. P, Murfcens. 'H. AL de Koningin onderhield zich na de uit voering met den componist, wien zijl lof bracht voor aeze compositie. Hierna had de aanbieding van het bloem-hoef- ijzer plaats, met een toepasselijke rede van den heer Baay. De Koningin dankte het personeel voor de bloemenhuldeook de Prins sprak eenige woorden van dank. Ten slotte speelde Kunst naar Kracht een marsch, waarop H. M. de Koningin den directeur nogmaals haar dank betuigde. De zc-woners van Het Loo boden II. M. de Koningin en den Prins een schild aan, ter grootte van 21/2 meter. Op dit schild waren die initialen van Koningin en Prins als monogram aange bracht, de W in Oranje en de H in blauw. Dit schild werd aan de door het Koninklijk echtpaar bewoonde ville bezorgd door 13 jongedames in het wit, met oranjesjerp. De employé's van het Kroondomein schonken een grooten vergulden standaard met het portret van prinses Juliana in salonformaat, gevat in een krans van witte rozen. De bak, waarin de standaaru geplaatst was, was gevuld met zonne bloemen, de lievelingsbloemen van ei© Koningin, en roode rozen, afgewerkt met witte lelies. De standaard droog drie witte duiven, met linten in haar snavel, waarop de teksten, die de predikanten bij het verlovings- en huwelijksfeest als onderwerp van hun preek gekozen hadden. Ook ontving de Koningin nog een bloemtuil van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Alle bloemstukken werden in den tuin achter de viila in een cirkel geplaatst; de Koningin bezichtigde ze in den loop van den dag meer dan eens. l" Tegen half twee vulde zich de groote tent, die in het Koninklijk park was opgeslagen voor de Voorstelling van het circus Schumann met een groot getal toeschouwers, bestaande uit het geïieele personeel van het paleis, dat van de stallen, dat van het park en dat van het jacht- ttepanement, allen met hun vrouwennaak schat ting waren bij de voorstelling in de tent 1200 personen aanwezig. Het orkest speelde eerst een paar, deels toe passelijke, nummers ©n toen hierna H- M. de Komngin en Z. K. H. de Prins, met de geheele hofhouding, in de tent kwamen, het Wilhelmus. Daarna, om precies half twee, ving de voor stelling aan. Deze duurde tot 3 uur. IJet personeel werd onderdeh/md rijkelijk van ververschingen voorzien. Na afloop vertoefde de Koningin nog eenige 0ogenblikken niet de Prinses temidden van de kinaeren der arbeiders en officianten, niet wie Prinses Juliana „tussehen Keulen en Parijs" speeloe. De Koningin praatte onaertusschen met ver schillende arbeiders. Om 4.53 kwam H. M. de Koningin-Afoeder biet den gewonen trein, waarin een salonrijtuig was aangehaakt, aan het station te Apeldoorn aan. H. AI. de Koningin en Z. K. H. de Prins hadden zich per autoi naar het station begeven, om de Koningin-Moeder af te halen. Na een hartelijke begroeting' op het perron reed men per (auto naar de koninklijke villa. Het talrijke publiek juichte de vorstelijke per sonae zeer hartelijk toe. Gis. i;avond heeft de bevolking' van Apeldoorn feest gevierd. Er was concert in het Oranje park en de vereeniging tot veraangenaming van het verhljjf gaf een concert in park Tivoli, meldt de „N. R. Crt." Uitvoering der Invaliditeitswet. De Minister van Landbouw, enz., Gelet op artikel 46 van het K. B. van 19 Juli 1913 Overwegende, dat het wenschelijk is formulieren vast te stellen voor; lo. de aanvragen eener rente, bedoeld in artikel 4 van genoemd besluit; 2o. de opmerkingen, bedoeld in het derde lid van artikel 5 van genoemd besluit; 3o. de registers, bedoeld in artikel 8 van ge noemd besluit 4o. het bewijs van ontvaDgst, bedoeld in het tweede lid van artikel 9 van genoemd besluit, 5o. de adviezen op aanvragen om rente, bedoeld in artikel 11 van genoemd besluit 60. de registers, bedoeld in artikel 13 van ge noemd besluit, heeft de bij dit besluit gevoegde formulieren vastgesteld, welke opgenomen zijn in bijvoegsels van St.-Ct. 184. De inkomstenbelasting te Amsterdam verhoogd. De geruchten, die den laatsten tijd over ver hooging der inkomstenbelasting de ronde deden, zijn thans bewaarheid. De ontwerp-begrooting der gemeente voor het jaar 1914 kon slechts sluitend gemaakt worden door verhooging van het heffings percentage der inkomstenbelasting voor het dienst jaar 1914-1915 met een half percent. Het percen tage der inkomstenbelasting is dus voor het vol gend jaar gestegen tot 53/4 percent. Geruimen tijd reeds heeft deze verhooging ons boven het hoofd gehangen. Thans was er geen ontkomen aan. Verschillende omstandigheden waren oorzaak, dat de gemeentelijke uitgaven in de laatste jaren dermate gestegen zyn, dat naar verhooging van inkomsten moest worden uitgezien. De ontwerp-begrooting voor 1914 kon zonder verhooging der inkomstenbelasting niet sluitend gemaakt worden en zoo moesten B. en W., na langdurige beraadslaging, er dan wel toe overgaan, om het belastingpercentage te brengen van 5V4 op 5s/4 (Tel.) Leger-inanoeuvres. Voor de verpleging van troepen en paarden tijdens *de legermanoevres in September a.s., is, volgens de «Avondpost", o.a. bepaald Uithet garnizoen c p. legerplaats wordt ieder man voorzien van een nooddration vleesch en beschuit, terwijl voorts worden meegevoerdper man 2 rations brood en levensmiddelenper paard 2 rations haver, te weten le een «gevechtstation" voor den loopenden dag, waarvan het brood bij den man en de levensmid delen toebereid op keukenwagens, die den troep volgen 2e een «bagageration" voor den volgenden dag, mede te voeren op proviandkarren. Deze rations worden nh gebruik steeds aange vuld, zoodat steeds de troep op elk gewild punt kan middagmalen. Ten opzichte der legering is o.a. bepaald «Door ieder, van welken rang ook, zal in het oog, dienen gehouden te worden, dat de verkre gen belegging der verschillende gemeenten, ster ker dan volgens de bepalingen wet kan worden geëischt, alsmede het afstaan der perceelen voor bruine tentenbivaks, slechts te danken is aan de groote welwillendheid der gemeentebesturen en van de bevolking. Ieder; van welken rang ook, en in welke kwa liteit optredende, zal het zich tot een duren plicht moeten rekenen die tegemoetkoming van overheid en inwoners met bescheidenheid en voorkomen heid te beantwoorden. Nimmer mag vergeten worden, dat het gecon centreerd logies is noodlogies, ter vervanging van bivakkeeren. Met het strikt noodige moet genoe gen genomen worden. Bij het in gebruik nemen van perceelen, bestemd voor tentenbivaks, moet met de wenschen der eigenaars of pachters ten volle rekening worden gehouden. Met de meeste gestrengheid zal tegenover ieder, die zich niet stipt houdt aan het hier bepaalde, worden opgetreden. De inkwartiering bij inwoners of onderbrenging jn scholen enz., zal steeds geschieden zonder voeding. Alle betaling voor geleverde inkwartiering, 'evensmiddelen enz., zullen direct door de kwar tiermakers of verplegingofficieren moeten geschie den, in elk geval vóór de gemeente verlaten wordt. Het Doktersambt. In de «Prov. N.-Brabant en 's-Bossche Crt." had de brigade-commandant der maréchaussée bij advertentie H.H. doctoren gevraagd, bijaldien een gevaarlijk individu, ongeveer 34 jaar oud, met sehotwond m den linkerschouder of borst, zich onder geneeskundige behandeling tracht of mocht stellen of heeft gesteld, zijn collega's in de nabij heid direct daarmede in kenuis te stellen. Dr. Diamant, secretaris der Bossche afd. der Ned. Mij. tot bev. der Geneeskunst, antwoordde hierop het volgende «Tot groote verwondering van zeer velen stond onder dagteekening van 28 Juli j.l. een oproep in uw courant van den brigade-commandant der koninklijke maréchaussée te 's Hertogen bosch, waarin aan de heeren medici verzocht werd, bij aldien zich een «gevaarlijk" individu met een schotwond aanmeldde, deze te signaleeren. Ik moet er nu even op wijzen, dat geen enkel medi cus zich geroepen zal voelen aan dat verzoek te voldoen, daar het ambt van medicus daar is om zieken of gewondan hulp te verleenen. En een gewonde, hij zij misdadiger of niet, moeten weten dat hij bij een medicus even vrij en zonder ge vaar voor overlevering aan de jusiitie, hulp kan inroepen als bij een geestelijke. «Terecht, heer brigade-commandant, heeft de wet ons medici het ambtsgeheim opgelegd en ik meen, dat geen enkel medicus zijn eed daartoe zal schenden om de politie te helpen en een ge wonde te schaden". Spoorwegtarieven. De Neaerlandsche, Belgischs, Duitse he en Itali- aansche .spoorweg-autoriteiten hebben een over eenkomst gesloten in zake het snelvervoer van eetwaren bij wagonladingen uit Italië naar België en Holland. 1 Vroeger liep te route langs Pino, de nieuwe weg zal loopen langs Folie (Simplon). Door dezo verandering zal de duur der reis worden verkort en de vrachtprijzen verminderen. De S. D. A. P. en de crisis. Terwijl mr. Troelstra in «Het Volk" van gis terenavond betoogt, dat het geheel in de lijn van de Parijsche resolutie ligt, wanneer thans de sociaal-democraten de minister-portefeuilles aan vaarden, schrijft de heer J. J. de Roode die, zooals bekend, zich met geen der beide op het aanstaande congres te behandelen resoluties ver eenigen kan, een artikel, ten betooge, dat het aannemen der portefeuilles ook thans nog vier kant indruischt tegen de Parijsche resolutie. Hij schrijft o.m. «Het eerste wat de partij op dit oogenblik be hoort uit te spreken, is m.i. dit: dat het aanbod der portefeuilles door de concentratie, gevolgd door haar weigering om een kabinet te vormen zonder socialisten, maar dat verzekerd zou zijn van den steun onzer Kamerfractie, niet is 'n ern stige poging tot uitvoering van 't herstemmings program, maar een teeken van haar onwil om dit program uit te voeren, nu de S. D. A. P- haar karakter als party van den klassenstrijd weigert prijs te geven. Deze omstandigheid kan nooit het uitzonderings geval beteekenen, bedoeld in de resolutie van Parijs. Want in dit geval zyn de hervormingen, door ons bij de stembus ter overwinning gebracht, niet meer te redden door een bekeering onzerzijds, niet wy moeten onze houding wijzigen, het is aan de vrijzinnigen om dat te doen. Aan hen, aan hen alleen. En als die bekeering nog is te bewerken, dan kan dat alleen geschieden, als wij vast en hard den weg blijven volgen, volgehouden nog tot in de voorlaatste paitijconferentie toe. Onze gedragslijn op dit oogenblik, en de ge dragslijn der vrijzinnigen op dit oogenblik, beslist niet over een oogenblik, maar heeft beteekenis voor een verre toekomst. Wij zijn het die onze herstemmingseischen hebben gemaakt tot een politieke noodzakelijkheid. Wy hebben thans, met vaste hand, te bepalen op welke wyze voortaan de wettelijke doorvoering van hervormingen, door ons aan de burgerlijke partijen opgedrongen, moet plaats hebben. Zoolang de burgerlijke partijen hun antithese-strijd blijven voeren, zal het telken male voorkomen, dat er in het Parlement is een vrijzinnig-socialistische meerderheid voor eischen van ons program. Een principieele, geen oogen- bliksbeslissing, wordt dus thans van ons gevraagd. Zoo is het ook met de vrijzinnigen. Het onder scheid tussehen hen en ons is, dat zij, althans hun pers, daarvan scherper is doordrongen, dan diegenen onzer partijgenooten, die in arren moede, thans overhellen tot het toegeven aan een eisch, die zij in hun hart voor de machtspositie der arbeidersklasse verderfelijk achten. Van de vrij zinnigen is het natuurlijk, dat zij, aan den aan vang van een nieuw tydperk, waarin hun de taak te beurt valt van de wettelijke invoering der ber amingen, door de arbeidersklasse geëischt, met hun handen en voeten tegelijk er voor vechten, om den gehaten kampioen van die klasse thans te maken tot een liberale arbeidersparty. Maar als het blijkt, dat dit niet kan, en wij behooren hen op de duidelykste en stelligste manier aan het verstand te brengen dat het niet kanen de groote massa der arbeiders zal het met ons eens zijn, zal het meer en meer met ons eens worden, dat het niet kanen als de vrijzinnigen dan blijven weigeren hun woord van de herstemmings- dagen gestand te doen, dan blykt niet onze onwil of onze onmacht om te hervormen, dan blijkt alleen, dat de democratie die in de concentratie aanwezig is, door haar klassekarakter, door het kapitalistisch element in haar midden wordt overheerscht en verlamd, dat zij de kracht mist voor de aanvaarding van de historische taak) waarvoor zij werd gesteldte zijn een hervor- miugspartij. Dit is het, wat het congres heeft uit te spreken- En nu zegge men niet, dat het voor dit alles te laat is. Laat men de zaken toch wat rustig be* kijken. De meerderheid in de Kamer voor be' algemeen kiesrecht en het staatspensioen is immerS nog niet weg. Men krijgt soms den indruk, als"f die meerderheid al een langdurig verleden achtef den rug heeft. De 55 hebben eikaars neuzen nog niet eens gezien. Welk ministerie er nu ook komt,eI) met welk program ook, die 55 vinden elkaar in be' najaar in de Kamer. Bij het begrootingsdebat voor het eerst, misschien voor ditmaal bij het antwoord op de troonrede, zullen zij zich uitspreken, hu» houding rechtvaardigen voor het Land. Blijkt ef dan bekeering noodig, voor wie ook, dan is da' het oogenblik. Maar het doelmatigste midddeb om in de gegeven omstandigheden te redden W»' er te redden valt, om bekeeringen onnoodig te maken, is, dat onze partij, zoo gesloten en z°° vast als nog mogelijk is, uitspreektde eisch aa° de sociaaldemocratie gesteld, om haar socialism® te verloochenen, om zich neer te leggen bij een getemperd kapitalistisch regiem, de antithese re aanvaarden als scheidingslijn tussche de partij- groepen in Nederland, en den strijd tussche0 Kapitaal en Arbeid te verloochenen zoo vaak de antithese dat wenschelijk maakt, is een eischi tegen haar wezen zelf gericht, een eisch ook tegen haar hervormingskracht, en is dus niet he' middel tot doorvoering, maar een aanslag tege°' een verraad aan ons program van de verkiezin gen." Mgr. J. H. Drekmanns. f Het stoffelijk overschot van Mgr. Drehmans» dat op een praalbed was neergelegd in de groote receptiezaal van het bisschoppelijk paleis, in een chapelle ardente herschapen, werd door een groote menigte geloovige bezocht. In het gelaat van den doode was weinig ver andering te bespeuren. Het toonde vredige kalmte. Het lijk was in kazuifel gekleed en ha"* een kruisje en den rozenkrans in de samengevou wen handen. Het hoofd droeg den mijter. In de rouwkamer waren verschillende insignali® der bisschoppelijke en priesterlijke waardigheid neergelegd. Naar de »N. K." vernam, zouden verschillen de hooge waardigheidsbekleeders van Kerk en Staat heden het stoffelyk overschot van Mgr- Drehmanns de laatste eer komen bewijzen. Verwacht werden o.m. Z.Em. Kardinaal van Rossum, Mgr van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Rutten, bisschop van Luik, Mgr- Vuylsteke, apostolisch vicaris van Curasao, Mgr- Holman O. F. M., Mgr. Meeuwissen C.ss.R., aige' vaardigden van bisschoppen, eenige hoogw. abten» ZExc. Mr. L. Regout, minister van Waterstaat) ZExc. Jhr. Mr. G. Ruys de Beerenbrouck, com missaris der Koningin in Limburg, leden van beide Kamers der Staten-Generaal, van Gedepu teerde en Provinciale Staten. Weerbencüt Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 8 Aug. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.7 te Horta. Laagste barometerstand 750.3 te Hernosand. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien» met kans op onweer, zelfde temperatuur. SchiedamKe velaer. De Schiedamsche processie naar Kevelaer is gister avond in den besten welstand te dezer stede teruggekeerd. Tegen acht ure kwam de laoge processietrein hier aan het station, waar tal van familieleden en belangstellenden de terug* keerende pelgrims opwachtten. Omstreeks acht ure werd in de Singelkerk het plechtig Lof tot dankzegging gecelebreerd, waarbij de weleerw. pater Baars, kapelaan der kerk, door den weleerw. heer Warnink, kapelaan der O. D- Vrouw Visitatiekerk, en den weleerw. pater Mickkinghof, kapelaan der St. Jansparochie, werd geassisteerd, terwijl met den hoogeerw. deken Coppens de andere eerw. deelnemers aan de processie in het priesterkoor mede plaats namen- In een gevoelvol, uit het volle hart gesproken woord hernieuwde de hoofdleider der bedevaart» de zeereerw. pastoor Verhoeven, van de St. Jans- kerk, nog eens de opwekkende indrukken in het dierbaar Kevelaer verkregen, de zalige oogen- blikken daar doorleefd. Dank bracht hy aan den Gever van alle goeds voor de daar door de voor spraak van de «Troosteresse der Bedrukten" ont vangen genade dank en hulde bracht de hoofd leider ook voor de stichtende houding der pelgrims in dit drietal heerlijke dagen, ten slotte allen opwekkend in de goede gevoelens thans weef aan den dag gelegd, ten einde toe te volharden» opdat de kroon der gerechtigheid na volhardenden strijd hun deel zou worden. Na de Benedictie werd nog een lied, de A. H. Moeder des Heeren by al de door Haar ontvangen gunsten lovend» geestdriftvol door deovertalryke menigte gezongen- Zoo was de 64ste pelgrimsreize naar het be voorrecht genadeoord dan weer onder gunstig6 omstandigheden volbracht, zonder den drukkenden last der hitte die veelal de eerste dagen van Augustus plegen te brengen. Weder heeft he1 i I - 1 1 ;i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2