Geveilde et Moeite onroerende peieret, Zaterdag 9 Aug. '13 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Binnenland. ttanengd ftLeuwa» No. 10696. De crisis. »De Tijd", de poging tot het samenstellen van een extra parlementair Kabinet besprekende schrijft Ook als geslagen partij heeft de Rechterzijde een krachtig woord mede te spreken. Zij is in de Tweede Kamer, waar feitelijk geen enkele partij de meerderheid heeft, nog altijd de sterk ste zij is in de Eerste Kamer de oppermachtige. Het komt er dus alleen op aan, dat door haar de eendracht bewaard blijve. Met een Zaken-Kabinet maar dan niet een Zaken-Kabinet, zooals wij het in ons artikel fan den 26sten Juli geschetst hebben zou zij, zonder verloochening van ook maar een enkel harer beginselen, vrede kunnen nemen, totdat de omstandigheden zich zóódanig gewijzigd hadden, dat zij zelve zich weder met het be stuur van 's lands zaken zou kunnen belasten. Het oude, voorloopig opgeborgen werkprogram kon dan weder voor den dag gehaald en de thans gewelddadig onderbroken arbeid weder worden voortgezet. Inmiddels, ook kon hulp worden verleend, °tn op neutraal terrein nuttig werk tot stand te brengen. Het uitzicht, dat het in 's lands belang dien weg uitmoet, schijnt echter nog verre van al gemeen doorgedrongen. Verder schrijft het blad Een Extra-parlementair Kabinetwelk een vinding Dit zon dan beteekenen een Kabinet, samen gesteld uit personen uitsluitend Liberalen welke tot dusver of althans welke in den laat- sten tijd geen politieke rol speelden, maar dat van een Zaken-Kabinet hierdoor onderscheiden is, dat het zich anders dan dit laatste niet van het indienen van politieke wetsont werpen zou te onthouden hebbendat een eigene politiek zou mogen voeren. Welke die politiek zou moeten wezen, is allerminst twijfelachtig. Een Extra parlementair Kabinet zou, volgens dit slim opgezet plannetje, een Kabinet moeten wezen, samengesteld uit Liberalen buiten de Kamer, ook buiten de So cialisten en de eigenlijke Concentratie gekozen, hetwelk tot opdracht zou hebben, het Concen tratie-program, alias het Socialistische program, ten uitvoer te brengen. En van een dergelijk Kabinet durft men in de gegeven omstandigheden succes verwachten Succes bij de overige partijen der Tweede en, vooral ook niet te vergeten, bij de Eerste Ka roer met hare onverzwakt gebleven hoogst aan zienlijke Rechtsche meerderheid 1 Kamerverkiezing Rotterdam I. De uitslag van de herstemming in Rotterdam I (vac.-Spiekman) is, dat uitgebracht zijn 8911 gel dige stemmen, waarvan op den heer B. J. Gerret- (C.-H.) 4670, op den heer A. B. de Zweeuw D. A. P.) 4241, zoodat gekozen is de heer J. G e r r e t s o n. Den in Augustus waren in dit district met 2.248 kiezers waren uitgebracht 8958 stemmen, Waarvan op de heeren Gerretson 3934, D. de Klerk (U.-L.) 2343, dr. W. van Ravenstein jr. (S. D. A- P.) 54 en De Zeeuw 2531. Den 25sten Juni was de heer H. Spiekman (S. A.P.) bij herstemming gekozen met 5576 stem- "■TOn tegen 4528 op den heer Gerretson. De rechterzijde heeft met deze aan vuil ingsver- lezing 1 zetel gewonnen, waardoor zij 46 leden de nieuwe Kamer telt. De concentratie blijft °P 38 staan de S. D. A. P. heeft haar tweeden zetel verspeeld en zakt van 17 op 16. De crisis. ^ïen meldt aan de »N. R. Ct.", dat mr. Cort Van der Linden Donderdag een onderhoud heeft Sehad met mr. Anton van Gijn, administrateur an de generale thesaurie van het departement Van Financiën. Gemeentelijke hygiene. De Tilburgsche gemeenteraad heeft besloten tot m werking brengen van den vleeschkeurings- enst. Een voorstel, om de te heffen keurloonen n laste der slagers te brengen, werd met 15 j 10 stemmen verworpen en besloten, die 0<TOen ten laste der gemeenschap te brengen. 0°rts werd besloten tot oprichting van een gemeentelijken ontsmettingsdienst en daartoe aan koopen een perceel grond voor de som van ®piunering aan de ramp van de Berlin". nze Haarlemsche berichtgever schrijft ons rins Hendrik heeft van mejuffrouw Mary eischmann te Haarlem ten geschenke aanvaard *ge souvenirs, die door deze dame waren ont- gen van de bemanning van het stoomschip erlin» Mejuffrouw Fleischmann. die een Ën- a sche van geboorte is, had nl. na de redding te de bemanning gelegenheid de geredden toe spreken en wat op te beuren door hun haar •"moeringen te vertellen aan 't plaatsje Dove- court, waar zij en eenige lieden der bemanning geboren waren. Als aandenken hadden de schepe lingen mej. Fleischmann eenige dingen aangebo den, o.a. een ring, die een der bemanning in z'n wanhoop, toen hij dacht te zullen verdrinken, van een gordijn had gerukt en steeds in z'n hand had geklemd gehouden, een prentbriefkaart met de handteekeningen van alle leden der bemanning en een silhouet van een der geredde Franschen- De heer M. Pasen, calligraaf te Haarlem, heeft een fraaie teekening ontworpen, waarop de voor werpen zijn vastgehecht en deze voorzien van een toelichting. Het geheel is gevat in een eiken lijst. Prins Hendrik heeft mejuffrouw Fleischmann doen weten, dat dit souvenir niet alleen door Z. K. H. met zeer veel belangstelling en met groote erkentelijkheid ontvangen was, doch dat het ook een eereplaats innemen zal onder de vele souvenirs van de scheepsramp, die de Prins bezit. (Tel.) De S. D. A. P. en de crisis. De afdeeling Amsterdam II, heeft hare afge vaardigden opgedragen tegen het aanvaarden van ministerzetels te stemmen. Van de ruim 100 aan wezigen verklaarden zich slechts 10 vóór. De afdeeling Amsterdam 111 van de S.D.A.P. heeft zich tegen eventueele aanvaarding van mi nister-portefeuilles verklaard, met 454 tegen 22 stemmen en 5 blanco's. In Amsterdam IV hebben zich 176 leden tegen het aanvaarden van ministerszetels verklaard, 3 leden waren er voor. Amsterdam V heeft hetzelfde besluit genomen met 229 tegen 16 stemmen en 4 blanco's. In de vergadering van de afdeeling Rotterdam IVa is met 73 stemmen tegen 11 en 2 blanco's besloten geen ministerzetels te aanvaarden. Er werden 3 afgevaardigden benoemd, met vrij mandaat. Behalve de bovenstaande berichten, welke alle aan »Het volk" ontleend zijn, meldt dat blad nog het volgende: Donderdag-avond vergaderde de afdeeling Zaan dam, ter bespreking van het buitengewoon con gres. Zeer uitvoerige discussies werden over de kwestie van de minister-portefeuilles gevoerd. De overgroote meerderheid wenschte in geen geval op de aanvaarding der minister-portefeuilles in te gaan, indien niet onze soc.-dem. ministers volle vrijheid behielden om van hun eventueele min derheidsinzichten te doen blijken. Met 75 tegen 18 stemmen werd dan ook de minderheidsreso lutie van het partijbestuur verworpen. De meer derheidsresolutie werd verworpen 67 tegen 24". En met 81 tegen 10 stemmen vereenigde men zich met een voorstel-Duys, om alleen onder bo vengenoemd voorbehoud de zetels te aanvaarden. In de ledenvergadering te Hengelo, die goed bezocht was, werd met 10 stemmen tegen be sloten, den afgevaardigden vrij mandaat mede te geven. De afdeeling sprak met 46 stemmen voor, 13 tegen en 16 blanco zich uit voor 't aanvaar den der ministerportefuilles. Besloten werd een voorstel te doen, dat op zijn minst 2/3 deel van het congres zich voor aanvaarding moet verklaren, voordat de ministerszetels aanvaard worden. Het blijkt verder, dat, behalve de reeds ge noemde afdeelingen, de afdeelingen Leiden, Alk maar, Amersfoort, Bussum, Hoorn, Leerdam, Schoonhoven, Tynje, Vlaardingen, Watergraafs meer en Weesp zich tegen de meerderheidsreso lutie dus ook tegen eventueele aanvaarding van ministersportefeuilles verklaard hebben. De afdeelingen Breda, Edam, Krommenie Roor- dahuizum, Tiel, Tilburg en IJmuiden waren er vóór. In de afdeeling Culemborg staakten destemmen. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat, in overeenstemming met het in »Het Volk" gegeven advies, verschillende van de bovengenoemde af deelingen, zoowel tot de vóór- als tegenstanders behoorende, haar afgevaardigden volmacht gege ven hebben, naar bevind van zaken te stemmen. Dr. T Rodenhuis. Blijkens bij de familie van Dr. Y. Rodenhuis te Madioen, die door de pest aangetast ,werd, ingekomen bericht, is het gevaar geweken. (HMd.) Het Vredespaleis. Men meldt uit 's-Gravenhage: Aan de opening van het Vredespaleis op 28 Augustus a.S'. zal het karakter van een gala- plechtigheid worden gegeven. De inwijding' zal 's namiddags' half 3 uur plaats hebben en daags daarna gevolgd worden door een tuinpartij op het terrein, waarvoor 1500 uitnoodigingen zullen gedaan worden en welk feest zal opgeluisterd worden door een concert van de Kon. Mil. Kapel. Land- en Tuinbouw-Ongevallenverzekering. Bij de behandeling van de Verzekeringswetten in de Tweede Kamer werden de beide verzeke ringsorganisaties »de Landbouw-Onderlinge en »de Tuinbouw-Onderlinge" bij herhaling in debat ge bracht. Uit de »Mededeelingen", een blaadje, dat door genoemde organisaties maandelijks aan de leden harer Plaatselijke Ongevallen-Commissies worde toegezonden, blijkt de zeer groote uitbreiding, die deze instellingen in den korten tijd van haar be staan ondergingen. Wij laten hier de cijfers volgen, zooals wij die in de Mededeelingen aantroffen Landbouw-Onderlinge: Bij de inwerkingtreding op 1 Januari 19103699 leden, verzekerd loon bedrag f 5.348.000. Op 31 Dec. 1910 resp. 6198 en f 8.960.000. Op 31 Dec. 1911 resp. 8015 en f 11.900 000. Op 31 Dec. 1912 resp. 9318 en f 13.950.000. Op 15 Juli 1913 resp. 11.017 en f 15.640.000. Tuinbouw-Onderlinge: Bij de inwerkingtreding op 1 Jali 1909: 1728 leden, verzekerd loonbedrag f 2.664 000. Op 31 Dec. 1910 resp. 2392 en t 4.040.000. Op 31 Dec. 1911 resp. 2393 en f 4.500.000. Op 31 Dec. 1912 resp. 2464 en f 4.800.000. Op 15 Juli 1913 resp. 2701 en f 5.054.000. Uitvaart en Begrafenis van Z. D. H, Mgr. J. H. Urehmanns. Onder belangstelling van duizenden raenschen had gister te Roermond de plechtige begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, Bisschop van Roermond. Om half tien kwamen de vereenigingen, die aan den droeven stoet deelnamen op het groote Marktplein bijeen. Van daar vertrok de stoet voorafgegaan door marechaussees te paard langs de Neerstraat, naar het Bisschoppelijk Paleis. Vele bewoners hadden waar de stoet voorbij trok ten teeken van rouw de driekleur en het pauselijk geel met den rouwwimpel aan den stok uitgehangen. Vooraf gingen weesjongens en een groot aantal leerlingen van R. K. Scholen, gevolgd door ver schillende Katholieke Vereenigingen. Dan volgden studenten van het Bisschoppelijk College en het Juvenaat der Kapel in 't Zand; daarachter eenige zangkoren en muziekkorpsen, waaronder de Koninklijke Zangvereeniging Roermonds Mannen koor en de Koninklijke Harmonie.. Z.Em. kardinaal van Rossum schreed voor de lijkbaar. Daarachter volgden Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Tacci, Internun tius bij ons Hof, Mgr. Meeuwissen. Mgr. Rutten, Bisschop van Luik, Mgr. Vuylsteke, A post. Vic. van Curasao, Mgr. dr. Kreutzwald, Vicaris-Generaal van het aartsbisdom Keulen en Mgr. Hofman. Verder het kathedrale kapittel, de H.Ew. paters provinciaal der Dominicanen en der Redêmptoris ten, een stoet van vier a vijfhonderd geestelijken, waaronder professoren van het Groot-Seminarie, E.E. P.P. Jezuiten, Dominicanen, Redemptoristen, Franciscanen, Capucijnen en Conventueelen prof. dr. Jos. Schrijnen uit Utrechtde meeste leden van den gemeenteraad van Roermond, leden van Eerste en Tweede Kamer, Gedeputeerde en Provinciale Staten, de president en leden van de Rechtbank, commandanten en officieren van het garnizoen, de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck en de minister van Waterstaat, mr. L. H. W. Regout. Mgr. mr. dr. W. Nolens. Myter, staf, wapen en onderscheidingsteekens van den overleden Bisschop werden in den stoet medegedragen. Te half 11 ving in de Kathedrale kerk de Pontificale Lijkdienst aan, welke werd gecelebreerd door Z.Em. Kardinaal W. v. Rossum met assis tentie van de kanunniken H. W. H. Everts en L. N. Ie Bron de Vexela als troon-diakensals presbyter-assistens Mgr. dr. P. Mannens, proos1 van het Kapittelals diaken de HoogE$. heer H. J. F. Joosten, deken van Wijck-Maastricht als sub-diaken de HoogEw. heer M. W. H. Bauduin, deken van Venlo. De Kathedraal was stampvol, terwijl het pries terkoor indrukwekkend in het zwart was gehuld. Het zangkoor voerde de driestemmige Requiem- Mis van Perosi uit. Na den Pontificalen lijkdienst hield de HoogEw. Hooggel. heer J. Keuller, kanunnik van het kathedrale kapittel en professor aan het Groot Seminarie de lijkrede. Aan de hand van den tekst Matth. 24 t>Wie is de getrouwe en voorzichtige dienstknecht die zijn heer stelde over zijn dienstboden om hun spijs te geven te zijner tijd Zalig de dienstknecht die zijn Heer als Hij gekomen is zal vinden al zoo doende". Vervolgens drukte spr. zijn droef heid uit over het verscheiden van den Bisschop. Hij ziet in dezen plotselingen dood een byzondere les voor de priesters dat zij steeds den dood in dachtig dienen te zyn. Vervolgens schetste spr- de vele goede hoedanigheden van den overledene en hetgeen hij voor zyn bisdom gedaan heeft. Zijn leven was een leven van arbeid. De redenaar sprak verder over den ijver waarmee Mgr. Dreh- mans zijn priesters steeds tot de deugd wist op te wekken. Bij zijn veelomvattenden arbeid hield hij geen rekening met zijn krachten. Hij bleef werken tot aan zijn plotselingen dood. Bij onze smart zijn wij overtuigd, aldus spr., dat hij een beter leven is ingegaan. Omstreeks een uur was de plechtigheid in de ka thedraal geëindigd en werd het stoffelijk overseint van den bisschop, begeleid door denzelfden stoet als 's morgens, grafwaarts gedragen. Ook de kardinaal en de Bisschoppen en abten volgden de lijkbaar thans in rijtuigen gezeten. Een dichte menigte stond eerbiedig en stil langs den weg geschaard. De lantaarns, die met rouw floers waren omhangen, brandden. Onder het langzaam voortschrijden speelde de Kon. Harmo nie treurmuziek, terwijl de honderden geestelijken luide den Rozenkrans baden. Door de Lange Kapellerlaan werd onder het gelui der klokken van de kapel in het Zand het kerkhof bereikt. De honderden geestelijken schaar den zich aan beide kanten van de laan, die naar de kapel leidt, waar enkel de bisschoppen worden begraven. Achter de lijkbaar, die omgeven werd door de kerkmeesters der kathedrale kerk, volgden Z.Em. Kardinaal van Rossum, de Internuntius Mgr. Tacci, de bisschoppen en de abten, de familie leden, de Commissaris der Koningin, Minister Regout, Mgr. Nolens, het Eerste Kamerlid Hof- mans en het lid der Tweede Kamer, Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Dezen begaven zich allen in de kapel, waar door den Kardinaal de laatste plechtigheden wer den verricht. De groote schare geestelijken, bene vens vele belangstellenden bleven buiten op het kerkhof. Het stoffêlijk overschot van Mgr. Drehmanns is gepiaats in de bijzondere kapel, waar ook de beide vorige bisschoppen, Mgr. Paredis en Mgr. Boermans, hunne laatste rustplaats hebben ge vonden. Na afloop van de kerkelijke plechtigheden, be dankte de Zeereerw. pater dr. Drehmanns, nsmens de familie den Kardinaal, de bisschoppen, de ab ten, den internuntius en verdere autoriteiten voor hunne betoonde belangstelling. Ongelukken. Gisternacht is in het zieken huis te Rotterdam overleden de 18-jarige lood gietersknecht Hendrik J. Middeldorp, te Rotter dam, die den öden dezer des voormiddags ,uit de dakgoot van pand 50 aan de Hoogstraat al daar dp straat was gevallen en daarbij een sche delbreuk bekwam. Een bewoonster van het Stationsplein te Utrecht was, naar het „U. D." meldt, bezig met het wasschen harer handschoenen, waarvoor zij, zooals dikwijls gebeurd, benzine gebruikte. De flesth, waarin zich deze benzine bevond, was echter zeer dicht bij1 een brandend petroleum toei- stel geplaatst. De gevolgen bleven niet uit: de benzine ontplofte en de kleeren der juffrouw vatten vlam. In haar schrik liep zij ae straat op, waar een politieagent en een voorbijganger de brandende kleedingstukken bluschten. Een geneesheer verleende verder zijn hulp. Donderdagavond om kwart over zessen haal de de 23-jarige Anna Milderling, wonende Lijln- taansstraat 13c te Rotterdam, heet water. Toen zij daarmee terugkeerde, struikelde zij op de stoep van haar woning, waar 3 kinaeren zaten te spelen: de zusjes Esther en Lena v. d. Berg, resp. 8 en 10 jaar oud en wonende op no. 49 en de 7-jarige Rika van der Klein, wonende op no. 18, allen aan dezelfde straat. Alle vier be kwamen brandwonden. Anna Milderling aan beide armen, de meis jes Van den Berg' aan de beenen en Rika van der Klein aan het rechterbeen. Eerstgenoemde wérd in het ziekenhuis opge nomen en de 2 zusjes werden door dr. K. A. Rombach verbonden. Naar de „Zwolsche Ct." meldt, zijn Don derdagavond te Zwartsluis de scheepsbouwers- knecht G. D. en zijn vrouw, die in een bootje over het Meppeler diep voeren, te water geraakt en is de man verdronken. De vrouw is gered, maar haar toestand is ernstig. A a n h ,o u d i n g. Da „Telegraaf" meldt dat te Amsterdam een gewezen hotelbediende is aan gehouden, die ten nadeele van zijn vroegere» patroon, den gérant van een der groote Amstet- damsche hotels, een bedrag van ongeveer i 1000 had ontvreemd. Spoorwegongeluk. Op den Great Western spoorweg is bij Yeovil (in Dorset) een ernstig ongeluk gebeurd. De directie beschikt nog niet over bijzonderheden, doch reeds is vastgesteld dat twee personen gedood en zes gewand zijn. Te Schiedam. GeveildVrijdag 8 Augustus Notaris W. A. van Dolder Dzn. Een Heerenhuis met bergplaats, volière, erven, open gang en tuin aan de Tuinlaan no. 20 en' achter uitkomende aan de Buitenhavenf9000 Een Woonhuis en erve met tuintje aan den Singel no. 54, f2480. Een Woonhuis met vrije bovenwoning, erve achteruitgang en open grond aan de Vriendschav- straat, f2010. Een Woonhuis met vrije bovenwoning erve, achteruitgang en open grond aan de Vriendschap straat, f 2100. SCE1BSAKSGH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5