Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Be Crisis. Men schrijft aan »Het Volk" Uit zeer vertrouwbare bron verneem ik, dat in de concentratie-vereeniging, waarin de vraag be sproken werd, of men een concentratie-kabinet zonder de sociaal-democraten wilde aanvaarden, de Unie-liberalen op 1 na voor, de vrij-liberalen met de vrijzinnig-democraten unaniem tegen stemden. Van een zijde, die het blad zeer betrouwbaar acht, verneemt de sNieuwe Ct." dat mr. Cort van der Linden gestadig vordert met de samen stelling van een Kabinet. Het blad meent hieraan nog te mogen toevoe gen dat ook de verdere voortbouw aan onze de fensie een belangrijk punt op het program van het te vormen Kabinet zal uitmaken. H. M. de Koningin had gister ten paleize een onderhoud met mr. Cort van der Linden, die te dien einde ten 12i/3 uur werd ontvangen. De schrijver der »Brieven uit de Hofstad" in de »Arnh. Ct." bevestigt dat de groote moeilijk heid waarvoor de heer Cort van der Linden stond en mogelijk nóg staat, is: de portefeuille van Financiën. De heer Kolkman heeft de kunst ver staan onze financiën zoodanig te beheeren, dat er van de tientallen millioenen, die de middelen in zijn regeeringstijd hebben opgebracht boven de reeds zeer ruime raming geen cent over is. En verder heeft de geheele regeering het saprès nous le déluge" zoo consequent toegepast, dat voor de uitvoering der legerwetten, de defensie van Indië, de kustverdediging in Nederland, de subsidies der bijzondere scholen, de toeslag der onderwijzers- tractementen, de pensioenen der gemeente-amb tenaren, de sociale wetgeving niet te vergeten heelemaal niet gezorgd is. Bleef men zitten, welnu, dan rekende men op verder goed geluk met de opbrengst der middelen en voor het overige zou het Tarief de zaak wel in orde brengen, (die arme 10 millioen heeft deze regeering in gedach ten at wel driemaal uitgegeven). Kwamen daaren tegen de liberalen aan het roer, dan zou hun daardoor het regeeren zoo moeilijk zijn gemaakt als maar mogelijk was, en dan kon dit medewer ken om hen zoo spoedig mogelijk den desolaten boedel van de firma Kolkman, Heemskerk en Co. te doen opgeven. De portefeuille van Financiën levert dus de meeste moeilijkheden op, maar voor het overige is de heer Cort van der Linden vrijwel gereed. Vindt hij echter niemand, die de verantwoorde lijkheid voor de portefeuille van Financiën aan durft, dan kan daarop alles nog mislukken. Dit zou jammer zijn om drie redenen. Vooreerst omdat het dan zeer waarschijn lijk is, dat de Koningin de rechterzijde met de Kabinetsformatie belasten welk figuur slaan de vrijzinnigen dan In de tweede plaats omdat, indien 't resul taat der verkiezingen op die manier tot niets werd teruggebracht, dit zeker groote ontevredenheid onder de vrijzinnigen zou verwekken; (de voor teekenen zijn er al), en misschien zou leiden tot het uiteenspatten der concentratie. In de d e r d e plaats, omdat, indien een Kabi- net-Cort van der Linden tot stand komt, dit een vooruitstrevend vrijzinnig Ministerie zou wezen dat ons zou brengen algemeen kiesrecht en het openstellen van de deur der Grondwet voor het Vrouwenkiesrecht; verder Staatspensionneering, en tot dekking van de kosten een Rijksinkomsten belasting, gepaard met verhooging der successie rechten. Het is dus alleszins te begrijpen, dat men van vrijzinnige zijde vurig hoopt, dat mr. Cort van der Linden zal slagen. Of dit hem al dan nie1 gelukken zal, (en dit is afhankelijk van het vin den van een goeden Minister van Financiën), is iets, waarvan in dit tijdsgewricht de toekomst der vrijzinnige partijen afhangt." Prof. Mag. J. V. De Groot O. P. Vrijdag vierde prof. De Groot, de diepe geleerde^ de vrome religieus, de eenvoudige leermeester, die door geheel het Katholieke Nederland als een kostbaar bezit wordt geërd, zijn veertig-jarig priesterfeest. »De Tijd" schrijft naar aanleiding van dit jubilee Al is professor De Groot een man van de middeleeuwen, hij is geen middeleeuwsch man. Niet als met de versteende brokken eener uit eengeslagen wetenschap gooit hij met het werk van den Aquiner naar de moderne beschaving, maar met de oude beginselen blaast hij nieuwe bezieling aan. Hij heeft de thomistische wijsbe geerte als een zuivering gepredikt tusschen de schijnschoone nieuwe stelsel, over wier grafpleister reeds Taine wee heeft geroepen, want zij vormen een lazaret voor het zieltogend geloof van duizen den. Maar hij is niet schuw van nieuwe gedach ten, meer dan de modernen, wier dwalingen hij narekende, behoort hij tot de denkers van onzen tijd. Wie de dictaten der colleges van professor De Groot hadde bijgehouden, zou den actueelsten cursus bezitten van hedendaagsche wijsbegeerte. Want in zijn lessen stroomt het geheele geestes leven van dezen tijd met de golvingen der nieuwste denkbeelden en uitkomsten van de laatste vorschingen. Wie, tenzij de thomistische school, zette ooit de stellingen van tegenstanders vollediger op, om haar volledig te verslaan Men weet. hoe getrouw hij werkt naar de traditiën dezer school, scherp en prompt in het onderzoek, naarstig in de samenwerking van empirie en bespiegeling. Daarom is onder de latere vorschers vooral Pasteur zijn man, wiens wegen van waar heid hij heeft nagewandeld. Ook wie z(jn bundel Leuvensche voordrachten Levens wijding" en Wedergeboorte" las waarmee hij de geesten in Holland kwam versterken, nadat hij de harten der Vlamingen mee ontroerd had, weet hoe vrijmoedig hij zich, gepantserd door de waarheid, beweegt in de moderne gedachtenwereld met haar aandrijvende en verdwijnende hypothe sen. Met de waarheid bouwt hij zee, hij weet, dat geen plank uit de voegen zal gaan. Zijn vrij moedigheid wortelt in de kracht van zijn begin sel, en hij zou voor zijn beginsel een martelaar kunnen worden, indien de twintigste eeuw hem niet opeischte, om een belijder te zijn! Zoo heeft hij die struische en toch teedere studiën geschreven over het agnosticisme van Herbert Spencer en Balfour's grondslagen desge- loofs, de nieuwe geloofstheorie van Brunetière en de troostelooze leer van Du Bois Reymond, ver gezichten iq onzen verbijsterden tijd van waarheid en dwaling, als vóór hem niet waren geopend, noch in het katholiekej noch in het neutrale vaderland. Maar Katholieken en neutralen heb ben er hun bewondering niet over gezwegen, zoo- ,als zij de hulde aan zijn wetenschap hebben ge deeld. Leuven beriep hem in de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Hij is een luister van de katholieke wetenschap, waarvan langen tijd ons universiteitsleven schichtig werd, en het corpus doctum schuwt dezen monnik niet, wiens wetenschap en eenvoudige omgang hun vriend schap wint! Hij heeft meer dan talenten, hij heeft de liefde. Ook voor den lezer, tot wien het proza-van-geloof zijner redevoeringen niet gedragen wordt op zijn bezielenden stemklank, moet begrijpelijk wezen, wat de dagbladen destijds berichtten, dat de hoorders te Leuven hun aandoening in tranen liet uitvloeien, machteloos om haar in te houden, toen met de kracht van zijn beeldenstoeten de liefde op hen instormde van den redenaar, die Apostel was geworden. Door al zijn redevoeringen hijgt deze geweldige adem van liefde. Daarom klinken zij als een apologetisch harmonieën-epos. Dè nieuwe tijd geeft er antwoord aan den ouden, de Vaders zingen er in mee, men hoort er verre nagalmen uit de Catacomben en de heilige middeleeuwen. Maar de muziek der openbaring is hem niet genoeg, hij dwingt ook de ongeloovige wetenschap teksten af om te ge tuigen, hij werkt er dissonaten door, om die in harmonieën op te lossen, hij jaagt er de stemmen der ongedoopte rede in, om mee te jubelen. Dan lijkt het soms de triomfeerende Kerk en het is de strijdende, die een oogenblik van strijd poost om met de triomfeerende te aanbidden. Waerberieht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Aug. 1913, medegedeeld door bet Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Bodo. Laagste barometerstand 755.3 te Wishy. Verwachting tot den volgenden dagzwakke winden uit noordelijken richtingen, betrokken tot halfbewolkt, weinig of geer regen, zelfde tempe ratuur. Nationale Zwemwedstrijd. Aan den derden prijs voor den nationalen zwemwedstrijd ter gelegenheid van de Onafhan kelijkheidsfeesten te houden, is nog als eere-prijs toegevoegd een kist fijne likeuren, door de firma S. A. Maas voorheen Simon Rijnbende Zonen, geschonken. Buurtcomité's. De eerste symptomen van het eeuwfeest dat de volgende week met alle opgewektheid zal worden gevierd, beginnen zich te vertoonen. Gister-avond is in het Broersveld de eerste paal voor de straatversiering, geslagen. Het muziekgezelschap »Entre Nous" gevormd uit leden van het Harmonie-orkest »St. Ambrosius", kwam omstreeks halfacht in het Broers veld en verhoogde de vroolijke stemming der Broersveld-bewoners, die zich in drommen schaar den om de plaats, ongeveer midden in het Broers veld, waar de paal moest geslagen worden. Dat ook uit andere deelen der stad belang stellenden zich bij de vroolijke baurtgenooten aansloten, is wel te begrijpen. Het Broersveld, dat zich altijd door warme oranjeliefde heeft onder scheiden, geeft toch den toon aan. Van het Broers veld begint »de victorie". Heden (Dinsdag) avond halfacht heeft dezelfde feestelijkheid plaats in de Dwarsstraat. Het Harmonie-orkest »St. Ambrosius" zal zich daar dan doen hooren. Regeeringsinlichtingen. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer nadere inlichtingen verstrekt, naar aan leiding van een adres van den ontvanger der directe belastingen Th. G. Versfeit, ontvanger der directe belastingen, enz., thans te Schiedam, om trent zijne benoeming tot ontvanger te Vlaar- dingen, naar welke plaats hij had gesolliciteerd toen hij te Woerden was geplaatst; terwijl hij na zijne benoeming te Vlaardingen verzocht weer te Woerden te worden benoemd. De minister merkt op, dat adressant, indien hij de bedoeling had, te trachten na een kortstondig beheer van het kantoor Vlaardingen weder naar de standplaats Woerden terug te keeren, moge lijke teleurstelling aan zich zelf te wijten had, waar hij indertijd buiten verbinding is gebleven met het departement van Financiën. Voorts wijst de minister op eenige onjuistheden in het adres van den heer Versfeit, en doet hij uitkomen, dat eene bindende toezegging omtrent de aanwijzing van eene andere standplaats aan den te Woerden benoemden ontvanger niet kon worden gedaan. Onwaar is volgens den minister de bewering, dat de weg, dien adressant meende te kunnen inslaan, ter bekoming van een verhooging van pensioengrondslag met behoud zijner standplaats* door zijne ambtgenooten steeds met succes wordt gevolgd. Ten slotte deelt de minister nog mee, dat den heer Versfeit indertijd, op zijn door medische attesten gestaafd verzoek, zes maanden verlof wegens zenuwoverspanning zijn gegeven, welk verlof daarna nog met zes maanden is verlengd. In verband hiermede is aangenomen, dat hij tij dens de indiening van zijn adres reeds in over spannen toestand verkeerde, en is hij, nadat hij zich op een tweetal punten had verantwoord, daarover niet verder bemoeilijkt. Schied. Bioscoop. Schied. Bioscoop heeft in de week van 1621 Aug. een program, dat om de wijze waarop 't is aangekondigd, nog al de aandacht trekt. Wij hebben dan ook de voorstelling van gister-avond bijgewoond en bevonden dat werkelijk een zeer gevarieerd program voor deze week is ontworpen. Toch kunnen wij niet zeggen, dat dit program ons bijzonder heeft voldaan. De wijze waarop hier getracht is eenige variatie in de gewone voorstelling te brengen wil ons toch volstrekt niet aanstaan. Dat men van een bioscoop-voorstelling, die op zich zelf al belangwekkend genoeg is, een ordinaire soirée-amusante met café-chantant- nummers en kluchten van het minste allooi maakt, is iets wat er bij ons volstrekt niet in wil. Na een werkelijk interessante voorstelling van het internationaal concours-hippique te Amsterdam en een comische scène »De wraak van een koet sier" volgde het nummer »De verovering van het geluk", een tweebedrijvig tooneelspel, waarin ook al een enkele voorstelling voorkwam, die beter achterwege ware gebleven. Maar 't minst voldeed wel het optreden van het »Trio Moderne Artis- tique". Dat men met uitdrukkingen, die, helaas, ter vergoelijking van het kwaad vaak onder het volk worden gehoord en met gewaagde kwink slagen den bijval van een zeker publiek verwerft, bewijst nog niet, deze voor een zeer gemengd publiek geschikt zijn. Dergelijke specialiteit nummers mogen in een andere gemeente opgang vinden, wij hebben nog te goed vertrouwen van het Schiedamsche publiek om te denken, dat 't daar mee in z(jn groote meerderheid zal gediend zijn. 't Spijt ons zeer, dat Schied. Bioscoop daarmee den verkeerden weg opgaat. De voorstellingen worden daardoor voor een zeer groot deel van het publiek ongenietbaar. Ouders kunnen er aldus zeker niet hunne opgewassen kinderen gerust van doen genieten. En dit zeker te meer te betreuren, omdat de Bioscoop overigens veel schoons te zien geeft, o.a. de prachtige natuurbeelden met de zeer schoone kleuren, waarvan wij er in he4 laatste prograradeel, dat, met een dramatische en een comische scène, nog de oasis van Gabes (Egypte) vermeldde, weer enkele te zien kregen. De ondernemers van de Bioscoop mogen bedenken, dat Schiedam nog geen Rotterdam is en dat het Schiedamsche publiek in zijne groote meerder heid andere eischen stelt dan wellicht dat in de naburige grootstad pleegt te stellen. Volksbadhuis. In de week van 10 Aug.—16 Aug. '13 werden genomen 453 baden. Ie klas kuipbaden 24, regenbaden 19 2e klas kuipbaden 66, regenbaden 312, 5 ets. kinder baden 32. B ij het te 's-G ravenhage gehouden examen Duitsch (lager onderwijs) is gisteren ge slaagd de eerw. zuster Marie Henri (mej. P. A. Verhoeven), hoofd der Mariaschool aan de Korte Haven alhier. Den heer J. Hage alhier is, op z ij n verzoek, eervol ontslag verleend als Ieeraar aan de Rijksnormaalschool alhier, met ingang van 1 October a.s. G i s t e r-m iddag werden in eenboom- gaard aan den Ouden dijk een paar jongens van 13 en 11 jaar gesnapt, terwijl zij bezig waren appelen te stelen. Hoewel de jongens onmiddel lijk werden nagezet, gelukte 't echter niet ze te achterhalen. Hunne namen zijn echter bekend. Een 20-j arig meisje wonende Ke- thelstraat, deed gister-avond na 10 ure bij de politie klachte, dat zij, naar huis gaande, op den Dam door een haar bekenden jongen werd aan gehouden en tegen de straat geworpen. Daarbij werd haar arm ontveld en hare kleeding bevuild. Gister-namiddag halfzes geraakte it paard gespannen voor den wagen van den bierbottelaar Timmermans op den Dam bij de Beurs op hol, doordaf 't schrikte voor een auto. Timmermans, die naast den wagen liep, greep de leidsels, maar mocht er niet in slagen het paard tot staan te brengen, waar men toch zeer bevreesd was voor ongelukken bij drukke passage naar de Beursbrug, die juist was opengedraaid. De hoofdagent van politie Blok wist intusschen het paard bij de brug te grijpen en tot staan te brengen, waardoor ongelukkon werden voorkomeI1, Hoogwater te Schiedam Woensdag 20 Aug. 6.01 v.m, 6.25 n.m. UIT ROTTERDAM. Burgemeester Zimmerman is Zaterdag van zijn buitenlandsche reis in deze gemeente teruggekeerd' Het s.s. Djerissa, had te Portland twee pok" lijders, waaronder den kapitein, achtergelaten. Bi) aankomst te Rotterdam werd het schip dadelijk onder politietoezicht gesteld. Niemand mag bet schip verlaten. Een ontsmettingsvaartuig lie1 langszijde. Treurig ongeluk. Men meldt ons Het 8-jarig zoontje van Van der V. te Dongen liep gistermiddag bij het spelen zoo hard met het hoofd tegen een muur, dat de dood onmiddellijk intrad. Door een koe gedood. Men schrijft ©t H esefc bij iOss aan de „Geld.": De ouders van A. Geurts alhier, hadden huh zoontje, oud zeven jaar, met een koe uitgezon den naar de weide. De knaap had de koe aan een touw vast, doch onvoorzichtig, bond de jongen het touw aan zijn arm vast. Kort hierop wierp het woedende dier, het knaapje tegen den grond en stampte hem op de borst, zoodat, vóór iemand ter hulp komen kon, de jongen ten gevolge van een trap van het razende koebeest, dood werd opgenomen. Onmiddellijk werd gees telijke en geneeskundige hulp ingeroepen, doch helaas de ouders betreuren inmiddels den nood lottige a dood van hun oudste zoontje. D a h 1 i a-c u 11 u u r. De bekende dahliakweekd' li. Hornsveld te Baam ontving in de afgeloopen week een bezoek van Z. H. den Hertog van Mecklenburg Schwerin, neef van Z. K. H. Prins Henarik, die op de kweekeriji „Burbankia" een langaurig en belangstellend onderzoek instelde naar de dahliacultuur. Berucht inbreker. De adjunct-inspecteuïl Vroom te Haarlem surveilleerde Zaterdagnacht aldaar in hef Rozenprieel, toen hij op den hoek van do van Marumstraat pardoes tegen bet lijf werd geloopen door den pas uit de gevangenis ontslagen beruchtem inbreker B. D., die he© toevoegde: Wat wil jij' van me hebben? De inspecteur gaf hem den raad door te loo- pen, doch D. trok zijn jas uit en vloog op den heer V. aan, die, op tegenweer bedacht, zijn gummistok trok en D. daarmee een slag over het gelaat gaf. i Nu kwamen plotseling twee broers van D. te voorschijn en twee andere nog onbekend geble ven personen, die den inspecteur mishandelden en hem zijn gummistok afnamen, terwijl D. he© bovendien met een steek in den rechterwang toebracht. De heer V. trok nu zijn sabel en sloeg 0© zich heen, doch ook dit wapen werd hem ont nomen en D. ging hem er mee te lijf en wiel zoo dreigend, dat de heer V. zijn revolver trok en waarschuwde daarvan te zullen gebruik ma ken. D. stoorde zich daar niet aan vloog op den heer V. toe en deze schoot toen den man in den rechterbqvenarm. Het. vijftal ging toen op den loop. De heer V. had nu gelegenheid zijn signaalhoorn le ge bruiken, assistentie schoot toe en men begaf zich naar' de woning van D. in de Rozeaprieel- straat 36a. Toen de politie kwam, vluchtten drie personen over de tuinsehutten. Men bleef surveilleeren en 's nachts te twlee uur kwamen B. D. en zijn broer W. D. over een schutting in de Rustenburgerlaan en werden naar gearresteerd. B D. had de sabel van den heer Vroom nog in zijn bezit. Hij is ter verpleging in het gasthuis opgenomen, zijn twee broers zijn aangehouden. Belangrijke verduistering. Uit Am-, sleraam meldt men onsBij een bekende ban kiersfirma, tevens commissionairs in effecten te Amsterdam js dezer dagen een belangrijke dief stal aan het licht gekomen. Door den eersten bediende, die tevens stille vennoot was in een andere effectenzaak, warden sedert geruimen tijd in vereeniging met een der firmanten van laatstbedoelde firma, speculaties gedreven, die aanvankelijk goed gingen. Later evenwel keerden de kansen en werden c: bij speculaties a la hausse groote verliezen geleden, die door den bewusten bediende gedekt cu gestopt werden door gelden, die aan zijn firma toebehoorden. den slotte evenwel konden deze manipulaties niet langer verborgen blijven en lekten d'ei frau duleuze handelingen van den eersten bediende uit. Hef gevolg was dat hij op staanden voet door zijn patroons werd ontslagen en sedert ver dwenen is. 1 Naar ons werd medegedeeld beloopen de aldus verduisterde bedragen een som van mee|r dan f200.000. A u t o-o n g e v a 1. Een Del'ftsch student, de heef G., had zich dezen dagen een nieuwen automobiel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2