Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. laat zich hoe langer hoe minder gunstig aanzien. De kosten der onderdrukking van de binnenland- sche troebelen stijgen, de handel verminderd. Nieuwe eischen tot schadevergoeding door buiten landers ingediend, hebben den nood van den schatkist doen toenemen, terwijl de Chineezen, blind voor hun eigenbelang, een reorganisatie van de zout-belasting tegenhouden. De «Times" verneemt uit Tokio De vermoording van Japanners in Nanking heeft in Japan groote ontroering teweeggebracht. De oppositie maakt van de beweging gebruik ten einde de China-poiitiek, door de Japansche re geering gevolgd, aan te vallen. Het heet dat graaf Okoema steun verleent aan diegenen die de bezetting eenig Chineesch gebied door Japan be pleitte, teneinde een waarborg te hebben, dat zulke gebeurtenissen, uitvloeisels van de anti- Japansche gezindheid der Chineesche regeering, zich in de toekomst niet zullen herhalen. Intusschen verzekert de correspondent te Tokio van de «Times" dat de Japansche regeering enkel schadevergoeding zal vragen en den eisch zal stellen, dat de mooordenaars te Nanking worden gestraft. De «Daily Mail" verneemt uit China, dat er in Nanking meer veel meer Japanners zijn vermoord dan tot dusver was bekend geworden. De minister-president, Jamamoto, isnaarNikko vertrokken, teneinde met den Keizer over het ge beurde te Nanking van gedachten te wisselen. Dit feit en ook de onverwachte terugkeer van maarschalk Jamegata in Tokio zijn aanwij zingen voor het ernstig karakter van de Chineesch- Japansche crisis. Het weekblad de «Opinion" meldt, dat op het oogenbiik gewerkt wordt aan het tot stand- brengen van een draadlooze verbinding tusschen den Eifeltoren en een op weinige kilometer van de Duitsch-Russisehe grens gelegen Russische vesting. In geval van oorlog zal dan een directe verbinding bestaan tusschen de legers in Oosten rijk Frankrijk en de oprukkende Russische troepen. Naar de «Temps" uit Berlijn verneemt, wordt in Frausche regeenngskringeu bevestigd, dat Duitschland er geen bezwaar meer tegen zou maken, als de Engelschen een spoorweg aan'egden, die de Engelsche bezittingen in Noord-Afrika over Belgisch gebied aan het Tangajika-meer zou ver binden. Te San Domingo is opnieuw een revolutionaire beweging gaande. De kleine Amerikaansche kruiser «Desmoi- nes" heeft bevel gekregen zich van Venezuela naar San Dsmingo te begeven. Aan de «Köln. Volksztg." wordt uit Rome gemeld, dat kardinaal Vives y Tuto gister van Monteporzio naar Rome vervoerd is. Hij leed aan een ontsteking van de blinde darm en is geope reerd geworden. Zijn toestand is hopeloos. Volgens een telegram uit Weenen zijn er bij het gerechtshof nieuwe aanklachten wegens oplichting ingediend tegen graaf Mattatchich, den trouwen metgezel van prinses Louise van België. Het moet hierbij om verscheidene millioenen Kro nen gaan. Volgens den »Times"-correspondeut te Zan zibar heelt de pest-epidemie, die in Oost-Afrika uitgebroken is, zich reeds van de kust tot aan Victoria Nyanza uitgebreid. Mombasa, Nairobi en Kisumu zijn besmet. Totaal kwamen tot heden 452 gevallen voor, waarvan 328 met doodehjken afloop. De arrestatie van den jongen Zweedschen luitenant von Essen, te Petersburg, heeft in Zwe den groote opschudding verwekt. De generale staf heeft verklaard, dat dat von Essen in het geheel geen opdracht heeft ontvangen, om in Rus- 'and spiouuagewerk te verrichten. Hij is alleen naar Petersburg vertrokken, om de Russische taal te leeren, wat door zijn familie gemakkelijk kan bewezen worden. Men gelooft dan ook aan een soort wraakneming der Russische autoriteiten omdat den laatsten tijd verscheidene Russische spionnen in Zweden gearresteerd zijn. Alle pogin gen der Zweedsche militaire autoriteiten, om de invrijheidstelliug van von Essen te bewerken, zijn tot heden vruchteloos gebleven. Donderdag is te Hammersmith, een wijk van Londen, eeu vergadering gehouden waarop afgevaardigden van de vakvereenigingen van schilders, bakkers, electriciens, spoorwegarbeiders etc. tegenwoordig'waren. Verschillende redevoe ringen werden gehouden, waarin de arbeiders aangespoord werden om die patroons te boycotten, die weigerden uitsluitend georganieeerde werk lieden in dienst te nemen. De bakkersgezellen verklaarden, dat, wanneer de patroons in hun huidige houding blijven vol harden, zij tot staking zouden overgaan en al het mogelijke zouden beproeven om te beletten, dat Londen van brood voorzien werd. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is Zaterdagochtend met den Staatspoorti ein van 9 u. 53 uit den Haag naar Soestdijk teruggekeerd. H. M. is om 11 u. 23 min. aan de halte Soest dijk aangekomen. De burgemeester van Soest was aan het halte station ter begrooting aawezig. Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen, is door het bestuur der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij be paald, dat voortaan de beambten met Nieuwjaar een week extra-salaris Zullen ontvangen. (Tel.) Gemeente-politiebeambten. De algemeene vergadering van den Bond van Gemeente-politiebeambten in Nederland zal ge houden worden op 26 en 27 September te Apeldoorn. De geïnterneerden naar Europa. /De correspondent van de »N. R. Ct." te Bata via seint Gisteren-middag zijn Douwes Dekker, dokter Tjipto Mangoenkoesoemo en Radefi Mas Soewardi Soerianingrat per Duitsche mail naar Europa vertrokken. Landverhuizers. Naar «De Fakkel" verneemt,, is door de com missie ingesteld om het landverhiffzersvraagstuk voor ons land te bestudeeren, sinds geruimen tijd een rapport en een ontwerp-van-wet op de land verhuizing bij minister Talma ingediend. Tot nu toe evenwel is noch het een noch het ander ge publiceerd. Jhr. M. Tictor de Stuers. Naar «De Tijd" nader verneemt, zal de com missie, welke zich heeft samengesteld om jhr. mr. Victor de Stuers op zijn 70sten verjaardag in October te huldigen, den jubilaris een geïllustreerd album aanbieden. De teks in dit olbum zal wor den geschreven door eenige kunstenaars en verder door eenige op pen voorgrond tredende personen. Ook beeft zich een tweede commissie gevormd, om jhr. de Stuers een buste aan te bieden, door Toon Dupuis gemodelleerd. Staten-Generaal. Bij Kon. besluit van 5 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September, des namiddags drie uur. De minister van binnenlandsche zaken is ge machtigd zich op vermeld tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. Staatsbegrooting. Naar de «Nieuwe Ct." verneemt, zouden de ministers van oorlog en van koloniën voornemens zijn de begrootingen van hun voorgangers onge wijzigd te laten, terwijl de minister van marine op de zijne de eerste aanvraag zou brengen ten behoeve van een pantserschip van 210U0 ton. Risico-overdracht Ongevallenwet. De minister van Landbouw, nijverheid en handel heeft benoemd tot voorzitter der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de resul taten, waartoe de risico-overdracht bij de uit voering van de Ongevallenwet 1901 heeft geleid, den heer A. S. Talma, oud-minister van land bouw, nijverheid en handel. (Stct.) Serenade aan de Koningin. Zaterdag-avond heeft de Nederlandsche Zangers- bond op het ruime plein voor het Huis ten Bosch een serenade aan H. M. de Koningin gebracht, welke door Willem Mengelberg geleid werd, we gens ongesteldheid van den aanvankelijk aange wezen leider, den heer Henri Völlmar, directeur van de Koninklijke Zangvereeniging. Na afloop van de repetitie, welke van 6 tot half acht met de Koninklijke Militaire Kapel gehouden was op het voorplein van de Oranjekazerne, had de heer J. W. B. Hage, voorzitter van den bond, den heer Mengelberg, hartelijk dank gezegd voor zijn bereidwilligheid. Hierna stelde de stoet zich in de kazerne op. Met stille trom werd de lange weg afgelegd. Het Paleisplein was omzoomd door een groote menschenmenigte, die achter houten afsluitingen geplaatst was. Op het plein zelf bevonden zich een 500 a 600 dames en heeren, leden van het eere-comité en verdere genoodigden, onder wie verschillende autoriteiten. Voor het aanzienlijke getal zangers was een zeer voldoende ruimte opengelaten met, als mid delpunt, een versierde estrade voor den dirigent. Ongeveer halfnegen verschenen H. M. de Ko ningin, in geheel wit toilet met witten hoed, en Z. K. H. de Prins, in de marine uniform, op het bordes van het Paleis, met verschillende dames en heeren van de hofhouding. De eere-voorzitter van het eere-comité, dat zich voor dat zangers feest gevormd had, de burgemeester, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, was ook op het bordes. Koningin en Prins werden begroet met dave rende toejuichingen. De groote zangersschare omringde in breeden halven cirkel de Koninklijke Militaire Kapel. Mengelberg beklom, blootshoofds en in avond toilet, met zijn ordeteekenen op den rok en een commandeurskruis om den hals, de kooge estrade. Met ontblooten hoofde hoorde de menigte de uitvoering van het eerste nummer aan, het Wil helmus van Nassauwe, bewerkt door Richard Hol en geinstrumenteerd door N. A. Bouwman. Verder werden gezongenHolland's glorie, van Richard HolVerhulst's Vlaggelied op woorden van dr. Heyehet koraal Nun danket alle Gott, van Johann Crüger, en eindelijk het Wien Neèr- landsch Bloed. Toen dit volkslied ten einde was, werd opnieuw een hartelijke ovatie gebracht aan Koningin en Prins. Vriendelijk dankten de Vorstelijke personen. Daarop besteeg luitenant-directeur Bouwman de estrade, en speelde de Koninklijke Militaire Kapel als extra serenade-nummer Bouwman's Prins Hendrikmarsch. Hiermede was de huldebetooging geëindigd. Door Hr. Ms. kamerheer en particulieren secreta ris, jhr. van Geen, werden verschillende heeren aan H. M. en de Prins voorgesteld. Voor alle an deren Mengelberg, met wien H. M. en daarna de Prins zich vrij lang onderhield. Vervolgens de heer J. C. Gijsberti Hodenpijl, voorzitter van het uitvoerend comité, daarna luitenant-directeur Bouwman, en vervolgens alle directeuren van de medegewerkt hebbende zangvereenigingen, zijnde Amersfoort's Mannenkoor, Koninklijke Liedertafel Apollo, Baarn's Mannenkoor, Kon. Zangvereeniging Breda's Mannenkoor, Kon. Zangv. Cecilia te 's-Gravenhage, Hengelo's Mannenkoor, Kod. Zangv, Nijmeeg's Mannenkoor, Kon. Zangv. Rotte's Man nenkoor Koninklijke Utrechtsche Mannenzang- vereeniging, Mannenkoor Crescendo, te Wagenin- gen, Zalt-Bommel's Mannenkoor en Zutphen's Mannenkoor. Voorts werden o.a. nog de verdere leden van het uitvoerend comité, de heeren F. F. H. van Gheel Gildemeester, J. R. Kornacker en M. Loeb, secretaris, aan H. M. en Z. K. H. voor gesteld. Toen het voorstellen was afgeloopen, dirigeerde luit. directeur Bouwman nog den difileermarsch, onder welks tonen de stoet met de Kon. Militaire kapel aan 't hoofd voorbij H. M. en den Prins trok en het terrein verliet en naar den Dierentuin trok, waar hij ontbonden werd en men verder in fees telijke stemming bleef vertoeven. Weer een nieuwe party Men meldt ons uit Amsterdam In het Predik beurtenblad doen de heeren C E. van Koetsveld en C. J. A. Bichon van IJsselmonde een oproep tot.allen, die hoewel instemmend met het begin selenprogram der Christelijk-Historische Unie 1908 of dat der Christelijk-Historische partij (1904) of dat der Friesch-Christelijk-Historische Partij (1898) of dat der Vrij-Antirevolutionnaire Partij (1897) of dat der Antirevolutionnaire Partij (1873) ech ter ernstige bezwaren hebben tegen organisatie) tactiek en leiding, zoowel van de Christelijk- Historische Unie als van de Antirevolutionnaire Partij en die daarom óf nimmer bij de organisa ties dier beide partijen waren aangesloten, of deze hebben verlaten of nog willen verlaten, met de uitnoodiging om op Maandag 15 September 1913 des voormiddags 11^ uur een vergadering bij te wonen te Zwolle, in de Buiten-Sociëteit. Wwwbertcfts Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772 7 te Valentia. Laagste barometerstand 758.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen veranderlijken wind, later uit weste lijke richtingen toenemende bewolking, later wellicht regen, koeler mogelijk nachtvorst. Zilver' Professiefeest— Broeder Maximums. De eerw. Broeder-Overste Maximinus, in de wereld de heer Joann Petr. Luxen, hoofd der St. Jozefsscholen alhier, herdenkt heden onder veel zijdige belangstelling den dag waarop hij voor 25 jaren zijne religieuse gelofte in de Congregatie der Broeders van Maria's Onbevlekte Ontvangenis te Maastricht heeft afgelegd. Den 13 December 1867 te Lascheidt (Pruissen) geboren, trad hij in 1881, voorloopig als kweeke- ling, in de Congregatie der genoemde eerw. Broe ders. Den 8n September '1886 werd hij als novice ingekleed en den 8n September 1888 legde hij zijne plechtige gelofte af in het Moederhuis te Maastricht. Na zijne religieuze professie was Broeder Maximinus gedurende 18£ jaar werkzaam in de scholen te Amsterdam, eerst aan de O. Z. Voorburgwal, later aan den Groenenburgwal, waarvan 18 jaar in de hoogste klasse aldaar. Daarna was hij gedurende circa 4 jaren verbonden aan de scholen der eerw. Broeders te Nijmegen, waar hij ook den handels cursus leidde, totdat hij den 6n September 1910 hier als overste der Broedersscholen optrad, welke nu 3 jdren onder zijne verdienstelijke leiding staan. De algemeene achting en genegenheid, welke den jubileerenden Broeder-O verste hier in wijden kring worden toegedragen, bleken reeds heden morgen bij de plechtige H. Mis, welke ter zijne intentie op den feestdag van Maria Geboorte ten 9 ure in de O. L. Vrouw Visitatiekerk werd opgedragen. Aan het feestelijk belichte hoog altaar, met de versierde beeltenis der A. II. Moe dermaagd ter zijde, werd het H. Misoffer opge dragen door den hoogeerw. deken, pastoor Coppens, daarbij geassisteerd door zijne kapelaans, de wel- eerw. heeren Kammers en Warnink, resp. als diaken en subdiaken, terwijl de eerw. heer Van der Burg, theologant van het seminarie Warmond, als ceremoniarius fungeerde. De hooggeachte jubila ris had met enkele leden van het schoolbestuur in het priesterkoor plaats genomen, terwijl de leer lingen der scholen met de eerw. Broeders en de leeken-onderwijzers, nagenoeg de geheele groote ruimte der kerk bezett'en. Het jongenskoor, onder leiding van Broeder Faustinus, zong wel verdien stelijk eene Gregoriaansche Mis, terwijl na de Benedictie nog een feestlied, woorden van Broedei Edgard, muziek van W. Kerper, door de jongens- schaar werd gezongen. Na den plechtigen Dankdienst vereenigden zi®'1 de leerlingen der hoogste klassen met de EervV" Broeders in den refter der Eerw. Broeders feestelijk versierd met levend groen en bloetne° en decoratief getooid met vlaggen en groenslingei's schilden, doelende op de drievoudige belofte door den jubileerenden Broeder-Overste voor een kwart eeuw afgelegd. Daar werd eerst een jubellied dooi' het jongenskoor uitgevoerd, waarna enkele Schi®' damsche leerlingen eerst naar voren traden. In hartelijke bewoordingen bood daarna de jongeheer Willem Zoetmulder P.Jzn. aller geluk- wenschen aan den jubileerenden directeur d®1' scholen, die er steeds op uit is aller verstand te ontwikkelen, aller geest te versieren, allen te vor men tot nuttige leden der maatschappij, allen eeö echt katholieke opvoeding te bezorgen. Van gan- scher harte wenschte hij jub. toe dat de goede God hem steeds zou blijven zegenen, zijn kracht en steun zou zijn om nog tal van jaren tot heil der Schiedarnsche jongensscholen werkzaam te zijn en die tot hoogen bloei te brengen. Met een getal van 1000 in de O. L. Vrouwekerk bijeen, hadden de leerlingen vurig gebeden, dat de Algoede den jubileerenden overste nog tal van jaren ge' zondheid en overvloedigen zegen mocht schenken om nog lang tot heil der Schiedarnsche katholieke jeugd werkzaam te zijn. Nadat de jongeheer Wm- Zoetmulder aldus uit aller naam den hooggeach- ten jubilaris had geluk gewenscht, werd hem doof den heer Gust. Nolet, mede uit aller naam, een fraaie bloemenhulde gebracht. Daarna trad namens de Rotterdamscbe leerlin gen de jongeheer Ant. Eiberg naar voren. Namens de 78 Rotterdamsche leerlingen wenschte hij den jubileerenden directeur der scholen geluk met zijn ^zilveren professiefeest, wenschte hij hem een lang en voorspoedig leven met alles wat zijn geluk kon bevorderen. Daartoe hadden allen in de kerk den zegel des Hemels over den hooggeachten jubilaris afgebeden, wien zij tevens een stoffelijk geschenk boden als aller huldeblijk. Het geschenk der Rotterdammertjes bestaat uit het in fraaie eiken houten lijst vervatte goed gelijkend portret van Rroeder Maximinus, door den heer Giessen, foto graaf alhier, vervaardigd. In een korte toespraak dankte de jubileerende Broeder-O verste allen allerhartelijkst voor hunne gebeden en liederen, voor hunne goede wenschen, maar ook voor de fraaie huldeblijken hem ver eerd. In welgekozen bewoordingen wekte hij allen zich te beijveren groote, flinke mannen te worden, door eerst godsdienstige jongens en trouwe leer lingen te zijn. Dan zouden zij flinke mannen worden, trouw aan Kerk en Maatschapgij. Aan die krachtige opwekking verbond jub. zijn innigen dank voor alles waarmee de flinke jongens hem bij zijn jubilee huldigden. Daarna werd door het jongenskoor nog een zeer mooi danklied, besluitend met het refrein «lang zal hij leven" aangeheven, waarna de jongens in lange rij naar voren traden en met een harte- lijken handdruk nog de gelukwenschen door enkelen hunner uitgesproken, bezegelden, alvorens de feestzaal te verlaten. In het feestelijk versierde lokaal zagen wij reeds tal van bloemstukken, bewijzen van de achting en genegenheid den hooggeachten jubilaris io wijden kring toegedragen. Hierbij toonde zich ook een in fraai lijstje vervatte allegorie, eene calli- grafische hulde, door des jubilaris broeder, mede Broeder in dezelfde Congregatie, te Maastricht, vervaardigd. De receptie, heden-middag van 13 are door den jubileerenden Broeder-Overste gehouden, was druk bezocht. De Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, en de wethouder, de heer P- J. M. A. Lagerwey, deden daarbij hunne veree- rende belangstelling blijken. De hoogeerw. Deken en de andere eerw. pastoors an verdere geeste lijken der parochiën kwamen mede ter receptie. Het bestuur der St. Willibrordus-Stichting, be- heerende de katholieke scholen, deed evenzeer waardeerende belangstelling blijken. De voorzitter, de zeereerw. pastoor Langewen, sprak den hoog geachten jubilaris in waardeerende bewoordingen toe, dankbaar herdenkende wat hij in den loop van een kwart eeuw voor het katholiek onderwijs ge daan heeft, bijzonder ook in den betrekkelijk korten tijd hij hier werkzaam is. Voorz. her dacht ook bijzonder, dat, naast meerdere priesters, ook een twintigtal eerw. Broeders uit zijn oud leerlingen zijn voortgekomen en wenschte den jubileerenden overste, hij nog lang tot heil der Schiedarnsche jeugd zou werkzaam zijn. Van het comité gevormd uit ingezetenen van drie gemeenten meer bijzonder bij de verdien, stelijke werkzaamheid van Br. Maximinus betrok ken, bestaande uit mevr. H. Beukers—Wittkampf, Schiedam, de heeren Jos. Bothe, Amsterdam en H- van der Schrieck, Rotterdam, verscheen laatstge noemde ter receptie. Namens bedoeld comité bood de heer Van der Schrieck, met een waardeerende toespraak, een verguld zilveren monstrans en een prachtig vloerkleed, beiden ten dienste der kapel en vergezeld van een album bevattende de namen der schenkers. De leeken-onderwijzers der Broedersscholen» mede ter receptie gekomen, deden bij monde van den heer Th. de Boer aller belangstelling blijken en boden, als stoffelyk huldeblijk een tweetal fraai gebonden boekwerkenHet werk van mr. J. E. van Someren Brand«De groote cultuur der wereld" en «Nederland in den aanvang der XXe eeuw" van jhr. mr. H. Smissaert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2