BrftdhBriteh Hfonws. Op den Balkan. Verspreide berichten. Binnenland. De opening van het Vredespaleis. Stads- en Gewestelijk Nieuws. j In Biulgarijie. Naar luid van ©en officieuse nota hebben de consuls te Warna eenstemmig verklaard; dat geen klacht over mishandeling' ,of afpersing te hunner kennis is gebracht. ZUID-AFRIKA. De sinds langen tijd, wegens de meen digs ver schillen tusschen Botha en Hertzog, bestaande tweespalt in de nationale partiji, treedt, volgens een telegram uit Johannesburg aan de „Vossische Zeitung", een nieuwe phase in. De aanhangers van generaal Hertzog, voeren een, levendige propa ganda. en ontwikkelen een groote energie. De leden der oude Krugerpartij, die thans Hertzog's aanhangers zijn, trachten de tegenstelling tusschen de beide leiders nog te verscherpen. De partij van generaal Hertzog eischt het aftrerden van Bol ha als minister-president en dreigt, wanneer Botha niet goedschiks heengaat, met geweld. Vol gens betrouwbare berichten hoopen de Boeren enorme hoeveelheden munitie op. Kenners van den toestand zijn van meening, dat een revolu- tionnaire beweging onvermijdelijk is, wanneer1 Bo tha weigert af te treden. CHINA. i jNaar luid van een telegram' van den chef van het Duitsche kruiseresikader is de kruiser1 „Em- dein" door de opstandelingen uit een fort bij Woehoe met kanon- en geweervuur beschoten. D© kruiser beantwoordde het vuur terstond en bracht het fort met 25 schoten tot zwijgen. President Wilson heeft gister z'ijjn presidentieele boodschap aan het Congres voorgelezen. Hij begon met den nadruk te leggen op het welwillende en onbaatzuchtig© karakter van de houding der Ver- eenigde Staten. Hiji bepleitte voorts een politiek van afwachting. D© Mexicaansche overheidsperso nen, zeide hij', hebben geen besef van den geest van het Amerikaansche volk en willen niet ge- looven, dat de regeering voor het Amerikaansche volk spreekt. Het gevolg van dit misverstand is, dat de Mexicaansche bewindslieden geheel alleen staan. Wij' kunnen hun onze goede dien sten met het oog op de noncombattanten niet op dringen. Wilson ried allen Amerikanen aan, Mexico te verlaten en zeide, dat hij zijn gezag zou aan wenden om te voorkomen dat welke partij in Mexico ook, hulp van over de grens kreeg. Hij zou den uitvoer van wapens en schietvoorraad verbieden. Een gestadige pressie en moreel© kracht, zoo besloot Wilson, zal spoedig aan misplaatste trots en vooroordeel een einde maken. We zullen spoediger overwinnen als Mexico's vrienden, dan als Mexico's vijanden. De koning en koningin van Griekenland deel den mede, dat ziji begin September aan vorst Friedrich Karl von Hessen, op het slot Friedrichs- hof, bij Cr onberg, een bezoek zullen brengen. Door den keizer hiertoe uitgenoodigd, zal de kening van Griekenland van Gronberg uit aan de keizer-'rnanaeuvres deelnemen. Het bestuur van het Bierlijnsche slachthuis vraagt 71/2 millioen mk. aan voor het bouwen van een nieuwe vleeschhal. De hal zal zoo groot worden, dat er tusschen de 6000 en 8500 runde ren en ongeveer 22,000 varkens te koop gehan gen kunnen worden. De Japansche nota over de Californische landkwestie bevat, volgens een bericht uit Wash ington, niets wat op een ultimatum lijkt. Uit den toon valt veeleer te besluiten, dat de onderhan delingen nog eenige maanden voortgezet zullen worden. Koninklijk bezoek aan Middelburg. Een extra-trein met het Koninklijk Echtpaar zal na het bezoek aan de tentoonstelling te Mid delburg, Zaterdag te 3.45 die plaats verlaten ©n ruim zes uur in de residentie aankomen. Vóór het vertrek wordt per auto dooir een zeer groot deel der stad gereden. Het nieuwe Kabinet. De leden van het nieuwe ministerie zullen Vrijdagochtend om 9 uur op het Huis ten Bosch worden ontvangen ter aflegging van den ambtseed in handen van de Koningin. Mr. P. Rink. De oud-minister van Binnenlandsche Zaken, mr. P. Rink, lid der Tweede Kamer, is ernstig ongesteld geweest. Thans1 echter is zijn beter schap zoo ver, dat hij! weer eenige malen zijn woning heeft kunnen verlaten om een wandeling te aoen. V oorzitter Tweede Kamer. (Ofschoon daaromtrent nog' gieen definitieve be slissing genomen is, moet het' voornemen bestaan op de nominatie -voor het voorzitterschap der Tweede Kamer te plaatsen: als eerste candidaat een Unie-liberaal, als tweede candidaat' een so ciaal-democraat en als derde candiddaat een lid der rechterzijde. (Tel.) Carnegie. Sedert gisterochtend bevinden de heer en me- vrouw Carnegie zich binnen de residentie. Zij vonden aan den Hoek van Holland den automobiel van den Amerikaansehen gezant Lloyd Bryee ter hunner beschikking' en vertrokken daar mede naar Den Haag, waar zijl afstapten aan het hotel der Amerikaansche Legatie, en werden ont vangen door den Amerikaansehen gezant. Van het oogenblik af dat de familie Carnegie in het ge zantschapsgebouw intrek nam, werd de Ameri kaansche vlag op het dak geheschen en werden er nog twee uit den voorgevel gehangen. Gistel-middag was er een gastmaal ter eer© van de voorname gasten, gevolgd door recep tie. Onderscheiding. De Tsaar van Rusland verleende, ter gelegen heid van de inwijding van het vredespaleis aan den minister van buitenlandsche zaken het groot kruis der witte adelaar-orde, aan den secretaris generaal va,n het Scheidsgerechtshof, baron Mi ddels van Verduynen het grootkruis der Stawis- lausorde en den eersten secretaris, jhr. Roël, het groolofficierskruis dier orde. H. D. Yiehoff. f Te Bazel is in den ouderdam van 61 jaar over leden de heer H. D. Viehoff, consul der Neder landen aldaar. Binnenscheep vaartcongres. Voor dit congres zijn, naar het «Hdbl." meldt 0. m. op de agenda geplaatst de volgende onder werpen 1. Afsluiting en drooglegging Zuiderzee 2. Vroegere schippersgilden en bemoeiingen der overheid in vroeger dagen 3. Algemeene binnen-scheepvaartbelangen 4. Vrachtovereenkomsten 5. Binnenscheepvaartwet 6. Toezicht op de Binnenvaart 7. Onderwijs schipperskinderen 8. Verbrandigsrnotoren bij de binnenvaart. Wijziging der Wet op de Geneeskude. Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd) met het doel, een actie te voeren tot varkrijging van een wijziging der wet op de geneeskunde. Het streven in een permanente commissie van deskundigen van staatswege te doen instellen, die geneesmiddelen en geneesmethode aan een ernstig onderzoekt onderwerpt om ze, na geble ken geschiktheid, het praedicaat van «officieel" te verleenen. Het bestuur van het comité is voorloopig opge dragen aan de heer W. J. Bloemendal, J. G. Wiegand en A. F. Nietvelt, allen te Amsterdam. Het Katholiek Nederland 1813-1913. Het «Kath. Soc. Weekblad" meldt: Vond mr. Troelstra gelijk uit uit de pas gepubliceerde stukken blijkt aanleiding in de naderende onafhankelijkheidsfeesten om zijn tegen zin tegen het zitting nemen in een liberaal mi nisterie sterker uit te spieken wij, Katholieken, toonen, ook op dit punt, ons besliste tegenstanders van alle socialistische opvatting. Het eerste eeuw feest van ons herboren volksbestaan het eeuw feest tevens van ons regeerend Koningshuis biedt ons reden tot dankbaarheid jegens den Koning der Koningen, stemt ons dankbaar ook jegens onze vorsten en onze groote voormannen. Vandaar dat reeds vroeger met belangstelling werd vernomen, dat, ter gelegenheid van dit na tionale feest, een «Katholiek Nederland 1813 1913" zou worden uitgegeven, onder leiding van onderstaand redactie-comitéMr. J. A. Loeff, voorz.Prof. Beysens P. van Breda O.P.: Dr. van Spanje Prof. Struyken Jhr. Mr. Vict. de StuersProf. van Swaay Mr. G. Westerwoudt P. Jos. Looymans S.J., sec. Nader vernemen wij, dat dit gedenkboek reeds ter perse is en in den loop der volgende maand zal verschijnen. Binnenkort zal een volledig pros pectus, bevattend de lijst der verschillende hoofd stukken en de namen der medewerkers het licht ziennu reeds kunnen wij mededeelen, dat een bijdrage van Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum en een brief van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid, den Aartsbisschop van Utrecht, het boek openen. Aan den bekenden uitgever van den Apostoli sche Stoel, den heer Malmberg te Nijmegen, werd de uitgaaf van dit rijk geillustreerd prachtwerk toevertrouwdonnoodig derhalve uitdrukkelijk te vermijden, dat zorgen noch moeiten gespaard zullen worden om inderdaad een prachtboek te leveren. Ongetwijfeld zal de sympathie onzer katholieke landgenooten niet ontbreken aan deze uitgave. Een „dienstweigeraar. Naar de «Tel" verneemt, heeft een gehuwd of ficier geweigerd toe te treden tot de weduwen- en weezenkas der landmacht. Daar op last van den Minister van Oorlog de bijdjagen voor die kas van de traktementen der officieren worden inge houden, heeft de hier bedoelde den staat een proces aangedaan. Het verloop hiervan wordt in officierskringen met zeer veel belangstelling gevolgd. Opening Vredespaleis. Bij Kon. besluit van 25 en 26 dezer zijn aan de na te noemen personen de onderscheidingen verleend achter hunne namen vermeld, te weten; den heer J. A. G. van der Steur, architect te 's-Gravenhage, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw den heer Andrew Carnegie, te New York, rid der-grootkruis in de orde van Oranje-Nassau den heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, minister van staat, voorzitter van het bestuurder Carnegie-Stichting, ridder-grootkruis in de orde van Oranje-Nassau den heer mr. R. J. H. Patijn, lid en tevens secretaris-penningmeester van het bestuur der Carnegie-stichting, commandeur in de orde van Oranje-Nassau den heer L. M. Cordonnier, te Rijssel, comman deur in de orde van Oranje-Nassau L. H. Intres, J. Scherpenhuyzen en T. C. Tie- mens, de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Den Haag, 28 Augustus. Zoo heeft dan heden in Den Haag, de groote gebeurtenis plaats gehad, welke do-or de geheele beschaafde wereld met blijdschap en voldoening verwacht, en begroet, ons land wederom aan be- teekenis heeft doen winnen en op ons land in het buitenland meer dan totnu, de aandacht blij vend zal doen vestigen. Den Haag, zetel van het Vredes-Internationa- lismial Wie de ontwikkeling van het Haagje oen laat- sten tijd heeft gadegeslagen, zal" het met ons eens zijn dat onze Residentie met, haar historische herinneringen, langzamerhand een centrum van Internationalisme gewerden is. De Vredesconfe renties zijn er gehouden, belangrijke interna tionale congressen heeft ze in haar midden gehad en ge- recepieerd, de onmiddellijke nabijheid van Sche- veningen met haar aardig monüain-in t erna tionaal gedoe dat ons aan bekende buitenlandsche bad plaatsen doet denken en pas de vorige week het 20e congres voor den Vrede en binnenkort de, Interparlementaire conferentie, ze zijn even zoovele teekenen en bewijzen dat ons 's-Graven- Lage een, wat men zou kunnen zeggen, interna tionale stad genoemd mag worden. Maar van af bieden is Den Haag definitief de vaste zetel van het; Permanente Scheidsgerecht geworden, dat zich thans in een eigen gebouw gevestigd ziethet Vredespaleis, waarvan de stich ting. dank zij1 de gelden van den gever Andrew Carnegie, een grootsch© manifestatie is voor het edele denkbeeld van den Vredie, een zaak met kracht ,en volharding en onophoudelijk door tal van mannen en vrouwen verdedigd, en die niet versagen zullen, integendeel met nogf meer kracht zullen ijveren vooiT den algemeenen wereldvrede. Er zijn er, die ondanks vredescongressen en de fraai-klinkende moties en resoluties', niet ge- loovien aan een tijd, waarin de menschen elkan der niet meer zullen beoorlogen, maar deze' moe ten niet vergeten, dat, hoewel de tot nu verkre gen resultaten niet groot zijn, de vredesbeweging in omvang toeneemt en vordert en vooral cat een grootsch ideaal niet verwezenlijkt worat uan uoor taaien, voorldurenüen en vooral langdurigen strijd. Den 30en Juli 1907, gedurende de zittingen van de Tweede Vredesconferentie werd de «"érsté sleen voor het Vredespaleis gelegd, nadat heel wat moeilijkheden lOmtrent de terreinkeuze! en' het vér- krijgen van een goed terrein was opgelost. Men weet dat ten slotte de Car neg ies tic li ting ei in slaagde een gedeelte van heit park Zorgvliet aan den ond-Scheveniq,gschen weg te verkrijgen, terwijl de kosten van dit terrein ongeveer f 750.000 ©oor de Nederlandsche Regeering werden gedra gen. Korten tijd later kocht de Carnegiestichting nog een stuk grond van ongeveer één H.A. er bij, zoodat het geheele terrein! thans ongeveer 61/2 H.A. oppervlakte heeft. He Fransche architect L. M. Coirdonnier uit Rijssel werd naar aanleiding van een uitgeschre ven prijsvraag voor een ontwerp voor het PaJeis, bekroond zoodat zijin ontwerp do eer waardig were gekeurd te worden uitgevoerd. Het ontwerp van Cordonnier werd omgewerkt en in samenwerking met den Hollandscben archi tect J. A. G. van' der Steur een definitief ontwerp verkregen, dat dan nu verwezenlijkt is. Voor een paar jaar bezochten wjj tijdens het bezoek van President Faillières aan 's-Graven- hage in gezelschap van de aanwezige Fransche journalisten het in aanbouw zijinde Vredespaleis, doch hedenmorgen was het een internationaaJ gezelschap journalisten dat in de gelegenheid wer d gi-steld onder leiding van den heer van der Steur hel zoo fraaie gebouw te bezichtigen. Wij komen nader daarop terug doch w&nschen nu reeds te constateeren dat de verschillende zalen met hunne weelderige inrichting, hunne rijke en voorname decoratieven en bijzonder smaak volle uitvoering een indruk maken, die niet spoe dig uit de herinnering zal verdwijnen. Het paleis is bovendien, omgeven als het is door keurige en smaakvol aangelegde bloemper ken, fraai gelegen. 1 Bovendien waren, dank ziji de goede zorgen crer gemeente 's-Gravenhage, vandaag op het voorplein en het terras masten aangebracht, die rijk beladen bloemkorven droegen, terwijl de taf- rijke vlaggen der vertegenwoordigde lande waar mede het Vredespaleis was getooid, het geheel ':ta prettigen kleurrijken aanblik garen Hedenmiddag heeft de plechtige inwijding r an bet Vredespaleis plaats: gehad in tegenwoordigheid van een uitgelegen internationaal gezelschap. De plechtigheid geschiedde in de groote zaal. 'Wij zagen er leden van den ministerraad, die heden voor het laatst in het openbaar als minister verschenen, den heer en Mevrouw Carnegie, die gisteren in Den Haag waren aangekomen, Baro nesse Bertha von Suttner en andere bekende personen uit de Internationale Vredesbeweging, de leden van het Corps diplomatique, wier ianuen tot het Int. Scheidsgerecht zijn toegetreden, tevens leden van den Raadi van Beheer van het Hof van Arbitrage met de eerste secretarissen hunner Le gaties, een groot aantal leden van bet Hof van Arbitrage en bovendien eenige leden van de Sta- ten-Generaal, de burgemeester en wethouders van Den Haag en een aantal raadsleden der Residein- fe en voorts de vertegenwoordigers oer fcoog- sce Noaerlandsche staats- en rechtscolleges als Raad van State, Hooge Raad, der Nederlanden enz. en bovendien eenige hoogleeraren op het gebied van het volkenrecht en hooge burgerlijke autoriteiten uit ons land. 'Degenen onder de aanwezigen die uit hoofde van hun ambt uniform of ambtsgewaad aragen, waren aldus verschenen. Bovendien waren de meeste autoriteiten van hunne dames vergezeld, zoodat de geheele zaal met het goud- en zilvergeschitter der statiegéi- waden der diplomaten en andere hoogwaard ig- heiusbekleeders en de keurige toiletten der da més, een schitterenden aanblik opleverde. Tegen twee uur had dit illuster gezelschap zich in de groote zaal yereenigd, terwijl voor de leden van ons Koninklijk Huls aparte zetels waren gereserveerd. Buiten het Vredesgebouw sloeg een talrijk pu bliek het aankomen der verschillende autoriteiten gade. Tegen ongeveer half drie kwamen H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins met gevolg aan het Vredespaleis aan. Zij werden op Hun tocht naar het grootsch© gebouw door de Haagsch© bevolking levendig begroet. De Koninklijke Familie werd aan het gebouw ontvangen en verwelkomd door den voorzitter en secretaris van het bestuur der Carnegiestich ting de heeren Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek en Mr. Patijn en ouder den zang van het A Capella koor onder leiding van Ant. Averkamp uit Am sterdam naar de voor Haar bestemde zetels ge leid. Alle aanwezigten rezen eerbiedig vani hun zeiels op toen de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins in de groote zaal verschenen. Nadat allen gezeten waren nam de plechtige inwijding van den Vredestempel een aanvang. Deze ging' gepaard met eene redevoering! van Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek die als voorzitter van het bestuur der Carnegiestichting het gebouw overdroeg aan den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage. Namens dezen Raad voerde de President, de Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. R. die Marees van Swinderen, het woord, die met een toespraak het gebouw aanvaardde. Tusschen de beide redevoeringen deed zich wéér het a capellakoor hooren. Ten slotte werd door de leden van ons Vor stelijk Huis en alle autoriteiten en verdere ge- noodigden een rondgang door het Vredespaleis gemaakt, wiaarbij ook het rosarium en het park bezichtigd werden. Op heit terrein van het Paleis gaf de Kon. Militaire Kapel een namiddagconcert. Tijldens den geheelen duur van de plechtigheid was het om het Vredespaleis zeer druk met vele toeschouwers, die weer met belangstelling bet vmtrek der Koninklijke Familie en de genoodig'dein gade sloegen. I Weerbericht, Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Aug. 1913, med egedeeld door het Kon. Ned'. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Horta. Laagste barometerstand 748.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen oostelijken tot zuidelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens geringe onweerskans, iets warmer. Oranjeklanten en Patriotten. Een belangrijk deel van de gebeurtenissen, die de omwenteling van 1813 kenmerkten en verge zelden, is in het huis aan de Lange Haven, ge naamd het «hooge bordes", thans kantongerecht, afgespeeld. De bewoner van dat huis.de beerCornelis Nolet, in 1811 maire van Schiedam, doch bij het ontstaan der omwenteling reeds om persoonlijke redenen uit dat ambt getreden, behoorde tot de patriottische partij evenals zijn zoon Anthony, die bij den tegenslag in 's vaders zaken, huis en erve ait den beheerden boedel had teruggekocht. Beide heeren, ongehuwd de heer Corn. Nolet was weduwnaar bewoonden het hooge bordes met een tweetal dienstboden. In de veelbewogen dagen der omwenteling kwamen de Oranjeklanten, vooral uit het naburige Overschie, meermalen in grooten getale voor het huis van den bekenden patriot, bedreigden de AMF.R1TCA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2