Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. (b.ai'ou Mackay) en twee geestelijken uit Eager land van de Anglicaansche kerk, t. w. de bis schoppen van Durham en van Worcester; voorts de hoofden der gezantschappen, geaccrediteerd bij het Nedierlandsche Mof, tevens als zoodanig leden van den raad van beheer van hel Hof van Arbitrage met d© eerste secretarissen van imnna legatie: de 40 scheidsrechters in het Hof van Arbitrage uit alle werelddeelen, van wie er 30 verwacht worden; de leden van den raad van toc-zicht van de Carnegiestichting," een zeker aan tal leden van de Sta.ten-Generaal en van den gemeenteraad der residentie met den burgemees ter en de wethouders; vertegenwoordigers uit de hoogste staats- en rechtscollegiën; enkele hoog leeraren op volkenrechtelijk gebied in ons land en kooge burgerlijke autoriteiten. De plechtigheid zal plaats hebben in de groote zaal van het Vredespaleis en hoofdzakelijk be staan uit een redevoering te houden ddor oen minister van staat jhr. mr. van Karnebeek, voor zitter van het bestuur der Carnegiestichting, waar bij! hij het gebouw overdraagt aan den raad van beheer van het Hof van Arbitrage. Namens den raad van administratie zal de minister van buitenlandsch© zaken als zoodanig van rechtswege president van dat college, het woora voeren ter .aanvaarding' van het Paleis. Bij het binnentreden van de Koninklijke familie, welke aan den ingang van het gebouw ontvangen w.orat door den voorzitter en den secretaris van het bestuur der Carnegiestichting, zoomede tus- sc.hen de redevoeringen zullen door een a ca- pella koor onder leiding van Ant. Averkamp uit Amsterdam, pud-Hollandsche liederen, a. a. van Sweeünck, worden gezongen. N auat de inwijding volbracht is zal het gebouw bezichtigd worden door de leden ran het Vor stelijk Huis en door de genoodigden. 'Don volgenden dag ,zal de bezichtiging van het Vredespaleis voor ruimeren kring zijn openge steld, waartoe meer dan 2000 uitnoodigingen zijn gezonden aan allerlei autoriteiten van rijik, pro vincie en gemeente, alle leden van dei Staten- Ceneraal, ran den gemeenteraad van 's-Gravan- hage en personen en deputatiën van vereenigin- gen en corporaties, die het gebouw met geschen ken hebben begiftigd, allen met een dame. Aan den rondgang door het gebouw op den openingsdag gaat vooraf' de inwijding in besloten kring ,van de borstbeelden, onderscheidenlijk van wijlen koning Eduard VII van Engeland en van Lord Randall Cremer, door1 vertegenwoordigers van Engelsche corporatiën, die deze hulde bren gen. De bezoekers worden Ook rondgeleid in het park ea het rozarium. Op het terrein is voor deze gelegenheid een muziekkiosk opgericht, in welke de Koninklijke Militaire Kapel een concert zal geven. Het gebouw van het Vredesgerechthof wordt uitwendig met nationale en internationale vlaggen versierd, maar zal van binnen geenerlei feesttooi verb ionen, .omdat het van zelf reeds rijkelijk van decoratief is voorzien. De politieke toestand. De »N. Ct." meldt dat het thans moet vast staan, dat mr. Cort van der Linden in het nieuwe Kabinet de portefeuille zal bekomen, welke hij van den aanvang af voor zichzelven bestemd had, nl. die van Binnenlandsche Zaken. Aan de »Ned." wordt thans ook de naam van den oud Minister Lely genoemd als een dergenen met wien de heer Cort van der Linden dezer dagen sarnensprekingen over de verdeeling der minister-portefeuilles heeft gehad. Buitengewone vergunningen op tentoon stellingen. Een groot aantal drankbestrijders-vereenigingen hebben tot H. M. de Konirgin een adres gericht, om op verzoeken van gemeentebesturen, waarbij machtiging gevraagd wordt tot het verleenen van buitengewone vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein op tentoonstellingen, afwijzend te beschikken. Grootboekwët. De St.-Ct. no. 496 bevat een Kon. Besluit ter uitvoering van de Grootboekwet (Stbl. 4913 no. 123). De ministerraad. De ministerraad, die tengevolge van uitlandig- heid van enkele leden van het kabinet, sedert een tweetal weken niet wös bijeengekomen, is gisteren weer vergaderd, onder leiding Van den tijdelijken voorzitter mr. Heemskerk. De winkelsluiting. Men meldt uit Amsterdam Het bestuur van de afd. Amsterdam van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft zijn houding vastgesteld ten aanzien van het voorstei-Ter Haar c.s. om de winkelsluitingsveror- dening in te trekken. Met het oog op het groote belang, dat de winkelbedienden bij de hand having der winkelsluitingsverordening hebben, werd besloten aan de afdeelingsvergadering voor te stellen, een krachtige actie te voeren, ten einde den gemeenteraad te toonen, hoezeer de winkel bedienden deze verordening al beantwoordt ze nog niet geheel aan de eischen van den Bond op prijs stellen. Op het program staat o.a. het zenden van een gedocumenteerd adres aan den Raad, waarin cijfers over de arbeidsverkorting zullen worden gegeven en 't houden van een openbare vergadering met verschillende sprekers. Prins Hendrik. Reuter meldt uit Frankfort dat Prins Hendrik met zijn adjudant, gisterenmiddag de Adler.fabriek van Hein rich Kleyer en de fabriek van ae firma Mayfarth Co., een fabriek van landbouwwerk tuigen. heeft bezichtigd. Eene Rectificatie. Een .vriend zond mijl van bet tijdschrift Rome het <nummer van 1 Augustus. Een artikel „In goede richting" was het dat, zooals' bleek door de blauwe aanstreeping, aan mijne aandacht aan bevolen worn; en waarlijk, 't was de aandacht waard, zoozeer zelfs, dat ik na lezing mij Ver stoutte .aan Zijne Eminentie een paar vragen tje ^tellen, s. De lezer" oordeele. 'Het meest waardevolle en' loffelijke testimo nium van aie, welke Z. Em. Kard. van Ros- bum bij' zijn triomftocht aan couranten, .'organisaties of vercenigingen heeft uitgereikt, is, mogen wij1 wel zeggen, ten aeel gievallen aan bef Dagblad de Maasbode. In de audiëntie, welke Z. Ern. zich ver vaardigd© hier1 ter stede te verleenen aan de directie en redactie van dat blad, heeft Z.Em. het als een onvergetelijke eer voor dat blad geroemd, dat het steeds heeft vast gehouden aan de goede beginselen en het bijzonder en openbaar Katholiek leven in de eenige goede richting heeft gestuurd. Een testimonium, dat Z. Em. nog eens 'heeft willen bevestigen, toen hijl in ten par ticuliere audiëntie aan den Eerw. pater H. Bolsius S. J. tei Roosendaal met nadruk verklaarde, dat „de Maasbode zijn sympa thie had, de goede princiepen en de goede richting trouw bewaarde". Ik citeer woordelijk, laat alleen liet historisch gedeelte, over het ontstaan van het ochtendblad, weg, en onthoud miji van elke gevolgtrekking, die men uit het onderling verhand of de opeen volging van zinnen of woorden zou kuunen afleiden. J „Gedurende de vijf jaren, dat bet ochtend blad nu verschijnt, heeft de Maasbode vele perioden gekend van groote zorg, op velerlei gebied; zorg in materieel opzicht, moeilijk heden niet minder op hooger terrein, waar zij. gewikkeld werd in den geestelijken strijd onzer dagen. Maar als er eene zaak is, dus hebben wij. den Kardinaal gezegd,'waardoor wij aanspraak meenen te mogen maken op het Volle vertrouwen van Uwe Eminentie, dan is het, dat bij! alle moeilijkheden, van welken aara ook, steedis onze beminde en hoog- vereerde Bisschop „de Maasbode" heeft ter zijde gestaan. Wij zijn er dan ook dioD van overtuigd, dat onder de groote werken, die in dit diocees tot stand kwamen, „de Maasbode" oen eerste plaats in zijn hart inneemt. In die moeilijke tijden, waarvan wij' ge- Waagden, zijn wij ook voortdurend gesticht geweest .door het groote Godsvertrouwen van i.nzen toenmaligen hoofdredacteur, welke thans in geen betrekking meer staat tot onze courant, rector. M. A. Thompson. Nadat Wij op een en ander nader nog! wa ren ingegaan, gaf Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum op de meest welwillende en hartelijke wijze uiting: aan zijn gevoelens jegens het moeilijke werk, dat door „De Maasbode" was tot stand gebracht. Steeds was Zijne' Eminentie van het gewicht en id© groote moeilijkheden van onzen arbeid Rn volle overtuigd geweest, en hij begreep volkomen de bijzondere beteekenis van eein courant als „De Maasbode", welke naast en tegenover de groote liberale blaacn Rin worden gesteld, zoodat elk motief nu is vervallen, waarom in Roomsche kringen nog ilanger de liberale en neutrale courant zou kunnen worden gteauld. 'Van ganseher harte stemde Zijne Eminentie in met het grootsche streven, dat aan onzen ar hei... ten grondslag ligt, en zonder ©enigs zins het werk van andere couranten te onder schatten, die zieker ook groote verdiensten hebben vpor de kringen welke zij; bereiken, ter-kende Zijne Eminentie, dat „De Maasbode" op bijzondere wyze Katholiek Nederland aan 'zich heeft verplicht. Ook prees Zijne Eminentie hoogelijk het doel van het „Propaganda-Comité voor de Maasbode" en roemde den ijver zijner leden iten zeerste. Deze nuttige actie zeidö de Kar dinaal, heeft mijn volle goedkeuring en mijn instemming zonder eenig voorbehoud. Dan wees Zijne Eminentie er op, hloe de 'geheele Roomsche Pers van Nederland één is in hare bedoelingen, om de goede Room- sclic: beginselen te verdedigen; en drong er op aan met bijzonderen nadruk, dat men trachten zou zooveel mogelijk menschelijke onvolkomenheden en fjoutea te vermijden. Met een aanmoediging, om te blijven voort- gaan, op den weg, dien „De Maasbode" al tijd bewandeld heeft, en tevens te zorgen, dat de goed© harmonie onder de Katholieke Organen niet verbroken wordt, eindigde Kar dinaal van Rossum zijn vaderlijk woord". En nu vraag ik in gemoede aan eiken lezer: Worat hier, door dezen overigens zeer verdien den lol, aan „de Maasbode" en vooral aan de Maasbode van vroeger, toen de rector Thompson nog tot (haar in betrekking stond, een primatus orthodoxiae toegekend? De redacteur van „Rome" schijnt zulks te mee nen, en wil zelfs, ten gevolge van eene zeer eigenaardige redeneerkunst, den lof aan de Maas bonte- toegekend, via de Maasbode van vroeger voor „Rome" in beslag nemen, en in ae woor den van Z.Em. een blaam lezen voor de an dere Katholieke couranten een paar mis schien uitgezonderd. Hij doet zulks met deze woorden „Dit getuigschrift is meer dan goud waard, en wij brengen dan ook aan Z.Em. voor deze erkenning1 en waardeering van onzen nu met zoo hoog zegiel bekroonden strijd onze hulde en onzen eerbiedigen dank. Want alle andere lof, dien men aan een Katholieke .courant kan geven, zinkt daar bij weg, heeft eigenlijk geen beiteejkenis. Het jcemt er voor een Katholieke courant, in dezen tijd vooral, op de allereerste en allervoornaamste plaats1 toch maar op aan, dat de redactie in goede richting stuurt. i A nders js het oneindig veel beter, dat ze er niet is. Wijkt zij af van den grooten Katholieken heirbaan, ook al zou ze het Roomsche vaan del voor zich blijven dragen en zich op goede bedoelingen beroepen, het machtige instrument ,ten goede, wat de pers is, wordt dan een instrument van veel kwaad. Neemt men nu in aanmerking, aat het juist die goede richting; is, die voorheen in de t,Maasbode" en nu jn „Rome" op het felst bestreden wordt, dan ligt in dit test imonium van den hoogvereerden Kardinaal tevens een les en een gestrenge vermauing, dat nl. die personen, en die bladen, wien het aangaat, zich zei ven hebben te herzien en van stuur veranderen. Mant twee richtingen zijn niet bestaan baar. Zij sluiten elkander ten eenemale uit. De goede richting was goed, omdat zij principieel goed was. Het gaat dus om beginselen. Dat dei strijd niet ging om bijkomstigheden en nevenzaken, kan reeds blijken uit de bui tengewone felheid, waarmee die strijd gevoerd werd. Om bijzaken maakt men zich niet zoo heet, én zeker niet zoo lange jaren achtereen, j Moge die vermaning ter harte worden ge nomen I" i ;ri; De lezer, welke deze aanhalingen, kalm' over weegt, zal het wel met mijl eens zijn, dat zij' den redacteur van „Rome" geen recht geven, pm te schrijven als hij deed. Om echter liet volle licht in dezen te ver krijgen, heb ik de vrijheid genomen, mij tot Zijne Eminentie te wenden met de volgende twee vragen: 4. Of het met het prijzen van „de Maasbode" de bedoeling van Z.Em. geweest is dien lof levens ook tot het tijdschrift „Rome" uit te strekken? 2. ,01 het in de bedoeling lag van Z.Em. in direct een les en vermaning te geven aan de: meeste Katholieke bladen in Nederiland? Op welke beide vragen Zijne Eminentie met NEEN heeft geantwoord' en miji welwillend verlof heeft gegeven dit antwoord tegelijk met de inlei dende beschouwing te publiceeren. Roermond. J. M. L. KEULLER. Weer bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Aug. 4913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.0 te Horta. Laagste barometerstand 741.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van deo volgenden dagmatige tjjdelijke krachtige zuid-westelijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, met kans op onweer, zelfde tem. peratuur. Bloemententoonstelling R. K. Volksbond. Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de bloemententoonstelling van wege de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond Zaterdag 23 en Zondag 24 Augustus in de Boodsgehoorzaal te houden. Zooals uit de geplaatste advertentie bleek, zaj de tentoonstelling geopend zijn Zaterdag van 5—7 uur a 25 cents en van 7$9$ uur a 10 cents, Zondag 24 Aug. van 2—4 en* van 7j|uur mede 10 cents entree. Onafhankeiykheitisfeesten. Voor de Hoofdstraat, varjaf de Groene*'aan tot aan de Maaskade, heeft zich thans ook eene com missie tot versiering gevormd. De commissie is als volgt samengesteld de heeren G. van Tol, voorzitter, A. H. de Koning, secretaris, P. J. van der Ree, penningmeester. Op feestelijke wijze zijn gister-avond in de Nieuwstraat en in de Hoofdstraat de eerste palen voor de straatversiering geslagen. Een ongewone levendigheid gaf dit in de betrokken straten, waar vooral de jongeren blijk gaven, dat in bijzonder feestelijke stemming de aanstaande feesten worden verbeid. Op de beide feestdagen, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Augustus, zuilen een aantal extra trams van Rotterdam naar hier en terug loopen om ook de bewoners der naburige grootstad gelegenheid te geven hier de feesten bij te wonen. Zwemwedstrijd Door Z. K. H. Prins Hendrik is voor den na- tionalen zwemwedstrijd, ter gelegenheid dér Onafhankelijkheidsfeesten hier ter stede te hou den, een groote zilveren medaille geschonken. Tot onderwijzer aan de St. Jozefs- scholen alhier is benoemd de heer J. Appeldoorn te Leiden. Hoogwater te Schiedam Zaterdag 23 Aug. 7.34 v.m. 7.55 n.m. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, heeft de afd. Schiedam van den Ned. Barbiers- en Kappersbond in haar 11, gehouden ledenvergadering besloten, Zaterdag 30 Augustus uiterlijk tot 1 uur de zaken open te houden. Voor Vrijdag 29 Augustus a.s. zijn de leden vrij het sluitingsuur vast te stellen. UIT VLAARDINGEN. Het voorloopig bestuur van een vereeniging tot het oprichten en exploiteeren van een volksbad huis heeft den Raad een jaarlijksche subsidie tot een maximum van 1500 a f 1600 verzocht, welke gelden zullen gebezigd worden voor de betaling van rente en voor aflossing van het stichtingska pitaal, groot pl.m. f20.000. B. en W., in wier handen bovengenoemd ver zoek om advies is gesteld, verklaren, dat het hun zeer ongewenscht voorkomt het gemeentelijk bud get thans met een financieelen last te bezwaren, die het gevolg zoude zijn van de inwilliging van het verzoek, waarbij immers wel in het oog mag worden gehouden, dat de gemeente reeds jaarlijks een subsidie van f1200 aan de bad- en zwemin richting uitkeert. Mocht de Raad echter het bezit van een badhuis m deze gemeente, met het oog op de volksgezondheid, als een onaf wijsbaren eisch beschouwen, dan zouden B. en W., liever dan te treden in het verzoek dat B. en W. op meer dere gronden voor de gemeente niet aannemelijk achten er de voorkeur aangeven de oprichting en exploitatie van een dergelijke inrichting in eigen beheer te nemen, zoodra de gemeente- financiën dit zullen toelaten. Dan toch zoude de gemeente, door een doelmatige exploitatie van zulk een volksbadhuis, het gebruik maken daar van krachtig kunnen bevorderen, zonder afhanke lijk te zijn van den goeden wil en de financieele draagkracht van het bestuur eener vereeniging. B. en W. stellen den Raad daarom voor afwij zend op het verzoek te beschikken. Bij onderhandsche aanbesteding is door den Minister van Oorlog toegewezen aan de firma v. Dusseldorp en Co. alhifer de levering van 173000 kilogram gebuild tarwemeel, bestemd voor de verschillende militaire bakkerijen, tegen den prijs van f 12.13 de 100 K. G., af te leveren in Sep tember. u. D. UIT DELFT. Gisterochtend was men in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling van prenten betreffende Hugo de Groot in het museum »Huis Lambert van Meerten" te bezichtigen. Het hoofddoel is om de leden van het Wereldcongres voor den Vrede, die naar Delft komen, om het graf van Hugo de Groot te bezoeken, een indruk te geven van zijn persoon, de voornaamste gebeurtenissen uit zijn leven en de personen met welke bij in aanraking is geweest- De archivaris van Delft, mr. Bouricius heeft met groote zorg deze tentoonstelling samengesteld. Het ryke archief van Delft levert eene collectie van 73 nummers, waaronder zeer fraaie en bizon- dere prentenook het poortje, waardoor De Groot na zijn ontvluchting uit Loevestein i« ontvlucht, is aanwezig. Het ligt in de bedoeling van den archivaris °m permanent tentoonstellingen te organiseeren, telkens betrekking hebbende op een van Delftscb beroemde burgers. Ongepaste grap Te Delft werd Woensdag *n een uitspanning een boerenbruiloft gevierd. Een tweetal bruiloftsgasten kregen den zonder lingen inval eenige centen gloeiend te maken en uit een bovenraam tusschen op straat spelende kinderen te grabbelen te gooien. Het gevolg was dat een vijftal kinderen zich min of meer ernstig de vingers branddeu. De beide bruiloftsgasten kregen voor deze ongepaste aardigheid proces-verbaal. Nu laat ik bet verslag volgen, dat ae „Maas bode" zelf van de audiëntie gaf in haar nummer van den 17en Juli (Avondblad). t 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2