telegrammen. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. CtaMBfd Nieuws. weld zich tegen elke inmenging in de Mexicaan- sche aangelegenheden zal verzetten. In sommige Amerikaansche kringen houdt men het voor raadzaam Lind per draadloos telegram terug te roepen. Majoor Miguel Lebreija, de commandant van het Mexicaansch korps aviateurs, is, volgens de »New- York Herald", Donderdag aan boord van het stoomschip »Lorraine" naar Frankrijk vertrokken, met het doel twintig vliegmachines en twee be stuurbare luchtschepen te koopen, De gezamen lijke koopsom zal 900.000 bedragen. Majoor Sebreija is zelf een zeer bekwaam aviateur en is ervan overtuigd, dat in een modernen oorlog de aviatiek de gewichtigste rol moet spelen. Een telegram uit New-York meldt, dat sena tor Johnston van Albahama overleden is. Door dit sterfgeval zal waarschijnlijk het aantal stemmen van voor- en tegenstanders der Tariefwet gelijk zijn. Over het ongeluk bij Swinemünde meldt men nog, dat het getal geredden 7 en dat der verongelukten 12 bedraagt. Gister-avond zijn nog eenige lijken te Swine münde aangebracht. De bevolking van Dedeagatsj, Maronia en Rikowo, welke voor het grootste deel uit Grieken bestaat, heeft verklaart dat zij' niet van plan is de Bulgaarsche heerschappijl te aanvaarden en naar Griekenland zal vertrekken. Weeröertaö&. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 9 Aug. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Horta. Laagste barometerstand 749.5 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige zuidwestelijke tot noordwestelijken wind veranderlijke bewolking, waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer, wellicht iets warmer. Onafhankeljjkheidsfeesten. Naar men ons mededeelt, heeft zich ook een commistie voor straatversiering gevormd voor den Singel, vanaf het Station tot de Emmastraat. De commissie is als volgt samengesteldde heeren G. van der Zee, voorzitter, N. van der Velden, vice-voorzitter, J. D. van Meurs, secretaris, J. J. Gabel, penningmeester, T. Polderman en P. G. Schelïers, commissarissen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van poli tie: zilveren armband, kinderzak, vrouwenmuts, kinderschoentje. Terug te bekomen aan de volgende adressen: damesblouses, Vermaat, Nieuwe Haven 71; zil veren armband, Vredeibregt, Overschieschestraat 138; gouden horlogesleuteltje, v. Kapel, Hoofd straat 177; kinderstroiohoed, Kaïsdorp, Nieuw- stiehtmidden 30; postduif gemerkt, de Vries, St. Pieterssteeg 6; collyhond, v. Zuidam, Fabristraat 4gbov.collier, Droog, Groenelaan 95; sleutel en schaartje; Bliekendaal, Nieuwsticht 36; darnes- tasch, v. d. Most, Fabriekstraat 1; heerenhand- schoen, v. d. Sloot, Oude Kerkhof 18; sleutel, Si hulze, Noordmolenstraat 42; kinderwagenkleed je, A. Trouwborst, Singel 193; dameshorloge met ketting, Hoogvliet, Vlaardingerstraat 8; fietsket- ting, Elderhorst, Lange Haven 8; kinderwagen- bana, v. d. Berg; Ouddorpschestraat 19; porte- monnaie, J. Mookhoek, Zwaansteeg: 7; honden- penning, no. 272—1913, v. Pelt, Helenastraat 20. Goedkoope treinen. De II. IJ. S. M. zal" weder goedkoope treinen doen loopen: Dinsdag 19 Aug. vertrekt een gocdkoope trein tweede en derde klasse ook van hier naar Oos- terbeek, Arnhem, Nijmegen en te rag. Donderdag 21 Aug. zal een goedkoope trein c.a. van hier vertrekken naar Haarlem, Amster dam en terug. Bijizonderheden vindt men in achterstaande ad- vertentiën en nadere inlichtingen worden ook aan de reisbureaux verstrekt. Volksbadhuis. In de week van 27 Juli—2 Aug. '13 werden genomen 526 baden. Ie klas kuipbaden 32, regenbaden 30 2e klas kuipbaden 76, regenbaden 348, 5 ets. kinder baden 40. Gedurende de maand Juli 1913 werden ge nomen' 1330 baden. Ie klas kuipbaden 133, regenbaden 1252e klas kuipbaden 294 regenbaden 1330, 5 ets. kinder baden 142. de vorige vergadering, werden, op verzoek van den voorzitter, de nieuwe leden J. H. Esbeukman en H. Duller door den geest, adviseur, kapelaan L. P. J. I'aulussen, geinstalleerd. Adviseur, daarbij wijzende op de plichten van een goed R. K. Vereenigingsman, spoorde aan tot een trouw bezoek der vergaderingen en een degelijke eens gezinde samenwerking. Hierna had de verkiezing plaats van 4 bestuurs leden. Aan de beurt van aftreden waren de heeren W. Broeren, M. Timmers, M. A. A. Vol en J. J. Kempeneers, waarvan de laatste zich niet meer verkiesbaar had gesteld. Bij eerste stemming werden de aftredende leden met groote meerder heid van stemmen herkozen, terwijl voor den heer J. J. Kempeneers bij 2e stemming werd gekozen de heer H. J. Geeratz. De penningmeester W. Broeren legde alsnu rekening en verantwoording voor van zijn gevoerd beheer voor het boekjaar 1912-13, welke reke- ning op 1 Mei, einde van het boekjaar, sloot met een batig saldo van f63.48. Tot verifieurs voor het nazien dier rekening worden aangewezen de heeren J. van Breukelen, W. J. S. Dumont en J. D. Geeratz, om daarover in de eerstvolgende maandvergadering hunne bevinding uit te brengen. Van het bestuur van vakafdeeling VII was inge komen eene missive van 23 Juli jl. houdende kennisgeving, dat de deor de Schiedamsche afd. gedane verzoeken en klachten bij de Directie der II. S. M. zijn ingediend. Op verzoek van een der leden werd den secre taris opgedragen de noodige inlichtingen aan te vragen omtrent de plannen als anderszins van de herstellingsoord-vereeniging van en voor R. K. tram beambten. Door meerdere leden werd, na de vele teleur gestelde verwachtingen, de noodzakelijkheid betoogd voor eene directe actie om door het opstellen en indienen van een petitionnement van de Directie der H. S. M. een betere en hoogere loonregeling *e verkrijgen voor hare beambten. Hiertoe wordt besloten, terwijl men zal trachten de medewer king daartoe te bekomen van de bevriende orga nisaties. Na het afdoen van meerdere huishoudelijke zaken, sloot voorzitter onder dank met denchris- telijken groet deze flink bezochte, zeer geanimeerde vergadering. In de daarop gehouden bestuursvergadering werden de functies onderling verdeeld en is het bestuur thans samengesteld als volgtJ. Smit. voorzitter, H. J. Geeratz, vice-voorz., J. L. Riet bergen, secretaris, M. A. A. Vol, 2e secretaris, W. Broeren, penningmeester, M. Timmers en W. J. S. Dumont, commissarissen. Hoogwater te Schiedam Zondag 10 Aug. v.m. 9.52 n.m. 10.26Maandag 11 Aug. 11.02 v.m., 11.50 n.m. Programma der uitvoering, te ge ven op Zondag 10 Aug. 1913, des namiddags ten 1 ure in de Plantage, door het Stedelijk Muziek korps 1. Graf Wandersee marsch, Oertel. —2. Ouver ture Martha, Flotow. - 3. Spanisches liebesleben walzer, Volstedt. 4. Confetti Potpourri, Klein. 5. II est passé Gavotte, Burgdorffer. De jaarlijksche schouw over de distilleerketels in branderijen en distilleerderyen alsmede over de boerenbakken zal gehouden worden op Maandag 11, Woensdag 13, Zaterdag 16, Maandag 18 en Woensdag 20 Augustus, ver deeld over de verschillende wijken. Zondag 17 Augustus a.s. hopen de echtelieden Adrianus Martinus Verheij en Catharina Heetman, Laurensstraat 20, hun 60-jarig huwe lijksfeest te vieren. De Algemeene Nederi. Timmer- liedenbond, R. K. Timmerliedenvereeniging Centrale Bond van Bouwvakarbeiders, R. K. Kalk en Steenbewerkersgilde en de Christelijke Bouw vakarbeidersbond, hebben uit haar midden een comité gevormd, hetwelk zich met een adres tot den gemeenteraad heeft gewend, waarin zij wijziging vragen in de bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur voor de uitvoering van werken ten dienste der gemeente Schiedam, vastgesteld by Raadsbesluit van den 10 Februari 1907, gewijzigd 28 November 1911, en wel om reden, de bestaande bepalingen niet meer aanpassen aan de tegenwoordige toestanden. waarvoor prachtige prijzen zijn uitgeloofd. Muziek van de harmonievereeniging »Concordia". 's Middags 2J uur: Wandeling van alle school gaande kinderen uit de gemeente. Van 3—5 uur: Vertoon van poppenkast en het doen van goocheltoeren door den heer H. Nolens, van Rotterdam. Om 8 uur: Bioscoop-voofstelling door den heer W. J. Hamers, van Rotterdam. Muziek van de harmonievereeniging nConcordia". Om 11 uur: Vuurwerk. De buurten Emans en Buitenlust zijn versierd, terwijl die 's avonds zijn geïllumineerd, evenals het Raadhuis en de gemeenteschool De Baauwstraat, die, dank zij de ijverige com missieleden, fraai is versierd zal Zaterdagavond met muziek worden geopend. Vermoedelijk zal deze straat ook verlicht worden. UIT MAASSLUIS. Gister heeft de Naamlooze Vennootschap Maas- sluissche Gasfabriek de concessionaresse van de gemeente Maassluis aan het gemeentebestuur door den deurwaarder G. S. Montfoort te Schiedam, een exploit doen uitbrengen, waarin wordt aan gezegd, dat aan de Naamlooze Vennootschap Maassluische Gasfabriek door de gemeente Maas sluis concessie is verleend tot het exploiteeren eener gasfabriek en het het hebben en leggen van buizen in den pu blieken weg der gemeente Maassluis. dat deze concessie een uitsluitend karakter draagt, zoowel wat gas betreft als electriciteit, wordende immers in artikel 4 der concessievoor waarden aan de gemeente alleen het recht gege ven om een nieuwe gasfabriek of verlichtings methode te stichten in de laatste twee jaren voor het eindigen van het contract. dat zulks des te meer klemt, waar enkel en alleen in dat geval het recht wordt gegeven tot het voortzetten eener verlichting van welken aard ook. dat de gemeenteraad van Maassluis in z'n ver gadering van 18 Juli 1913 besloten heeft tot het toestaan van een crediet, tot het onderzoek door prof. G. J. Van der Swaay te Delft van de voor stellen tot levering van electriciteit aan Maassluis door de gemeente Delft. dat de Naamlooze Vennootschap Maassluissche Gasfabriek door dergelijke besluiten geschaad wordt in het nakomen harer nog te vervullen verplichtingen. Op grond van deze aanzegging heeft de con cessionaresse het gemeentebestuur gesommeerd om geen uitvoering te geven aan bovenvermeld raadsbesluit, behoudende de Naamlooze Vennoot schap Maassluissche Gasfabriek, zich het recht voor, om van de gemeente Maassluis vergoeding te vorderen van de reeds door haar geleden en nog te lijden schade. Een windhoos heeft gisternacht hij de warmoeiziers te Loosduinen heel wat schade aan gericht. Waar de hoos langs gegaan is, zijn al de ramen van de komkommerrijen vernield. Ook die van de z. g. Warenhuizen zijn niet verschoond gebleven. De schade, die door het neervallende glas aan de tomaten is aangericht, is groot. De hoos is in een kring om het dorp been ge gaan. Mutsaerts aangehouden. Volgens de „Meierijsche Ct." is de schilder Mutsaerts (inder tijd aangehouden in verhand met den moord op Maria Kessels, te Tilburg gepleegd) te Antwer pen, waar hij na dien vertoefde, gearresteerd wegens een zedenmisdrijf. Drankbestrijding geen gemeen je zaak. Onze correspondent te Haarlem meldt ons: (Het bestuur van de Vereeniging Consultatie bureau tot raad en hulp voor drankzuchtigen heeft aan het Haarlemsche gemeentebestuur f600 subsidie gevraagd voor de aanstelling van een controleur. iB. en W. praeadviseeren echter afwijzend, om dat het aangegeven d.oel h. i. niet ligt op den weg der gemeente. (Tel.) De. reis om de wereld in 35 dagen. De New-Yorksche journalist John Henry Mears, die, zooals hekend, het plan gevormd had, ;om in 35 dagen een reis pin de wereld te maken, heeft dit voornemen op schitterende wijze vol voerd. Woensdagavond laat is hij van Chicago te NewYork aangekomen, waar hem een geestdrif tige ontvangst bereid was. Het veertig dagen record van den Parijschen journalist André Jae- ger-Schmidt heeft hij dus op prachtige wijze ver beterd. St. Raphael. Door de afd. Schiedam en Omstreken van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel »St. Raphaël" werd op Woensdag 6 dezer in het gebouw van den Ned. R. K. Volkshond hare gewone maandvergadering gehouden. De vergadering werd geleid door den vice- voorzitter, J. Smit, die in zijn openingswoord zijn groote voldoening en vreugde uitsprak voor de talryke opkomst. Na vaststelling der notulen van UIT VLAARDINGER AMBACHT. Het programma van het Onafhankelijkheidsfeest, dat hier Woensdag 13 Augustus zal gevierd worden, luidt als volgt: Voorm. 10 uur. Optocht van de deelnemers aan de ringrijderijen tot het afhalen van den burgemeester en zijn echtgenoote uit Vlaardingen De samenstelling van dén stoet is: een heraut dragende het wapen van VI.-Ambacht. Commis sarissen van orde te paard. 21 Versierde tilbury's. De harmonievereeniging »Concordia". Ringrijders op het losse paard. Een rijtuig voor deu burge meester en zijn echtgenoote. Een rijtuig voor de commissieleden. 21 Versierde tilbury's. 2 Commis-. sarissen van orde te paard. De weg door den optocht te volgenVlaar- dmgsche weg, Emans, Schied.dyk, Hoflaan, Hofsingel, Cailenburgstraat, Emmastraat, Binnensingel, Hof singel, Binnensingel, Verploegh Classeplein, Schied. weg, Havenbrug, Breede Havenstraat, Hoogstraat, Kortedijk, Emans, Vlaard weg naar het feestterrein Van 11 tot 1 uurringrijderijen op het terrein voor paarden en tilbury's en op het losse paard Inbraak in een R. K. Kerk. Men seint ons uit Middelburg: Heden-nacht is in de R. K. Kerk alhier ingebroken. De offerblokken werden alle geledigd. De politie stelt een onder zoek in, doch van den dader is nog niets bekend. Een alpenroosje aan een kaaimuur. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat tegen den steenen kaaimuur aan de Konings haven bij het Stieletjesplein te Rotterdam, op een hoogte waar het tegen de roovende hand der straatjeugd beschermd is, een alpenroosje in bloei staat. vHet plantje draagt een achttal bloempjes en is vermoedelijk met hoog water als zaadje op deze zonderlinge plaats verzeild geraakt. De aangeschoten smokkelaar. Be treffende bet verwonden van een smokkelaar aan ue Geldersch-Duitsche grens, verneemt de ,.N. R. Ct." nader, dat deze zaak in ,het Witteveen onder Aalten gebeurd is, doch dat. zij' voor de Duitse he grensbeambten nog een staartje zal heb ben. Deze hebben n.l. den smokkelaar H. uit Bocholt, toen hij een schotwond ontvangen had, waardoor hij: in een sloot rolde, van Hollandsch naar Duitsch terrein gesleept en hem daar lang niet malsch behandeld. Ziji zijn hierbij hun be voegdheid te buiten gegaan. De getroffene ligt nu in het ziekenhuis te Bocholt, doch de commandant1 van de marechaus sees der brigade Winterswijk heeft tegen de Duit- sche commiezen proces-verbaal opgemaakt, zoo dat ceze zaak eerlang! voor de Zutphensche recht bank zal komen. i Grootsucces voor deFranscheduik- booten. Een voor de verdediging der haven an Brest zeer gewichtig resultaat hebben de gisteren beëindigde manoeuvres van het Fran- sche duikboot-eskader opgeleverd. De kustbatte- riji werd door de binnendringende duikbooten vol maakt verrast; van de zoogenaamde permanente waarnemingsposten kreeg er slechts één door microfoon-Waarschuwingsseinen tijdig kennis van het zeer ernstig gevaar, dat alle in de haven liggende oorlogsschepen bedreigde. Maar ook dit sein, hetwelk het naderen der duikboot aankondigde bleef zonder uitwerking, daar de boot zelf niet ontdekt kon worden. In verband met deze ervaring zal de kustverdedi ging van Brest zool spoedig mogelijk in den grond veranderd worden. IVijftig branden in vier dagen. De brandweer te Toranto heelt de laatste vier da- gea de handen vol gehad. In deze korte periode braken n.l. niet minder dan 50 branden uit, die aanzienlijke schade aanrichtten. De autoriteiten zijn er van overtuigd, dat de branden het weirk van een bende brandstichters zijn. Een onder zoek is dan opk ingesteld. De aanslag op den auto bij Rom|e. Professor Ferri verklaart in de „Giornale dlta- ha", dat de bedrijvers van den overval op den Romeinschen bankier Parisi waarover dezeir dagen bericht werd zich in den persoon ver gist hebben. Zij hadden het radicale Kamerlid, vorst Borghese, willen treffen en een po-litiek doodvonnis willen voltrekken. Het auto-gevaar. Door de politie te Mid delburg is proces-verbaal, wegens het veroorza ken van lichamelijk letsel, door schuld, opgemaakt tegen een chauffeur, die door verkeerd uitwijken een jongen van dertien jaar aanreed, die thans met een op twee plaatsen gebroken been ,in het gasthuis ligt. Ernstige mishandeling. Na.bij de bet- berg der weduwe L. te Brunssumi (L.) .ontstond, naar de „L. K."' meldt, twist tusschen eenige jongens van 17 k 18 jaar; zekere J. Kn. kreeg een steek in den rug, zoodat hij in levensgevaar verkeert. De marechaussees arresteerden den da der op het oogenblik dat hjji het mes in dtn zak stak. j S p a a n s c h e sinaasappelen. De sinaas appelen-tijd begint weer. Over eenigen tijd zul len de kooplieden weer met reuzen-karren vol geladen met deze goudgele vruchten de straten onveilig maken. Reeds is de campagne begonnen maar in vollen gang is ziji toch nog niet. De meeste Oranje-appelen die wiji hier krijgen komen uit Spanje en wel vooral uit de provin cies Castilië en Valencië. Deze provincies bebou wen respectievelijk 16,000 en 20,000 hectares grond met deze zuidvrucht. Spanje voert dan ook jaarlijks voor niet minder dan 30 millioen gulden aan sinaasappelen uit. Telken jare komen meer dan 3000 schepen de Spaansche havens bin nen om er ongeveer dertig millioen kistenzakkea en balen goud-appels vandaan te. halen. Anda- lusië levert aan den uitvoer 22.000 kisten. En Murcia komt jaarlijks met 30,000 kisten; de pro ductie van drieduizend hectares. Valencia levert al heel veel; de omgeving van de stad Burriana verbouwt meer dan Andalusië, Murcia en Alicante te samen. Overigens is het met den prijs in Spanje vergeleken met dien; wij hier betalen even- zoo als met sommige producten welke wij uit voeren. De Sinaasappel is namelijk in Spanje dikwerf duurder dan in andere landen. Men heeft soms in Madrid acht centen per stuk te betalen voor een goede vrucht, als wij' voor een even goede niet meer dan drie centen betalen. AT1HENE, 8 Augustus. De koning beval heden telegrafisch, dat alle forten van de Dardanejlen tot aan Saloniki en van Janina tot aan de Adria- AMff.RTTCA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2