Dagblad voor Schiedam en Omstreken. RIENZI. Gratis Ongevallen verzekering f Ijlflfl 36ste Jaargang. Maandag tl Augustus 1913. jSo* 10697. Op den Balkan. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Kieuws. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand ^0 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. OTereeniomstig op de polis vermelde voorwaarden. I (J U U b\j levenslange van verlies van een hand, overeeniomstig op de polis vermelde voorwaarden. (JUU invaliditeit; I LUU voet or«og;l IUU IUU een duim: De verzekering wordt gewaarborgd door de liollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies by verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. De BurgEMEESTER en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente ln zijn vergadering van den 22sten Juli 1913 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der veror dening ter handhaving van de open bare orde en veiligheid en op de straatpolitie te Schiedam (Gemeente bladen nos. 27 van 1908, 44 van 1911 en 22 van 1912). Artikel 1. Ingevoegd wordt art. 11a luidende De bezitter of houder van een hond of hij die een hond onder z(jn hoede heeft, is verplicht Zorg te dragen, dat die hond des nachts den be- goners van naburige perceelen niet door blaffen huilen, hinder kan veroorzaken. Onder nacht wordt in dezen verstaan de tijd 'hssehen des avonds 11 uur en den daarop vol enden morgen 6 uur. Artikel 2. In art. 34 wordt achter art. 11 art. 11a ver meld. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 4/8st«n Augustus 1913 B no. 1082 (2de afd.) O-S. no. 36 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het ^hoort, den llden Augustus 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. secretarie afd. A., alwaar omtrent de ligging enz. nadere inlichtingen zijn te bekomen. Schiedam, den 9 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris. v. LUIK, L. S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, baengen ter algemeene kennis, dat het verzoek fan Mej. J. W. Frenkol, om vergunning tot het °Prichten van een lompenbewaarplaats iD het Pnnd aan de Broersvest no. 71, kadaster Sectie B no. 1533, is geweigerd, op grond van vrees J°r besmetting en het overbrengen van onge- Schiedam, 11 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris. v. LUIK, L.S. Tuinen voor Particulieren. Burgemeester en Wethouders van Schiedam ZlJn bjj genoegzame deelneming van voor nemen den gemeenteraad voor te stellen: 1°. een proef te nemen met de uitgifte van groentetuinen groot 500 Ms tegen f 8 per jaar en 2o. uitbreiding te geven aan het getal arbei- oerstuinen, door stukken grond van 750 Ms op n® bestaande voorwaarden beschikbaar te stellen e8®n f4 per jaar- Wie een der bovenbedoelde tuinen zou wenschen huren of voor een famiiietuin (^- 500 M2 a f 12) 1Q aanmerking te komen, wordt verzocht zich foór 20 dezer aan te melden ter gemeente- DRANKWET. Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van C. v. Waart Czn., om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het pand Broersveld 83. En herinneren, 'dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 11 Aug. 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. 96) De vrede. De vredesconferentie te Boekarest heeft Zater dagochtend haar laatste zitting gehouden. Pas- jits las 'een verklaring voor, inhoudende dat Servië zich voorbehoudt de kwestie der vergoe ding van oorlogskosten aa,n het llaagschc Hof van Arbitrage te onderwierpen. Venizetos legde voor Griekenland een gelijke verklaring af. De conferentie keurde daarop art. 5 van hef. verdrag over de demobilisatie, art. 6 over de ontruiming van het Bulgaarsche grondgebied, art 7 over het troepenvervoer en art. 9 over de bekrachtiging1 van het vredesverdrag goed. Op een vraag van Venizelos verklaarde Radef, dat hij niet onmiddellijk de kwestie omtrent we- derkeerige vrijheid van scholen en kerken kon beslissen. Hij voegde erbij, dat hij liet zou be treuren, als zij! niet tusschen alle Balkangtaten tot een oplossing kwam. Tontsjef las een verklaring voor, waarin wordt gezegd, dat Bulgarije verdeeling van het op Tur kij© veroverde gebied op den grondslag van hel nationaliteitenbeginsel had gewenscht. Het neemt echter genoegen met de thans gesloten overeen komst, dia op den feitelijken toestand berust. Tontsjef uitte de hoop, dat de mogendheden zich nu het lot van Bulgarije zullen aantrekken.! Politis antwoordde, dat Griekenland het verdrag teekent in de overtuiging, dat het berust ;op het beginsel van het juiste evenwicht en niet op den feitelijken toestand. 'Majorescu constateerde, dat deze verklaringen de waarde van het vredesverdrag, 't welk voor- goed den vrede herstelt, niet verzwakken. Herziening van het vredesverdrag. De Russische pers is over het algemeen jalles behalve gesticht over den vrede van Boekarest. De „Nowoje Wremja" bevat, in een hoofdarti kel, een feilen aanval tegen Duitschland en Frankrijk, wegens de houding dezer landen in de Cavala-kwestie. Sasonof heeft in de Rijks- doema verklaard, dat Rusland zoowel als Duitschland zich volgens de overeenkomst van Potsdam betreffende Perzië verplicht hadden, aangeen combinatie deel te nemen, oie tegen het eene of het andere land gericht was. Deze verplichting, aldus de „Nowoje Wremja", is thans door Duitschland geschonden. „Nog veel zwaarder echter", zoo vervolgt het blad dan, „wegen onze verwijten jegens Frank rijk, dat v.an het fantastisch plan zwanger ging, een groot-Griekenland als tegenwicht tegen Italië te scheppen. Ongelukkig genoeg ziet de Russi sche diplomatie in het optreden van Frankrijk in de Cavala-kwestie slechts een toevallige, pn- beteekenendo afwijking van haar eigen inzichten. Wij echter zien er een deugdelijke reden in, om de grondslagen der Fransch-Russische betrekkin gen te herzien." De „Retsj" blijft er bij, de,n vrede te Boeka rest als slecht en als een jammerlijk uocument tq beschouwen. Roemenië heeft als zaakwaar nemer medegeholpen. Macedonië te begraven, zoodat men niet van bevrijders, maar slechts yan overweldigers in dezen oorlog kan spre ken. Servië zal aan Macedonië zwaar te lijden krijgen, want de assimilatie van dit gebied gaat Servië's krachten te boven. Natuurlijk zal hjet dan steeds heeten, dat de Bulgaarsche propaganda schuld draagt aan de aanstaande onlusten, maar dat verandert niets aan het wezen der zaak, waarbij! de geheele diplomatie van Europa zich veïgist heeft. In Panslavistische kringen wordt deze vTede ge kenmerkt *als een aanleiding tot hernieuwden Intusschen houdt men ook zijn aandacht geves tigd op Ischl, waar Berchtold op het oogenblik met den keizer confereert. De Parijsche „Temps" publiceert een nota, waar in gezegd wordt, dat tusschen Petersburg en Pa rijs een gedachtenwisseling plaats heeft betref fende den stap, gisteren door den Russischen gezant te Boekarest gedaan met het oog op de herziening van het Balkanverdrag. Frankrijk werd eerst gisteren van dezen stap in kennis gesteld en zal de gevolgen die er uit kunnen voortvloeien, in overweging nemen, daarbij bezield met een levendig verlangen de te Boekarest besloten re geling voor Rusland aanneembaar te maken on der voorwaarden, die Frankrijk billijk en recht vaardig acht. Demobilisatie. Het Servische legerbestuur neemt maatregelen, met het oog op een snelle demobilisatie. De eilanden in de Egelsche Zee. De Italiaansche gezant te Constantinopel heeft verklaard, dat Italië geen mogendheid het recht toekent in de kwestie der Egeïsche eilanden ius- schenbeide te komen. De kamer was ruim noch groot, maar groot n ruim genoeg om te bewijzen, dat de schoone °chter van Raselli den droom haren ver- eelaing van ijdelheid en pracht had verwe kelijkt. Het was een vertrek, dat alle beschrijving te 0ven ging het scheen een kabinet voor de JuWeelen der wereld- Het daglicht, verzacht °°r hooge en diep in den muur geplaatste ven- ters, van gekleurd glas, groote purperen, liever - S zoele tinten over alles wat de kunst dier ugen als kostelijkst verhief, wat echte weelde .Jei'baarst schatte. De candelabra's, door de ei'eldberoemde zilversmeden van Florence ver- •uardigd; - de tapijten en wandbekleedsels het Oostende wollen en zijden stoffen Venetië en Genua; schilderijen, als de blet Platen versierde misboeken, van gouden, ^auwe en karmozijnen kleuren schitterende Ufttiek marnier, dat van de schoone dagen k a Athene getuigde; opgedolven mozaike tafelen, welker frischheid wonderdadig be- ^rd scheengouden reukvaten, waaruit de balsemgeuren van Arabië opwaarts stegen maar niet in zoo dichte wolken, dat zij den streelender reuk der bloemen, die in iederen hoek in marmeren en albasten vazen bloosden, deden te loor gaan eene kleine, miniatuur- en too verachtige fontein, die tusschen rozenkran sen scheen te ontspringen, door hare diamanten stralen eene nauwelijks gevoelde koelte in de lucht verspreidende, dit alles en al het derge lijke af te schetsen, zouden wij vergeefs beproe ven in de rijkste weelde saamgevoegd door den keurigsten smaak in harmonie ge bracht en de oude kunsten met de nieuwere vereenigende, verbaasden ,en bedwelmde zij de zinnen van den aanschouwer. Hat was niet zoo zeer het kostbare of het weelderige, dat het karakter dier kamer uitmaakte, het was de verwezenlijking van den droom eener dichter lijke en verhevene verbeelding; het was eer de verdichte verblijfplaats eener toovergodesse, eener Armida, op wier wenk geniën de aarde plunderden en luchtgeesten den voorraad schik ten, dan de logger pracht eener aardsche konin gin. Achter de smaakvol op elkander gestapelde kussens, op welke Nina zich half had nederge- vlijd, stonden vier meisjes, schoon als houris, met waaiers van de zeldzaamste vederenen aan hare voeten lag eene schoone, ouder dan de overige, wier luit, thans zwijgend op hare knieën rustende, hare gewettigde bezigheid ver kondigde. Maar, indien de kamer op zich zelve van iets 1© Weenen wordt algemeen een afwachtende houding aangenomen. Bladen, die de laatste da gen met warmte gepleit hebben voor een her ziening van het verdrag van Boekarest, bepalen zich heden tot het publiceeren, van karte com mentaren over den toestand. Andere bladen, zoo als de „Neue Freie Presse" en het „Neue Wie ner Journal" raden de xegeering voorzichtigheid aan. en vragen zich af, of Oostenrijk.Hongarije wel inderdaad belang: zou hebben bij een her ziening van het vredesverdrag. De „Neue Freie Presse" is van oordeel, dat de Roemeensche regeering, nu zij' den vrede van Boekarest heeft getcekend, er beslist van overtuigd is, dat die vrede een evenwicht op den Balkan vestigt. Bo vendien zoo zegt dit blad zou Oostenrijk, door een herziening van het vredesverdrag te eischen, een bewijs geven van haar wantrouwen jegens Roemenië, terwijl de Donau-monarchie er integendeel belang biji heeft in vriendschap met dit lana te leven. ITALIë. Uit Rome wordt aan de sKöln. Volksztg" ge seind Wijl de feesten ter gelegenheid van de lOden verjaardag der kroning van Paus Pius X tot No vember zijn uitgesteld, hebben Zaterdag geen gelukwensch-audiënties plaats gehad. Toch ont ving de Paus talrijke telegrammen met geluk- wenschen o.a. ook van verschillende regeerende vorsten. al te fantastisch en overvloedigs in hare tal- looze versierselen niet viel vrij te pleiten, Nina's gestalte en gelaat was genoeg om alles gepast te doen vindenzoo volkomen scheen zij de natuurlijke geest der plaats te zijnzoo won derbaarlijk verlichamelijkte hare schoonheid, verhoogd als deze thans was door bevredigde liefde, gestreelde ijdelheid, zegevierende hoop, het weelderigste beeld, dat ooit voor Tasso's oogen zweefde, toen hij, in eene onsterfelijke gestalte, de gaven der toovenaresse en de aan lokkelijkheden der vrouw vereenigde. Nina rees halt op, zoodra zij Ursula gewaar werd, wier kalme en droevige gelaatstrekken onwillekeurig hare verbaasdheid en bewondering teekenden, bij het aanschouwen eener zoo zeld zame en treffende beminnelijkheid; maar die, door de pracht, welke haar omringde, niet ver blind, spoedig hare gewone zelfbeheersching herwon, en zich op het kussen plaatste, haar door Nina aangewezen terwijl de jongere be zoeker in het midden des vertreks staan bleef, in kinderlijke verwondering door het schouwspel betooverd en aan de plek geboeid. Nina her kende hem met een glimlach „Ha mijn fraaie knaapwiens levendige oogen en stoute houding gisteren mijne verbeel ding bezig hielden, zijt gij gekomen om mijn aanbod aan te nemen Zijt gij het, mevrouw die dit schoon kind bezit?" „Signora 1" hernam Ursula, „mijne taak hier zal spoedig vervuld wezendoor eene reeks van CHINA. De opstand in Zuid-China schijnt op een min ct' meer belangrijken guerilla-oorlog1 uit ré loopen. Vit Shanghai komt het bericht, dat de oorlogs schepen der noordelijken Donderdag opnieuw zonder'succes de forten van Woesung beschoten, ofschoon zij honderden granaten afvuurden. De kanonniers heeten thans echter; tot op centimeters na op hun doel te zijn ingeschoten en ac over gave der forten wordt ieder oogenblik ver wacht. De toestand aan de Jangtse is nog .weinig geruststellend. Nanking motet, ofschoon het zich vóór Yuan-Sji-Kai verklaard heeft, vol zijn met onbetaalde revolutionnaire soldaten, wier hou ding zeer dreigend begint te worden. De rebellen in de provincie Kiangsi, die door troepen uit Hunan en Fukien versterkt zijn, moeten besloten zijn, zich te verzetten tegen de bezetting dezer provincies door de noordelijke troepen. Nanchang, oe hoofdstad van Kiangsi, dreigt met de onaf hankelijkheidsverklaring. Mogelijk zal een langdurige expeditie noodig zijn, om den opstand geheel en al te onder drukken. De stand van zaken te Canton neemt een zeer bedenkelijken loop. Hardnekkige ge rechten zeggen, dat generaal Li-Tien-Tsjai, de commandant der derde divisie, in Hanjang, door gebeurtenissen, met welker verhaal ik u noode- loos zou vermoeien, kwam deze knaap in zijne vroegste jeugd tot mijn last, - een zwaie en moeitevolle plicht voor eene vrouw, wier ge dachten de grenzen van het leven overschrijden. Ik heb hem opgekweekt, als het een kind van edelen bloede paste; want van weêrszijden, Signora 1 is hij adellijk, schoon een wees, moe derloos en vaderloos!" „Arm kind zeide Nina, bewogen. „Thans door de jaren dagelijks dieper neder- gebogen," vervolgde Ursula, „en slechts verlan gende mijn hart met den hemel te bevredigen, reisde ik voor eenige maanden herwaarts, met het doel, den knaap bij een mijner bloedver wanten te plaatsen, en, van dien last bevrijd, de gelofte in de stad van den apostel af te leggen. Helaas mijne laatste betrekking was ten grave gedaald, en een baron van woesten en losbandigen aard zijn erfgenaam Sedert hier, in ontsteltenis en angst, verwijlende, waande ik de stem der Voorzienigheid te hoo- ren, toen het kind mij gisterenavond verhaalde, dat het u behaagd had, hem met uwe opmerk zaamheid te vereeren. Wordt vervolgd.) iby

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1