Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en rr fiK EERSTE BLAD. Advertentiën. Gratis Ongevallenverzekering R I E N Z I. 36sie Jaargang. Zaterdag 23 Augustus 1913. Op den Balkan. \o. 10/07 Officieel* berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regel; Handelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor overeeiifconistig op de polis vertelde voorwaarden. van levenslange f Q [1 H verlies van geheele I I 111 een hand, invaliditeitI (,UU voet of oogI I UU ■IUU een duim De verzekering wordt gewaurborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by dood verlies I U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee Maden en een Geïllustreerd Zondagsblad. Wegens de Onafhankelijk heids feest en, zal de Nieuwe Schie- damsche Courant Zaterdag 30 Augustus niet verschijnen. Het gewone Zaterdag-a vondnum- Uier, met Geïllustreerd Zondags blad, zal Vr ij da g-midda g 12 Uur y e r s c h ij n e n. Men gelieve dus er voor zorg te dragen advertentiën, bestemd voor bet nummer van Vrijdag-middag» *oo vroegtijdig mogelijkliefst reeds Donderdag, in te zenden. De Directie. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Alexius Jacobus Janse, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter Plaatse van verkoop in de benedenvoorlocaliteit van het pand Lange Haven no. 116. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 22 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris. v. LUIK, L. S. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. in het pand staande Broersvest no. 71, kadaster Sectie B. no. 1533, is geweigerd. Schiedam, 23 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat ter gelegen heid van het eeuwfeest van Nederland's onafhan kelijkheid de bureaux ten Raadhuize en het kantoor van den Gemeente-Ontvanger gesloten zullen zijn op 29 Augustus a s. na 12 uur des middags en op 30 Augustus a.s. den geheelen dag het bureau van den Burgerlijken Stand slechts geopend zal zijn op 29 Augustus a.s. tot 12 uur 's middags en op 30 Augustus a.s. tot 9 uur v.m.; de Koopmansbeurs en de Zwemschool op 29 en 30 Augustus en de Arbeidsbeurs op 30 Augustus a.s. gesloten zullen zijn de sluizen en bruggen op 29 Augustus a.s. van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. gesloten zullen zijn de sluizen en bruggen en het havenkantoor op 30 Augustus a.s. gesloten zullen zijn de pont over de Buitenhaven op 29 Augustus a.s. van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. en op 30 Augus tus a.s. den geheelen dag stil gelegd zal worden de voetbrug over de Nieuwe Haven tijdens den wedstrijd op 29 Augustus en de optocht op 30 Augustus a.s. voor het verk-er daarover zal ge sloten zijn. Schiedam, 23 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris. v. LUIK, L.S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat Mej. J. W. f- Frenkel, aan hun College heeft bericht dat 2U in beroep is gekomen van hun beslissing d.d. H Augustus j.l., waarbij haar de vergunning voor het oprichten van een lompenbewaarplaats 106) Boor het uitroeien van misbruiken, was hét hem gelukt, de inkomsten der stad te verdrie dubbelen, zonder dat hij het volk eene enkele nieuwe belasting oplegde. Getrouw aan de door hem afgodisch vereerde vrijheid, had dewensch des volks hem tot geene aanvaarding van op permachtig gezag kunnen verlokken, maar had hij, gelijk wij gezien hebben, den vertegenwoor digden raad der stad in het leven teruggeroe- Pen en met nieuwe macht bekleed. Hoe uitge leid zijne eigene macht zijn mocht, hij verwees hij de uitoefening daarvan op het volkhij verklaarde alleen in zijn naam te regeeren, en hij deed niets belangrijks, zonder het de redenen de rechtvaardiging van zijn gedrag bloot te leggen. Niet minder getrouw aan zijn verlangen, °hi zoowel den voorspoed als de vrijheid van Bome te herstellen, was hij er in den eersten schitterenden tijd van zijne macht op bedacht geweest, dat groot federatief verbond met de Italiaansche Staten voor te slaan, hetwelk, gelijk hij te recht aanmerkte, Rome tot het onbetwistbaar hoofd der Europeesche volken Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 11 September a.s., des namiddags 2 uur, ten raadhuize aan te besteden Het schilderwerk ten behoeve Van de Schoolbouw aan de Hujjsmanstraat. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat vrachtvrij worden ingeverd in de ten raadhuize Raadhuize aanwezige gesloten bus voor des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. Bestek verkrijg baar ter Gemeente-Secretarie (afdeeling A) tegen betaling van f0.50. Aanwijzing alle werkdagen van 9 12 uur v.m. aan het Bereau van Gemeente werken. Aan de Herhalingsschool voor jongens (Hoofd de heer J. H. VAN VLAARD1NGEN) wordt gevraagd een Onderwijzer, tot het geven van onderwijs in Cartonarbeid. Aantal wekelijksche lesuren 8 a f21 per lesuur. Sollicitatiestukken in te zenden voor 1 Sep tember a.s. bij den Burgemeester. Nienwa. De Turken. Uit St. Petersburg wordt aan de sVossische Zeitung" geseind De onderhandelingen tusschen de mogendheden over de voortzetting van een finantieel boycoff tegen Turkije worden met kracht voortgezet. St. Petersburg is het middelpunt van deze onderhan delingen. In verband met het bericht van de »Matin" uit St. Petersburg, als zou Rusland Turkije financieel willen boycotten, verneemt de »Neue Freie Presse" uit Parijs, dat men te St. Petersburg, zoo dat bericht waar is, van de stemming van de Fransche openbare meening slechts op de hoogte is. Het financieele boycott van Turkije is voor het met drie milliard frank in Turkije vast zittende Frankrijk onmogelijk. Een bedreiging daarmee zou Turkije niet ernstig opnemen, en in Frankrijk zou zij de scherpste afkeuring vinden in politieke, financieele en economische kringen. In een interview met het »Giornale d'Italia'' heeft de Russische gezant te Rome verklaard, dat Rusland thans besloten is tot een vreedzame, maar krachtige actie tegen Turkije, om dat rijk tot erkenning van het verdrag van Londen te brengen. Rusland zal al het mogelijke doen om den Europeeschen vrede niet te verstoren. Alle mogendheden zijn het er over eens, dat men trachten moet om verwikkelingen naar aanleiding van geschil tusschen Bulgarije en Turkije te ver mijden. Als dat geschil is bijgelegd, hebben wij, zeide de gezaDt, nog slechts de eerste acte van het Balkantreurspel bijgewoond, want er bestaan grooter verschillen tusschen de gewezen bond- kenoeten, dan tusschen Turkije en Bulgarije. Het geschil van Bulgarije met Griekenland over Kawala kan groote afmetingen aannemen. Bulgarije kan zich binnenkort herstellen. Als het de tegen woordige crisis te boven is; gaat het een groote toekomst onder de Balkanvolken tegemoet. Als Turkije den oorlog aan Bulgarije zou ver klaren, zou Rusland met een oorlogsverklaring aan Turkije antwoorden. De »Kölnische Zeitung" verneemt uit Sofia Bij Hermanleh is een vliegtuig gezien en bij Moestafa Pasja heeft men een ongewone beweging onder de Turksche troepen waargenomen, zoodat het niet onmogelijk is, dat de Turken bij een passende gelegenheid onder een of ander voor wendsel de Bulgaarsche grens overtrekken en Bulgarije een nieuwen oorlog opdringen. In hooge officierskringen ziet men dien oorlog, alles ten spijt, niet zonder vertrouwen tegemoet. Bulgarije neemt zijn maatregelen. In goedingelichte politieke kringen te Oonstan- tinopel zegt men, dat er tusschen Bulgarije en Turkije over de kwestie van Andrianopel ver trouwelijke onderhandelingen zijn geopend. De houding van Rusland en vooral de onzeker heid, wat men te St. Petersburg eigenlijk voor heeft en wat er te Sepastopol en in den Kaukasus voorbereid wordt, wekken ongerustheid. Ad rianopel. De »Südslawische Correspondenz" heeft uit Adrianopel het verslag van een interview met Enver bei ontvangen, waarin deze er op wijst, dat de terugkeer der Turken te Adrianopel met groote geestdrift begroet was. Enver bei voegde er aan toe, dat hij duizenden telegrammen uit zou hebben verheven. Onder zijne regeering be gon de handel te bloeien, daar hij voor de veiligheid ervan waakte, - scheen een nieuw tijdperk voor de letterkunde aan te breken, en rezen de kunsten uit hare eeuwlange slui mering op. Aan den anderen kant deed de voorspoed, welke zijne rechtvaardigheid, zijne goede trouw, zijne vaderlandsliefde en zijne deugden in een helder licht stelde. de verwaande bewust heid, hoe verre hij boven zijne tijdgenooten verheven was, zijne liefde voor pronk en praal en de vermetele onbescheidenheid zijner eer- zuóht, niet minder scherp uitkomen. Schoon hij te rechtvaardig was om zfchzelven te wreken, door de patriciërs op zijne beurt door geweld te verdrukken, schoon hem, gedurende zijn onrustig en stormachtig tribuunschap, geen enkele onverdiende of onwettige strafoefening aan baron of burger, zelfs door zijne vijanden, werd ten laste gelegd, kon hij, minder ver- schoonlijk dan Nina, echter in hare zwakheid deelde, zijn trotseh hart het genoegen niet ontzeggen, diegenen te vernederen, welke hem als een hofnar bespot of als een plebejer ver acht hadden, en zelfs thans nog, schoon zij in zijne tegenwoordigheid als slaven kropen, achter zijnen rug in allerlei beschimpende redenen aan hunne spijt lucht gaven. "Zij stonden voor hem, terwijl hij zat," zegt zijn levenbeschrij ver, „alle die baronnen, met ongedekten hoofde, de handen op de borst gekruist, de alle deelen van Turkije ontving, die alle daarin overeenstemden, dat Adrianopel Turksch moest blijven. Wij zijn vast besloten aldus Enver bei om tot het uiterste te vechten, om Adrianopel te behouden. Alleen een nederlaag zal er ons uit kunnen verdrijven. De Weensche bladen blijven twijfelen aan de mogelijkheid, dat de Turken Adrianopel ontrui men zullen. De »Neue Freie Presse" meent, dat de gebeur tenissen de herziening van de besluiten van Lon den tot een uitgemaakte zaak heeft gemaakt. Het »Deutsche Volksblatt" verneemt, dat (Jier gisteren met Berchtold een langdurig onderhoud over Adrianopel heeft gehad. Allerlei nieuws. De »Tanin" verneemt dat de Grieken Dede Agatsj hebben ontruimd. De Bulgaren hebben het echter nog niet bezet. De Grieksche vloot is van Dede Agatsj weggestoomd. De Porte heeft de Turksche troepen, die over de Maritas waren getrokken, teruggeroepen. blikken ter aarde geslagep. O, hoe beangst wa ren zij eene schilderij, die onteerender heeten mag voor de dienstbare lafheid der ede len, dan de stuurschheld des Tribuuns. Wellicht achtte hij het staatkundig, den geest zijner vijanden uit te blusschen en diegenen te ver schrikken, welke hij vergeefs zou hebben be proefd met zich te verzoenen. En viel meer te zeggen ter verontschuldiging zijner prachtzij behoorde tot de gebruiken des tijds, zij was het teeken en het bewijs van macht. En wanneer de nieuwere, geschiedschrij ver er hem over berispt, dat hij de eenvoudigheid der oude Tribuuns niet navolgde, verraadt de aanmerking gebrek aan kennis van die eeuw, en het ijdel volk, dat hem tot hoofd des be- stuurs gekozen had. Het is boven allen twijfel, dat zijne prachtige feesten en zijne plechtige optochten, opgeluisterd en veredeld indien praal aldus kan worden veredeld door een verfijnden en weelderigen rijkdom van verbeel ding, altijd met bij het volk geliefkoosde zinnebeelden doorvlochten, en bestemd om het- op te wekken, zich over de herstelde vrijheid te vei heugen, en van den toestand en de ma jesteit van herlevend Rome te getuigen, het is boven allen twijfel, zeggen wij, dat deze schouwspelen, hoe anders ook in een verlichter eeuw en door kamergeleerden beoordeeld, groo- tendeels dienden om den tribuun, buiten 's lands, in vermaardheid te doen winnen, en den trots van een onbestendig en pronkziek MEXICO. Uit Washington wordt gemeld, dat president Wilson, nu de zending van Lind naar Mexico- is mislukt, besloten heeft, om tot de politiek van Taft terug te keeren. Dat wil zeggen, dat Wilson voortaan een vol komen neutraliteit tegenover Mexico zal bewaren en de Amerikaansche troepen aan de grenzen te versterken, ten einde den invoer van wapenen zooveel mogelijk tegen te gaan. VENEZUELA. Volgens bericht van den commandant van den Amerikaanschen kruiser »Des Moines", die zich op het oogenblik in Porto Cabello bevindt, is de revolutie in Venezuela feitelijk geëindigd. Naar hij uit vertrouwbare bron vernomen heeft, is de ex-president niet in Venezuela. De »Des Moines" zal eerstdaags naar Coro ver trekken, waar de rest der rebellen zich verschanst heeft. CHINA. Reuter seint uit Nanking dd. 22 Augustus De aanvoerder der opstandelingen heeft een schrijven doen toekomen aan den Duitschen con sul, waarin beweerd werd, dat de stelling der opstandelingen op den Leeuwenheuvel door den voor Nanking liggenden Duitschen kruiser »Em- den" onder geschutvuur was genomen. Daarom dreigde de leider van de opstandelingen, dat hij het Duitsche consulaatsgebouw zou laten beschie ten. In overleg met den commandant van de nEm- den" antwoordde de consul dat de beschuldiging onwaar was, en protesteerde hij tegen de vijan delijkheden, waarmee^gedreigd was. De Duitsche kruiser »Scharnhorst", met den opperbevelhebber van het Duitsche kruisers-eska der aan boord, is naar Nanking verstoomd. volk te streelen. En de smaak werd verfijnd, de weelde verschafte den werklieden bezigheid, en vreemdelingen uit alle staten werden uitge lokt door de pracht van een hof, waar, onder republikeinsche titels, twee souvereinen) voor zaten, rijk aan jeugd en prachtde eene be roemd door zijn genie, de andere uitstekend door hare schoonheid. Het was inderdaad een schitterende en koninklijke droom in den langen nacht van Rome, van haren opperprie ster en zijn wellustig gevolg verlaten, die naar een feestdag zweemende regeering van Cola Di RienziEr dikwerf werd ze later terug- gewenscht, niet slechts door de armep om den wille harer rechtvaardigheid, of door de koop lieden om dien harer veiligheid, maar ook door de beschaafde jeugd om hare pracht, en door den dichter om hare ideale en verstandelijke bevalligheid 1 Ten bewijze, dat hij die weelde niet ter stree ling van lageren lust en onedel verlangen had in gevoerd, week de Tribuun zelf, te midden van al zijne pracht, wanneer de tafel zich kromde door het gewicht der lekkernijen uit alle hemelstre ken en de beker overdadigst rondging, nimmer van de regelen eener zelfs strenge onthouding af. Wordt vervolgd). f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1