Stads- en Gewestelijk Nieuws. dracht, zal nu vermoedelijk wel niets komen, daar de Raadhuis-Dam commissie van oordeel is, dat een monumentale mastenversiering in den geest van die in Hamburg en Leipzig, op den Dam het beste op haar plaats is en dat het plein ongeschikt is, om het middenpunt door een monument te markeeren. Weerberiefcl. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrich t in den morgen van 16 Aug. 1913, medegede ,-ld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bild.t. Hoogste barometerstand 769.6 te Hernosand. Laagste barometerstand 752.5 te Vestme.noer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind, meest uit noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van politie lorgnet, sleutels, een stuk van een damesjapon, damesparapiuie. Aan de volgende adresseneen bokje en een geitje, van Nielen, Groenelaan 58 een postduif Baas, Havendijk 8; armband, v. d. Grijp, Maas hofje 16; armband, Rondeltap, Kleine Baan 45. tabakspijp, Zonneveld, Groenelaan 75ring met sleutels v. Noortwijk, Willemshofje 13eenige lapjes stof, v. d. Moer, P'rinsensteeg 13; oorbel letje, v. Mastbergen, Oostsingel 43; rijwielpomp, v. Baarle, Laan 2 daruestasch, Postkantoor por- temonnaie, v. Noort, Tuinlaan 110zilveren arm band, Feelders, Hoofdstraat «133zwartharige- hond, Groenedaal, brugwachter Hoofdbrug kist( met gist, Politiebureau Delfshaven portemonnaie, v. d. Heijden, Groote Markt 33. Tuinen voor particulieren. B. en W. van Schiedam zijn bij genoeg zame deelnaming voornemens, den gemeente raad voorstellen te doen lo. om een proef te nemen met het uitgeven van groentetuinengroot pl.m. 500 vierk. Meter tegen f 8 per jaar 2o. om nieuwe familietuinen uit te geven, groot pl.m. 500 vierk. Meter tegen f12 per jaar, op de bestaande voorwaarden 3o. uitbreiding te geven aan het getal arbei- derstuinen, door stukken grond van pl.m. 750 vierk. M. op de bestaande voorwaarden beschik baar te stellen tegen f 4.per jaar. wie voor bovenbedoelde tuinen in aanmerking zou wenschen te komen, wordt verzocht zich uiterlijk 20 dezer aan te melden ter gemeente secretarie Afd. A, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Verlenging huur familie- en arbeiderstuinen. De aandacht .wordt er op gevestigd, dat zij, die een familie of arbeiderstuin in huur hebben en deze weder voor 't volgend jaar wenschen in te huren, daarvan vöór 1 September a.s. schriftelijk moeten kennisgeven aan het Gemeentebestuur. Invaliditeitswet. Wij1 verwijzen naar de in dit nummer opge nomen officieele mededeeling in zake de Inva- lidiUitswet. De personen voor deze gemeente aangewezen om bij de invulling: van het formulier voor de ouofcvdomsrente behulpzaam te zijn, zijn de hee- ren ,S' Nipius, Singel 133, G. van Zon, Groote Markt 12 en J. van Speijk, Thomas a Kempis- straat 3. De feestelijkheden te Schiedam. Hieronder laten wij volgen een uittreksel uit het programma der onafhankelijkheidsfeesten alhier. 28 AUGUSTUS: Opening van de feesten door het luiden der klokken van alle kerken in den vooravond. 's Avonds in het gebouw Odéon ontvangst door het Dag. Bestuur der Feestcommissie van den eere-voorzitter, de eere-leden, de comité-leden en genoodigden met hunne darnes. Een concert zal daar gegeven worden door de Dilettanten-Symphonie L: v. Beethoven en eenige solisten. 29 AUGUSTUS: 's Morgens op de Groote Markt aubade voor 700 zangeressen en zangers, begeleid door 4 muziekkorpsen. Na afloop trekken de muziek korpsen door de stad; een korps gaat op de stoomboot „Griffioen" door de havens. In den voormiddag gymnastiekuitvoering door de Gymn. Vereen. „T.H.O.R." op het terrein van S.V.V. en historische-ailegorischeopstijging van den luchtvaarder v. Pottum of mevrouw v. Pottum. 's Middags Zwemwedstrijden. De deelnemers aan den 3 K.M. wedstrijd wor den te 12 uur ongeveer in Odéon ontvangen, en gaan in rijtuigen naar de plaats waar de locale wedstrijden te 1 uur zullen aanvangen. De3K.M.- wedstrijd zal te 2jj u. beginnen, na afloop van den waterpolo-wedstrijd. In den vooravond concert in de Plantage. 's Avonds op het terrein tusschen de fabriek der firma Landman en de Gorzen Bioscoopvoorstelling in de openlucht, waarbij 2 muziekkorpsen en het afsteken van luchtvuurwerk en Bengaalsch vuur. 30 AUGUSTUS: Optocht. Voormiddags aankomst van den Prins aan bet Westerhavenhoofd, vergezeld van Scheve- ningsche roeiers, en afgehaald door het eedge nootschap, rit naar het Stadhuis. Te ruim 12 uur komt de stafmuziek van het 4e Regiment Infanterie aan het station alhier aan, nn trekt langs een omweg naar den Doele, waar; de optocht wordt samengesteld. Deze trekt te T uur uit. Om half vijf in de Plantage zanguitvoering 'door de vereeniging „Azaf", te 6 uur gevolgd door een concert. Daarna tweede ommegang van den optocht nu verlicht. 'sAvonds Concert, Bioscoopvoorstelling en groot schitterend vuurwerk, op het zelfde terrein als den vorigen avond. In den loop van den dag zullen uittrekken een paar kinderoptochten, georganiseerd door buurtvereenigingen Op 3 September kinderfeest op de scholen. Zeer uitvoerige programma's zullen verkrijg baar worden gesteld. De Aubade. Ter opening der Onafhankelijkheidsfeesten zal jn den morgen van 29 Augustus a.s. op de Groote Markt een aubade plaats hebben, waaraan niet minder dan elf zangvereenigingen en vier muziek korpsen met een totaal van bijna 1000 personen hunne medewerking hebben toegezegd. Ten ge- hoore zullen worden gebracht o.m. twee speciaal voor het feest vervaardigde marscheoéén ge componeerd door den heer C. K. L. Burgdorffer, directeur der Stedelijke Muziek en opgedragen aan den edelachtbaren heer M. L. Honnerlage Grete, burgemeester, eere-voorzitter der Feest commissie, de andere gecomponeerd door den heer J. F. M. Smits, directeur van »St. Ambrosius" en opgedragen aan het Uitvoerend Comité der Feestcommissie. De zangvereenigingen zullen ten gehoore brengen een cantate getiteld »Het Vrije Nederland" woor den van J. E. Bloemen, muziek van Anton B. H. Verhey. Deze cantate zal worden gedirigeerd door den heer Burgdorffer. De tweede ensemble repetitie zal plaats hebben as. Maandagavond halfnegen in den St. Joris Doele. Alberdingk Thijm. De Dilettantenclub »Alb. Thijm", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, zal in de historische afdeeling van den optocht, ter ge legenheid der Onafhankelijkheidsfeesten het vol gende voorstellen 's Morgens 10 uur aankomst van den Prins van Oranje met de heeren gezanten J. Fagel en kolo nel Hendrik de Perponcher, die den Prins van Londen hebben afgehaald, op het Hoofd De lan ding heeft plaats met een roeiboot, bemand door schipper Pronk, stuurman en 6 matrozen. De Prins zal begroet worden met 21 saluutschoten. Dan neemt de Prins plaats in het rijtuig, waarin gezeten is graaf van Limburg Stirum. In de vol gende rijtuigen nemen plaats de heeren baron van der Duin van Maasdam, Gijsbert Karei van Hogendorp, J. Fagel en kolonel de Perponcher, gevolgd door de boot van schipper Pronk met zijn matVözen op een wagen en 4 kozakken te paard en te voet, verder heeren officieren van land- en zeemacht. De stoet wordt begeleid door het Har monieorkest ïSt. Ambrosius", dir. J. F. M. Smits. Met muziek wordt gegaan naar het stadhuis, waar de officieele ontvangst plaats heeft. In den middag- en avondoptocht zal worden voorgesteld de volgende groep ïFransche over- heersching en het Koninklijk Huis van Oranje", 1. Ceremoniemeester te paard 2. Banierdragers »Alb. Thijm"; 3. Lodewijk Napoleon, koning van Holland (1806—1810) rechts 4. Napoleon Bonaparte, keizer van Frankrijk (1810—1813) links beiden te paard 5. Vier Fransche garde officieren, twee te paard en twee te voet6. Prins van Oranje of Koning Willem 1 te paard 7. Rijtuig met het driemanschap graat van Lim burg Stirum, baron Van der Duin van Maasdam Gijsbert Karei van Hogendorp8. rijtuig waarin gezeten zijn de volgende heeren en kinderenH. Fagel, H. de Perponcher en twee zoontjes van Van Hogendorp 9. schipper Pronk, stuurman, 6 matrozen en een roeiboot, geplaatst op een wagen 10. vier kozakken, te paard en te voet11. koning Wi lem II te paard12. heeren officieren met kleeding uit dien tijd 13. koning Willem lil; 14. heeren officieren van land- en zeemacht uit dien tijd. Floralia-tentoonstelling. De vereeniging nFloralia" heeft weer een aller aardigste tentoonstelling georganiseerd, welke zeer zeker de belangstelling zal wekken van alle bloemen- en natuurliefhebbers te dezer stede. Ditmaal is de bloemententoonstelling onderge bracht in het gebouw »Odeon", aan de Tuinlaan, hetwelk zich uitmuntend voor deze expositie leent. De groote zaal is herschapen in een mooien tuin, waar een groote verscheidenheid van bloemen en planten valt te bewonderen. Op het tooneel staan zeer fraaie bloemstukken, o.a. een wieg met baby, welk kunstig bloemstuk zeer de aandacht trekt. De tentoonstelling is verdeelt in 9 afdeelingen. In de le afd. zijn geëxposeerd graniums, fuchsia's, colleussen en begonia's, allen door vFloralia" dit jaar verstrekte en door liefhebbers gekweekte planten. De 2e afd. omvat bloeiende zaadplanten en overblijvende planten, door liefhebbers gekweekt. In de afd. 4 en 5 is allerlei sierwerk van bloemen ondergebracht. De 7e en 8e afd. bevatten gedroogde en gedelemineerde planten, collecties insecten enz. De 9e afd. is de verkoop-afdeeling. De firma D. Bal-Gabel, in galanterieën, en de heer Leemans, fruithandel, hebben bij de ingang der zaal een ruime keuze hunner artikelen ten verkoop gesteld. De heer Jonker Roelants heeft ter opluistering ingezonden het beroemde werk »De Natuurlijke Historie..." van Linaeus, verschenen in 1777. Heden-middag om 2 uur is de tentoonstelling officieel geopend door den heer Simon A. Maas, de voorzitter van Floralia. Nadat de heer Van Westendorp, voorzitter van het Volkshuis, nog het woord had gevoerd, werd door de genoodigden een rondgang langs de verschillende inzendingen gemaakt. De tentoonstelling is heden, Zondag en Maan dag geopend. De uitslag der bekroningen is als volgt Uitgereikte stekjes: Klasse IEereprijs Bos; le pr. A. de Vries; 2e pr. M. Dinkelaar 3e pr. M. van Meurs; 4e pr. W. Schade van Westrum5e pr. A. Kans6e pr. M. Mak. Klas se IIEereprijs E. van Leeuwenle pr. A. de Vries; 2e pr. Bos; 3e pr. H. Kans; 4e pr. F. Schipper. Klasse IIIEereprijs Jac. Makle pr. M. van Djjk; 2e pr. inzender onbekend; 3e pr. J. Groenen berg4e pr. A. G. Verboom5e pr. A. Verboom6e pr. L. Grootveld. Klasse IV Eereprijs S. Schade van Westrumle pr. E. van Leeuwen 2e pr. H. G. Berkelaar3e pr. inzender onbekend4e pr. M. Verveen5e pr. inzender onbekend. Vrije inzendingen A. Zijd veld, EereprijsN.N., le pr. AG. van Meurs, le pr. BC. Kersen, 2e pr. AN. J. Vlek, 2e pr. B L. v. 't Hof, 3e pr. AN.N. 3e pr. B. Aanmoedigingsprijs aanC. KersenJ. van LeeuwenJ. Varens J. v. 't HoffA. de Haan A. van DijkP. C. v. d. GaagJ. GijzenC. Kersen Bouquetten van gekweekte bloe men: Klasse 12 le pr. N. van Gent2e pr. N. Kruit3e pr. M. Kruithof. Bouquetten van wilde bloemen: Klasse 13: Eereprijs A. Meeusele pr. N. Ris 2e pr. W. v. d. Hoek3e pr. A. Papenhuizen. Vaasbouquet voor vaklieden: Klasse 14Zilveren medailleL. Pieters, Rotterdam Bronzen medailleA. Burggraaf, Rotterdam. Bloemenmand: Klasse 15Gouden me daille L. Pieters, Rotterdam. Bruidsbouquet vaklieden: Klasse 16 Bronzen medailleA. Burggraaf, Rotterdam. Fantaisiestuk vaklieden: Klasse 17 Zilveren medailleL. Pieters, Rotterdam. Grafkrans vaklieden: Klasse 18: Zil veren medailleL. Pieters, Rotterdam. Fruitstuk vaklieden: Klasse 20Gou den medailleW. L. Leemans, Schiedam. Collectie gedroogde planten: Klasse 21: le pr. A: C. v. d. Broek; le pr. B: Bets Koorengevel; 3e pr. M. van Zeilen. Collectie insecten: Klasse 222e pr. W. Boer. Aquaria: Klasse 24Eereprijs C. v. d. Broek le pr. Theod. Rovers. Gedroogde planten als versierings materiaal: Klasse 262e pr. C. Bijloo. Bouquet van gedroogde bloemen1 Klasse 27: le pr. Cornelia Koorengevel. De jury bestond uitMevr. E. Tengeler-Sander, Mej. L. M. Poortman, de heeren W. van Bochove, D. J. Brummelen (Rotterdam), G. K. Dominicus, A Meeuse, L. M. Pieters (Rotterdam) en Steigerman (Vlaardingen). Goedkoop» trein. Blijkens achterstaande advertentie zal de H. IJ. S, M. op Donderdag 28 Augustus een goedkoope trein 2e en 3e klasse doen loepen o. a. van hier naar Velzen, Beverwijk, Alkmaar en Den Helder en terug. Inlichtingen worden aan de stations en reis- bureaux gegeven. Bimrtcomité'a. Voor de versiering van de Groote Markt is thant ook een comité gevormd. Eere-voorzitter daarvan is de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Voorts bestaat het comité uit de heeren P. Dubbeld, voorzitter T. Groenendaal. secretaris C. C. van der Heijden, penningmeester en W. van Zon Pzn. Het comité voor de versiering van den Singel vanaf het Station tot de Emmastraat heeft tot heden weinig succes op zijn ijverig pogen. Gaarne zou 't zien dat de bewoners van den toegangsweg naar onze stad, die zeker niet voor andere straten mag onderdoen, alsnog door eenige bydragen de ontbinding van het comité zouden weten te voorkomen. Ook in de Dwarstraat, Fabristraat en Lange Achterweg zij nog in de laatstverloopen dagen comité's voor versiering ontstaan. Er zijn thans 41 buurtcomité's gevormd, zoodat een vrij alge- meene versiering der stad wel niet zal uitblijven. Aanst. Maandag-avond 7 ure wordt in het Broersveld de eerste paal voor straatversiering met muziek geslagen. Dat zal heel wat vroolijheid geven S. Z. C. Door het bestuur der Schiedamsche Zwemclub was een onderlinge wedstrijd georganiseerd, welke heden (Zaterdag)-middag van 3—5 ure in de Zwemplaats werd gehouden. Het programma luidde als volgt1. 80 Meter snelzwemmeu, 2. 40 Meter rugzwemmen, 3. 40 Meter borstzwemmen in 't kleinst aantal slagen. 4. duiken naar een pop, 5. 40 Meter hindernis- zwemmen, 6. 600 Meter snelzwemmen. Vooraf werd zwemles gedemonstreerd. Bij het ter perse gaan van ons blad was de uitslag nog niet bekend. Wij zullen dien, na in gekomen berieht, in het volgend nummer, raede- deelen. Hoogwater te Schiedam Zondag 17 Aug. 4.26 v.m. 4.53 n.m. Maandag 18 Aug- 5.02 v.m. 5.26 n.m. Bij de gister gehouden examens Fransch L. O. te 's-Gravenhage slaagde o. m- mej. A. Bokma, alhier. T e 's-G ravenhage zijn bij het examen handteekenen L. O. geslaagd de heeren H. Veenstra en J. Schrijver alhier. D e 16-j arige J. J. K. uitRotterdano, die verdacht werd van diefstal van lood van ma- nometerpijpen, is gister-morgen, na een wilde jacht door den Nieuw Mathenesserpolder, waarbij de vluchteling, om den dans te ontspringen, dwars door de slooten ging, door de politie aangehou den. Agenten per fiets waren langs den Rotter- damschen dijk en langs de spoorbaan gereden, om hem het ontvluchten onmogelijk te maken, wat heel wat bekijks iu den polder verwekte. De jongen is, na verhoor en opgemaakt proces verbaal, gister-middag weer op vrije voeten gesteld- Hede n-m orgen is een tienjarig meisje op het Oude Kerkhof door een hond in het been gebeten. De verwonding moest geneeskundig worden behandeld. Een jongen van 11 jaar deed gister- iniöuag bij de politie klachtje, dat hij, gaand» op den weg van het Sterrebosch naar de zalin- visscberij een schot hoorde, waarna bleek «lat de honu die hij bij zich had eene nogal belang rijk j wonde had bekomen. Volgens verklaring van den jongen had een jager daar in de buurt geschoten. Een onderzoek wordt ingesteld. Heden-nacht half een i s h i er ;-a a n- gebracht van de werf van Wilton te Rotterdam de 25-jarige jjzerwerker F. G., die van een hoogt» van 4 Meter in het ruim van het schip was gevallen en daarbij inwendig gekneusd was. De man is hier naar zijne woning in de Pol derstraat gebracht. UIT ROTTERDAM. Uitbreiding der scheepswerven te Rotterdam» Toen de firma Furness, Witby Co, in d» nabijheid van Rotterdam grond kocht voor een scheepswerf, hoorde men al aanstonds de me»- ning verkondigen, dat daar een reparatie-inrich ting voor schepen zou worden gebouwd. Deze opvatting nu blijkt juist te zijn geweest en wel om de volgend redenen. Vooreerst heeft bovengenoemde firma inschrij vingen gevraagd voor den bouw van een drijvend dok voor Rotterdam. Bovendien zeide de heer Stephen Furness, direc teur deze Engelsche maatschappij, in een onder houd over dat gedeelte der vloot, dat onder Hol- landsche vlag vaart, dat er binnenkort nog andere uitbreidingen zouden volgen. Er is daar in Rotterdam, zei de heer Ferness, nog plaats genoeg voor een scheepswerf met re paratie-inrichtingen, ofschoon firma's, die daar gevestigd zijn een tegenovergestelde meening zij® toegedaan. Wij willen niet beweren, dat de be staan inrichtingen niet aan de eischen des tijds of niet aan de loopende vraag kunnen voldoen- Onze meening is, dat de herstellingswerkzaam heden in een haven altijd toenemen met de uit breiding van de gelegenheden daartoe. Wanneer het bekend is, dat ergens vele dokken en geschikte herstellingswerven zijn, dat zullen de reeders daarheen hun schepen zenden. Het is wel een eigenaardig feit naar daarom niet minder waar. Hoe meer scbeepsherstellers er zijn in een ha ven hoe meer er te doen is. Dit heeft men ge' zion te Southampton, toen Harland en W»'^ daarheen trokken, en dit is ook het geval geweest op zoovele andere plaatsen. En de firma FurnesSi Witby meent met Rotterdam een zeer goede keuze te hebben gedaan, omdat in Holland, de arbeidsloonen niet hoog zijn, besloot de heet Stephen Furness. Wij kunnen hier uit gezaghebben bron aan toe voegen, dat er nog wel meer uit Engeland naar hier zal komende oogen van bekende Londeö' sche schaapvaartkringen zijn al op Rotterdam gevestigd, om ook onze plaats als uitgangsplaats van hun ondernemingen te maken. Dit ka® slechts voordeel zijn voor onze stad. (Msb.) UIT VLAARDINGEN. Door Nationaal Grondbezit, gevestigd te 's-Gra* venhage, eigenares van het perceel aan den Schiet weg. no. 53 (vroeger de villa van wijlen den heet Adr. IJzermans) is bij den raad het verzoek inge' diend, om dit terrein te mogen verkavelen en w»l het terrein aan den Schied. weg in 4 perceel»® voor den bouw van 2 dubbele villa's, subsidiair in 3 perceelen voor den bouw van drie enkel0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2