RIENZI. Gemengd Nieuws. Offiuieele berichten. INVALIDITEITSWET. Binnenland. FEUILLETON. Penningen en Munten. Van 18 Augustus tot einde September wordt in een der zalen van het Koninklijk Penning kabinet té.'s-Gravenhage een kleine, maar be langrijke tentoonstelling gehouden van penningen en munten tusschen 1795 en 1813 in ons land vervaardigd en een beeld gevende van de voor naamste gebeurtenissen in dat tijdperk voorge vallen. Ongel ukken. Toen gisteren te Weesp, man nen bezig waren het riet af te halen van de molen Het Anker, brak onverwachts de omloop waarop zij stonden. Zij vielen en de 13-jarige Joh. Staartjes was dadelijk dood, terwijl de ove rige W. Verstelg uit Weesp en een zoon van P. Met uit Muiden in een levensgevaarlijken toestand weggedragen werden. Op de papierfabriek van van Gelder te Vel sen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De arbeider L. kwam bij zijn werk te vallen op de machine, waarbij hij stand. Zijn hoofd werd door een der tandraderen gegrepen en vermorzeld. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Onder Ewijk (Maas en Waal) is het zoontje van den bakker Prinzen, te Cuyk, uil een hit- tenkar gevallen en door1 de juist aankomende stoomtram overreden en gedood. Kind verbrand. Terwijl de moeder zich even verwijderd had, is een 21/2.jarig knaapje van zekeren C. W. in de Gorterstraat te Leiden in aanraking gekomen met een pan die op een bianaend petroleumstel stond, zoodal de kleederen van den kleine vlam vatten. Gillende vloog de jongen de straat op, waarna de vlammen aoor ten voorbijganger werden gedoofd. In hopeloozen toestand werd de patiënt naar 1:1 academisch ziekenhuis vervoerd. Genezing. Een dame, mej. v. B., woonachtig in den Haag en reeds geruimen tijd lijdende aan kanker, wenschte ondanks haar hulpeloozen toe stand en terwijl men de reis voor haar onmogelijk achtte, toch de bedevaart naar Lourdes mee te maken. Te Lourdes meende deze dame reeds aanmer kelijke beterschap waar te nemen. Zij wenschte echter het oordeel af te wachten van den behan- delenden geneesheer in haar woonplaats. Acht dagen na haar terugkomst heeft deze geconsta teerd, dat geen spoor van kanker meer aanwezig was. De dame zelf is thans, blijkens bericht aan haar familie, door haar zelf gegeven, geheel zon der pijn, kan weer goed loopen en heeft zich in de laatste dagen reeds meerdere malen ter kerke kunnen begeven. («Centrum".) Rcuger, uit Doorn, en ae stoker den ontsnap- penden stoom over het lichaam kregen. Da machinist bekwam vrij ernstige brandwon den iaan het gelaat, terwijl de stoker over het geheels lichaam verwond werd. Pea' auto werden zij naar Utrecht vervoerd. I>e passagiers kwamen met den schrik vrij en zotten de reds per voet voort. 1 Een zeer oude rechterlijke ui.fi spraak. Een duiker in de Haarlemmer trekvaart, onder Sassenheim, eischt vernieuwing, en nu hoeft het bestuur van den Elsgeesterpolder zich tot de gemeentebesturen van Leiden en Haarlem gewend, met het verzoek dezen duiker te her stellen, (Ornaat in1656, bij den aanleg van de Haarlemmertrekvaart, ten processe is •uitge maakt dat den aanleg van den duiker ten laste van genoemde gemeenten kwam. B. en W; van Leiden hebben, na rechtskundig advies te hebben ingewonnen, aan den Raad dezer gemeente voorgesteld, genoemd bee tuur te berichten, dat die gemeente niet in de kosten wenscht bij te dragen. jHet Panama-kanaal. Het. p'oolsehip „Frarn", commandant Doxrud, is gister van Bue nos Ayres vertrokken naar Colon; daar zullen de Poolreizigers Peary en Amundsen zich aan boord begeven om, met de „Fram" als eerste schip, door het Panama-kanaal te varen. Amundsen gaat dan met de „Fram" langs de Westkust van de V. St. naar het Noorden, met. hot oool om de Noordpool te bereiken. Hij gaal aoor de Beringstraat en zal zich met de drift in het Noordpoollichten laten meenemen. Na over of langs de Pool te zijn gedreven, hoopt Amundsen naar Ghristiania te kunnen terugkeeren via Spitsbergen. Kapitein Doxrud zal zich in San Francisco bekwamen in het vliegen, teneinde in de Pool streken vluchten uit te voeren. De expeditie zal zes jaar duren. Een circustrein verongelukt. Bij Richfield in den staat Nebraska is in den Dacht van Dinsdag op Woensdag de uit veertig waggons bestaande extra-trein van Barnum en Bailey met een personentrein in botsing gekomeii. Verschil lende waggons van de circusonderneming stortten om dertien personen werden zwaar gewond. De verwarring werd nog grooter door het brullen der wilde beesten, die zich in den menagerie wagens bevonden en zij bereikte haar hoogte punt, toen het een aantal leeuwen en tijgers gelukte zich te bevrijden en hun heil in de vlucht te zoeken Van Richfield in onmiddellijk een compagnie soldaten vertrokken, om jacht op de wilde beesten te maken. Honte aan personen van 70 jaar oi' ouder dan 70 jaar. Volgens de Invaliditeitswet komt aan personen mannen en vroöwen die op 3 December 1913 zeventig jaar of ouder zijn, een rente toe van f 104 per jaar, die in wekeiijksche termijnen Van f 2 aan de postkantoren zal worden uitbe taald. Om voor zulk een rente in aanmerking te komen, is echter noodig het voldoen aan bepaalde yoorwaarden. waarvan de voornaamste is, dat men 111 het tijdvak van 3 December 1903 tot 3 Decem ber 1913, of wel in het tijdvak van 10 jaren, dat onmiddellijk voorafging aan het bereiken van den leeftijd van 70 jaar, ten minste in 156 weken loonarbeid heeft verricht, tegen een loon van niet meer dan f 1200 per jaren. Weken in dat tijd- Vak, waarin de arbeid door ziekte werd onder broken, telleD, onder zekere voorwaarden, voor bet geheel of voor een deel mede als weken, Waarin loonarbeid werd verricht, Heeft ieder van twee echtgenooten aanspraak °P een rente, dan bedraagt ieder rente f 150 per Week. Onder «loonarbeid" wordt niet alleen vaste arbeid verstaan. B.v. ook de losse arbeider, die dag in de week werktede vrouw, die een enkele dag in de week arbeid in dienst van een ander verrichteworden geacht, in die week «loonarbeid" te hebben verricht. De rente moet worden aangevraagd doorinvul- "ng van een formulier. In iedere gemeente zijn Personen aangesteld, om bij die invulling behulp zaam te zijn. Het formulier wordt opgezonden naar een Commissie. «Rentecommissie" geDaamd, die voor verschillende gemeenten gezamenlijk is ingesteld en die over de toekenning der rente adviseert aan de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam, door wie ten slotte beslissing wordt ge- Domen. Van hare beslissing is beroep op den Raad en den Centralen Raad van Beroep. leder, die aanspraak op een rente meent te kunnen maken, wordt thans in zijn eigen belaDg geraden, zich zoo spoedig mogelyk te vervoegen bij een der personen, in de gemeente, waar hij Woont, aangewezen om bij de invulling van het formulier behulpzaam te zijn. Een lijst van die personen ligt voor een ieder ter inzage op de ge- Dieentesecretarie en op het postkantoor (ook op de bijkantoren). Indien hij zich tot zulk een per soon wendt, zal deze hem zeggen wat hij te doen heeft. Ook kan hij een formulier van aanvrage gaan balen op het postkantoor of een bijkantoor, op de gemeentesecretarie of bij een der evenbedoelde personen en dat zelf invullen of doen invullen. Hij moet het ingevuld formulier dan opzenden Daar den Secretaris der Commissie, waaronder zijn woonplaats behoort. Wordt op zijn verzoek gunstig beschikt, dan zal hij voor de eerste maal °P Dinsdag 9 December a.s. de hem toekomende i'ente aan het postkantoor kunnen afhalen. He Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel A. S. TALMA. De Christelyk-Historisehe Unie. De «Nederlander" spreekt het bericht uit de nUtrechtsche Ct." betrefïende de oneenigheid in de Christelijk-Historische Unie gedeeltelijk tegen. Het blad schrijft In dit bericht is alleen juist, dat de heer Van Eyck van Helsinga heeft bedankt als lid van het hoofdbestuur, niet omdat hij zich niet kon ver eenigen met de leiding der verkiezings-actie, Diaar omdat hij niet eens was met het onthou- dings-advies bij de herstemmingen. De beide andere heeren waren reeds op 24 April toen de alg. vergaderi ng der Unie werd gehouden geen leden meer van het hoofdbestuur. Het nieuwe kustfort te lissin gen. Nog deze maand zal een aanvang gemaakt wor den .met ket maken van de betonfoDdeering van het nieuwe kustfort te Vlissingen. Het fort wordt gebouwd ter plaatse van het voormalig fort «De Ruyter",destijds door Napoleon gebouwd en toen genoemd «Fort St Hilaire". (Stand.) 100) .."Het zij zoo! met God en het volk op mijne ~0de, wil ik het, schoon ik een Romein ben, wagen, rechtvaardig te wezen, De klok houdt Dp - het is reeds te laat!" Dus sprekende, stiet ■Kienzi het venster open, en bij den Trap van en Leeuw verhief zich eene galg, aan welke pet nog niet koude lijk van Martino Di Porto ning, in zijn patricisch gewaad uitgedost. »Ziet!" zeide de Tribuun, ernstig, „zoo ster- en alle rooversl Voor verraders heeft dezelfde eene bijl en een schavot." Raimondo week terug en werd bleekmet (dus de grijze edele. Tranen van beleedigden rots ontsprongen aan zijne oogen, hij trad, op ^Den staf leunende, Rienzi nader, tikte hem "iet de hand op den schouder en sprak "Tribuun zonder dat hij verraden werd, heeft ,en rechter zijn leven zien rekken, om zijn slachtoffer te benijden!" haro DZi ^eei<^e z*ch me^ gelijken trots tot den „Wij vergeven den kindschen ouderdom onge loste uitvallen, mijn heere 1 heb gij ons Congres Binnenscheepvaart. Naar het «Hbld." meldt, stelt de voorzitter van de afdeeling Amsterdam van de Schippersvereeni- ging Schuttevaer, de heer J. J. van Capelle te Weesp, pogingen in het werk om een congres te doen houden, waarop belangrijke onderwerpen op de binnenscheepvaart betrekking hebben, behan deld zullen worden. Het plan is, dit congres de volgende maand in de congreszaal van de E. N. T. O. S. te doen plaats vinden. Curasao en Bonaire. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Volgens ingewonnen inlichtingen heeft een telegram uit Washington, luidende, dat bij de Amerikaanscheregeeringaangedrongen is op onder handelingen met Nederland over aankoop van Curacao en Bonaire, geen andere ondergrond dan het streven tot het verkrijgen van consessiën voor nederzettingen op die eilanden vanwege vreemde ondernemingen en kooplieden. J. W. Albarda. De hoer J. W. Albarda, gekozen tot afge vaardigde ter TWeede Kamer voor het district Enscl :aé, heeft, naar de „Tel." meldt aan B. en W. eervol ontslag gevraagd, tegen een door bet college nader te bepalen oatum, als airecteur der gemeentelijke Arbeidsbeurs. •Hoewel B. en W. noode den hoogst bekwamen hoofdambtenaar missen, wordt toch door hen het Kamerlidmaatschap met de directie onzer Arbeidsbeurs niet voreenigbaar geacht en zal het eervol ontslag worden verleend tegen het tijdstip van in functie treden van den eventueel te hei- noemen opvolger. i Onthulling-Gevelsteen. Tt-r gelegenheid van deherdenking van Ne- derland's onafhankelijkheid, heeft het bestuur der Vereeniging „Die Haglie" het plan opgevat om aan de huizen, destijds door het beroemde drie manschap te "s-Gravenhage bewoond, gevelsteenen aan te brengen. Eén daarvan zal plechtig woorden onthuld op den 4en September a.s. Het bestuur heeft daar voor uitgekozen het huis, destijds bewoond door G ij's b ert Karei van Hogendoirp gelegen aan den Kneuterdijk no. 8. Hoogstwaarschijnlijk zal dei plechtige onthulling plaats vinden in tegenwoor digheid van H. M. de Koningin. De Kabinetscrisis. Van «welingelichte zijde" meldt men aan de »Ned.", dat de heer A. van Gijn, thesaurier-gene raal aan het departement van financiën, geweigerd heeft om als minister van financiën, op te treden, omdat naar zijn meening, het onmogelijk was, de kosten voor Staatspensioen te vinden uit de directe belastingen. Koninklijk bezoek tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten. Het bezoek van de Koningin en Prins Hendrik aan de tentoonstelling van Zeeuwsche kleeder. drachten enz. te Middelburg is bepaald op Zaterdag 30 Augustus. O.a. zal alsdan de laatste ringrijderij door hen worden bijgewoond, waarvoor H. M. de Koningin een fraaien prys beschikbaar stelt. Inwijding Vredespaleis. Tot bijwoning der plechtige inwijding van het Vredespaleis op 28 Augustus zijn uitgenoodigd de Raad van Beheer van het Arbitrage-Hof, waarvan president is de Nederlandsche Minister van Buitenl. Zaken en leden der diplomatieke vertegenwoordigers te 's-Gravenhage van de toe getreden mogendheden voorts de leden van het permanente Hof van Arbitrage uit alle lande die rechters hebben aangewezen. nog iets tezeggen ?wij zouden gaarne alleenzijn 1" „Geef mij uw arm, Raimondozeide Stefa- no. „Vaarwel, Tribuun vergeet, dat Colonna u zijne vergiffenis vroeg, geen moeilijke taakrvoorwaarwant hoe wijs ge zijn moogt, I ge vergeet, wat zich ieder ander weet te herin neren." „Wat dan, mijn heere?" „Geboorte, Tribuun! geboorte, dat i3 alles!" „Signore Colonna heeft mijn ouden post op zich genomen en is een geestig man gewor den," hervatte Rienzi, op eenen onverschilligen toon. En toen, Raimondo en Stefano met zijne blikken volgende, totdat zij de deur achter zich gesloten hadden, mompelde hij„Onbeschaam de was het niet om Adriano's wille, de grauwe haren van uwen baard zouden u niet vrijwa ren Geboorte 1 welke Colonna zou er zich, indien hij het mocht, niet op beroemen, de kleinzoon eens keizers te wezen Oude man 1 gij kunst gevaarlijk worden, er moet acht op u worden geslagen 1" Hiermede wendde hij zich peinzende naar het venster, en opnieuw trof dat afschu welijk doodstooneel zijne oogen. Het volk in groote menigte aan den voet der galg verza meld, verheugde zich in de strafoefening van eenen man, die, schoon hij zijn leven in Sru' welen en gewelddadigheden had doorgebracht, boven het bereik der gerechtigheid scheen, met al de woeste luidruchtigheid,, welke de zege van het gemeen over een gevallen vijand pleegt Vermist. Een aangeteekende brief, de vorige week door de firma van Versendaal van Tiel naar Rotterdam verzonden, heeft tot dusver zijn be stemming niet bereikt. De brief bevatte, volgens mededeeling der firma, een bedrag van bijna f1000.-. Kokmeeuwen. Aan het museum Natura Docet van den heer Bernink te Denekamp werden enkele dagen geleden een par kokmeeuwen cadeau gedaan. Zij waren geschoten te Lattorp. waar zich een 25-tal van deze dieren ophouden, die anders slechts zelden naar het Oosten van Over- ijsel afdwalen. Krop een maag van de beide ge» schoten vogels zaten vol emelten, die dezen zomer zooveel schade hebben toegebracht aan de wei landen in Twente. Tramongeluk. Men meldt uit Wijk-'bij-Duur- stede aan het „N. v. d. D.": De tram, die te ruim 8 uur van Wijk-'bij-Dnur- stede jin de richting Utrecht vertrekt, is bij Langbroek ontspoord, met het gevolg, dat de locomotief kantelde en de gehuwde machinist te kenmerken. En luide hoorde Rienzi, terwijl hij aan het venster stond, hunnen kreet van „Lang leve de Tribuun, de rechtvaardige rechter, de bevrijder van Romedoor de lucht weergalmenmaar andere gedachten maakten hem op dat oogenblik doof voor de geestdrifs des volks. „Mijn arme broeder!" zeide hij, met tranen in de oogen, „de misdaden van dezen man, eene misdaad, bijna gelijk aan die, voor welke hij nu ter dood werd gebracht, waren oor zaak, dat men u naar de slachtbank sleepte, en zij, die geene deernis gevoelden voor het lam, eischen nu, dat men medelijden hebbe met den wolf. Hazoo gij nu leefdet, hoe zou den die trotschen voor u het hoofd buigen, schoon zij u, toen gij dood voor mij laagt. geene gerechtigheid waardig keurden God schenke uwer vrome ziel zijnen vrede, en doe mijne eerzucht zuiver blijven, gelijk zij het was toen wij, arm in arm, te zamen in de scheme ring wandelden De Tribuun sloot het venster dicht en begaf zich naar de vertrekken van Nina. Toen zij hem aan zijnen stap herkende, was zij reeds met fonkelend oog en zwoegenden boezem van hare rustplaats opgerezen, en toen hij binnentrad, wier hij zich om zijnen hals en fluisterde, zich aan zijne borst vastdringende „Ach! de uren sinds wij scheidden 1" Het was een zonderling schouwspel, te zien hoe die trotsche edelvrouw, trosch op hare Het v 1 e e s c h ve r b r u i k. Professor Max Rubnet, de bekende Berlijinsche physioloog en hygiënicus, deelt eenige cijfers mee omtrent het vleeschverbruik. De grootste vleescheters zijn de Australiërs; zij gebruiken per jaar en per hoofa 111.6 KG.; vervolgens komen de Vereenigde Sta ten met 54.4 KG.; Duitschland met 52.3, En- go.-and met 47.6, Frankrijk met 38.6, België en Holland ieder 34.3, Oostenrijk-Hongarije met 29, Spanje met 22.2, Rusland met 21.8, Italië met 10.4.' Er bestaat een aanmerkelijk verschil tusschen het vleeschverbruik op het platteland en dat in dc- steden. In de Duitsche steden bedroeg dit 52.4 KG. per hoofd per jaar, terwijl het op het lanu slechts 31.6 KG. bedroeg. Bij' de hooge vleeschprijizen zou men denken, dat de meerge- go&aen het grootste kwantum gebruikten; dit is ecl ter niet het geval. Volgens de statistieken van Rubner gebruiken de veldarbeidérs en onge schoolde arbeiders 16.5 pCt.; geschoolde arbei ders 44.8 pCt., de kleine burgerstand 15.3, de middenstand 10.5 pCt., en de hoogere standen 12.9 pCt. (Veg. Bole.) schoonheid, op haren rang en op de haar sinds kort ten deel gevallen eerbewijzen, wier prachtlievende ijdelheid reeds het onderwerp der gesprekken van Rome was. wier zwakheid Rienzi reeds zoo bitter verweten werd, hoe plotseling en wonderbaarlijk zij in zijne tegen woordigheid veranderd scheenBlozende en beschroomd scheen alle eigene trots in hare trotsche liefde voor hem verzwolgen. Geene vrouw beminde immer in de volle uitgestrekt heid van dien hartstocht, die geen eerbied koe sterde voor den man, welken zij lief had, en die zich niet nederig gevoelde (zaligst in die nederigheid) door hare overdrevene schatting der meerdere verhevenheid van het voorwerp harer hulde. En misschien was het de bewustheid van dit verschil, door haar tusschen hem zelf en alle andere schepselen gemaakt, die de liefde des Tribuuns voor zijne echtgenoote gedurig klim men deed, hem voor hare gebreken jegens an deren verblindde, en hem weerhield zich te verzetten tegen haar zucht naar praalvertooning, welke, tot een zekere hoogte gedreven, staat kundig had mogen heeten, maar door haar tot eeen uiterste gevoerd werd, dat, zoo het al niet zijnen val voorbereidde, de Romeinen ten minste ter verontschuldiging gediend heeft hunner eigene lafheid en ontiouw, en de geschiedschrijvers eene waarschijnlijke verklaring aanbood van ooizaken, welke zij te bot waren om te peilen. (Wordt vervolgd.) iiEowi scBiiimscHi comm. --

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5