Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Onafhankelijkheidsfeesten te Schiedam. meer vlot gebracht kunnen worden. De kapitein is verdronken en de eerste-stuurman werd zwaar gewond. De «Eloby" (4820 ton) zit te Okrika, 200 mijlen ten oosten van Lagos. Er is vergeefs getracht het schip af te brengen. Door een brand in de fabriek van Pearson Ltd te Brierley Hill is voor 16.000 schade toegebracht. Prins August van SaksenCoburg en Gotha met gemalin en dochter brachten gister te Ischl een bezoek aan keizer Frans Jozef. Eergister is te Teplitz de door die stad, ter herinnering aan de samenkomst der drie ver bonden monarchen na den slag bij Kulm, opgerichte gedenksteen feestelijk onthuld. Naar uit Rome gemeld wordt, zullen aan de groote Italiaansche cavalerie-manoeuvres, welke in Lombardije den 7en Sept. zullen beginnen, onder leiding van den graaf van Turijn, luchtschepen en vliegtuigen op groote schaal deelnemen, ^[en verwacht veel van de prestaties der luchtvloot. De «Berliner Lokal Anzeiger" meldt: Door testamentaire beschikking van een heer, onlangs overleden, is den Pruisischen staat een deel van het grondbezit der overledene in de Rijnprovincie ten deel gevallen, bestemd voor de oprichting van een herstellingsoord voor beambten en arbeiders. Aangezien de Pruisische staat geen herstellingsoord beheeren kan, is het staatsmini- sterie tot besluit gekomen het land over te dra gen aan het Verband deutscher Beamtenvereine. Het stuk grond bestaat uit 80 morgen weide, woud en boomgaarden. Er kunnen gemakkelijk twee gebouwen opgericht worden, een voor be ambten en een voor arbeiders. Het land heeft een 'waarde van 178.000 Mkt De overige stukken land, aan Pruisen toebedeeld, mogen verkocht worden, doch het groote stuk, waarvoor de bestemming is aangegeven, mag nimmer worden vervreemd. De waarde van den vervreemdbaren grond bedraagt minstens 100.000 Mk. Er wordt dus voor het Verband deutscher Beamtenvereine voor de oprichting van het, her stellingsoord rond 300.000 Mk. ter beschikking gesteld. Ook de stichting van een huis voor alleenstaande vrouwen uit beambtenkringen is het Verband toebedeeld. Een stuk grond, ter waarde van 50.000 Mk. en een som van 40.000 Mk. is geschonken. Er zal nu een huis, plaatsbiedend voor 30 vrouwen, worden opgericht. De koning van Servië vertrok gister van Belgrado voor het ondergaan van een kuur naar bad Ribarska Banja. Het 10e intern, congres voor handelsonder wijs is gister te Boedapest door den minister van Handel, Jankowitsj, geopend. üe parade te 's Gravenhage. De parade van het garnizoen, ter cere van Komingin's verjaardag, werd gister in het Malie veld gehouden op het ongewone uur van 11 uur des vin., hetwelk er op wees dat het militaire schouwspel onder buitengewone omstandigheden zou plaats hebben. Immers was 't al meer1 en meer zeker geworden dat H. M. da Koningin met de Koninklijke Familie de revue zou hij- wonen. J (Omgeven door een bijzondere staatsie1 heeft H. M. aan dat voornemen gevolg gegeven. Van het Huis ten Bosch met de Prinses naar het Paleis in het Voorhout gereden, nam H. M. de Koningin-Moeder daar in het Koninklijke (rijtuig plaats, dat, omgeven door de adjudanten en or den na nee-officieren te paard, het Vorstelijk drie tal naar het paradeveld bracht, alwaar kort te voren Z. K. H. de Prins te paard en in generaals uniform met het ordelint van den Ned. Leeuw over den schouder, was aangekomen, zich voe- genac bij den - gouverneur der residentie iuit.- generaa) De Meester, oie zelf het commando Voerde. üe ban kondigde de nadering van den Konink lijken stoet aan, die kort daarop1, tegemoet gegaan door Prins Hendrik en generaal Die Meester, op statige wijze onder de in gedempten toon door de mil. kapel gespeelde melodie van Let oude Wilhelmus stapvoets in de onderstaande volgorde het Malieveld binnentrok. Voorop de gep. gone- raai-majoor baron Van Tuyll van Serooskerken, sous-chef van het Militaire Huis met een orcion- nance-otficier ter zijde; daarachter, voorafgegaan Qiooi ten rijknecht te paard, het met vie!r paar den, bereden door jockey's, bespannen Koninklijk rijtuig, waarin gezeten waren H. M. de Koningin in crème-kleurig! zomertoilet met den wuivenden witten veerendos op den paille-hoed;H. M. de Ivoningin-Moeder in grisperle zomeroosluum en tegenover Moeder en Grootmaeder, Prinses Ju liana, eveneens geheel in 't wit. De- Prins en generaal De Meester escorteerdéh rechts het rijtuig. Daarachter volgden de bereden adjudanten en or do n n an ce-off ic i eren van H. M. en de staf van officieren van den commandant der pa ra da, terwijl de rij1 gesloten werd door do rijtuigen met de dames en heeren van het gevolg der Majesteiten. Zoowel de duizenden in het Malieveld als daar buiten u.eschaard aanschouwden een prachtig ge- lwel en vooral de dames en kinderen onder de bevoorrechten met een plaatsje in het Malieveld wanen opgetogen over dit, zooals men 't hoorde Uitdrukken, snoeperig en prachtig schouwspel, dat verleven,.igd werd door de hoerakreten .wanneer die luisterrijke stoet dicht langs de menigte trok toen IIM met Haar rijtuig in de bovengemelde volger oe langs de gelederen de; grenadier-brigade, cte veldbatterijen dér artilleriel en de esc.adrons cavalerie trok teir inspectie van de langs drie zijden van de vlakte opgestelde wapenmacht. Onderwijl speelden de muziekkorpsen van elk oer regimenten vroolijke marsehen. Na deze inspectie nam de Koninklijke stoet met het rijtuig standplaats vojor de niet bij' de pa a-Ie ingedeelde officieren in welke groep ook werden opgemerkt de hoofd- en verdere officie ren der zeemacht aan het Departement van Ma rine Werkzaam; adelborsten van de Kon. marine ten cauetten der Militaire Academie alhier met ve.iof; een deputatie'van de Wieerbaarheidsver- eeniging in hunne blauw-ui (gemonsterde tenue en vereenigingen van oud-strijders. Van deze plaats zagen Hare Majesteiten en Z. K. H. het, onder bevel van generaal De Mees ter, op onberispelijke wijze defileeren der troe pen, eerst in den gtewonen pas en draf, daarna met versnelden pas of in galop. Bij het voorbijtnarcheeren der verschillende corpsen snelde iedere commandant naar het Ko ninklijke rijtuig en stelde zich daarnevens op. Die cavalerie verzamelde zich aan de Boorlaan en voerde een frontmarsch uit tot op korten afstand van die Koninklijke familie. Hief was tevens het sein van den afloop der revue j Onder daverend en onafgebroken gejuich ver liet ue Koninklijke stoet het paradeveld. Terwijl de Koninginnen links en rechts bogen, zwaaide Juliaantjie voortdurend met haar handje naar de juichende menigte. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin dien luitenant-generaal De Meester, commandant van het veldleger, gouverneur der residentie en als zoodanig heden de door H. M. bijgewoonde parada commandeeirtende, benoemd tot Grootkruis der Huisorde van Oranje, welk versiersel de ge neraal op de parade droeg. (Vad.) De lintjesregen. De „Tel." becijfert, dat het corps geridderden op 31 Augustus is) verrijkt met 1 commandeur Nederlandsche Leeuw, 2 commandeurs Oranje- Nassau, 6 broeders Nederlandsche Leeuw, 61 rid ders Nederlandsche Leeuw, 81 officieren Oranje- Nassau en 142 ridders' Oranje-Nassau. Verder zijn er uitgeoeeld aan eere-medailles Oranje-Nassau 14 in soua, 102 in zilver en 1.50 brons. Totaal 293 lintjes en 266 medailles. De Koninklijke familie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins heb ben Zondagmiddag in een open hofrijtuig, a la Daumont bespannen, voorafgegaan door een voor rijder en gevolgd door een tweede hofrijtuig met gevolg, een rijtoer gemaakt door de versierde straten van 's-Gravenhage. H. M. was in wit toilet, met een witten hoed met aigrette, de Prins in generaalsuniform. Het vorstelijk echtpaar is door de talrijke menschenmenigte overal levendig toegejuicht. De audiëntie van gelukwensching is Zondag in het Huis ten Bosch gehouden in de Oranjezaal, waar de Koningin, aan de hand leidende het Prinsesje, den kring is rondgegaan in gezelschap van H. M. de Koningin-Moeder en den Prins. De nieuwbenoemde ministers waren allen ter receptie gekomenmet de grootofficieren van Hr. Ms. Huis was ook luitenant-generaal van Heutsz aanwezig. Incompleet aan Officieren. Bij de regimenten van het wapen der infanterie ontbreekt een groot aantal luitenants, zoodat er verscheidene compagnieën zijn waarbij geen luitenant zal kunnen worden ingedeeld, wanneer met 1 October de nieuwe organisatie zal zijn doorgevoerd. (N. R. Ct.) Pest op Java. Een regeeringstelegram vermeldt de volgende pestgevallen op Java van 13 t.m. 26 Augustus: Afdeeling Malang 401 nieuwe pestgevallen, waaronder een Europeaan, 386 dooden Kediri 169 nieuwe gevallen, 151 doodenin de vorige periode nog 11 gevallen, 13 dooden Magotan 36 nieuwe gevallen, 52 dooden Paree 47 nieuwe gevallen, 43 doodenin de vorige periode nog 2 gevallen, waarvan één doodelijk Berbek 31 nieuwe gevallen, 29 dooden Toeloengagoeng 36 doodelijke gevallen, Madioen 20, Soerabaja 19 en Bangil 4. Kardinaal van Kossum. Door een commissie te Amsterdam, bestaande uit de heeren A. Kooien, mr. H. J. Van Ogtrop, mr. A. E. M. Povel, dr. C. A. L. Rademaker, W. A. Schade van Westrum Hzn., J. H. M. Schmedding, L. F. M. Smit en J. E. M. Steins Bisschop zijn dezer dagen gelden bijeengezameld met het doel aan Z. E. Kardinaal van Rossum een nuttig huldeblijk als aandenken aan zijn bezoek aan Nederland aan te bieden. Het geschenk bestaat uit een prachtigen auto, geleverd door de «Simplex" te Amsterdam. Deze auto zal naar Rome worden overgebracht. Kardinaal van Rossum is zeer ingenomen met dit geschenk en heeft den ruilden gevers zijn hartelijken dank betuigd. Het Generaal-Kapittel der Dominikanen. Den 28en Augustus 1.1. is in het Duitsche Do minikanen klooster «Trans Cedrom te Venlo het Generaal-Kapittel van de Orde der Predikheeren geopend. Om de drie jaren komt zulk een ver gadering bijeen, beurtelings bestaande uit de Pro vinciaals der verschillende Ordeprovincies en de daartoe gekozen Diffinitoren, maar steeds onder voorzitterschap van den Magister Generalis der Orde. De plaats der samenkomst wisselt geregeld tusschen de steden met de groote kloosters, wat gewoonlijk op Italië en Spanje neerkomt. Dezen keer echter kwam door bizondere om standigheden het ruime Konvent^met annex-Col lege der Duitsche paters te Venlo in aamerking^ waardoor het Generaal Kapittel der Dominikanen nu voor de derde maal binnen onze landsgrenzen wordt gehouden. Den eerste keer gebeurde het in 1330 te Maas tricht, daarna in 1459 te Nijmegen en sedert nooit meer. Reeds den 21 Augustus 1,1. arriveerde te Venlo de Hoogw. Pater Magister Generaal Hyacinthe M. Cormier, die ondanks zijn 81 jaren zich niet ont zag, de vermoeiende reis van Rome te onderne men. Met vreugde werd Z.HoogEerw. door de 29 vertegenwoordigde Orde-provincies begroet. Na den plechtigen Hoogdienst op den morgen van 28 Augustus, opende de Magister Generaal het Kapittel, dat in vijf commissies ter afdoening der werkzaamheden geplitst is. De achtbare internationale verzameling werd in een doorwrochte en sierlijke Latijnsche rede welkom geheeten door onzen landgenoot den ZeerEerw. HoogGel. Pater Magister B. D. van Breda, Prior te Zwolle, die als Diffinitor met zijn socius de ZeerEerw. Pater F. Heys. pastoor te Alkmaar, de Nederlandsche Dominicanen-provincie op 't Kapittel vertegen woordigt. Zaterdag. (Slot). De prijsuitreiking na den avo nd optocht. Na afloop van het vuurwerk bij het Spuikanaal kwamen de deelnemers aan den optocht in de zaal van Odéon bijeen, waar weldra nn ook de betrokken commissie hare plaats innam. Toen bij de opgewonden, vroolijke stemming een weinig stilte was verkregen, nam de voorzitter der op tochtcommissie, de heer G. Gerlach, directeur der gemeentewerken, het woord. Hij mocht ge tuigen, dat deze optocht een reuzensucces was, geweest, dank zij de deelnemers. De commissie had dan ook besloten nog meer prijzen uit te reiken dan in het program waren vermeld. De heer Papenhuijzen, daarna het woord ver krijgend, meende, waar de voorzitter alleen van de deelnemers had gesproken, vooral hulde te moeten brengen aan het comité, dat dezen optocht met zooveel moeite en opoffering had georgani seerd. (Fanfares) De voorzitter, daarna tot de prijsuitreiking over gaande, deelde mede, dat in de eerste afdeeling van den optocht, het historisch gedeelte, 3 prijzen aan de deelnemers zouden worden uitgereikt, nl. een le prijs, gouden medaille met f50, een tweeden prijs, verg. zilv. med. en f 40, en een 3e prijs zilv. med. en f30. De prijzen werden nu als volgt toegekend le prijsde groep prins Willem III en gevolg 2e prijsde groep Willem van Oranje 3e prijs prins Willem I met gevolg; 4e prijs: graaf Wil lem VI met jachtgezellen5e prijs: generaal Wupperman met gevolg; 6e prijs: overbrenging van Napoleon naar St. Helena met boot Belletro- phon (Seykens en Osephius). Terwijl de heer J. van Dijk, die den eersten prijs in ontvangst nam, meende te moeten getui gen, dat de costumes zijner groep niet te verge lijken waren met die, welke anderen droegen, protesteerde tegen die uitdrukking de voorzitter van «Alb. Thijm", die den tweeden prys aan vaardde, zich neerleggend by de «zeer rechtvaar dige uitspraak". Hij meende toch, dat de jury geen uitspraak moest doen over de costumes, maar over het geheel en besloot in dien zin met een driewerf hoera voor de jury. Ook voor het allegorische gedeelte werden 6 prijzen toegekend. De commissie had aanvanke lijk gedacht, dat de triomfwagen van de sport buiten mededinging zou blyvenmaar had later anders gedacht en besloten nog een extra prijs, volgend op den eersten prijs toe te kennen, en wel zoo, dat voor den sportwagen het bedrag van f50 aan den eersten prijs, verbonden zoo zou wor den verdeeld, dat f25 den maker, den heer C. Houtman, zou ten goede komen en f25 voor de deelnemers. De prijzen werden dan als volgt toegekend ie prysDeelname van de vereeniging «Patri monium". De heer Breure, lid dier vereeni ging, die den prijs in ontvangst nam, getuigde dat Patrimonium Vaderlijk erfdeel beteekend en hy meende, dat «Patrimonium" dat erfdeel hoog had gehouden. EereprijsZegenwagen van de sport. De heer Jac. Montfoort, commissielid, bracht hulde aan den heer Houtman, die den wagen toch op tijd klaar had gekregen de heer Houtman, dankte voor den prijs en de hulde hem gebracht. 2e prys Zegenwagen van de muziek. De heer Papenhuijzen bracht hartgrondigen dank voor de medewerking bij het samenstellen van dien wagen ondervonden. 3e prijsDeelname van de Holl. Alg. Verz Bank. De heer Aufderheide, die haar in ontvangst nam, dankte voor de medewerking bij het samen stellen van dezen wagen zoo ruim ondervonden. 4e prijsZegenwagen der Elf Provinciën. 5e prijs Nederh Geheel-Onthoudersvereeniging- De heer Van Wamden, dien aannemend, meende dat het doel door de vereeniging met dien wagen beoogd, propaganda te maken voor haar beginsel, kostelijk was bereikt. 6e prijsDeelname van de firma G. Hoogland ^tuinbouwbedrijf.) In de allegorische afdeeling werden de volgende prijzen toegekend le prijsWagen van de Stearinekaarsenfabriek «Apollo". De heer D.C. Kok, commissielid, bracht hier een kort woord van hulde aan de betrokken industrie, die op deze wijze tot het feest had meegewerkt, aan den ontwerpen van den wagen, den heer Nijland, leeraar der Ambachtsschool, en de hoofdopzichters, de heeren Bakkes en Boer, zich er over verheugend, dat trots alle ander kunst licht, deze fabriek zoo'n groot afzetgebied heeft. 2e prijsWagen van het vereenigd personeel der firma F. W. van der Eist Co. De voor zitter bracht hulde aan het personeel, dat zelfs met drie wagens in dezen optocht uitkwam. 3e prijsWagen Simon Rijnbende Zn. 4e prijsBrandweerliedenvereeniging «Vriend schap zij ons doel". 5e prijs De cemmissie had aanvankelijk gedacht die toe te kennen aan den heer W. A- Hoek, vervaardiger van de stoomspuit, maar zij bedacht zich later dat dit niet in het betrokken kader behoorde en besloot hem een verguld zil veren medaille toe te kennen. De heer Hoek nam dit huldeblijk in dank aan, een driewerf hoera verzoekend voor B. en W., die hem in staat stelden de spuit te leveren. Ten slotte bleven nog toe te kennen de prijs voor de beste verlichting van den avondoptocht. De commissie achtte die niet zoo schitterend. Waar er niet zooveel voor in aanmerking kwamen, meende zij den prijs in tweeën te moeten deelen en de eene helft toe te kennen aan de Nat. Christ. Geheel Onthoudersvereeniging en de andere helft aan de firma Rijnbende en Zn, De heer Van Wamelen, de eerstbedoelde helft in ontvangst nemend, hoopte, dat de vereeniging nog lang haar licht zou doen schijnen in de duisternis van de alcohol. De heer D. C. Kok, commissielid, releveerde nog, dat 't de grootste moeite gekost had, den wagen van de Elf Provinciën tijdig klaar te krij gen en bracht den betrokken persoon daarvoor hulde. De heer Kok, ten slotte nog wijzend op de kleine teleurstelling van «Alb. Thijm", bracht haar toch dank en hulde voor de medewerking die zij ook in de voorstelling van «aankomst van den Prins van Oranje" betoond had. Behalve de algemeene feestviering die wij be schreven, hadden verschillende buurt- en parti culiere vereenigingen nog feestelijkheden georga niseerd. Zoo had de buurtvereeniging «Het Zuiden" (op het Rozenburgerplein) verschillende feestelijk heden georganiseerd evenals de buurtvereeniging «Het Noorden" en de Zendingvereeniging «Het Mosterdzaadje", waarbij aan de kinderen in het feestprogram eene ruime plaats was ingeruimd. In de kerken der verschillende gezindten werden gisteren (Zondag) dankstonden gehouden. In onze katholieke kerken werd een plechtige Hoogmis gecelebreerd met «Te Deum", mede ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Zoo behoort deze luisterrijke viering van Neêr- lands honderdjarige Onafhankelijkheid weer tot het historisch verleden. Over het geheel mogen de feesten uitstekend geslaagd heeten. Dank zij het prachtig weer, maar dank ook vooral den grooten ijver van het Feestcomité, dat de feestelijkheden zoo uitstekend heeft voorbereid en geleid, is er een feest ge vierd dat bij Schiedams ingezetenen en de duizen den vreemdelingen die er mede aan deelnamen, zeker zeer lang in dankbare, aangename herin nering zal blijven. Danktelegram. In antwoord op hot telegram van gelukwen sching 'gisteren namens de Oranje-Vereeniging, ver zenden, werd het volgende telegram ontvangen: Montfoort, Voorzitter, Oranje-Vereenigingj Schiedam. Hare Majesteit dankt U allen voor aangeboden glelukwenschien. (gtet.) Adjudant Van Tuyll, Teeken en Vakschool „St Jozef" Wij' herinneren er nog te dezer plaatse aan, dat heden Dinsdagavond van 891/2 ure dé in schrijving van leerlingen voor de Teeken- en Vak school „St. Jozef" in het Bondsgebouw zal plaats hebben. i ij Volksbadhuia. In de week van 24— 28 Aug. '13 werden genomen 160 baden. le klas kuipbaden 12, regenbaden 92e klas kuipbaden 28, regenbaden 92, 5 ets. kinder baden 19. Gedurende de maand Aug. 1913 werden ge nomen 2047 baden, le klas kuipbaden 113, regenbaden 112; 2eklag It 1 l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2